Légköroptika
Köszönöm!
Közben itt is olyan ígéretes az ég. De pont ott nem látszik ki semmi, ahol kellene.
Közben itt is olyan ígéretes az ég. De pont ott nem látszik ki semmi, ahol kellene.
Ragnell - jó utat, vigyázz Magadra; várunk
már bocs hogy a többiek nevében is nyilatkozom, vélhetõen õk is ezt gondolják
Pocsékul fednek a felhõk, pedig mögülük mintha 22-es felsõ ivdarabkája villogna elõ; reménykedem hogy melléknap még lehet belõle, mert a feltételek adottak - ha nem lennének a retek "szivatófelhõk"
Most kivételesen nem a seprûmön repülök 
Két hét múlva leszek újra. De ha találok internetet, közben is. Kifejezetten halo-esélyes helyre megyek, így talán hozok majd pár izgalmas képet.
Két hét múlva leszek újra. De ha találok internetet, közben is. Kifejezetten halo-esélyes helyre megyek, így talán hozok majd pár izgalmas képet.
Seprûhöz is kell már személyzet? Az oan mint a jetski
Azé jó utat, vigyázz magadra Kisvirág
hozzál képeket
Azé jó utat, vigyázz magadra Kisvirág
Üdv!
Itt is volt/van a két melléknappal együtt. Fotók a multkorival együtt lesznek valamikor.
Itt is volt/van a két melléknappal együtt. Fotók a multkorival együtt lesznek valamikor.
van 22-esünk, és ez már nem csak az érzékelhetõség határán mozog, hanem akár egy 2-es erõsséget is elér...
Jó reggelt Nola
Villámkák - nincs mit, szivesen máskor is ha szükséges
az ablaktörlõ sejthetõ volt
Juteszembe, remélem nem gond a "nyitólap szöveg" (Nola Video presented) gondoltam ne legyen mán olyan egyhangú a szikrázás
Elég göröngyös, gidres-gödrös volt az utatok, az már a videón is látszik, de így, a kisülésekre korlátozva a megjelenítést, még jobban érzékelhetõvé vált, csoda hogy nem kaptatok tengelytörést azokban a kátyúkban
Jó reggelt szép napot jó kedvet
Itt kb. negyedórán át pazar sárga-narancs-vörös szinek kísérték a napkeltét és aranysárga szórt fény volt mindenütt - aztán minden elszürkült és bár a felhõzet alig haladja meg a közepes borultságot, õszi ködös reggel hatását kelti
Jó reggelt! Hûû! Köszönöm a láthatóvá tételt! Nálam is igen sötét volt a kép. Talán 2 zivatarfelhõ volt útközben, amit kikerültünk, meg a kisebb pamacsok, amikbe belementünk. Akkor szóltak a fiúk, hogy menjek, amikor kijöttünk egy pamacsból, persze akkor kezdett el a gép is rázni. Ennél látványosabb is szokott lenni az elmondásuk szerint. Én egyszer láttam olyat, ami sokkal jobban szerteágazott, olyan volt, mint egy göcsörtös villámkéz, ami belekapaszkodott a gép orrába, próbált egyre feljebb jutni...
Ja, a villámkák kiindulópontja az ablaktörlõ rögzítõbumszlija volt.
Ja, a villámkák kiindulópontja az ablaktörlõ rögzítõbumszlija volt.
pedig ezek kívételesen jól lehetett látni hogy gördül, attól függetlenül hogy a képeken nem úgy néz ki amúgy Bp-nél eléggé le volt gyengülve
12029. - squallline: ne haragudj de ezeknek nem sok köze van a görgõfelhõhöz! Az Astromané az igen!:-)
Nola bõvebbet tud mondani róla, õ készítette a videót repülés közben 
én csak belepiszkáltam

én csak belepiszkáltam
Hát Nola, a "Bújócska" sajnos csak 160 pixeles miniképre sikeredne és még úgyis 800 kB lenne a mérete, hát jobb ha az eredetit nézik a kollegák... Link
Viszont megtaláltam a Szent Elmo tüze a fedélzeten felvételedet
Utólagos engedelmeddel kicsit belepiszkáltam, mert a videón elég halványan látható a jelenség (legalábbis nálam). Remélem nem lesz semmilyen torzulás sehol, nálam így látványos - kérlek Benneteket, szóljatok ha másutt torzak a színek, kijavítom Videón: Link
Viszont megtaláltam a Szent Elmo tüze a fedélzeten felvételedet

