Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Engem már a tűző napon is támadnak a negyed kilós tigrisszúnyogok.
Ha csapadékbőség van akkor is, ha rendkívüli szárazság, akkor is, tök mindegy, nem számít, egy valami biztos, mégpedig a szúnyog invázió ilyentájt kezdődően!
Kb. 3 napja tapasztalom esténként.
Kb. 3 napja tapasztalom esténként.
Nocsak, valami fura dolog potyogott az égből az előbb
Kíváncsi leszek a következő napokra, megint csak töketlenkedés lesz, vagy valami értelmes dolog is kialakul majd.
Nagy illúzióim nincsenek, ez a redvás szél nem a barátunk sajnos.
Kíváncsi leszek a következő napokra, megint csak töketlenkedés lesz, vagy valami értelmes dolog is kialakul majd.
Nagy illúzióim nincsenek, ez a redvás szél nem a barátunk sajnos.
Csórikám nem tudja, milyen is a szlovén hegyekből lebukó száraz DNy-i szél...
Remélem nem fáztok 
Viszont már megy feléd néhány radarjel... micsoda meglepetés...
Viszont már megy feléd néhány radarjel... micsoda meglepetés...
Itt élénk DNY szél, erősen felhős ég, 25 fok.
Por és Nyárfa "szösz-mösz" minden mennyiségben.
3 napja erős déli szél fúj. Ma a legerősebb! Nem normális módon tombol!
Nem elég, hogy a maradék nedvességet is eltűnteti a földből, még a gyümölcsfákat sem kíméli.
A nem túl fiatal szilvafa áldozatául is esett.
Nem elég, hogy a maradék nedvességet is eltűnteti a földből, még a gyümölcsfákat sem kíméli.
A nem túl fiatal szilvafa áldozatául is esett.

Egyébként ehető. Később még jól jöhet, ha mégis túl sokan lennétek...
A csütörtöki napot hogy látod ide? Illetve egy pár modell hétvégére is vár záport, esetleg zivatart
Ha a dolgok így maradnak, a jövő hét első napjai igazi hardcore eseményeket tartogathatnak.
Na ilyen sem volt még. A kert végében irtom a japan keserűfüvet,mert akkora szokott lenni,hogy nem látni tőle a patakot. Az árnyékban meg zöld , de a napon,távolabb a pataktól elfonnyadt.A szomszedok meg a vízügy hozzá sem nyúl,pedig a falut átszelő patak szebb lenne,nem egy dzsumbuj.


"Nem volt eső tavasszal, de a várva várt változás még sok mindenen segítene, viszont a kukorica fölénye így is eltűnt." Írja a sajtó (privatbankar.hu)Utánanézve azért csökkenőben a kukorica termőterülete. Mostanában annyi mindent összehordanak az éghajlatváltozásról, alföldi parasztlázadásról a jégesőelhárítás ellen meg konteók az elsivatagosodásról, hogy 35 nap esőtlenség után azt hinné az ember, hogy szegény gazdák micsoda bajban vannak. Aztán meg jön a hideg tavaszok sorozata a fagykárokkal. Mégsem mutatnak a táblázatok semmiféle csökkenő tendenciát, hogy olyan kevés a víz vagy a liszt, hogy lakossági korlátozások lennének, a gazdák meg tönkremennének. Talán az itteni sírás, hogy erről a szarkupac helyről ide meg oda kellene elköltözni, mert máshol csak jobb az időjárás erre felteszi a koronát. Itt a Bakonyban a 100 évvel ezelőtti viszonyokhoz képest megfigyelhető vagy 2 fokos melegedés csak jót tett, sokkal jobb a termés, zamatosabb a gyümölcs, soha nem volt olyan az édes a szőlő mint.pl tavaly, pedig rendszeresen elapadnak a patakok, ami gyerekkoromban nem szokott lenni, pedig az már jó régen volt. Ha meg egyre kevesebben lakunk ugyanazon a területen kevesebb kaja is elég (csak , hogy mások is megértsék, hátha ez átmegy).
Igen. A mezozoikumban, meg az eocénben, de még asszem a miocén időszakban is magasabb volt a CO2 szint, és jókora növények voltak biza (akkor még arányában több nyitvatermő is), persze nem biztos, hogy csak emiatt.
Áprilisi 30 éves átlag 1901-1930 közt. A mai 30 éves átlag nálam 37,5 mm, anno 60-70 mm volt, tehát majdnem feleződött 

jövőhéten ha nem is hétfőn,kedden vagy szerdán, de valamikor 100% hogy lesz durvulás. ecmwf szerdara mutat estere DNY-Dre viharokat, az itteni gfstol pedig köpni nyelni nem tudtam, reméljük így is marad ahogy most van




Hűűű...hát nagy térségileg van némi sansz rá, de ilyenkor több mindennek kell passzolnia ahhoz essen is valami. - mármint hogy talán a május jól is sülhet el.

