Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Igazad van csak már sokadjára annyira bele éltem magam, hogy mára már csak a csalodottság maradt
Itt közbe tovább sürüsődik a köd
-0.5C melett
Itt közbe tovább sürüsődik a köd
-0.5C melett
BÚÉK Mindenkinek!
Szebb időjárással aligha telhetett volna 2021. első napja itt a fővárosban. Napsütés, szép felhők, friss levegő! Hajdanán, 12 nappal ezelőtt a fórum még kemény hidegleszakadásokkal volt telespammelve Szilveszterre és bár a lehülés most sem maradt el, viszont jelentősen finomodva, gyengülve realizálódott. Megpróbálom megjátszani, hogy meglepődtem :O és "nem tudok másra gondolni", csak hogy mennyire szerencsétlenek vagyunk.... "egy pillanatra se jut eszembe", hogy nem jól állunk hozzá a hosszútávú modellkimenetek értelmezéséhez a fórumon.
Összegezve a 2020. november eleje óta tapasztalt időjárási eseményeket a félgömbünk emblematikus helyein (Amerika, Európa, Kelet-Európai Síkság, Szibéria) egész szép, közvetett tényezők álltak rendelkezésre az európai kemény téli idő kialakulásához, de mindegyik sántított valamiben:
1. Link
- Amerika felett a megszokotthoz képest kevés a kemény sarki hidegmag, kevés a jelentős hidegleszakadás - > mégis erős a ciklonaktivitás ÉNY-on
- masszív a Kelet-Európai síkságon lévő anticiklon - > a nagyobb része langyi levegővel volt kitöltve
- > A két gondolatjel hatása együtt = Nyugat-Európai teknők előoldalakkal, illetve a keletre lévő AC váltakozó dominanciája langypárnával
2. Link
- Szibériában kemény hidegmag koncentrálódik, az átlagtól jóval hidegebb van bizonyos részein, nyilván messze tőlünk
- a langyi keleti AC-nak köszönhetően viszont néhány centit is alig közeledett ez idő alatt
3. Link
- december eleje óta súlyosan alacsony NAO és AO indexek - > jó kis blocking helyzetek, de az a fránya keleti AC szépen készítette nekünk a langypárnákat és a teknő előoldalakat
Ebből a tanulság, hogy hiába van magasnyomás jó helyeken, hiába hajlik állandóan blocking felé a helyzet,, hiába nincs cidri Amerikában..., ha nincs közelben megfelelő mennyiségú hideg, akkor az egészet lehet cseszni.
Ami a jövőt illeti:
Űber totál brutál blocking helyzetek vannak középtávon kilátásban: Link ha csak erre a térképre ránézek, akkor már kezdek borzongani a hidegtől, de amikor megnyitom a T850Hpa verzióját, akkor röhögni támad kedvem: Link Nyilván ezért linkel mindenki inkább 500hPa geopotenciál és légnyomás térképet, mert ott szebb a kék színezés és jóval keményebbnek néz ki, mint valójában.
Viszont a helyzetből számíthatunk akár havazásra, megmaradó hóra, de nem sokáig élvezhetjük a keményvonalas azonalitást, aminek az áramlási rendszerét Európában csak elég szerény mennyiségű hideg levegő tölti ki, mert az északra kiépülő AC hidat úgy néz ki ketté is töri az alacsonynyomás dominanciája, így megindul a makroszinoptikus kép visszarendeződése a december közepétől tapasztalt jellegbe, de kevésbé néz ki tragikusnak a helyzet, mert a Kelet-Európai síkságon a decemberihez képest több hideg levegő marad, ez pedig azt jelenti, hogy kicsit több hideg lesz közelebb, így egy-egy esetleges medi vagy peremciklon, front stb-stb. nagyobb területet tud szilárd halmazállapotú csapadékot hozni, mint egy kazincbarcikai ipari havazás területi lefedettsége... vagy bármelyik másik havas helyzet, ami a szezonban eddig volt.
Lehet, hogy csak a GFS hülyesége, de a kvázi stabil teknő helyett már elő-elő szedi a félblokk makrokép lehetőségét is 8-10 nap utáni előrejelzési távra. Még szerencse, hogy előtte történhet némi izgalom.