Utólagos engedelmeddel kicsit belepiszkáltam, mert a videón elég halványan látható a jelenség (legalábbis nálam). Remélem nem lesz semmilyen torzulás sehol, nálam így látványos - kérlek Benneteket, szóljatok ha másutt torzak a színek, kijavítom Videón: Link
Hát persze.
De most tényleg megyek, lefekszem, mert megint kezdek belázasodni...
A kb 20 percre kiszakadó ködfelhõzet felett volt ma egy iszonyat gyenge 22-es, vagyis csak a teteje, mert csak annyi lógott ki. A ködfelhõzet aztán újra bezárult.
Nola az "F" fixpontból kiindulva "vágtam meg" a képeket, így minden felhõ megmaradt
ezzel méretviszonyítási pontok vesztek el; láthatóvá kell tenni néhány "földi" objektumot

ezzel méretviszonyítási pontok vesztek el; láthatóvá kell tenni néhány "földi" objektumot
DeepSky én sem láttam soha, pedig jó ideig csak a TLP észlelésre "mentem rá"
de látod, a Távcsõ világa ajánlja észlelésre, nem tartja lehetetlennek.
Nola, itt a második (még mindíg nyers) verzió - ezen én már érzékelem a forgást 
A felhõk méretét összehangoltam (a legnagyobb látószögû képen baloldalon látható épület sarkát vettem fixpontnak), viszont a tereptárgyakat a felhõ alatt egyenlõre levágtam mert azok "visszatorzítása" jóval hosszabb és bonyolultabb dolog; a zoomolt képek méreti összehangolása miatt a háttér kissé villog, de ki lehet simitani azt is

A felhõk méretét összehangoltam (a legnagyobb látószögû képen baloldalon látható épület sarkát vettem fixpontnak), viszont a tereptárgyakat a felhõ alatt egyenlõre levágtam mert azok "visszatorzítása" jóval hosszabb és bonyolultabb dolog; a zoomolt képek méreti összehangolása miatt a háttér kissé villog, de ki lehet simitani azt is
Nola,ezt én is megörökítettem itthonról,videóra és valóban gyönyörûen látszot rajta a forgás.
Nola! Lehengerlõ az a felhõ!
Lord Akela! Egy idõben sokat néztem a Holdat 200-as és
355-ös távcsõvel. Bár nem TLP-vadászat miatt, de rengeteg
idõt töltöttem egyes területek nézegetésével, néha rajzoltam is,
meg nagyon sok képet készítettem CCD-vel.
Soha nem láttam TLP-t.
Lord Akela! Egy idõben sokat néztem a Holdat 200-as és
355-ös távcsõvel. Bár nem TLP-vadászat miatt, de rengeteg
idõt töltöttem egyes területek nézegetésével, néha rajzoltam is,
meg nagyon sok képet készítettem CCD-vel.
Soha nem láttam TLP-t.
Sült hal vagyok a távcsövekhez...ez olyan, amibe két szemmel kell nézni, 7x40-es. 
Van egy rövidke videóm is, miután ez a görgõfelhõ elvonult. A ház másik oldalán (ÉK-i) annyira szépen bugyogtak a felhõk:Link
Bocs, ez nem a bugyogós, de azt is megkeresem.
Van egy rövidke videóm is, miután ez a görgõfelhõ elvonult. A ház másik oldalán (ÉK-i) annyira szépen bugyogtak a felhõk:Link
Bocs, ez nem a bugyogós, de azt is megkeresem.
Nola, nemtom Nálad mit takar méretben a "mezei távcsõ", de ha elolvasod a csatolt 792. oldalt, Kulin György már 5-8 cm-es távcsõvel is észlelhetõnek tartja a "hamuszürke fény" területén a TLP megfigyelést
Ne add fel, kísérletezz ha van idõd és kedved
Utólag könnyû okoskodnom - nem kell feltétlen videó, csak ha nincs idõd a gép mellett ácsorogni. Jelen esetben meg kellett volna maradni az elsõ gépbeállításnál (sztem az elsõ kép látószöge a legjobb) és azzal sorozatfelvételt csinálni egyperces intervallumokkal (vagy a felhõtömb forgási sebességéhez igazodva sûrûbben), de mindenképp fix viszonyítási pontra irányított képközépponttal és fix (lehetõleg maximális, nem zoomolt) látószöggel
Köszönöm szépen! Azt hittem látszani fog rajta a forgás, nem is tudom, miért nem videóra vettem. No, majd legközelebb!
La Lumiere: összeraktam egy "nyers verziót" az alapképekbõl 
Megcsinálhatom a kivágatolt verziót a zoomolt képekhez igazítva a többit, DE sztem elveszne a látványos hatás - ahogy föléd siklik a kép objektumaihoz mérten nagy felhõtömeg; ugyanis a zoomolás illetve a képközéppont mozgásának korrekciója miatt jelentõs képrész elveszne és nem lenne viszonyítási alap a környezõ épületek eltûnésével; látványa az eredeti képbõl kivágott kb. feleakkora kocka méretére korlátozódna, amin nem lehet felmérni a felhõtömb valódi kiterjedését, csak egy felhõrészlet mozgását érzékelnéd, de ha akarod, összeütöm
Sajna a JPG veszteség miatt diffúz kockás lett a kép GIF-ben, de lényeg azért szépen látszik

Megcsinálhatom a kivágatolt verziót a zoomolt képekhez igazítva a többit, DE sztem elveszne a látványos hatás - ahogy föléd siklik a kép objektumaihoz mérten nagy felhõtömeg; ugyanis a zoomolás illetve a képközéppont mozgásának korrekciója miatt jelentõs képrész elveszne és nem lenne viszonyítási alap a környezõ épületek eltûnésével; látványa az eredeti képbõl kivágott kb. feleakkora kocka méretére korlátozódna, amin nem lehet felmérni a felhõtömb valódi kiterjedését, csak egy felhõrészlet mozgását érzékelnéd, de ha akarod, összeütöm