Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A 10hPa-s fáklyával az a baj csak, hogy hiába fut átlag alatt, december végétől gyakorlatilag bármi lehet mert annyit szórnak a tagok 
Néztem a friss ECM anomália előrejelzést, hát eléggé lehangoló lett:
Link
Eszerint december végéig fennmaradna az előoldali helyzet (bár a karácsonyi héten ha au AC kicsit a skandinávok felé billenne még jól is kijöhetnénk belőle)
Néztem a friss ECM anomália előrejelzést, hát eléggé lehangoló lett:
Link
Eszerint december végéig fennmaradna az előoldali helyzet (bár a karácsonyi héten ha au AC kicsit a skandinávok felé billenne még jól is kijöhetnénk belőle)

Mondjuk ekkora időtávban hát nem is tudom egy GFS... Ehhez képest ezen a futásán az örvény erősödése mellett meg gyér ciklonokat vár. Tudom ez csak egy kiragadott távoli futás ami nem sokat jelent, de csak van esély hogy változzon ez a dolog és ismét gyengülést várjon 

Miért volt várható?
25-30 közötti sávból most inkább 30 körül fut az átlag. A szóráson olyan nagy eltérést nem látok, a frissen több lóg ki felfelé talán, de lent is elég aktív továbbra is.
25-30 közötti sávból most inkább 30 körül fut az átlag. A szóráson olyan nagy eltérést nem látok, a frissen több lóg ki felfelé talán, de lent is elég aktív továbbra is.
Konkrétan miből volt ez várható ? Azt látom hogy kissé csökkent igen.
Ahogy várható volt, szépen lassan csökken a lefelé szórás.
[ez a nicked eltávozott az örök bitmezőkre. kérlek használd a másikat! köszi]
Találós kérdés.
Hogy hívják a mai kor télkedvelőit? Hééé lúzer ,csússz mán ide azon a sárzuhatagon he , oszt sasold a géefest gyüne mán a kikelet.
Hogy hívják a mai kor télkedvelőit? Hééé lúzer ,csússz mán ide azon a sárzuhatagon he , oszt sasold a géefest gyüne mán a kikelet.
Ez olyan fákja mintha húsvét jönne nem karácsony! Téli fordulatot még csak nyomokban sem tartogat.! Azért e durva hogy még csak űrtávban sincs rajta tél.
Ez már bohózat, amit ez a fáklya leművel! Egyszer lent űrtávban, egyszer fent!
Várj....még mindig vannak tagok negatívban
. Ez kész röhej ez a fákja.
Mi ezzel a baj? Ez talajon +3+5 fok körüli ködös, "langyos hidegpárnás" idő. Csak a szokásos hazai. Hogy ez mennyire tél, azt mindenki maga döntse el.
Nem baj! Ott van még a 2013-as március! Azt már senki nem veheti el tőlünk!
Most már ne így legyen
És előbb, utóbb be is jön
Hiszen az időjárás sem állandó
És előbb, utóbb be is jön
Hiszen az időjárás sem állandó
Na gyerekek újra kezdődik a vissazszámlálás!
Elérkezett az első pont ideje! XD
1.(december eleje) December elején még nem szokott tél lenni Magyarországon nem az a klíma, majd a közepe fele.
2.(december közepe) Annál jobb minél később lesz, mert annál nagyobbat fog szólni. Majd figyeljetek
3.(december vége) Hát ez a december egy fos volt. De sebaj ott a január az az igazi téli
hónap, mert addigra érvényesül az északi félteke lehűlése
4. (január közepe) nem hiszem el, hogy a január is megy a levesbe. Január végén úgyis megérkezik a Szibéria express csak figyeljetek!
5.(január vége) Ekkora egy fos januárt... De semmi baj ott van még a február az is
téli hónap, és itt szoktak lenne a nagyobb havak. Gondoljatok 1999-re.
6.(február közepe) Ekkor a fórum már eltemette a telet. "Nem hiszem el, hogy 3 ilyen fos
tél volt egymás után" ,de még vannak optimisták akik szerint ott a
március, gondoljatok 2013-ra nincs veszve semmi.
7.(március közepe) . Megjelennek a "na ugye megmondtam, hogy enyhe tél lesz" mondatok.
Semmi baj majd jövőre lesz egy jó hideg havas tél!!! Már nagyon érik!!!"
1.(december eleje) December elején még nem szokott tél lenni Magyarországon nem az a klíma, majd a közepe fele.
