Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A december tél szempontjából megy a levesbe szokás szerint ? Mindig megy az ötletelés, hogy miért lesz hideg tél, de sose jön össze ?
Friss ICON már nagyon is optimista..
Nézd meg
Egyébként ebben még lehet meglepetés.
Ha jól látom, nem csak a GEM kacérkodik vasárnapi havazással, de a friss ECM is felhoz egy kis havat DK-re:
Link
A tagok több, mint fele támogatja is ezt a változatot; sőt néhány elkószált tag a fél országra mutat valamennyit, bár Budapestre inkább a GEM a nyerő:
Link
(ICON kevésbé optimista, GFS semmi)
Mindenesetre nem lefutott a dolog egyelőre, még ha nem is egy vaskos esély.
Bár ezután persze nem lehet megúszni az előoldali bemelegedést, de legalább ez a rövid epizód szép lehetne.
Link
A tagok több, mint fele támogatja is ezt a változatot; sőt néhány elkószált tag a fél országra mutat valamennyit, bár Budapestre inkább a GEM a nyerő:
Link
(ICON kevésbé optimista, GFS semmi)
Mindenesetre nem lefutott a dolog egyelőre, még ha nem is egy vaskos esély.
Bár ezután persze nem lehet megúszni az előoldali bemelegedést, de legalább ez a rövid epizód szép lehetne.
Ha belegondolok, milyen szuper jó gyermekkorom volt tél szempontjából is! 
1993. év elején születtem, és a hírhedten havas 1995/1996-os tél folyamán 2-3 éves voltam.
A legjobb gyerekkorom idején élhettem át az egyik leghavasabb telet.
És tényleg! Szinte minden téli családi fotón kisebb - nagyobb hó van 1996. elejéről.
Bár sok mindenre nem emlékszem, de milyen jó, hogy ha nem is felnőttként, de legalább gyerekként átélhettem egy ilyen több mint pöpec szezont.
1993. év elején születtem, és a hírhedten havas 1995/1996-os tél folyamán 2-3 éves voltam.
A legjobb gyerekkorom idején élhettem át az egyik leghavasabb telet.
És tényleg! Szinte minden téli családi fotón kisebb - nagyobb hó van 1996. elejéről.
Bár sok mindenre nem emlékszem, de milyen jó, hogy ha nem is felnőttként, de legalább gyerekként átélhettem egy ilyen több mint pöpec szezont.
Kérdés akkor az, hogy a hideg hova szakad le, ugye?
Ha az oceánra, akkor az nekünk ismét pech...
Ha az oceánra, akkor az nekünk ismét pech...
Igazából pont erről készül hamarosan cikk Metneten. Olvasd el a polar vortex című cikket és azt a részt ahol szó esik a sztratoszféra bemelegedéséről. Igazából ha az SSW szétszedi az örvényt akkor a nyugati áramlásért felelős Jet lelassul és az északi féltekén az áramlás keletibe fordul=ergó szibéria felől megindulhat a hideg, de nem minden SSW-nek van hatása Európa időjárására, sőt van amikor pl csak USA-ra szakad a hideg. Összetett dolog ez eléggé.
Horváton is szokott látszódni, bár messze nem ennyire erősen, mint a magyaron.
Azt kifejtenéd, hogy az SSW miért okozhat nálunk téli időjárást illetve mennyi időeltolódással?
Mert eddig csak annyit tudtam hogy az SSW tél okozhat, de hogy mitől azt nem értem.
Előre is köszi!
Mert eddig csak annyit tudtam hogy az SSW tél okozhat, de hogy mitől azt nem értem.
Előre is köszi!
Az olvadási zóna lehet magyarázat, de egyrészt sokkal beljebb is van az országban erősebb echo, másrészt a szlovákon nem jelentkezik ez, noha ez lehet a feldolgozás különbözősége is.
Még benne lehet a pakliban.
Érdekes egyébként ECMWF 240 órás térképén én már látom a fényt az alagút végén. Itt már nagyban az előkészületét látom az SSW eredményeként és ezzel a párhuzamos a NAO is ami az óceánt illeti. A szaggatott terület az ami a csigagyárnak kedvez, de itt ez már olyan távolságokban lenne hogy zonalitásra itt gyakorlatilag nulla esély lenne, sőt még csak olyan óceáni ciklonokra is amik elronthatnák ez után is a jövő képet. Látszik ahogyan egyre nagyobb területen fordulna már az áramlás keletibe. Ez nem 2 napos folyamat lenne. Nagyon remélem hogy hasonlóan jó képeket fogunk látni a napokban, egyre közelebb kerülve január első napjaihoz. Az SSW valószínű szétszedi az örvényt, így január elejéhez közeledve meggyőződésem hogy már nem ilyen gyatra fáklyákkal fogjuk szembe találni magunkat. A hideg felhalmozódás ECM-en szintén gyönyörű.
Érdekes egyébként ECMWF 240 órás térképén én már látom a fényt az alagút végén. Itt már nagyban az előkészületét látom az SSW eredményeként és ezzel a párhuzamos a NAO is ami az óceánt illeti. A szaggatott terület az ami a csigagyárnak kedvez, de itt ez már olyan távolságokban lenne hogy zonalitásra itt gyakorlatilag nulla esély lenne, sőt még csak olyan óceáni ciklonokra is amik elronthatnák ez után is a jövő képet. Látszik ahogyan egyre nagyobb területen fordulna már az áramlás keletibe. Ez nem 2 napos folyamat lenne. Nagyon remélem hogy hasonlóan jó képeket fogunk látni a napokban, egyre közelebb kerülve január első napjaihoz. Az SSW valószínű szétszedi az örvényt, így január elejéhez közeledve meggyőződésem hogy már nem ilyen gyatra fáklyákkal fogjuk szembe találni magunkat. A hideg felhalmozódás ECM-en szintén gyönyörű.

