Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A dunántúli tömböt az AROME 00-s futása jobban megfogta, mint a WRF...
A horvátokhoz nem ugrasz át délután?
A horvátokhoz nem ugrasz át délután?
Igen, igazad van, én is nézem hogy esik már több mint egy órája és fél mm esett eddig.
Száraz a levegõ Link
Száraz a levegõ Link
Radaron szép, de szerintem egy száraz réteg szépen párologtat belõle, most itt sem esik...viszont egyre több kövér cong nõ a rétegfelhõzet alatt, beágyazott zivatar lesz-é?!
Durván berobbant a csapadéktömb, pikk-pakk beterítette a Dunántúl felét.
Miki!
Hát nagyon meglepõdnék ha lenne szupercella!
Miki!
Hát nagyon meglepõdnék ha lenne szupercella!
Ma bár szerencsével, de akár Alpokból érkezõ szupercellára is van esély dny-on, Zala, Somogy és Baranya kapna darálást.
Ilyesmi lehet, gyengébb kiadásban! Link
Met.hu WRF és INCA errõl árulkodik, kíváncsi vagyok friss ECM-re, mert volt egy futása ami támogatta!
Ilyesmi lehet, gyengébb kiadásban! Link
Met.hu WRF és INCA errõl árulkodik, kíváncsi vagyok friss ECM-re, mert volt egy futása ami támogatta!
Északnyugaton most jó sok esõ fog esni. Erre felénk most kevés mm fog hullani.
Az õsz feeling már érezhetõ, de a levegõ majdhogynem fülledt. Reggel 18°C-ban volt nyomás dolgozni.
Az õsz feeling már érezhetõ, de a levegõ majdhogynem fülledt. Reggel 18°C-ban volt nyomás dolgozni.
Nem gondolkozott sokat, szépen esni kezdett, gyorsan töltõdik az egész rendszer.
Mögötte az Alpokban meg szép Cb vonal fejlõdik..
Mögötte az Alpokban meg szép Cb vonal fejlõdik..
Aug. 20 elõtt valóban sokáig semmi, de azóta ami esett soknak és semminek sem nevezném. A 3. variáció: elegendõ.
Itt elég korán megeredt, tegnap volt olyan rádió (Kaposváron voltam, közben szólt a meteorológus) ahol csak délutánra tették.
Itt elég korán megeredt, tegnap volt olyan rádió (Kaposváron voltam, közben szólt a meteorológus) ahol csak délutánra tették.
Miután a hét elején még lövése nem volt az aktuális ciklon pályáról egyik nagy sikerû modellnek sem, így komoly fenntartásokkal kezelek mindent, ami 4-5 napon túl mutatkozik. De ha esetleg a következõ 2 hét az ára a meleg októbernek, akkor rendben, mély levegõ és essünk túl rajta.
Egy szupercella dugta be az orrát a szlovén radaron, erre tart! 
Joe!
Boldog Névnapot!
Joe!
Boldog Névnapot!
Nagy csapadék általában akkor esik, amikor azt nem látják a modellek. Ne legyen igazam, de szkeptikus vagyok... Idén többször volt nagy pofáraesés annál amit megszokott az ember.
Sziasztok!
Az elmúlt éjjel mértem elõször június közepe óta 10 fok alatti minimumot (9.2 fok)
A napokban fotóztam pár érdekeset, megmutatnám õket!
Virgák:
Link
Link
Ezt már a kutyám sem bírta nézni ilyen napsütésben máshogy, csak is így:
Link
A kis vadgalamb a fáról oda sem mert nézni:
Link
A szomszédról meg ne is beszéljünk, inkább megpihent az árkunkban:
Link
Jóéjszakát
Az elmúlt éjjel mértem elõször június közepe óta 10 fok alatti minimumot (9.2 fok)
A napokban fotóztam pár érdekeset, megmutatnám õket!
