Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Viszont a Balaton úgy befagyott, hogy át lehetett rajta sétálni.
Kár hogy 8 évet kellett ilyen példáért visszamenni. 
Ugyanakkor ott van meg a 2 (talán 3?) évvel ezelőtti kőkeményen fagyos, de száraz januári hónap is. Az nem tudom hogyan alakult ki és mi előzte meg pontosan. Nagy havakra viszont biztosan nem emlékszem akkorról.
Ugyanakkor ott van meg a 2 (talán 3?) évvel ezelőtti kőkeményen fagyos, de száraz januári hónap is. Az nem tudom hogyan alakult ki és mi előzte meg pontosan. Nagy havakra viszont biztosan nem emlékszem akkorról.
Hihetetlen vagy Geri!
Hihetetlen!
Honnan ez a pozitív hozzáállás?
Igen, valóban van erre is példa. Egyébként én most is vallom, hogy 2003 után ez volt az, amit elbaltáztunk, ez a helyzet! Ez lett volna a következő hatalmas havazásos helyzet, de elbaltáztuk!
Folyamatosan biztatjátok az embert, reggel már Wetsomtól olvashattunk ilyet is " lehet hogy átesünk a ló tuloldalára. Hihetetlenek vagytok
Igen, valóban van erre is példa. Egyébként én most is vallom, hogy 2003 után ez volt az, amit elbaltáztunk, ez a helyzet! Ez lett volna a következő hatalmas havazásos helyzet, de elbaltáztuk!
Folyamatosan biztatjátok az embert, reggel már Wetsomtól olvashattunk ilyet is " lehet hogy átesünk a ló tuloldalára. Hihetetlenek vagytok
Én egy sima 13 mm-re hajtok a következő 3 napban, hogy meglegyen az éves 600 mm ami elmarad a tavalyi szummától, de legalább kerek lenne.
Ezt azok figyelmébe ajánlom akik "nyavalyognak" hogy hát de nincs a közelben hidegmag, hát de messze van, hát de Uralon túl...10 nap alatt bármikor megjön az, csak a jó makrokép feltételei kellenek hozzá. Persze ez azért ritka, de csak szemléltetésképp
Sokan elfelejtik aztán azt hiszik hogy kell 1 hónap mire megjön, de nem!


DECEMBERI ZIVATARESÉLY
Éjszaka front vonul át fölöttünk és egy kisebb magassági örvény hatására valamelyest labilizálódhat is a légkör.
Az Északi-középhegység térségében eshetnek egybe leginkább a konvektív cellák kialakulásához szükséges paraméterek, így az esőzóna nyomában záporok, kisebb eséllyel akár zivatarok képződhetnek.
Külön pikáns lenne, ha valamelyik magasabb hegyünkön dörrenne meg az ég, ott ugyanis az idő előrehaladtával a havazás feltételei is javulnak, így még a hazánkban nem túl gyakori hózivatar is összejöhet szerencsés esetben.
Modelladat: 3 órás összcsapadék kedd reggel, Swiss HD, Kachelmannwetter
Éjszaka front vonul át fölöttünk és egy kisebb magassági örvény hatására valamelyest labilizálódhat is a légkör.
Az Északi-középhegység térségében eshetnek egybe leginkább a konvektív cellák kialakulásához szükséges paraméterek, így az esőzóna nyomában záporok, kisebb eséllyel akár zivatarok képződhetnek.
Külön pikáns lenne, ha valamelyik magasabb hegyünkön dörrenne meg az ég, ott ugyanis az idő előrehaladtával a havazás feltételei is javulnak, így még a hazánkban nem túl gyakori hózivatar is összejöhet szerencsés esetben.

Modelladat: 3 órás összcsapadék kedd reggel, Swiss HD, Kachelmannwetter
Bizony, és majd január elejétől kezd majd igazán gyengülni, ráadásul akár sokáig gyenge maradhat, remélhetőleg jól fog elsülni a tél szempontjából.
Az ECM sem annyira szép már, jelen futása szerint annyira lenne elég az északi blokk, hogy a dny-európai ciklont lenyomva az rendesen belemarhatna az afrikai melegbe.. ez alapján most épp a 15 fok is esélyes január 10 környékén. Nem megy ez olyan könnyen..
Amit Dani leírt.
A vonalak a -15, a 0 és a +15 fokos t850 izotermák elhelyezkedését mutatják az egyes tagokon.
3 óránál mind együtt fut, az idő előrehaladtával szóródnak egyre jobban szét.
Minket értelemszerűen főleg a 0 vonala érdekel
A vonalak a -15, a 0 és a +15 fokos t850 izotermák elhelyezkedését mutatják az egyes tagokon.
3 óránál mind együtt fut, az idő előrehaladtával szóródnak egyre jobban szét.
