Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Valójában karácsony után teljes vertikális kiterjedésükben lassulnak a nyugatias szelek, ezért adják a lefelé menő indexeket a modellek. Inkább azt mondanám, ez "előkészíti" a terepet az SSW-nek. De az ördög megint a részletekben lesz. Pl. egy hete az ECMWF ENS már elég jól látta, hogy mély teknősödés lesz Európa környékén, csak közben ez ugye nyugatabbra tolódott. Link Link

Igy is lehet nézni, valóban van egy-két fok decemberi pozitív anomália pl. a Bakonyban is és 300 m alatt csak 3 fagyos nap (felette vagy 12). De ha úgy nézem, hogy az utóbbi 30 nap, akkor meg kb. átlagos a T és mikor volt utoljára olyan nov.18-tól dec. 22-ig , mint most, hogy nem mértem 9 foknál többet Cseszneken ? Az valóban elszomorító, hogy ebben az átlagos kora télben a Bakonyban talán egyszer havazott és 1 cm hó sem lett belőle (ilyen is régen lehetett felénk ebben az időszakban). Ahhoz képest, hogy nem volt egy épkézláb hidegbetörés egész Közép-Európában e 30 napban, ahhoz képest - már a múltkor is írtam- nem is volt olyan enyhe ez az időszak. Keleten persze más a helyzet, ott röpködtek a 10+-ok és van egy vastagodó +anomália.
Más.
Felvetődött sokak részéről, miért van ez a hó és zordságmentes téli időszak kb, 2 év óta (2018.dec-től) és már a 3. tél kezdi ilyen időjárással. Semmiképpen nem éghajlatváltozás ez , mert ha ez lenne évtizedek óta, akkor beszélhetünk megváltozott éghajlatról. Ez csak időjárásváltozás , mint ahogy pl. az 1860-as években volt egypár katasztrofálisan száraz év, még sem lett belőle mediterrán vagy sivatagi klíma .Az, hogy ritkán vannak hideg és havas téli időszakok (a múltkor ki lett vesézve mennyi volt az utóbbi évtizedben, de voltak) az már magyarázható azzal a már évtizedek óta tartó folyamattal, hogy a telek átlaghőmérséklete mondjuk 1,5 fokkal emelkedett az 1961-1990-es időszakhoz képest. Ez már szignifikáns változás , kimutatható melegedő trend, felfogható melegedő éghajlatnak, hisz nem pár éve tart, de ez nem azt jelenti, hogy most már nem nedves kontinentális az éghajlatunk, hanem óceáni, mediterrán, száraz kontinentális stb. [...]
Hogy mikor lehet téli idő nálunk ? Nagyon könnyű a válasz: ha a ciklonok és anticiklonok elhelyezkedése lehetővé tesz a sarki vagy a szárazföldi hideg ide jutását. Fatális véletlenek sorozata miatt ilyen nem nagyon volt az utóbbi teleken, de egyszer csak megszakad a trend. Azt nem mondhatjuk, hogy kiürült a sarki hidegbázis a sok amerikai,európai vagy szibériai hidegleszakadások után. Ez reménykeltő a téli folytatáshoz. Mindhárom területen voltak nagy havazások Japántól Norilszkig, Kamcsatkától New Yorkig, az Alpoktól a Kaukázusig , amihez nem kell feltétlenül kegyetlen hideg. Itt bizony nem de ami késik nem múlik. Azt hiszem még az idén végre elő fogom venni a hómérő centit a Bakonyban
(Pápán nem vagyok ilyen biztos
)
(Mod.)
Más.