Virgák:
Link
Link
Ezt már a kutyám sem bírta nézni ilyen napsütésben máshogy, csak is így:
Link
A kis vadgalamb a fáról oda sem mert nézni:
Link
A szomszédról meg ne is beszéljünk, inkább megpihent az árkunkban:
Link
Jóéjszakát
Egyáltalán nem bánt, tetszik, hogy bízol a számodra legkedvezõbb kimenetelekbe:-)
A tél még messze van, a kimenetelét senki sem tudja. Az idõjárás változékonysága jó hosszú napokra meghatározó lehet, így pont a legszebb szeptemberi napokat teszi totál tönkre. De legalább esõ is fog társulni hozzá, így most kivételesen nem bánom. Ha csak a idióta északnyugati szél lenne akkor lenne nagyon kellemetlen az egész.
Azért kérdeztem a hurikánosainktól, hogy is állunk?
Két variáció van az egyik, hogy kedvenc zord teled legyen ahhoz kell az északi zonális kép, méghozzá jó erõs, de mivel az egész rendszer egyelõre gyenge így a hófelhalmozódás sem lehet még meghatározó, igaz a következõ hetekben kell szépen hízni a hórétegnek. Ha ez nincs akkor a szibériai maximum gyenge, ki sem alakul, vagy ha igen nem fejlõdik tovább, ha igen csak nagyon késõn lehet nálunk hatással.
Ha a hurrikánszezon erõs akkor kaphatunk pl két Sandyt egyiket mondjuk novemberben másikat pl karácson környékén és máris jó zonális tél kerekedik belõle. Ez mind-mind fikciók, de számolni majd kell velük. Szép kis mozaikokból fog kialakulni a tél milyensége és majd látjuk is a folyamatokat, de vigyázz akkor sem lehet semmiben biztos a tél szeretõ, hisz elég egy erõs azori máris szép futószalagon érkeznek a kifejezetten enyhe frontok nyugatról.
Ha egyik sem akkor maradhat a jó öreg szürke lassú áramlásos magasködös nyál, mert erre is van lehetõség.
De egyelõre még jó hûvös változékony napok állnak elõttünk sok fronttal, esõvel, ciklonokkal.
A tél még messze van, a kimenetelét senki sem tudja. Az idõjárás változékonysága jó hosszú napokra meghatározó lehet, így pont a legszebb szeptemberi napokat teszi totál tönkre. De legalább esõ is fog társulni hozzá, így most kivételesen nem bánom. Ha csak a idióta északnyugati szél lenne akkor lenne nagyon kellemetlen az egész.
Azért kérdeztem a hurikánosainktól, hogy is állunk?
Két variáció van az egyik, hogy kedvenc zord teled legyen ahhoz kell az északi zonális kép, méghozzá jó erõs, de mivel az egész rendszer egyelõre gyenge így a hófelhalmozódás sem lehet még meghatározó, igaz a következõ hetekben kell szépen hízni a hórétegnek. Ha ez nincs akkor a szibériai maximum gyenge, ki sem alakul, vagy ha igen nem fejlõdik tovább, ha igen csak nagyon késõn lehet nálunk hatással.
Ha a hurrikánszezon erõs akkor kaphatunk pl két Sandyt egyiket mondjuk novemberben másikat pl karácson környékén és máris jó zonális tél kerekedik belõle. Ez mind-mind fikciók, de számolni majd kell velük. Szép kis mozaikokból fog kialakulni a tél milyensége és majd látjuk is a folyamatokat, de vigyázz akkor sem lehet semmiben biztos a tél szeretõ, hisz elég egy erõs azori máris szép futószalagon érkeznek a kifejezetten enyhe frontok nyugatról.
Ha egyik sem akkor maradhat a jó öreg szürke lassú áramlásos magasködös nyál, mert erre is van lehetõség.
De egyelõre még jó hûvös változékony napok állnak elõttünk sok fronttal, esõvel, ciklonokkal.