Minket értelemszerűen főleg a 0 vonala érdekel
A különböző modellkimenetek egységességét illetve a képet nézve nem egységességét ábrázolja. Lefordítva. Ha a színes csíkok nagyjából a térképen egy utat járnak be, akkor nagy az egyetértés, ha ekkora a káosz, akkor nyilván bármi lehet. Természetesen ez az idő előrehaladtával nagyban labilizálódik.
Érdekes, hogy a moszkvai T850 sem néz ki lényegesen hidegebbnek mint a Bp-i. A nagy különbség a T2m és a harmatpont.
Donnie !
Tekintettel arra, hogy én egy laikus buta ember vagyok, elmagyaráznád, hogy az általad linkelt ábrán mit láthatunk?
Tekintettel arra, hogy én egy laikus buta ember vagyok, elmagyaráznád, hogy az általad linkelt ábrán mit láthatunk?
Egyetlen értelmes lehetőség sem volt eddig 150-180 órán belül ezen a télen 
Most mégis megint egyesek által linkelt 240 órás OP képeken ájuldozunk.
Csak nekem tűnik úgy, hogy valami hiányzik?
GFS 240 óra, és ez még nem is szór túlságosan...
Most mégis megint egyesek által linkelt 240 órás OP képeken ájuldozunk.
Csak nekem tűnik úgy, hogy valami hiányzik?
GFS 240 óra, és ez még nem is szór túlságosan...

Az idei téli időszak eddig a kitűnő lehetőségekről, és azok idő előtti porbahullásáról szólt.
???
Ebből a helyzetből PONT lehetne még bármi is (nyilván elkerülte a figyelmed az immár hideggel kitöltött, veszélyes helyen levő AC keleten, valamint a gerinc északon....), de itt inkább az ECM közelmúltbeli teljesítményéről van szó, ami 100 órán belül is katasztrofális idén...
Zivipötty már leírta amúgy a lényeget: Link
Különösen ajánlanám figyelmedbe (és minden 150 óra feletti 1-1 modell kifutást linkelőnek) az utolsó mondatot!
Ha már muszáj mindenáron linkelni valami látványosat (szép vagy csúnya) űridőben, legalább ENS legyen
Az kevésbé gáz.
Szalaj: " semmire sem jó átlagok"?
Éppen ellenkezőleg. Az egyes tagok kimenetelei nem érnek önmagukban szinte semmit 120-150 óra felett, egyedül talán a makróhelyzetet fogják úgy-ahogy. Aki veszi magának az időt hogy átfusson 30 GFS vagy 50 ECM tagot, annak ebben semmi új nincs.
Pontosan arra jó az ENS, hogy megmutassa, az OP-ok és egyes tagok meddig érnek valamit. Amikortól már kezd rendesen összemosódni, na onnantól semmit se.
Kiváló erre még a spagetti is. Majd nézd meg 240 órára az ECM-en
Ebből a helyzetből PONT lehetne még bármi is (nyilván elkerülte a figyelmed az immár hideggel kitöltött, veszélyes helyen levő AC keleten, valamint a gerinc északon....), de itt inkább az ECM közelmúltbeli teljesítményéről van szó, ami 100 órán belül is katasztrofális idén...
Zivipötty már leírta amúgy a lényeget: Link
Különösen ajánlanám figyelmedbe (és minden 150 óra feletti 1-1 modell kifutást linkelőnek) az utolsó mondatot!
Ha már muszáj mindenáron linkelni valami látványosat (szép vagy csúnya) űridőben, legalább ENS legyen
Szalaj: " semmire sem jó átlagok"?
Éppen ellenkezőleg. Az egyes tagok kimenetelei nem érnek önmagukban szinte semmit 120-150 óra felett, egyedül talán a makróhelyzetet fogják úgy-ahogy. Aki veszi magának az időt hogy átfusson 30 GFS vagy 50 ECM tagot, annak ebben semmi új nincs.
Pontosan arra jó az ENS, hogy megmutassa, az OP-ok és egyes tagok meddig érnek valamit. Amikortól már kezd rendesen összemosódni, na onnantól semmit se.
Kiváló erre még a spagetti is. Majd nézd meg 240 órára az ECM-en
Tudom-tudom, de nézzük reálisan! Az egyik nagy modell két perc alatt lebontotta az atlanti AC-t, a másik meg ránk küld egy ciklont, amely befűti a térségünket. Egyelőre ez a választék, az egyes tagok, meg semmire sem jó átlagok csemegézgetése nélkül.
Természetesen ha mediterrán ciklon a hideget mutogatná ennyi időtávban, az más lenne igaz?
