Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hanem májusban! 
Én egy szeptember végi nagy havazásra fizetnék be, -1 fokban szakadna a hó, miközben mindenki szüretelné a szõlõt.
A fák még bõven lombosak lennének (kivéve Zöldpagonynál, ott elszáradt minden
, félig vicc csak....), és ezer-tízezer hektárakon semmisülnének meg erdõk a rájuk nehezedõ hó súlya alatt, a kidõlõ fák megrongálnák a villamos hálózatot, elmenne az egész áram az országban, nem tudnánk beírni a fórumba, a sok nyári gumis miatt káosz az utakon, a még kint lévõ termések megsemmisülnének....ejj de jó is lenne!
Utána kiderülne és -15 fokkal indítana a tél!
Aztán a következõ hidegleszakadás nyugatra menne le tõlünk, az elõoldalán meg felrántaná Afrikából október elejére a 20 fokos 850-t és 30 fok lenne
Az országot beborító hó után egy héttel!
Idõjárás...én így szeretlek!
Én egy szeptember végi nagy havazásra fizetnék be, -1 fokban szakadna a hó, miközben mindenki szüretelné a szõlõt.
A fák még bõven lombosak lennének (kivéve Zöldpagonynál, ott elszáradt minden
Utána kiderülne és -15 fokkal indítana a tél!
Aztán a következõ hidegleszakadás nyugatra menne le tõlünk, az elõoldalán meg felrántaná Afrikából október elejére a 20 fokos 850-t és 30 fok lenne
Az országot beborító hó után egy héttel!
Idõjárás...én így szeretlek!
Illetve sokkal fontosabb lett volna az, hogy ahol elkezdtek mérni 100 évvel ezelõtt egy városban vagy város vonzáskörzetében, ott mérjenek 100 év múlva is, ne pakolgassák a mérõhelyet össze-vissza, illetve ha már át kell tenni kényszerûségbõl, akkor ugyanolyan fekvésû, környezetû helyet keressenek neki, mint ahol azt megelõzõen volt.
Ha már Pécs, valamikor a múlt század elején Pécs városát képviselõ állomás mély fekvésû, fagyzugos, lapos, hidegebb helyen volt, ahol többször mértek -20 fok alatti értékeket.
Hogy mennyire volt hideg vagy mennyire volt fagyzug, azt nem tudom.
Azóta mértek bent a városban, a Tettyén, Pogányban, megint a városban, Árpád-tetõn, vagyis mindegyik sokkal magasabb középhõmérsékletû hely, mint ahol az 1900-as évek elején volt.
Vagy Miskolc, ott régen szintén lent mértek a pincében, 1991 körül meg felvitték az Avasra!
Mintha régebben a Balaton vízhõmérsékletét 1 méteres mélységben mérték volna, 10 éve meg a víz tetején úszkálna a hõmérõ, aztán lehetne cikkeket írogatni, hogy a globális felmelegedés miatt a Balaton vize felmelegedett blablablablablabla.
A mérési helyek horizontális elhelyezésénél sokkal fontosabb a vertikális szempontokat figyelembe venni!
Ha már Pécs, valamikor a múlt század elején Pécs városát képviselõ állomás mély fekvésû, fagyzugos, lapos, hidegebb helyen volt, ahol többször mértek -20 fok alatti értékeket.
Hogy mennyire volt hideg vagy mennyire volt fagyzug, azt nem tudom.
Azóta mértek bent a városban, a Tettyén, Pogányban, megint a városban, Árpád-tetõn, vagyis mindegyik sokkal magasabb középhõmérsékletû hely, mint ahol az 1900-as évek elején volt.
Vagy Miskolc, ott régen szintén lent mértek a pincében, 1991 körül meg felvitték az Avasra!
Mintha régebben a Balaton vízhõmérsékletét 1 méteres mélységben mérték volna, 10 éve meg a víz tetején úszkálna a hõmérõ, aztán lehetne cikkeket írogatni, hogy a globális felmelegedés miatt a Balaton vize felmelegedett blablablablablabla.
A mérési helyek horizontális elhelyezésénél sokkal fontosabb a vertikális szempontokat figyelembe venni!
Igaz!
Az utóbbira én is pont annyira vágyom, mint te!
A medi ciklonos havazással nincs semmi bajom, de könyörgöm, most ne márciusban jöjjön!
Az utóbbira én is pont annyira vágyom, mint te!
A medi ciklonos havazással nincs semmi bajom, de könyörgöm, most ne márciusban jöjjön!
Így van. Akinek tényleg feltûnhetne a különbség, azok már régen tudják is, hogy pl az a Kecskemét nem az a Kecskemét. A többi ember meg úgy is tesz rá.
