Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nekem ugyanakkor az rémlik, hogy a 2006-os szeptember jóval enyhébb/melegebb volt az ideinél; és akkor azt a pocsék 2006-2007-es telet -legjobb tudomásom szerint- az elmúlt 100 éves idõszak legmelegebb õsze elõzte meg. Tehát ez is csak azt bizonyítja, hogy a kívételek erõsítik a szabályt. Például a 93-as fantasztikus novembert egy meglehetõsen gyatra tél követett; viszont a 95-ös november is eléggé zimankósra sikeredett, azután viszont egy pazar, kiváló tél következett...
A közelgõ reggeli mínuszok még nagyobb kárt fognak tenni azokban a szántóföldi és zöldségnövényekben, amelyek most a tetemes esõnek köszönhetõen jól megszívták magukat nedvességgel.
Csak a napos idõben 12 fok sokkal rosszabb, mert ha leáll a szél, abból reggelre a völgyekben, medencékben, a sík, lapos fekvésekben fagy lesz.
A kukoricának meg még nem kellene a fagy, mivel le kellene adnia egy csomó vizet még, hogy minél szárazabb állapotban kerüljön a szárítókba, viszont ha fagy éri, akkor a vízleadás ugrott.
A dombvidékek völgyeiben szinte biztos a fagy.
Márpedig amennyi esõ volt meg van, a kukorica tele lehet vízzel, nem ártana ha egy következõ szárazabb periódusban tudna szikkadni egy kicsit.
Nano!
Negatív T maxra számítasz?
A kukoricának meg még nem kellene a fagy, mivel le kellene adnia egy csomó vizet még, hogy minél szárazabb állapotban kerüljön a szárítókba, viszont ha fagy éri, akkor a vízleadás ugrott.
A dombvidékek völgyeiben szinte biztos a fagy.
Márpedig amennyi esõ volt meg van, a kukorica tele lehet vízzel, nem ártana ha egy következõ szárazabb periódusban tudna szikkadni egy kicsit.
Nano!
Negatív T maxra számítasz?
Meg tudná nekem mondani valaki a legkorábbi téli nap idõpontját. Találtam egy október 22-i -0,2-es Tmax minimumot, de hátha van annál korábbi is
Floo! Valóban, a napsütéses száraz idõben fõleg ha nem lesz nagy szél, az a 10-12 fok elviselhetõ lesz jól felöltözve nappal
Legalább napos idõk jönnek. Mert nem mindegy, hogy borongós, esõs szeles idõben van az a 10-12 fok vagy napos száraz idõben. Mint pl. most ez a 11 fok nem érezhetõ annyinak amennyi, fõleg az élénk K-i szél és a borult ég miatt. Decemberig még az elsõ hó is lehullik könnyen lehet..
Kaszabubu: Arra emlékszem, még március 26-án országos havazás volt, rá egy hónapra ugyanekkor áprilisban közel 30 fokok voltak már.
Nagy fordulat volt valóban. De tavaly október végén is mikor a nyárból télbe csöppentünk, egyik reggel hó volt, elõtte való héten meg még nyárias meleg.
Kaszabubu: Arra emlékszem, még március 26-án országos havazás volt, rá egy hónapra ugyanekkor áprilisban közel 30 fokok voltak már.
Lesz itt még jó idõ, csak helyet cserélt a szeptember az októberrel. Ilyen szélsõséges idõjárás belefér az idei évbe.
Az meg engemet is meglepett, hogy egy hónap alatt ennyire átfordult a légkör. Ez tapasztalható volt tavasszal is, a hideg március után hirtelen meleg április jött.
Az meg engemet is meglepett, hogy egy hónap alatt ennyire átfordult a légkör. Ez tapasztalható volt tavasszal is, a hideg március után hirtelen meleg április jött.
A helyzet az, hogy az elõjelektõl függetlenül lehet akármilyen tél, ezt szeptember végén képtelenség megmondani elõre.
Nem is érdemes foglalkozni vele, majd december elején talán.
Addig élvezzük az õszt, vagy a héten a telet
Persze a téltõl messze leszünk azért, bár napsütéssel 12 fok mint amit a GFS vár, háááát!
Nem is érdemes foglalkozni vele, majd december elején talán.
Addig élvezzük az õszt, vagy a héten a telet
Persze a téltõl messze leszünk azért, bár napsütéssel 12 fok mint amit a GFS vár, háááát!
