Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nyugi, szerintem kizárt, hogy Szolnokon ne lenne majd szerda reggelig bezárólag egy kis hó 
Magyartölgy: köszi, igyekszem, most valamivel biztosabbnak néz ki ez a helyzet, remélem bejön a várakozásom (vagy ahogy te mondtad, legyen inkább pesszimista ez a térkép)
Magyartölgy: köszi, igyekszem, most valamivel biztosabbnak néz ki ez a helyzet, remélem bejön a várakozásom (vagy ahogy te mondtad, legyen inkább pesszimista ez a térkép)
Ill. még annyi, hogy 2010-ben a hómaradványok után 25-e délutántól kiadós havazás jött a szélvihar mellett, komolyabb hófúvással. És ezután 2 hétig maradt a vastag hótakaró a tartós fagynak köszönhetően.
De ezek a 2010. körüi évek tudtak valamit, hiszen pl. 2012-ben havas volt a Mikulás. Épp dec. 6-án érkezett pár cm hó hózáporokból.
Sőt, 2013. dec. 6-án hajnalban jött egy hózivatar, mely nem maradt meg sokáig.
De pl. 2017. és 2019-ben is részben havas volt Mikulás napja. Ezeken a napokon olvadt el mindkét nap estére szinte teljesen a hó. A nap első felében még volt összefüggő réteg.
De ezek a 2010. körüi évek tudtak valamit, hiszen pl. 2012-ben havas volt a Mikulás. Épp dec. 6-án érkezett pár cm hó hózáporokból.
Sőt, 2013. dec. 6-án hajnalban jött egy hózivatar, mely nem maradt meg sokáig.
De pl. 2017. és 2019-ben is részben havas volt Mikulás napja. Ezeken a napokon olvadt el mindkét nap estére szinte teljesen a hó. A nap első felében még volt összefüggő réteg.
Más dolog (jogosan) elégedetlennek lenni és megint más dolog hazudni (múltkor töröltem is azt a hozzászólását, amiben azt "állította", hogy még Dobogókőn is 0 cm hó esett eddig a szezonban).
Egyébként gondolom Pesten belül is vannak különbségek, de december 27-én este Ferihegyen pl. volt egy ugyan rövid, de korrekt havazás is amiből lejött kb. fél cm hó, és többször volt már -5 fok alatt a minimum (pl. ma reggel is). Tudom, ez sem sok, de azért a semminél kicsit mégiscsak több.
Egyébként gondolom Pesten belül is vannak különbségek, de december 27-én este Ferihegyen pl. volt egy ugyan rövid, de korrekt havazás is amiből lejött kb. fél cm hó, és többször volt már -5 fok alatt a minimum (pl. ma reggel is). Tudom, ez sem sok, de azért a semminél kicsit mégiscsak több.
Teljes mértékben egyet kell értenem veled. Eddig itt is csak fél órás hószállingózás volt. Se több, se kevesebb. Elég szomorú.
Szerdán is ki tudja mi lesz erre. Nem sok jót érzek. Ha nappal esik a picike hó akkor semmi nem marad belőle, ha éjszaka akkor pedig délig kb. át is alakul.
Szerdán is ki tudja mi lesz erre. Nem sok jót érzek. Ha nappal esik a picike hó akkor semmi nem marad belőle, ha éjszaka akkor pedig délig kb. át is alakul.
Kewin, legutóbb is helytálló volt a havas latolgatásod bízom a mostaniban is.
Annyi tévedés belefér ha alábecsülöd a mennyiséget.
Annyi tévedés belefér ha alábecsülöd a mennyiséget.
Ez csak sirató havazás!. Mennyivel jobb amikor a kialakult hótakarót fagyos hideg időszak követi!
Köszi! Lakóhelyem megint határeset, a semmi és a valami között. Nah majd meglátjuk, bízok
Csak hogy a helyére tegyük a dolgokat. Mondjuk itt a főváros környékén, de ez vonatkozik az ország jó részére. Meteorológiailag 42 nap telt el a télből. A tél sava-borsa a hó és én összesen összeadva, fél órás hószállingózást láttam. Nem tudom tudja e ezt valaki alulmúlni. A szinte végig átlag feletti hőmérsékletről már nem is beszélve. Szóval az elégedetlenkedőket igencsak meg lehet érteni. Pilisszentkereszt hozzászólása is szerintem az jelenlegi télről szólt, nem pedig az idei, 11 napja tartó télről. Most egy komolyabb lehűlési periódus előtt állunk. Bevállalható időn belül a jelentősebb havazás esélye szinte nulla. Utána változás kezdődik, a ciklonok nyugat felől betörnek a kontinensre. Na itt a kérdés, hogy ez mennyi meleget és hova fogja felrántani. A csapadék az biztosított ilyen esetben, de lehet ebből egy brutál, bizonytalan idejű előoldal, de lehet egy alig érintő, negatív légoszlopos előoldal is komolyabb hóval, majd hátoldal .
