Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Semmivel sem volt több hideg közelebb mint a linkelt térképeden. Annyi hogy most szar irányból rossz szögben fűződhet le a ciklon.
Akkor volt körben elég hideg, igen....
Most meg?
Link
Sajnos végül jó eséllyel annyira sz*r helyen lesz a ciklon a briteknél, hogy a teljes kontinensről kitolja a hideget.
Ocsmány egy valami
Link Link
Így, hogy volt pár GFS futás ami elég jól lehozta DK-re, még rosszabb látni, hogy elhalt az az esély.
Ezzel megint minimum 6-10 nap hátrányba kerül a hidegmag. Lesz Február mire össze tudja kaparni magát a mi régiónkra nézve. Ha egyáltalán.
Most meg?
Sajnos végül jó eséllyel annyira sz*r helyen lesz a ciklon a briteknél, hogy a teljes kontinensről kitolja a hideget.
Ocsmány egy valami
Így, hogy volt pár GFS futás ami elég jól lehozta DK-re, még rosszabb látni, hogy elhalt az az esély.
Ezzel megint minimum 6-10 nap hátrányba kerül a hidegmag. Lesz Február mire össze tudja kaparni magát a mi régiónkra nézve. Ha egyáltalán.
Bezzeg 8 éve, 2013. jan. 13-15. között micsoda bazi jó mediterrán ciklon volt az országban, mely főleg a Dunántúlon, másodsorban az ország középső részén maradt emlékezetes. Nagy hó hullott, jó kis pengeél helyzet volt a környékemen.
Sosem felejtem el jan. 14-ét. Hajnaltól-reggelig 14 cm porhó hullott nálam erős széllökések, kisebb hófúvás közepette, majd reggeltől-másnap 15-e reggelig folyamatos csapadékhullás volt végig 0 fokban, és szinte óráról-óràra más halmazállapotú csapadék hullott. Ónos eső volt a leggázosabb, havazásos részeknél pedig gyarapodott a hóréteg.
15-e reggelre közel 20 cm-es jeges-kérges hóréteg alakult ki. Baró látvány volt.
Telki itt van tőlem 10 km-re, és emlékszem, hogy egy helyi észlelő mennyit panaszkodott onnan 24-e este, hogy a szép havat elmossa az intenzív eső, nálam meg a hó szakadt.
Aztán 15-18-a között újabb többszöri havazások, főleg a Dunántúlon újabb jelentős kivitelben.
Jan. 16-18. között a Dunántúl ény-i felén 30-50 cm közötti volt a jellemző hóréteg.
Na látjátok, ez az igazi tél, nem az, ami az elmúlt években volt.
Istenem, hogy én mikor fogok átélni újra ilyen kedvező blocking-helyzetet, mint 2013. első negyedében!?
Sosem felejtem el jan. 14-ét. Hajnaltól-reggelig 14 cm porhó hullott nálam erős széllökések, kisebb hófúvás közepette, majd reggeltől-másnap 15-e reggelig folyamatos csapadékhullás volt végig 0 fokban, és szinte óráról-óràra más halmazállapotú csapadék hullott. Ónos eső volt a leggázosabb, havazásos részeknél pedig gyarapodott a hóréteg.
15-e reggelre közel 20 cm-es jeges-kérges hóréteg alakult ki. Baró látvány volt.
Telki itt van tőlem 10 km-re, és emlékszem, hogy egy helyi észlelő mennyit panaszkodott onnan 24-e este, hogy a szép havat elmossa az intenzív eső, nálam meg a hó szakadt.
Aztán 15-18-a között újabb többszöri havazások, főleg a Dunántúlon újabb jelentős kivitelben.
Jan. 16-18. között a Dunántúl ény-i felén 30-50 cm közötti volt a jellemző hóréteg.
Na látjátok, ez az igazi tél, nem az, ami az elmúlt években volt.
Istenem, hogy én mikor fogok átélni újra ilyen kedvező blocking-helyzetet, mint 2013. első negyedében!?
A délután volt egy lightos hószállingózás.
Továbbra is gyengén teljesít a tél hóügyileg felénk...
Továbbra is gyengén teljesít a tél hóügyileg felénk...
Hát, bizony sanszos, hogy jó ideig ez a 2-3 cm volt itt a max. A legközelebbi csapadék egyre inkább esőnek néz ki, jövő hét második felében.
Ez így most elég siralmasan fest.
Ez így most elég siralmasan fest.
Csak nem szakad nálad a hó? 
Szlovák radar szerint pont betalált oda...
Szlovák radar szerint pont betalált oda...
Csak már látnám körvonalazódni azt a jövő hét végi lehűlést, mert egyenlőre szűkebb térségemben jövő hét végi bemelegedést látok, nem is kicsit: péntek szombat +10 ; +12 ; +13 C fok maximumok éjszakai fagyok nélkül (ECM GFS). Eddig legyintettem, hogy messze van, de hiába múlnak a napok, az előrejelzésekben a meleg stabil a jövő hét második felében.
Vasárnap is sajnos szívóágon lehetünk, pedig az se nézne ki rosszul. Körbe leszünk lőve arra tippelnék.
Nálam egyértemű csalódás ez a hideg etap hó tekintetében mert minden mérhető mennyiséget adó lehetőség kikerült /‘elkerülte de a nyár nagy dobása is augusztus 30-ra esett ezért bízom abban hogy ha korábban nem is de február végén tudunk a kertben szánkózni.
Gratula a mai mákos kis térségeknek.
Gratula a mai mákos kis térségeknek.
Egész nap fagy. Néha volt gyenge szállinga is. Most -3 már gyönyörű az erdő. 6 cm kb a hóréteg.