Könnyen lehet ebbõl még hasonló tél, lehet hideg október vége is ebbõl, télies novemberi kezdettel, aztán unalmas hideg párna decemberben, majd viharciklonok tavaszi meleggel újévtõl... Emlékeztet 2006-ra engem is ez az idõszak, viszont az utóbbi pár telet illetõen nehezen hinném el, hogy megint bekövetkezzen egy ilyen tél, amikor zonalitás a fõ meghatározó, és tulajdonképpen havat se nagyon látunk mint 2006/2007 tájékán. Ritka rossz tél volt a havat imádók szempontjából, de a tavaszt kedvelõknek jó lehetett. Viszont rémálom lenne még egy olyan tél. Persze ezt a szelek irányából és sok egyébbõl nem lehet levonni tudom, de ez a korán jött hideg nem nagyon tetszik nekem. Sokan mondják, hogy a korán jött tél, korán is távozik. Elég korán bejöhet a tél is idén, ha már most -4,-5 fokos fagyok lehetnek a héten, ez már azért télies beütésû jócskán. Még akkor is ha a nappali eléri a 10 fokot.
Hu haj az sokkal kevesebb, erre nem szamitottam...vegul is tudtam hogy az ilyen ciklonoknal 50km azert sokat szamit, de nem gondoltam ekkora kulombsegre.
Ide is elért este a pocsék idõ, de itt nem hullott sok esõ.. hála! Viszont hideg van, alig 9 fok körül vagyunk, és az idõnként élénk K-i szél ront a hõérzeten.. Jól fel kell öltözni
Ennél meg még csak hidegebb jön a hét második felében, fõként a hajnali fagyokat illetõen.. Remélem lesz még vénasszonyok nyara októberben, de a végén az is elmarad, ha így haladunk. Most fázós idõ van, 1 évvel ezelõtt pedig pólóban, rövidnadrágban járkáltunk még közel 25-27 fokok voltak... [esõ]
Nagyon közel voltunk éjszaka csapadékhoz de végül is nem hullott egy csepp sem,hiába volt kék idõnként a radar.Tulajdonképpen túlzottan nincs is most szükség esõre,egyrészt hullott itt elég mostanság,másrészt ebben az idõszakban van rá a legkevésbé szükség.Ettõl függetlenül szeretem az õszi csendes esõt,hozzátartozik a hamisítatlan õszi hangulathoz.Sajnos az utóbbi években egyre kevesebb van ebbõl.A szentlõrinci 63 mm pedig egészen elképesztõ nem konvektív csapadékból.
A fáklya hosszútávon kiszáradt,a szélsõségesen alacsony hõmérsékletek mellett ,itt ebben a régióban folytatódik az eseménytelen idõ,csapadékra esély talán a hétvége felé lesz.
A fáklya hosszútávon kiszáradt,a szélsõségesen alacsony hõmérsékletek mellett ,itt ebben a régióban folytatódik az eseménytelen idõ,csapadékra esély talán a hétvége felé lesz.
A "Dermesztõ eljövetele" utáni GFS-fáklya már megint nagyon egyhangúra sikeredett. Az alapvetõen blocking hajlamú idõszakokban ilyenkor mindig fennáll a gyanú, hogy ez nem sokáig marad így. Nekem a tartósan 5-7 fok között (középsõ országrész) maradó T850 helyett mindenképp életszerûbb forgatókönyvnek tûnik egy erõs elõoldal, majd "atlanti lehûlés" kombinációja, de elfogadva a legvalószínûbb mintát jó eséllyel kezdõdhet 1-2 hét múlva egy kiegyenlítettebb, zonális/félblocking periódus.
Reisz András a hét várható idõjárásról:
"Sokat nem akarom mutogatni, nehogy rosszul legyenek tõle."
Jogos. Nekem is bõõõven elég volt 10 másodpercig "csodálni."
"Sokat nem akarom mutogatni, nehogy rosszul legyenek tõle."
Jogos. Nekem is bõõõven elég volt 10 másodpercig "csodálni."
Épp a határán vagyunk a csapadéknak,esik eláll,esik eláll.Tõlem D-re,nem is messze jó kis esõ lehet,bár itt is közeledünk a 15mm-hez.
Reggel 8 kor 40 mm felett volt a mérõben, [esõ] pontosan mennyi azt nem tudom mert 40 ig van skálázva. Nem tudom mikor volt itt ekkora esõ utoljára.
Szerintem ez nem kérdés. Szibériánál(Tiszanána) , és nálam(Nyírtelek) is 0 mm.