December 28-29.-n meg -12 fok volt napközben. Egye fene, a magam részéről bármikor kiegyeznék egy olyan téllel. 
Hát akkor nincs mit tenni, fel kell imádkozni azt a medit vasárnapra (legalábbis a csapadékot belőle) 

''95 karácsonya volt még ilyen gyík. Viszonylag télies heteket követve pont az ünnepekkor pólóban söröztünk a kerti padnál. A 16 fok melegnek tűnt a langy nyugati szélben. Utána viszont jött a télikabát, január derekától meg a tél március első hetéig. Nőnapkor még berohadtam az autóval a hóba. Még azt is én segítettem kitolni, aki engem tolt ki.
Közben a lányaim vihogva korcsolyáztak az erdei tó még mindig erős jegén. 
Daliás idők... .
Daliás idők... .
Én a Pilisre ugrottam föl, kicsit megijedtem a dobogókői 0 foktól, gondoltam a +50 m is segíthet.
Most csak pár telos kép, mert nem érek rá, de kegyetlen világ volt fönt. Sorra robbantak szét az ágak, egy kisebb majdnem fejbe is vert, egy nagy meg 10 méterrel előttem szakadt le.
Ott a méretarány rajta, itt meg felcentizve:
Életemben nem láttam még ilyet itthon (magashegységekben "mindennapos"), de lehet már nem is fogok többet.
Most csak pár telos kép, mert nem érek rá, de kegyetlen világ volt fönt. Sorra robbantak szét az ágak, egy kisebb majdnem fejbe is vert, egy nagy meg 10 méterrel előttem szakadt le.




Ott a méretarány rajta, itt meg felcentizve:

Életemben nem láttam még ilyet itthon (magashegységekben "mindennapos"), de lehet már nem is fogok többet.
Szerintem az 1000 méter körüli havas eső kavar be, a latyakot nagy cseppnek látja, délnyugaton is ilyen hasonló esetben.
Igen, igen, nem kicsit néz ki ez jól. Azért írtam: a melegedés már egy ideje tart, de ennél egy sokkal erősebb érkezik az év végére. Ha a kisebb melegedés ennyire belassította, mi lesz itt az év végi enyhülés után? Még durvább előoldal?
"... kaptunk már anno Nyugat-európai ciklon előoldalából szép havakat, ha más szempontból megfelelőek a feltételek."
Ohh hogyne, a régi szép időkben hatvanyozottan gyekoribb volt! De mi is volt akkor ami most nincs? A Kárpát medencét kitöltő fagyos levegőre érkezett a gyenge átkeverésű front, itt nyilván az északkeleti - keleti országresz előnyben. Számos esetre emlékszem, amikor azon kellett könyörögni hogy elvánszorogjon hazánkig a front. Persze akkor nem az Arhangelszk - Nyizsnij novgorod vonal volt a normális fagy határa, hanem a Kelet lengyel síkság - Kárpát medence. Extra opció lehetett volna, ha olyan teknőt kapunk ami sarkvidéki hideget szakít le, persze jó helyre. Egy olyan igazán döglődhetne már közép eu felett, medi generálással.
Ohh hogyne, a régi szép időkben hatvanyozottan gyekoribb volt! De mi is volt akkor ami most nincs? A Kárpát medencét kitöltő fagyos levegőre érkezett a gyenge átkeverésű front, itt nyilván az északkeleti - keleti országresz előnyben. Számos esetre emlékszem, amikor azon kellett könyörögni hogy elvánszorogjon hazánkig a front. Persze akkor nem az Arhangelszk - Nyizsnij novgorod vonal volt a normális fagy határa, hanem a Kelet lengyel síkság - Kárpát medence. Extra opció lehetett volna, ha olyan teknőt kapunk ami sarkvidéki hideget szakít le, persze jó helyre. Egy olyan igazán döglődhetne már közép eu felett, medi generálással.
Különben is:
"Négy ezredév után a nap kihűl..."
Csak ki kell várni.
"Négy ezredév után a nap kihűl..."
Csak ki kell várni.
Még annál is rosszabb. De még csak szórás sincs rajta végeláthatatlan enyheség.
Szerintem neked akkor sem lehetne elvenni a kedved a hóvárastól, ha az esőerdőben élnél. Oda is találnál vmit amibe lehet kapaszkodni
2018 decemberében is trollkodott a GEM az országos havazással az afrikai mediből.... Így nem veszem teljesen komolytalanul...
Sajnos trollkodik a Gem... Gfs semmit nem vár és a nagyobb baj 29-én elindulhat egy esős időszak aminek kitudja mikor lehet vége.. Nem tudom én sem szépíteni tragédia ez a tél eddig.. És még a hegyek is szívóágon vannak sehol semmi hó Magyarországon...
Karácsonyi feltöltődés Dobogókőn, holnap már kicsit más lesz a táj
0°C körül volt a T, időnként szitált az eső...
Sebaj, van már idei havas albumom Galyatetőről, Dobogókőről, fogom az összes képet, készítek egy PowerPointot, lehúzom a redőnyt, az ablakra ráhúzom a vetítő vásznat, bekapcsolom a kivetítőt, oszt hadd szóljon

A karifa már úgyis díszeleg
Pár képpel azért zavarlak benneteket, egy darabig úgyse teszem
Egyedül:
Fűrész:
Mostohatestvérek:
Eljövendő nemzedék:
Nagy-nagyobb-még nagyobb:
Hajlott korúak:
0°C körül volt a T, időnként szitált az eső...
Sebaj, van már idei havas albumom Galyatetőről, Dobogókőről, fogom az összes képet, készítek egy PowerPointot, lehúzom a redőnyt, az ablakra ráhúzom a vetítő vásznat, bekapcsolom a kivetítőt, oszt hadd szóljon
A karifa már úgyis díszeleg
Pár képpel azért zavarlak benneteket, egy darabig úgyse teszem
Egyedül:

Fűrész:

Mostohatestvérek:

Eljövendő nemzedék:

Nagy-nagyobb-még nagyobb:

Hajlott korúak:

Hát lesz baj ha mégsem akar elmúlni a ciklus. 
Elnézést ha kijelentő módúra sikeredett, nem állt szándékomban.
Elnézést ha kijelentő módúra sikeredett, nem állt szándékomban.
No hát ez már megint akkora f...s, hogy tényleg csak a valóság múlhatja fölül.(-:
Link
Link
Vagy olyan mint a: "A víz nedves ,az ég kék ,a nők titkolóznak"...
Azt nem értem, hogy ha blocking van, miért kell szinte mindenkinek itt a fórumon automatikusan a hidegre és hóra gondolni, mikor nem feltétlen így van ez.
Fifty - Fifty az esélye, hogy épp havas, hideg idő van, és a blokk helyzet tél kedvelők számára úgymond jó oldalán vagyunk, vagy épp a kedvezőtlen előoldalon, enyhe idővel kitöltve, síkon tél - és hómentes időjárással.
Annál is inkább nem értem, hiszen az elmúlt pl. 10 évben jelentős többségben volt a blocking helyzetek a zonalitással szemben. Mégis az átlagnál melegebb, olykor sokkal melegebb évek voltak jellemzőek, és szerényebb telek (lásd antibiulvár elmúlt napokban publikált összefoglalóit a 2010-2020. közötti 10 éves időszakból).
Mikor lesz ez a sztereotípia kioltva!?
Vagy ez olyan, mint hogy a Mikulás szánon jön, vastag hóban, és a karácsony mindig, vagy többségében havas, az az kiolthatatlan az emberekből!?
Fifty - Fifty az esélye, hogy épp havas, hideg idő van, és a blokk helyzet tél kedvelők számára úgymond jó oldalán vagyunk, vagy épp a kedvezőtlen előoldalon, enyhe idővel kitöltve, síkon tél - és hómentes időjárással.
Annál is inkább nem értem, hiszen az elmúlt pl. 10 évben jelentős többségben volt a blocking helyzetek a zonalitással szemben. Mégis az átlagnál melegebb, olykor sokkal melegebb évek voltak jellemzőek, és szerényebb telek (lásd antibiulvár elmúlt napokban publikált összefoglalóit a 2010-2020. közötti 10 éves időszakból).
Mikor lesz ez a sztereotípia kioltva!?
Vagy ez olyan, mint hogy a Mikulás szánon jön, vastag hóban, és a karácsony mindig, vagy többségében havas, az az kiolthatatlan az emberekből!?
Nos, ez... hmm legalábbis érdekes irány lett:
Érik egy váratlan (?) északi AC-híd?
Mondjuk elég logikus egy ennyire mélyre szaladó behullámzásnál, hogy végül le is szakad....
Nagyon nem lenne baj, ha Izland környéke felől végre elzáródna az újabb lehetséges leszánkázó/beolvadó szörnyszülöttek lehetősége...
Igazából eddig tökéletes, innen visszaromlik ez a futás még:

Érik egy váratlan (?) északi AC-híd?
Mondjuk elég logikus egy ennyire mélyre szaladó behullámzásnál, hogy végül le is szakad....
Nagyon nem lenne baj, ha Izland környéke felől végre elzáródna az újabb lehetséges leszánkázó/beolvadó szörnyszülöttek lehetősége...
Igazából eddig tökéletes, innen visszaromlik ez a futás még:

Van olyan is, hogy kétirányú kapcsolat ( Link ) erre utalt a tegnap idecitált Severe Weather Europe cikk is. Vagy keress rá az SSW precursor kifejezésre. Ha megnézed az AO először lent megy negatívba, majd utána fentebb is.
Az előkészítést meg úgy értem, hogy ha megnézed a 10 hPa-t pl. a GFS-ben, akkor most van egy első körös enyhe melegedés Ázsia felett, de a fő műsor kb. 5-6 nap múva indul el, de addigra már a teljes troposzféra-sztratoszféra tartományban gyengébb az örvény. Vagyis a fő melegedési szakasz már eleve egy gyengébb vortex-et tud tovább lassítani.

Az előkészítést meg úgy értem, hogy ha megnézed a 10 hPa-t pl. a GFS-ben, akkor most van egy első körös enyhe melegedés Ázsia felett, de a fő műsor kb. 5-6 nap múva indul el, de addigra már a teljes troposzféra-sztratoszféra tartományban gyengébb az örvény. Vagyis a fő melegedési szakasz már eleve egy gyengébb vortex-et tud tovább lassítani.
Mediterrán Zalában furcsa égi jelenség
Fura színe van az égnek. Vagy oszlik a stratus, vagy kigyulladt a hegyoldal.
Fura színe van az égnek. Vagy oszlik a stratus, vagy kigyulladt a hegyoldal.

