Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Jé, eddig azt hittem, hogy ezt a szót csak felénk (Szatmár-Bereg) használják
Én úgyis csak a sört szeretem.
Néha ugyan iszom fröccsöt nyáron, de arra meg jó a kiskõrösi tablettás is.
Amúgy csak viccelek. De ha minden igaz, a szõlõhegyek meg vannak kímélve a kisebb fagyoktól, szóval egy -1, -2 fokos fagyinak örülnék.
Amúgy csak viccelek. De ha minden igaz, a szõlõhegyek meg vannak kímélve a kisebb fagyoktól, szóval egy -1, -2 fokos fagyinak örülnék.
Eddig kb 0,1mm-re futotta. Ha nem történik valami akkor ez a front is mehet a levesbe csapadékügyileg.
Nagyon bedurvult a szél, csak úgy süvít. NY felõl vastagszik a felhõzet, örülnék pár mm csapinak.
Részemrõl jöhet a hûvös, õszi idõjárás. Ketten nagyon allergiásak a családomban, nekik megváltást jelentene az elsõ õszi fagy! Utána felõlem lehet 25 fok novemberig, de 1-2 reggeli fagyocska jót tenne sok embernek.
Részemrõl jöhet a hûvös, õszi idõjárás. Ketten nagyon allergiásak a családomban, nekik megváltást jelentene az elsõ õszi fagy! Utána felõlem lehet 25 fok novemberig, de 1-2 reggeli fagyocska jót tenne sok embernek.
Mi abban a rossz? Én kifejezettem várom, hiányzott már ez a hûvösebb, csapadékosabb idõ. Az is tetszik, amit a gfs mutogat 22-e környékére.
Nagyon rossz idõk jönnek, esõk, egyre hûvösebb... Azért igazán kitarthatott volna még október közepéig a kellemes, késõ nyárias idõ. Most is borult az ég, napsütésnek már nyoma sincs.. Az elmúlt napok voltak az "õsz" legszebb napjai.. Bár a hõmérséklet a nyarat idézte, de a legjobb idõk jártak erre felé.
Remélem nem korán érkezik a tél se, mert akkor könnyen lehet, hogy rövid lesz és havat se látunk nagyon... Lásd 2006 október vége, november eleje... _Utána meg szinte semmi, tiszta tavasz volt egész végig, viharciklonok januárban, februárban... Mondjuk ez egy extrém eset volt, az utóbbi telek elég jól teljesítettek.
A következõ napokban õszi idõ lesz, mondjuk tavaly is volt kóstoló, még is szép õszt hagytunk magunk mögött, mondhatni késõ nyarat.
Remélem nem korán érkezik a tél se, mert akkor könnyen lehet, hogy rövid lesz és havat se látunk nagyon... Lásd 2006 október vége, november eleje... _Utána meg szinte semmi, tiszta tavasz volt egész végig, viharciklonok januárban, februárban... Mondjuk ez egy extrém eset volt, az utóbbi telek elég jól teljesítettek.
Nem si vartak a modellek 3-4 mm esotol tobbre, annyi viszont meglehet.
Veszprém 4 mm fölött tart, jöttem föl Pestre, már végig esegetett, M7-en volt erõs intenzitás is.
Hát akkor a mai nap is megy a levesbe esõ szempontjából, ha olyan radarjel mellett csupán gyengén esegetett.
A radar ellenére nem nagy eresztés, gyengén eseget, a port elverte, délután meg talán
Dév szupercellát írt facebookon. Bár az égképeken nemlátok semmit, tény, hogym ikor kinéztem az ablakon, abnormális volt megint a felhõzet.
Remélem szúr be majd képet.
Nálunk szakad, beerõsített, ömlik. Egy kis nyugi után megint érkezik a következõ menü.
Remélem szúr be majd képet.
Nálunk szakad, beerõsített, ömlik. Egy kis nyugi után megint érkezik a következõ menü.
Gyönyörû lyuk van felettünk a mûholdképen is, eddig nincs 1 mm se, a következõ 2-3 órában azért eshet még.
Ha õsz hát legyen õsz... bár nagyon bízom benne, hogy nem csúszunk le tartósan 18-20 fok alá, illetve majd lesz még mód hosszabb késõnyárias, vagy legalább csendes meleg õszi szakaszra. Ám gombaszezonnal egybekötve az igazi! az esõnek itt az ideje. Eléggé 1995 ös helyzetnek áll a zászló, esõs enyhe szeptemberrel, tartósan meleg októberrel, utána jöhet a TÉL. Elõtte esztelenség a telet várni, a hidegöblítésekkel ellövetni a puskaport,mert õsszel csak szeles mocskos sáros ítéletidõ lenne, majd jönne a punnyadt nyálkás szürkeség +5 fokkal egész télen.
