Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A kialakult, már rendszeresnek mondható pesszimizmus is statisztikán alapszik, mint a modellek, amiknek az izgalmas futásai nem akarnak megvalósulni. Vannak optimista hozzászólások is sokszor itt azért, csak a pesszimisták várakozásai valósulnak meg általában, így van alapja a hangulatnak
Rosszul mondod, mert március 20 után a sorozatos hidegleszakadás és szél jön. Eső nem. Majd megint lesz egy csontszáraz, takony hidegfrontos periódus.
Hát annak mondjuk semmi alapja nincs, hogy ne lehetne igazán durva, fagyos es hideg téli helyzet nemhogy január második felében, de akar február közepén is.
2013, 2018 kimaradtak?
2013, 2018 kimaradtak?
A napijelentés alapján december nagyobb része hótakarós volt a Kékesen (8-23., majd 28-31., és a hónap első napjaiban is volt 1 cm), és bár valóban nem volt sok hó (általában 5 cm körül), azért ez így is több, mint az egy-két óráig megmaradó 1-2 cm. A sok hülye pedig, aki felautózott érte, legalább addig sem azon kesergett, hogy lent miért nem volt semmi.
Így a tél közepéhez közel nagy tél már nem lesz belőle... Viszont komoly téli helyzet még lehet
Azért mert ha ott ilyen mennyiségű hideg van, mint amire az esélyek most a fáklyák alapján jók, akkor ez valamilyen formában oda megérkezik! Ha szerencsénk lesz akkor nagy tél is lehet ebből még.
Kísértetiesen hasonló az ECMWF makroképe az akkori makroképhez. Északon erős magasnyomás, Kelet-eu síkságon döglődő alacsony nyomású terület lecsorgó, egyre hidegebb idővel, míg az óceánon gyengélkedő ciklonok és attól dél, délkeletre fejlett AC. Meglátjuk...
Kísértetiesen hasonló az ECMWF makroképe az akkori makroképhez. Északon erős magasnyomás, Kelet-eu síkságon döglődő alacsony nyomású terület lecsorgó, egyre hidegebb idővel, míg az óceánon gyengélkedő ciklonok és attól dél, délkeletre fejlett AC. Meglátjuk...
A szezon első hókásás lepeljét láttam ma Sopronban! Felejthetetlen volt az élmény. 
Itthon szép napsütés, kis szél, ezek a tél legértékelhetőbb napjai.
Itthon szép napsütés, kis szél, ezek a tél legértékelhetőbb napjai.
Legyünk igazságosak. Az ország legalább felén túl sok ok valóban nincs az optimizmusra és eddig sem volt.
Azt is jól látjuk mostanra, hogy mely régiókban fog nagy valószínűséggel esni valamennyi hó (ha onnan jön a sírás, valóban lehet kicsit frusztráló) és az is jól látszik, hogy hol van mindennek alig pár százalék esélye. Mármint nem a sírásnak, hanem egy valamire való havazásnak.
Mindez úgy, hogy az ország legalább felén nem hullott 1 centimétert elérő hóréteg a szezonban és vészesen közeledünk a évszak feléhez.
Én sem vagyok jókedvű ettől. Ha ilyen lenne a nyár, tökön szúrnám magam. Ezzel együtt bízzunk és győzzünk.
Azt is jól látjuk mostanra, hogy mely régiókban fog nagy valószínűséggel esni valamennyi hó (ha onnan jön a sírás, valóban lehet kicsit frusztráló) és az is jól látszik, hogy hol van mindennek alig pár százalék esélye. Mármint nem a sírásnak, hanem egy valamire való havazásnak.
Én sem vagyok jókedvű ettől. Ha ilyen lenne a nyár, tökön szúrnám magam. Ezzel együtt bízzunk és győzzünk.
Pedig így van. A sok idióta néhány cm-ért azonnal felrohant, bocs felautózott a hegyekbe.
Csak, hogy értsem, 1987 január óta közel sem volt ilyen hideg sem Moszkvában sem Vorkutában mint amit most vár ebben a futásában a WZ ?
Vagy miért lett most ez a két város érdekes?
Vagy miért lett most ez a két város érdekes?
"Még a legmagasabb hegyeinkbe se találunk lassan értékelhető havat, max pár órára 1-2 centit."
Ha ezígy lenne, akkor azért nem lett volna akkora tumultus a Kékesen a téli szünet szinte minden napján meg az az előtti hétvégéken, illetve a Kőszegi-hegységbe sem mentek volna tucatszám az emberek.
Ha ezígy lenne, akkor azért nem lett volna akkora tumultus a Kékesen a téli szünet szinte minden napján meg az az előtti hétvégéken, illetve a Kőszegi-hegységbe sem mentek volna tucatszám az emberek.
Egy hét múlva letelik a tél fele. Én nem vagyok egy türelmetlen fickó, de ez ami itt volt eddig az egészen elképesztő. Gyakorlatilag nincsen tél. Ami télhez hasonlított, azt is ennek a fránya hidegpárnának köszönhetjük. Még az előrejelzésekben sincsen semmi bíztató, ahol azt látnánk, hogy igen ebből nem csak 2 mm havaseső lesz, hanem normál havazás, majd ránkzúduló hideg. Tavak befagyása? Az mi? A gyerekem úgy nő fel, hogy nem ismeri a hó fogalmát. Nagyon furcsa és elkeserítő ez. Bárhogy forgatjuk egy hét múlva elkezdünk kifelé evickélni a télből, és elindul a visszaszámlálás. Még a legmagasabb hegyeinkbe se találunk lassan értékelhető havat, max pár órára 1-2 centit. De sebaj, majd március 20 után majd fordul a trend, és jönnek a teljesen értelmetlen hidegleszakadások, széllel, esővel... Nah ez kigyütt belőlem.
A legmagasabb részeken 10cm körül, fokozatosan csökken, Nagymező kb. 3-4 cm (ott olvadt is, gondolom).
Érdemben csak az ENS -el lenne értelme foglalkozni 4-5 napon túl ,ahogy a nagykönyv is írja. Még akkor is ,ha néha elindul az op. után,de melyik után is indul amikor egyszer fent van ,egyszer lent?
Mindig van olyan tag, ami bemutatja, csak nem mindig kell komolyan venni szerintem:

Igen ez ott meglehetős szívás lenne a linkelt képeidet összevetve az ottani télállósági zónákkal. Érdekes, de talán nem meglepő, hogy a hideg kiterjedése (főleg a 2. ábrádon) meglehetősen egyezik a télállósági zónák alakjával, csak sajnos itt lenne alálövés.
A többiek kedvéért, a 8-as zóna -9,4 - 12,2 fokig "fagyálló". Forrás: Link
A többiek kedvéért, a 8-as zóna -9,4 - 12,2 fokig "fagyálló". Forrás: Link

Eljátsszva a rémisztő gondolattal, hogy sorjázni fognak az ilyen gyászos telek, bizony hol ez, hol az a mediterrán térség fog zakót adni. Hiszen alig, vagy nem állunk jobban havas, fagyos napok számában, és abban a régióban azért télen nem szenvedés kategória a csapadék, értelemszerűen a havazás sem. Jobb elvetni gyorsan az ilyen gondolatokat, próbáljuk azért elhinni (még?) hogy nem minden az aminek látszik.
Hogy fel lehetnek zaklatódva az USA tél fanok, hogy még Spanyolországban is nagyobb hó és hideg lesz mint Chicagoban!
Akárcsak amikor mi a floridai havas narancs ültetvényeket sasoljuk.
Akárcsak amikor mi a floridai havas narancs ültetvényeket sasoljuk.
Tegnap esti 18z ugyanarra az időpontra. Vajon melyik fog megvalósulni? IGEN, jól mondod, egyik sem ezekben a formájukban!!
Ezt nem (csak) neked, hanem mindenkinek írom.
Egy kicsit a magyar pesszimista virtuson próbáljunk már felülkerekedni.
Olvasom néha meló közben a fórumot, de úgy lehúz, hogy az döbbenet!!
Holnap meg majd jönnek a hurrá esik a hó hsz-ek, meg hogy erre nem is gondoltam volna stb. hozzászólások. Na az lesz még a legjobb.
Sajnos ez tényleg egy metovi szint!
Ezt nem (csak) neked, hanem mindenkinek írom.
Egy kicsit a magyar pesszimista virtuson próbáljunk már felülkerekedni.
Olvasom néha meló közben a fórumot, de úgy lehúz, hogy az döbbenet!!
Holnap meg majd jönnek a hurrá esik a hó hsz-ek, meg hogy erre nem is gondoltam volna stb. hozzászólások. Na az lesz még a legjobb.
Sajnos ez tényleg egy metovi szint!

Hát igen ez a szezon még rendes tartós fagyot sem bír kiszenvedni, tavaly legalább lehetett 2 hétig korizni, idén úgy néz ki még esély sem lesz erre.
Nem mondtam még le a havazásról, de hidegnek meg nyoma sincs. Koriznék már, de a pályák zárva a tavak meg talán márxiusra befagynak.
Bízom benne,hogy feljebb hozzák a csapadékot még kicsit a modellek, pár napig örülnék egy kis hónak,aztán enyhülne a hét második felében
Egyre gyalázatosabb a télies jövőkép. Uncsi egy ősz ez. Volt kb 2 nap. amikor a kisebb pocsolyák befagytak éjjel és ezzel kifújt.
Az esti akció északabbra volt mint a modellek várták. Nálam csak 2 mm eső esett, de egy tőlem picit délre húzódó tengely mentén 4-6 mm-ek jöttek le. Ami meglepett most, hogy éppen tegnap jól vizsgázó modellek bepakoltak 10-10mmt éjjeltől holnap délig északnyugatra is.(Icon és Arpege). Ha ez bejönne akkor k.o.-val kiütné a várva várt hétvégi csodaciklont. Hu nagyon drukkolok nekik... Bárcsak...
Megvolt a bükki futrinka, íme pár kép:
Havas szűk ösvény
Ezüsterdő
A szél felőli oldalon keletkezett folyamatosan a felhő, annak az alja egész jól kivehető ezen a képen:
Visszatekintve az előző képpel szembe, háttérben a felhőbe burkolózó Bálvány-hegy (956 m)
Nagymező:
Havas szűk ösvény

