Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Szakad a hó, fehéredik minden! A GFS biztosan bukott, hiszen idáig fel se hozott egy szemernyi csapadékot sem!
Hoppá ! Most látom, hogy a Déli-Bakony felett is megjelent a jel a magyar radaron. Akkor már szerintem Veszprém megye tényleg elesett, már nem csak Sümegen szállingózhat.
U.i.: Nagyvázsony észlelt hószállingát.
U.i.: Nagyvázsony észlelt hószállingát.
Észlelésekből veszem. Három helyről tudok: metnet.metész,időkép. Sajnos a mi térképünkön csak 13 észlelés volt fenn az országból a térképen, az időképen vagy 100. Hogy melyik a mérvadóbb ne firtassuk. Egyébként egy szegedi metész észlelés is volt amikor írtam. Nemrég nálunk 3-4 hóikont számoltam össze, a metészen egy volt, az időképen 25. Ez utóbbi már Vasban,Sümeg vidékén,Pusztaszabolcsról és Orosházáról is adott hóesést, amikor néztem.
Sajnos az automata csapadékmérések szerint nincs nedvessége a hónak, du. 3-ig nem mértek egy tizedmm-t sem. Az első tized 15:10-kor volt valahol Sellye környékén.
A bakonyi radarjelért a szlovák radar a ludas. Kompozit radarképen szerintem mindegyik rajta van, de csak a szlovák mutat az északabbi részekre jelet, mert így van kalibrálva. A hófelhőt látja a magyarral ellentétben, de az a hó nem esik le.
Sajnos az automata csapadékmérések szerint nincs nedvessége a hónak, du. 3-ig nem mértek egy tizedmm-t sem. Az első tized 15:10-kor volt valahol Sellye környékén.
A bakonyi radarjelért a szlovák radar a ludas. Kompozit radarképen szerintem mindegyik rajta van, de csak a szlovák mutat az északabbi részekre jelet, mert így van kalibrálva. A hófelhőt látja a magyarral ellentétben, de az a hó nem esik le.
Nálunk még nem kezdődött el a havazás.
De a téli napok remélhetőleg hosszú sorozata igen, -1.3 fok volt a mai csúcs.
De a téli napok remélhetőleg hosszú sorozata igen, -1.3 fok volt a mai csúcs.
Ha igy.megy még az északdunántúlra is föl èr.Nem igy adták a modellek.a csapadékot.Hát ihen mediről van szó.
Érdekes most már a nagyobb felbontású modelleket is nézegetni.
A HiRLAM nevű például behozza a holnapi gyenge havazást az ország nagyobbik felére:
A HiRLAM nevű például behozza a holnapi gyenge havazást az ország nagyobbik felére:

Azèrt az èrdekes, hogy egèsz nap gyengèn fagy a harmatpont is -2 allatt ès a pocsolyàk egy rèsze be sem fagyott, ami igen annak a nagyrèszèn màr felolvadt/olvadozik. Gondolom mèg mindig a talajhő dolgozik, ami az esetleges havat is zabàlnà. Tèny, ezèrt nem kell aggòdnunk,mert a 2cm havunk mindig 4-5nap tàvolsàgban van lol
Nem sok esélye van. A harmatpont egész nap nemigen megy fagypont fölé szerdán.
Ráadásul hajnalban várható a csapadék, szóval nem hiszem, hogy az olvadással gondok lehetnének, ha így jönne be mint ahogy most kinéz.
Elég nehéz elképzelni, hogy szerda délután -5 -6 fokos harmatpont és -7 -8 fokos t850 mellett +4 fokok lennének, ami a GFS--en látszik....
Masszív hózáporokat annál inkább
Ráadásul hajnalban várható a csapadék, szóval nem hiszem, hogy az olvadással gondok lehetnének, ha így jönne be mint ahogy most kinéz.
Elég nehéz elképzelni, hogy szerda délután -5 -6 fokos harmatpont és -7 -8 fokos t850 mellett +4 fokok lennének, ami a GFS--en látszik....
Masszív hózáporokat annál inkább
Még most olvasom vissza a GEM-et. Szerintem elromlott. Egy hét múlva délután -18, reggelre -26...(Debrecen). Nem láttam ilyet még elméletben sem nála, legalábbis nem emlékszem ilyenre.
Naná, hogy akkor történik valami itt Pesten majdm, amikor Vas megyében leszek azokban a napokban
kabaré
És milyen érdekes, hogy a 30 éves T850-es átlag decemberben és januárban is nagyjából ugyanannyi, szinte semmit sem változik.
Ebből is látszik, hogy nem feltétlen a T850 bűvöletében kell élni, hanem elsősorban a T2m bűvöletében.
Ebből is látszik, hogy nem feltétlen a T850 bűvöletében kell élni, hanem elsősorban a T2m bűvöletében.