Ami a csehek felől közeledik, megszórhatja még az esti órákban a Dunántúlt.
Link
Talán még a budai agglomeráció is kaphat beőle..!? Hm....
Link
Talán még a budai agglomeráció is kaphat beőle..!? Hm....
Látom sok helyen azért kifehéredett az ország, jó ez így.
Hozzánk ma reggel kopogtatott a jeges maci, gyenge hóeséssel karöltve, 4 centi tömör havunk van, a következő 3-4éjszaka elég csípős lehet.
Gyenge szél, néha élénk löketekkel.
Hozzánk ma reggel kopogtatott a jeges maci, gyenge hóeséssel karöltve, 4 centi tömör havunk van, a következő 3-4éjszaka elég csípős lehet.
Gyenge szél, néha élénk löketekkel.

Végül bő két centi laza szerkezetű hó esett, így 2 - 4 centis összefüggő hótakaró van. Az elenkülő északkeleti szél hordja a tetőről a havat, - 3,1 fok Egyre jobb ez! 



Látom. Én most majd 30 percet autókáztam a de nem találkoztam ilyen gépekkel, igaz fekete az aszfalt mindenhol.
Jött egy szép kis hózápor, gyorsan ki is fehérített minket végre. Legalább ide is jutott ennyi.

Lehet mert a Weather Chanel app is hirtelen 34%-ot add este 8-re havazasra a koràbbi 10% helyett. Ilyen tàvlatban jòl megszokta fogni ezeket
Miskolcon 6 órája havazik végig negatív hőmérséklet mellett. Most épp -4 fokban esik. Amerre jöttem ( végig a városon) még a mellékutakon sem marad meg és az összvastagság sem több 2 cm-nél pedig voltak kimondottan erős időszakok is.
Bocsi, a kép mellé valami miatt nem tudtam hozzászólni, 2-3 centi hó esett ma, a T. -3.5 fok, remélem a bükki tömb még lemászik idáig
Az a böszme nagy csapadékmező sokkal szimpatikusabb szögben érkezik ide hozzám, mint az elmúlt napok tömbjei (bár nem panaszkodom, 3x is esett már mérhető, és napok óta hófoltos a környék )
Pedig a 12-es Arome-on ott vannak a nyugati hózáporok, mondjuk lehet még az előzőt láttad.
A hóvastagság 5 cm körül van, a mai az ötödik hótakarós nap az idei télen. Most gyengébben esik, de mintha kezdene összeállni a következő konvergencia, amiből a Bükk és a Mátra környékén még lejöhet néhány centiméter hó.
Ha ebből az elvonuló minitömbből ömlött, akkor nagyon kíváncsi vagyok, mit hoz az É felől érkező böszmenagy csapadékmező 

Most jó helyen voltatok. Anyukámnál is havazik reggel óta, már többször söpörnie kellett, Jászapátin lakik, kértem képet.
Sajnos nyugatabbra nem sikerült elérni a havazásnak így mi itt ezt a lehetőséget is megszívtuk hasonlóan a medihez, hózáporokhoz és a hidegfronthoz is.
Az árnyékos részeken van vékony <1cm lepel.
Ahogy Donnie írta talán már elértük a gödör alját hó esélyek viszonylatában és ettől már csak jobb lesz.
Valószínű ennél a jövő heti enyhülés is több havat hoz ahogy Anarki elemezte.