Ezüsterdő

A szél felőli oldalon keletkezett folyamatosan a felhő, annak az alja egész jól kivehető ezen a képen:

Visszatekintve az előző képpel szembe, háttérben a felhőbe burkolózó Bálvány-hegy (956 m)

Nagymező:


Most a friss parán én nem látok semmi érdemlegeset
A szombat esti Osasuna-Real Madrid meccsen lehet,hogy a hó nagyobb szerepet kap majd,mint a foci.
Ha GFS Parát megnézed ami egybefut ECM-el akkor lehet sokáig már mi sem panaszkodunk a tél miatt
A spanyol gyerekeknek is meglesz a saját 87 januárjuk....
Az eddigi tmin rekord -16,1 a reptéren.
Átlagosan 3 havas napjuk van évente (!!!) A rekord havas periódus 8 nap 1 hónapban, 1941-ből....
Link
Hát lesz pár rekord döntés...
A narancs meg az oliva drága lesz idén?
MC: megy a szkander a nyugati takony meg a keleti ciklon között még pár napig, és nincs lefújva a meccs.
Szerintem hasznosabb lenne ennek szellemében nyilatkozni itt... de nyilván mindenkinek megvan a saját véleménye és értelmezése.
Ha százalékolni kellene, akkor 80%-ot adok az 1, 60%-ot a 2, 40%-ot a 3, és 20%-ot az ennél hosszabb beenyhülésnek talajon nálunk a jövő héten.
A változtatás joga természetesen jár, mint mindenkinek.
Az eddigi tmin rekord -16,1 a reptéren.
Átlagosan 3 havas napjuk van évente (!!!) A rekord havas periódus 8 nap 1 hónapban, 1941-ből....
Link
Hát lesz pár rekord döntés...
A narancs meg az oliva drága lesz idén?
MC: megy a szkander a nyugati takony meg a keleti ciklon között még pár napig, és nincs lefújva a meccs.
Szerintem hasznosabb lenne ennek szellemében nyilatkozni itt... de nyilván mindenkinek megvan a saját véleménye és értelmezése.
Ha százalékolni kellene, akkor 80%-ot adok az 1, 60%-ot a 2, 40%-ot a 3, és 20%-ot az ennél hosszabb beenyhülésnek talajon nálunk a jövő héten.
A változtatás joga természetesen jár, mint mindenkinek.
Bizony, ha ez így megvalósul, akkor az olaszok után a spanyoloknak is tele lesz a tökük a globális felmelegedéssel.
Komoly fagykárok lehetnek ott.
Az ECM is hasonlót vár, konkrétan -15 fokot Madridba
Az nagyon kemény!
Komoly fagykárok lehetnek ott.
Az ECM is hasonlót vár, konkrétan -15 fokot Madridba
Az nagyon kemény!


Azért az kemény, hogy a mediteráneumban előbb esik hó, mint itt.

Meg az is kemény, hogy már öt hónaposra nyúlt az ősz.
Meg az is kemény, hogy már öt hónaposra nyúlt az ősz.
Én a következőket várom ide hozzám:
-hétfőn bizonytalan mennyiségű havat
-jövő hét folyamán végig télnek megfelelő hőmérsékleteket, nappali fagyokat, időszakos hózáporokat, havat
Mi itt pont jó heylen vagyunk, ahogy elnézem a jövő heti felállást, jól, de még nagyon jól is kijöhetünk ebből az átmeneti(?) északnyugatias irányításból...már többször lett ilyenből itt nagy hó!
...mert a régi mondás errefelé így tartja: "Szilágyság, te ősi vidék, nehezen gyünn a tél beléd, de nehezen es megy kifelé!"
Jó tél/hóvárást mindenkinek!
-hétfőn bizonytalan mennyiségű havat
-jövő hét folyamán végig télnek megfelelő hőmérsékleteket, nappali fagyokat, időszakos hózáporokat, havat
Mi itt pont jó heylen vagyunk, ahogy elnézem a jövő heti felállást, jól, de még nagyon jól is kijöhetünk ebből az átmeneti(?) északnyugatias irányításból...már többször lett ilyenből itt nagy hó!
...mert a régi mondás errefelé így tartja: "Szilágyság, te ősi vidék, nehezen gyünn a tél beléd, de nehezen es megy kifelé!"
Jó tél/hóvárást mindenkinek!
Húha, és micsoda kemény éjszakák jönnek ott utána 
Nálunk meg talán szombaton lesz január legszebb kirándulós napja itt az északi hegyeinkben, végre a sár is megkeményedhet egy kicsit.
Ja és telik szépen az idő, már csak 53 nap a paradicsommagok elültetéséig.
Nálunk meg talán szombaton lesz január legszebb kirándulós napja itt az északi hegyeinkben, végre a sár is megkeményedhet egy kicsit.
Ja és telik szépen az idő, már csak 53 nap a paradicsommagok elültetéséig.