2.(december közepe) Annál jobb minél később lesz, mert annál nagyobbat fog szólni. Majd figyeljetek
3.(december vége) Hát ez a december egy fos volt. De sebaj ott a január az az igazi téli
hónap, mert addigra érvényesül az északi félteke lehűlése
4. (január közepe) nem hiszem el, hogy a január is megy a levesbe. Január végén úgyis megérkezik a Szibéria express csak figyeljetek!
5.(január vége) Ekkora egy fos januárt... De semmi baj ott van még a február az is
téli hónap, és itt szoktak lenne a nagyobb havak. Gondoljatok 1999-re.
6.(február közepe) Ekkor a fórum már eltemette a telet. "Nem hiszem el, hogy 3 ilyen fos
tél volt egymás után" ,de még vannak optimisták akik szerint ott a
március, gondoljatok 2013-ra nincs veszve semmi.
7.(március közepe) . Megjelennek a "na ugye megmondtam, hogy enyhe tél lesz" mondatok.
Semmi baj majd jövőre lesz egy jó hideg havas tél!!! Már nagyon érik!!!"
Vorkutai fáklya sem semmi... nem biztos hogy meg tudnám mondani mikor szórt -30 fok közelébe úgy hogy az átlag lassan -20 fokon megy. Egyre biztosabb hogy közel jöhet a nagy hideg Európa északi, északkeleti területeihez.
Közben 120 h ECM...
Közben 120 h ECM...


Na Moszkva is elkezdett -20 fokig szórni ami elképzelhető hogy a következő futásokban még komolyabb lesz
Gyönyörű téli időnk van ide fent. Csepergő eső, fél fok, élénk szél
Helyszín: Kékes
Nekünk most lehet pont ez lesz a jó hogy ott túl nyugatra a szárazföldre szakad a hideg.
Így van, a déli részeken szerintem is jobb lehet a helyzet. Sajna egyelőre hosszabb távú, javított, ellenőrzött adatsorom arra a környékre még nincs, de tervben van pl. Szeged, csak idő kellene hozzá.
Esetleg ha Váraljamet erre jár, neki nagyon szép hosszú adatsora van Váraljáról, kíváncsi lennék rá ebben a tekintetben.
Zivi: igen, biztosan a havas hidegpárnák elmaradása is hozzátesz jelentős mértékben, mint ahogyan a hideg időszakokat követő jelentős enyhülések idején a kezdeti havazás egyre kisebb aránya, és helyette ónos eső stb. hullása is szerepet játszhat. A hatások eredője mindenesetre a csökkenést eredményezi. A havas napokról most nem tudok pontos számokat mondani, majd este bent megnézem.
Esetleg ha Váraljamet erre jár, neki nagyon szép hosszú adatsora van Váraljáról, kíváncsi lennék rá ebben a tekintetben.
Zivi: igen, biztosan a havas hidegpárnák elmaradása is hozzátesz jelentős mértékben, mint ahogyan a hideg időszakokat követő jelentős enyhülések idején a kezdeti havazás egyre kisebb aránya, és helyette ónos eső stb. hullása is szerepet játszhat. A hatások eredője mindenesetre a csökkenést eredményezi. A havas napokról most nem tudok pontos számokat mondani, majd este bent megnézem.
Ez egy jó döntés.
Ráadásul meg lesznek akciózva. Kisebb havakat meg egy seprűvel is el lehet intézni. Amúgy elő nem venném, mert olyankor biztos nem esik. A melléképület padlásán van, beszőtte a pók.
jó pár éve vettem, alig kopott valamit. Szeretek pedig havat lapátolni, hólapátolás alatt jönnek a legjobb gondolatok.
Jelentéktelen T850 mellett?
Az anticiklon peremén már jó pár napja áramlik a fagyos levegő kelet felől a térségbe (Moldvai-fennsíkra gondolok most), a Kárpátok pedig jócskán torlasztanak. Következmény, hogy megül a hideg, felhalmozódik a nedvesség, jó kis rétegfelhőzet képződik, ami szépen áthül. Amíg nincs egy komolyabb északkeleti áramlás, az neked nem fog átjönni az Erdélyi-medencébe, max beszivárog idővel, de az már "felhígult". Pl a Csíki-medence is gondolt egyett, reggelre Csíkszereda hozott egy -10 fokos Tmint, ott is tombolt a nemere. Érdemes megnézni, jelenleg is -5, -8 körüli T850-enek vannak a térségben, ülnek a rétegfelhőzet alatt, -3, -6 fokokkal.
Harmatpontok se gyengék, van kiszáradás bőven, nálam is már fagypont alatti a td.
