Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nálam sem, valami nem stimmel, remélem nem az lesz a vége, hogy többet nem láthatjuk.
Bizony, bizony... jó korán meglesz (ha meglesz) idén is.
Valaki írta a minap, hogy jó lenne ez a 20 fok körüli felmelegedés akár május közepéig. Én pedig azt feleltem, hogy ez szinte elképzelhetetlen. Valamilyen irányban határozottan elindul majd a hõmérséklet, mégpedig napokon belül.
A tavaszi hónapok az én gimnazista koromban is elég végletesek tudtak lenni, de az izoterm advekció mostanában még ritkábbá lett.
Valaki írta a minap, hogy jó lenne ez a 20 fok körüli felmelegedés akár május közepéig. Én pedig azt feleltem, hogy ez szinte elképzelhetetlen. Valamilyen irányban határozottan elindul majd a hõmérséklet, mégpedig napokon belül.
A tavaszi hónapok az én gimnazista koromban is elég végletesek tudtak lenni, de az izoterm advekció mostanában még ritkábbá lett.
Este zivatar lesz
Az áramlás teljesen jó.
Már repedezik a föld
Persze csak a felsõ 5 cm,alatta nedves minden...
Az áramlás teljesen jó.
Már repedezik a föld
Persze csak a felsõ 5 cm,alatta nedves minden...
Bizonyára van tudományos magyarázata, nekem hirtelen a déli kitettségû lejtõk környezetüknél erõteljesebb felmelegedése jut eszembe. A jelenség jól megfigyelhetõ például a Balatonnál is.
Nagy kiterjedésû hegyvidéken (Alpok, Kárpátok) hatalmas területen indulhat meg egyszerre az emelkedõ légmozgás.
Hogy az ilyen orográfiai hatás létre tud-e hozni igazi konvergenciavonalat, mely adott esetben elhagyhatja hegységet, megválaszolásra váró kérdés. A konvekció "atyamestereinek" (pl. Joe) a véleményét kellene kikérni a kérdésben.
Nagy kiterjedésû hegyvidéken (Alpok, Kárpátok) hatalmas területen indulhat meg egyszerre az emelkedõ légmozgás.
Hogy az ilyen orográfiai hatás létre tud-e hozni igazi konvergenciavonalat, mely adott esetben elhagyhatja hegységet, megválaszolásra váró kérdés. A konvekció "atyamestereinek" (pl. Joe) a véleményét kellene kikérni a kérdésben.
Így van, most valóban kell a jó idõ. De ha így folytatódik, meglátod,a májusi esõ úgy fog kelleni, mint egy falat kenyér.
Tõlem délkeletre látszik két üllõs zivatartömb anélkül, hogy dörgés idáig elhallatszana. Egyébként korábbi Cumulonimbus tetejébõl leszakadt sûrû pehelyfelhõ is lebeg a magasban. Ma egész nap erõs homály uralta az égboltot, annak kékje alig volt kivehetõ. Most kezd tisztulni.
De a Tátra illetve az Alpok is gyakran produkál ilyet, így azt hittem, ennek valami tudományos magyarázata is van. 
Mikor a hegyek okoznak divergenciát, az logikus.
Közben ránk húzódott az összeáramlás, egy-egy szebb cong-ra futja belõle, csapadék szinte kizárt.
Mikor a hegyek okoznak divergenciát, az logikus.
Közben ránk húzódott az összeáramlás, egy-egy szebb cong-ra futja belõle, csapadék szinte kizárt.
Ha száraz a talaj, akkor az esõ mindig aranyat ér.
A májusi csak abban az esetben ér aranyat, amennyiben a statisztikailag legszárazabb idõszak, a januártól áprilisig tartó 4 hónap valóban a legszárazabb.
A talaj felsõ rétegei kiszáradtak, de alul nedvesek, igaz, a gabonáknak, a kukoricának meg pont a felsõ rétegek számítanak.
Most ami aranyat ér, az a jóidõ.
