Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Itthon Pilisvörösváron ma sem volt zúzmarás köd, viszont reggel mikor indultam otthonról, tegnaphoz hasonlóan Pilisvörösvár-Piliscsaba határától sűrű zúzmarás köd volt továbbra is, mely Piliscsévig a munkahelyemig kitartott. Ott dél körül oszlott fel, de az idő fagyos maradt, így a zúzmara is szépen megmaradt, még vastagodott is tegnaphoz képest, több cm vastag volt.
Délután Piliscsaba-Pilisvörösvár határáig szép zúzmara volt, viszont a határtól már el is tűnt a zúzmara. Mintha elvàgták volna.
Képek a zúzmaráról Piliscséven :
Délután Piliscsaba-Pilisvörösvár határáig szép zúzmara volt, viszont a határtól már el is tűnt a zúzmara. Mintha elvàgták volna.
Képek a zúzmaráról Piliscséven :




A városon belül is több halmazállapotú van. Van ahol hó, másik részén ónos kopogó valami esik.
Balfi utcában hó esik
a, többi nem számít
Balfi utcában hó esik
Nehéz megállapítani....5 perce kopogott most nem, de szöszöl.Assedudja mit akar ! 
Ez sanszosan ónos-pihét nem látok-ez így csuf lesz
Ez sanszosan ónos-pihét nem látok-ez így csuf lesz
Mindkettő helyes, én az utóbbit használom. Azaz a napi Tmin és Tmax hőmérsékletének az átlagát.
Annyi pontosítás, hogy a 19 óra az nem fix.
Télen 19 óra, nyáron 20 óra, hiszen 18 UTC-ben értendő a 24 órás dolog.
Annyi pontosítás, hogy a 19 óra az nem fix.
Télen 19 óra, nyáron 20 óra, hiszen 18 UTC-ben értendő a 24 órás dolog.
Még mindig túl északra szorulnak be a ciklonok. Ha kicsi délebben vonulnának, előbb le tudna szakadni ránk is a hideg. Link
Mert azért a hidegbázis továbbra is a közelben marad
Link
Bazsa: Münchenben más volt a kiindulási helyzet is. A front pedig pont felettünk döglik be teljesen, szerda délre. Úgyhogy mákkal, de megúszható a jelentős olvadás, én továbbra is tartom.
Ha mégsem, akkor arról is írunk majd.
Szerk: 8 (!!) cikloncentrum, bisssztosan így lesz
Link
Mert azért a hidegbázis továbbra is a közelben marad
Bazsa: Münchenben más volt a kiindulási helyzet is. A front pedig pont felettünk döglik be teljesen, szerda délre. Úgyhogy mákkal, de megúszható a jelentős olvadás, én továbbra is tartom.
Ha mégsem, akkor arról is írunk majd.
Szerk: 8 (!!) cikloncentrum, bisssztosan így lesz
Ha Rudinál 600m-en egész nap 1.5 fokban havazott és ua. a front jön hozzánk akkor nem látom miért lenne nálunk jobb a helyzet. Hacsak nem lesz szél.
Hiába reménykedsz, biztos lesz olvadás feléd is holnap, feltéve ha lesz minek olvadnia.
Egyrészt tegnap és ma azért maradtak alacsonyak a Tmax-ok, mert inverzió volt, viszont átkeveredés semmi.
Holnap inverzió nem lesz, legfeljebb délelőttig, délelőttől viszont jön az erős, viharos ény széllökésekkel az átkeveredés.
Hiába hűl T850-en reggeltől, az átkeveredés miatt garantált a plusz fok holnapra, a modellek szerintem nem fogják alálőni holnapra a Tmax-okat, jó eséllyel meg lesz az általuk várt +3 fok körüli Tmax, de ha annyi nem is lesz, +2 fok szinte biztos. Ezek az álcázott hidegfrontok már csak ilyenek.
Ami a várható hóréteg lassabb olvadása, esetleg részleges megmaradása mellett szólhat az elsősorban a harmatpont.
Ha tartósan negatív tud maradni, esetleg csak rövid időre megy pozitív értékre, az a hó megmaradása mellett szólhat.
Meg persze a talajfagy jelenléte sem hátrány, ill. az sem lenne az, ha a vártnál több, mondjuk 3 cm körüli hó hullana térségünkben. Én reménykedem, hogy lesz egy hótakarós nap, mely kitart részben egész nap.
Sőt, az lenne a legjobb, ha éjjel hullana a hó fagyban, aztán utána megenyhülne az idő kicsit, átmenetileg olvadna, aztán reggelre visszafagyna. Na ez elég szívós hóréteg lenne, szemben azzal, ha leesne 3 cm szűz pihe.
