Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Igen, ez engem is felháborít.
A gyermekem amikor kérdezi, hogy mikor építünk hóembert, hógolyózunk, szánkózunk, akkor hiába érvelek neki, hogy de hát tavaly volt egy hótakarós napunk, amikor a fél udvarról kellett összekotornom a havat egy fogyatékos hóemberért, most meg képzelje el, de van ahol esett ám pár centi hó, miközben mi még hópelyhet sem nagyon láttunk.
Nem tudom mi a nehezebb, egy pici gyermeknek megmagyarázni, hogy telek mennek ki hó nélkül, vagy felnőtt emberrel megértetni, hogy amennyiben nála esett hó és hideg van, az nem feltétlenül igaz mindenhol a lakóhelyén kívül.
A gyermekem amikor kérdezi, hogy mikor építünk hóembert, hógolyózunk, szánkózunk, akkor hiába érvelek neki, hogy de hát tavaly volt egy hótakarós napunk, amikor a fél udvarról kellett összekotornom a havat egy fogyatékos hóemberért, most meg képzelje el, de van ahol esett ám pár centi hó, miközben mi még hópelyhet sem nagyon láttunk.
Nem tudom mi a nehezebb, egy pici gyermeknek megmagyarázni, hogy telek mennek ki hó nélkül, vagy felnőtt emberrel megértetni, hogy amennyiben nála esett hó és hideg van, az nem feltétlenül igaz mindenhol a lakóhelyén kívül.
Tegnap este óta folyamatosan kapjuk a hózáporokat, most is épp nagyon szépen, sűrűn esik. Minden ki van fehéredve. A tél eddigi legjobb időszaka ez, nagyon tetszik.
Itt is újra friss hó borítja a tájat. Oszt még jönnek csinos dolgok Pozsony felől..
Pálinkásat! Nagy meglepetésemre a kocsi tetején mérve 0,8-1 centis hótakaró esett, jelenleg is gyetván ugyan,de sztálingózik. Egész hangulatos.
"Fantasztikus"január 20-tól a gfs fáklya szerinti várható időjárás (18 órás futás). A hó esélyek nagyon elenyészőnek tűnnek egész 31-ig. Tényleg csak ez a néhány nap téli idő lesz januárban?? Link Link Ja,igen majd februárban jön az igazi tél.
Kíváncsi vagyok,mennyire válik be ez a korábban linkelt severe weather-es februári előrejelzés: Link
Kíváncsi vagyok,mennyire válik be ez a korábban linkelt severe weather-es februári előrejelzés: Link
Ahogy tegnap jelezte az Icon úgy be is jött neki a sáv. Rendületlenül esik a hó, hózáporosan. 3 cm körül járunk de most jön a java Kapuvár felől.
Hozzám is vagy 8 mm - t. Az omsz gyenge havazást vár. Miért érzem azt hogy ez lesz közelebb a valósághoz? 
(Persze bár a gfs - nek lenne igaza!).
...
Sok a felhő, a csillagok nem látszanak, - 6,4 fok.
(Persze bár a gfs - nek lenne igaza!).
...
Sok a felhő, a csillagok nem látszanak, - 6,4 fok.
Nálam -8.3 fok volt két órával ezelőtt semmi hóval.
A Takt-ot kereken két óra múlva tudom meg hála a Netatmo rendszer hibának.
Így észlelni sem tudok.
A Takt-ot kereken két óra múlva tudom meg hála a Netatmo rendszer hibának.
Szép képek lettek István! Már a lelkem kívánta ezt a kis havat/hideget! 
T2m -10 fok. Még nem húzza az orrot betyárosan, de alakul!
T2m -10 fok. Még nem húzza az orrot betyárosan, de alakul!
Jójó...
Te pedig mindent elhiszel a GFS-nek 168 h óra felett... Én csupán a hidegmagból és az örvényből indulok ki. Makrokép nem érdekel annyira jelenleg hogy mit dobál 200+ óra felett
100-szor változik addig.
Már megint teljesen mindegy hogy gyengíti e vagy sem, vagy hogy " brutális hidegmag " van a térképeken
GFS 264 óránál szépen látszik hogy Grönlandtól nyugatra szépen folyik le a hideg, a ciklonok egymás után mint a vonat alakulnak ki!
Tipikus az a hideg, ami soha ide nem ér, ráadásul folyamatosan távolodik Európától is talaj közelben is a fagyos levegő, hatol Oroszország közepe felé az egyre enyhébb levegő, még a hótérképen is szépen látszik, amint falja fel a havat. Nem tudom, milyen pozitívum van ebben...
