Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ez is gyakran előjön és 60.
"Zonal mean zonal wind at 10hPa for 60N (60S for SH)."
Én erről írtam: "A Meteorológiai Világszervezet (WMO – World Meteorological Organisation) által
megalkotott definíció szerint egy télközepi sztratoszférikus melegedés akkor következik
be, amikor az északi szélesség 60°-án, a 10 hPa szinten az átlagos zonális szelek keletiessé
válnak"

"Zonal mean zonal wind at 10hPa for 60N (60S for SH)."
Én erről írtam: "A Meteorológiai Világszervezet (WMO – World Meteorological Organisation) által
megalkotott definíció szerint egy télközepi sztratoszférikus melegedés akkor következik
be, amikor az északi szélesség 60°-án, a 10 hPa szinten az átlagos zonális szelek keletiessé
válnak"
Fontos hozzátenni, hogy ezt pontosan a 65. szélességi körön nézik (a szelek átlagát), másutt nem!
Kicsit másképp fogalmazva: az északi szélesség 60°-án, a 10 hPa szinten az átlagos zonális szelek keletiessé válnak.
Kis téli hangulat reggelről. 
A Tmin -1,6 °C lett, így legalább a teljes szégyentől megmenekült a december, nem lett kevesebb fagyos nap a novemberinél, hanem ugyan annyi (9).
A Tmin -1,6 °C lett, így legalább a teljes szégyentől megmenekült a december, nem lett kevesebb fagyos nap a novemberinél, hanem ugyan annyi (9).



Nyilván ez is a poláris örvény gyengülésére vonatkozik, ahogy az ecm-nek is van egy hasonló grafikonja.
Ez egy SSW-indikátor, a 0 m/s alá eső tagok a retrográd áramlást, azaz a 10 hPa-os szél Ny-iról K-ire való váltását mutatják.
Innentől csak ilyen típusú előréket szeretnénk olvasni !! ( a tartalma az már más kérdés)
Úh Zivi, az a 36 órás és 5 napos előrejelzés...
Óriási vagy!
Pirzsok az összes ujját megnyalja ha elolvassa!

Pirzsok az összes ujját megnyalja ha elolvassa!
Kár, mert engem valóban érdekelt volna hogyan kell értelmezni.
Köszi és viszont.
Azt is tudod mit ábrázol ez a grafikon ?
Azt is tudod mit ábrázol ez a grafikon ?
Ezzel a Limited Edition zonal wind GFS előrejelzéssel kívánok mindenkinek az idei sz*r évtől sokkal boldogabb, sikeresebb és télben, hóban, egészségben gazdag új évet!
BUÉK.

Köszi! 
Remélem, jövőre már valami jó kis havas-fagyos előrét írhatok majd ilyenkor.
Remélem, jövőre már valami jó kis havas-fagyos előrét írhatok majd ilyenkor.
Az illetékesek készülnek a holnap reggeli fagyra.
Még ha gyenge fagy is lesz, nedves az úttest, valóban veszélyes lehet.
Még ha gyenge fagy is lesz, nedves az úttest, valóban veszélyes lehet.