Nekem túlzottan nincs jó előérzetem, annak ellenére sem, hogy bármilyen forgatókönyv valósul meg, a keményebb hideg ott figyel még sokáig északon. De az én előérzetem és a realitás reméljük köszönőviszonyban sincs egymással, még ha szakmai szempontból is elemzem a jövőt, akkor sem. Hiába adja időnként egy-két modell a nagyvadat, egyelőre úgy érzem kevés dolog stimmel, hogy ez létrejöjjön. EGYELŐRE!
Nekem túlzottan nincs jó előérzetem, annak ellenére sem, hogy bármilyen forgatókönyv valósul meg, a keményebb hideg ott figyel még sokáig északon. De az én előérzetem és a realitás reméljük köszönőviszonyban sincs egymással, még ha szakmai szempontból is elemzem a jövőt, akkor sem. Hiába adja időnként egy-két modell a nagyvadat, egyelőre úgy érzem kevés dolog stimmel, hogy ez létrejöjjön. EGYELŐRE!
Tapasztalatból mondom, hogy nálam enyhülés előtt közvetlen jönnek a legnagyobb havak. Kemény hidegben a legkevésbé.
Szóval számomra pozitívum, ha enyhülés látszik a hideg után, persze komolyabb csapadék lehetőség mellett a legjobb a téma.
200 méteren lakom, északon, szépen be tud ragadni a hideg dny, déli, dk áramlásnál főleg, és pengeél helyzeteknél itt általában jól sülnek el a dolgok. A egyik legjobb példa erre 2013. első harmada volt.
Sőt, nálam az egyik legdurvább különbség 2012-ben volt.
Akkor volt nálam utoljára havas karácsony, szóval már 8 éve.
Emlékszem, hogy a modellek karácsony előtt már napokkal adták a szkandert, hogy a tőlünk ék-re halmozódó igen hideg légtömegeket kiszorítja a dny felől érkező jóval melegebb levegő.
Végül a dec. 23- I havazás, majd ónos eső után beállt nálam a hidegpárna, így 24-25-én is sűrű köd volt összefüggő hótakaróval, a T. 0 fok körül mozgott.
Míg a szomszédban pl. Telkiben napsütés, +10 fok volt dec. 24-25-én is.
Aztán 26-án az ál hidegfront már nálam is melegedést hozott, és elvitte a havat.
Amúgy érdekes, de 1 évvel korábban 2011-ben is hasonló játszódott le nálam. Akkor is havas karácsony volt.
Sőt 2010-ben és 2009-ben is havas volt nálam a karácsony, hiszen a néhány nappal korábbi havazásokból maradt nálam nem összefüggő hóréteg.
Szóval számomra pozitívum, ha enyhülés látszik a hideg után, persze komolyabb csapadék lehetőség mellett a legjobb a téma.
200 méteren lakom, északon, szépen be tud ragadni a hideg dny, déli, dk áramlásnál főleg, és pengeél helyzeteknél itt általában jól sülnek el a dolgok. A egyik legjobb példa erre 2013. első harmada volt.
Sőt, nálam az egyik legdurvább különbség 2012-ben volt.
Akkor volt nálam utoljára havas karácsony, szóval már 8 éve.
Emlékszem, hogy a modellek karácsony előtt már napokkal adták a szkandert, hogy a tőlünk ék-re halmozódó igen hideg légtömegeket kiszorítja a dny felől érkező jóval melegebb levegő.
Végül a dec. 23- I havazás, majd ónos eső után beállt nálam a hidegpárna, így 24-25-én is sűrű köd volt összefüggő hótakaróval, a T. 0 fok körül mozgott.
Míg a szomszédban pl. Telkiben napsütés, +10 fok volt dec. 24-25-én is.
Aztán 26-án az ál hidegfront már nálam is melegedést hozott, és elvitte a havat.
Amúgy érdekes, de 1 évvel korábban 2011-ben is hasonló játszódott le nálam. Akkor is havas karácsony volt.
Sőt 2010-ben és 2009-ben is havas volt nálam a karácsony, hiszen a néhány nappal korábbi havazásokból maradt nálam nem összefüggő hóréteg.
Mi itt - remélem csak egyelőre - az abszolút esélytelenek nyugalmával szemléljük a körbe havazást ( kivéve É).
