Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ék-n tarthat ki legtovább a téli táj.
Holnap reggelre elvileg -15 fok körüli minimum hőmérséklet valószínű. Jelenleg -5.4 fok van!
A Kedd délután, és a szerdára virradó reggel egyre szebb ÉK-re. Jó eséllyel benne van 10 cm a dologban. Utána meg a lángszóró elviszi!
Holnap reggelre elvileg -15 fok körüli minimum hőmérséklet valószínű. Jelenleg -5.4 fok van!
A Kedd délután, és a szerdára virradó reggel egyre szebb ÉK-re. Jó eséllyel benne van 10 cm a dologban. Utána meg a lángszóró elviszi!
A vonalzó zonalitás a végtelenben megint csak adathiányos modell hibának tűnik, egyre blokkosabb a jövőkép.
Itt eddig nagyon kevés lepelre futotta Győrnek Déli részén. Alig mérhető valami. Max látványban megy el. Anyám azt mondta bent Győrben több hó van mint itt kint itt épp hogy elérjük 0.5 cm et. Látszik pár Km távolságra komoly különbségek vannak itt Győrben de gondolom ez máshol is ez van . Pont Autópálya húzza meg vonalat ami sok esetben nyáron is így van Győrben.
Hajnal óta változó intenzitással, de többnyire sűrűn, apró pelyhekben havazik, az utak jó része havas, a főbb útvonalak már jól járhatók, ránézésre 2-3 centi friss hó fedi a tájat, imádom 

Az elgondolkodtató, hogy a téli naphoz legalább -13 fokos T850 kell most január közepén.
Az idő előrehaladtával gondolom még hidegebb kell,hogy negatív Tmax legyen.
Az idő előrehaladtával gondolom még hidegebb kell,hogy negatív Tmax legyen.
Érdekes a hétfői előrében azt írja hogy a leghidegebb, a derült havas, szélcsendes tájakon lesz. Nem észak keletet írja. És holnap a déli óraktól északnyugaton, nyugaton havazás kezdődik.
10 cm hó, gyenge hófúvás. -3 fokban szikrázó napsütés lett. Csodaszép lett ez a hét. Végre kárpótol a tél.

Annyiból javulni látszik a helyzet, hogy a jövő hétvégi visszahülés tartósabbnak néz ki az egyre újabb futásokkal: tolódik ki szépen a távolba a következő esedékes lángszóró.
Az viszont tény, hogy ha lesz is ciklon jövő szombaton, megmaradó hó abból max elég magasan lehet (7-800m minimum).
Most így néz ki a helyzet.
Szerk: lol, kb, egyszerre írtuk nagyjából ugyanazt
Igen, bíztatóan megállítja a nyugati ciklonokat 24-e után, és kint tartja az óceánon.
Hátha....
Az viszont tény, hogy ha lesz is ciklon jövő szombaton, megmaradó hó abból max elég magasan lehet (7-800m minimum).
Most így néz ki a helyzet.
Szerk: lol, kb, egyszerre írtuk nagyjából ugyanazt
Igen, bíztatóan megállítja a nyugati ciklonokat 24-e után, és kint tartja az óceánon.
Hátha....
Már korábban is pedzegette ezt a lehetőséget északnyugatra, 1-2 futásában elő is hozta a hóba váltást, de ez egyelőre még nem túl meggyőző. Nekem inkább a 23-a utáni felállás ad bizakodásra okot, ugyanis jóval nyugatabbra tolta a gfs a fagyos 850 hpa-s T-t Európában, úgyhogy ha ez a helyzet errefelé mozdul majd el, akkor szombattól ismét lehet esélyünk egy kis hóra.
Tél rajongók gépet kikapcsolni ! Élvezni a telet a szabadban! Tüdőt átlevegőztetni rendesen ! Aztán forralt bor.
Még itt Münchenben is esik a hó, eddig lehullott jó pár cm, és estig még egy 5 cm-re van esély. Aztán hétfőn indul a főn és a forróság, itt az átkeverés sose kérdés. Legalább szép tiszta lappal, jeges-koszos hófoltok nélkül indulhatunk a következő téli etapba 

Hoppá egy kis hó szombat este? Ilyesmiről szó nem volt eddig 
Link
Ez már elég erős reménysugár azért. GFS OP szerint 23-a utántól visszamennénk -5 alá t850-en? Oké, óceáni trutyival, de akkor is.
Link
Ez már elég erős reménysugár azért. GFS OP szerint 23-a utántól visszamennénk -5 alá t850-en? Oké, óceáni trutyival, de akkor is.
Hideg, hideg, hideg, minden télnek az alapja.., aztán ha beáll pár hétre, valami csak esik. Sajnos ez most ennyi egyenlőre. Pedig milyen jó így kint tenni-venni a csontá fagyott talajon, nem a sarat dagasztva.
Optimizmusra ad okot, hogy ma vettem egy jó fajta régi szánkót a 1,5 éves kisfiam számára..
Pár nap tél meghozta a gyümölcsét a Hársas-tón is, korcsolyázható lett.
Optimizmusra ad okot, hogy ma vettem egy jó fajta régi szánkót a 1,5 éves kisfiam számára..
Pár nap tél meghozta a gyümölcsét a Hársas-tón is, korcsolyázható lett.