Felvetődött sokak részéről, miért van ez a hó és zordságmentes téli időszak kb, 2 év óta (2018.dec-től) és már a 3. tél kezdi ilyen időjárással. Semmiképpen nem éghajlatváltozás ez , mert ha ez lenne évtizedek óta, akkor beszélhetünk megváltozott éghajlatról. Ez csak időjárásváltozás , mint ahogy pl. az 1860-as években volt egypár katasztrofálisan száraz év, még sem lett belőle mediterrán vagy sivatagi klíma .Az, hogy ritkán vannak hideg és havas téli időszakok (a múltkor ki lett vesézve mennyi volt az utóbbi évtizedben, de voltak) az már magyarázható azzal a már évtizedek óta tartó folyamattal, hogy a telek átlaghőmérséklete mondjuk 1,5 fokkal emelkedett az 1961-1990-es időszakhoz képest. Ez már szignifikáns változás , kimutatható melegedő trend, felfogható melegedő éghajlatnak, hisz nem pár éve tart, de ez nem azt jelenti, hogy most már nem nedves kontinentális az éghajlatunk, hanem óceáni, mediterrán, száraz kontinentális stb. [...]
Hogy mikor lehet téli idő nálunk ? Nagyon könnyű a válasz: ha a ciklonok és anticiklonok elhelyezkedése lehetővé tesz a sarki vagy a szárazföldi hideg ide jutását. Fatális véletlenek sorozata miatt ilyen nem nagyon volt az utóbbi teleken, de egyszer csak megszakad a trend. Azt nem mondhatjuk, hogy kiürült a sarki hidegbázis a sok amerikai,európai vagy szibériai hidegleszakadások után. Ez reménykeltő a téli folytatáshoz. Mindhárom területen voltak nagy havazások Japántól Norilszkig, Kamcsatkától New Yorkig, az Alpoktól a Kaukázusig , amihez nem kell feltétlenül kegyetlen hideg. Itt bizony nem de ami késik nem múlik. Azt hiszem még az idén végre elő fogom venni a hómérő centit a Bakonyban
(Mod.)
Gyönyörű képek el sem hiszem hogy 10km-re tőlem milyen mesevilág van. Kár hogy nem tudok fölmenni egy jót sétálni és képeket készíteni.
Bízunk benne hogy a teknő gyorsabban mozdul a vártnál kelet, délkeletre.
Nem is a meridionális irányítás hiányával lesz a gond, az egész valószínű: Link inkább a helyével...
Valószínű igen és most jó esélyt látok hogy a modellek elkezdik majd nyomni a Szibériai/sarki AC benyomulását a kontinens felé. Figyeljük!
Szerk:. Ahogy Wetsom is kitért rá, ha utóbbi GFS op nem volt ORSC akkor akár január első napjaiban már valami látszódni fog ebből, de kérdés ugye hogy elég erős lesz-e az SSW ahhoz hogy részekre szakadjon az örvény és kérdés hogy mikor lesz ennek hatása
Én remélem hogy minél előbb...
Szerk:. Ahogy Wetsom is kitért rá, ha utóbbi GFS op nem volt ORSC akkor akár január első napjaiban már valami látszódni fog ebből, de kérdés ugye hogy elég erős lesz-e az SSW ahhoz hogy részekre szakadjon az örvény és kérdés hogy mikor lesz ennek hatása
Én is most néztem, nem tudom, hogy esetleg az SSW-nek lehet e köze hozzá, de mindenesetre most azért jobban néznek ki. Remélem mostmár, hogy lesz belőle valami, mert ennyi szerencsétlenség után illene már jó dolognak is történnie.
Hínnye pfhejj,de bánom azt a januári 5-6 óra 2 centis hóborítottságot...mennyivel becsületesebb lenne zéró hótakaróval 2020
Na de nem is baj,a mostani kb 1 hónap csúszókat is beleszámolva még csak most jönnek fel a zenészek a színpadra ( Értem ezt úgy,hogy március-áprilisban több télies jelleg volt mint februárban, szeptember vastagon nyáriasabb volt mint a június, ezt folytatva a decembert lehet aposztrofálni hosszabbításos novembernek
)
Várjunk még egy 10 évet ,ahogy Antibulvár mondotta ,hogy ciklus e ez vagy folyamat.
Bár utólag nézve minden egy ciklus lesz csak nem mindegy mekkora.