Itt -14-ig ment le kereken most már emelkedik a felhőknek köszönhetően
Full gyengíti le az örvényt a GFS és itt már eleve egy gyenge állapotban láthatjuk
Nem túl fényes ez a nyugati driftnek! Ráadásul GFS is akkora azonat ad északon mint a ház!
Szerda késő este írtam legutóbb helyzetjelentést. Akkor írtam, hogy az erős ény széllökések mellett egyre jobban kezd havazni, és ény felől intenzív hózápor közelít, mely betaláhat akár.
Sajnos nem talált be, kissé elcsusszant észak, ék felé. Aztán a többi hózápor is elkerült késő este, éjfél környékén, így itt csak időszakos gyengébb hóesés volt.
Csütörtök hajnalban felébredtem, hallom, hogy az autók hangja tompább. Ránéztem az OMSZ, aztán a szlovák radarra, mi volt az elmúlt órákban, hát látom végig kékes, világos kékes volt a az OMSZ, a szlovák radar pedig zöldes, világos zöldes volt. Na mondom, biztos van már több cm hó kint.
Kinézek az ablakon, hát jött az első pofáncsapás. Semmi. Pontosabban egy erős jóindulattal fél cm-t sem elérő lepel volt.
Kiolvasztva a csapit jött a második pofácsapás : 0,1 mm csapadék. Ez lett a napi csapadékösszeg jan. 13. szerdára.
Ezek után jött a pozitív fordulat, hiszen csütörtök reggel negyed 7 körül intenzív havazás ért el ény felől, a rendszer vezető élén heves hózáporral.
Összesen 4 cm hullott negyed 7 és 3/4 8 között.
A napi csapadékösszeg 2,5 mm lett jan. 14. csütörtökre.
Ezzel a havi csapadék brutális 5,1 mm-re emelkedett.
Szánalom!
Nézzétek el nekem, hogy nem 6:45-kor, hanem fél órával korábban 6:15-kor még a havazás előtt közvetlen olvastam le az előző napi, az az szerdai napi csapadékösszeget, de autóval nem mertem elindulni, hiszen előre tudtam, hogy a környék meg fog halni. Így is történt, jó hogy vonattal mentem végül, az nem késett, időben beèrtem a munkahelyemre Piliscsévre.
Viszont Pilisvörösvár és környékén megállt az élet, 1 óra alatt 3 cm hó esett, rengeteg baleset volt, fejtetőre borult autó, elakadt kamionok, koccanáos balesetek. Órákig dugó. Pilisvörösvár és Csobánka között reggel le kellett zárni az utat.
Pilisvörösváron akadozott a hó miatt a szelektív hulladékgyűjtés.
Ezen sorok nem ironikusak részemről, ez tényleg így történt.
Hihetetlen, hogy ezt művelte 3-4 cm hirtelen lehulló hó. Vicc ez az egész.
Ha lehet ilyet írni, pont a legrosszabb időpontban jött a hirtelen hózuhatag.
Szerda reggel a szezon első hótakarós napja (1cm) után csütörtök reggel is 1 cm-t írtam be a szezon második hótakarós napjaként.
Csütörtöki Tmin : -0,8 fok, Tmax: +1,7 fok volt.
Érdekes, hogy a csütörtöki Tmax kora hajnalban állt be, a Tmin pedig reggel a havazás után.
Csütörtök éjféltől-reggelig csendesebb idő volt, majd reggeltől-majdnem éjfélig erős, olykor viharos lökések kisérték az ény szelet. Wgmax : 68,6 km/h lett.
Sajnos nem talált be, kissé elcsusszant észak, ék felé. Aztán a többi hózápor is elkerült késő este, éjfél környékén, így itt csak időszakos gyengébb hóesés volt.
Csütörtök hajnalban felébredtem, hallom, hogy az autók hangja tompább. Ránéztem az OMSZ, aztán a szlovák radarra, mi volt az elmúlt órákban, hát látom végig kékes, világos kékes volt a az OMSZ, a szlovák radar pedig zöldes, világos zöldes volt. Na mondom, biztos van már több cm hó kint.
Kinézek az ablakon, hát jött az első pofáncsapás. Semmi. Pontosabban egy erős jóindulattal fél cm-t sem elérő lepel volt.
Kiolvasztva a csapit jött a második pofácsapás : 0,1 mm csapadék. Ez lett a napi csapadékösszeg jan. 13. szerdára.