Sajnos nyugatabbra nem sikerült elérni a havazásnak így mi itt ezt a lehetőséget is megszívtuk hasonlóan a medihez, hózáporokhoz és a hidegfronthoz is.
Az árnyékos részeken van vékony <1cm lepel.
Ahogy Donnie írta talán már elértük a gödör alját hó esélyek viszonylatában és ettől már csak jobb lesz.
Valószínű ennél a jövő heti enyhülés is több havat hoz ahogy Anarki elemezte.
Most elbizonytalanodtam az estét illetően. Amolyan mindent vagy semmit mutatnak a modellek. GEM szerint 5-6 mm-es szezonrekord havazás előtt állumk, eközben arome és wrf szinte semmit sem lát ebből. A csehektől látványosan érkezik pedig egy hatalmas tömb ami elég jól lekövethető a Gem térképein is, így most talan neki kell hinnem.
Egész pofás havazás lett a tömbből, ami elért. Sajnos, ahogy elért minket, el is kezdett zsugorodni, a középső intenzívebb része is, így szerintem ez sem hozza meg a számomra már megváltást jelentő 3-4 centimétert. Viszont a Hajdúságban megint kapnak egy kis utánpótlást úgy tűnik.
Ez a havazàs azèrt nagy meglepetès volt fèl 12- től. A T csökkent folyamatosan minusz 0.3 ròl minusz 1.5 re. A hòrèteg 2-3cm ès ez az első havas napunk.
Nèha hatalmas libatollak estek.
A kèphez. Egy pehely mèrete. 183 cm vagyok szòval nincs kis kezem.
Nèha hatalmas libatollak estek.
A kèphez. Egy pehely mèrete. 183 cm vagyok szòval nincs kis kezem.