KEDVES ZIVIPÖTTY!
Óriási az előrejelzésed amit nemrég tettél fel!!!Mesteri munka!!!GRATULA
Óriási az előrejelzésed amit nemrég tettél fel!!!Mesteri munka!!!GRATULA
Jön lefelé a víz rendesen, de még mindíg jobb mint az időállás!
Boldogabb új évet fórumtársak
Boldogabb új évet fórumtársak
Még párszor előkerülhet az a pénteki előoldal, de minden ezzel számoló futás szerint is csak átmeneti lenne, ha be is jön - ez már volt itt tárgyalva ma.
ENS eddig még nem támogatta.
Az összkép nem változott, marad a télies fordulat növekvő valószínűsége a hónap közepére.
ENS eddig még nem támogatta.
Az összkép nem változott, marad a télies fordulat növekvő valószínűsége a hónap közepére.
A belvárosban is késő délutánig gyenge közepes intenzitással havazott, olvadás csak a sózott felületeken volt.
A tegnapelőtti havas tájat megrepültem, és összevágtam egy videóba
Szép havas fenyőfák, csücskös havas hegyek, -10 fok az autó hőmérőjén, szél a magasban, kiváló idő! 
Én nem írtam olyat hogy nem szeretem a tavaszt. És ne tavasszal pótoljon , hanem január-februárban.
Lehet hogy azt értetted félre hogy azt írtam nem pótolta a tavasz a havazásokat. Ezt úgy értettem hogy amikor bejött a nagyon hideg levegő és ráadásul még ki is derült , helyette lehettek volna havazások . Így kevésbé hideg éjszakák lettek volna. A borult, nedvesebb idő miatt.
Lehet hogy azt értetted félre hogy azt írtam nem pótolta a tavasz a havazásokat. Ezt úgy értettem hogy amikor bejött a nagyon hideg levegő és ráadásul még ki is derült , helyette lehettek volna havazások . Így kevésbé hideg éjszakák lettek volna. A borult, nedvesebb idő miatt.
Lehet, most márciusban bepótolja majd a nagy havazásokat
Egyébként azt hittem, hogy te inkább a tavaszt szereted
És egyébként a NAO csak most megy mínuszba, eddig (egész decemberben) 0 vagy pozitív volt.
Milyen NAO az, amikor a jet Izland felől mutat az Alpok északi lejtőire? Nekem olyan kell!
(félblokk, északnyugati irányítás, enyhén negatív NAO, ez lenne a tippem...)
Milyen NAO az, amikor a jet Izland felől mutat az Alpok északi lejtőire? Nekem olyan kell!
Icon dobott egy dk-ről nyomuló medit hétfőre. Az már csak pár nap
persze innen is kivehetik, de szívderítő látni. Egyelőre azonban csak Alpokaljának lenne belőle hóesély, de ha így jönne be, akkor nagyot szólna ott.
Fejezd be, ez volt az utolsó figyelmeztetés.
Btw. 192 óránál indulhat a csapadék, így nyilvánvaló trollkodás (vagy szimpla hozzánemértés), hogy 192 óránál elfogy... Mindezt persze fenntartással, hiszen 8-10 napról beszélünk, így semmi sem biztos, de a hozzászólásod még így is ostobaság.
Tehát mégegyszer: ez volt az utolsó figyelmeztetés.
Btw. 192 óránál indulhat a csapadék, így nyilvánvaló trollkodás (vagy szimpla hozzánemértés), hogy 192 óránál elfogy... Mindezt persze fenntartással, hiszen 8-10 napról beszélünk, így semmi sem biztos, de a hozzászólásod még így is ostobaság.
Tehát mégegyszer: ez volt az utolsó figyelmeztetés.
Visszakeresve fotóimat, kb. 1-2 cm hó esett a fővárosban (belvárosban) is. Őszinte leszek, nem is emlékszem rá, megmaradt-e egész nap (február 27), de tippre ilyen T850 mellett igen 
Kicsit rémlik is ez a warning, mert emlékszem, hogy "átment" final warming-ba, amikor végleg beenyhül a sztratoszféra nyárra. Viszont most nem is lesz annyira durva, ránézésre kb. egy -55 lesz "csak" a minimum-hőmérséklet 60-90N között, viszont ez egy-két napon január eleji rekord lehet...

