Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Több ilyen több éves "beidegzõdés" van a légkörben évek óta,többek között,a december enyhe és jellemzõen hómentes mivolta(még azzal együtt is,hogy a légkör tehetetlenségébõl adódóan,idõ kell,télen is a hideg térhódításához,csak téli hónap)illetve például az utóbbi években jellemzõen elmaradt a korai kitavaszodás február második,március elsõ felére már. Jellemzõen zord idõvel indult az utóbbi években a tavasz. Kérdés mikor lép ki ezekbõl a "kitaposott" utakból a légkör. 
Más: DNY felé kisütött nagy nehezen a Nap végre,de gyorsan vissza is borult és újra esik. Ez egy ilyen nap.
Más: DNY felé kisütött nagy nehezen a Nap végre,de gyorsan vissza is borult és újra esik. Ez egy ilyen nap.
Errõl beszéltem -ti. hogy itt valószínûleg advektált örvényességrõl (is) van szó.
A Vojejkov-tengely meghatározás szerint a szibériai és az azori maximum összekapcsolódása.
Mivel nyáron szibériai maximum nincs, Vojejkov-tengely sem lehet.
Egyébként -véleményem szerint- a szibériai fagyos légtömegek masszív, délnyugati irányú expanziója hozza létre. Ilyenkor a hideg légtömeg messze délnyugatra jut, s úgy sejtem, az elõoldalon "becsorog" az azori anticiklonba, részben feltölti azt is hideg levegõvel. Innen van az, hogy kifejlett formájában a helyzet roppant stabil, és egy ideig szinte sehonnan sem tudja enyhe levegõ elérni Közép-Európát.
Az elõretörõ fagyos levegõ által lefûzött enyhe, alacsony nyomású észak-atlanti légtömegekbõl pedig mediciklonok lesznek a tengelytõl délkeletre.
Természetesen máskor is (pl. nyáron) lehetnek Vojejkov-szerû légnyomáseloszlási képek. Ezek esetében helyesebb ál-Vojejkovról beszélni.
Mivel nyáron szibériai maximum nincs, Vojejkov-tengely sem lehet.
Egyébként -véleményem szerint- a szibériai fagyos légtömegek masszív, délnyugati irányú expanziója hozza létre. Ilyenkor a hideg légtömeg messze délnyugatra jut, s úgy sejtem, az elõoldalon "becsorog" az azori anticiklonba, részben feltölti azt is hideg levegõvel. Innen van az, hogy kifejlett formájában a helyzet roppant stabil, és egy ideig szinte sehonnan sem tudja enyhe levegõ elérni Közép-Európát.
Az elõretörõ fagyos levegõ által lefûzött enyhe, alacsony nyomású észak-atlanti légtömegekbõl pedig mediciklonok lesznek a tengelytõl délkeletre.
Természetesen máskor is (pl. nyáron) lehetnek Vojejkov-szerû légnyomáseloszlási képek. Ezek esetében helyesebb ál-Vojejkovról beszélni.
Azt hiszem, most már kijelenthetjük, erre az évre ennyi volt a nyár, nem ismétlõdik meg az elmúlt 2 év.
Szerintem ez a tegnapi alpesi zivatarokból alakult ki, így inkább konvektív eredetûnek mondanám. Lehet, hogy kezdetben még volt gyenge ciklonális hatás a talaj közelében is, de ez ma délutánra már biztos, hogy megszûnt.
Az áramlási térképeket megnézve a magasabb szinteken felettünk gyenge divergencia van: Link
Míg ciklonális áramlások leginkább középszinten látszanak, ahol erõs örvényességi advekció is érkezett nyugat felõl: Link Link
Valószínûleg ezen tényezõk járultak hozzá leginkább a kialakulásukhoz, melyek részben valóban hasonítanak a trópusi ciklonoknál fennállókhoz (magassági divergencia+középszintû örvényesség).
Az áramlási térképeket megnézve a magasabb szinteken felettünk gyenge divergencia van: Link
Míg ciklonális áramlások leginkább középszinten látszanak, ahol erõs örvényességi advekció is érkezett nyugat felõl: Link Link
Valószínûleg ezen tényezõk járultak hozzá leginkább a kialakulásukhoz, melyek részben valóban hasonítanak a trópusi ciklonoknál fennállókhoz (magassági divergencia+középszintû örvényesség).
Úgy gondolod, hogy ennek a ciklonocskának köze sincs a polárfronti aktivitáshoz, azaz, keletkezése más tényezõkre vezethetõ vissza, mint a mérsékelt övi ciklonoké?
Talán a konvekció miatt konvergáló áramlást forgatja meg a coriolis-erõ, mint a trópusi ciklonoknál?
Lehet, hogy ez a helyzet.
