Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hú mi van Ény felé
Gyönyörû kifutó, le is kaptam, kár hogy melóhelyen vagyok és nem tudom feltenni...majd este.
Gyönyörû kifutó, le is kaptam, kár hogy melóhelyen vagyok és nem tudom feltenni...majd este.
Egy kisebb szakadás valóban van a felhõkön, azon át süt a nap, de dél felé cirrostratus van az égen, vagy legalábbis valami homályos felhõzet.
Itt az elsõ zivi, hatalmas villám majd durr
Egyébként nem marad el a mûsor délután, jönni fog az erõs esõvel
Egyébként nem marad el a mûsor délután, jönni fog az erõs esõvel
A napsütés hiánya miatt amúgy sem sok energia tudott összegyûlni... (eddig)
Dabrony!
Becsehelynél már belépett az országba egy napsütéses energiagyûjtõ rész
Szépen halad Észak felé.
Dabrony!
Becsehelynél már belépett az országba egy napsütéses energiagyûjtõ rész
Ény felé vonul a rendszer, dörgést nem hallani, ha eltakarodna és kisütne a nap, még akár lehetne is valami délután....
"Ma már Kezdetben nagy párhuzamos réteges MCS regeneráló át S Ausztria és N Horvátországban és elérte a Lengyelország - néhány lehetõség vaku árvíz emelkedett konvekciós érintett régiók számára ez a, vagy egy másik MCS, amely az elõrejelzések szerint a formában különösen felé az esti órákban. Tovább keletre, a felszíni-alapú fejlesztés kerülhet sor elegendõ napsugárzás, valamint a mérsékelt függõleges szélnyírás. Steep középszintû lapse arányokkal kapcsolatos "Emelkedett kevert réteg" hozzájárulhat a fenyegetések a nagy és súlyos jégesõ széllökések, különösen abban az esetben, hogy az izolált szupercellánál sikerül alkotnak."
Today, we are beggining with a large parallel-stratiform MCS regenerating over S Austria and N Croatia and reaching up to Poland - with some possibility of flash flooding from elevated convection for the regions affected by this or another MCS that is forecast to form especially towards the evening hours. More to the east, surface-based development could take place with sufficient insolation and in the moderate vertical wind shear. Steep mid-level lapse rates associated with "Elevated mixed layer" might contribute to the threats of large hail and severe wind gusts, especially in case that isolated supercells manage to form.
(Bocsi csak gyors lefordítottam google fordítóval, de alatta ott az angol)
Today, we are beggining with a large parallel-stratiform MCS regenerating over S Austria and N Croatia and reaching up to Poland - with some possibility of flash flooding from elevated convection for the regions affected by this or another MCS that is forecast to form especially towards the evening hours. More to the east, surface-based development could take place with sufficient insolation and in the moderate vertical wind shear. Steep mid-level lapse rates associated with "Elevated mixed layer" might contribute to the threats of large hail and severe wind gusts, especially in case that isolated supercells manage to form.
(Bocsi csak gyors lefordítottam google fordítóval, de alatta ott az angol)
Veszprém és Zala megye keleti részén látványosan kihalt minden szinte,nem hogy ettõl délre. Ennyire nincs labilitás?
Estofex mûszaki gondokokkal küszködik, nem érdektelenségbõl nem adnak elõrejelzést. A facebookos oldalukon szoktak írni pár sort, most a munkahelyemrõl nem fogom megnézni, mára írtak-e már.
Egyik haverom szerint a Blitzortung szenzorai fõleg az erõsebb jeleket veszik (CG-k, erõsebb CC-k), tehát ha sok + jel van, akkor ott erõs a villámtevékenység. Jó, mondjuk ezt a hülye is tudja,
de a saját tapasztalat is azt mutatja, hogy a gyengébb CC-ket nem mindig, sõt csak ritkán látja. De ha lecsapó van (akár 1 db. is), azt az esetek többségében érzékeli és be is méri a pontos helyzetét (néhány km-es pontossággal). A haver amúgy néhány évig küldött adatokat a Blitzortungnak, de amióta átálltak egy új rendszerre, azóta már nem küld...