Még soha nem voltunk ilyen közel a jövõ tavaszhoz!
Komolyra fordítva,tõlem jöhetnek a mediterrán-ciklonok dögivel,hózáporok,lehet akár zonális téli félév is,csak a magas ködös heteken át szürke, változatlan idõ -1 fokban az amitõl falra mászom.
A ciklon itteni "tevékenykedése": vasárnap: 2 mm, hétfõ: 9+15 mm, kedd: 0 mm, szerda: 17,5+1,5 mm, tehát összesen 45 mm. A konvektív szezon legszebb látványát kaptuk tegnap: Link Összeségében elégedett vagyok, ami egy kicsit hiányzott az a felhõszakadás-szerû intenzitás.
Két hónap után lehet, hogy ma újra füvet nyírok.
Az emberek 99 %-át nem is érdekli hol mérnek, meg fogalma sincs a meteorológiáról.
Csak annyit tudnak, amit az iskolában tanítanak nekik, ami a tankönyvben van, ami olvasnak leírásokat....azok meg ugyebár tudjuk mennyire félrevezetõek!
Viszont azt látom, hogy az emberek 99 %-ának mindennapjait meghatározza az idõjárás, nézik, hallgatják az idõjárásjelentéseket, meg is jegyzik õket, és úgy terveznek elõre!
Csak annyit tudnak, amit az iskolában tanítanak nekik, ami a tankönyvben van, ami olvasnak leírásokat....azok meg ugyebár tudjuk mennyire félrevezetõek!
Viszont azt látom, hogy az emberek 99 %-ának mindennapjait meghatározza az idõjárás, nézik, hallgatják az idõjárásjelentéseket, meg is jegyzik õket, és úgy terveznek elõre!
Ugy latom gyengul a szel a Balatonnal. Pont jo bringazo ido lesz delutan. Remelem a zivik elkerulnek
Itt szombat óta 21,5 mm csapadék hullott 4 mm - 5,5 mm - 2,5 mm - 2,5 mm - 6,5 mm - 0,5 mm napi bontásban. Az csapadékmennyiséggel elégedett vagyok, de magával a helyzettel nem, sokkal több volt benne, mint ami végül összejött. Egyedül tegnapra virradóan volt egy gyenge zivatar néhány távoli dörgéssel, pedig a modellek alapján vasárnaptól tegnapig minden nap lehetett volna. Emellett a nagyobb csapadékrendszerek is rendre elkerültek minket a szombati nap kivételével.
A havi csapadékösszeg 37 mm, ami úgy, hogy tegnap a megye keleti része is kapott egy jókora öntözést, már a legalacsonyabbak között van Vas megyében. Augustusban összesen 5 zivataros nap volt, amibõl 4 járt csapadékkal. Ezek közül egyedül a 9-ei esti zivatarrendszer volt említést érdemlõ (látvány szempontjából egyaránt), a többi csak párdörgéses kevés csapadékot adó.
Persze tudom, hogy vannak olyen helyek, ahol még ennyi sem volt a napokban vagy a hónapban, de ekkora ziccert kihagyni azért elég csalódást keltõ.
A havi csapadékösszeg 37 mm, ami úgy, hogy tegnap a megye keleti része is kapott egy jókora öntözést, már a legalacsonyabbak között van Vas megyében. Augustusban összesen 5 zivataros nap volt, amibõl 4 járt csapadékkal. Ezek közül egyedül a 9-ei esti zivatarrendszer volt említést érdemlõ (látvány szempontjából egyaránt), a többi csak párdörgéses kevés csapadékot adó.
Persze tudom, hogy vannak olyen helyek, ahol még ennyi sem volt a napokban vagy a hónapban, de ekkora ziccert kihagyni azért elég csalódást keltõ.
Igen, de mint írtam országosan még mindig itt esett a legtöbb csapadék. Én 700 mm-nél járok az éven.
Ebbõl a rendszerbõl mi iszonyúan rosszul jöttünk ki. Talán a legrosszabbul.
Az, hogy a radar mit "mér", az egy dolog. A csapadékelemekkel a földet érésig sok minden történhet. A tegnap délelõtti csapadéktérképek a Szarvas-Szentes vonalban mutatták a legkevesebb csapadékot a Dél-Tiszántúlon, amely azzal volt magyarázható, hogy két nagyon erõs hatalmas kiterjedésû cella volt a rendszerben: egyik Szolnok irányába, másik Orosháza-felé ment, a kettõ között átmenetileg divergenssé vált az áramlási mezõ és leépült a csapadéksáv. A másik elképzelésem pedig az, hogy Bács-Kiskun megye D-i részén átmenetileg szárazabb, stabilis egyensúlyi állapotú légtömeg húzódott a magasban, emiatt nem tudott összekapcsolódni a Dél-Békési és a Budapest-felõl érkezõ rendszer.
