Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Akkoriban még szülővárosomban Nagykárolyban laktam, két dolog ami bevésődött: a leállitott személygépkocsi forgalom és a kb 40 cm-es hórétegen besüllyedés nélküli járkálás hála az erre ráeső vastag jégrétegnek amit az ideiglenes előoldalas enyhülés okozott.
Én általános iskolás voltam azon a napon. Emlékszem,az országúton mentünk iskolába,mert a nagy hó miatt autók nem jártak. Beleugráltunk a hóval betemetett árkokba,volt amelyik derékig elnyelt. Cseppet sem volt veszélytelen,de akkor ez nem igazán érdekelt,hatalmas élmény volt.
Jelenleg 1,6 fok van. Időnként szállingózik a hó a hózáporok maradványaiból.
Jelenleg 1,6 fok van. Időnként szállingózik a hó a hózáporok maradványaiból.
Ma délutáni felhőzet Piliscséven. Jó volt ez a tiszta levegő ma végre, és még néhány napig egész biztosan így is marad. Elég jó kis szél döngetett amúgy napközben, saccra 70 km/h körüli max. lökésekkel. Szeretek itt dolgozni, igazi nekem való szép hely, jó kilátással, és igen szeles. 


1987. jan. 13. Senki sem emlékezik meg eme nemes dátumról a hazai brutális időjárási események történelmében!? 
Immáron pont 34 éve történt. Jó hosszú idő, és azóta sem volt ilyen durva helyzet.
Én akkor még nem éltem, de át tudom érezni milyen lehetett, hiszen tavaly jan. végén átéltem, csak hát nem itthon, hanem külföldön.
Immáron pont 34 éve történt. Jó hosszú idő, és azóta sem volt ilyen durva helyzet.
Én akkor még nem éltem, de át tudom érezni milyen lehetett, hiszen tavaly jan. végén átéltem, csak hát nem itthon, hanem külföldön.
Link
Donnie, ez az irány most sokkal inkább kedvez nektek. Ide viszont ez már most nem lesz jó. Meglepne ha lepelnél több esne. Na de itt elégedettlenek nem lehetünk.
(Azért remélem, esik még ehhez valamennyi a héten.
)
Donnie, ez az irány most sokkal inkább kedvez nektek. Ide viszont ez már most nem lesz jó. Meglepne ha lepelnél több esne. Na de itt elégedettlenek nem lehetünk.
Ha ugyanannyi esne ott mint itt, akkor is itt lenne sokkal több hó
. Nem véletlenül itt vettünk házat...
Plusz most még az orográfia is minket segít, meg az áramlási irány. Jó eséllyel az utóbbi miatt látszik több mm is.
Persze titeket egyetlen délen elvonuló medi 5-6 ilyen fővárosi helyzet hőmennyiségével kompenzál, szóval csitt!
Plusz most még az orográfia is minket segít, meg az áramlási irány. Jó eséllyel az utóbbi miatt látszik több mm is.
Persze titeket egyetlen délen elvonuló medi 5-6 ilyen fővárosi helyzet hőmennyiségével kompenzál, szóval csitt!
Én majd meghalok izgalmamban, hogy lesz-e valahol a fővárosban 3 cm hó, vagy nem. Néhány évvel ezelőtt még halálra röhögtük volna magunkat azon, hogy egyesek ekkora mennyiségen való vita miatt akarják ivartalanítani a másikat.
De hát most nagy a szükség.(-:
Apám. Őszintén csodálom a környezetedet. Ez természetesen bók volt. 
Közben learaszoltunk 1 fokig. Vadul várom az Érdi 3 millimétert!
Közben learaszoltunk 1 fokig. Vadul várom az Érdi 3 millimétert!