Zivataros jövõ hetet kívánok az alföldi kollégáknak!
Én nagyon jó esélyeket látok komoly zivikre, akár jóféle szupercellás konvekcióra is számítani lehet a hét közepén. Úgy tûnik, hozzá kell szoknunk, hogy a konvektív szezon legnagyobb dobásai szeptemberben és október elején vannak.
Zárójelben egyébként felhívnám arra a figyelmet, hogy akár komolyabb árvízhelyzet is kialakulhat a hét második felére a közép-európai térségben, ha bejön az, amit néhány modell felvázolt...
Én nagyon jó esélyeket látok komoly zivikre, akár jóféle szupercellás konvekcióra is számítani lehet a hét közepén. Úgy tûnik, hozzá kell szoknunk, hogy a konvektív szezon legnagyobb dobásai szeptemberben és október elején vannak.
Zárójelben egyébként felhívnám arra a figyelmet, hogy akár komolyabb árvízhelyzet is kialakulhat a hét második felére a közép-európai térségben, ha bejön az, amit néhány modell felvázolt...
Úgy néz ki, hogy igazuk lesz azoknak, akik már júliusban megjósolták a csapadékmentes szeptembert... Link
Jééé, megszerelték az operatívot!
Már nem lóg ki több fokkal 850-en.
Jééé, megszerelték az operatívot!
Néhány nappal ezelõtti modellnézegetésbõl adódóan - leghamarabb kedd/szerda táján számítottam (ide) egy nagyobb adag égi áldásra, csütörtökön pedig lehetséges Genovai mediterrán ciklon esélyével, amely kp-val pont az ország felett lett volna. Gyorsan, szinte napról-napra változnak a fejlemények, nem lesz könnyû dolguk az elõrejelzõ(ink)knek! Meglepett, hogy a hétfõi HF itt sem lesz száraz, még néhány napja az ország K-i felére nem adott mérhetõ csapadékot (reménykedtem egy kis hét eleji kerti munkában: mirabolán alanyra T-szemzés, téli retek ültetés...
) és eltûnt az orros jelleg és elillant az elõoldal (ennek okát Thermometer néhány hsz-al lejjebb már felvázolta).
Események/kihívások tárháza ígérkezik a jövõ hétre, bizonytalanságok sokasága.
Események/kihívások tárháza ígérkezik a jövõ hétre, bizonytalanságok sokasága.
Igazad van: ez az áramlási kép nekem, mint (nem is egy, de három!) pingvinnek télen nem biztos, hogy a szívem csücske lenne. (Bár GFS változatát simán elfogadnám akkor is)
De most, a magát kissé itt felejtett késõnyár búcsúztatójaként nagyon el tudnám fogadni.
Remélem, hogy téged, a "melegkedvelõt" nem bosszantalak túlságosan a hidegebb kilátások miatti lelkesedésemmel...
De most, a magát kissé itt felejtett késõnyár búcsúztatójaként nagyon el tudnám fogadni.
Remélem, hogy téged, a "melegkedvelõt" nem bosszantalak túlságosan a hidegebb kilátások miatti lelkesedésemmel...
Itt 21,5°C. Nap közben ott 31+°C is volt. Szerintem az árnyékolással lehet gond.
Helyes, finom északnyugati áramlás úgy áprilisig:-) Hol lehet aláírni?:-)
Érdekes, ahogy nézem a hõtérképet majdnem 4 °C fokkal hidegebb van a snuking pomázi mérõautomatán mint nálam. Ott 17,4 nálam pedig 21,2. Eddig még nem láttam ilyen közel ekkora hõmérséklet különbséget. Remélem 2-3 hónap múlva fordítva lesz.
Link 13.-án belekóstolhatunk az õsz csúnyábbik arcába. Mondjuk én nem bánom, jöhet az esõ csak az a 10-12 fok nappal még nem nagyon kéne.