Igen, én is azt néztem, hogy valami nem stimmel. Egyébként itt most rendesen esik.
A dunántúli tömböt az AROME 00-s futása jobban megfogta, mint a WRF...
A horvátokhoz nem ugrasz át délután?
A horvátokhoz nem ugrasz át délután?
Igen, igazad van, én is nézem hogy esik már több mint egy órája és fél mm esett eddig.
Száraz a levegõ Link
Száraz a levegõ Link
Radaron szép, de szerintem egy száraz réteg szépen párologtat belõle, most itt sem esik...viszont egyre több kövér cong nõ a rétegfelhõzet alatt, beágyazott zivatar lesz-é?!
Durván berobbant a csapadéktömb, pikk-pakk beterítette a Dunántúl felét.
Miki!
Hát nagyon meglepõdnék ha lenne szupercella!
Miki!
Hát nagyon meglepõdnék ha lenne szupercella!
Ma bár szerencsével, de akár Alpokból érkezõ szupercellára is van esély dny-on, Zala, Somogy és Baranya kapna darálást.
Ilyesmi lehet, gyengébb kiadásban! Link
Met.hu WRF és INCA errõl árulkodik, kíváncsi vagyok friss ECM-re, mert volt egy futása ami támogatta!
Ilyesmi lehet, gyengébb kiadásban! Link
Met.hu WRF és INCA errõl árulkodik, kíváncsi vagyok friss ECM-re, mert volt egy futása ami támogatta!
Északnyugaton most jó sok esõ fog esni. Erre felénk most kevés mm fog hullani.
Az õsz feeling már érezhetõ, de a levegõ majdhogynem fülledt. Reggel 18°C-ban volt nyomás dolgozni.
Az õsz feeling már érezhetõ, de a levegõ majdhogynem fülledt. Reggel 18°C-ban volt nyomás dolgozni.
Nem gondolkozott sokat, szépen esni kezdett, gyorsan töltõdik az egész rendszer.
Mögötte az Alpokban meg szép Cb vonal fejlõdik..
Mögötte az Alpokban meg szép Cb vonal fejlõdik..
Aug. 20 elõtt valóban sokáig semmi, de azóta ami esett soknak és semminek sem nevezném. A 3. variáció: elegendõ.
Itt elég korán megeredt, tegnap volt olyan rádió (Kaposváron voltam, közben szólt a meteorológus) ahol csak délutánra tették.
Itt elég korán megeredt, tegnap volt olyan rádió (Kaposváron voltam, közben szólt a meteorológus) ahol csak délutánra tették.
Miután a hét elején még lövése nem volt az aktuális ciklon pályáról egyik nagy sikerû modellnek sem, így komoly fenntartásokkal kezelek mindent, ami 4-5 napon túl mutatkozik. De ha esetleg a következõ 2 hét az ára a meleg októbernek, akkor rendben, mély levegõ és essünk túl rajta.
Egy szupercella dugta be az orrát a szlovén radaron, erre tart! 
Joe!
Boldog Névnapot!
Joe!
Boldog Névnapot!
Nagy csapadék általában akkor esik, amikor azt nem látják a modellek. Ne legyen igazam, de szkeptikus vagyok... Idén többször volt nagy pofáraesés annál amit megszokott az ember.
Sziasztok!
Az elmúlt éjjel mértem elõször június közepe óta 10 fok alatti minimumot (9.2 fok)
A napokban fotóztam pár érdekeset, megmutatnám õket!
Virgák:
Link
Link
Ezt már a kutyám sem bírta nézni ilyen napsütésben máshogy, csak is így:
Link
A kis vadgalamb a fáról oda sem mert nézni:
Link
A szomszédról meg ne is beszéljünk, inkább megpihent az árkunkban:
Link
Jóéjszakát
Az elmúlt éjjel mértem elõször június közepe óta 10 fok alatti minimumot (9.2 fok)
A napokban fotóztam pár érdekeset, megmutatnám õket!