Megnéztem az omsz friss videóját, igen csak ellaposodni látszik( legalább is a dunántúlon) Az óriási szibériai hidegbetörés, itt sima átlagos januári idő lesz, de keleten sem lesz olyan hideg mint látszott. A hideg zöme tőlunk keletre szakadt le. Jövő héten eleinte havazás aztán szinte tavaszias hangulatú idő,esővel majd a hétvégén kissé hűvösebb léghullámok érik el térségünket (Török lászló)
Köszönöm ismét a kimerítő válaszodat, jó olvasni részletes leírást erről a témáról, legalább az ember mindig tanul valamit, és remélem, hogy a jövő héttől kezdődő időszakban tényleg több havat láthatunk.
"Óceáni trutyival nem sokra megyünk az a baj" - javaslom bátran nézz utána az utóbbi 10-20 év 5+ centis havazásainak, hogy milyen időjárási körülmények között hullottak le, ez már a múlt, ebben nincsenek valószínűségek, bizonytalanságok, ezek olyan körülmények között hullottak le, amit az archív térképeken látni fogsz.
Túlságosan nagy a félelem azoktól a légáramlatoktól, amik tartalmaznak óceáni légtömeget.. Az oldalon lévő véleményvezérek belesujkolják mindenki fejébe, hogy máshogy normális tél már nem lehet, csak ha 1987-es mértékű hideg szakad le. Annyiban igazuk van, hogy ha ilyen hideg szakad le, akkor hőmérsékleti szempontból már 100% téli időszakot kapunk, és minden lehetséges apró csapadék is megmaradó havazásként jelentkezik. Ha jól szakad le a hideg, akkor pedig érkezhetnek olyan nagyvadak, amikre még évtizedek után is emlékezni fogunk.
VISZONT! Elég sok olyan csaknem országos, jelentős havazást fel tudok idézni, amikor az érkező hideg mértéke nem csak tizedannyi volt, de nem a Kelet-Európai síkságról érkezett, hanem bőséges óceáni levegő bekeveredéssel. Nem biztos, hogy ezek az évtized vagy évszázad havazásai voltak, de amiket mostanában tapasztalunk, azokhoz képest gigabrutál jelzőt lehet rájuk mondani.
A hosszútávú előrejelzések tekintetében és az 1987-es szezonhoz hasonló hidegleszakadások fürkészésével kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy még véletlenül sem ugyanaz az esélye hosszútávon egy extrém téli időszaknak vagy egy olyannak, ami itt pont annyira langymeleg, hogy havazás helyett eső essen.
Bár nem végeztem pontos kutatást a témában, de emlékezetből elővett tapasztalataim szerint a téli időjárásunk kb. így épült fel arányait tekintve (az elmúlt pl. 15 évben), hogy:
- kb. 20%-ban történik velünk valóban erős hidegleszakadás vagy lesz egy téli évszaknak legalább a fele negatív anomáliás és ezzel lehet még túlságosan is jóindulatú voltam
- kb. 20%-ban van olyan időjárási helyzet, amikor legnagyobb szerencsével sem eshetne megmaradó hó, mert olyan meleg van
- a maradék 60%-ában pedig ezeknek a keveréke fordul elő, beleértve azokat a fagyos hidegpárnákat, amikor biztos nem fog jelentős hó esni, maximum pár erőmű közvetlen környezetében vagy azok a helyzetek, amikor kicsit több meleg, de kevesebb hideg vagy pont fordított arányú légtömeget tartalmazó makroszinoptikus helyzetben találjuk magunkat
És lehet, hogy a 20%-os arányú hidegebb periódusokban 50% az esélye, hogy nagy területen jelentős hó essen, de ha a számosságban 60%-os arányú köztes helyzeteknek 30%-ában esik jelentős hó, akkor ez utóbbi sacc/kb. már több havat jelent, mintha csak a tisztán lábas vagy sarkvidéki verzióban hinnénk.
Én a hosszútávú előrejelzéseimben is alkalmazom a múltamra visszatekintő tapasztalataimat, így szoktam helyén kezelni a 250 óra felett szélsőségesen lefelé vagy felfelé elszálló tagokat is. Mindig a köztes verzióknak van meg a legnagyobb esélye, ezért nem érdemes állandóan a szélsőségekkel foglalkozni.
Pont ezért nem is dőlök a kardomba, mert a távoli jövő nem mutat embertelen hidegelárasztást, mert nekem jó a kevésbé hideg is, ha cserében történhet ettől több - aminek elég nagy az esélye abból kiindulva, hogy ez a jelenlegi, átlagtól negatív hőmérsékleti irányban eltérő hidegleszakadás a környékemen a maszatoláson kívül nem sokmindent okozott/okozhat. És hogy őszinte legyek, bár voltak helyek, ahol említésre méltó hó esett, nagyon regionálisan még 10+ cm hozam is előfordult, de azért valljuk be, hogy ez gyenge.
Én biztos nem fogom a minőségi igényeimet lentebb adni a tél szempontjából, mert véleményem szerint annyira nem vagyunk előrehaladva a globális felmelegedésben, hogy indokolt lenne tapsolnom, ha leesik 1-2 cm hólepel.
Viszont az 1987. mértékű hidegleszakadások - bár nem egyszer fordultak elő már életemben - akkor sem egy általánosnak vehető állapotát írják le a klímánknak.
Túlságosan nagy a félelem azoktól a légáramlatoktól, amik tartalmaznak óceáni légtömeget.. Az oldalon lévő véleményvezérek belesujkolják mindenki fejébe, hogy máshogy normális tél már nem lehet, csak ha 1987-es mértékű hideg szakad le. Annyiban igazuk van, hogy ha ilyen hideg szakad le, akkor hőmérsékleti szempontból már 100% téli időszakot kapunk, és minden lehetséges apró csapadék is megmaradó havazásként jelentkezik. Ha jól szakad le a hideg, akkor pedig érkezhetnek olyan nagyvadak, amikre még évtizedek után is emlékezni fogunk.
VISZONT! Elég sok olyan csaknem országos, jelentős havazást fel tudok idézni, amikor az érkező hideg mértéke nem csak tizedannyi volt, de nem a Kelet-Európai síkságról érkezett, hanem bőséges óceáni levegő bekeveredéssel. Nem biztos, hogy ezek az évtized vagy évszázad havazásai voltak, de amiket mostanában tapasztalunk, azokhoz képest gigabrutál jelzőt lehet rájuk mondani.
A hosszútávú előrejelzések tekintetében és az 1987-es szezonhoz hasonló hidegleszakadások fürkészésével kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy még véletlenül sem ugyanaz az esélye hosszútávon egy extrém téli időszaknak vagy egy olyannak, ami itt pont annyira langymeleg, hogy havazás helyett eső essen.
Bár nem végeztem pontos kutatást a témában, de emlékezetből elővett tapasztalataim szerint a téli időjárásunk kb. így épült fel arányait tekintve (az elmúlt pl. 15 évben), hogy:
- kb. 20%-ban történik velünk valóban erős hidegleszakadás vagy lesz egy téli évszaknak legalább a fele negatív anomáliás és ezzel lehet még túlságosan is jóindulatú voltam
- kb. 20%-ban van olyan időjárási helyzet, amikor legnagyobb szerencsével sem eshetne megmaradó hó, mert olyan meleg van
- a maradék 60%-ában pedig ezeknek a keveréke fordul elő, beleértve azokat a fagyos hidegpárnákat, amikor biztos nem fog jelentős hó esni, maximum pár erőmű közvetlen környezetében vagy azok a helyzetek, amikor kicsit több meleg, de kevesebb hideg vagy pont fordított arányú légtömeget tartalmazó makroszinoptikus helyzetben találjuk magunkat
És lehet, hogy a 20%-os arányú hidegebb periódusokban 50% az esélye, hogy nagy területen jelentős hó essen, de ha a számosságban 60%-os arányú köztes helyzeteknek 30%-ában esik jelentős hó, akkor ez utóbbi sacc/kb. már több havat jelent, mintha csak a tisztán lábas vagy sarkvidéki verzióban hinnénk.
Én a hosszútávú előrejelzéseimben is alkalmazom a múltamra visszatekintő tapasztalataimat, így szoktam helyén kezelni a 250 óra felett szélsőségesen lefelé vagy felfelé elszálló tagokat is. Mindig a köztes verzióknak van meg a legnagyobb esélye, ezért nem érdemes állandóan a szélsőségekkel foglalkozni.
Pont ezért nem is dőlök a kardomba, mert a távoli jövő nem mutat embertelen hidegelárasztást, mert nekem jó a kevésbé hideg is, ha cserében történhet ettől több - aminek elég nagy az esélye abból kiindulva, hogy ez a jelenlegi, átlagtól negatív hőmérsékleti irányban eltérő hidegleszakadás a környékemen a maszatoláson kívül nem sokmindent okozott/okozhat. És hogy őszinte legyek, bár voltak helyek, ahol említésre méltó hó esett, nagyon regionálisan még 10+ cm hozam is előfordult, de azért valljuk be, hogy ez gyenge.
Én biztos nem fogom a minőségi igényeimet lentebb adni a tél szempontjából, mert véleményem szerint annyira nem vagyunk előrehaladva a globális felmelegedésben, hogy indokolt lenne tapsolnom, ha leesik 1-2 cm hólepel.
Nézem a villámtérképet de nem jelez, pedig impozáns példány húz keletre. Csornán, Mosonmagyaróváron rövid idő alatt letolt 1-2 cmt. Mobilos kép