Ha különösen a spanyolokra gyakrabban szakadnának hidegöblitések akkor előoldali szektorban tudnánk rendre hullámzó frontzóna előterében+mnsz és melegpumpa alatt tartózkodni függően attól hogy a fronttál zónához képest nyugat-keleti irányba mennyire vagyunk közel a fronthoz. Annak előoldalán már lehetnek peremcicik is.
Persze ez jó rész fikció de ha remény virágokat akar valaki szedni azt lehet szuggerálni. Bár önmagában egy teknő lefűződés simán ott maradhat, nem garancia hogy a soron következő front előoldalán felénk veszi az irányt igy inkább "hiszek" a tartósabb spanyol hideg öblitésekben igy kiélezett hőkontraszt alakul ki a melegedő( tényeg az most mennyire meleg?) Földközi tenger nyugati és középső medencéjében. A masszívabb délnyugati áramlással pedig jöhet a nedvesség is és a csapadékesélyek.
Azt viszont gyanítom hogy nehezen fog beindulni itt valami. Talán másfél nap szötymörgés várható a héten.Helyi képződésre alsó nedvesség híjján inkább orográfia által megtámogatott középhegységeinkben valamint Horvátország felől és Vajdaság felől beszabaduló tömbökben hiszek. Minimálisan kora hajnalban az Um szerinti alföldi helyi cellák se esélytelen variációk.. Kicsit messze vagyunk még tőle főleg hogy jó részt konvektív lesz szinte. Szerda délután jobban fog látszódni a szitu.
Ha környékemtől eltekintek akkor összességében a csütörtöki nap tűnik az hét fénypontjának és az is a főváros és az Északi középhegység nyugati, középső része és annak előtere tűnik tetszetősnek(UM modell 1.5 km felbontású). Fotóilag.
Ha különösen a spanyolokra gyakrabban szakadnának hidegöblitések akkor előoldali szektorban tudnánk rendre hullámzó frontzóna előterében+mnsz és melegpumpa alatt tartózkodni függően attól hogy a fronttál zónához képest nyugat-keleti irányba mennyire vagyunk közel a fronthoz. Annak előoldalán már lehetnek peremcicik is.
Azt viszont gyanítom hogy nehezen fog beindulni itt valami. Talán másfél nap szötymörgés várható a héten.Helyi képződésre alsó nedvesség híjján inkább orográfia által megtámogatott középhegységeinkben valamint Horvátország felől és Vajdaság felől beszabaduló tömbökben hiszek. Minimálisan kora hajnalban az Um szerinti alföldi helyi cellák se esélytelen variációk.. Kicsit messze vagyunk még tőle főleg hogy jó részt konvektív lesz szinte. Szerda délután jobban fog látszódni a szitu.
Ha környékemtől eltekintek akkor összességében a csütörtöki nap tűnik az hét fénypontjának és az is a főváros és az Északi középhegység nyugati, középső része és annak előtere tűnik tetszetősnek(UM modell 1.5 km felbontású). Fotóilag.

Hölgyek, Urak, nem hittem, hogy valaha nekem kell innen az átkozott délkeletről tartani a lelket bennetek!
Teljes mértékben megértem és elfogadom a letargiát, apátiát, de!!! Egy kicsit most lehetne lelkesedni, talán látszik a fény az alagút végén!
Én hónapok óta lehangolóan szarnak látom az összképet a modelleken, már februárban elkezdtem írni, hogy itt bajok lesznek, mert olyan dolgok villantak fel, amelyekből lehetett sejteni, hogy akár egy ilyen pusztulat időszakot is kaphatunk a nyakunkba...
Viszont én jelenleg kifejezetten biztató dolgokat szimatolok. Igen, talán nehezen indul be, de akár egy olyan öngerjesztő makrokép is kialakulhat, amely végre nem emészti fel magát 2-3 nap után, újra teret adva egy másfél - két hónapos anticiklon peremhelyzetnek, vagy omegának.
Nem ígérek senkinek semmit. De egy ilyen felállásból akár egy szép május is kisülhet, aztán meg hátha bekurblizza magát ez az elfuserált légkör!
Teljes mértékben megértem és elfogadom a letargiát, apátiát, de!!! Egy kicsit most lehetne lelkesedni, talán látszik a fény az alagút végén!
Én hónapok óta lehangolóan szarnak látom az összképet a modelleken, már februárban elkezdtem írni, hogy itt bajok lesznek, mert olyan dolgok villantak fel, amelyekből lehetett sejteni, hogy akár egy ilyen pusztulat időszakot is kaphatunk a nyakunkba...
Viszont én jelenleg kifejezetten biztató dolgokat szimatolok. Igen, talán nehezen indul be, de akár egy olyan öngerjesztő makrokép is kialakulhat, amely végre nem emészti fel magát 2-3 nap után, újra teret adva egy másfél - két hónapos anticiklon peremhelyzetnek, vagy omegának.
Nem ígérek senkinek semmit. De egy ilyen felállásból akár egy szép május is kisülhet, aztán meg hátha bekurblizza magát ez az elfuserált légkör!
Én 1 mondatot látok, két sorban. 
Közben egy kis #maiizgalmak:
Közben egy kis #maiizgalmak:


Én csütörtökön kiteszem a búza tábla szélére a csapadékmérőt. Tavaly jó ómen volt. Remélem idén is.
Az ECM egészen pontosan 30-40 mm-t vár belőle.
Persze lehet, hogy csak 10 lesz.
Persze lehet, hogy csak 10 lesz.
Ma már nem volt pardon: Aszódon is összejött az első nyári nap, kerek 28 °C lett a Tmax.
A második sor második szavában véletlenül m betűt írtál az f helyett.
Az ECMWF alapú SHD moddel megszűnt/felfüggesztették. A mostaniak alapja az SMRF
Hogy a picsába’ lehet 1 hozzászóláson belül ennyi
mindent összemosni, és faszságra konvertálni?
mindent összemosni, és faszságra konvertálni?
Gyerekkoromban volt egy rész a Deltában (ha nem álmodtam
) és abban volt két kis kísérleti üvegház. Az egyikben az akkori CO2 szint volt beállítva, a másikban 600 ppm. A 600 ppm-esben jóval nagyobbra nőttek a növények. Akkortájt 350 ppm körül voltunk, most 420 körül. Kíváncsi lennék ez mit tesz hozzá a termésátlagokhoz, vagy inkább mit fed el a negatív változásokból.