Üdvözlök mindenkit a Fórumon. A mai naptól én is bővitem a csapatot
. Remélem hasznos tagja leszek.
Én attól tartok, hogy nem lesz elég hideg, Még szerda hajnalra megkockáztatnám, azt is, hogy fagymentesek leszünk és nappal is bőven fagypont felett.
A szerdában bízom én is, hátha lenne egy kis látvány.
A hétvégi hózáporokhoz túl ÉK-re leszünk attól tartok.
Egy kis kontraszt, december 10-i és január 10-i fáklya:
A hétvégi hózáporokhoz túl ÉK-re leszünk attól tartok.
Egy kis kontraszt, december 10-i és január 10-i fáklya:

Valaki tudna linkelni egy horvát radart? Illetve mit látni eddig, hogy halad a medi útja, ahogy az ECM várta?
A jövő héten a főváros környéke valóban jól profitálhat. A nem túl vérmes lehetőségeket kimaxolhatja a térség..
Ha a horvát radar nézem, itt már 10 óra óta esnie kellene rendesen, csak nem ér le. Talán majd délutántól, bizakodó vagyok
Ez is csoda,hogy itt Tolna déli részén is csapadék van a radaron,nem ér persze földet,de elkezdett szállingózni egy jó 10 perce. Az ECM is késő délután,estére várja.
A horvátoknál most ahogy erősödik az intenzitás,úgy kezd megmaradni mert pluszban vannak több helyen a kamerákon is látni 
Link Zágráb és Barcs között félúton lévő város Cazma.
Link Zágráb és Barcs között félúton lévő város Cazma.
És ez már a héten a harmadik havazás, szerdára jöhet az újabb adag. A karácsonyi 87-hez hasonló hóhelyzetről nem is beszélve, az is komoly volt a havas Mikulás után
Remélem legalább egy tavalyihoz hasonló gyönyörű, vastag zúzmarás hetünk lesz a környéken. Hó nélkül volt, de gyönyörű volt.
Itt sincs sok minden még. Néha gyengén esik, vagy szálingozik, de semmi komoly. Néztem horvát webkamerákat, de pár centis hó Zágráb környékén, vagy attól is délre van. Még a végén az 1-2 centit is úgy kell kiszurkolni
.
Ide Münchenbe és az Alpok északi lejtőire végre berobbanhat az az igazi tél, amire már másfél nagyon várok
Münchenbe nem biztos, hogy jó szögben érkezik, mert a beenyhülés (és a csapadékmennyiség is) még igen kérdéses: Link a modellek (és a GFS tagjai) sem döntötték még el, hogy (kis túlzással) -7, vagy +1 fok lesz a T850 a nagy csapadék idején 14-én. (Ez 0 és 1400m körüli hóhatárt jelentene: Link de München 600m-en van, ez kis előny lehet.) A 13-ai akció havat hoz, de itt pozitív T2m mellett, utána még sok a kérdés, nagy a szórás. Vannak futások (néha az operatívok is), ami 20-40cm havat ad/adott (tegnapi ECM, mai GFS! Link ), de voltak futások, amik több esőt, max. 5-10cm vizes latyakot adtak. Lehet ebből egy átlagos téli helyzet és életem egyik legnagyobb havazása is... 
A hegyek viszont más kérdés, ott "nincs pardon", a hóhatár most szinte akármeddig kúszhat, 1400-1500m felett mindenképp kemény téli világ lesz. Link 70-150mm hóban, nyugaton több de enyhébb időben, keletre kevesebb, de tutibb hőmérsékleten. A T850 0 fokig mehet fel (ez még 1200-on (néha 900m-ig) is hó, de 1400-tól porhó). Erre rálöttyen hétvégére a -10 alatti T850, lesznek ott szép értékek
Megpróbálom szerdán, csütörtökön és a hétvégén is levadászni a leghavasabb (még megközelíthető) helyeket, de ilyenkor a lavinák esélye eléggé leszűkíti a túrázható helyeket.
Végre nem a déli lejtők kapják a durvulatot!
Igaz, az ottani (december eleji) 4-500mm-ektől is elmaradunk.
A hegyek viszont más kérdés, ott "nincs pardon", a hóhatár most szinte akármeddig kúszhat, 1400-1500m felett mindenképp kemény téli világ lesz. Link 70-150mm hóban, nyugaton több de enyhébb időben, keletre kevesebb, de tutibb hőmérsékleten. A T850 0 fokig mehet fel (ez még 1200-on (néha 900m-ig) is hó, de 1400-tól porhó). Erre rálöttyen hétvégére a -10 alatti T850, lesznek ott szép értékek
Végre nem a déli lejtők kapják a durvulatot!