Virgák:
Link
Link
Ezt már a kutyám sem bírta nézni ilyen napsütésben máshogy, csak is így:
Link
A kis vadgalamb a fáról oda sem mert nézni:
Link
A szomszédról meg ne is beszéljünk, inkább megpihent az árkunkban:
Link
Jóéjszakát
Egyáltalán nem bánt, tetszik, hogy bízol a számodra legkedvezõbb kimenetelekbe:-)
A tél még messze van, a kimenetelét senki sem tudja. Az idõjárás változékonysága jó hosszú napokra meghatározó lehet, így pont a legszebb szeptemberi napokat teszi totál tönkre. De legalább esõ is fog társulni hozzá, így most kivételesen nem bánom. Ha csak a idióta északnyugati szél lenne akkor lenne nagyon kellemetlen az egész.
Azért kérdeztem a hurikánosainktól, hogy is állunk?
Két variáció van az egyik, hogy kedvenc zord teled legyen ahhoz kell az északi zonális kép, méghozzá jó erõs, de mivel az egész rendszer egyelõre gyenge így a hófelhalmozódás sem lehet még meghatározó, igaz a következõ hetekben kell szépen hízni a hórétegnek. Ha ez nincs akkor a szibériai maximum gyenge, ki sem alakul, vagy ha igen nem fejlõdik tovább, ha igen csak nagyon késõn lehet nálunk hatással.
Ha a hurrikánszezon erõs akkor kaphatunk pl két Sandyt egyiket mondjuk novemberben másikat pl karácson környékén és máris jó zonális tél kerekedik belõle. Ez mind-mind fikciók, de számolni majd kell velük. Szép kis mozaikokból fog kialakulni a tél milyensége és majd látjuk is a folyamatokat, de vigyázz akkor sem lehet semmiben biztos a tél szeretõ, hisz elég egy erõs azori máris szép futószalagon érkeznek a kifejezetten enyhe frontok nyugatról.
Ha egyik sem akkor maradhat a jó öreg szürke lassú áramlásos magasködös nyál, mert erre is van lehetõség.
De egyelõre még jó hûvös változékony napok állnak elõttünk sok fronttal, esõvel, ciklonokkal.
A tél még messze van, a kimenetelét senki sem tudja. Az idõjárás változékonysága jó hosszú napokra meghatározó lehet, így pont a legszebb szeptemberi napokat teszi totál tönkre. De legalább esõ is fog társulni hozzá, így most kivételesen nem bánom. Ha csak a idióta északnyugati szél lenne akkor lenne nagyon kellemetlen az egész.
Azért kérdeztem a hurikánosainktól, hogy is állunk?
Két variáció van az egyik, hogy kedvenc zord teled legyen ahhoz kell az északi zonális kép, méghozzá jó erõs, de mivel az egész rendszer egyelõre gyenge így a hófelhalmozódás sem lehet még meghatározó, igaz a következõ hetekben kell szépen hízni a hórétegnek. Ha ez nincs akkor a szibériai maximum gyenge, ki sem alakul, vagy ha igen nem fejlõdik tovább, ha igen csak nagyon késõn lehet nálunk hatással.
Ha a hurrikánszezon erõs akkor kaphatunk pl két Sandyt egyiket mondjuk novemberben másikat pl karácson környékén és máris jó zonális tél kerekedik belõle. Ez mind-mind fikciók, de számolni majd kell velük. Szép kis mozaikokból fog kialakulni a tél milyensége és majd látjuk is a folyamatokat, de vigyázz akkor sem lehet semmiben biztos a tél szeretõ, hisz elég egy erõs azori máris szép futószalagon érkeznek a kifejezetten enyhe frontok nyugatról.
Ha egyik sem akkor maradhat a jó öreg szürke lassú áramlásos magasködös nyál, mert erre is van lehetõség.
De egyelõre még jó hûvös változékony napok állnak elõttünk sok fronttal, esõvel, ciklonokkal.
Zivataros jövõ hetet kívánok az alföldi kollégáknak!
Én nagyon jó esélyeket látok komoly zivikre, akár jóféle szupercellás konvekcióra is számítani lehet a hét közepén. Úgy tûnik, hozzá kell szoknunk, hogy a konvektív szezon legnagyobb dobásai szeptemberben és október elején vannak.
Zárójelben egyébként felhívnám arra a figyelmet, hogy akár komolyabb árvízhelyzet is kialakulhat a hét második felére a közép-európai térségben, ha bejön az, amit néhány modell felvázolt...
