Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Este még riport is volt onnan a Tényekben, hogy biza hideg van.
12.6°C lett nálam a minimum, viszont az állomáson 10 alatt mértek: Link
Belváros: 17.4°C
12.6°C lett nálam a minimum, viszont az állomáson 10 alatt mértek: Link
Belváros: 17.4°C
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69293 - 2013-08-16 15:14:46)
A következõ idõszakra nem várok erõs kánikulát.
Pár 30 fok feletti hõmérséklet még lehetséges , de a 40 fok az valószínûleg
már nem tér vissza. Mivel a nappalok is egyre rövidebbek lesznek , ez mind a nyár
ellen van. Enyhébb óceáni légáramlat lehet a meghatározó , atlanti ciklonokkal. [esõ]
A ciklonok esetén záporos jellegû csapadékot tartok valószínûnek ,
majd szeptemberben már lesznek olyan napok amikor egésznap borongós , esõs , párás [esõ]
idõ lehet. Lesznek azonban kellemes nappalok is bõven.
A következõ idõszakra nem várok erõs kánikulát.
Pár 30 fok feletti hõmérséklet még lehetséges , de a 40 fok az valószínûleg
már nem tér vissza. Mivel a nappalok is egyre rövidebbek lesznek , ez mind a nyár
ellen van. Enyhébb óceáni légáramlat lehet a meghatározó , atlanti ciklonokkal. [esõ]
A ciklonok esetén záporos jellegû csapadékot tartok valószínûnek ,
majd szeptemberben már lesznek olyan napok amikor egésznap borongós , esõs , párás [esõ]
idõ lehet. Lesznek azonban kellemes nappalok is bõven.
Elõzõ hetekben még szidtátok a dombi meg a városi klímát a trópusi éjszakák sorozata miatt. Micsoda pálfordulás!
Takt 10,1 fok, ma is egyszámjegyû lesz valószínûleg a Tmin, vastagon harmatos minden. Hallani lehet ahogy lelkendeznek a kerti növényeim a gyakori vastag harmat és magas Rh miatt.
Takt 10,1 fok, ma is egyszámjegyû lesz valószínûleg a Tmin, vastagon harmatos minden. Hallani lehet ahogy lelkendeznek a kerti növényeim a gyakori vastag harmat és magas Rh miatt.
Köszi szépen a fagyos infókat és a szép fotókat!
Jólesett ebben a dög melegben!
Egyszer én is szívesen átélnék egy ilyen helyzetet a fennsíkon!
Egyszer én is szívesen átélnék egy ilyen helyzetet a fennsíkon!
Link Hmmm... Repülõtér 23,6 °C-on áll, ez kb. 8 km innen, az autópálya pontosan mellettünk 20 °C felett van.
A repülõtéren tuti a város hõje miatt van most ennyire meleg, pont odaviszi a keleti-északkeleti szél az iparterületrõl a levegõt.
A repülõtéren tuti a város hõje miatt van most ennyire meleg, pont odaviszi a keleti-északkeleti szél az iparterületrõl a levegõt.
Nálam már "csak" 14.5 fok van.
Kimentem beleborzongtam a hidegbe.
Itt meg brutális ahogy hûl..Az imént 16.1 fokot észleltem, de azóta már csak 16..
Bezony, a völgyek, sík részek, mély fekvések ilyenkor szakadnak le a domboktól, a csillagda is 21 fokon megállt, Lendva-hegyen meg 22,4 van még.
Nálam a 27,7 fokos T maxhoz képest már csak 18,5 fok van, azaz majdnem 10 fokot csökkent eddig, pedig még egy órával sem vagyunk naplemente után.
(Egy kicsit statisztikus fizika lesz a téma.)
Tudtommal a levegõ hõkapacitása mindig CV=(5/2)R, legalábbis a meteorológiai közelítésben, hiszen ebben az esetben a levegõ kétatomos termodinamikai rendszernek tekinthetõ, s nem lépnek fel azok a jelenségek, melyek leírásához alacsony vagy magas hõmérsékleten kvantumos (vagy utóbbin még relativisztikus) közelítés kellene. Elõbbi biztosan 100K nagyságrend alatt jelentkezik (azt hiszem a forgás befagyása), utóbbi pedig 1000K fölött (ionizáció).