Már 2011 óta rossz az 5 detektorból 2. Az egyiket közvetlen villámcsapás érte (az idõjárás humorérzéke), a másik meg elfáradt. Az idei finomhangolást áprilisra ígérték zivataros idõ esetén (nem lett az), szóval tovább csúszik az egész. Tavaly nyár óta nagy a csend a Safir körül, de azért remélem legalább az új/javított detektorok megvannak.
Szombathelyen zivatar van, déli irányban mély dörgésekkel, közben gyengén záporozik
A rossz feltételek miatt már ki is nyírta az északias szél a Szentgotthárd környéki cellát. Ahogy kiért az Alpok elõterébõl mártírhalált halt.
Ezért a reggeli, délelõtti zivatarminimumos zivatarok a legkirályabbak
Heves lecsapókkal és felhõszakadás szerû esõvel érkezett a mai második zivatar, ami jelenleg is tombol. Az elsõ 2 mm-t adott, ebbõl biztosan több lesz.
Bár ez csak az utolsó fél órát mutatja, ezen nem tûnik olyan keménynek: Link
Átment a zivatar közeli lecsapókkal, volt egy rövid zuhé, 1,5 mm-t zuttyant le, elcsendesedett mögötte a szél és kisütött a nap.
Jó eséllyel mi is kapunk egy nagyobb zivatart!
De remélem legalább esõ lesz, mert szükség van a növényeknek most nagyon rá.
Akkor még nem kell temetni a mai napot.
Remélem a délelõtt még nem kapunk csapadékot, különben oda(?) a késõ délutáni/esti elõadás.
Remélem a délelõtt még nem kapunk csapadékot, különben oda(?) a késõ délutáni/esti elõadás.
Hûha, nagyon komoly cellák vonulnak a DNy-i és a Ny-i határszélen!
A Blitzortung szerint dugig vannak lecsapókkal. Floo bácsi gyönyörködhet a villámparádéban, és ha így marad, akkor 1-2 órán belül Sopron is telibe lesz verve. Meglátásom szerint ez még csak az elõhangolás a délutáni/esti fõ attrakcióhoz...
Aki vihart vadászni akar ma menni, Tolna és Fejér megyét válassza és ne Somogy vagy Zala megyét. Egyébként az OMSZ beelõzött, nem tudom mikor adták ki a veszélyjelzést valószínû az idõ alatt, míg a progit írtam, de ez már mindjárt reálisabb. Nyugodtan fel lehetett volna húzni egész Nógrádig a narancsot. Déli áramlásnál vajon merre fog haladni?
Na végre. Azt hittem csak citrom lesz a végén, de csak visszakerült a narancs. Errefelé is lehetnek szerintem éjszaka ígéretes események. Vagy tévedek?
Érdekes,mert a horvát partokat elérõ láncolat elõtt nyílik az ablak. Lehet késõbb is móka a nap folyamán. Illetve a jelenleg nyugati határszélen lévõ rendszer is erõsödik folyamatosan.
Csendes esõ van reggel öt óra óta, idõnként erõsebb záporos részekkel.
A növények szempontjából ez a legjobb forgatókönyv. Buja zöld minden, ahogy májusban annak lennie kell.
Tegnap már nagyon poros, száraz volt minden, a legjobbkor jött az esõ.
A növények szempontjából ez a legjobb forgatókönyv. Buja zöld minden, ahogy májusban annak lennie kell.
Tegnap már nagyon poros, száraz volt minden, a legjobbkor jött az esõ.
Egyetértek, már most egy nagy bukta az egész, valamit nagyon benéztek a modellguruk. Egy biztos: a három hete tartó száraz idõszaknak a mai nappal vége szakad, további jó hír az esõ mellett a fagyos szentek egyre valószínûbb elmaradása, vagy csupán lájtos kiadásban lehetséges érkezése.
Iiii milyen duplalecsapót láttam az ablakból délnyugat felé, pont kinéztem aztán dirr-dirr.
Egyébként elég száraz a levegõ emiatt az északi szél miatt, nehezen akar földet érni a csapadék.
Egyébként elég száraz a levegõ emiatt az északi szél miatt, nehezen akar földet érni a csapadék.
Ez komoly?? Szerintem itt nem volt zivi, nyitott ablaknál tuti felébredtem volna.