Én nagyon jó esélyeket látok komoly zivikre, akár jóféle szupercellás konvekcióra is számítani lehet a hét közepén. Úgy tûnik, hozzá kell szoknunk, hogy a konvektív szezon legnagyobb dobásai szeptemberben és október elején vannak.
Zárójelben egyébként felhívnám arra a figyelmet, hogy akár komolyabb árvízhelyzet is kialakulhat a hét második felére a közép-európai térségben, ha bejön az, amit néhány modell felvázolt...
Úgy néz ki, hogy igazuk lesz azoknak, akik már júliusban megjósolták a csapadékmentes szeptembert... Link
Jééé, megszerelték az operatívot!
Már nem lóg ki több fokkal 850-en.
Jééé, megszerelték az operatívot!
Néhány nappal ezelõtti modellnézegetésbõl adódóan - leghamarabb kedd/szerda táján számítottam (ide) egy nagyobb adag égi áldásra, csütörtökön pedig lehetséges Genovai mediterrán ciklon esélyével, amely kp-val pont az ország felett lett volna. Gyorsan, szinte napról-napra változnak a fejlemények, nem lesz könnyû dolguk az elõrejelzõ(ink)knek! Meglepett, hogy a hétfõi HF itt sem lesz száraz, még néhány napja az ország K-i felére nem adott mérhetõ csapadékot (reménykedtem egy kis hét eleji kerti munkában: mirabolán alanyra T-szemzés, téli retek ültetés...
) és eltûnt az orros jelleg és elillant az elõoldal (ennek okát Thermometer néhány hsz-al lejjebb már felvázolta).
Események/kihívások tárháza ígérkezik a jövõ hétre, bizonytalanságok sokasága.
Események/kihívások tárháza ígérkezik a jövõ hétre, bizonytalanságok sokasága.
Igazad van: ez az áramlási kép nekem, mint (nem is egy, de három!) pingvinnek télen nem biztos, hogy a szívem csücske lenne. (Bár GFS változatát simán elfogadnám akkor is)
De most, a magát kissé itt felejtett késõnyár búcsúztatójaként nagyon el tudnám fogadni.
Remélem, hogy téged, a "melegkedvelõt" nem bosszantalak túlságosan a hidegebb kilátások miatti lelkesedésemmel...
De most, a magát kissé itt felejtett késõnyár búcsúztatójaként nagyon el tudnám fogadni.
Remélem, hogy téged, a "melegkedvelõt" nem bosszantalak túlságosan a hidegebb kilátások miatti lelkesedésemmel...
Itt 21,5°C. Nap közben ott 31+°C is volt. Szerintem az árnyékolással lehet gond.
Helyes, finom északnyugati áramlás úgy áprilisig:-) Hol lehet aláírni?:-)
Érdekes, ahogy nézem a hõtérképet majdnem 4 °C fokkal hidegebb van a snuking pomázi mérõautomatán mint nálam. Ott 17,4 nálam pedig 21,2. Eddig még nem láttam ilyen közel ekkora hõmérséklet különbséget. Remélem 2-3 hónap múlva fordítva lesz.
Link 13.-án belekóstolhatunk az õsz csúnyábbik arcába. Mondjuk én nem bánom, jöhet az esõ csak az a 10-12 fok nappal még nem nagyon kéne.
GFS legfrissebb futásában 216 óránál megjelent a komoly hidegelárasztás lehetõsége:
Link
Link
Ez lenne belõle egy nappal késõbb:
Link
Szép kis grönlandi hidegbetörés, nem igaz?
Ugyanez ECMWF-nél:
Link
Végeredményben ugyanazt a képet látjuk.
Még elég messze van, nem kell pezsgõsüveget durrogtatniuk a hideg drukkereinek. De érdemes
kitüntetett figyelemmel kísérni a következõ futásokat.
Ui: A fáklya még nem frissült, lehet, akkora ORSC lesz a dolog, mint a ház. Azért jólesik ránézni a térképekre.
Link
Link
Ez lenne belõle egy nappal késõbb:
Link
Szép kis grönlandi hidegbetörés, nem igaz?
Ugyanez ECMWF-nél:
Link
Végeredményben ugyanazt a képet látjuk.
Még elég messze van, nem kell pezsgõsüveget durrogtatniuk a hideg drukkereinek. De érdemes
kitüntetett figyelemmel kísérni a következõ futásokat.
Ui: A fáklya még nem frissült, lehet, akkora ORSC lesz a dolog, mint a ház. Azért jólesik ránézni a térképekre.