Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Újabb 15 mm, a komoly csapadék deficit után az elmúlt egy hétben hullott 30 mm után a természet szinte fellélegzett.
12 mm esõ esett az éjszaka.
Ami nem sikerült a derült égnek, szélcsendnek, inverziónak, az sikerült a hidegfrontnak. Széllel, esõvel együtt lenyomta a hõmérsékletet 10°C alá, így június óta elõször egy számjegyû hõmérsékletre ébredhettünk.
A szomszédos Schneebergen pedig megvolt az idény elsõ havazása.
Ami nem sikerült a derült égnek, szélcsendnek, inverziónak, az sikerült a hidegfrontnak. Széllel, esõvel együtt lenyomta a hõmérsékletet 10°C alá, így június óta elõször egy számjegyû hõmérsékletre ébredhettünk.
A szomszédos Schneebergen pedig megvolt az idény elsõ havazása.
Bizony...
Reggelig 0,8 mm, tegnap 1,0 mm szenvedett össze.
Ezzel a szeptember 2,0 mm (a július-augusztus együttes 30mm-e után), ritka erõs szárazság alakult ki.
Ráadásul a csapadékosnak kilátszó holnap-holnapután is elenyészõben van...
Reggelig 0,8 mm, tegnap 1,0 mm szenvedett össze.
Ezzel a szeptember 2,0 mm (a július-augusztus együttes 30mm-e után), ritka erõs szárazság alakult ki.
Ráadásul a csapadékosnak kilátszó holnap-holnapután is elenyészõben van...
Nálam ma is jelentõs 8,8 mm a hullott, a tegnapi 9,0 mm után, így a két nap 17,8 mm-nél jár.
Hm, tõled nem messze, itt Gyõr-Ménfõcsanakon 13,9mm esett! Ez egész jó!
Na csak összeszenvedett 5mm-t ez a front...
Nehezen akar erre rendes esõ esni,látom a Bakonyalján még ennyire se futotta! Most már a péntek -szombati csapadék is olyan mint a kutya vacsorája. Pedig ki van adva a figyelõrében térségünkre a 20mm felettire sárga! Ez a csapadékmennyiség a részemrõl sárga lapot kapott!
Igen. Hozta a formáját.
Mire ideért jól szétesett és esett belõle egész 1mm. (Bár ez is több a semminél.)
Mire ideért jól szétesett és esett belõle egész 1mm. (Bár ez is több a semminél.)
Ó, nehogy magadra vedd, itthon én vagyok az elõrejelzõ!
Ekkora kiterjedésû köd se túl gyakori szeptember elején az Alföldön és hogy ez nem tûnik el egy-két óra alatt szerintem ritkaság számba megy.
Nagy tételben mernék rá fogadni, hogy 1.0-ás tippeknél is mezõnybukta lett volna a Tmax az Alföld jópár városában.
7 mm csapadék hullott az éjjel, Takt:15,9°C
Ekkora kiterjedésû köd se túl gyakori szeptember elején az Alföldön és hogy ez nem tûnik el egy-két óra alatt szerintem ritkaság számba megy.
Nagy tételben mernék rá fogadni, hogy 1.0-ás tippeknél is mezõnybukta lett volna a Tmax az Alföld jópár városában.
7 mm csapadék hullott az éjjel, Takt:15,9°C
Nem különösebben erõs,amolyan átlagos áztató esõnk van. A radar alapján kicsit izmosabb intenzitásra számítottan.
Azzal az illúzióval szeretnék vihar verte szép álmokat kívánni,hogy GFS fõfutásán 336 óránál újra ott a 15 fokos izoterma.
Azzal az illúzióval szeretnék vihar verte szép álmokat kívánni,hogy GFS fõfutásán 336 óránál újra ott a 15 fokos izoterma.
Ahogy figyelem a csapadék közeledtét, egyre jobban tudom elképzelni azt a kemény 2 mm-t amit az ECM ad ide
Minden szétesik itt az elmúlt 1 hónapban...
Igen, ez lehet. Vagy megemlíteni, hogy "A és B fok várható, de a tartósan ködös, borult tájakon AB fok alatt maradhat a csúcshõmérséklet." Csak ilyenkor nehéz ábrázolni a térképen. Ilyenkor leginkább ott tünteti fel az elõrejelzõ, ahol a legnagyobb esélyt lát rá, de mivel M.o. egy nagy medence, így a köd ilyenkor bárhol felütheti a fejét, nehéz rá konkrét helyet adni, fõleg hogy a 10 ikon a 36 órás elõrében kb egy 80-100 km sugarú területet fed le, ami bõven elég nagy ahhoz, hogy egészen más idõjárás legyen a terület két átellenes végében.
Na, mindegy, csak próbálom kimagyarázni a dolgokat.
Mentségemre szóljon, hogy az OMSZ is rel. magas hõmérsékleteket várt. Amúgy ahol feloszlott a stratus, ott fel is melegedett több fokkal 20 fok fölé a hõmérséklet.
Torontál: Pedig most tényleg megijedtem!
Amúgy az építõ jellegû kritikákat mindig szívesen fogadom, és igyekszem tanulni belõlük.
/ Na persze olyan napjaim is vannak, mikor besértõdök rajtuk.
/
Na, mindegy, csak próbálom kimagyarázni a dolgokat.
Torontál: Pedig most tényleg megijedtem!
Én csak lükéskedtem, nehogy komolyan vedd!