Ultra hosszútávon továbbra is jól néz ki a poláris örvényben várható zavar, de ennek érdemi eredménye nálunk január végére alakulhat, ha egyáltalán alakul és nem valami előoldalán leszünk újra. A mi nyomási szintünkön január vége, február eleje a lehető legoptimálisabb időszak lenne arra, hogy történjen valami valóban emlékezetes.
Hú de kemény télre nem számítok tehát belátható időn belül, de ami benne van a pakliban, az lehet izgalmas és ami a legfontosabb, reális esélye van normálisabb hónak a következő 10-12 napban, de nyilván ehhez kis szerencse is kell... elég kaotikus, ahogy a modellek ebben az azonális kavalkádban rakosgatják a különböző ciklonközéppontokat Európa területén.
Szebb időjárással aligha telhetett volna 2021. első napja itt a fővárosban. Napsütés, szép felhők, friss levegő! Hajdanán, 12 nappal ezelőtt a fórum még kemény hidegleszakadásokkal volt telespammelve Szilveszterre és bár a lehülés most sem maradt el, viszont jelentősen finomodva, gyengülve realizálódott. Megpróbálom megjátszani, hogy meglepődtem :O és "nem tudok másra gondolni", csak hogy mennyire szerencsétlenek vagyunk.... "egy pillanatra se jut eszembe", hogy nem jól állunk hozzá a hosszútávú modellkimenetek értelmezéséhez a fórumon.
Összegezve a 2020. november eleje óta tapasztalt időjárási eseményeket a félgömbünk emblematikus helyein (Amerika, Európa, Kelet-Európai Síkság, Szibéria) egész szép, közvetett tényezők álltak rendelkezésre az európai kemény téli idő kialakulásához, de mindegyik sántított valamiben:
1. Link
- Amerika felett a megszokotthoz képest kevés a kemény sarki hidegmag, kevés a jelentős hidegleszakadás - > mégis erős a ciklonaktivitás ÉNY-on
- masszív a Kelet-Európai síkságon lévő anticiklon - > a nagyobb része langyi levegővel volt kitöltve
- > A két gondolatjel hatása együtt = Nyugat-Európai teknők előoldalakkal, illetve a keletre lévő AC váltakozó dominanciája langypárnával
2. Link
- Szibériában kemény hidegmag koncentrálódik, az átlagtól jóval hidegebb van bizonyos részein, nyilván messze tőlünk
- a langyi keleti AC-nak köszönhetően viszont néhány centit is alig közeledett ez idő alatt
3. Link
- december eleje óta súlyosan alacsony NAO és AO indexek - > jó kis blocking helyzetek, de az a fránya keleti AC szépen készítette nekünk a langypárnákat és a teknő előoldalakat
Ebből a tanulság, hogy hiába van magasnyomás jó helyeken, hiába hajlik állandóan blocking felé a helyzet,, hiába nincs cidri Amerikában..., ha nincs közelben megfelelő mennyiségú hideg, akkor az egészet lehet cseszni.
Ami a jövőt illeti:
Űber totál brutál blocking helyzetek vannak középtávon kilátásban: Link ha csak erre a térképre ránézek, akkor már kezdek borzongani a hidegtől, de amikor megnyitom a T850Hpa verzióját, akkor röhögni támad kedvem: Link Nyilván ezért linkel mindenki inkább 500hPa geopotenciál és légnyomás térképet, mert ott szebb a kék színezés és jóval keményebbnek néz ki, mint valójában.
Viszont a helyzetből számíthatunk akár havazásra, megmaradó hóra, de nem sokáig élvezhetjük a keményvonalas azonalitást, aminek az áramlási rendszerét Európában csak elég szerény mennyiségű hideg levegő tölti ki, mert az északra kiépülő AC hidat úgy néz ki ketté is töri az alacsonynyomás dominanciája, így megindul a makroszinoptikus kép visszarendeződése a december közepétől tapasztalt jellegbe, de kevésbé néz ki tragikusnak a helyzet, mert a Kelet-Európai síkságon a decemberihez képest több hideg levegő marad, ez pedig azt jelenti, hogy kicsit több hideg lesz közelebb, így egy-egy esetleges medi vagy peremciklon, front stb-stb. nagyobb területet tud szilárd halmazállapotú csapadékot hozni, mint egy kazincbarcikai ipari havazás területi lefedettsége... vagy bármelyik másik havas helyzet, ami a szezonban eddig volt.