A májusi csak abban az esetben ér aranyat, amennyiben a statisztikailag legszárazabb idõszak, a januártól áprilisig tartó 4 hónap valóban a legszárazabb.
A talaj felsõ rétegei kiszáradtak, de alul nedvesek, igaz, a gabonáknak, a kukoricának meg pont a felsõ rétegek számítanak.
Most ami aranyat ér, az a jóidõ.
Napok óta nem voltam itt ,látom megint szépen beindul az április vége ,mint tavaly.Remélem azért nem kapunk olyan száraz nyarat ,mint tavaly.
Az elmúlt 10 napban nagyrészt zavartalan napsütés volt, elõtte meg február-márciusban hetekig nem láttuk a napot.
Akkor megpróbálom más nézõpontból megközelítve, érthetõbben kifejezni, mire gondolok.
Vegyünk egy síkvidéki lokális feláramlást, például egy termiket. Ennek esetében a talajról felemelkedõ meleg levegõ helyére oldalról minden irányból megindul az áramlás, tehát konvergencia, összeáramlás jön létre. Ebben az esetben a feláramlás volt az elsõdleges, és a horizontális konvergencia a következményes jelenség.
Történhet ez fordítva is: a nagytérségi összeáramlás az elsõdleges. Ekkor a légtömegek csak fölfelé tudnak kitérni egymás útjából, így jön létre a feláramlás, pl. egy hidegfront esetében.
E két véglet között talán vannak hibrid változatok is, erre akart utalni az utolsó mondatom.
Elképzelhetõ, hogy a konvergenciát a talaj által felmelegített légtömegek emelkedõ mozgása indította el, de ha a levegõ egyszer mozgásba jött, akkor Newton törvénye értelmében nem fog megállni abban a pillanatban, mihelyt a melegedés kiváltotta feláramlás megszûnik: így az emelkedés kiváltotta konvergencia konvergencia kiváltotta emelkedéssé lesz.
Vegyünk egy síkvidéki lokális feláramlást, például egy termiket. Ennek esetében a talajról felemelkedõ meleg levegõ helyére oldalról minden irányból megindul az áramlás, tehát konvergencia, összeáramlás jön létre. Ebben az esetben a feláramlás volt az elsõdleges, és a horizontális konvergencia a következményes jelenség.
Történhet ez fordítva is: a nagytérségi összeáramlás az elsõdleges. Ekkor a légtömegek csak fölfelé tudnak kitérni egymás útjából, így jön létre a feláramlás, pl. egy hidegfront esetében.
E két véglet között talán vannak hibrid változatok is, erre akart utalni az utolsó mondatom.
Elképzelhetõ, hogy a konvergenciát a talaj által felmelegített légtömegek emelkedõ mozgása indította el, de ha a levegõ egyszer mozgásba jött, akkor Newton törvénye értelmében nem fog megállni abban a pillanatban, mihelyt a melegedés kiváltotta feláramlás megszûnik: így az emelkedés kiváltotta konvergencia konvergencia kiváltotta emelkedéssé lesz.
"és az így létrejött szívóhatás horizontálisan tényleg összeáramlást hoz létre. Persze ez csak helyi hatás."
Ebbõl én egy kukkot sem értek.
A mostani összeáramlást is horizontálisan egymás felé tartó szelek alakítják ki.
Ebbõl én egy kukkot sem értek.
A mostani összeáramlást is horizontálisan egymás felé tartó szelek alakítják ki.
Szerintem ez egyszerû (bár lehet, rosszul gondolom)
A déli kitettségû, ezért erõsen felmelegedõ hegyoldalak felett feláramlás keletkezik, és az így létrejött szívóhatás horizontálisan tényleg összeáramlást hoz létre. Persze ez csak helyi hatás.
Az "igazi" összeáramlásnál ugyebár a horizontálisan egymás felé mozgó légtömegek kényszerítik ki a feláramlást és a csapadékképzõdést.
Az általam leírtaknál ez éppen fordítva van. Az is lehet viszont, hogy a primer feláramlás által konvergálásra késztetett légtömegek tehetetlenségénél fogva akkor is összeáramlanak egy darabig, ha a felszín felmelegedésébõl származó feláramlás már megszûnt a hegyoldalakon.