Azért ha már ez kezd így alakulni, húzzuk ki március elejéig ezt az enyhe időt. Majd március közepétől, de áprilisban meg főleg jöjjön egy országos havazás, hófúvással, országszerte 25-30 centis hóval még síkvidéken is! Legyen már egy áprilisi országos hókáosz is! Az úgy is 300 évenként 1 x ha van
Azért ha már ez kezd így alakulni, húzzuk ki március elejéig ezt az enyhe időt. Majd március közepétől, de áprilisban meg főleg jöjjön egy országos havazás, hófúvással, országszerte 25-30 centis hóval még síkvidéken is! Legyen már egy áprilisi országos hókáosz is! Az úgy is 300 évenként 1 x ha van
Az ECM-en tényleg nincs ott, azon más buktató van: Link
Azaz folytatódhat a tendencia: átmeneti, gyenge hidegöblítés, néhol látvány havazások, esetleg a hegyekben pár napig megmaradó hó, majd meleg, afrikai eredetű levegő, nagy esők.
Azaz folytatódhat a tendencia: átmeneti, gyenge hidegöblítés, néhol látvány havazások, esetleg a hegyekben pár napig megmaradó hó, majd meleg, afrikai eredetű levegő, nagy esők.
10 kg popcornt vettem magam elé az ECM frissítésénél!
Kár volt!
Nevetséges 
Más: Igazi tavaszias idő van kint így este 8-kor. Élénk szél, +9 fok, tél semmi! Nagyon de nagyon imádkozok, hogy minél hamarabb legyünk túl ezen a szerencsétlenkedésen! Éljen a tavasz, ebből a mediterrán jellegű télből mi hófanok nem kérünk. Sajnos évek alatt kiöli az időjárás teljesen ezt sokunkból.
Hajrá 2021 tavasza. Minél hamarabb érkezzél. Jöjjön a minél enyhébb levegő Afrikából
Más: Igazi tavaszias idő van kint így este 8-kor. Élénk szél, +9 fok, tél semmi! Nagyon de nagyon imádkozok, hogy minél hamarabb legyünk túl ezen a szerencsétlenkedésen! Éljen a tavasz, ebből a mediterrán jellegű télből mi hófanok nem kérünk. Sajnos évek alatt kiöli az időjárás teljesen ezt sokunkból.
Hajrá 2021 tavasza. Minél hamarabb érkezzél. Jöjjön a minél enyhébb levegő Afrikából
Így van, az egyetlen igazi kapaszkodó azok a hidegmagok, amelyek nagyjából 190 óra után látszódnak a Skandináv fsz-től északra, északkeletre, majd még nagyobb területen. Tehát nekünk ez már jó irányban lenne. A modellek ezt már régóta mutogatják. A lényeg viszont, hogy egyelőre bevállalható időn belül gyökeres átalakulás, télies idő szempontjából nem látszik, pontosan a hidegmagok távolsága, gyengesége valamint a jó helyen kialakuló magasnyomás hiánya miatt. Hiába a kedvezőnek is mondható légköri felállás, nem tud kifejezetten alacsony hőmérsékletű levegőt szállítani a hátoldal. A ciklonok meg játszi könnyedséggel tolják fel előoldalaikkal a meleget. A Dunántúl kicsit kedvezőbb helyzetben lesz. Jó indexek ide vagy oda, egyelőre nem valami jók a lapjárásaink, de valóban vannak bíztató jelek, ez vitathatatlan.
Köszi,Skacok a válaszokat!
Jó pár éve a havas mediket vártuk, most meg ezeket a rozzant nyugati szeleket, esővel ilyentájt.
+4 fokot átléptük,élénk alapszéllel.
Jó pár éve a havas mediket vártuk, most meg ezeket a rozzant nyugati szeleket, esővel ilyentájt.
+4 fokot átléptük,élénk alapszéllel.
Onnan jött Bella is, de két szörnyszülött csak nem készül egymás után....
A tervek szerint minket ilyen formában nem fog érinteni, mert szétkapja a főnös szél. Pár mm azért lesz.
Akármi is az ezt a Kisalföldi szelet úgyse bírja ki (szinte semmi)
Amúgy ilyen erős cuccra én sem számítottam estére.
Ránéztem a radarra, mintha nyár lenne... Mi az már DNY felől?
Bocsánat, ha kissé bakfis a kérdés, de lemaradtam.
Bocsánat, ha kissé bakfis a kérdés, de lemaradtam.
Szerencsère most jön még a Tél
Rég nem látott böszme hidegmag alakul hosszútávon, jó lesz ez nagyon is. Hajrá Téltábornok, ideje már megerősödni és elüldözni a meleget minél messzebb
Én nagyon bizakodó vagyok remélem minden jól alakul. Ez az estére megérkező tavaszi szél meg nem hiszem hogy hiányzik bárkinek is.
Az elsejei hupli már kezd élesedni, ezen érdemes agyalni (pláne a nyugati határ környékén élőknek). Az 5-e környéki még érdekesebb is lehet, meg totál bukta is. Az max csak említés szintjén.
