2024. június 07., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#128048
A légmozgás függvényében fel-alá csalinkázott a hõmérséklet az éjjel. Tmin: 9,5 °C 23:47-kor állt be.
#128047
Nagyon tipikus DNy-ÉK tengely.
#128046
Mai Tmin éjfél körül,3.4°C,aztán felhõk és szél érkezett,most 9.2°C van!
Az Olaszoknál megint úszni fognak,mint tavaly,nálunk meg szép késõ nyári száraz idõ valószínû! zavarban Link
#128045
Mondhatni nem a legjobban jöttünk ki az elmúlt csapadékos periódusból. zavarban
Link

A 10 naposra gondoltam.
#128044
Zabaron szezonrekord mélységbe hûlt a levegõ, -0,5 és -1 fok között volt többször is. Az ingadozásból ítélve -0,6/-0,7 fok talán a legesélyesebb. A hegyen Rónafalu Tmin +7,3 fok.

OMSZ hálózatban még Nyírlugos hûlt fagypont alá.
#128043
Érdekes pályát futna az ECM szerint, ugyanis már vagy egy hete egy helyben áll kint az óceánon, majd szerdán gondol egyet, és megtámadja Európát, de a portugál partoknál visszaverik a támadást és felkanyarodik észak felé éppen csak csípve a szárazföldet.
De mivel észak felé hidegebb a tengervíz, rájön, hogy neki az nem buli, így visszakanyarodik és lecövekel Portugália elõtt.
Legalább lesz idõnk megfigyelni.
Aztán lehet, hogy ott fog tanyázni egy hétig, utána ismét betámad.
A GFS meg Európa közelébe se hozza, kimenne az óceánra, majd a késõbbiekben Angliában kötne ki.
#128042
Pedig már kezdtem azt hinni, hogy a közelgõ világvége egyik elõjátéka lesz. vidám
#128041
A tévé mindig le van maradva vagy 2-3 körrel... most épp úgy néz ki, eltávozik a közelbõl... Link
Hazamegy Amerikába nevet
A meleget sima európai extratropikus ciklon húzza majd fel: Link

Persze az ECM még behozza: Link
Na majd kiderül.
#128040
OMSZ városi hõsziget (UHI) Project:

Link
#128039
Mi már rongyosra rágtuk a témát laza
Sõt!
Mivel hurrikán vagy trópusi vihar a legritkább esetben éri el a szárazföldet Európában, így egy viharvadász csapatot is el kezdtem szervezni jövõ szerdára Portugáliába, hogy levadásszuk a dögöt, de épp senki sem ér rá laza

Met4ever!
A kisugárzás szerintem anyagfüggetlen, viszont a párolgási hõveszteség anyagfüggõ, az üveg vagy a fém sokkal jobban párolog, ezáltal jobban le tud hûlni, mint mondjuk a fa.
A másik, hogy teljesen száraz levegõ nincs, mindig van nedvesség, pláne éjjel, ami még rátesz egy lapáttal.
Kíváncsi lennék egy olyan anyagból készült csupasz hõmérõvel végzett radiációs minimum mérésre, amivel minimálisra csökkenthetõ a párolgási hõvesztés.
#128038
Most az imént hallottam elõször a Gibraltárt jövõ héten jó eséllyel elérõ hurrikánról (?) az Echo tv-n. Állítólag ez sodorja majd felénk a meleg levegõt. laza
#128037
Mezõtárkányban június 2-án volt 20 fok alatt a maximum hõmérséklet, utána elõször szeptember 15-én. Ez is három és fél hónap.
#128036
De mindez nem a párolgás miatti hõelvonás miatt van, hanem a kisugárzás miatti hõveszteség következtében. Ha teljesen száraz, azaz párologtatni a felszínérõl nem tudó, de minél kisebb fajhõjû tárgyat tekintesz, annál jobban le fog hûlni a kisugárzás következtében.
(ahogy aszi is írta korábban)
#128035
"Biztos sokan láttatok már +3 fok mellett jeges kocsitetõt."
Igen, ma is volt rá példa a faluban. Reggel direkt felkeltem napkelte elõtt, hogy deret láthassak: hát igazából nem volt túl erõs. Ugyanakkor a szomszéd ház tetejének nyugatra nézõ oldala még fél 11-kor is deres volt, a kiszerelõ használaton kívüli részének pala teteje pedig elég vastagon deres volt.
Fél nyolcig a faluban voltam, amikor a kocsival járó iskolásokkal jöttek a szülõk egymás után, bárki megmondta volna a kocsi jegességébõl, ki lakik a dombon. Dél-Tolmácson (bár ott nem jártam be mindent) nem láttam deret, a vasút déli oldalán, de már a völgyben pedig talajmenti köd is volt.