Elég sokat változott a helyzet tegnap óta. Veszélyjelzés:
"A nyugati, északnyugati megyéket leszámítva heves zivatar is kialakulhat, tehát 90 km/h feletti széllökéssel és 2 cm-t elérõ jégesõvel járhat együtt. "
"A nyugati, északnyugati megyéket leszámítva heves zivatar is kialakulhat, tehát 90 km/h feletti széllökéssel és 2 cm-t elérõ jégesõvel járhat együtt. "
Az elõbbi tömb elment nyugatra, a következõbõl újra dörög délnyugat felõl, ez egy elég hosszú láncolat, ebbõl már lesz valami.
Ejha de bátor voltál. Tudod, az idõjárásban csak az biztos, ami már megtörtént! 
De nyugi, ott szerintem sokkal nagyobb az esély akcióra, mint itt... Persze kijelenteni én sem fogok.
Nagyon fülledt kint a levegõ. 25-nek érzem ezt a 18-19°C-ot...
De nyugi, ott szerintem sokkal nagyobb az esély akcióra, mint itt... Persze kijelenteni én sem fogok.
Nagyon fülledt kint a levegõ. 25-nek érzem ezt a 18-19°C-ot...
Nem tetszik ez a reggeli meglepetés trutyi.
Remélem csak keletebbre csusszan a cucc, és nem volt feleseleges szabit kivenni.
Remélem csak keletebbre csusszan a cucc, és nem volt feleseleges szabit kivenni.
Mondjuk a többi modell is elég vak volt, mert nem nagyon jelezték a csapadékot így reggelre.
Az osztrák Aladin nagyon mellényúlt, hajnal óta heves csapadék van, miközben a modell még csak be sem hozta az országba a rendszert. A mai nap ide 100%-os bukta, már ami az elõre eddigi beválását illeti.
A következõ frissítés teljesen másképpen fogja látni majd a dolgokat...
Nem is írtam le.... De ezzel nyugaton szerintem lõttek a mai napnak látvány téren. Keletebbre lesz akció, de azt innen nehéz lenne fotózni.
Rohadtul nem írnám le azért a mai napot a Dunántúlon. A keletre tolódás már tegnap este látszott a mûholdképen. Azt az Aladin modellt meg dobjátok ki a kukába.
Dörög dél-délnyugat felõl, volt már egy kis zápor távoli dörgéssel, fúj az északi szél.
Úh.... Eszméletlen mellényúlás az egész tegnapi elõrejelzés. Kb az összes nagy felbontású modell bukta. Még az 1 db dörgésre beadott igényem sem biztos h teljesül. Borult, csöpögõs, nemjó idõ van odakinnt. Délrõl záporok jönnek, de mire ideérnek behalnak szerintem, mint reggel.
Ferri: Már a kiinduló képek is tévednek. Ez így nem reális.
Ferri: Már a kiinduló képek is tévednek. Ez így nem reális.
Az osztrák Aladin így látja a dolgot: Link
Valamikor este 10 körül Letenyénél belép a kék szörny (Floo készülhet), éjfél után Sopron kerül sorra, majd végül 1 és 2 között Mosonmagyaróvár, illetve Pozsony következhet. Délrõl északra vonul a cucc, alig 50-80 km-re hatol be az ország területére, ha minden igaz. A péntek igen kaotikusnak néz ki, kérdés, hogy elhatárolt gócok lesznek-e, vagy összeáll a rendszer (erre utaló jelek egyelõre csak a Felvidék középsõ tájain figyelhetõk meg).
Valamikor este 10 körül Letenyénél belép a kék szörny (Floo készülhet), éjfél után Sopron kerül sorra, majd végül 1 és 2 között Mosonmagyaróvár, illetve Pozsony következhet. Délrõl északra vonul a cucc, alig 50-80 km-re hatol be az ország területére, ha minden igaz. A péntek igen kaotikusnak néz ki, kérdés, hogy elhatárolt gócok lesznek-e, vagy összeáll a rendszer (erre utaló jelek egyelõre csak a Felvidék középsõ tájain figyelhetõk meg).
Délután 4-kor már Vadkerten leszek. Ha radar alapján esélyes lesz a dolog, akkor haverral kimegyünk a tóhoz fotózni. Ott Nyugati irányba pusztaság van, ideális terep. De most mentem, vár még rám egy vizsga...