Kihagytam 500-600 hozzászólást és már olyanokat olvasok hogy zivatarzóna meg az előrejelzések szerint országos havazás éjjel. Kezd izgalmas lenni a helyzet, bár egy nagyokostól (hidegveszélyről motyogott ami lebetegít) azt hallottam, hogy Szibériából jön a hideg és a térképén nyugatról keletre haladó frontokat láttam. Hát a tegnapi front is nyugatról jött és ény-on nem 4 fokban eső meg vegyesfelvágott lett, hanem csekélyke hó a fél országban és a 0 fokot alig haladtuk meg. Nem ilyen óceáni löttyökhöz vagyunk szokva, ami ahelyett hogy langyos esőt hozna havazgat.
Aztán nézve a friss térképet ugyan három (ukrán,dán,grönlandi) ciklont látok, de Grönland keleti partjaitól Szibériáig egy AC. Gondolom az ad bizonytalanságot, hogy a ciklonok megeszik-e a hideget, vagy az AC koppint a ciklonok orrára, mint ahogy a norvég ciklon öklözte le az azori orrot tegnap. Nemrég azt hittem a norvég ciklon nem bír az azori-urali AC párral és azok összekapcsolódnak. Most talán a ciklon elvonultával kattan a bilincs a ciklon mögött ? És akkor ény-ról jön be a szibériai fridzsider levegője ?
Aztán nézve a friss térképet ugyan három (ukrán,dán,grönlandi) ciklont látok, de Grönland keleti partjaitól Szibériáig egy AC. Gondolom az ad bizonytalanságot, hogy a ciklonok megeszik-e a hideget, vagy az AC koppint a ciklonok orrára, mint ahogy a norvég ciklon öklözte le az azori orrot tegnap. Nemrég azt hittem a norvég ciklon nem bír az azori-urali AC párral és azok összekapcsolódnak. Most talán a ciklon elvonultával kattan a bilincs a ciklon mögött ? És akkor ény-ról jön be a szibériai fridzsider levegője ?
És én minek nézném a te diagrammod? Vagy hol említettem Budapestet?
A magyarázkodás a FAIL szorzója, de azért abba ne hagyd
A magyarázkodás a FAIL szorzója, de azért abba ne hagyd

Hozzám továbbra sem számol GFS 3 millit.
Celsius. Amikor a korábbit írtam, még nem volt friss ECM. Igen, az valóban biztatóbb.
FAIL.
Zsu-nál a megfejtés
Celsius: azt meg még nem is néztem, de annál jobb
Zsu-nál a megfejtés
Celsius: azt meg még nem is néztem, de annál jobb
Ehhez annyit tennék hozzá, hogy ha marad az ény-i hátoldali áramlási helyzet, abból megfelelő hidegöblitési "beesési szög" esetén, a genovai öbölben fennáll a mediterrán ciklon képződés esélye.
Az már más "lapra" tartozik hogy elhúz a Balkánra esetleg felkanyarodik. Másik eset, hogy peremcici születik valahol a teknő déli peremén és az rongyokhat" be Közép-Európába.
Tetszik a hosszabbítás tél szempontjából. Nem vagyok ellene a trendnek.
Például: Mediterrán ciklon hóesélyekkel rajtunk átvonuló ciklon kp. hmm...
Még rendesen fejben le is futtattam a dolgot mint országos havazást, hátoldalán beinduló stabil élénk ény szélel közepesen erős hóátfúvásokkal a szokásos szélcsatornákban.
Az már más "lapra" tartozik hogy elhúz a Balkánra esetleg felkanyarodik. Másik eset, hogy peremcici születik valahol a teknő déli peremén és az rongyokhat" be Közép-Európába.
Tetszik a hosszabbítás tél szempontjából. Nem vagyok ellene a trendnek.
Például: Mediterrán ciklon hóesélyekkel rajtunk átvonuló ciklon kp. hmm...
Egész nap most először kaptak határátlépési engedélyt Hegyeshalomnál a csapadéktömbök 
Kicsit ugyan meleg van, de mivel bőven fagypont alatti a harmatpont és a teljes légoszlop fagyos, nem kell aggódni. MOndjuk kicsit talán száraz a levegő a magasban, de jók lehetünk nemsokára egy hózáporra.