Tehát a meteorológiában ezen effektusok helyett klasszikus mechanika és termodinamikai határeset van (végtelen sok részecske, ami gyakorlatilag 1000db-nál már teljesül), ami minden állapotjelzõtõl függetlenül CV=(5/2)R-nek adja a hõkapacitást. Ezt kanonikus tárgyalásmódban (állandó hõmérsékletû hõtartályban lévõ rendszer) a szabadenergia felírásával, arról a belsõ energiára való áttéréssel és hõmérséklet szerinti deriválásával lehet belátni. Ehhez kiindulásként a klasszikus mechanika a Maxwell-Boltzmann-eloszlást adja állapot- (pontosabban energia-) sûrûségként.
Sze: A levegõ többi alkotóeleme miatt a CV=5/2R nem pontos, hanem picit több, valójában úgy 2,51R körül mozog elvileg, és ezreléknyit változik a specifikus nedvesség változása miatt, a Kappa=CP/CV=(CP+R)/CV=1,4 helyett pedig 1,4007. Elvégezve a számolást, ez a két eltérés ellenkezõ irányú, hisz a hõkapacitás növekedésével kappának csökkennie kéne, de a kappa mérhetõ, és ez jön ki.
Tudtommal a levegõ hõkapacitása mindig CV=(5/2)R, legalábbis a meteorológiai közelítésben, hiszen ebben az esetben a levegõ kétatomos termodinamikai rendszernek tekinthetõ, s nem lépnek fel azok a jelenségek, melyek leírásához alacsony vagy magas hõmérsékleten kvantumos (vagy utóbbin még relativisztikus) közelítés kellene. Elõbbi biztosan 100K nagyságrend alatt jelentkezik (azt hiszem a forgás befagyása), utóbbi pedig 1000K fölött (ionizáció).
Tehát a meteorológiában ezen effektusok helyett klasszikus mechanika és termodinamikai határeset van (végtelen sok részecske, ami gyakorlatilag 1000db-nál már teljesül), ami minden állapotjelzõtõl függetlenül CV=(5/2)R-nek adja a hõkapacitást. Ezt kanonikus tárgyalásmódban (állandó hõmérsékletû hõtartályban lévõ rendszer) a szabadenergia felírásával, arról a belsõ energiára való áttéréssel és hõmérséklet szerinti deriválásával lehet belátni. Ehhez kiindulásként a klasszikus mechanika a Maxwell-Boltzmann-eloszlást adja állapot- (pontosabban energia-) sûrûségként.
Sze: A levegõ többi alkotóeleme miatt a CV=5/2R nem pontos, hanem picit több, valójában úgy 2,51R körül mozog elvileg, és ezreléknyit változik a specifikus nedvesség változása miatt, a Kappa=CP/CV=(CP+R)/CV=1,4 helyett pedig 1,4007. Elvégezve a számolást, ez a két eltérés ellenkezõ irányú, hisz a hõkapacitás növekedésével kappának csökkennie kéne, de a kappa mérhetõ, és ez jön ki.
Ok, köszi a választ! Remélhetõleg akkor hamarosan ott is megszakad ez a hosszú pechszéria.
Nálam már elkezdõdött
Ha minden jól megy most szél se lesz, és bejöhet egy 10 fok alatti min.
Ha minden jól megy most szél se lesz, és bejöhet egy 10 fok alatti min.
Valami gubanc van a GFS reggeli ill.a mostani futással több órát késik a frissítés és a fáklyán se látszik a fõfutás.
Nos, hölgyeim és uraim, az "utolsó éjszaka" produkciós iroda bemutatja...
Európa közepén, a Kárpát-medence szélvédett, felhõtlen völgyeiben a "Nagy Zutty" címû elõadást. A produkció lámpaoltás (19:55 körül) után indul, kérjük foglalják el helyeiket.
Európa közepén, a Kárpát-medence szélvédett, felhõtlen völgyeiben a "Nagy Zutty" címû elõadást. A produkció lámpaoltás (19:55 körül) után indul, kérjük foglalják el helyeiket.
Nagy hiánypótlás amit csináltok a Bükk-fennsíkon. Elismerésem.
Az erõs kisugárzáshoz adott volt a derült ég, szélcsend, nagyon száraz levegõ. A mikroklíma ismerete szerintem nagyon fontos dolog.