Bár utólag nézve minden egy ciklus lesz csak nem mindegy mekkora.
December másodika óta, azaz húsz napja nem fagyott. Igaz, még 10 fok feletti hőmérséklet sem volt decemberben.
Onnantól számít klímaváltozásnak, hogy teljesen fagymentes lesz a medence?
Kár hogy a met.hu-s térkép az OMSZ oldalán ennyire tré. Ezért kell a szomszédos országok radarképeit nézni. Ezen is lenne mit fejleszteni.
Azt se jó ültetni oda, mint tudjuk Pilisszentkereszt nyáron majdnem elsivatagosodott..
Sok szó esett róla már a fórumon.
Egy értelmes sarkvidéki levegős elarasztas nem volt még Európára, a szezonban, stratusos, enyhe keleti Ac peremterületek (ugyanis közvetlenül ettől számithatunk hideg beáramlasokra, az Uralon túlival hiába szemezünk), egy szinte hihetetlenül erős nyugati drift. (Hány és hány olyan makrokép volt a hetekben, ami jobb években simán blokkba fordult).
....
Vandit! Ott a pont A jelenlegi melegedés ugyan kétségtelen, de erre még rá is játszik egy enyhe ciklus, ami előfordult még a kisjegkorszakban is
Egy értelmes sarkvidéki levegős elarasztas nem volt még Európára, a szezonban, stratusos, enyhe keleti Ac peremterületek (ugyanis közvetlenül ettől számithatunk hideg beáramlasokra, az Uralon túlival hiába szemezünk), egy szinte hihetetlenül erős nyugati drift. (Hány és hány olyan makrokép volt a hetekben, ami jobb években simán blokkba fordult).
....
Vandit! Ott a pont A jelenlegi melegedés ugyan kétségtelen, de erre még rá is játszik egy enyhe ciklus, ami előfordult még a kisjegkorszakban is
OMSZ: "Az év legrövidebb napján begördült Pécsre az a kamion, amely az épülő hármashegyi radar főbb alkotóelemeit szállította Magyarországra. A régi radartorony magasítása is folyamatban van, annak elkészülte után fognak végleges helyükre kerülni a 2021-es év folyamán a ma érkezett alkotórészek."


Ez már nem 240 óra, hanem 336 órás link. Ez kabaré! Mint ha 200 óra alatt nem csapongana!
Olyan itt némely ember, mint a raplis kisgyerek aki ha nem kapja meg a telet, felháborodik. Most egy ilyen rezsimben vagyunk, ha ennyire biztos vagy éghajlat változásban ültesd ki nyugodtan a Leandereket, sőt banánfát is ültethetsz...
A GEM a fővárosra is betett 5 cm havat, kevéssel fagypont alatti T. mellett, megkésett karácsonyi ajándékként. De valahogy az az érzésem, hogy ez az a hó ami sohasem akar megérkezni. Én változatlanul azt mondom, hogyha komoly sarkvidéki hidegelársztást kapnánk 25-én, akkor az utána érkező és a kontinens időjárását nagyban befolyásoló Nyugat-európai ciklon melegfronti csapadéka hó alakjában érkezhetne ide. De nagyon gyenge, labilis lábakon áll ez a hideg, a magasban is jóval előbb indul el a melegedés, mint a csapadékot adó felhőzet ideérkezése. Ezért sem tartom reálisnak a GEM előrejelzését. Bár ne lenne igazam. Szóval nem is igazából a várható légköri felállással van a baj, kaptunk már anno Nyugat-európai ciklon előoldalából szép havakat, ha más szempontból megfelelőek a feltételek.
Nem kellene azt inkább elemezni,hogy mitől nincs rendes normális télies időjárás.Már mint a hőmérsékletet illeti.
Ha azt nézzük,hogy mitől nincs,akkor azt kellene nézni,hogy mikor szűnhet meg amitől nincs télies időjárás.