Hát sajnos nem jól látod. Szombaton érkezhet újabb hidegöblítés a ciklon csapadékzónája mögött, ami ráadásul óceáni lesz, így hiába a fagyos 850-es T, alul bizony lesznek gondok. Persze még változhat jó irányba ez is, de nem hinném, hogy az esőn kívül lenne bármi is jövőhét szerdától a hétvégéig. Utána meg újabb ciklonok, újabb meleg-hideg lötyik. Ebből még a 2-3 fokban szakadó eső, a száraz hideg és a tavaszias hőmérsékletek is bejöhetnek majd, de olyan állítást semmiképp se jelentsünk ki, hogy: “ következő(ciklon?)meg már úgyis hóban jön le megint”, mert erre semmi esély jelenleg.
Tegnap is ezt próbáltad ecsetelni, de akkor nem reflektáltam a beírásodra, de most akkor megteszem:
"Aztán vártak is vegyesfelvágottat meg +3-4 fokot meg egy kis északi havat. Aztán lett belőle fél országban havazás meg még 1 foknál sem lett nálunk melegebb."
2-3 napja látszódtak a modelleken a dunántúli havazás, tény, hogy nem ilyen nagy mennyiségben. Plusz például a GFS-en is látszódott a csapadék, ami jelenleg az országban tevékenykedik.
"Tegnap sem tudták belőni a mai havat, hisz 10 centikre már riasztani kellett volna, helyette valami vörös kódról hablatyoltak -10 fok hidegek miatt."
Figyelmeztetni kellett volna nem riasztani.
"Most sem tudom mire fel a nagy optimizmus, hogy 2-3 nap és jön a tavasz ? Egy napra előre is csak tapogatózunk mint a szegedi fordulóban."
Az pedig remélem meg van, hogy egyetlen egy pont felé még mindig sokkal sokkal nehezebb előrejelezni mint nagytérségi folyamatokat átlátni, kvázi megfogni. Megnyugtatlak, szerdától egészen biztosan jön a Brit-szigetek környékén örvénylő ciklon előoldalán délnyugat felől az évszakhoz képest szokatlanul meleg levegő. Ami értelemszerűen a jövő hét végével talán lehűlés is követ. A folyamat azért szépen látszik mind az ECMWF mind a GFS fáklyán is.
"Aztán vártak is vegyesfelvágottat meg +3-4 fokot meg egy kis északi havat. Aztán lett belőle fél országban havazás meg még 1 foknál sem lett nálunk melegebb."
2-3 napja látszódtak a modelleken a dunántúli havazás, tény, hogy nem ilyen nagy mennyiségben. Plusz például a GFS-en is látszódott a csapadék, ami jelenleg az országban tevékenykedik.
"Tegnap sem tudták belőni a mai havat, hisz 10 centikre már riasztani kellett volna, helyette valami vörös kódról hablatyoltak -10 fok hidegek miatt."
Figyelmeztetni kellett volna nem riasztani.
"Most sem tudom mire fel a nagy optimizmus, hogy 2-3 nap és jön a tavasz ? Egy napra előre is csak tapogatózunk mint a szegedi fordulóban."
Az pedig remélem meg van, hogy egyetlen egy pont felé még mindig sokkal sokkal nehezebb előrejelezni mint nagytérségi folyamatokat átlátni, kvázi megfogni. Megnyugtatlak, szerdától egészen biztosan jön a Brit-szigetek környékén örvénylő ciklon előoldalán délnyugat felől az évszakhoz képest szokatlanul meleg levegő. Ami értelemszerűen a jövő hét végével talán lehűlés is követ. A folyamat azért szépen látszik mind az ECMWF mind a GFS fáklyán is.
Hát én nem vok. ilyen derűlátó jelenleg tél ügyileg. Max. maszatolást( szerintem nem kell kifejteni mire gondolok
) nézek ki az enyhülés után és a szombati csapadékra se tennék ,hogy megmaradó hó lesz a környéken síkon.
Azért arról már esett szó hogy a modellekben kevesebb a bemenő adat jóval... Innentől kezdve nem csoda ha azok is csak tapogatóznak. Aki a kicsit megbecsūli az most élvezni tudja ezt a néhány napos, igazi téli időt is
Február, március első fele meg még vígan, akár ettől keményebb téli időt is hozhat

