2026. június 23., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#198994
Több ilyen több éves "beidegzõdés" van a légkörben évek óta,többek között,a december enyhe és jellemzõen hómentes mivolta(még azzal együtt is,hogy a légkör tehetetlenségébõl adódóan,idõ kell,télen is a hideg térhódításához,csak téli hónap)illetve például az utóbbi években jellemzõen elmaradt a korai kitavaszodás február második,március elsõ felére már. Jellemzõen zord idõvel indult az utóbbi években a tavasz. Kérdés mikor lép ki ezekbõl a "kitaposott" utakból a légkör. nevet

Más: DNY felé kisütött nagy nehezen a Nap végre,de gyorsan vissza is borult és újra esik. Ez egy ilyen nap. nevet
#198993
Errõl beszéltem -ti. hogy itt valószínûleg advektált örvényességrõl (is) van szó.
#198992
Nem véletlen, hogy elhal az északi része, ahogy belép az országba. Nincs mibõl táplálkoznia. vidám
Link
#198991
A Vojejkov-tengely meghatározás szerint a szibériai és az azori maximum összekapcsolódása.
Mivel nyáron szibériai maximum nincs, Vojejkov-tengely sem lehet. szomoru
Egyébként -véleményem szerint- a szibériai fagyos légtömegek masszív, délnyugati irányú expanziója hozza létre. Ilyenkor a hideg légtömeg messze délnyugatra jut, s úgy sejtem, az elõoldalon "becsorog" az azori anticiklonba, részben feltölti azt is hideg levegõvel. Innen van az, hogy kifejlett formájában a helyzet roppant stabil, és egy ideig szinte sehonnan sem tudja enyhe levegõ elérni Közép-Európát. hideg hideg hideg
Az elõretörõ fagyos levegõ által lefûzött enyhe, alacsony nyomású észak-atlanti légtömegekbõl pedig mediciklonok lesznek a tengelytõl délkeletre. havazas
Természetesen máskor is (pl. nyáron) lehetnek Vojejkov-szerû légnyomáseloszlási képek. Ezek esetében helyesebb ál-Vojejkovról beszélni. vidám
#198990
Azt hiszem, most már kijelenthetjük, erre az évre ennyi volt a nyár, nem ismétlõdik meg az elmúlt 2 év. nevet
#198989
Szerintem ez a tegnapi alpesi zivatarokból alakult ki, így inkább konvektív eredetûnek mondanám. Lehet, hogy kezdetben még volt gyenge ciklonális hatás a talaj közelében is, de ez ma délutánra már biztos, hogy megszûnt.

Az áramlási térképeket megnézve a magasabb szinteken felettünk gyenge divergencia van: Link
Míg ciklonális áramlások leginkább középszinten látszanak, ahol erõs örvényességi advekció is érkezett nyugat felõl: Link Link

Valószínûleg ezen tényezõk járultak hozzá leginkább a kialakulásukhoz, melyek részben valóban hasonítanak a trópusi ciklonoknál fennállókhoz (magassági divergencia+középszintû örvényesség). nevet
#198988
Úgy gondolod, hogy ennek a ciklonocskának köze sincs a polárfronti aktivitáshoz, azaz, keletkezése más tényezõkre vezethetõ vissza, mint a mérsékelt övi ciklonoké?
Talán a konvekció miatt konvergáló áramlást forgatja meg a coriolis-erõ, mint a trópusi ciklonoknál?
Lehet, hogy ez a helyzet. nevet
Mindenesetre én azt gyanítottam, hogy a mostanában nagyon felélénkült észak-atlanti ciklontevékenységnek, az innen délkelet felé terjeszkedõ sekély alacsony nyomású teknõnek, az abban létrejövõ örvényességnek talán köze lehet a dologhoz. Vélemény?
#198987
Egy újabb borongós nap esõ nélkül!Mintha már lett volna ilyen az idén!Hihetetlen hogy nem tud átbillenni az idõ a rendes kerékvágásba! zavarban
#198986
A szokásos megint, az északi része elgyengül, a déli meg erõs marad. hány Link
#198985
Fél órája eseget 'zesõ. T akt: 18°C. Õszies hangulat.
#198984
Ragyogó napos idõ van, kell a francnak az a locs-pocs... laza
#198983
Nem rossz kis zivatar közeleg ny felõl. Link Remélem kibírja idáig.
#198982
Szándákosan írtam ezt, Floo különösen imádja az "Alpokaljázást", gondoltam, kicsit ugratom. laza

