Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Minden pihe megmarad.
ennek is örülni kell, holnaptól megint kora tavasz.
Akt: gyenge hószállingózás.
Akt: gyenge hószállingózás.
Nagyon kellemes téli fíling lett kint. Ez a reggeli -8°C körüli T itt Győr környékén a napsütéssel, igazi ünnepi ajándék lett. Kis fehérséget is varázsolt a tájra 
Aztán holnap jöhet a szeles rettenet, viharos lökésekkel kísért esős idő
Aztán holnap jöhet a szeles rettenet, viharos lökésekkel kísért esős idő
2000 méter felett biztos behavazódnának a hegyek. Egy zónázás általában nem 3 napig tart, hanem hetekig, mire lefut és jön a félblokk, blokk már márciust taposnánk. Köszi, nem kérem. Inkább szenvedjük végig ebben a limonádéban ami van, de a szeles, esős idő áprilisig várhat.
Zónázás az jobb lenne.
Sok dinamika lenne, és a hegyek szépen behavazódnának, aztán a fél blokkba fordulás síkra is meghozhatná a havat északon, aztán esetleges teljes blokkba fordulás máshova is (édes álom).
Jó példa arra, hogy a fél blokk helyzet milyen jól is el tud sülni.
Ilyen volt pl. 2019. január. Szép havas volt pl. a főváros környékén.
Sokan irtóznak a zonalitástól. Miért, ez a szerencsétlen blokk helyzet mennyivel jobb!? Semennyivel.
Lényeg, sajnos 50-50 %, hogy a blocking jól avagy xarul sül el a tél kedvelők számára.
Sőt, merem állítani, hogy a Kisalföld és főváros térségében az utóbbi évek gyakorlata azt mutatja, hogy még ha jól is sül el a blocking a tél kedvelők számára, akkor is a legxarabbul jön ki a térség, és inkább az Alpokalja, dél - Dunántúl, dél - Alföld, Tiszántúli, Mátra, Bükk és térsége volt gyakran nyerőbb.
Meg persze voltak a régi szép idők a nagy blokkos havas a főváros és környékén, ill. Kisalföldön is, de ezek az idők jó ideje úgy látszik elmúltak, és csak reménykedem benne, hogy egyszer még majd visszajönnek. ( szerencsére ez 100 %, csak nem mindegy, mikor
Remélem nem akkor, mikor már alulról szagolom a földet).
Sok dinamika lenne, és a hegyek szépen behavazódnának, aztán a fél blokkba fordulás síkra is meghozhatná a havat északon, aztán esetleges teljes blokkba fordulás máshova is (édes álom).
Jó példa arra, hogy a fél blokk helyzet milyen jól is el tud sülni.
Ilyen volt pl. 2019. január. Szép havas volt pl. a főváros környékén.
Sokan irtóznak a zonalitástól. Miért, ez a szerencsétlen blokk helyzet mennyivel jobb!? Semennyivel.
Lényeg, sajnos 50-50 %, hogy a blocking jól avagy xarul sül el a tél kedvelők számára.
Sőt, merem állítani, hogy a Kisalföld és főváros térségében az utóbbi évek gyakorlata azt mutatja, hogy még ha jól is sül el a blocking a tél kedvelők számára, akkor is a legxarabbul jön ki a térség, és inkább az Alpokalja, dél - Dunántúl, dél - Alföld, Tiszántúli, Mátra, Bükk és térsége volt gyakran nyerőbb.
Meg persze voltak a régi szép idők a nagy blokkos havas a főváros és környékén, ill. Kisalföldön is, de ezek az idők jó ideje úgy látszik elmúltak, és csak reménykedem benne, hogy egyszer még majd visszajönnek. ( szerencsére ez 100 %, csak nem mindegy, mikor
Remélem nem akkor, mikor már alulról szagolom a földet).
Mostanában rendszeresen meghosszabbodik a novemberi időjárás, na de talán január közepétől véget ér...
Azért az elgondolkodtató, hogy eddig a gyakori blokkok ellenére sem tudott kialakulni igazi téli időjárás ( mi lenne itt egy vonalzós zonális helyzetben) és - a tavalyi évhez hasonlóan- kilátásba helyezett sztratoszférikus melegedés is kétélű fegyver...
Azért a tél második felét illetően bizakodóak lehetünk....
Azért a tél második felét illetően bizakodóak lehetünk....
Hozzávetőleg a Siklós-Szekszárd-Baja háromszögben szállingózik a hó Baranya-Tolna-Bács-kiskun megye határán.
0 fok mellett szállingózik a hó. Jól megnézem, ki tudja, mikor lesz ilyen legközelebb.
Sajnos ide is romlottak a távolabbi esélyek hóra, így marad a mai opció mint a következő egy hét fő eseménye. 1-3mm között szórnak a modellek, de 2 már szerintem extra lenne. Nem hittem volna de még a tavalyi telet is alulmúljuk eddig hóban nálam. Hajrá torlasztás és dki medi! Tmin - 7,0 szr
Átnézve a friss modellfutásokat, az egész olyan mint egy novemberi szenvedés. Az (általában) gyenge aramlasok ellenére határozott előoldalak, halovány, minden "súly", támasztás nélküli hátoldalak.
Egyszer véget ér a bloikkos időszak, rossz rágondolni milyen akadályokba fog ütközni majd a zónás próbálkozás.
Egyszer véget ér a bloikkos időszak, rossz rágondolni milyen akadályokba fog ütközni majd a zónás próbálkozás.
Hát ha ma délután nem látunk havat akkor az idén már nem sok esély lesz rá. Az UM a legjobb ebből a szempontból.
A reggeli fáklyát inkább nem hoznám szóba, még a pengeéltől is messze kerültünk.
Az indexek viszont még mindig pazarul negatívban, de úgy tűnik a mi kis telünk fittyet hányt rájuk EDDIG.
Sebaj csak a napot lássuk és legyen estére popcorn.
A reggeli fáklyát inkább nem hoznám szóba, még a pengeéltől is messze kerültünk.
Az indexek viszont még mindig pazarul negatívban, de úgy tűnik a mi kis telünk fittyet hányt rájuk EDDIG.
Sebaj csak a napot lássuk és legyen estére popcorn.
-3,2 fok, hosszú idő után ismét valami téliesre emlékeztető reggel.
Közben sajnos a reményeket tápláló GEM is beállt a sorba, enyheség amíg a szem ellát, gyakori előoldal, időnként gyenge hátoldalakkal fűszerezve. Ha lesz is valamilyen csapadék errefelé délután, estefelé, az valószínűleg már folyékony lesz, szépen jön majd befelé a meleg a magasban és talajon is két-három fokot várok pozitívba napközben.
Közben sajnos a reményeket tápláló GEM is beállt a sorba, enyheség amíg a szem ellát, gyakori előoldal, időnként gyenge hátoldalakkal fűszerezve. Ha lesz is valamilyen csapadék errefelé délután, estefelé, az valószínűleg már folyékony lesz, szépen jön majd befelé a meleg a magasban és talajon is két-három fokot várok pozitívba napközben.
Itt Nagyatádon éjjel - 4 volt most már - 3-ra szelidűlt, közben az ég is beborult, remélem kis látvány havazásra futja majd délután erre ?
Jó reggelt!
Zord nap helyett mi inkább a zúzmarás ködre mentünk rá, ami mostanra már megemelkedett.
Takt -7,1 fok, Tmin -8,2 fok.
Zord nap helyett mi inkább a zúzmarás ködre mentünk rá, ami mostanra már megemelkedett.
Takt -7,1 fok, Tmin -8,2 fok.