GFS legfrissebb futásában 216 óránál megjelent a komoly hidegelárasztás lehetõsége:
Link
Link
Ez lenne belõle egy nappal késõbb:
Link
Szép kis grönlandi hidegbetörés, nem igaz?
Ugyanez ECMWF-nél:
Link
Végeredményben ugyanazt a képet látjuk.
Még elég messze van, nem kell pezsgõsüveget durrogtatniuk a hideg drukkereinek. De érdemes
kitüntetett figyelemmel kísérni a következõ futásokat.
Ui: A fáklya még nem frissült, lehet, akkora ORSC lesz a dolog, mint a ház. Azért jólesik ránézni a térképekre.
Link
Link
Ez lenne belõle egy nappal késõbb:
Link
Szép kis grönlandi hidegbetörés, nem igaz?
Ugyanez ECMWF-nél:
Link
Végeredményben ugyanazt a képet látjuk.
Még elég messze van, nem kell pezsgõsüveget durrogtatniuk a hideg drukkereinek. De érdemes
kitüntetett figyelemmel kísérni a következõ futásokat.
Ui: A fáklya még nem frissült, lehet, akkora ORSC lesz a dolog, mint a ház. Azért jólesik ránézni a térképekre.
Én meg egy 2006-os júliust szeretnék jó két hónapig elhúzódva, idõnként jó nagy felhõszakadásokkal, rövid ideig 30 fok alatti hõmérsékletekkel. De 1992 augusztusa is bejönne nekem, azt az etalont úgy érzem sose fogjuk újból megközelíteni.
Ebben igazad van. Ízlés kérdése.
Bár a hetvenes, nyolcvanas évek zonálisabb érájában a nyár elsõ fele rendszerint északnyugati áramlással telt. A láncban érkezõ hidegfrontok elõtt persze volt déli, délnyugati áramlás -néhány napig.
Ez az idõtartam arra nem volt elég, hogy az észak-afrikai levegõ elérjen minket. Figyeld csak meg: mostanában is, határozottan délire forduló áramlás esetén 1-2-3 napon át a mérsékelt szélességek tûrhetõen meleg, többé-kevésbé nedves levegõjét "tolja fölénk" a délies légmozgás -a csontszáraz, forró sivatagi levegõ csak ezután érkezik meg.
Szóval, az egész az elõoldali szituáció idõtartamának kérdése szerény véleményem szerint.
A nyár második felében pedig szárazföldi AC, helyi hatások jellemezték a strandidõt, a hosszasan tomboló déli légmozgás kivételes volt.
Kivétel azért akadt: például 1976 júniusa.
Bár a hetvenes, nyolcvanas évek zonálisabb érájában a nyár elsõ fele rendszerint északnyugati áramlással telt. A láncban érkezõ hidegfrontok elõtt persze volt déli, délnyugati áramlás -néhány napig.
Szóval, az egész az elõoldali szituáció idõtartamának kérdése szerény véleményem szerint.
A nyár második felében pedig szárazföldi AC, helyi hatások jellemezték a strandidõt, a hosszasan tomboló déli légmozgás kivételes volt.
Kivétel azért akadt: például 1976 júniusa.
Miért rendellenes?
A téli északkeleti-keleti áramlás ellentéte a dolog gyakorlatilag. Pont annyira szélsõséges csak, mint a Vojejkov-tengely.
A téli északkeleti-keleti áramlás ellentéte a dolog gyakorlatilag. Pont annyira szélsõséges csak, mint a Vojejkov-tengely.
Én egy jó kontinentális nyarat szeretnék végre, mikor a maximumok megmaradnak a 25-30, de legfeljebb a 27-32 fokos tartományban.