Szupercella - Már miért ne alakulhatna ki nyáron?! Szépen észrevetted, elég klasszikus felállás, lehet, hosszabban marad ez a tengely és be kell rendezkednünk hasonló jellegû idõre heteken át... kacsint

Egész jó kis "instab" jön a Vajdaságban. Annyira nem is meglepõ, a Délvidék labilizálódását szépen fogták a modellek, úgyhogy az asztal meg van neki terítve... Remélem, kicsit elszámolták a zóna északi határát és akkor a Dél-Alföld is kaphat egy kis bemelegítést! zivatar
#198981
Hajnal óta eseget, eddig 4,1 mm jött össze. Több a semminél.
#198980
Szerintem ez inkább egy mezoskálájú konvektív örvény (MCV), mintsem önálló ciklon, legalábbis az alacsony szinteken nem igazán van neki nyoma: Link

Egyébként nagyon szépen mutat a mûholdon, délelõtt óta mentem is róla a képeket, majd felteszem valahová animáltan. nevet
#198979
Zalakaroson dolgozunk, az építkezésen már mocsár van. 20-25mm csapadék hullott a hajnali óráktól kezdve.
#198978
Nem csoda, ha benézték (és a nyomukban én is benéztem ) kacsint
A szituáció elég furcsa, nem igazán a nyárra jellemzõ:

Link

Ha kicsit mélyebbek lennének a ciklonok és fejlettebb a skandi AC, téli mediciklonos epizód nyitányának gondolnám. havazas havazas

Úgy látszik, a ciklogenezis valamivel gyorsabban terjedt dk felé a vártnál. Ugyan ki mondta volna meg néhány nappal ezelõtt, hogy szombati idõjárásunkat egy, középpontjával a délnyugati határvidék felett örvénylõ kis ciklon határozza majd meg? Ha valaki meg tudta volna mondani, az most megdicsõült volna! kacsint
#198977
Holnap egy-egy mérgesebb szupercella besodródhat a Dél-Dunántúlra. Pécs elõnyös helyzetben van, mint mindig nevet Aztán hétfõn már máshol is lehet érdekesség. Legkevésbé északnyugaton.
#198976
Nem tudom ki hogy látja, én az OMSZ figyelmeztetõ elõrejelzését olvasgatva plusz az ottani modelleket végigfésülve botrányosan gyenge csapadéktevékenységet látok az Észak-Dunántúlra, épkézláb zivatar biztosan nem alakul ki (ahogy eddig sem), lehet esni sem fog tisztességesen. (Épkézláb zivatar=sokvillámos zivatar nálam, tehát nem a heves zivatar.) Egyébként tényleg izgalmas az idõjárás. zavarban hány
#198975
Már 27mm felett vagyunk. Nem hittem volna, hogy ennyi fog ma esni, de nagyon örülök neki. A szép, hogy holnap este is lehet egy szép adag.
#198974
Fool!
Tény, hogy délnyugat lesz instabilabb, de estére itt is labilizálódhat azért a légkör, a rendszer szerintem 90%, hogy minket is vastagon érint, de a hevesebb események valóban délebbre látszanak. Aztán ott van még nekünk a hétfõ, egész nap bármikor lehet majd zivatar.

Jelenleg csepergés, de úgy látom, lassan közeledik dél felõl a csapadék, kicsit máshogy néz ez ki, mint vártuk.. nevet
#198973
Majd holnap, szerintem Somogy-Baranya holnap nagyot kaphat, Baja meg oda már elég közel van!
#198972
Jöhetne még északabbra a zivatar, akkor egyet tudnék érteni! nevet
#198971
Már a sokadik UM futás számol jó kis esõvel holnap estére. Végre itt is lehet egy kis áztató esõ, sõt akár komolyabb zivatar is!
#198970
Amikor tegnap a vártál erõsebb délkeleti szelet tapasztaltam, akkor már sejtettem, hogy ez csak úgy lehet, ha erõsebb a délnyugati áramlás, mint ahogy a modellek várták, vagyis a csapadék jobban be tud nyomulni.
Jól sejtettem! kacsint
#198969
A modellek ezt nagyon benézték. nyelvnyujtas
#198968
Ugye lehetek borzalamsan irígy arra a csapadékmezõre, erre esély sincs esõre továbbra sem :-(( 20-30 mm valamit segitene az aszályon, ennél kevesebb szinte semmit nem érne...
#198967
Szerintem várakozáson felül teljesített ez a nap.
#198966
Nem így. Jobb klikk a képen és kép URL-ének másolása. Az eredeti oldalon.
És akkor így fog kinézni:
Link
#198965
Link
Link
Link