Ajkán -5.8°C van jelenleg, az idei szezon eddigi leghideebb reggele lett a november 22.-ei -5.3°C után.
Kínáncsi leszek, hogy Apácatornán hány fokot mért éjjel az állomásom, de szerintem ott is megdőlt anovemberben beállt -7.9°C. Az éves rekord, -8.7°C( április 2.-án) viszont nem hiszem hogy megdőlt, bááár tud ez a kis fagyzug meglepetéseket okozni
Kínáncsi leszek, hogy Apácatornán hány fokot mért éjjel az állomásom, de szerintem ott is megdőlt anovemberben beállt -7.9°C. Az éves rekord, -8.7°C( április 2.-án) viszont nem hiszem hogy megdőlt, bááár tud ez a kis fagyzug meglepetéseket okozni
De eltudnám viselni ezt az időt - 5fok szép kék ég. Mennyivel jobb mint az a nyálkás csöpögős szar..
Romhány - 9,7 az nem rosz
Romhány - 9,7 az nem rosz
Egy soványka mínusz 1-re futotta. Röptükben fagynak meg odakinn a poloskák.
Utójára 25 nappal ezelőtt volt hasoló hideg akkor reggere -8 -9 fokig hültűnk le. Most 0:30 kor -6 fok van így reggere meglehet ismét ez az érték.
Ebben a GFS futásban talán az a legbetegebb, hogy 2 szubtrópusi ciklont is mutat az Atlantira úgy, hogy január 11-ig lát el.
LOL na persze 
Na, GFS ENS-en nem látom azt a kis f*st, de mondjuk mást se nagyon.... nem nagyon tudok ezzel így mit kezdeni, max egy újabb makrováltást látok.
Jól fog szórni a fáklya megint aszem.
Na, GFS ENS-en nem látom azt a kis f*st, de mondjuk mást se nagyon.... nem nagyon tudok ezzel így mit kezdeni, max egy újabb makrováltást látok.
Jól fog szórni a fáklya megint aszem.