Mindenesetre én azt gyanítottam, hogy a mostanában nagyon felélénkült észak-atlanti ciklontevékenységnek, az innen délkelet felé terjeszkedõ sekély alacsony nyomású teknõnek, az abban létrejövõ örvényességnek talán köze lehet a dologhoz. Vélemény?
Talán a konvekció miatt konvergáló áramlást forgatja meg a coriolis-erõ, mint a trópusi ciklonoknál?
Lehet, hogy ez a helyzet.
Mindenesetre én azt gyanítottam, hogy a mostanában nagyon felélénkült észak-atlanti ciklontevékenységnek, az innen délkelet felé terjeszkedõ sekély alacsony nyomású teknõnek, az abban létrejövõ örvényességnek talán köze lehet a dologhoz. Vélemény?
Egy újabb borongós nap esõ nélkül!Mintha már lett volna ilyen az idén!Hihetetlen hogy nem tud átbillenni az idõ a rendes kerékvágásba!
A szokásos megint, az északi része elgyengül, a déli meg erõs marad.
Link
Szándákosan írtam ezt, Floo különösen imádja az "Alpokaljázást", gondoltam, kicsit ugratom.
Szupercella - Már miért ne alakulhatna ki nyáron?! Szépen észrevetted, elég klasszikus felállás, lehet, hosszabban marad ez a tengely és be kell rendezkednünk hasonló jellegû idõre heteken át...
Egész jó kis "instab" jön a Vajdaságban. Annyira nem is meglepõ, a Délvidék labilizálódását szépen fogták a modellek, úgyhogy az asztal meg van neki terítve... Remélem, kicsit elszámolták a zóna északi határát és akkor a Dél-Alföld is kaphat egy kis bemelegítést!
Szupercella - Már miért ne alakulhatna ki nyáron?! Szépen észrevetted, elég klasszikus felállás, lehet, hosszabban marad ez a tengely és be kell rendezkednünk hasonló jellegû idõre heteken át...
Egész jó kis "instab" jön a Vajdaságban. Annyira nem is meglepõ, a Délvidék labilizálódását szépen fogták a modellek, úgyhogy az asztal meg van neki terítve... Remélem, kicsit elszámolták a zóna északi határát és akkor a Dél-Alföld is kaphat egy kis bemelegítést!
Zalakaroson dolgozunk, az építkezésen már mocsár van. 20-25mm csapadék hullott a hajnali óráktól kezdve.
Nem csoda, ha benézték (és a nyomukban én is benéztem )
A szituáció elég furcsa, nem igazán a nyárra jellemzõ:
Link
Ha kicsit mélyebbek lennének a ciklonok és fejlettebb a skandi AC, téli mediciklonos epizód nyitányának gondolnám.
Úgy látszik, a ciklogenezis valamivel gyorsabban terjedt dk felé a vártnál. Ugyan ki mondta volna meg néhány nappal ezelõtt, hogy szombati idõjárásunkat egy, középpontjával a délnyugati határvidék felett örvénylõ kis ciklon határozza majd meg? Ha valaki meg tudta volna mondani, az most megdicsõült volna!
A szituáció elég furcsa, nem igazán a nyárra jellemzõ:
Link
Ha kicsit mélyebbek lennének a ciklonok és fejlettebb a skandi AC, téli mediciklonos epizód nyitányának gondolnám.
Úgy látszik, a ciklogenezis valamivel gyorsabban terjedt dk felé a vártnál. Ugyan ki mondta volna meg néhány nappal ezelõtt, hogy szombati idõjárásunkat egy, középpontjával a délnyugati határvidék felett örvénylõ kis ciklon határozza majd meg? Ha valaki meg tudta volna mondani, az most megdicsõült volna!
Holnap egy-egy mérgesebb szupercella besodródhat a Dél-Dunántúlra. Pécs elõnyös helyzetben van, mint mindig
Aztán hétfõn már máshol is lehet érdekesség. Legkevésbé északnyugaton.
Nem tudom ki hogy látja, én az OMSZ figyelmeztetõ elõrejelzését olvasgatva plusz az ottani modelleket végigfésülve botrányosan gyenge csapadéktevékenységet látok az Észak-Dunántúlra, épkézláb zivatar biztosan nem alakul ki (ahogy eddig sem), lehet esni sem fog tisztességesen. (Épkézláb zivatar=sokvillámos zivatar nálam, tehát nem a heves zivatar.) Egyébként tényleg izgalmas az idõjárás.
Már 27mm felett vagyunk. Nem hittem volna, hogy ennyi fog ma esni, de nagyon örülök neki. A szép, hogy holnap este is lehet egy szép adag.
Fool!