+1 volt a Tmin 2m-en.
#128034
Szépen megindult.
#128033
Igen, minden bizonnyal ott már leállt a szél. Nálunk még libeg, így néhány tizeddel vagyunk csak nyolc alatt. De ami késik... :-)
#128032
Jójó, bocsánat laza , nagyon siettem, szóval a hõmérõ anyagának felszínérõl történõ fokozottabb párolgás miatt létrejövõ hõveszteségbõl fakadó hõmérsékletcsökkenés, ami nem egyezik meg az ugyanabban az 5 centis magasságban lévõ levegõ hõmérsékletével.
Így pontos!
Ez ugyanaz a jelenség, mint amikor jócskán pozitív hõmérséklet mellett tud jeges lenni a szélvédõ vagy a kocsi teteje.
Sõt, a szélvédõ még jobban át tudja venni kocsi belsõ légterében lévõ magasabb hõmérsékletet, mint a kocsi tetejének hõszigetelt fémlemeze. Ennek megfelelõen ott késõbb fagy be, mint a tetõn.
Biztos sokan láttatok már +3 fok mellett jeges kocsitetõt.
Rohannom kell, van még 1-2 érdekesség ezzel kapcsolatban...

Bambi!
Még éjfél elõtt fagyni fog Zabaron.
Kakucs is lohol a nyomában.
Elkezdõdött a nagy zutty!
#128031
Látványos Zabar a hõtérképen, megnéznék egy töbört is .
#128030
Szép estét!
Floo, nem kötözködni akarok mindig Veled, de ezen a mondaton fennakadtam így este...nevet
"De mivel ez a valószínûsíthetõ adat csak a hõmérõ anyagának párolgásból eredõ hõvesztés lenne"
A hõmérõ anyagának párolgása érdekelne, milyen hõmérõ ez...? nem vagyok járatos a technikában...
Köszönöm
#128029
Nálunk épp csak egy-egy kis foltban volt kevés dér, de az autók szélvédõje itt nem fagyott be. Talán ez a pár méteres szintkülönbség segített most meg minket. nevet
#128028
Még sok ilyet!
#128027
A növények nagyon különbözõképpen reagálnak a hidegre, vannak hidegstresszre érzékeny és hidegrezisztens növények. A fagyérzékenyek (mint pl. a paprika és a paradicsom)többsége képes arra, hogy valamilyen késleltetõ mechanizmussal megakadályozzák a testükben a víz megfagyását (anyagcsere aktivitás fokozása, speciális fehérjék szekréciójának bekapcsolása, stb.). Ez azért gond, mert a sejtek membránja a folyadék állapotból gél állapotba megy át, szemipermeabilitása megszûnik, a jégkristályok széthasogatják. Általánosságban azt lehet mondani, hogy kb. (tartósan meglévõ, nem pár percig tartó) -2,5 fokig nincs gond, az alatt lesz fagykár. Itt egy táblázat néhány növényrõl (a Lycopersicon esculentum a paradicsom): Link
#128026
Link
#128025
Eldönthetnék, hogy 0.9, vagy 9mm.. laza laza : ( Nagyobban: Link )

