Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mutatós!
A radar alapján egyébként eszembe jutott, hogy akár szupercella is lehetne, elég régóta életben van már és tartósan erõs is. Nem tudom, mennyi szélnyírás van most, a GFS szerint kevés, de voltak már neki tévedései a szezonban, így lehet, hogy most sem a valóságot mutatja.
A radar alapján egyébként eszembe jutott, hogy akár szupercella is lehetne, elég régóta életben van már és tartósan erõs is. Nem tudom, mennyi szélnyírás van most, a GFS szerint kevés, de voltak már neki tévedései a szezonban, így lehet, hogy most sem a valóságot mutatja.
Szép zivatar volt az imént, ritkás dörgésekkel, borsónyi jégesõvel és nagy cseppes, közel felhõszakadás intenzitású esõvel, valamint dupla szivárvánnyal.
Húha, ebbõl komoly felhõszakadás lehet! Mi jön észak felõl!!!
Micsoda látvány, egész nyáron nem volt ilyen!!!
Micsoda látvány, egész nyáron nem volt ilyen!!!
Nálam is záporok jönnek-mennek ma, néha dörög egyet-egyet, és el is ered olykor, néhány tized mm hullhatott ismét, de még az éjszakába van egy adag fantázia a környéken, aztán ki tudja. A ciklon már biztoson 23 mm felett jár, nagyon elégedett vagyok ezzel a héttel, szép volt:-)
Szép napot!
Az éjszaka kereken 20 mm csapadék hullott. Pogányba biztos betalált pár piros paca, itt délebbre csak közepes, idõnként átmenetileg erõs intenzitásig jutott a dolog. Most kicsit átázott a föld végre.
Az éjszaka kereken 20 mm csapadék hullott. Pogányba biztos betalált pár piros paca, itt délebbre csak közepes, idõnként átmenetileg erõs intenzitásig jutott a dolog. Most kicsit átázott a föld végre.
Na, 25 fok van, teljesen kellemes, még a szél sem ront a hõérzeten!
A széltérképen nagyon jól látszik az összeáramlás, ami az ország közepén a zivatarokat okozza Link
A széltérképen nagyon jól látszik az összeáramlás, ami az ország közepén a zivatarokat okozza Link
Ami egy db. dörgéssel, és gyenge záporral járt.
De most friss és jó illatú a levegõ.
De most friss és jó illatú a levegõ.
A valóság túltesz a fikción, s ez a humorra is igaz.
Igen, volt Magyarországon, mégpedig az Alföldön havazás szept. 20-a környékén. Az évre sajnos nem emlékszem, egy agrometeorológiai szakkönyvben olvastam róla.
Ugyanez a könyv arról is tudósít, hogy júniusi, majdnem országos havazás (!) is elõfordult -ez valamikor a múlt század tizes éveiben.
Igen, volt Magyarországon, mégpedig az Alföldön havazás szept. 20-a környékén. Az évre sajnos nem emlékszem, egy agrometeorológiai szakkönyvben olvastam róla.
Ugyanez a könyv arról is tudósít, hogy júniusi, majdnem országos havazás (!) is elõfordult -ez valamikor a múlt század tizes éveiben.
Legalább a július-augusztus valamelyike Miskolcon jobb volt.
Itt mindkettõ kuka.
Itt mindkettõ kuka.
Mivel ez nem kerülhetett el minket, muszáj volt feloszlania...
Marad 8 mm-es az augusztus, a 21 mm-es július után...
Nagyon kéne egy 25-30 mm-es zuhany.
Marad 8 mm-es az augusztus, a 21 mm-es július után...
Nagyon kéne egy 25-30 mm-es zuhany.
Az országi K-i felén lesz esõ helyett, inkább az ország közepe lett. Az a kis tömböcske itt pusztul el felettem, kemény csapadéknyomot hagyva maga után...
A sok-sok csapadékmentes nap után megkaptuk az igazi áldást tegnap itt is, a dél körüli rendszerbõl ugyan "csak" 18mm esõ hullott, Tõlem Dk-re Szolnokon 40mm felett, majd éjszaka éppen felettem talált be a vörös amibõl 43mm esett, így elképesztõ módon 60mm felett zárt a tegnapi nap.
Most északnyugatra nem messze van mozgolódás, akár még lehet abból is valami.
Most északnyugatra nem messze van mozgolódás, akár még lehet abból is valami.
Akkor viszont az egyik legcsapadékosabb hely voltatok a nyáron az országban.
Jó, hogy említed Meteorost, már régóta nem jelentkezett itt a fórumon.
De ezek szerint akkor továbbra is nyomon követi az eseményeket.
Jó, hogy említed Meteorost, már régóta nem jelentkezett itt a fórumon.
De ezek szerint akkor továbbra is nyomon követi az eseményeket.
Emlékszem, hányszor néztem sóvárogva a webkamerátokat a nyáron, mikor szakadt az esõ.
Nálunk zivatarból május 20. kivételével egyszer sem hullott 10 mm-t elérõ csapadék, de még az 5 mm feletti értékek is ritkaságszámba mentek. A jó kis felhõszakadások nekem nagyon hiányoztak a nyárból, korábban azért mindig volt itt is egy-egy ilyen nap, de az idén semmi.
Nálunk zivatarból május 20. kivételével egyszer sem hullott 10 mm-t elérõ csapadék, de még az 5 mm feletti értékek is ritkaságszámba mentek. A jó kis felhõszakadások nekem nagyon hiányoztak a nyárból, korábban azért mindig volt itt is egy-egy ilyen nap, de az idén semmi.