Lehet, hogy csak a GFS hülyesége, de a kvázi stabil teknő helyett már elő-elő szedi a félblokk makrokép lehetőségét is 8-10 nap utáni előrejelzési távra. Még szerencse, hogy előtte történhet némi izgalom.
Ultra hosszútávon továbbra is jól néz ki a poláris örvényben várható zavar, de ennek érdemi eredménye nálunk január végére alakulhat, ha egyáltalán alakul és nem valami előoldalán leszünk újra. A mi nyomási szintünkön január vége, február eleje a lehető legoptimálisabb időszak lenne arra, hogy történjen valami valóban emlékezetes.
Hú de kemény télre nem számítok tehát belátható időn belül, de ami benne van a pakliban, az lehet izgalmas és ami a legfontosabb, reális esélye van normálisabb hónak a következő 10-12 napban, de nyilván ehhez kis szerencse is kell... elég kaotikus, ahogy a modellek ebben az azonális kavalkádban rakosgatják a különböző ciklonközéppontokat Európa területén.
Azért szerintem ennyire komolyan ne vedd a szívedre a dolgokat. 
Egyébként a fórum neve meteorológiai társalgó, itt leginkább latolgatások és eszmecserék vannak a legnagyobb számban. Itt senki nem előrejelzést fogalmaz meg, csupán meteorológiai szempontból érdekes lehetőségeket villant meg. Az is igaz, hogy általában egy - egy hozzászólásban vannak akik beleszövik az álmaikat is. De jól van ez így, én pont így szeretem.
Egyébként a fórum neve meteorológiai társalgó, itt leginkább latolgatások és eszmecserék vannak a legnagyobb számban. Itt senki nem előrejelzést fogalmaz meg, csupán meteorológiai szempontból érdekes lehetőségeket villant meg. Az is igaz, hogy általában egy - egy hozzászólásban vannak akik beleszövik az álmaikat is. De jól van ez így, én pont így szeretem.
Ha netán átmenetileg meg is szűnik, de zónára semmiképp sem számítok.
Sziasztok
Tudtom új vagyok de lassan senkinek se hiszek
Évek óta olvasom a fórumot
Télfan vagyok
Eddig örömmel töltött minden link mely kedvező volt az igaz télnek
De eljutottam odáig, hogy a tévés kollégáknak jobban hiszek
Itt mást nem olvasok, hogy most aztán,meg biztos vagyok benne stb
December eleje,közepe szilveszter január első hete,második hete stbAmikor még oda érünk és az illetők számon vannak kérve
Válasz: én nem mondtam iet
én biztos nem
Jah persze meg a sértődöttség
Régen a fórum is sokkal színvonalasabb volt
Tudtom új vagyok de lassan senkinek se hiszek
Évek óta olvasom a fórumot
Télfan vagyok
Eddig örömmel töltött minden link mely kedvező volt az igaz télnek
De eljutottam odáig, hogy a tévés kollégáknak jobban hiszek
Itt mást nem olvasok, hogy most aztán,meg biztos vagyok benne stb
December eleje,közepe szilveszter január első hete,második hete stbAmikor még oda érünk és az illetők számon vannak kérve
Válasz: én nem mondtam iet
én biztos nem
Jah persze meg a sértődöttség
Régen a fórum is sokkal színvonalasabb volt
Ez akár abból is következhet, amit én tartok valószínűnek.
Ha megdöglik a meridionális áramlás, "fent marad" a hideg.
Fáklya Szardíniáról:
Ha megdöglik a meridionális áramlás, "fent marad" a hideg.
Fáklya Szardíniáról:

Hát elég gyorsan össze fogja zavarni a modelleket az odafent megindult masszív átalakulás, alighanem.
Link
Link
Érdekes, mekkora különbség tud lenni teknő és teknő helyzet között hazánkra nézve.
A hét legelején láthattuk, hogy a lehető legxarabbul sült el hazánkra nézve, hiszen kaptunk előoldalt, esőt, szeles időjárást a Bella ciklon jóvoltából.
Viszont a hét legelején tele voltak a híradások azzal, hogy nyugat - Európában, és az Alpokban azért komoly akciót hozott a ciklon. Hatalmas esőzések, nagy havazások, és szélviharok ostromoltak több térséget is.