A déli kitettségû, ezért erõsen felmelegedõ hegyoldalak felett feláramlás keletkezik, és az így létrejött szívóhatás horizontálisan tényleg összeáramlást hoz létre. Persze ez csak helyi hatás.
Az "igazi" összeáramlásnál ugyebár a horizontálisan egymás felé mozgó légtömegek kényszerítik ki a feláramlást és a csapadékképzõdést.
Az általam leírtaknál ez éppen fordítva van. Az is lehet viszont, hogy a primer feláramlás által konvergálásra késztetett légtömegek tehetetlenségénél fogva akkor is összeáramlanak egy darabig, ha a felszín felmelegedésébõl származó feláramlás már megszûnt a hegyoldalakon.
Köszi!
Még egy gyors kép, szépen szemlélteti a helyzetet szerintem. 

Szuper!
Szívet melengetõ sarkvidéki kép most, napsütésben és 22 fokban.
Egyébként pont ilyen hófalak voltak errefelé is több helyen ,például Bábolna és Bana község között az út mentén.
Szívet melengetõ sarkvidéki kép most, napsütésben és 22 fokban.
Egyébként pont ilyen hófalak voltak errefelé is több helyen ,például Bábolna és Bana község között az út mentén.
Hát, az összeáramlásnak és a hegyeknek most éppen csak véletlenszerû köze van egymáshoz.
Nem a hegység generálta a konvergenciát, hanem a nagytérségû áramlási kép alakult pont úgy, hogy felette legyen.
Bár a holnapi napot figyelembe véve DNY az esélyesebb a zivatar(ok)ra, az UM számol a környékre is hasonlókat, gyengébb eresztésben:

Szerintem meg van az esélye, hogy a hétvégétõl egy jó hétig ismét csapadékosabb legyen az idõjárás, ami lehet zivataros, nyárias jellegû is, de nagyobb területet érintõ egyenletes esõzés is lehet még ebbõl, megy a tili-toli, 2-3 nap és kezdenek majd letisztulni a dolgok.
Joe: Érdekelne, hogy mi szükséges ahhoz, hogy éppen a hegyek felett legyen összeáramlás?
A tátra felett is annak kell lennie GFS alapján, csak érdekelne ennek a met. háttere.
Joe: Érdekelne, hogy mi szükséges ahhoz, hogy éppen a hegyek felett legyen összeáramlás?
A tátra felett is annak kell lennie GFS alapján, csak érdekelne ennek a met. háttere.
Na végre megjavult a fényképezõgép memóriakártyája, sok "érdemesebb" képet le tudtam róla operálni. Egy gyors kép a március 14-15-ikei hófúvás utáni helyzetrõl. Ez a képet Tamási mellett készítettük a fûúton, édesapám a "modell". 

A Dunántúli-khg. fölött van egy kis összeáramlás, az orográfia pedig adott ugyebár. Ehhez az analízis szerint párosul némi CAPE is, ami a gyengén szélnyírásos környezetben akár összehozhatna egy-egy gyenge zivatart. Ami probléma, hogy 700 hPa-on nagyon száraz a levegõ, a feltörekvõ gomolyok elpárolognak középszinten.
Szépen jöjjenek azok az esõk! Nem kell belvíz kialakulására alkalmas mennyiség, de csak essen majd.
Érdekes ez a közel 0 csapadék annak fényében, hogy több modell több futásban is makacsul ragaszkodik a szombat-vasárnapra (ápr. 28-29.) Közép-Európa fölé helyezõdõ több középpontú ciklonhoz.
Például:
Link
Link
Link
Link
Az persze igaz, hogy térségünk igen nagy valószínûséggel a ciklon elõoldalán helyezkedne el, és a keveredési zóna a nagy csapadékkal bizonyára tõlünk nyugatra lenne.