Ezek után jött a pozitív fordulat, hiszen csütörtök reggel negyed 7 körül intenzív havazás ért el ény felől, a rendszer vezető élén heves hózáporral.
Összesen 4 cm hullott negyed 7 és 3/4 8 között.
A napi csapadékösszeg 2,5 mm lett jan. 14. csütörtökre.
Ezzel a havi csapadék brutális 5,1 mm-re emelkedett.
Nézzétek el nekem, hogy nem 6:45-kor, hanem fél órával korábban 6:15-kor még a havazás előtt közvetlen olvastam le az előző napi, az az szerdai napi csapadékösszeget, de autóval nem mertem elindulni, hiszen előre tudtam, hogy a környék meg fog halni. Így is történt, jó hogy vonattal mentem végül, az nem késett, időben beèrtem a munkahelyemre Piliscsévre.
Viszont Pilisvörösvár és környékén megállt az élet, 1 óra alatt 3 cm hó esett, rengeteg baleset volt, fejtetőre borult autó, elakadt kamionok, koccanáos balesetek. Órákig dugó. Pilisvörösvár és Csobánka között reggel le kellett zárni az utat.
Pilisvörösváron akadozott a hó miatt a szelektív hulladékgyűjtés.
Ezen sorok nem ironikusak részemről, ez tényleg így történt.
Hihetetlen, hogy ezt művelte 3-4 cm hirtelen lehulló hó. Vicc ez az egész.
Ha lehet ilyet írni, pont a legrosszabb időpontban jött a hirtelen hózuhatag.
Szerda reggel a szezon első hótakarós napja (1cm) után csütörtök reggel is 1 cm-t írtam be a szezon második hótakarós napjaként.
Csütörtöki Tmin : -0,8 fok, Tmax: +1,7 fok volt.
Érdekes, hogy a csütörtöki Tmax kora hajnalban állt be, a Tmin pedig reggel a havazás után.
Csütörtök éjféltől-reggelig csendesebb idő volt, majd reggeltől-majdnem éjfélig erős, olykor viharos lökések kisérték az ény szelet. Wgmax : 68,6 km/h lett.
De szép! Pláne a Duna vonala. 
Az ECM op. már a hét első felében elkezdte adni a durva beenyhülést keddtől. Eleinte meg is jegyezték páran, hogy az op. elszállt, mivel több futásában is végig jócskán az átlag felett volt. Majd ahogy telt múlt az idő, az átlag is szépen hozzá igazodott. Ez szép teljesítmény volt tőle azt gondolom, olyan időtávra ami még akkor volt.
Az ECM op. már a hét első felében elkezdte adni a durva beenyhülést keddtől. Eleinte meg is jegyezték páran, hogy az op. elszállt, mivel több futásában is végig jócskán az átlag felett volt. Majd ahogy telt múlt az idő, az átlag is szépen hozzá igazodott. Ez szép teljesítmény volt tőle azt gondolom, olyan időtávra ami még akkor volt.
Annyit tudok, hogy az ország közepén, a Duna felső környezetében lévő hatalmas lyuk a csapadék előrejelzésen megszokott dolog, tehát ezt a térképet igencsak reálisnak nyilvánítom!
Az ECMWF ettől jóval bőkezűbb, hiszen végigpörgetve a vasárnapi napot a fővárost egyszer nyugatról, egyszer pedig keletről héjjalja meg a térképen nyilvántartott legalacsonyabb (0,1 mm-es) 3 órás csapadékösszeg határa. A legtöbb hóra ismét a Budapest "Nagyatádjának" számító 17. kerület számíthat ezek alapján.
Talán kimegyek BKV-val megtekinteni a friss hóleplet majd, remélem nem szublimál el addig, mire odaérek tömegközlekedéssel!
Én személy szerint mindig vadászom a friss havas futásokat 240 óránál is akár, ha nincs hamarabb.
Aztán mégse élem bele magam, de elképzelem milyen lehetne egy adott helyzet, amit épp dobott a gép. Max nem jön be, ennyi...
Lehet néha túllőnek a célon a linkelgetéssel, de Donnienak abban igaza van, hogy ez egy meteorológia társalgó.
Van ennél sokkal több nem ide való hsz. is.
Aztán mégse élem bele magam, de elképzelem milyen lehetne egy adott helyzet, amit épp dobott a gép. Max nem jön be, ennyi...