Kicsit rémlik is ez a warning, mert emlékszem, hogy "átment" final warming-ba, amikor végleg beenyhül a sztratoszféra nyárra. Viszont most nem is lesz annyira durva, ránézésre kb. egy -55 lesz "csak" a minimum-hőmérséklet 60-90N között, viszont ez egy-két napon január eleji rekord lehet...
Bár sokaknak nagyon hideg volt a 2020-as tavasz , de számomra nem.
Áprilisban bőven voltak olyan napok amikor kellemes , tavaszias hőmérsékletek voltak.
Május pedig végre nem a nyárról szólt hanem inkább a tavaszról , bár gyakran volt hűvös.
A gyümölcstermés sem volt nagyon rossz nálam. Bőven volt szilva , meggy , alma a nyári/őszi hónapokban.
Viszont voltak fák amiken sokkal kevesebb gyümölcs termett.
A 2020-as tavasz jellemzője volt még hogy nagyon csapadékszegény volt. A száraz levegő is nagyban segítette az éjszakai lehűléseket is.
Sajnos a téli hómentességet sem pótolta nálam a tavasz eleje. Remélem hogy 2021 meghozza a kárpótlást , a nagy havazásokat.
Áprilisban bőven voltak olyan napok amikor kellemes , tavaszias hőmérsékletek voltak.
Május pedig végre nem a nyárról szólt hanem inkább a tavaszról , bár gyakran volt hűvös.
A gyümölcstermés sem volt nagyon rossz nálam. Bőven volt szilva , meggy , alma a nyári/őszi hónapokban.
Viszont voltak fák amiken sokkal kevesebb gyümölcs termett.
A 2020-as tavasz jellemzője volt még hogy nagyon csapadékszegény volt. A száraz levegő is nagyban segítette az éjszakai lehűléseket is.
Sajnos a téli hómentességet sem pótolta nálam a tavasz eleje. Remélem hogy 2021 meghozza a kárpótlást , a nagy havazásokat.
Valóság!? Nincs új a nap alatt, 2021. ugyanaz lesz, mint 2020., persze kisebb módosításokkal.
Lesznek bőven pozitív, de negatív időszakok is ( időjárási értelemben), a magánéletet rábízom mindenkire, a vírushelyzet pedig egész 2021-ben velünk marad.
Szokás szerint tele lesz a világ természeti katasztrofákkal, ahogy eddig is, maradnak a háborúk, migráns válság.
Hazánkban a tél enyhe lesz, rövid téli időszakokkal, a tavasz szeles, hideg-és melegbetöréses, nyáron jön a szokásos meleg és /vagy forró idő, a fű biztos ki fog égni.
De azért a közhelyet fenntartva, én is kívánok mindenkinek Sikerekben gazdag, boldog új évet. Hajrá 2021. Egyik kedvenc számom a 21.
Számomra igen kedvező év volt 2020. mind magánéleti, mind időjárási szempontból (bár utóbbi kár az utolsó két semmilyen hónapért.) Ha 2021. legalább olyan lesz, mint 2020., akkor elégedett leszek.
Lesznek bőven pozitív, de negatív időszakok is ( időjárási értelemben), a magánéletet rábízom mindenkire, a vírushelyzet pedig egész 2021-ben velünk marad.
Szokás szerint tele lesz a világ természeti katasztrofákkal, ahogy eddig is, maradnak a háborúk, migráns válság.
Hazánkban a tél enyhe lesz, rövid téli időszakokkal, a tavasz szeles, hideg-és melegbetöréses, nyáron jön a szokásos meleg és /vagy forró idő, a fű biztos ki fog égni.
De azért a közhelyet fenntartva, én is kívánok mindenkinek Sikerekben gazdag, boldog új évet. Hajrá 2021. Egyik kedvenc számom a 21.
Számomra igen kedvező év volt 2020. mind magánéleti, mind időjárási szempontból (bár utóbbi kár az utolsó két semmilyen hónapért.) Ha 2021. legalább olyan lesz, mint 2020., akkor elégedett leszek.
Esik már megint ez a nyomorult eső! 
Nálam az utóbbi napokban csupán 21 mm esett, (előtte a november végi hóval együtt 13 mm) mégis megindultak az időszakos vízfolyások a határban, ami csalhatatlan jele annak, hogy a nagyobb esőket nem fogja elnyelni a talaj.
Nálam az utóbbi napokban csupán 21 mm esett, (előtte a november végi hóval együtt 13 mm) mégis megindultak az időszakos vízfolyások a határban, ami csalhatatlan jele annak, hogy a nagyobb esőket nem fogja elnyelni a talaj.
Hát kíváncsi leszek 2021 mit produkál,marad a rapszodikus csapadék eloszlás,a gyenge tél, a hideg száraz tavasz,vagy valami teljesen új felállás lesz?
Jelenleg a télvárás folyik.Dec. közepe óta ott van 200 óra felett,de eddig ott is maradt.A mézesmadzag meg van, a felállás biztató,mégis folyamat szopóágon vagyunk,de legalább csapadék van.
Magamnak egy 2013-as februárt kívánok,egy csapadékos melegebb tavasszal,egy kevésbé forró,de zivataros nyarat,gombákban gazdag őszt,és fehér havas Mikulást és Jézuskát!Mindezt vírus nélkül!
És persze mindenkinek olyan időjárást amit szeretne,kivéve Bazsának a folyamat szelet és profnak a 40 fokokat!

BUÉK minden Metnetesnek,és jó latolgatásokat 2021-re!
Jelenleg a télvárás folyik.Dec. közepe óta ott van 200 óra felett,de eddig ott is maradt.A mézesmadzag meg van, a felállás biztató,mégis folyamat szopóágon vagyunk,de legalább csapadék van.
Magamnak egy 2013-as februárt kívánok,egy csapadékos melegebb tavasszal,egy kevésbé forró,de zivataros nyarat,gombákban gazdag őszt,és fehér havas Mikulást és Jézuskát!Mindezt vírus nélkül!
És persze mindenkinek olyan időjárást amit szeretne,kivéve Bazsának a folyamat szelet és profnak a 40 fokokat!
BUÉK minden Metnetesnek,és jó latolgatásokat 2021-re!
Zoli2013, kicsit húzd már meg magad légy oly' kedves, feltűnhetne már, hogy bosszantod a társaságot!
Tényleg, nem kaphatnék jövőre moderátori jogot? Nyugodtabban telne a 2021-es esztendő, az egészen biztos
Tényleg, nem kaphatnék jövőre moderátori jogot? Nyugodtabban telne a 2021-es esztendő, az egészen biztos
Te direkt azért írsz 192 órát, mert nyilván a következő képkockán már havazna, így a szokásos 6óra/GFS futásos trollkodási periódusod mai szakaszát kipipáltad.
Remélem 4-én neked is becsenget az iskolába.
További szép napot!
Remélem 4-én neked is becsenget az iskolába.
További szép napot!