Érdekes, az ECM gyakorlatilag kivette holnap késő délutánra azt a kevés (hó)csapadékot is, amit még az UM és ICON ad valamennyire, utóbbiak szerint azért a Dunántúlon és a Budai hegyekben egy kevéske látványhó hullhat még a hétfői bemelegedés előtt. Ezekben az ínséges időkben lassan már egy szimpla lepellel is megelégednék lassan 
A hosszútáv viszont biztatóbban néz már ki szerintem, legalábbis az ECM-en megjelenik a Brit AC: Link
És az ENS is nagyjából egyetért ezzel: Link
Bár itt még a mediciklon előoldalán lennénk, de ha ezt követően stabilizálódni tudna a Brit AC, akkor hazánk térségében az eddigi délies helyett az északias áramlás válhatna dominánssá, ami már jobban kedvezhet téliesebb helyzetnek, még ha csak óceáni eredetű hideglöttyök is érkeznének. 2019 januárjában is ilyen felállás volt, nem voltak ugyan medis hóbafulladások, de helyette akadtak szép melegfronti havazások az északi ciklonokból, valamint kisebb hidegleszakadások erős északias széllel, hó(dara) záporokkal, és hidegpárna helyett tiszta friss levegővel.
A hosszútáv viszont biztatóbban néz már ki szerintem, legalábbis az ECM-en megjelenik a Brit AC: Link
És az ENS is nagyjából egyetért ezzel: Link
Bár itt még a mediciklon előoldalán lennénk, de ha ezt követően stabilizálódni tudna a Brit AC, akkor hazánk térségében az eddigi délies helyett az északias áramlás válhatna dominánssá, ami már jobban kedvezhet téliesebb helyzetnek, még ha csak óceáni eredetű hideglöttyök is érkeznének. 2019 januárjában is ilyen felállás volt, nem voltak ugyan medis hóbafulladások, de helyette akadtak szép melegfronti havazások az északi ciklonokból, valamint kisebb hidegleszakadások erős északias széllel, hó(dara) záporokkal, és hidegpárna helyett tiszta friss levegővel.
Remélem az a kis gennyedvény sz**zsák nem bújik át ott az Azori és a britek között Ibéria felé. Nem szeretném az ENS-en látni.
Az már tényleg hab lenne a tortán, üveges tótnak a hanyattesés, lufiárusnak a nyílzápor, stb....
Az kavarja már csak egyedül a szart, az AC gerinc nyugaton, északra húzódva beáll már 100 óra körül, és utána 200 fölött tökéletes, csak emiatt a kis tetűfészek miatt nyílna meg átmenetileg, na de hátha mégse.
Az már tényleg hab lenne a tortán, üveges tótnak a hanyattesés, lufiárusnak a nyílzápor, stb....
Az kavarja már csak egyedül a szart, az AC gerinc nyugaton, északra húzódva beáll már 100 óra körül, és utána 200 fölött tökéletes, csak emiatt a kis tetűfészek miatt nyílna meg átmenetileg, na de hátha mégse.

Jön az
Egyébként egy Skandi AC komoly áttörést jelentene, mert a peremén a keleti AC-t kicsinálnák a peremciklonok vagy a hidegcseppek akár...

De hol a hideg?
Azért ez egészen meredek, január elején így...
Május közepén komolyabb hidegek látszottak.
Azért ez egészen meredek, január elején így...
Május közepén komolyabb hidegek látszottak.

Kéne valamit kezdeni a közép, és észak - Dunántúllal is, nem de!? 
Pl. egy Fejér, Veszprém megyei, vagy éppen Komárom Esztergom megyei fagyzuggal.
Pl. egy Fejér, Veszprém megyei, vagy éppen Komárom Esztergom megyei fagyzuggal.
Éjfélben még csak lepel volt az esti szállingából, akkor feküdtem le, majd 5-kor keltem, disznót vágtunk, akkor már 30 centi felett volt. Azaz 5 óra alatt esett több mint 30 centi.
Másnap reggel kiderült, a kanizsai és iklódi állomáson -21,-22 fok lett.
Másnap reggel kiderült, a kanizsai és iklódi állomáson -21,-22 fok lett.
Huuu tényleg a 2010.12.18 az tényleg durva volt délnyugaton. Ha jól emlékszem este 11 és reggel 8 között eset le 40-50cmporhó.