Lillafüred, 2 óràval ezelőtt. Azóta kicsivel több, 5 cm a friss. Szép téli a táj végre.

Most már itt is kisütött a nap Pécelen, a csapadékzóna keletebbre húzódott. Sülysáp-Nagykáta-Jászberény vonalon most is szépen eshet. Itt csak egy kis halovány friss lepel lett a közel 2 órás inkább csak látvány havazásból, ami már el is tűnt. Azért nagyjából még fehér a táj az udvaron. Ez is valami, mert már nem múlik el a tél hó nélkül. Mondjuk még itt van a január vége, és a február, úgyhogy még reménykedem legalább 4-5cm-ben a szezonban.
Förhécz Adrienn: "jövő hét második felére újabb lehülés körvonalazódik"
Tehát az omsz is számol a hideg visszatértével, a kérdés az hogy óceáni hideglötty vagy lábas lesz az úrfi?
Amúgy sokat fejlődött a hölgyike és eléggé szemrevaló is!
Tehát az omsz is számol a hideg visszatértével, a kérdés az hogy óceáni hideglötty vagy lábas lesz az úrfi?
Amúgy sokat fejlődött a hölgyike és eléggé szemrevaló is!
Hát igen, az idei tél egyenlő a nullával, a tavalyi annyiban jobb volt hogy pár napig mérhető havat jegyezhettem fel (max. hóvastagság 5 cm volt) idén még azt sem...
Itt is sok a felhő, de legalább valami hamarosan érkezik a kettes vágányon, bár +2 fokban nem sok minden marad majd meg, de legalább lesz egy kis látvány, ha szét nem esik addig.
Itt is sok a felhő, de legalább valami hamarosan érkezik a kettes vágányon, bár +2 fokban nem sok minden marad majd meg, de legalább lesz egy kis látvány, ha szét nem esik addig.
Sopronban volt ma hózápor bőséggel, gyenge, erős, kis pelyhes és nagy csomókban hulló, mindenféle.
Útközben egy vonalon szépen mentek fel a hard gomolyok, itthon meg a szokásos, enervált, homogén ég fogadott. Talán majd este..