Lehet néha túllőnek a célon a linkelgetéssel, de Donnienak abban igaza van, hogy ez egy meteorológia társalgó.
Van ennél sokkal több nem ide való hsz. is.
Tegnap.
És ma:
Hazafelé meg-megálltam fotózni egyet. Sajnos amíg a drónozást biztossá nem teszem, addig maradok földhözragadva átélni a régi szép "ákrembós" időket.


És ma:


Hazafelé meg-megálltam fotózni egyet. Sajnos amíg a drónozást biztossá nem teszem, addig maradok földhözragadva átélni a régi szép "ákrembós" időket.
Ez így van, csak éppen szó nincs erről, mert senki nem csinálja ezt már réges-régóta.
Hozz(atok) egyetlen példát, amikor valaki olyat *latolgatott*, ami nem volt reális, amikor egy távoli, havas, hideg képnél nem volt kiemelve a valószínűség csekély mértéke! Biztos találsz ilyet, 2013-ból.
A hatékony csendőrségnek hála, kb. évek óta nem történik ez meg.
Ami nagyon helyes!
Csak jó lenne most már abbahagyni akkor a folyton ugyanonnan jövő, folyton ugyanoda irányuló döglöttló-püfölést. Kezd mém-szerű közhellyé süllyedni a téma.
Vagy legalább megértenénk az ilyen, értelmetlen, ámde annál személyesebb jellegű kommentek valódi okát
Azt meg írjuk le 131. alkalommal is, hogy egy társalgóban ugyan már lehessen megfelelő körítéssel beszélgetni 200 órán túli dolgokról is, anélkül hogy 1-2 önjelölt Dredd bíró ezt azonnal prognózisnak minősítené, és a kommentelőt keresztre feszítené?
Hozz(atok) egyetlen példát, amikor valaki olyat *latolgatott*, ami nem volt reális, amikor egy távoli, havas, hideg képnél nem volt kiemelve a valószínűség csekély mértéke! Biztos találsz ilyet, 2013-ból.
A hatékony csendőrségnek hála, kb. évek óta nem történik ez meg.
Ami nagyon helyes!
Csak jó lenne most már abbahagyni akkor a folyton ugyanonnan jövő, folyton ugyanoda irányuló döglöttló-püfölést. Kezd mém-szerű közhellyé süllyedni a téma.
Vagy legalább megértenénk az ilyen, értelmetlen, ámde annál személyesebb jellegű kommentek valódi okát
Azt meg írjuk le 131. alkalommal is, hogy egy társalgóban ugyan már lehessen megfelelő körítéssel beszélgetni 200 órán túli dolgokról is, anélkül hogy 1-2 önjelölt Dredd bíró ezt azonnal prognózisnak minősítené, és a kommentelőt keresztre feszítené?
A Balaton déli partján meg akár fürödni is lehet...
T.-akt.: - 7,3°C
T.-akt.: - 7,3°C
Így van!
Csak saját magukat csapják be és hitegetik a fórumozókat azok, akik a modellek várakozásaiba beleszövik az álmainkat, akik mindig megkeresik azt a modellt vagy modellfutást, ami telet vár, akik nem a realitás talaján elemeznek, hanem olyat látnak bele a jövőképbe, ami nincs benne.
Ha a realitás talaján maradnának, nem csalódnának sem ők, sem akik hisznek nekik.
Csak saját magukat csapják be és hitegetik a fórumozókat azok, akik a modellek várakozásaiba beleszövik az álmainkat, akik mindig megkeresik azt a modellt vagy modellfutást, ami telet vár, akik nem a realitás talaján elemeznek, hanem olyat látnak bele a jövőképbe, ami nincs benne.
Ha a realitás talaján maradnának, nem csalódnának sem ők, sem akik hisznek nekik.
Szerintem erre a kérdésre Te is tudod a választ, ha megnyitod a linket és értelmezed a hőmérsékletben bekövetkezett változást. Arra gondol a linkelő, hogy az utána még nem látható előrejelzési időtávban talán folytatódhat a hülő tendencia. A térképes előrejelzést vizsgálva viszont erre nem fogadnék annyira nagy tételben egyelőre. Esetleg arra is gondolhat, hogy az előző futásokhoz képest hidegebb a vége, ami adhat reményt a tendencia folytatódására.
Kicsit nyugatabbra húzódott a sáv itt is csökkent az intenzitás. De a szlovák radar jól néz ki egyelőre.
Ti legalább a múltkori mediből kaptatok szépen, mi azt is messziről néztük.