Az nem ok, az okozat. Meddig marad ott az AC? Miért nem mozog keletre az AC? Mi lesz vele január elején és azután? Ilyen AC-k napok alatt párolognak el, amikor amolyan zonális időszakot élünk erős polar vortex mellett.
Szerintem ha a poláris örvény szokásos erejében lenne, lepucolná onnan azt az anticiklont, az index-előrejelzések a magasba ugranának és jönne a zonalitás. Talán - vagy nem. Az is lehet, hogy gyenge PV mellett is ez lesz... Csak az esélye kisebb talán.
Szerintem ha a poláris örvény szokásos erejében lenne, lepucolná onnan azt az anticiklont, az index-előrejelzések a magasba ugranának és jönne a zonalitás. Talán - vagy nem. Az is lehet, hogy gyenge PV mellett is ez lesz... Csak az esélye kisebb talán.
Ha jól értelmezem zonalitás meg “nyugati drift” most sincs és nem is várható mert egy nagy AC figyel az óceánon az indexek pedig negatívban.
Rosszul gondolom?
Rosszul gondolom?
Mándokon a kollégám elmondása szerint nagy vihar van...se áram, se internet, se semmi. Létezik ez!?
Időjárás ON.
5 fok, délnyugatira fordult a szél és jelenleg szépen, közepesen tolja az eső.
5 fok, délnyugatira fordult a szél és jelenleg szépen, közepesen tolja az eső.
Azért ez a 1,5 fok (bár én más statisztikát néztem ,ennek nem néztem utána) azért elég jelentős egy olyan helyen ahol sokszor tizedfokokon,"tizedmétereken" múlik a "tél". Szerintem kb. meg is érkeztünk oda ahová ki akarnék lyukadni ,bár biztosat csak múlt időben ,szokták mondani. 
Érdekes dolog még ,hogy sokszor a véletlenre fogjuk ,hogy nincs tél.Nem szakad le ,nem nyugszik meg a hideg,nincs épp hótakaró,stb. Egy ideig lehet a véletlenre fogni ,de mi van ,ha ez is a "változás" miatt van?
Szerintem régen is voltak peches epizódok ,ennek ellenére több telet tudtak alkotni azon időszakok.
Szóval várjunk ,elemezzünk ,számoljunk ,de ne mondjuk ki még a tutit se pro se kontra.
Érdekes dolog még ,hogy sokszor a véletlenre fogjuk ,hogy nincs tél.Nem szakad le ,nem nyugszik meg a hideg,nincs épp hótakaró,stb. Egy ideig lehet a véletlenre fogni ,de mi van ,ha ez is a "változás" miatt van?
Szerintem régen is voltak peches epizódok ,ennek ellenére több telet tudtak alkotni azon időszakok.
Szóval várjunk ,elemezzünk ,számoljunk ,de ne mondjuk ki még a tutit se pro se kontra.
Hát, az SSW azaz Sudden Stratospheric Warming pont hogy előkészíti a terepet a lassuló nyugati szeleknek, nem fordítva ha jól tudom. Most is épp van SSW, csak még nem major. Ez okozhatja majd a polar vortex lassulását/hullámzását/szétesését (és ennek következménye lehet majd esetleg talajon ritkább áramlási rendszerek kialakulása). Igaz, hogy ezt szeretik egyben SSW-nek hívni, de az csak egy kis eleme a képletnek. A melegedés legerősebb szakasza itt van: Link (ez gondolom már major SSW), és ezt követi csak a magasabb szelek lassulása/irányváltása, ha jól látom grafikonjaidon.
Azaz ebből még lehet izgalom január 5 után, legalábbis jelen számítások szerint a monoton kirobbanthatatlan zonalitás esélye egész kicsi.
És remélem az a mély teknősödés kicsit pörgősebben tolódik kelet felé!
Azaz ebből még lehet izgalom január 5 után, legalábbis jelen számítások szerint a monoton kirobbanthatatlan zonalitás esélye egész kicsi.
És remélem az a mély teknősödés kicsit pörgősebben tolódik kelet felé!
Egy apróságot hadd említsek még, ami úgyszintén mutatja valamelyest ennek a mostani hónapnak a különlegességét.
Bár laikusok számára - meg úgy általában hangulatilag is - az elmúlt hetekben tapasztalható borult, párás, illetve a definíció szerint értelmezett ködös napok között olyan túl nagy különbség nincsen, mi azért tudjuk, hogy valójában nagyon is van.
Nos, Ferihegyen az idei december egyelőre 2, azaz kettő darab ködös napnál jár. 1954 óta áll rendelkezésre megbízható adatsor ebben a tekintetben, és ilyen alacsony érték az év utolsó hónapjában eddig még nem fordult elő. Persze van még hátra jó pár nap (hogy mást ne mondjak, éppen ezekben a percekben igen közel vagyunk hozzá, hogy meglegyen a harmadik), mindenestre különös statisztika ez is.
Úgyszólván, ez már tényleg az igazi szegénység, amikor nemhogy havazás, hótakaró, fagy és napsütés nincs egy téli hónapban, de még normális köd sem...
Bár laikusok számára - meg úgy általában hangulatilag is - az elmúlt hetekben tapasztalható borult, párás, illetve a definíció szerint értelmezett ködös napok között olyan túl nagy különbség nincsen, mi azért tudjuk, hogy valójában nagyon is van.
Nos, Ferihegyen az idei december egyelőre 2, azaz kettő darab ködös napnál jár. 1954 óta áll rendelkezésre megbízható adatsor ebben a tekintetben, és ilyen alacsony érték az év utolsó hónapjában eddig még nem fordult elő. Persze van még hátra jó pár nap (hogy mást ne mondjak, éppen ezekben a percekben igen közel vagyunk hozzá, hogy meglegyen a harmadik), mindenestre különös statisztika ez is.
Úgyszólván, ez már tényleg az igazi szegénység, amikor nemhogy havazás, hótakaró, fagy és napsütés nincs egy téli hónapban, de még normális köd sem...