Ennyin múlik a dolog, sokszor apróságokon.
Ha ez a hétfői ciklon keletebbre tudott volna helyeződni, máris másképp gondolhatott volna hazánk egy része erre a ciklonos helyzetre.
Jelentős havazás, hófúvás is benne lehetett volna a pakliban.
Pár hete JoeJack linkelt egy teknő helyzetet a 2008. november végi helyzetet.
Én is párszor felhoztam ezt a helyzetet az elmúlt években, de reakció sosem jött rá, hiszen az ország nagy részén semmit sem mondott ez a helyzet.
Nálam Pilisvörösváron viszont kiválóan sült el.
Nov. 22-23-án hózáporokból 10 cm hó hullott, mindkét nap ény szélvihar mellett.
Aztán 24-én hajnalban jött a komoly dny szeles melegpumpa, viharos dny széllel, átmeneti előoldallal, aztán délutántól jött a genovai ciklon jelentős 15 cm körüli havazással 25-e hajnalig, és legalább 5 napig kitartott.
Eme mostani ínséges időszakban január közepén simán színesen vennék egy ehhez hasonló nem ütős, de mindenképpen mérsékelt helyzetet.
A hét legelején láthattuk, hogy a lehető legxarabbul sült el hazánkra nézve, hiszen kaptunk előoldalt, esőt, szeles időjárást a Bella ciklon jóvoltából.
Viszont a hét legelején tele voltak a híradások azzal, hogy nyugat - Európában, és az Alpokban azért komoly akciót hozott a ciklon. Hatalmas esőzések, nagy havazások, és szélviharok ostromoltak több térséget is.
Ennyin múlik a dolog, sokszor apróságokon.
Ha ez a hétfői ciklon keletebbre tudott volna helyeződni, máris másképp gondolhatott volna hazánk egy része erre a ciklonos helyzetre.
Jelentős havazás, hófúvás is benne lehetett volna a pakliban.
Pár hete JoeJack linkelt egy teknő helyzetet a 2008. november végi helyzetet.
Én is párszor felhoztam ezt a helyzetet az elmúlt években, de reakció sosem jött rá, hiszen az ország nagy részén semmit sem mondott ez a helyzet.
Nálam Pilisvörösváron viszont kiválóan sült el.
Nov. 22-23-án hózáporokból 10 cm hó hullott, mindkét nap ény szélvihar mellett.
Aztán 24-én hajnalban jött a komoly dny szeles melegpumpa, viharos dny széllel, átmeneti előoldallal, aztán délutántól jött a genovai ciklon jelentős 15 cm körüli havazással 25-e hajnalig, és legalább 5 napig kitartott.
Eme mostani ínséges időszakban január közepén simán színesen vennék egy ehhez hasonló nem ütős, de mindenképpen mérsékelt helyzetet.
Besza***, eskü nem láttam a kommented mielőtt pont a svalbardi nyomásról kezdtem írni
Egy tagot azért kiemelnék (de több hasonló is van),, ami óceáni alacsony nyomás, és azori magas nyomás mellett mégsem hoz +4 fokokat hozzánk.
Lehet, hogy érdemes esetleg jóval több helyről vett nyomásfáklyákat nézegetni egyszerre? (Mondjuk egy svalbardit még legalább....?)
Vagy esetleg hozzávenni a jet éppen jellemző amplitúdóját?
Megannyi kérdés.
Lehet, hogy érdemes esetleg jóval több helyről vett nyomásfáklyákat nézegetni egyszerre? (Mondjuk egy svalbardit még legalább....?)
Vagy esetleg hozzávenni a jet éppen jellemző amplitúdóját?
Megannyi kérdés.


Azért Svalbardra nem rossz ez a nyomásfáklya. GFS op nagyon alul, valószínűbb hogy onnan a magasnyomás lejjebb mászik Észak-Európára. Az óceánra és a Britekre meg nagyon kétesélyes a dolog. Én úgy gondolom egyre komolyabb hideg levegő kerülhet megfelelő közelségbe hozzánk a hónap közepére, ami már zordabb is lehet...
Link
Link
384 óráig végignézve a GFS ENS-t, hunyorogva egy félzonalitás kinéz, nyugati irányítás nehezen. Link
De ez nagyjából csendőrátlag, akkora szórás van.