SSW hatása szerintem majd Január közepétől alakulhat, ha egyáltalán lejön idáig belőle bármi.
SSW hatása szerintem majd Január közepétől alakulhat, ha egyáltalán lejön idáig belőle bármi.
Ejj ha nyár lenne Link
Sóhaj....
Csendes nyári estén, mikor levél sem rezdül, fülledt, langyos meleg van, sehol egy felhő, szinte áll a levegő, minden kis mozdulat
izzadságcseppet indít el a homlokomon, tücsökciripelés halk zenéje tölti
be a tájat.....aztán egyszer csak távolról morran valami....szinte
tapintani lehet a feszültséget a levegőben, elhallgatnak a tücskök,
vészjósló csend üli meg a tájat.....újabb halk morranás: zivatar
közeleg....nyugat felől sokasodnak a felhők, megmoccan a levegő, egyre
hangosabban dörög, félelmetes kifutófelhő teríti be az eget, csapkodnak a
villámok, erősödik a szél.....1 csepp....2 csepp....3 csepp, elkezd
zuhogni tombolni őrjöngeni, a villámok fényében látni a hajladozó fákat,
az esőfüggönyt, hömpölyög a víz mindenfelé....hirtelen egyszer csak
csend lesz....távolodik a vihar, halkulnak a dörgések....
Sóhaj...
Sóhaj....
Csendes nyári estén, mikor levél sem rezdül, fülledt, langyos meleg van, sehol egy felhő, szinte áll a levegő, minden kis mozdulat
izzadságcseppet indít el a homlokomon, tücsökciripelés halk zenéje tölti
be a tájat.....aztán egyszer csak távolról morran valami....szinte
tapintani lehet a feszültséget a levegőben, elhallgatnak a tücskök,
vészjósló csend üli meg a tájat.....újabb halk morranás: zivatar
közeleg....nyugat felől sokasodnak a felhők, megmoccan a levegő, egyre
hangosabban dörög, félelmetes kifutófelhő teríti be az eget, csapkodnak a
villámok, erősödik a szél.....1 csepp....2 csepp....3 csepp, elkezd
zuhogni tombolni őrjöngeni, a villámok fényében látni a hajladozó fákat,
az esőfüggönyt, hömpölyög a víz mindenfelé....hirtelen egyszer csak
csend lesz....távolodik a vihar, halkulnak a dörgések....
Sóhaj...

Köszönöm a választ! Minden esetre kint maradnak az etetők, egy-két madár néha most is ide-ide téved.
Amíg enyhe idő van, szétszóródnak, találnak férgeket, rovarokat, találnak magot, mindent, eloszlik a sok madár.
Ha hideg, havas, fagyos idő van, akkor koncentrálódnak az etetőkre.
Az erdőben kirándultam 24-én, végig madarak hangja hallatszott mindenhonnan.
Ha hideg, havas, fagyos idő van, akkor koncentrálódnak az etetőkre.
Az erdőben kirándultam 24-én, végig madarak hangja hallatszott mindenhonnan.
Ugyanez nálam, ilyet még nem tapasztaltam mióta etetem őket.
Lassan megint egyre kevesebb tag marad ami hideget adna januar 5-6 körül. Ezek a hányadékok megint sokasodnak...
Link
Még jó hogy 200+óra és nagy a szórás.
Link
Még jó hogy 200+óra és nagy a szórás.
Ha még a harmatpont és a T2m is javul akkor pláne lehet örülni a hónak.
A csütörtöki hóömlést el is fogadnám, mert bejönne az előrejelzésem amit a Zalai Hírlapban írtam 
Eleinte a GFS és az ICON is várta a csapadékot, havat csütörtökre, de aztán kivették.
Tiszta káosz, 3 nappal előtte egyik várja, másik nem, egyik esőt másik havat.
Eleinte a GFS és az ICON is várta a csapadékot, havat csütörtökre, de aztán kivették.
Tiszta káosz, 3 nappal előtte egyik várja, másik nem, egyik esőt másik havat.
Igyekszem a realitással foglalkozni, nem az SSW után 396 órával felálló tökéletes helyzettel.
Egyelőre a teknő kifutása az egyetlen, ami picit is értékelhető bármilyen télies esemény szempontjából - tetszik, vagy sem.
Egyre jobb dolgokat mutat január 2-3 után, persze nem minden egyes futásban. OP megint elővett egy lehetetlen brit peremciklont, ezeket helyén kell kezelni.
Egyelőre a teknő kifutása az egyetlen, ami picit is értékelhető bármilyen télies esemény szempontjából - tetszik, vagy sem.
Egyre jobb dolgokat mutat január 2-3 után, persze nem minden egyes futásban. OP megint elővett egy lehetetlen brit peremciklont, ezeket helyén kell kezelni.