Itt is hasonlóképpen. Most kezdett csökkenni az intenzitás egy picit. A levegő felfrissült, és minden elcsendesedett egy picit (mint tudjuk, tudományos tény, hogy hóban kevésbé terjed a hang.
) Holnap irány az erdő.
A " vitatkozás " közepette szeretném kérdezni, hogy miért is lehet reménykeltő az ECM 240 óránál?
Mindegy. Leírtam a véleményemet, úgyis el fog tünni a napi 480 beírásod mellett. Remélem ha neked van véleményed, akkor nekem is lehet. De sajnos elolvasom. Tudod, van egy ilyen betegségem, hogy a metneten minden egyes nap elolvasok minden egyes beírást immárom tizenfaszom éve, így a tieidet is elolvasom.
Fogalmam sincs, mi a célod ezzel a folyamatos egyetlen témával, amit nyomsz, csak arra kérlek, ne állíts benne folyton valótlanságokat, és ne próbáld valamiről minden módon állítani, hogy az valami más.
Teljesen nyilvánvaló, hogy nem is olvastad, miket írtam ma eddig, mert akkor nem is bukott volna ki belőled a szokásos buta böffentés.
A like-ok érdekelnek továbbra is a legkevésbé. Pontosan tudod, soha nem foglalkoztam azzal, hogy valaki milyen népszerű itt vagy sem: ha nem értek vele egyet, leírom azt is
A beszélgetés általában előre visz (a konfliktusok vége is sokszor hasznos info csere) hacsak nem viszi félre valamilyen személyeskedő misszió, amit egy idő után lehet ugyan tagadni, csak éppen egy idő után már túlságosan átlátszó
Teljesen nyilvánvaló, hogy nem is olvastad, miket írtam ma eddig, mert akkor nem is bukott volna ki belőled a szokásos buta böffentés.
A like-ok érdekelnek továbbra is a legkevésbé. Pontosan tudod, soha nem foglalkoztam azzal, hogy valaki milyen népszerű itt vagy sem: ha nem értek vele egyet, leírom azt is
Az elfelejtettem írni hogy az elmúlt 3 hétben betolt térképek
Én sem panaszkodhatok amúgy
Nem toltam be semmilyen térképet.... így születik az eleve gáz komment akaratlan igazolása is.
Ettől függetlenül érdekes képet mutat, és tök jó dolog,
hogy van egy hivatalos előrejelzésektől független társalgó fórum is, ahol ezeket szabadon lehet elemezgetni, sőt a megfelelő kitételek mellett - uristen - linkelni is.
Legalábbis engem anno így informáltak
Ettől függetlenül érdekes képet mutat, és tök jó dolog,
hogy van egy hivatalos előrejelzésektől független társalgó fórum is, ahol ezeket szabadon lehet elemezgetni, sőt a megfelelő kitételek mellett - uristen - linkelni is.
Legalábbis engem anno így informáltak
Továbbra is erősen havazik... Lassan 2cm. Olvadás nincs. Hmm hát pozitív meglepik is vannak azért...
Donnie. Hiába próbálsz tömeget állítani magad mögé, én nem a népszerűség kedvéért írok ide azt amit gondolok, és nem azért, hogy szimpatikus legyek másnak, mint ahogyan te teszed. Ez csak egy vélemény. Gondolom véleményem azért még csak lehet. Neked az a véleményed, hogy ez jó, hogy folyamatosan a nemlétezőt kergetitek, nekem meg nem ez a véleményem. Ettől még talán rossz ember nem leszek.
Nem nézeteltérést akarok nyílván én se, de ugyanúgy be fogja tolni a reménysugaras 240 órás térképeit, mint eddig, ezért Donnie!
Van 1-2 emberke akinek én is naponta 100-szor reagálhatnék hasonlót, de egyszerűen csak tovább görgetek és átlépem a hsz-t. A fanatizmus rajtam is el szokott uralkodni
Lesz ezen a télen még szerintem esély, s most valóban ha ECM holnap is tartja a ma estihez hasonló makroképet akkor az már bizakodásra adhat okot
Itt szokásosan a hózáporokból az elmúlt napokhoz hasonlóan csak vékony lepelre futotta, na majd talán hétfőn csak eléjük azt az 1 cm-t.
Már -12,8
Na de lassan érkeznek a felhők... jó “bemelegítés” volt ez a hétfőre
Na de lassan érkeznek a felhők... jó “bemelegítés” volt ez a hétfőre