Jó lenne a tagokat csoportosítva is megnézni, ha lenne rá kapacitása valakinek?
Nekem ők tetszenek, de semmiképpen nem mondanám, hogy ők a legvalószínűbbek, így t2m-et sem linkelnék, elég felkavaróak így is
Link
Link
Link
Link
Link
Természetesen van "lángszórós" tag is ugyanekkorra, de én ezeket szeretem, ezért ezeket linkeltem.
Akinek van ideje, nézze végig őket, és döntse el saját maga, mennyire van értelme 300 óra felett bármelyik tagot felhozni példának bármilyen elméletre.
De ez nagyjából csendőrátlag, akkora szórás van.
Jó lenne a tagokat csoportosítva is megnézni, ha lenne rá kapacitása valakinek?
Nekem ők tetszenek, de semmiképpen nem mondanám, hogy ők a legvalószínűbbek, így t2m-et sem linkelnék, elég felkavaróak így is
Link
Link
Link
Link
Link
Természetesen van "lángszórós" tag is ugyanekkorra, de én ezeket szeretem, ezért ezeket linkeltem.
Akinek van ideje, nézze végig őket, és döntse el saját maga, mennyire van értelme 300 óra felett bármelyik tagot felhozni példának bármilyen elméletre.
Írottkőn szép napos idő volt.. De a feljutás szinte túlélőtúra volt mivel az ösvény teljesen jeges volt mint egy bobpálya.



Már 3 napja indul, de megint 0 alatt minden átlag...
Plusz nullás NAO mellett is lehet tél.
Sajnos a november első 12 napját kitöröltem az adatbázisból. A 11.13-11.30 időszak közép hőmérséklete 2.8 fok volt. A december havi közép pedig csapni való 3.0 fok volt. 2019 decembere nálam nagyságrendekkel jobban teljesített tél szempontjából. Remélem a január fordít.
Szerintem nem következik belőle egyértelműen. A 360 órás t2m OP link pedig főleg nem. Erről írtam.
Nem igaz, nem arra volt alapozva, hanem a tegnap nyomásfáklyák alapján felvázolt makrohelyzetből az következik.
Azt írtad, hogy talajon úgyis be fog enyhülni (“a végén persze itt kötnénk ki”) Ez csak arra az egy térképre volt alapozva.
Reggel -3.3 fokkal indult az év majd szépen kisütött a nap és eltakarította a dért. A T 4.5 fokig felugrott majd beborult és hűlni kezdett.
A műhold kép alapján nincs messze a derült rész határa.
A műhold kép alapján nincs messze a derült rész határa.
BUÉK mindenkinek!
Nem mi élünk nyomorult helyen, hanem a tél lett nyomorult mostanság. Nem rossz hely a Kárpát-medence. Sőt Európában, ha a síkvidéki területeket vesszük, télen (de nemcsak télen) kifejezetten jó hely télies időjárás kialakulása szempontjából. Mostanság valóban hószegényebb, enyhébb telek vannak túlsúlyban, de ez nem volt mindig így. Voltak kitünő telek, pl: az elmult negyven év alatt (ezekre többé kevésbé emlékszem, ha a statisztikai adatokat nem nézem, akkor is) nem is kevés. És még lesz is jó, élvezhető tél Magyarországon, csak most egy rosszabb periódusban vagyunk. A modellekről pedig annyit, hogy a bizonytalanság, a virusos időszak miatt van, mert jóval kevesebb adat érkezik, mint korábban.
Nem mi élünk nyomorult helyen, hanem a tél lett nyomorult mostanság. Nem rossz hely a Kárpát-medence. Sőt Európában, ha a síkvidéki területeket vesszük, télen (de nemcsak télen) kifejezetten jó hely télies időjárás kialakulása szempontjából. Mostanság valóban hószegényebb, enyhébb telek vannak túlsúlyban, de ez nem volt mindig így. Voltak kitünő telek, pl: az elmult negyven év alatt (ezekre többé kevésbé emlékszem, ha a statisztikai adatokat nem nézem, akkor is) nem is kevés. És még lesz is jó, élvezhető tél Magyarországon, csak most egy rosszabb periódusban vagyunk. A modellekről pedig annyit, hogy a bizonytalanság, a virusos időszak miatt van, mert jóval kevesebb adat érkezik, mint korábban.