Az erõs kisugárzáshoz adott volt a derült ég, szélcsend, nagyon száraz levegõ. A mikroklíma ismerete szerintem nagyon fontos dolog.
Nagy valószínüség szerint a 20, 25 fokos T850-re a köv. 2 hétben, brrr....
Ha "nem vigyázunk", itt Németországban is megcsiphetjük ezt a forróságot köv.hét végétöl, de remélem elakad délebbre...
Ha "nem vigyázunk", itt Németországban is megcsiphetjük ezt a forróságot köv.hét végétöl, de remélem elakad délebbre...
Bizony jó lenne, azzal a külön kikötéssel, hogy csak a ti házatoknál legyen a jégesõ.
Naaagy-nagy örömmel nézem a fáklyákat, modelleket!
Augusztus végéig normalizálódik az idõjárás. Átlagos hõmérsékletû, akár többször is csapadékos idõjárás veszi kezdetét.
Viszont a portugál helyzet nem hagy nyugodni, szerintem szeptemben elején ez hatással lesz még ránk.
Link
Augusztus végéig normalizálódik az idõjárás. Átlagos hõmérsékletû, akár többször is csapadékos idõjárás veszi kezdetét.
Viszont a portugál helyzet nem hagy nyugodni, szerintem szeptemben elején ez hatással lesz még ránk.
Ma reggel 8 fok volt, most meg 30 fok van. Napközben még nyár van, de a reggel már õszies.
Nálam is 10 fok alatt volt a Tmin. Jellegzetes "utolsó éjszaka" volt ez.
Igen, feltehetõleg a vízgõz a kulcsa a dolognak. Viszonylag nagy hõkapacitásán túl a vízgõz még a párolgási hõt is hordozza.
Azt én is rég megfigyeltem, hogy derült, szélcsendes idõben a hó tisztességes pluszfokok mellett is jól tartja magát -sokkal jobban, mint felhõs, párás napokon. Azt hiszem, a párolgási hõelvonás áll a jelenség mögött.
Azt én is rég megfigyeltem, hogy derült, szélcsendes idõben a hó tisztességes pluszfokok mellett is jól tartja magát -sokkal jobban, mint felhõs, párás napokon. Azt hiszem, a párolgási hõelvonás áll a jelenség mögött.
Sajnos mérhetõ akkor sem volt, csepergett pár percig, mint az elmúlt napokban is 2x, de csak a beton lett vizes. Akkor persze még nem aggódtam, mert elõtte 16.-án az a beragadó zivatar leadott több mint 40mm-t pár óra alatt, ami az akkori villámárvizet is okozta a faluban. Nem hittem, hogy azután meg jön a nagy semmi. Elég mostoha hely lett itt ez a rész az utóbbi idõben.
Szerintem lehet rá esély , hogy a brit-anticiklon Nyugat-Európában
enyhébb , szárazabb , míg a Kárpát medencében ez az anticiklon nem gyakorolna
akkora hatást , így átlagos hõmérsékletû , vagy kissé hûvösebb idõ lehet ,
akár csapadékosabb szeptember [esõ] [esõ]
Én szeptember elejére és utánra ilyen idõt tippelek:
kora õszies hõmérséklet , az ország nagy részén délután jó részt 25 fok alatt:
22 és 24 fok körül szórodhat. A reggelek csípõsek lehetnek: 6 és 12 fok között.
Gyakoribb lehet a csapadék: Elsõsorban záporok-zivatarok , de egy-egy napon tartós esõ is ,
akkor egész nap hûvös , párás idõ lesz.
Bár még változhat
enyhébb , szárazabb , míg a Kárpát medencében ez az anticiklon nem gyakorolna
akkora hatást , így átlagos hõmérsékletû , vagy kissé hûvösebb idõ lehet ,
akár csapadékosabb szeptember [esõ] [esõ]
Én szeptember elejére és utánra ilyen idõt tippelek:
kora õszies hõmérséklet , az ország nagy részén délután jó részt 25 fok alatt:
22 és 24 fok körül szórodhat. A reggelek csípõsek lehetnek: 6 és 12 fok között.
Gyakoribb lehet a csapadék: Elsõsorban záporok-zivatarok , de egy-egy napon tartós esõ is ,
akkor egész nap hûvös , párás idõ lesz.