Ellenben amikor ezt a hozzászólást (este) megírtad, megváltozott az áramlás iránya és "végre" eleredt az ég csatornája és hajnalig tartó (kisebb szünetekkel tarkított) csendes esõzés kezdõdött Nimbostratus cumulonimbogenitusból. Ebbõl kõkemény 8-9mm hullott. Volt jó oldala annak, hogy a kisebb szemerkéléseket leszámítva - minket kikerült napközben az esõ, hiszen ki tudtam szedni a burgonyát a betonkemény földbõl úgy, hogy nem lettem sáros.
Ellenben amikor ezt a hozzászólást (este) megírtad, megváltozott az áramlás iránya és "végre" eleredt az ég csatornája és hajnalig tartó (kisebb szünetekkel tarkított) csendes esõzés kezdõdött Nimbostratus cumulonimbogenitusból. Ebbõl kõkemény 8-9mm hullott. Volt jó oldala annak, hogy a kisebb szemerkéléseket leszámítva - minket kikerült napközben az esõ, hiszen ki tudtam szedni a burgonyát a betonkemény földbõl úgy, hogy nem lettem sáros.
Hát, döbbenet, pedig te közelebb is voltál a "tûzfészekhez" - hogy miért mondom ezt? A Villányban elhelyezett BASF növényvédelmi automata 84!!! mm-t mért. Nálunk a Mecsekoldalban eközben 12mm volt, keletebbre Vasason alig, sztem Árpádtetõ sem mérhetett sokat...
8 mm esett tegnap, de valahol közelben csapott be megint az udvarba a villám. Az egész falut felriasztotta.
Én amúgy több csapadékra számítottam. Legalább 15mm-re. Összességében jól állunk.
Én amúgy több csapadékra számítottam. Legalább 15mm-re. Összességében jól állunk.
Valóban lehetnek nagy eltérések, Budapest esetén rendben is van, hisz több (tucat) km széles is lehet egy nagyváros. De azért ha van egy közigazgatási terület, nem kéne minden település esetén attól akár 10 km-re mérni ( mi a végsõ határ? 50 km?). Ilyen alapon Szentendrén, Gödöllõn vagy Pilisvörösváron is mérhetnénk Bp. csapadékát vagy Csesznekét Zircen ? Az évkönyvek valóban feltüntetnek pontositó adatokat, de az interneten többnyire nem. Az OMSZ oldalon ha Gyõr,Pécs stb. szerepel nincs mellé irva mindenütt, hogy ez Pér vagy Pogány. Persze mi már ezt tudjuk, hogy Gyõr az Pér, de az emberek 99 %-a nem.
Én elégedett vagyok az estével, 14,2 mm csapadék landolt a mérõmben.
Itt tegnap csak csapadéknyom esett. Olyan szempontból bánom, hogy még mindig kell az esõ, de az éves mennyiséget nézve jól állunk.
Könnyen lehetett annyi. Szinte egy helyben állt a piros paca a radaron...
Pont egy kisújszállási adat érdekelt. Radar alapján simán lejöhetett ez a mennyiség. Kár, hogy nincs ott OMSZ állomás.
Szép jó reggelt!
A tegnapi csapadék Kenderesen 25 mm, ami a környéken messze a legkevesebb. Nem hivatalos információ szerint Kisújszálláson 70(!)mm zúdult le.
A tegnapi csapadék Kenderesen 25 mm, ami a környéken messze a legkevesebb. Nem hivatalos információ szerint Kisújszálláson 70(!)mm zúdult le.
A tegnapi csapadék Vásárosnaményban 16,6 mm lett (vízügy), így ez a csapadékos idõszak már 28,8 mm-nél jár.
Az OMSZ 20-25 mm között mért tegnap. 3 km a távolság a két mérõhely között.
Lesz még több? A radar szerint van rá esély....
Az OMSZ 20-25 mm között mért tegnap. 3 km a távolság a két mérõhely között.
Lesz még több? A radar szerint van rá esély....
A nappali szenvedés után éjfél után Szõregen is megtört a jég és megnyitották a csapokat. Nappal 2 mm esett, amíg éjjel 27 mm így összesen 29 mm. Környékbeli érdekes csapadékadatok, Gyálarét 25,5 mm,Újszeged 33,8 mm, Klárafalva 38,2 mm, Apátfalva 61,7 mm. Úgy látom az éjjeli akcióból Szeged másik fele nem sokat kapott. 1-2-ig igazi monszun volt. 3-ig a villámok táncoltatták alattam az ágyat. Lassan indult a dolog, de szép mûsort produkált.