Tény, hogy délnyugat lesz instabilabb, de estére itt is labilizálódhat azért a légkör, a rendszer szerintem 90%, hogy minket is vastagon érint, de a hevesebb események valóban délebbre látszanak. Aztán ott van még nekünk a hétfõ, egész nap bármikor lehet majd zivatar.
Jelenleg csepergés, de úgy látom, lassan közeledik dél felõl a csapadék, kicsit máshogy néz ez ki, mint vártuk..
Tény, hogy délnyugat lesz instabilabb, de estére itt is labilizálódhat azért a légkör, a rendszer szerintem 90%, hogy minket is vastagon érint, de a hevesebb események valóban délebbre látszanak. Aztán ott van még nekünk a hétfõ, egész nap bármikor lehet majd zivatar.
Jelenleg csepergés, de úgy látom, lassan közeledik dél felõl a csapadék, kicsit máshogy néz ez ki, mint vártuk..
Majd holnap, szerintem Somogy-Baranya holnap nagyot kaphat, Baja meg oda már elég közel van!
Már a sokadik UM futás számol jó kis esõvel holnap estére. Végre itt is lehet egy kis áztató esõ, sõt akár komolyabb zivatar is!
Amikor tegnap a vártál erõsebb délkeleti szelet tapasztaltam, akkor már sejtettem, hogy ez csak úgy lehet, ha erõsebb a délnyugati áramlás, mint ahogy a modellek várták, vagyis a csapadék jobban be tud nyomulni.
Jól sejtettem!
Jól sejtettem!
Ugye lehetek borzalamsan irígy arra a csapadékmezõre, erre esély sincs esõre továbbra sem :-(( 20-30 mm valamit segitene az aszályon, ennél kevesebb szinte semmit nem érne...
Nem így. Jobb klikk a képen és kép URL-ének másolása. Az eredeti oldalon.
És akkor így fog kinézni:
Link
És akkor így fog kinézni:
Link
Erre már "csak" 5 mm eddig,de ahogy elnézem jó lassan tekereg arrébb ez az örvény,késõ délutánig öntözhet még. Nem rossz bemelegítésnek holnapi nap elõtt.
Már másfél órája csepereg.De csepergésnek is csak jó indulattal nevezném,itt-ott egy-két csepp esõ!Nagyon nehezen akar beindulni a csapadékos idõ!
A mûholdképeken is szépen látszik (4x gyorsításban) a csavarodása a mi kis "hurrikánunknak". Link
Sajnos masszív csapadékmezõ érheti el a Balaton térségét. (az esküvõre gondolok, persze a földeknek áldás) Sok boldogságot!
Sajnos masszív csapadékmezõ érheti el a Balaton térségét. (az esküvõre gondolok, persze a földeknek áldás) Sok boldogságot!
Nem egészen az Alpokalján van az a felhõtömb, inkább a Zalai s Somogyi-dombságot teríti be.
A radaron marha jól néz ki a határon túli becsavarodó része -olyan,mint egy hurrikán.
Itt, a Balaton keleti részén kora reggeltõl csendesen esett az esõ [esõ] , mostanra viszont elállt.
A radaron marha jól néz ki a határon túli becsavarodó része -olyan,mint egy hurrikán.
Itt, a Balaton keleti részén kora reggeltõl csendesen esett az esõ [esõ] , mostanra viszont elállt.
Sajnos akármelyik elõrejelzést nézem,a környékünkre komolyabb csapadékot egyik sem jósol.Az elmult 2 hónapban egy esetben esett akkora esõ, amelynek a nyoma nem tûnt el pár órán belül.Az elõzõ frontoknál több esetben is jeleztek csapadékot, amibõl nem lett semmi, most lehetne forditva.
UM nagyon frankó holnapra,a Dunántúl tekintetében,talán az északi részeken Vas illetve Veszprém megyétõl északra lehet egy kicsit gyengébb a csapadék,ugyanakkor 2 felvonásosnak tûnik a mûsor egy délután,majd azt követõen egy éjfél tájban.
Sóvárogva nézem azt a szép csapitömböt nyugaton... Azért az elmúlt idõszak már nem is olyan rossz arrafelé!
Hiába, a hûvös, csapadékos Alpokalja...
Hiába, a hûvös, csapadékos Alpokalja...
ide az omsz-ecm kb.2-3 mm-t jelez(jövö hétre), megôrülök ha még 3hónap utan sem tud esô esni itt
(
Sajnos a holnapi esélyeink az idõ elõrehaladtával - akárcsak a nyár eddigi részében is - szépen szertefoszlanak, az ECM már a csapadékot is csökkenti ide, GFS-t még nem néztem, én már azon sem lepõdnék meg ha minimális mennyiséggel megúsznánk a holnapot is... (azért reménykedem hogy nem így lesz...)