beillesztett kép

#128024
Huhh, mibõl készülhet az a hõmérõ, ami el tud párologni? laza A radiációs minimum azért más jellegû adat, mint az árnyékolt hõmérõvel mért léghõmérséklet, a nevébõl is adódóan azt mutatja, hogy a kisugárzás következtében egy adott felület mennyire tud lehûlni, így pl. nagyon fontos támpont annak az elõrejelzéséhez, hogy mikor válnak csúszóssá az utak.
A növényekhez visszatérve, az nem elképzelhetõ, hogy a paprika, és a paradicsom kibírja azt a néhány 10 percet, ameddig fagypont alatt volt a levegõ? Mégis csak egy élõ szervezetrõl van szó, nem egy vékony pocsolyáról. Egyébként nem értek hozzá (ezért kérdeztem), de kíváncsi lennék, hogy milyen hideget bírnak ki az egyes növények...
#128023
Ez nudli nevet Link
Ilyet Írországban 2006-2007 telén átéltem vagy 5-öt kacsint
Csak ott tartósabb volt a szél...

Vagy 4 alkalommal is csak nejlonzacsikkal a lábamon tudtam a mélygarázsunkban megközelíteni a kocsit, mert 5-10 centis víz állt benne [esõ]
A mélygarázsban, nem a kocsiban laza
Pedig vízszintesen esett, úgyhogy mérni nem lehetett. Alapszél 80-100 km/h, között, a lökések 150-160ig is felmentek. Ember nem volt az utcákon. Hogy hiányzik kacsint
#128022
Voltam ma a nagykanizsai állomás mellett, az állomástól 50-100 méterre ugyanolyan fekvésben a kiskertekben ép a paprika és a paradicsom.
A sármelléki 4 fokos minimumhoz tartozó 0 fokos, és a szombathelyi 2 fokos minimumhoz tartozó -1 fokos mért radiációs minimumból kiindulva a kanizsai állomáson a -0,1 fokos minimum mellé -3-4 fokos radiációs minimumot mért volna az állomás, ha lenne ott észlelõszemélyzet.
De mivel ez a valószínûsíthetõ adat csak a hõmérõ anyagának párolgásból eredõ hõvesztés lenne, nem léghõmérséklet, így fordulhatott elõ, hogy nem károsodott semmi.
#128021
Nem lesz olyan hideg a felhõzet miatt.A mûhold nem úgy fest, hogy el akarna tûnni.
#128020
Ez már kevésbé Link zavarban
#128019
Zalaszentgróton volt minimális talajmenti fagy. Az autó szélvédõje deres volt, viszont a paprika és a bab valamilyen módon ezt még túlélte mindenféle károsodás nélkül.
#128018
Csak ez mind konventív. laza

Ez jó:
Link
vidám
#128017
Ha ezt a mm-ekre érted, két éve nálunk is volt hasonló. Sõt!
#128016
Hát igen, az biztos, hogy itt hidegebb lesz mint ma reggel volt. A szél leállt, felhõ elenyészõ mennyiségben, úgy, hogy 2 óra múlva indul a zuhanás.
#128015
Az ECMWF ma 00 órás elõrejelzési térképén 27-ére 500 hPa-on 0°C-ot hoz a Nadine központjába, hát nem egy hidegcsepp-szerû képzõdmény lesz laza. Mérsékelt szélességen ilyen magas 500-as hõmérsékletet nem láttam még. Kíváncsi vagyok mi sül ki belõle!
#128014
Példaértékû. Bizonyítékok: a magas hõösszeg miatt a csaba gyöngye szõlõ már júl. 10. után fogyasztható volt, az afuz ali szõlõ már szept 10. körül megérett, példaértékû cukortartalommal (bõ egy hónappal hamarabb!).
#128013
Tmin 0.8 fok. Majdnem! :-) "Bezzeg Romhány. :-))) No meg az Észak-Dunántúl. (Területi átlagban.) Nem rossz ez kérem! :-)
Az elmúlt két nap csapadéka kb. 31-33 mm lehetett itt.
#128012
2005. októberében is garázdálkodott egy hasonló képzõdmény az óceánon a portugál partok elõtt, én akkor pár nap különbséggel készítettem ezt a fotót Estoril környékén, Lisszabontól nem messze: Link
#128011
Hehh dicsak..Az ECM végre tetszetõs lett.:Link
#128010
A tegnapi front kereken 50 mm esõt hozott én nem emlékszem ekkora napi mennyiségre az elmúlt években! Meg az is meglepõ ,hogy nagyon megvertük a környéket ,mert Kisújszálláson 31 mm-t mértek ,Karcagon (csak) 20-at és még sorolhatnám a városokat. Nagyon intenzív záporok jöttek a éjjel ,szinte felhõszakadás szerûen esett. De a föld úgy benyelte ezt az esõt ,hogy holnap már lehet menni szántai és nagyon mélyen beázott a talaj ,szóval egész mélyen lehet neki majd tolni! nevet
#128009
Holnap reggelre ki van adva a riasztás talajmenti fagyra! Szombatra virradóan a Dunától keletre (kiemelten az Északi-középhegység térségében és az Alföld északi részén), illetve délnyugaton alakulhat ki helyenként talajmenti fagy.
#128008
Itt: Link jobban látszódik.
#128007
Igen, nagyon jó éghajlat, a portugál fõvárosban -1 fok a rekord hideg: Link
#128006
Nem gyenge: Link Én azért az éghajlatért cserébe simán bevállalnám. laza
#128005
Ott tekeredeik: Link
#128004
Azért õszintén megmondom, be lennék kicsit f..va, ha lisszaboni lennék.
#128003
Lisszabon készülj [esõ] [esõ]