Nem alapoztam semmit 360+ órás OP t2m térképekre. Légy szíves ne állíts valótlanságokat!
Boldog Új Évet Kívánok minden Metnetes tagnak!
Elég régen tag vagyok én is ,de inkább csak olvasó mint hozzászóló ,illetve model elemző!
Megint az megy a fórumon,hogy 2 napig mutogatnak a modellek jó szitukat a tél szempontjából jönnek a szebnél szebb linkek aztán 2 nap után megint romlik valamelyest a helyzett!
Nyomorult egy helyen élünk!
Elég régen tag vagyok én is ,de inkább csak olvasó mint hozzászóló ,illetve model elemző!
Megint az megy a fórumon,hogy 2 napig mutogatnak a modellek jó szitukat a tél szempontjából jönnek a szebnél szebb linkek aztán 2 nap után megint romlik valamelyest a helyzett!
Nyomorult egy helyen élünk!

Szerintem is rendben van most ez a felállás, és egészen 10-12 napra előre semmi gondot nem látok vele tél szempontjából. Amit meg későbbre mutogatnak a modellek, azt pont úgy érdemes kezelni, mint az eddigi 12+ napos beválási esélyeket
Egy egészen más helyzet ez, mint amikor enyhe légtömegű kelet eui Ac peremterületek boldogítanak. Itt a térképed t850 - e. Keleten a hideggel, nehezebben átkeverős pozícióval. Nagyon is fullos tud ez lenni, és főleg k-ék - en.

Keletnek a peremciklonok lehetnek neccesek. Mondjuk nyugatnak meg a félblocking alatt érkező frontok lehetnek azok, de legalább a keveredés meg az intenzív csapadék meglehetne 
Itt közepén nagyon jól be tud jönni mindkettő (meg ugyanúgy be is bukható simán bármelyik), szóval nekem végülis mindegy
Itt közepén nagyon jól be tud jönni mindkettő (meg ugyanúgy be is bukható simán bármelyik), szóval nekem végülis mindegy
Nyugaton a jövő hét vége környéki helyzeteket kellene kimaxolni, mert ide már az északnyugati áramlás is kuka lenne utána, ahogy 18-19 telén is volt. Minden esetre most valóban romlani látszanak az esélyek egy komolyabb és tartósabb téli lehetőségre, de ha 10-15 cm hó le tudna esni a hét vége táján, akkor én már elégedett lennék (még úgy is, hogy akkor már sajnos nem leszek itthon).
Mondjuk az időközben teljesen széteső poláris örvény miatt én nem gondolom, hogy az északnyugati-nyugati irányítású etap tartós lenne.
Mondjuk az időközben teljesen széteső poláris örvény miatt én nem gondolom, hogy az északnyugati-nyugati irányítású etap tartós lenne.
A fórumon történt valamilyen makrováltás, hogy 360+ órás OP t2m térképekre alapozunk? 
Belátható időn belül (10 nap) az ENS nem támogatja még a félzonalitást sem nagyon... csak utána húzta elő a GFS.
Sőt, 360 órán belül nem látszik pozitív t850 még az OP-on sem.
Persze hogy ez sem lehetetlen, sőt, de egy klaszter elemzés sokkal elegánsabb, sőt megalapozottabb lenne.
Belátható időn belül (10 nap) az ENS nem támogatja még a félzonalitást sem nagyon... csak utána húzta elő a GFS.
Sőt, 360 órán belül nem látszik pozitív t850 még az OP-on sem.
Persze hogy ez sem lehetetlen, sőt, de egy klaszter elemzés sokkal elegánsabb, sőt megalapozottabb lenne.
Hát ha lesz mit konzerválni! 
Nem én futtatom a GFS-t, de az op. most pont azt a kulát mutatja be, amit tegnap felvázoltam.
Ez a makrováltás óriási minőségi romlás LENNE téli esélyek szempontjából az ország nagyobb részén.
Ideig-óráig még eldöcög a dolog, de a végén persze itt kötnénk ki.
Nem én futtatom a GFS-t, de az op. most pont azt a kulát mutatja be, amit tegnap felvázoltam.
Ez a makrováltás óriási minőségi romlás LENNE téli esélyek szempontjából az ország nagyobb részén.

Ideig-óráig még eldöcög a dolog, de a végén persze itt kötnénk ki.