100 százalék!
Idén kb. 6 db zivatar volt, ám mindegyik hatalmas zuhival járt. Június és július is 100 mm körül zárt, nagy, telibekapós felhõszakadások voltak. Augusztus gyenge volt, de tegnap szintén volt egy 30mm-es napunk. Úgyhogy sok esõ volt a nyáron, nagy viharokkal, de mégis száraz és forró nyarunk volt. Ambvivanels, nemde?
Meteoros vezeti a statisztikát, tegnap elemeztük ki éppen.
Amúgy kíváncsi vagyok, JNSZ déli szeglete zárkózott-e már valamennyit. Pár hete hallottam, hogy Mesterszálláson április óta 9mm esõ volt, ezt korábban már be is írtam.
---
A jelenlegi helyzetrõl: Nagyon beindult a konvekció az utóbbi fél órában, bíztató a szitu!
Idén kb. 6 db zivatar volt, ám mindegyik hatalmas zuhival járt. Június és július is 100 mm körül zárt, nagy, telibekapós felhõszakadások voltak. Augusztus gyenge volt, de tegnap szintén volt egy 30mm-es napunk. Úgyhogy sok esõ volt a nyáron, nagy viharokkal, de mégis száraz és forró nyarunk volt. Ambvivanels, nemde?
Amúgy kíváncsi vagyok, JNSZ déli szeglete zárkózott-e már valamennyit. Pár hete hallottam, hogy Mesterszálláson április óta 9mm esõ volt, ezt korábban már be is írtam.
---
A jelenlegi helyzetrõl: Nagyon beindult a konvekció az utóbbi fél órában, bíztató a szitu!
Eközben:
Erõs nagycseppes zápor kerekedett az elmúlt percekben, most csendesedik le éppen...
2.9 mm jött le..
Erõs nagycseppes zápor kerekedett az elmúlt percekben, most csendesedik le éppen...
2.9 mm jött le..
Biztos az a 238 mm? A környékeden (a tegnapi nap csapadékát még nem számítva) 60-100 mm körül járnak az észlelõk a METNET 90 napos csapadéktérkép alapján.
Furcsa, miközben az nem furcsa, hogy te augusztus végén a fél méteres havakról álmodozol úgy, hogy idén az elsõ tavaszi hónapunk teljes mértékben a tél és nyomokban a fél méteres havak martalékává vált.
De persze minden szubjektív.
Szerintem olvass vissza mielõtt írsz, mert a kutya nem írta azt, hogy a 2 hónap aszály, vagy a 40 fok hiányzik, még mielõtt ebbe az irányba ferdítenénk el a délelõtti kommentemet.
Szerintem olvass vissza mielõtt írsz, mert a kutya nem írta azt, hogy a 2 hónap aszály, vagy a 40 fok hiányzik, még mielõtt ebbe az irányba ferdítenénk el a délelõtti kommentemet.
mindenesetre furcsa, 2 hónap aszály és 35-40 fokok után, de persze minden szubjektív!
Én pl. alig várom, hogy a decemberi-januári fél méteres havaknál vigasztalhassalak
Én pl. alig várom, hogy a decemberi-januári fél méteres havaknál vigasztalhassalak
Egyelõre harmatgyenge záporra futotta. Dörgést már jó 10 perce nem hallottam. 
Furcsa egy év ez. Szinte mindenhol nagyon magas éves csapadékösszegek vannak, ennek ellenére pusztító aszályra fogunk emlékezni...
Nálunk pl. 238mm a nyári csapadékösszeg. Ez bõven, sokkal több, mint az átlagos mennyiség. A valóságban pedig minden elszáradt.
Remélem, ma tovább növekszik az augusztusi csapimennyiség!
Nálunk pl. 238mm a nyári csapadékösszeg. Ez bõven, sokkal több, mint az átlagos mennyiség. A valóságban pedig minden elszáradt.
Remélem, ma tovább növekszik az augusztusi csapimennyiség!
Igen, én is hallottam, csak furcsa volt, mibõl is dörgött? :-) Még most sem nagyon értem. Mindegy, szépen alakulnak a dolgok Felvidéken, ez a lényeg. :-) Sõt, már a Börzsöny déli részén is pirosít egy cella.
Nem lesznek hosszú életûek, de ahová betalál egy ilyen kis méregzsák, lejöhet pár mm.
szerk.: Zoli, az elsõ nagyon jó, grat!
Nem lesznek hosszú életûek, de ahová betalál egy ilyen kis méregzsák, lejöhet pár mm.
szerk.: Zoli, az elsõ nagyon jó, grat!
Õsziesebb lesz, de még lesz visszamelegedés, és a napsütéses idõben azok a 20-21-2 fokok azért melegnek érezhetõek majd. simán lesz a napon 25- foknál magasabb hõérzet, hiszen nagy szelet nem jeleznek elõre. Utána meg melegszik, vannak még a nyárnak tartalékai
Szép záproos zóna közeledik a Csehek felõl támogatva egy jó adag örvényességgel és konvergenciával a késõbbiekben (a Kisalföldre). Talán pár zápor is benéz majd túlélve a szélcsatorna szépségeit. Vasárnap hasonló esélyeket mutatkoznak pár erõsebb záporra.
Mivel két napig várható volt térségünkben érdemi csapadékot adó záporok és nem lett semmi, ma lesz, mert nem vár semmi. 
A viccet félre téve ígéretes a tõlem északra látható ténykedés.
A viccet félre téve ígéretes a tõlem északra látható ténykedés.