beillesztett kép

#128002
Egészen pontosan -0,1 fokos T min lett a kanizsai állomáson.

Múlt éven Iklódbördõce mérte az elsõ hivatalos, omsz állomáson mért fagyot, idén Nagykanizsa.
Hát döntõ részben ilyen fekvésekben mérnek (és mértek régebben is) Zala megyében, különösen annak nyugati-délnyugati-déli felén.
Sokan nem értették évekkel ezelõtt, miért kifogásolom ezen állomások telepítési "elveit", de ez a két eset is jól példázza, hogy nagyon elõnytelen pozícióba kerültek.
Így mérhettek alacsony napi, havi, éves, évtizedes középhõmérsékletet, magas páratartalmat, sok hidegrekordot, alacsony napfényátlagot (bár ez a fák árnyéka miatt történt, de az erõs ködhajlam is belejátszott), korai és késõi fagyokat, stb, stb, és mindezek miatt festhették azt a képet Zala megyérõl, amit a klímaleírásokban és egyéb helyeken tapasztalhatunk.
Persze ha ezeknek semmi kihatása sem lett volna, akkor csak legyint az ember, de sajnos társadalmi és gazdasági kihatásai is voltak.
Eközben a csillagda (15 km-re a nagykanizsai állomástól) minimuma 8 fok lett, ami országos viszonylatban az élmezõnybe tartozik, még a szeles és felhõs keleti tájakat is beleértve.
Ez azzal együtt is igaz, hogy a belsõ dombvidéki zárt völgyekben a nagykanizsai -0,1 fokos minimumnál valószínû alacsonyabbat is ki lehetett volna hozni.
2010. december 19-éra virradóra az iklódbördõcei állomás -22 fokos, az országban 3. leghidegebb értéke mellé a tormaföldei dombtetõ -8,1 fokos minimuma tartozott, ami az összes omsz állomás minimumánál magasabb volt, pedig a keleti országrészben még borult idõ volt, itt meg 40 centi hó és derült ég.
Nyilván ezek a magas minimumok fekvéstõl, magasságtól függõen eltérõ mértékben a középhõmérsékletben is jelentkeznek.
Mint ahogy jelentkeznek is azokon a vidékeken, ahol az említett zalai mérõhelyeknél jobb pozícióba kerültek állomások.
#128001
A pontos csapadékadat a reggel 8 órás mérés alapján 9,5 mm. A hidegfront 31 mm-t adott. A minimum nálam 6,6°C lett.
#128000
Nálam éppen,hogy fagyott vidám Tmin: -0.1 nevet Nembaj..a lényeg azaz,hogy megvolt az elsõ fagyos reggel. laza
#127999
Nálam csak 6 fok lett a Tmin., egész éjszaka fújt a szél.

Utolsó észlelés

2024-06-07 18:42:44

Nagykovácsi

22.8 °C

RH: 71 | P: 1016.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

123278

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.