UM kivételesen most az utolsó pillanatban pakolt be ide 2-3mm csapadékot, GFS is ad szépen 2-4mm csapadékot egy viszonylag erősebb góccal, szlovák Aladin is ad valamennyit, ECM-be se nehéz belegondolni néhány mm-nyit, szóval reggel akár ugyanolyan tájra is ébredhetünk, mint ma reggel. 1-3cmre számítok
Kicsit ugyan meleg van, de mivel bőven fagypont alatti a harmatpont és a teljes légoszlop fagyos, nem kell aggódni. MOndjuk kicsit talán száraz a levegő a magasban, de jók lehetünk nemsokára egy hózáporra.
UM kivételesen most az utolsó pillanatban pakolt be ide 2-3mm csapadékot, GFS is ad szépen 2-4mm csapadékot egy viszonylag erősebb góccal, szlovák Aladin is ad valamennyit, ECM-be se nehéz belegondolni néhány mm-nyit, szóval reggel akár ugyanolyan tájra is ébredhetünk, mint ma reggel. 1-3cmre számítok
Már megkezdte az ostromot a sereg, bár a védelem egyelőre szépen tartja magát.
GFS már 3 mm-t ad majdnem, múlt éjjelre a felét sem mutatta.
FlaNeth: itt a fórumon van leírva, minden télen százszor, ugyanazoktól. Nem hogy KELL, hanem hogy FOG.
GFS ens nem támogatja a tartós előoldalt. Link
FlaNeth: itt a fórumon van leírva, minden télen százszor, ugyanazoktól. Nem hogy KELL, hanem hogy FOG.
GFS ens nem támogatja a tartós előoldalt. Link
Ezért írtam reggel hogy nincs ez még lefutva szerintem. Egy futás alatt fordulhat a kocka.
Hová van az leírva, hogy mindig a meleg felé KELL billenni a dolognak?
Hová van az leírva, hogy mindig a meleg felé KELL billenni a dolognak?
Ha minden jól megy reggelre megint fehérre ébredhet Győr k.ke.
Mondjuk én jobban díjaznám ,ha ez a sok centike ,lepelke egyszerre esne le és 3 napig megmaradna. De hát nem kívánságműsor.
Mondjuk én jobban díjaznám ,ha ez a sok centike ,lepelke egyszerre esne le és 3 napig megmaradna. De hát nem kívánságműsor.
Még abban az időtávban vagyunk szerintem, hogy fordulhat a tendencia, 20-a még 7 nap, kb. annyit ér az op, mint egy másik perturbáció.
65-70 km/h-s lökésekkel szaggat a szél - ha már hó nincs, legalább dinamika van és így nem unalmas a dolog 
A hózáporok rendre K felé kerülik a várost.
A hózáporok rendre K felé kerülik a várost.
Igen. Valószínű igazad van. Ez ki is ment a fejemből.
Akkor csak két szezon ment ki hideg miatti figyelmeztetés nélkül az OMSZ háza táján. A 2018/2019. , ill. 2019/2020-as szezon.
Ilyen mértékű légmozgás és felhők mellett nem tudom ebből mikor lesz legalább gyenge fagy, ha egyáltalán lesz.
Az UM viszont egész pofás lett reggel 6-ra.
Az UM viszont egész pofás lett reggel 6-ra.
Jó is lenne, a friss GFS ide péntekig minusz fokokat mutat meg napkozben is 
De ez egy kiragadott futás, a tendencia sajnos nem ez...
De ez egy kiragadott futás, a tendencia sajnos nem ez...
no ennyit a reggeli "jön a kikelet" és "vége a télnek" kommentek margójára..
a hatórás modell hullámvasút újra töltve és most ismét lejtmenet következik? ( remélem )
a hatórás modell hullámvasút újra töltve és most ismét lejtmenet következik? ( remélem )
Igen. Kétszer mentem!
Mikor 3/7-kor odaértem még sötét volt. 
De jó, és egyben fura is ilyet látni az OMSZ veszélyjelzésben.