Egyrészt tegnap és ma azért maradtak alacsonyak a Tmax-ok, mert inverzió volt, viszont átkeveredés semmi.
Holnap inverzió nem lesz, legfeljebb délelőttig, délelőttől viszont jön az erős, viharos ény széllökésekkel az átkeveredés.
Hiába hűl T850-en reggeltől, az átkeveredés miatt garantált a plusz fok holnapra, a modellek szerintem nem fogják alálőni holnapra a Tmax-okat, jó eséllyel meg lesz az általuk várt +3 fok körüli Tmax, de ha annyi nem is lesz, +2 fok szinte biztos. Ezek az álcázott hidegfrontok már csak ilyenek.
Ami a várható hóréteg lassabb olvadása, esetleg részleges megmaradása mellett szólhat az elsősorban a harmatpont.
Ha tartósan negatív tud maradni, esetleg csak rövid időre megy pozitív értékre, az a hó megmaradása mellett szólhat.
Meg persze a talajfagy jelenléte sem hátrány, ill. az sem lenne az, ha a vártnál több, mondjuk 3 cm körüli hó hullana térségünkben. Én reménykedem, hogy lesz egy hótakarós nap, mely kitart részben egész nap.
Sőt, az lenne a legjobb, ha éjjel hullana a hó fagyban, aztán utána megenyhülne az idő kicsit, átmenetileg olvadna, aztán reggelre visszafagyna. Na ez elég szívós hóréteg lenne, szemben azzal, ha leesne 3 cm szűz pihe.
Több verziót is hallottam a napi közép T számításáról. Az egyik hogy 0-24 óra közötti értékek átlaga a másik pedig hasonlóan a Tmin, Tmax intervallumhoz 19-19 óra közötti leolvasások átlaga. Melyik a helyes?
Elnézést az amatőr kérdésért.
Elnézést az amatőr kérdésért.
Hát a ma esti eddigi modell futásokon azért látok javulást ami a huszadika környékét illeti. Legrosszabb esetben 3 napos előoldal után is télbe fordulna ismét az idő. Ez a GFS verzió. Ez a töménytelen mennyiségű, rendkívūl hideg levegő fel fogja falni a ciklonokat ahogy azok beérnének a szárazföld felé és GFS-en is már roppant gyors légnyomás emelkedés indulna meg Skandinávia felett. Megcsinálja ez a hideg az AC-t. Lesznek itt még izgalmak.
Ez általában tényleg így van de az érdekes ahogy írod régebben hónapokig a briteknél volt az Ac és mostanság nem. Az figyeltem meg mostanság tavaszal van ott az Ac és kapjuk a hideg öblítéseket éjjeli fagyokkal. Kérdésem van erre valami magyarázat h miért akkor kedvező a felállás a hidegnek? Én sokkal jobban drukkolnék egy előoldalas tavasznak hideg az óceánra áramoljon ne hozzánk.
Szépen fésüli ki a domborzat a csapadékot Sopron előtt. Megnézve a gfs és gem 925ös térképeit, jobb is hogy nem ér talajt a csapadék. Természetesen esőnek várják a modellek. Elképesztő az egész szituáció és szezon. Pár napja ez a mai nap is jónak tűnt. De nem baj, nem baj... Már a kocsiban van minden cucc a házi hókészítéshez! Meguntam ezt a nyomorúságot és legalább a legszűkebb környezetemet szebbé tudom tenni vele amint - 2 fok alá megyünk újra, azaz csütörtök este. Ez a szezon meg menjen a búsba!
Ahogy írtam már többször, nálunk a kemény tél egyik alapfeltétele a Brit- vagy Skandináv anticiklon, ami ránkforgatja a hideget.
Amíg az anticiklon messzebb van Európától az óceánon, addig Nyugat-Európára forgatja a hideget és nálunk előoldalas helyzet van inkább, ha meg nagyon benyomul a szárazföldre, akkor meg keletre forgatja a hideget.
Eddig azért nem volt hideg, mert az anticiklon jellemzően kint volt az óceánon.
Most talán először nyomakszik be egy kicsit a Brit-szigetek és Skandinávai fölé egy rövid időre Link és már jön is a hideg Link
Érdekes egyébként, mert az elmúlt 10 évben sokszor volt olyan, hogy hónapokig a Brit-szigetek felett tanyázott az anticiklon, most szerencsére (mármint azért szerencsére, mert én nem a kemény télnek szurkolok) nem tud tartósan ott lenni.