Én azt látom,ha jól látom,hogy a kelet-európai anticiklon gátolja meg,hogy hidegebb idő jöjjön. Ha ez nem mozdul el nyugatabbra vagy le épülne.Valamelyik jobb lenne,ha meg történne és akkor talán jobb helyzetben lennénk.
Meg ha jól láttam két anticiklon volt a hónap elején az sem jó volt számunkra.
Ha azt nézzük,hogy mitől nincs,akkor azt kellene nézni,hogy mikor szűnhet meg amitől nincs télies időjárás.
Én azt látom,ha jól látom,hogy a kelet-európai anticiklon gátolja meg,hogy hidegebb idő jöjjön. Ha ez nem mozdul el nyugatabbra vagy le épülne.Valamelyik jobb lenne,ha meg történne és akkor talán jobb helyzetben lennénk.
Meg ha jól láttam két anticiklon volt a hónap elején az sem jó volt számunkra.
A hidegelárasztás utáni gyenge (és szerencsére sorban most már több futáson egyre gyengébb) melegadvekcióból a jövő hét elején, illetve a bizonytalan, de szintén mintha egyre határozottabb keleti beszivárgásból.
Ez csak egy forgatókönyv persze, és ennek sincs túlzott esélye, csak kapaszkodunk a télies szcenáriók lehetőségébe.
Persze az se baj, ha elmaradaz advekció úgy, ahogy van
Ez csak egy forgatókönyv persze, és ennek sincs túlzott esélye, csak kapaszkodunk a télies szcenáriók lehetőségébe.
Persze az se baj, ha elmaradaz advekció úgy, ahogy van
GFS kicsit keletebbre vágta a ciklont és teknőjét, rögtön máshogy alakulna minden. Remélem tendencia és nem egy elszállt futás.

Széltérképek alapján inkább átkeverős, enyhe időnek áll a szélzászló.
A Karácsony utáni előoldalas időszak még nincs teljesen lejátszva. A gfs átlagon csak 1-2 napra jön be a meleg hozzánk odafent, utána ismét fölénk csordogálna a fagy 850 hpa-n. Alul nagy kérdés lesz, hogy mennyire tud megülni a hideg, jelenleg ebben még viszonylag nagy a szórás. Óceáni lötyi ugyan, de ha a karácsonyi időszak alatt kellőképpen nyugalomba tud jutni a hideg, akkor megmaradhat alul a fagypont körüli T akár év végéig is (1.fáklya). Az ecmwf persze sokkal pesszimistább, az alapján tényleg nem sok hóra lehet számítani 



A friss UKMO is behoz egy gyengébb tömböt. Link
ECM fáklyákon viszont inkább kisebbek lettek a vasárnapi csapadékgörbék. Lesz még tili-toli.
ECM fáklyákon viszont inkább kisebbek lettek a vasárnapi csapadékgörbék. Lesz még tili-toli.
Én voltam az egyik legelégedettebb az idei nyárral. Alapjában véve nincs baj a 25 fokkal, de idén júniusban ehhez gyakran csapadékos, felhős és szeles idő társult, főleg itt északon és nyugaton. Szél és felhők nélkül viszont nagyon kellemes hőmérséklet véleményem szerint.
Ettől függetlenül is bőven rámfér a napfény, hiszen tudjuk, hogy az utóbbi 2 hónapban jóval átlag alatt a napfényes órák száma. Most azt sem lehet mondani, hogy ez télszeretők számára is olyan jó lenne... bár a hegyekből láttunk lenyűgöző zúzmarás képeket és néha egy kis havat is.
Nem bizonyított?????? Uristen te melyik földön élsz?
itt mist brutal sűrű köd, ködszitalas. Tel semmi. Karacsony van és a leanderek meg kint. A tavaly tel is ócska volt de az idei katasztrófa. És gyanús hogy így is marad....
itt mist brutal sűrű köd, ködszitalas. Tel semmi. Karacsony van és a leanderek meg kint. A tavaly tel is ócska volt de az idei katasztrófa. És gyanús hogy így is marad....