Szombatra 3 ék megye 1. fokú figyelmeztetést kapott extrém hideg, az az -15 fok alatti hőmérséklet lehetősége miatt :
Az elmúlt két szezonban ilyet nem láttam, sőt lehet van az már három szezon is.
Talán a 4 évvel ezelőtti 2016/2017-es szezonban ment ki legutóbb hasonló figyelmeztetés az igen hideg 2017-es január során.
De lehet volt az egyszer-egyszer 2. fok is extrém hideg lehetősége miatt.
De jó, és egyben fura is ilyet látni az OMSZ veszélyjelzésben.
Szombatra 3 ék megye 1. fokú figyelmeztetést kapott extrém hideg, az az -15 fok alatti hőmérséklet lehetősége miatt :

Az elmúlt két szezonban ilyet nem láttam, sőt lehet van az már három szezon is.
Talán a 4 évvel ezelőtti 2016/2017-es szezonban ment ki legutóbb hasonló figyelmeztetés az igen hideg 2017-es január során.
De lehet volt az egyszer-egyszer 2. fok is extrém hideg lehetősége miatt.
Szerintem csak az történt, hogy valahol Floridában egy Heliconius charithonia meglátott egy szemrevaló nőstényt és izgalmában a szokottnál nagyobbat legyintett a szárnyával
A Gem már reggel sem foglalkozott enyhüléssel, csak a hideg hóval...
Igen, gyökeresen más felállás egyből
Már ott látszik, amikor betódulás helyett kezd felkenődni a nyugati ciklon az AC-ra.
Holnap - ha kell - újra százalékozunk majd
Habnak a tortára: 2 mm-re emelte az éjjel csapadékot.
Na, így kezdődjön minden este
Satya: nem annyira az időtáv a lényeg, hanem a szakmai mélység. A latolgatós fórumban azért elvárt az utóbbi, itt csak mérsékelten: inkább csak a bődületes hülyeségek kerülnek törlésre, a távolban levő érdekességek nem, és ez nagyon helyes így.
Holnap - ha kell - újra százalékozunk majd
Habnak a tortára: 2 mm-re emelte az éjjel csapadékot.
Na, így kezdődjön minden este
Satya: nem annyira az időtáv a lényeg, hanem a szakmai mélység. A latolgatós fórumban azért elvárt az utóbbi, itt csak mérsékelten: inkább csak a bődületes hülyeségek kerülnek törlésre, a távolban levő érdekességek nem, és ez nagyon helyes így.
És ezért kétszer mentél be dolgozni? 
Kewin6: remélem nem ette meg a telet, mondjuk a fél fogára sem lenne elég
Gabor820212: szerintem a meteorológiai esélylatolgatások pont ezt a célt szolgálja (szolgálná), és akkor nem lennének ide belinkelve laikusnak félreérthető 240-280 órás futások
Mondjuk azt nem értem, hogy a 168 órán túlra vonatkozó előrék miért nem kerülnek automatikusan oda..., merthogy oda való, persze még senki sem definiálta azt, hogy hány órától számít "meteorológiai esélylatolgatásoknak " bizonyos modell futás.
Én azt a fórumot is szívesen látogatom, tanulni sosem késő
Na, kussolok
Lassan csitul a szél, várom a tegnapi lepel ismétlődését
Kewin6: remélem nem ette meg a telet, mondjuk a fél fogára sem lenne elég
Gabor820212: szerintem a meteorológiai esélylatolgatások pont ezt a célt szolgálja (szolgálná), és akkor nem lennének ide belinkelve laikusnak félreérthető 240-280 órás futások
Mondjuk azt nem értem, hogy a 168 órán túlra vonatkozó előrék miért nem kerülnek automatikusan oda..., merthogy oda való, persze még senki sem definiálta azt, hogy hány órától számít "meteorológiai esélylatolgatásoknak " bizonyos modell futás.
Én azt a fórumot is szívesen látogatom, tanulni sosem késő
Na, kussolok
Lassan csitul a szél, várom a tegnapi lepel ismétlődését