Remélem nem a végeláthatatlan hó, és hidegmentességről fog szólni az idei január, február.
Bár nem gondolnám, hogy a tavalyihoz hasonlóan hó nélkül menne ki, de sajnos ez sem teljesen elvetendő dolog, meg van az esélye ennek is.
Annak ellenére, hogy hómentes volt 2020. január-február, én nagyon szerettem.
Nagyon tetszett a szinte egész januárra jellemző gyakran fagyos hidegpárna a rengeteg zúzmarás nappal, majd az egész februárban dübörgő brutál nyugati drift, kemény zonalitással. Ez kuriózum helyzet volt, és rekord erősségű, még a 2007-2008-as év eleji viharciklonos zonalitás párost is felülmúlta.
Meg hát azt a január végi általam megélt kemény teles külföldi 8 napot sem lehet csak úgy kitörölni az emlékezetemből.
Remélem idén az év első két hónapja villant, ha nem, akkor kénytelen leszek északra menni. Talán márciusra már szabadabban lehet repülni, következő tervem a Norvégiához tartozó Spitzbergák.
Arrafelé március szokott a leghidegebb lenni, akkorra van csúcson a hónap legelejére a hidegbázis, plusz már nincs is teljes éjszakai sötétség, hanem már rövid nappalok is vannak.
Bár nem gondolnám, hogy a tavalyihoz hasonlóan hó nélkül menne ki, de sajnos ez sem teljesen elvetendő dolog, meg van az esélye ennek is.
Annak ellenére, hogy hómentes volt 2020. január-február, én nagyon szerettem.
Nagyon tetszett a szinte egész januárra jellemző gyakran fagyos hidegpárna a rengeteg zúzmarás nappal, majd az egész februárban dübörgő brutál nyugati drift, kemény zonalitással. Ez kuriózum helyzet volt, és rekord erősségű, még a 2007-2008-as év eleji viharciklonos zonalitás párost is felülmúlta.
Meg hát azt a január végi általam megélt kemény teles külföldi 8 napot sem lehet csak úgy kitörölni az emlékezetemből.
Remélem idén az év első két hónapja villant, ha nem, akkor kénytelen leszek északra menni. Talán márciusra már szabadabban lehet repülni, következő tervem a Norvégiához tartozó Spitzbergák.
Arrafelé március szokott a leghidegebb lenni, akkorra van csúcson a hónap legelejére a hidegbázis, plusz már nincs is teljes éjszakai sötétség, hanem már rövid nappalok is vannak.
300 óra felett azaz teljesen komolytalan, de ha gyengülne is a blocking, ez a félzóna még mindig teljesen jó. 18/19 telén ilyenből estek többször is 10-15 cm havak itt Érden 

Hát igen, jobban hasonlított egy szutykos novemberhez ez a hónap. Megszoktuk. Januárban, februárban jó lenne egy szép fordítás a tél részéről.
A mai nap mindenben eddig az év legje 
-3,5 fokos minimummal indultunk, majd reggelre észak felől megérkezett a stratus. Végülis bejött a modelleknek a kiterjedtebb ködfelhőzet. Ahogy megszokhattuk, a vasárnap hétfői medi átkerült keddre. Az Alpokaljának továbbra is hóesélyes. A továbbiakra kár szót fecsérelni, mert annyira vaksik a modellek 48órára is.
-3,5 fokos minimummal indultunk, majd reggelre észak felől megérkezett a stratus. Végülis bejött a modelleknek a kiterjedtebb ködfelhőzet. Ahogy megszokhattuk, a vasárnap hétfői medi átkerült keddre. Az Alpokaljának továbbra is hóesélyes. A továbbiakra kár szót fecsérelni, mert annyira vaksik a modellek 48órára is.
Jó kis peremciklonos, később akar félblocking is lehet ebből, kellő hideg megléte esetén sok hóval. Na persze az ország keleti fele ezt nem biztos, hogy szeretné...
De legalább zonalitásnak továbbra sincs híre-hamva amíg a szem ellát.
De legalább zonalitásnak továbbra sincs híre-hamva amíg a szem ellát.

Lemaradt a vessző és a kérdőjel.
—————
Szigethalom 2020. évi csapadéka 500,2 mm.
—————
Szigethalom 2020. évi csapadéka 500,2 mm.