Nagyon közel az óceán, ezért alul nagyon enyhe mindig az onnan érkező levegő, hiába hideg fentebb.
Hát, azért lesz ott latyak meg eső is bőven 2m-en ugyan csak a GFS szerint. Bár náluk is átlag felett fut az OP.
Valamint gondolom a város hőhatása is dolgozik majd, amit a GFS nem vesz figyelembe.
Minden esetre össze tenném a két kezem itthon hasonlóért! 

Jó lenne egy kis látvány hó vasárnap... ha még valami csoda folytán meg is maradna egy kis lepel, az sokat számítana majd amikor a gyenge melegadvekció beindul jövő héten. Hátha tud némi hideg konzerválódni az inverzió előtt.
A következő időszakban a norvég főváros is szépen behavazódik és egész napos fagyokra lehet számítani.
Tavaly ezért Bazsának Nur szultánig kellett utaznia. Lényegesen téliesebb a szinoptikus helyzet most mint tavaly volt csak apró nüanszokon múlik hogy nálunk cumi van.

Tavaly ezért Bazsának Nur szultánig kellett utaznia. Lényegesen téliesebb a szinoptikus helyzet most mint tavaly volt csak apró nüanszokon múlik hogy nálunk cumi van.

A mostani időjárásnál tényleg jobb, ha süt a nap és 10 fok van. A december hozta a formáját, ennek semmi köze a télhez. Szutykos késő őszi idő. Na majd talán januárban, februárban. 10 éve várunk valami komolyabb dologra...
Az pont hogy nem lenne baj. Sokra megyünk a -1 -2 fokos maritim levegővel...
GEM szép csapadékzónát hoz fel vasárnap estétől...
Link
Tagok végül is mocorognak GFS-en is, hátha
GEM szép csapadékzónát hoz fel vasárnap estétől...
Link
Tagok végül is mocorognak GFS-en is, hátha
A karácsonyi hideglötty után - ami természetesen a lehető legkevesebb szilárd halmazállapotú csapadékkal fog járni - sem várható sehonnan érdemi hideg, úgy remélem szépen bedurran az előoldal és ha már így alakul, akkor remélem kihozza a maximumot a helyzet. Január 04-ig szabadságon vagyok, jó lenne, ha szépen illeszkednénk a déli jetre és lenne legalább 2-3 napos, változóan felhős napunk 10 fok feletti Tmaxxal, hogy szervezni tudjak kellemes kirándulást valahova, talán még kicsit barnulni, D vitamint gyűjteni is lehetne. Megváltás lesz az új makrofelállás az eddigiekhez képest, beleértve a karácsonyi hidegöblítést és az azt követő előoldalt is.
Inkább reménykedjünk abban hogy a keleti AC elindul nyugat felé ( Már ha lehetséges ) és hátoldán bejön a hideg Szibériából. Nem egyszer volt már rá példa hogy Szibériából berontott a hideg egész Európában
Azért elég szomorú hogyha ránéz az ember a fáklyákra akkor semmi igazi télit nem lát benne. Nagyon együtt futnak a tagok. Lassan ott tartunk hogy január első fele is megy a levesebe. Vagy lefőtt a kávé. Kinek hogy tetszik jobban.
(Persze tudjuk hogy változhat még, de mióta várunk már kérem szépen ? Ez itt az elkeserítő. )
(Egy dolgot megígérek! Idénre befejeztem a károgást.
)
(Egy dolgot megígérek! Idénre befejeztem a károgást.
DR Hóvíharnak köszönöm a felvilágosítást. Mindig tanul az ember valamit. Egy dolgot szeretnék kérdezni mert itt egy jó páran elég profik vagytok. Természetes folyama-e ami a légkörben zajlik az elmult kb10 év során? Értem ez alatt azt hogy megszünt néhány időjárási jelenség pl nyáron a helyi hatások során a mátra felett már allig alakulnak ki zivatarok ami még jó pár évvel ezzelőtt redszeresek voltak.