A nyár elsõ felében némi atlanti befolyás, félblocking, néha hidegfront északnyugatról, zivatarok majd csendes esõ. [esõ]
A második félidõben anticiklon a térségünk fölött, vagy attól kissé északabbra, csendes, leszálló légmozgású, igazi strandidõ,
a mozgalmasabb idõszakokban sekély ciklon, bárikus mocsár, délutáni záporok, zivatarok.
Az én fogalmaim szerint ilyen a szép nyár.
Az észak-afrikai melegelárasztásokal ellenben nem tudok megbarátkozni. A dinamikus délies légmozgás nyáron a számomra még mindig rendellenességnek számít, a 32-27, 33-38, 34-39 fokos "szupernyár", sivatagi szárazságú levegõ felõlem mehet a pokolba.
Az utóbbi évek idõjárási jellegét (meridionális túlsúly) elnézve, sajnos a következõ nyarakon is bizton számíthatunk a szaharai levegõ vendégszereplésére.
S hogy milyen "nõ" volt az idei nyár? Különös "lelkibeteg", hosszabb frigid periódusokat váltogatott rövidebb, de kegyetlen nimfomán epizódokkal. Kissé nehezen elviselhetõ perszóna, de határozottan érdekes.
A második félidõben anticiklon a térségünk fölött, vagy attól kissé északabbra, csendes, leszálló légmozgású, igazi strandidõ,
Az én fogalmaim szerint ilyen a szép nyár.
Az észak-afrikai melegelárasztásokal ellenben nem tudok megbarátkozni. A dinamikus délies légmozgás nyáron a számomra még mindig rendellenességnek számít, a 32-27, 33-38, 34-39 fokos "szupernyár", sivatagi szárazságú levegõ felõlem mehet a pokolba.
Az utóbbi évek idõjárási jellegét (meridionális túlsúly) elnézve, sajnos a következõ nyarakon is bizton számíthatunk a szaharai levegõ vendégszereplésére.
S hogy milyen "nõ" volt az idei nyár? Különös "lelkibeteg", hosszabb frigid periódusokat váltogatott rövidebb, de kegyetlen nimfomán epizódokkal. Kissé nehezen elviselhetõ perszóna, de határozottan érdekes.
Majd jövõre talán jobban sikerül a nyár, nem kellenek ahhoz felesleges 40 fokok, hogy aztán idõ elõtt koraõsz legyen. Ha ilyen nõm/feleségem lenne mint az idei nyár volt, a válókeresetet fontolgatnám.
Nekem sem
Az õszi zivatarok általában K-DK-en tombolnak, ha jól figyeltem.
-------
Miki: dehogy volt munka
A zivatarszezont (??? jó vicc...) szerintem már leírhatjuk; most már sokkal kíváncsibb vagyok, hogy idén lesznek-e õszi szélviharok, minket is érintõ viharciklonok - az utóbbi pár évben erre sem volt példa. (Mielõtt még valaki felhördülne: Nem, nem kívánom, csupán kíváncsi vagyok. És ha kívánnám is, az idõjárásnak az is nagyon mindegy lenne
).
-------
Miki: dehogy volt munka
Köszönöm ezt is, ne haragudj hogy munkát adtam
Pedig bíztam még egy utolsó zivatarozásban, de lehet a komoly rendszerekre már csak jövõre számíthatunk, aztán ki tudja
Pedig bíztam még egy utolsó zivatarozásban, de lehet a komoly rendszerekre már csak jövõre számíthatunk, aztán ki tudja
Ami nem nagy csoda, tekintve, hogy olyan idõjárási helyzetet, mely nagyjából megfelel annak, amit itt a fórumon KÜN-nek szokás nevezni, szeptemberben még sohasem sikerült megfigyelnem itt északnyugaton (1974 óta)
A mai nap azt látszik példázni, hogy speciális körülmények között, um. tartós napsütés, gyenge szél, száraz levegõ, most, szeptember elsõ dekádjának végén is helytálló lehet a mutatott képlet.
A hõtérképet tekintve a Duna-Tisza-köze déli szélén ma könnyen meglehet a 30 fokos maxi 12 fokos T850 mellett.