Akik itt olvasnak és irkálnak, 1000-bõl egy venné a fárdságot gondos lelkiismeretes munkát kiadni a kezébõl.
A csapi harmadolás az holnap estétõl értendõ, 40 mm helyett 13,33 látszik most.
A csapi harmadolás az holnap estétõl értendõ, 40 mm helyett 13,33 látszik most.
Perico, az inverziós helyzetekben esetleg tágabb intervallumot lehetne nyitni a T-nek, jelezve ezzel a nagyfokú bizonytalanságot.
Az inverziós helyzet sosem volt az erõsségem. Amikor fennáll a köd lehetõsége, akkor már elõre félek, ha én vagyok az elõrejelzõ, mert a ködöt magát még csak-csak megfogom egész jól, na de hogy az meddig marad és fõleg hol? És mivé alakul? Mennyire oszlik fel? Ebben sajna még nincs elég rutinom, bevallom.
Ez biza nagy hiba. Lassan már nekem kell elõrét írni.
Az viszont meghökkentõ volt, hogy minden modell megharmadolta a csapit ide.
Én voltam a ma reggeli elõrejelzõ!
Elnézést anyukádtól így utólag is, a beragadó rétegfelhõzettel nem nagyon számoltam. Pontosabban nem gondoltam, hogy ilyen sokáig kitart, fõleg délkeleten.
Itt még semmi, de várom szeretettel.
Neked jó éjt és holnaptól jó munkát!
Neked jó éjt és holnaptól jó munkát!
Ejj, kemény zápor van, közel f.sz.i, úszik az utca máris. Tényleg jóéjt! 
Szerk.: 82-es, zubog az egész ház úgy ömlik..
Szerk.: 82-es, zubog az egész ház úgy ömlik..
Eléggé bedurrantak a dolgok ott északnyugaton...
Örülnék én is egy kiadós esõnek, fõleg, hogy fogadtam egy kólában Meteorossal, hogy péntek 23:59-ig 10mm feletti csapit fogunk kapni.
Örülnék én is egy kiadós esõnek, fõleg, hogy fogadtam egy kólában Meteorossal, hogy péntek 23:59-ig 10mm feletti csapit fogunk kapni.
Megérkezett az elsõ zápor!
Péntekig Sárváron fogok dolgozni, addig nem leszek gépközelben, sok csapit mindenkinek.
Péntekig Sárváron fogok dolgozni, addig nem leszek gépközelben, sok csapit mindenkinek.
Csornánál bedörrent konkurens észlelés szerint...de azóta gyengülnek a cellák.
Azok a piros gócok szerintem esélyesek a bedörrenésre. Remélem éjszaka itt is lesz valami, de egyelõre még messze van minden, így nem várok tovább, megyek aludni.
Kis MUCAPE napok óta látszott a modelleken, van esély rá, bár délebbre jóval több.
Elõtte is kezdenek kipattanni kisebb gócok, pl. Sopron környékén. szerk.: már felétek is.
Úgy látom van reális esélye, hogy a dél-dunántúli csapadékzóna elérjen bennünket. Milyen arrafelé az intenzitás? Látom Nagyatád megkapta ma is.
Seth: grat. a képhez, jó lett.
Úgy látom van reális esélye, hogy a dél-dunántúli csapadékzóna elérjen bennünket. Milyen arrafelé az intenzitás? Látom Nagyatád megkapta ma is.
Seth: grat. a képhez, jó lett.
Köszi, és még csak most jön majd a színek kavalkádja, a legszebb évszakban járunk.
Be is robbant a vonal, Brno környékétõl egészen Grazig látszik a lineáris szerkezet, kíváncsi vagyok, mi sül ki ebbõl.
Amikor elmentem, nem találtam a telefonomat, de siettem, mert elég gyorsnak tûnt.. lényeg, h így nem volt netem és nem tudtam, h kellene még atád felé menni.. radarról meg úgy számoltam itthon, hogy kb felettem fog elhúzni, így olyan helyrõl lestem, ahol d, dny felé látok... Jónak is tûnt, arrafelé villogott. De mint kiderült ratyi hely volt. Itt van ez a kép, kb semmi sem látszik rajta... Amikor már fotózható lett volna, kitakartak a fák.
Link
De szupercella volt, az tuti! Láttam.
De szupercella volt, az tuti! Láttam.
Lõttem pár éjszakai képet, a távoli villámok fényében nem láttam szupercellához hasonló strukturát, igaz, kb.20 km-re nyugatra volt/van a kicsike.
Friss radar szerint itt van az egyik tõlem kb.5 km-re ÉNY-felé, a másik pedig DDNY felé egy köpésnyire. Szerintem már rám is terjeszkedett, eléggé nyomatja neki az esõ.
Friss radar szerint itt van az egyik tõlem kb.5 km-re ÉNY-felé, a másik pedig DDNY felé egy köpésnyire. Szerintem már rám is terjeszkedett, eléggé nyomatja neki az esõ.
Az analízis szerint 15m/s a nyírás ott, és ÉK felé növekszik. Lassan beér a 17-es zónába.
Egy kis visszatekintés... Szombaton szép kis porördög volt az M6-os mellett hazafelé: Link (mobilos kép, jó silány, de lényeg ott van...)
Én innen nem láttam a szerkezetet, várom a képeket, de idén nem szeretik Barcsot a délnyugati sc-k.