Az meg megint nem jó, ha az egyetem aulájában mérnek, mert a városi hõszigetet térségi érvénnyel félrevezetõ és felesleges mérni, a napfénymérésbe bezavarnak az épületek, stb stb.
Ha kevés km-re a várostól mérik, az meg igazából mindegy, mert egy-egy nyári zivatarnál 1-2 km is elég 10-20-30 mm-es eltéréshez.
Ez az 1-2 km meg a város határain belül is megvan.
Ha kevés km-re a várostól mérik, az meg igazából mindegy, mert egy-egy nyári zivatarnál 1-2 km is elég 10-20-30 mm-es eltéréshez.
Ez az 1-2 km meg a város határain belül is megvan.
Az évkönyvekben szerepel a helyszín koordinátákkal és az állomás hivatalos neve is, így gond ebbõl nincs . Pl Pécs-Pogány, Pécs-Árpádtetõ, Pápa-Nyárád, Budapest-Lõrinc, Budapest-Lágymányos, Kecskemét-Kpuszta stb. Szerintem ezeket mind olvasó be tudj azonosítani.
Délutánra, estére szép kis összeáramlás lehet errefelé elszórt záporokkal, zivatarokkal. Támogatja ezt az OMSZ, WRF, AROME, UM, GFS.
Az évkönyvekbe meg vagy 55 mm kerül Pécs városához. Így van, ha a városok met. állomásait sok km-rel a várostól távol helyezik el (Pápát is Nyárádra, majdnem 10 km-re tette az OMSZ, de szakmailag biztosan indokolt).
Nálam az esti zivatar 1,2 mm adott, inkább nem kommentálnám
A hajnali 3,6 mm és a tegnapi 8,9 mm összesen 12,5 mm csapadékot eredményezett (az adatlapon is javítva).
Sikerült ezt a cilkont is 4mm csapadékkal zárni.. [esõ] Nem kenõdök el, itt van még az egész szeptember, és lehet hülyeség, de a visszapörgésben még bízhatok ma.
Az elmúlt majd 5 óra nagy felbontású radaranimációja a DK-i országrésszel a fõszerepben
Link . A nap folyamán az este hátralévõ akcióját is beleteszem, ha érdekel valakit (ha nem akkor is
). Egy ilyen szépségnek jár egy külön .gif animáció
.
Nagyon brutál mennyiségek lejöhetnek egy egy ponton, de akár nagyobb területen is.
[esõ]
Már nem felhõszakadás, de még keni szépen. 24 órás csapi eddig: 41.6 mm. Közeben dörög szépeket.
Egyre közelebb merészkedik ez a szolnoki böhöm, egyre inkább jobban dörög-villámlik.
Egyébként meg Szolnok és Zagyvarékas között megint belefutottunk egy jófajta felhõszakiba...
Egyébként meg Szolnok és Zagyvarékas között megint belefutottunk egy jófajta felhõszakiba...
Szerintem azok a zivatarok nemhogy észak felé , de szerintem dél felé fognak terjeszkedni , hiszen már Budapesttõl keletre is kezd észak-déli mozgása lenni a csapadéknak
Éjjel/hajnalban csak úgy ömlött az esõ. Olyan 4-óra körül dörgésre fel is ébredtem, és már akkor 30mm megvolt. Aztán végül is reggel 8-tól másnap 8-ig lazán 72,5mm zártuk. [esõ] Isnerõsünknek újból ki lett öntve a pincéje.
Reggel melóba menet közben, a buszból földeken több helyen természetes tó keletkezett. Tiszta ezer tó ország feeling
Estére kicsit normalizálódott a helyzet.
Ezt a hónapot annak ellenére, hogy 165mm-rel zárjuk száraznak könyvelem el(2 nap alatt jött le 150mm csapi) Meg úgy általában a nyarat is.
Ezt a hónapot annak ellenére, hogy 165mm-rel zárjuk száraznak könyvelem el(2 nap alatt jött le 150mm csapi) Meg úgy általában a nyarat is.
Ha az összképet nézzük lényegébenve forog az összes cella a ciklon körül.Bámulatos a radar anim kicsiben. Valoszinüleg az alföldi heves pici gócok vonalba rendezödve észak,ék felé todulnak, s várhatóan az Északi köz.hg. elérve le is gyengülnek majd.Egyébbként a ciklon kp merre fog majd mozdulni? Jól tudom kelet felé, nem de?
Szolnok kapja rendesen a zuhét a radar alapján. Szinte egy helyben toporog ott a környéken az a mérges cella.