Persze ez bármikor változhat, viszont abban a pillanatban jönni fog a hideg.
Amíg az anticiklon messzebb van Európától az óceánon, addig Nyugat-Európára forgatja a hideget és nálunk előoldalas helyzet van inkább, ha meg nagyon benyomul a szárazföldre, akkor meg keletre forgatja a hideget.
Eddig azért nem volt hideg, mert az anticiklon jellemzően kint volt az óceánon.
Most talán először nyomakszik be egy kicsit a Brit-szigetek és Skandinávai fölé egy rövid időre Link és már jön is a hideg Link
Érdekes egyébként, mert az elmúlt 10 évben sokszor volt olyan, hogy hónapokig a Brit-szigetek felett tanyázott az anticiklon, most szerencsére (mármint azért szerencsére, mert én nem a kemény télnek szurkolok) nem tud tartósan ott lenni.
Persze ez bármikor változhat, viszont abban a pillanatban jönni fog a hideg.
Végig futottam az összes létező modellt.
Továbbra is 1 milliméter a reális várakozás. Ezen felül minden tízed milliméter ajándék. De, ha valaki a Pesti, különösen a Dél pesti oldalon ennyit sem kap, akkor sem lehet mit számon kérni a modelleken. Tényleg nagyon vérszegény kis "havas" helyzet ez. De legalább az.
Zivi. Úgy, ahogy mondod.
Továbbra is 1 milliméter a reális várakozás. Ezen felül minden tízed milliméter ajándék. De, ha valaki a Pesti, különösen a Dél pesti oldalon ennyit sem kap, akkor sem lehet mit számon kérni a modelleken. Tényleg nagyon vérszegény kis "havas" helyzet ez. De legalább az.
Zivi. Úgy, ahogy mondod.
Szezonrekord dőlt nálam ma, hiszen a Tmin: -8,5 fok lett, mely ráadásul nem sokkal éjfél után állt be, utána a változó felhőzet mellett már lassú melegedés indult. Reggeltől mostanáig sok napsütés volt, a Tmax: +1,1 fok lett.
Napi közép T. : -3,7 fok lett, mely épp hogy nem lett szezonrekord, hiszen tegnap -3,75 fok lett a napi közép T.
Tartja magát a dér már szombat este óta árnyékos helyeken. És mivel elég sok januárban az árnyékos hely, ez a település kb. felét jelenti, így a hómentesség ellenére azért akad némi fehérség.
Napi közép T. : -3,7 fok lett, mely épp hogy nem lett szezonrekord, hiszen tegnap -3,75 fok lett a napi közép T.
Tartja magát a dér már szombat este óta árnyékos helyeken. És mivel elég sok januárban az árnyékos hely, ez a település kb. felét jelenti, így a hómentesség ellenére azért akad némi fehérség.
Lepellel várni a leplet. Az volna a jó.
Kínomban nevetek, de hát ezt is meg kell becsülni. Én már akkor is boldog leszek, ha reggel a srácaimmal tudok egyet hógolyózni suli, ovi előtt.
Elég necces lehet. A friss GFS csapadéktérképét pörgetve a hóhatár a környékemen végig 100-200m körül lenne. A t2m maxot ide 2 fok körül várja, de csak rövid időn át. Szóval elég lenne ha csak 1-2 fokot tévedne. Délelőtt már indul a hidegadvekció odafent, a szél is komoly faktor lesz, remélem itt nem lesz erős.
Illetve ha leesne legalább 1 cm hó, az is megdobná.
Azért nem tökéletesen reménytelen, hogy legalább részben fehérek legyünk holnap estére is.
Mindenesetre a talaj már napja rendesen csonttá van fagyva, az alulról segíthet most egy kicsit.
Illetve ha leesne legalább 1 cm hó, az is megdobná.
Azért nem tökéletesen reménytelen, hogy legalább részben fehérek legyünk holnap estére is.
Mindenesetre a talaj már napja rendesen csonttá van fagyva, az alulról segíthet most egy kicsit.
Nálatok -1 fok körül volt a maximum, onnan azért naplementére már amúgy is lement volna -3 köré, ha nem történik semmi. Egyébként a mai alacsony maximumokat az alul megülepedett hidegnek köszönhettük, amihez hozzájárult egyrészt az alacsony minimum, másrészt pedig a térségben előforduló köd-/páramezők hatása, holnap viszont ezek közül egyik sem lesz.
Kirándultunk délután. A kilátó előtt Ropoly felöl tükörjég. Terepjáró az árokban. Jól tartja magát a hó a Zselicben.