Az anticiklon peremén már jó pár napja áramlik a fagyos levegő kelet felől a térségbe (Moldvai-fennsíkra gondolok most), a Kárpátok pedig jócskán torlasztanak. Következmény, hogy megül a hideg, felhalmozódik a nedvesség, jó kis rétegfelhőzet képződik, ami szépen áthül. Amíg nincs egy komolyabb északkeleti áramlás, az neked nem fog átjönni az Erdélyi-medencébe, max beszivárog idővel, de az már "felhígult". Pl a Csíki-medence is gondolt egyett, reggelre Csíkszereda hozott egy -10 fokos Tmint, ott is tombolt a nemere. Érdemes megnézni, jelenleg is -5, -8 körüli T850-enek vannak a térségben, ülnek a rétegfelhőzet alatt, -3, -6 fokokkal.

Harmatpontok se gyengék, van kiszáradás bőven, nálam is már fagypont alatti a td.

Mikulás bácsi viszont gumicsizmában ment haza a nagy meló után a latyakban... Link
Abban biztos lehetsz, hogy 1 héten belül ez változni fog. Az összes modell fő, kontroll és AVG futása számol a Kelet-Európai anticiklon kelet-délkelet felé szorulásával, egyre kevésbé lesz hatással a tőlünk közvetlen keletre lévő területek időjárására. Ennek prezentálására érdemes megnézni néhány tőlünk keletre lévő nagyváros fáklya diagrammját. például itt van Kijevé: Link
Ahogy az anticiklon távolodik, úgy megszűnik a peremen szállított hideg levegő utánpótlása. A Kijevtől jóval északabbra és keletebbre lévő részeken persze még tartani fogja magát a fagy ez után is, de vitathatatlan lesz bizonyos mértékű enyhülés.
Annyi biztos, hogy a mi időjárásunkat mostmár nem ez az anticiklon fogja meghatározni, hanem az északi területeken lévő nyomási változások. A jövő még továbbra is nagyon bizonytalan, mindenféle lehetőséget megtalánli a modelleken, de ezeknek a legnagyobb százalékában a keleti AC-nak már nem jut sok szerep a mi régiónkra nézve.
Amennyire itt egy hete mécsest gyújtottak páran az Amerikai tél halála miatt, azért fel-fel sejlik egy-egy futáson a brutális hidegelárasztás lehetősége. Én mondjuk nem sajnálnám őket, ha nem lenne a szezonban telük, legalább pihennének egy kicsit itt a folyamatos brutális havazások után
. Link
Ahogy az anticiklon távolodik, úgy megszűnik a peremen szállított hideg levegő utánpótlása. A Kijevtől jóval északabbra és keletebbre lévő részeken persze még tartani fogja magát a fagy ez után is, de vitathatatlan lesz bizonyos mértékű enyhülés.
Annyi biztos, hogy a mi időjárásunkat mostmár nem ez az anticiklon fogja meghatározni, hanem az északi területeken lévő nyomási változások. A jövő még továbbra is nagyon bizonytalan, mindenféle lehetőséget megtalánli a modelleken, de ezeknek a legnagyobb százalékában a keleti AC-nak már nem jut sok szerep a mi régiónkra nézve.
Amennyire itt egy hete mécsest gyújtottak páran az Amerikai tél halála miatt, azért fel-fel sejlik egy-egy futáson a brutális hidegelárasztás lehetősége. Én mondjuk nem sajnálnám őket, ha nem lenne a szezonban telük, legalább pihennének egy kicsit itt a folyamatos brutális havazások után
Figyelemre méltó lehet, hogy a jelenlegi (14h-s) 2 m-s T-k nagyon meggyőzőek a Kárpátokon túl. A Riga-Varsó-Bukarest vonaltól keletre a jelentéktelen T850 mellet határozottan fagyos az idő. Moszkva:-6°C, Uljanovszk:-10°C, Ufa:-15°C! azaz az Urál előtt már bőven zord idő van!
Viszont az tetszik, hogy a nyomásfáklyán elég nagy a szórás Karácsony felé. Nyilván ez az időbeli távolság miatt van, de azért most soktényezős lesz a 20-a utáni időszak. Meg azért a 850 hpa-s hőmérséklet sem éppen felfelé megy a tagokon, bár tény, hogy van itt mindenféle variáció:

Köszönjük! Egy déli országrész adataira kíváncsi lennék, azért ott jobban kijöttek a 2010 -es évek hó helyzetekből.