Azzal egyébként 100%-ig egyetértek, hogy az átszámítással többnyire óvatosnak kell lennünk, mert a T2m és a T850 összefüggése sok tényezõ által befolyásolt, ravasz dolog.
A hõtérképet tekintve a Duna-Tisza-köze déli szélén ma könnyen meglehet a 30 fokos maxi 12 fokos T850 mellett.
Azzal egyébként 100%-ig egyetértek, hogy az átszámítással többnyire óvatosnak kell lennünk, mert a T2m és a T850 összefüggése sok tényezõ által befolyásolt, ravasz dolog.
Jaj, este elkezdtem utánanézni a dolgoknak, aztán jól nem válaszoltam, bocsánat
Szóval csak meregettem a szemem a kérdésed után, mert este már nyomát sem láttam a zivataroknak, de gondoltam, hogy csak fáradt vagyok
Azaz jelen állás szerint - ahogy írtad is - inkább az õszies jelleg felé fordul majd az idõjárás. A hét közepétõl átmeneti labilizálódás várható, ám ebbõl szerintem csak kisebb záporokra futja majd, zivatarra semmiképpen sem számítok.
Szépen eltûntek a jövõ hét második felére a "többfelé elõforduló záporok, zivatarok" helyettük lehülés és esõk jönnek...
Kell is a csapadék, jöhet bõven.
Kell is a csapadék, jöhet bõven.
Októberben tökéletes lenne.
Most meg jöhetnének a 28-30 fokok még.
Nem, hát nekem tökéletes ez az idõ...várható volt hogy az utolsó nagy kánikula agusztus közepén utolsó lesz, csak hát akkor ha megemlítette az ember akkor a fejét harapták itt le
Várható volt, hogy a keletrõl becsordogáló szárazabb levegõ miatt a mai lesz a térségben (Nyugat-Dunántúl) a leghûvösebb éjszaka, és ez ahogy nézem ez a legtöbb helyen így is lett. A száraz levegõ és a gyenge melegadvekció miatt (illetve a Kisalföldön emellett a délies szél fõnös hatása révén) viszont napközben kissé melegebb lehet majd, mint tegnap, a 27-28 fok valóban hozható.
A GFS szépen megtizedelte a csapadékmennyiségeket pl. a középsõ országrészre, ez valahogy várható volt. Viszont lesznek olyan napok, amikor rendesen hûvös lehet majd. Holnap lesz egy valamire való csapadékrendszer, aztán majd kiderül.
Az ECM nem ilyen vészes, ott még több csapadék van.
Fórumhelyszín: Dunaújváros
Fórumhelyszín: Dunaújváros
Szegény! Annyira sajnállak! Remélem lesz még melegebb, nehogy megfázz nekem! 
Szeptembertõl kezdõdött a kora õsz, ez valahol így van rendjén. Egy jó kis vánasszonyok nyara kijárna.
Szeptembertõl kezdõdött a kora õsz, ez valahol így van rendjén. Egy jó kis vánasszonyok nyara kijárna.
Hát én úgy látom 20.-a óta nem tértek vissza a 30 fokok, sõt inkább csak 25 fok körül stagnál a maxi, az évszakváltás erre az idõpontra datálható.
Ez így van, ill. az idõjárásé a végsõ szó. Amikor 8 fok T850-nél 25 fok is volt és 15 fok T850-et jeleztek elõre sokan 100%-ra vették, hogy akkor 15+17=32 fok lesz 2 m-en. Ez is nagyon helyes számítás, de aki ezt nem veszi 101 % biztosra 7 nappal elõtte, azt nem kéne nagy fölénnyel (és mellénnyel) lenézni. Ez sem lényeges, viszont most meglepõen gyorsan melegszik, már 24,3 van 9-rõl. Még a végén a 28 fok is veszélyben lesz ma...