Max. a hőmérséklet csökkenése tud szórakoztatni mert nyitva maradt a fridzsider ajtó.
Max. a hőmérséklet csökkenése tud szórakoztatni mert nyitva maradt a fridzsider ajtó.
Összedobtam egy ilyet: Link
Szerda reggelre kifehéredhetünk☃️❄️
Kedd estétől északnyugat felől várhatóan egyre nagyobb területen kezdődhet havazás, hószállingózás, mely szerda reggelre már a keleti határig is kiterjed. Előreláthatólag a Tiszántúlon, annak is főleg az északi felén eshet a legtöbb hó, itt akár 3-4 cm-re is hízhat a hóréteg, azonban az ország déli-délnyugati harmadát kivéve szinte bárhol kifehéredhet a táj szerda reggelre. Fontos megjegyezni, hogy északnyugaton kedd este eleinte ónos eső, fagyott eső is hullhat, így arrafelé érdemes lesz körültekintően közlekedni!
Szerda reggelre kifehéredhetünk☃️❄️
Kedd estétől északnyugat felől várhatóan egyre nagyobb területen kezdődhet havazás, hószállingózás, mely szerda reggelre már a keleti határig is kiterjed. Előreláthatólag a Tiszántúlon, annak is főleg az északi felén eshet a legtöbb hó, itt akár 3-4 cm-re is hízhat a hóréteg, azonban az ország déli-délnyugati harmadát kivéve szinte bárhol kifehéredhet a táj szerda reggelre. Fontos megjegyezni, hogy északnyugaton kedd este eleinte ónos eső, fagyott eső is hullhat, így arrafelé érdemes lesz körültekintően közlekedni!

Itt is egy nagyon vékony lepel képződött, de ide szerdától jönnek a dolgok
Végre egy kép a keleti havazásról! Kis hal is hal. Még en is kisasolok néha az esélytelenek Buddhai nyugalmával, hátha egy kis szállinga jut ide is. 
Kozben jönnek a képek infók! Jól van hogy zajosabb a BP környéki, vagy dunántúli havazás, de ez sem kevésbé érdekes.
Kozben jönnek a képek infók! Jól van hogy zajosabb a BP környéki, vagy dunántúli havazás, de ez sem kevésbé érdekes.
Azért egy ilyen hideg felhalmozódást, negatív indexeket, nagy lehetőségeket ilyen pengeéllel elszúrni kár lenne
Amit a GFS PARA nyomott az bizony tényleg 1987-hez hasonló, azóta eltelt 30 év, akár még lehetett volna belőle is valami. Lehet ekkora megbolondulás télire megint nem mostanában lenne, csak 2040 körül
Nagyon sajnálnám, ha pengeéles valamikkel túlélnénk ezt a telet. Nagy télre ilyen hidegbázissal mikor ha nem most lenne nagy esélyünk? Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy nem tudunk bemákolni egy 2003-as, 1999-es ciklont, peremciklont. Nem kell ide 1987.
GFS 270 óránál: Link Hogy az istenbe nem tud kialakulni egy mediterrán ciklon? Minden meglenne hozzá. Lenne mit beszipkázni északról is! Nem és nem! Amit meg utána mutat, áh hagyjuk.
MEDICIKLON MOST TE JÖSSZ. Vélemény ?
Amit a GFS PARA nyomott az bizony tényleg 1987-hez hasonló, azóta eltelt 30 év, akár még lehetett volna belőle is valami. Lehet ekkora megbolondulás télire megint nem mostanában lenne, csak 2040 körül
GFS 270 óránál: Link Hogy az istenbe nem tud kialakulni egy mediterrán ciklon? Minden meglenne hozzá. Lenne mit beszipkázni északról is! Nem és nem! Amit meg utána mutat, áh hagyjuk.
MEDICIKLON MOST TE JÖSSZ. Vélemény ?
Hajrá kelet! Ez a ti hetetek lehet 
Ez a legjobb talán, de az összes modellen van minden napra hóesés. Link
Ez a legjobb talán, de az összes modellen van minden napra hóesés. Link
Nálam még most sem az igazi a megmaradás, de javul a helyzet. 
A colostokot azért még nem ásom elő a fiók mélyéből.
A colostokot azért még nem ásom elő a fiók mélyéből.

Lepel---> Pipa 
Éppen, hogy fagypont alat, de megmarad! Továbbra is gyengén, de havazik! Már ideje volt...
Éppen, hogy fagypont alat, de megmarad! Továbbra is gyengén, de havazik! Már ideje volt...