Bár még változhat
Köszönöm szépen a köszönéseket, elismeréseket.
Ne nekem, a természetnek köszönjük!
Közben az összefoglalót elkészítettem, itt meglelitek.
Link
Mellesleg örömmel látom, a téma és a hozadéka érdemben információval tölti fel még a társalgót is.
Remélem több ilyet olvashatok ezentúl.
Ettõl repes(ne) a szívem igazán!
Köszönöm!
Ne nekem, a természetnek köszönjük!
Közben az összefoglalót elkészítettem, itt meglelitek.
Link
Mellesleg örömmel látom, a téma és a hozadéka érdemben információval tölti fel még a társalgót is.
Remélem több ilyet olvashatok ezentúl.
Ettõl repes(ne) a szívem igazán!
Köszönöm!
Épp haza felé tartottunk, mikor a város elõtti egyik szántóföldön, emberes porördögöt láttunk.
Az alja legalább 10-15 m széles volt, hogy milyen magas, ki tudja..
Persze arra, hogy megálljunk, és lefotózzam, nem volt érkezésem.Nagy hiba.
De du-án úgy is megyek bringázni, majd figyelek.
Az alja legalább 10-15 m széles volt, hogy milyen magas, ki tudja..
Persze arra, hogy megálljunk, és lefotózzam, nem volt érkezésem.Nagy hiba.
De du-án úgy is megyek bringázni, majd figyelek.
Negatív rekord dõlt meg ma Borsosberényben, ugyanis utoljára mérhetõ csapadék idén június 16.-án esett, vagyis 2(!) hónapja!
Még az lehet kérdés, hogy a csökkenõ nyomás csökkenti-e a telítési vízgõz-mennyiséget.
Szerk.: mire jó az oldal kislexikona!
Link
"A telítési abszolút nedvesség értéke egyedül a hõmérséklet függvénye."
Szerk.: mire jó az oldal kislexikona!
"A telítési abszolút nedvesség értéke egyedül a hõmérséklet függvénye."
Szerintem is a levegõ nedvességtartalma az elsõdleges befolyásoló tényezõ még nagy magasságokban is. Télen száraz levegõ esetén én már többször megfigyeltem, hogy az árnyékban lévõ hófelszín teteje már délután megfagyott, míg a napos részeken még olvadt. Ez is hasonló jelenség, mint amit Thermometer írt, csak kicsiben.
De például most nyáron is részben azért tudott többször ennyire meleg lenni itt nyugaton, mert nagyon száraz levegõ volt felettünk (emellett persze számottevõ része volt ebben a talaj erõs kiszáradásának is). Az elmúlt nyarakon ezzel szemben gyakran még délután is 50 % körüli maradt az Rh, és így hiába volt felettünk akár 22-23 fok körüli T850 is, nem tudott 36 fok fölé menni a hõmérséklet.
De például most nyáron is részben azért tudott többször ennyire meleg lenni itt nyugaton, mert nagyon száraz levegõ volt felettünk (emellett persze számottevõ része volt ebben a talaj erõs kiszáradásának is). Az elmúlt nyarakon ezzel szemben gyakran még délután is 50 % körüli maradt az Rh, és így hiába volt felettünk akár 22-23 fok körüli T850 is, nem tudott 36 fok fölé menni a hõmérséklet.
Hja, és emiatt azáltál, hogy szárazabb a levegö, a hökapacitása is kisebb. Igy elsösorban nem a tengerszint feletti magasság, hanem a levegö nedvességtartalma lehet mérvadó (hiába van egy pont magasabban, ha épp nedvesebb levegö található ott, mint egy alacsonyabban lévö ponton).
Viszont, mivel átlagosan csökken a levegö (abszolút) nedvességtartalma a tengerszint feletti magassággal, így úgy nézhet ki, mintha föleg a tszf.magasságtól függne a hökapacitás...
Viszont, mivel átlagosan csökken a levegö (abszolút) nedvességtartalma a tengerszint feletti magassággal, így úgy nézhet ki, mintha föleg a tszf.magasságtól függne a hökapacitás...
EMBERTELEN! Az agyam eldobom... Ha képeket nem mutattál volna, el se hittem volna hogy fagyott valahol, nemhogy vastagon fagyott. Csodásak lettek a képek, grat. hozzá! Tiszta Október.
Ez most átértékelte a napomat.