Köszi, hogy szóltál. nevet
#198964
Képet másolj be,ne az oldal címét,így nem lesz jó.
#198963
Link
Link
Link

Ha nem tudnám, hogy ilyenkor nem alakulhat ki, azt mondanám, hogy Vojejkov-tengellyel van dolgunk. Persze az más, de azért nem semmi blocking ez sem.
#198962
Erre már "csak" 5 mm eddig,de ahogy elnézem jó lassan tekereg arrébb ez az örvény,késõ délutánig öntözhet még. Nem rossz bemelegítésnek holnapi nap elõtt. nevet
#198961
Már másfél órája csepereg.De csepergésnek is csak jó indulattal nevezném,itt-ott egy-két csepp esõ!Nagyon nehezen akar beindulni a csapadékos idõ! zavarban
#198960
Kerek 15 mm-nél tartunk.
Saját kis pörgentyûnk van Link
Nagykanizsa 25 mm !!!!!
#198959
Itt nem volt csapadék és a radarkép alapján csak aszfaltnedvesítés lehet laza
#198958
A mûholdképeken is szépen látszik (4x gyorsításban) a csavarodása a mi kis "hurrikánunknak". Link

Sajnos masszív csapadékmezõ érheti el a Balaton térségét. (az esküvõre gondolok, persze a földeknek áldás) Sok boldogságot!
#198957
Néhány perces zápor 1,8 mm-ert dobott le Link
Jólesett! kacsint
#198956
Vagy itt is.
Link
#198955
Itt: Link
Katt rá, majd a Detailed Maps-ra.
#198954
Igen, középszinten szépen tekeredik. Látványos, hogy sem alatta, sem felette nem jelentõs az örvénylõ mozgás: Link Link
#198953
Nem egészen az Alpokalján van az a felhõtömb, inkább a Zalai s Somogyi-dombságot teríti be.
A radaron marha jól néz ki a határon túli becsavarodó része -olyan,mint egy hurrikán. vidám
Itt, a Balaton keleti részén kora reggeltõl csendesen esett az esõ [esõ] , mostanra viszont elállt.
#198952
Hol lehet végigpörgetni az Um modellt?
#198951
Sajnos akármelyik elõrejelzést nézem,a környékünkre komolyabb csapadékot egyik sem jósol.Az elmult 2 hónapban egy esetben esett akkora esõ, amelynek a nyoma nem tûnt el pár órán belül.Az elõzõ frontoknál több esetben is jeleztek csapadékot, amibõl nem lett semmi, most lehetne forditva.
#198950
UM nagyon frankó holnapra,a Dunántúl tekintetében,talán az északi részeken Vas illetve Veszprém megyétõl északra lehet egy kicsit gyengébb a csapadék,ugyanakkor 2 felvonásosnak tûnik a mûsor egy délután,majd azt követõen egy éjfél tájban.
#198949
Sóvárogva nézem azt a szép csapitömböt nyugaton... Azért az elmúlt idõszak már nem is olyan rossz arrafelé!
Hiába, a hûvös, csapadékos Alpokalja... kacsint laza
#198948
ámen!
#198947
Link ?
#198946
ide az omsz-ecm kb.2-3 mm-t jelez(jövö hétre), megôrülök ha még 3hónap utan sem tud esô esni ittszomoru(
#198945
Sajnos a holnapi esélyeink az idõ elõrehaladtával - akárcsak a nyár eddigi részében is - szépen szertefoszlanak, az ECM már a csapadékot is csökkenti ide, GFS-t még nem néztem, én már azon sem lepõdnék meg ha minimális mennyiséggel megúsznánk a holnapot is... (azért reménykedem hogy nem így lesz...)

Utolsó észlelés

2026-06-23 10:42:27

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

27.4 °C

13502

RH: 55 | P: 1018.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160341

Hírek, események

Kiadós csapadék érkezik

Időjárás-változás | 2026-05-14 15:02

pic
Mediterrán ciklon és a hozzá tartozó hullámzó front okoz változékony, csapadékos időt a hét utolsó napjaiban.