Mobilról vagyok, a linket tudom másolni és browserben működik is, de miután bemásolom ide kommetbe, valahogy kettéválik. Valamilyen karaktert nem bír a comment-form alighanem.
De amúgy mindegy is, a lényeget leírtam szóban
De amúgy mindegy is, a lényeget leírtam szóban
Tényleg nem jó a link... akkor illeszt be a képet (mint régen), modiknál tudsz arra hivatkozni, hogy nem tudsz linkelni
Én aztán nem bánom ha ott esik
de nálam úgy ne ha rá jön a bazi előoldal
240 óránál is havazik még bőven az ECM, csak nem tudom valamiért normálisan linkelni.
Jó kis pengeél, de egy ilyen még mindig reálisabb esély,
mint az olyan klasszik fehér armageddon, amit a GFS para nyomott be ma.
Jó kis pengeél, de egy ilyen még mindig reálisabb esély,
mint az olyan klasszik fehér armageddon, amit a GFS para nyomott be ma.
A friss ecm északkeletnek ha nem is extra, de zömmel fagyos, jó esetben havas lehet (egy hét távlatig figyelembe véve). Legyen már végre normális talajfagy. Egy egészen más világ az mint ez a hurkalé. Hétvégén az is bejatszik! 
Akkor nyugodtan fuss majd egy kört hétfőn reggel a mínusz 20 fokban
Link®ion=slovakia&chart=overview,850temp,wind10mkph,snowdepth&run=12&step=240&plottype=10&lat=46.915&lon=21.719&skewtstep=0
Ez eddig a legdurvábban havas ECM futás ide a főváros környékére....
Ez eddig a legdurvábban havas ECM futás ide a főváros környékére....
Csak a szokásos a Pilisből. 
Jó kis fagyi lesz reggelre, már -6 fok van. Soha viszont nemlátásra sár.
Jó kis fagyi lesz reggelre, már -6 fok van. Soha viszont nemlátásra sár.
Benne volt a pakliban hogy a sok durva hideg futás után elindul a másik irányba a fáklya, lehet még itt fordulat oda-vissza.
Ráadásul lehetnek még előtte havas események a héten.
Ráadásul lehetnek még előtte havas események a héten.
Nem lehet mindig dél a szerencsés, hadd essen csak északon is már végre hó.
Ma szép napos időnk volt így a téli napnak lőttek viszont most jó kis zutty van hátha a zord összejön cserébe.

Véleményed szerint ez megint mitől van? 
Eddig vártuk, hogy ez a mediterrán ciklonnak nevezett valamin túl legyünk, mert " megbolondítja a modelleket "
, most megint ezt olvasom.
Azért valljátok be, nektek is van olyan érzésetek, hogy nagyon szenved ez a 2020/2021-es tél?
Akarná, akarná, de mégsem jön neki össze a nagy dobás. Néha egy-egy modellen felvillan valami, majd a következő nem hogy tartaná, még csak nagyjából is, de megint más jön ki
Várunk és várunk.......
Eddig vártuk, hogy ez a mediterrán ciklonnak nevezett valamin túl legyünk, mert " megbolondítja a modelleket "
Azért valljátok be, nektek is van olyan érzésetek, hogy nagyon szenved ez a 2020/2021-es tél?
Várunk és várunk.......
Nem minden a t850
. És a 24 óránkénti kép sem segít....
MC: valahogy nem aggódom, hogy ne lenne később téliesebb futás
Egyébként meg ezen a képen is ott a következő hideglezúdulás esélye.
Ja és 240 óránál is havazik
MC: valahogy nem aggódom, hogy ne lenne később téliesebb futás
Ja és 240 óránál is havazik
144 óra felett elég random az összes modell kb. ahányszor lefuttatnánk bármelyiket különböző végeredményt hozna ki mindegyik.
Szerintem rémhírterjesztés miatt betiltották 171 óra felett. Nagyon helyes, jó sok valótlanságot szokott mutatni.
171 óráig jutott ezúttal....
ECM legalább megy, és ott is van rajta ígéretes helyen egy peremcickány
Link
ECM legalább megy, és ott is van rajta ígéretes helyen egy peremcickány
Már -5 alatt. Kemény este lesz. Egész nap fagyott. Persze hó semmi.
talán picike szerdán, bár abban sem bízom már. Ritka szar egy év.
Azért ide is lehetne figyelni, mivel ide nem 1-2 cm hó várható.
De ahogy az itteniek mondanák: Ki a gyászt érdeklünk mink?
De ahogy az itteniek mondanák: Ki a gyászt érdeklünk mink?