Szeged hogy all csapadekilag ebbol a ciklonbol?Gondolom hogy egy 5-10mm kevesebb mint itt, az ilyen ciklonok kb ugy pakolnak.
30mm tartunk ebbol a ciklonbol,ezek az ide valosi ciklonok amelyek 30-50mm pakolnak rovid ido alatt. Az ejel nem esett tulsagosan sok, 7-8mm, tegnap delelott esett le a csapadek jo resze.
Itt a szélén vagyunk nagyon, de a zöldikébe lötyög vagy 5mm. Pápán mennyi lehet? Ti még jobb helyen vagytok, ez a 16mm szép azért. [esõ]
Baja: 35,5 mm esõ/24 óra. Ciklon összesen: 40,1 mm. Otthon, Jászberényben egész szeptemberben nem esett ennyi...
Nyáron mit megadtam volna egy ilyenért. Télen hagyján... de nyáron... Nem aranyat.. gyémántot ért volna.

Továbbra is esik... inkább erõs szitálás van. Nem bombázza le az embert, szimplán csak elázik a ködszerû permettõl.

Szibéria! Nálatok hány mm esett eddig?
Sprinter kolléga! És szombaton? ;-)))
Továbbra is esik... inkább erõs szitálás van. Nem bombázza le az embert, szimplán csak elázik a ködszerû permettõl.
Szibéria! Nálatok hány mm esett eddig?
Sprinter kolléga! És szombaton? ;-)))
És még mindig nem
Sõt, most már inkább visszafelé táncol. A kék részbõl meg nem esett, mivel száraz a levegõ és a szél is ellendolgozik.
Na Dév!
Most ha tél lenne... felkelnél... úgykéne kilapátolnod magad a házból.
Meg nekemis... meg szerintem mindenkinek.
40mm-nél tartunk és még mindig esik. Egy nap alatt 40mm... Klasszikus õszi esõbõl. *-*
Most ha tél lenne... felkelnél... úgykéne kilapátolnod magad a házból.
Meg nekemis... meg szerintem mindenkinek.
40mm-nél tartunk és még mindig esik. Egy nap alatt 40mm... Klasszikus õszi esõbõl. *-*
November rain....
Eddig kb.20mm,és mindig esik.Szerintem ma még minimum 10 mm hozzá jön.
[esõ]
Eddig kb.20mm,és mindig esik.Szerintem ma még minimum 10 mm hozzá jön.
[esõ]
Mennyire durva már, hogy Bp-t mennyire nem tudja bevenni a csapadékzóna, mintha egy fal védené. 
(A fórumhelyszín még mindig Dunaúj, bocsi)
(A fórumhelyszín még mindig Dunaúj, bocsi)
Az már sok lesz egyszerre, reped majd ott a paprika (a fûszer, amit raselhurkába raksz). Tamás bátyádnál szépen elosztva jön le kedd délig 35 mm Link
Sok ilyen radarképet szeretnék decembertõl februárig látni! 
Meteorossal fogadtam pár órája, azt mondta, reggel száraz utakra számít, én viszont legalább 5mm-t mondtam, hogy ott lesz a mérõben. Szerintem jól állok. [esõ]
Meteorossal fogadtam pár órája, azt mondta, reggel száraz utakra számít, én viszont legalább 5mm-t mondtam, hogy ott lesz a mérõben. Szerintem jól állok. [esõ]
Mindketten tudjuk hogy az egy véletlenke volt, tíz évben egyszer ha van olyan tél. Kockás koma is valami kemény télrõl regelt, igaz átvitt értelemben. Nem tudom minek keménykedik, hiszen még egy átlagos télen is megvalassza január dereka, vége! Bedobja a törölközõt, eltûnik, hattyúnak halálával, és nem látjuk csak tavasszal. Gondoltam lerendezem a dolgokat egy hsz. - keretén belül, hiszen még csak az elsõ igazi kontinentális fuvallat jött meg, messze még a tél, maradok tisztelettel zömében csendes olvasónak.
Örülnének a fügék egy hasonló télnek.
Emlékszem, még Nógrádban is csak február közepe-vége felé esett -említésre érdemes- pár cm hó.
2006. szeptember 29-én keleti-északkeleti szelek fújtak.
És jött a 2006/2007-es tél....
És jött a 2006/2007-es tél....
Fújt rendesen a Szinva völgyében ma, annyi bizonyos! Fent a Hámori-tónál legalábbis mindenképp.