Éreztem én, hogy valami csavar van a dologban, látod? 
De tényleg, amúgy -1,5 körülre számítottam mikor kimentem, így lepett meg a -3.
Holnap tényleg más szitu lesz, de ma és holnap is +3 fokokat várt több modell, mégis 0 alatt maradtunk, pedig még nap is volt.
Ezért reménykedem egy kicsit a holnapi olvadás megúszásában.
Nyuli: tökéletesen látszik, és irigykedem hogy világosban odaért!
De tényleg, amúgy -1,5 körülre számítottam mikor kimentem, így lepett meg a -3.
Holnap tényleg más szitu lesz, de ma és holnap is +3 fokokat várt több modell, mégis 0 alatt maradtunk, pedig még nap is volt.
Ezért reménykedem egy kicsit a holnapi olvadás megúszásában.
Nyuli: tökéletesen látszik, és irigykedem hogy világosban odaért!
Tempósan (3,5 C le 30 perc alatt) zuhan a hőmérséklet. Ha kicsit még kitartana a derült idő szép kis mínuszokhoz segítene a havunk.
A délre lévő köd/Stratus pamacsból hozta be egyébként a szél a hidegebb levegőt.
Na mi Budapestiek, húztunk egy számot és beálltunk a sorba. Talán mi is sorra kerülünk.
Épp ezt néztem én is. Pesttől kicsivel délebbre van jelenleg a leghidegebb. A relatív páratartalom elég magas. Lehet ez is segített a T alacsonyan tartásában.
Mindenestre jó kondíciókkal várjuk az esti/éjszakai hóesést. Nagy kár, hogy még az 1mm-t is össze kell imádkozni. Pláne itt a pesti oldalon.
Mindenestre jó kondíciókkal várjuk az esti/éjszakai hóesést. Nagy kár, hogy még az 1mm-t is össze kell imádkozni. Pláne itt a pesti oldalon.
Itt Münchenben délelőtt óta havazik, de a 1.5 fokban csak olvad a régi havunk is, nagyobb tempóban, mint a hulló hó, úgyhogy vizes latyak most a város. Eddig kitartott a hideg, éjjel -8 körül volt a Tmin, de az erős szél pillanatok alatt feltolta a T-t pozitívba. Másfél fokon múlik most jó 10-12 cm friss hó. Látványnak szép az erős szélben amúgy. Plusz a hegyekben igazi hóvihar-feelinget hoz: Link
Mindig innen kezdi induláskor (ha meg állok pár percig akkor 40-ig is felmegy
)
Hát igen, a ma esti, éjjeli attrakció mellett nekünk talán egy lepkefingnyivel a holnapi érdekesebb lehet. Aztán max meglepődünk.
Legalább a megmaradással nem lesznek gondok, csak legyen is minek...
Mellesleg itt a reptéren megint ködösödik, és befagy a p.....
Mellesleg itt a reptéren megint ködösödik, és befagy a p.....
A hőtérképek alapján lepett meg, illetve hogy sütött a nap egész sokat.
Az országban az előbbi alapján nincs sok ennél hidegebb hely (vagy csak sokat késnek a térképek).
Az országban az előbbi alapján nincs sok ennél hidegebb hely (vagy csak sokat késnek a térképek).
Azért januárban nem meglepő szerintem, ha 4 órakor -3 fok van, negyed órával a naplemente előtt. 
Ferihegyen is ennyi van most, a maximum pedig -0,2 fok volt.
Ferihegyen is ennyi van most, a maximum pedig -0,2 fok volt.
Bátor vagy. Egészen más időjárási körülmények lesznek, mint ma volt, de legyen igazad.
Nem véletlenül nem volt ma itt olvadás... ez azért meg így is meglepett hogy beültem:

Na, egész jól belejöttünk
Már jónéhány hozzászólás óta nem volt WZ-térkép
Beszállok még én is




Így van. Virgák vannak de nem ér földet.
Más. Jelenleg a hó réteg 0-3 cm között mozog. A t jelenleg 0 fok.
Más. Jelenleg a hó réteg 0-3 cm között mozog. A t jelenleg 0 fok.


Pedig ha jól látom, akkor az ALARO is behúzza hozzád, igaz, wrf még délebbre húzza.
Ez most már nowcasting
Ez most már nowcasting
A megye északi és keleti részei már nincsnek árnyékban ilyen csapadékmozgásnál. Nem tudom elhinni a wrf verzióját, azaz hogy lemászik délebbre is a csapadék