Elsõ ránézésre nagy bizonytalanságot hordozó felállásnak tûnik, melyben szerintem igen komoly esõk lehetõsége is bent foglaltatik.
Ennek alapján én bizony nem merném most pikk-pakk kijelenteni, hogy nem lesz számottevõ csapadék a jövõ hétvégén.
Például:
Link
Link
Link
Link
Az persze igaz, hogy térségünk igen nagy valószínûséggel a ciklon elõoldalán helyezkedne el, és a keveredési zóna a nagy csapadékkal bizonyára tõlünk nyugatra lenne.
Elsõ ránézésre nagy bizonytalanságot hordozó felállásnak tûnik, melyben szerintem igen komoly esõk lehetõsége is bent foglaltatik.
Ennek alapján én bizony nem merném most pikk-pakk kijelenteni, hogy nem lesz számottevõ csapadék a jövõ hétvégén.
Ma voltam kint pincehegyben,meg erdõben gombászni.A földutak az erdõkön kívül durván poroznak.Vastag porhegyek vannak az autón,majdnem úgy porzott mint tavaly nyáron a szárazságban!Az erdõkben is nagyrészt felszáradtak a pocsolyák,de a források szépen csordogálnak!A vetéseknek és a kerteknek bizony jöhetnének azok a záporok!
Holnap délután Somogyban elég kemény zivatarok lehetnek, érdemes lesz figyelni a radart és persze az eget.
A 0 csapadék annyira nem gyönyörû, igen, ezt mondom. Tegnap körbe bicikliztem a vidéket, egy gyenge esõ a következõ 2-3 hétben elkélne.
Végre lehetnek akár emberesebb zivatarok is az országban idén elõször, olyan 900-1000 J/Kg is kinézhet felétek holnap.
Holnap délnyugaton többfelé lesz zivatar, végre.
Szélnyírás nélkül különösebb átványra nem számítok, de jó kis sistergõs villámok lesznek, illetve több 10 mm csapadék is lejöhet rövid idõ alatt.
Sziasztok
Segítséget kérek Tõletek. Egy hõszivattyú mûködését kell elemeznem. Ehhez szükséges lenne 2013 január 1-tõl egészen a napjainkig a Bécs mellett(kb 50 km) található Hainburg an der Donau település (vagy ehhez legközelebbi) napi átlaghõmérséklete, hõmérsékleti adatok (esetleg páratartalom).
Köszönöm.... a választ ide kérném: info@frigotrade.hu
Nem leszek hálátlan, lesz segítségbeli felajánlásom (klíma, légtisztító)
Segítséget kérek Tõletek. Egy hõszivattyú mûködését kell elemeznem. Ehhez szükséges lenne 2013 január 1-tõl egészen a napjainkig a Bécs mellett(kb 50 km) található Hainburg an der Donau település (vagy ehhez legközelebbi) napi átlaghõmérséklete, hõmérsékleti adatok (esetleg páratartalom).
Köszönöm.... a választ ide kérném: info@frigotrade.hu
Nem leszek hálátlan, lesz segítségbeli felajánlásom (klíma, légtisztító)
Én úgy tudom, hogy a freemeteo tulajdonképpen nyers GFS. Hogy a fõfutás vagy a tagok átlaga jelenik meg ott, azt nem tudom. De azt megfigyeltem, hogy igen gyakran frissül, azaz szerintem futásról-futásra.
A norvég ECM-el nem hasonlítanám össze, ezt meghagyom Anarkinak és wetsomnak.
A norvég ECM-el nem hasonlítanám össze, ezt meghagyom Anarkinak és wetsomnak.
Szuper!
Mai napon 24 hozzászólás született.
Kijött a jóidõ, nincs mese!
Mai napon 24 hozzászólás született.
Kijött a jóidõ, nincs mese!
Miért nem frissült tegnap óta az ECM?
Legalábbis nálam sem az éjféli, sem a ma déli frissítés nem elérhetõ, fekete helyett szürke az egész.
Legalábbis nálam sem az éjféli, sem a ma déli frissítés nem elérhetõ, fekete helyett szürke az egész.