Gondolom a havas napok is csökkentek, de feltételezem, a hótakarós napok számának csökkenéséhez legalább akkora, ha nem nagyobb mértékben járult hozzá a hótakarós hidegpárnák elmaradása, másként mondva az előfordult havazások szerencsétlen időzítése (mert hidegpárna/inverziós helyzet azért volt bőven az utóbbi években, a tartósan fagyos verziójú is).
Gyerekkoromból (90-es évek és 2000-es évek eleje) még én magam is több olyan alkalomra emlékszem, amikor leesett a hó, aztán utána legalább egy-két hétre beállt a hidegpárna. De a legutóbbi fehér karácsonyt is ennek köszönhettük otthon 2007-ben, akkor a december közepi havazásokból december 15-étől január 8-áig kitartott hótakaró. Azóta egyedül talán a 2017 januári hidegkor volt hasonlóan tartós (közel egy hónapos) hótakaró ilyen helyzetben (ha jól emlékszem, mondtad, hogy akkor Lőrinc is behúzott jó pár hótakarós napot végig 2 cm hóval), azon kívül csak azokon a teleken, amikor sokszor esett hó (pl. 2012-13).
A szerencsétlen időzítésre jó példa volt 2012 februárja, hiszen hiába volt rendkívül hideg a hónap első fele, akkor például csak az időszak közepén (7-étől) lett hótakaró nálunk, és mivel csupán néhány cm, rögtön el is olvadt az enyhüléskor, így 10 hótakarós nap jött csak össze. Pedig ha ott esett volna már január végén hó a hidegbetöréssel, rögtön a duplája is lehetett volna akár a hótakarós nap.
Gyerekkoromból (90-es évek és 2000-es évek eleje) még én magam is több olyan alkalomra emlékszem, amikor leesett a hó, aztán utána legalább egy-két hétre beállt a hidegpárna. De a legutóbbi fehér karácsonyt is ennek köszönhettük otthon 2007-ben, akkor a december közepi havazásokból december 15-étől január 8-áig kitartott hótakaró. Azóta egyedül talán a 2017 januári hidegkor volt hasonlóan tartós (közel egy hónapos) hótakaró ilyen helyzetben (ha jól emlékszem, mondtad, hogy akkor Lőrinc is behúzott jó pár hótakarós napot végig 2 cm hóval), azon kívül csak azokon a teleken, amikor sokszor esett hó (pl. 2012-13).
A szerencsétlen időzítésre jó példa volt 2012 februárja, hiszen hiába volt rendkívül hideg a hónap első fele, akkor például csak az időszak közepén (7-étől) lett hótakaró nálunk, és mivel csupán néhány cm, rögtön el is olvadt az enyhüléskor, így 10 hótakarós nap jött csak össze. Pedig ha ott esett volna már január végén hó a hidegbetöréssel, rögtön a duplája is lehetett volna akár a hótakarós nap.
Egy modell előrejelzése alapján írod, hogy "jók" a modellek? 
Persze annyiban azért igazad van, hogy a legtöbb modell 5-10 mm közötti csapadékot várt Budapest térségére, nyugatról keletre növekvő mennyiséggel, és többnyire éles határral (Pilisszentkeresztre már inkább csak 5 mm körüli mennyiség nézett ki). Az általad kiemelt ECM viszont a legkiugróbb volt, mellette talán az UM várt még egyedül 10 mm felett néhány futásában errefelé. Ezzel szemben a GFS mindvégig visszafogottabb volt, a legutóbbi 4 futása stabilan 3 és 7 mm közötti csapadékot mutatott a Budapestre (nyugatabbra 1-3 mm-t), úgy tűnik, ez lehet végül legközelebb az igazsághoz (mivel egy dologban azért nem tévedtek a modellek, mégpedig abban, hogy a térségben dél után jön az érdemi csapadék, szépen töltődik is a radar).
Persze annyiban azért igazad van, hogy a legtöbb modell 5-10 mm közötti csapadékot várt Budapest térségére, nyugatról keletre növekvő mennyiséggel, és többnyire éles határral (Pilisszentkeresztre már inkább csak 5 mm körüli mennyiség nézett ki). Az általad kiemelt ECM viszont a legkiugróbb volt, mellette talán az UM várt még egyedül 10 mm felett néhány futásában errefelé. Ezzel szemben a GFS mindvégig visszafogottabb volt, a legutóbbi 4 futása stabilan 3 és 7 mm közötti csapadékot mutatott a Budapestre (nyugatabbra 1-3 mm-t), úgy tűnik, ez lehet végül legközelebb az igazsághoz (mivel egy dologban azért nem tévedtek a modellek, mégpedig abban, hogy a térségben dél után jön az érdemi csapadék, szépen töltődik is a radar).