Ami jelen helyzet szerint max 3 napnak néz már csak ki
Javulnak a dolgok rendesen. Én tegnap este a 12es gfs fáklyát néztem és azután ma a 00-t, hát nem kis változás fél nap alatt. Tegnap még se eleje se vége volt a fáklyán az enyheségnek és még lefelé kilengés se volt. Ma meg látjuk mi lett?
Ezt a két-három napot valahogy ki lehet már bírni,következő(ciklon?)meg már úgyis hóban jön le megint.

-3,8°C mellett havazik. Összességében szép volt ez a hét. A hét minden napján esett több-kevesebb hó leszámítva a tegnapi napot. Ha nem lett volna a hét eleji olvadozósdi, egész pofás hórétegünk lenne mostanra. A 4-5 cm azonban megvan jelenleg. Borzasztó, hogy ennek az egésznek meg vannak számlálva a napjai, főleg annak tükrében, hogy a hét elején még milyen szép esetleges jövőkép tárult elénk a modelleken...a tavalyi, - összefüggő hórétegtől mentes- szezont mindenesetre már bőven leköröztük.

Azért ez az enyhülés (kb. szerda) valszeg bekövetkezik ,mert elég jó átkeverés várható.
Éppen az jutott eszembe, hogy várunk valami óceáni löttyöt mint 2 hete. Aztán vártak is vegyesfelvágottat meg +3-4 fokot meg egy kis északi havat. Aztán lett belőle fél országban havazás meg még 1 foknál sem lett nálunk melegebb. Pedig ilyen hideg talán nem is volt felettünk a légoszlop mint most, amire a nedvesség jött. Tegnap sem tudták belőni a mai havat, hisz 10 centikre már riasztani kellett volna, helyette valami vörös kódról hablatyoltak -10 fok hidegek miatt. Erre -10 helyett -5-ben hó lett, amilyen nem volt évek óta. Most sem tudom mire fel a nagy optimizmus, hogy 2-3 nap és jön a tavasz ? Egy napra előre is csak tapogatózunk mint a szegedi fordulóban.
Sajnos feltámadt a szél és a közepes havazás mellé hófúvás is lett. Még nem tudom , hogyan jutok el este a zirci munkahelyemre ? (Busz vagy kocsi)
Sajnos feltámadt a szél és a közepes havazás mellé hófúvás is lett. Még nem tudom , hogyan jutok el este a zirci munkahelyemre ? (Busz vagy kocsi)
Hosszas, heroikus küzdelem árán
sikerült reggel kiszabadítanom a kocsim a hó
szorító fogságából...
sikerült reggel kiszabadítanom a kocsim a hó
szorító fogságából...

Nekem szimpatikus az UM is. Folyamatosan mutatja a gyenge hóesés esélyét a környéken.
A hangulatomon sokat dobott a fehér táj és ha van még olyan hely az országban ahol nincs legalább egy összefüggő lepel remélem ők is kapnak mielőtt bejön a meleg.
A szerda utáni időszak szerintem is tartogathat pozitív meglepetéseket.
A hangulatomon sokat dobott a fehér táj és ha van még olyan hely az országban ahol nincs legalább egy összefüggő lepel remélem ők is kapnak mielőtt bejön a meleg.
A szerda utáni időszak szerintem is tartogathat pozitív meglepetéseket.
Kisütött a nap.
Igen fotogén helyzet alakul, ebéd utáni sétán remélem tudok lőni pár klassz képet.
Holnap este megint jöhet hangulat? Link
Tetszik, hogy 2-3 naponta van reggelre lepelfrissítés
Igen fotogén helyzet alakul, ebéd utáni sétán remélem tudok lőni pár klassz képet.
Holnap este megint jöhet hangulat? Link
Tetszik, hogy 2-3 naponta van reggelre lepelfrissítés
Reggelre itt is képződött egy friss lepel, de sajnos az északnyugati szél legalább a felét megzabálta a csapadéknak. Gratula a szerencsés dunántúliaknak, kimaxoltátok ezt a helyzetet teljesen
Ami itt a főváros térségét illeti, senki ne csüggedjen, kedd estig szerintem még fogunk látni havat, akár már holnap este is. Közvetlenül a teljes beenyhülés előtt kedd este még akár pár centire is benevezhetünk itt a környéken, ami persze másnap reggelre valszeg elolvad majd, de rövid látványnak még jó lehet:
Bár ezt a GFS már esőnek jelzi, a valóságban ekkor még bőven fagyos lesz a teljes légoszlop (legalábbis jelen számítások szerint). Ezek a last moment helyzetek jók szoktak lenni az Agglomerációban, imádkozzuk ki
Ami itt a főváros térségét illeti, senki ne csüggedjen, kedd estig szerintem még fogunk látni havat, akár már holnap este is. Közvetlenül a teljes beenyhülés előtt kedd este még akár pár centire is benevezhetünk itt a környéken, ami persze másnap reggelre valszeg elolvad majd, de rövid látványnak még jó lehet:

Bár ezt a GFS már esőnek jelzi, a valóságban ekkor még bőven fagyos lesz a teljes légoszlop (legalábbis jelen számítások szerint). Ezek a last moment helyzetek jók szoktak lenni az Agglomerációban, imádkozzuk ki
Még jó hogy tegnap Eplénybe mentünk, mára itt a városban is hullott kb 6 cm. A környék hegyein biztos több majd körülnézünk délután. Sógoréknál Kézdivásárhely -17 fok reggel
14-18 óra közé egy-két modell számol meglepivel ide kelet felől.
Mondjuk nem tudom mennyi realitása van a saját kis összeáramlásunknak.
Mondjuk nem tudom mennyi realitása van a saját kis összeáramlásunknak.
Tényleg nagy vergődés ez itt, és akkor már jöjjön a 10 fok, ha itt nem bír normális tél kialakulni. Remélem azért holnap reggelre -10 fok alá megy majd a hőmérő higanyszála minél több helyen.
Nálatok mi történt ? Mi az a 2 centi ? Itt 17 km-re már 11. Éjjel esett 3 centi az tegnapi 5-re, de reggel óta erősebben esik és lejött óránként 1. Nálatok tegnap esett ? Nézem a tési automatát: este óta 0,3 mm-t mért. Most akkor a Keleti-Bakonyt elkerülte ? Nálam tegnap a 7 cm hó kiolvasztva 3,2 mm lett. Az azóta esett 6 centit még nem olvasztottam mert még szakad -4 fokban.
Valamelyik modell tegnap írták a Bakonyt favorizálta. Úgy látom szépen bejött, Veszprém megye tarolt. Az, hogy Ény. a nyerő igaz, de Pécs nem ott van. Vámosszabadi meg ott. Úgy látom itt fél országos havazás van legalább (nem 2-3 megye, mit ahogy valaki dezinformált itt), de kis területen belül nagy eltérésekkel.
Valamelyik modell tegnap írták a Bakonyt favorizálta. Úgy látom szépen bejött, Veszprém megye tarolt. Az, hogy Ény. a nyerő igaz, de Pécs nem ott van. Vámosszabadi meg ott. Úgy látom itt fél országos havazás van legalább (nem 2-3 megye, mit ahogy valaki dezinformált itt), de kis területen belül nagy eltérésekkel.
Előbb jöttem fel 1 jó futásból szakadó hóban. Összhó mennyiség 13-14 cm! 1-2 cm hó volt már előtte,szóval 12 cm-t lazán ledobott eddig tegnap este óta,és még csak gyarapszik. Mesevilág van kint,és radar alapján szinte egy helyben áll felettünk a csapadék tömb. Remélem pár cm még kinéz belőle. Ezzel a tavalyi szenvedést vastagon kárpótolja már eddig is az idei tél. Reménykedjünk benne,h az enyhülés után,ismét utat talál magának a hideg északról.
Szilveszterkor megfogadtam, hogy igyekszem jobb emberré válni, ha időjárási témákról van szó, de a történések nem könnyítik meg a célhoz vezető utat. Nem túl őszintén annyit tudok hozzá tenni, hogy szerencsére élvezhetjük ezt a hamisítatlan téli időt még keddig, az ország kb. 50%-án van érdemi hótakaró. Van idő kiélvezni, különösen ma, amikor az emberek nagy részének nincs más dolga a pihenésen és szabadidős programok szervezésén kívül. Számomra itt Angyalföldön mindenesetre komoly megváltás lesz a szerdától valószínűsíthető fantasztikus hőmérsékleteket változás iránya. Egy dolog pedig szörnyen nyugtalanít, hogy március végéig még rengeteg esély lesz hasonló vergődésekre, amit itt a fővárosban megélünk tél szintjén.
Sírás off!
Ma azért még lehet hózápor, az AROME közepesen jól nézett ki, de azért nem minden modell ilyen, a többség nem ilyen.
Lássuk!
Sírás off!
Ma azért még lehet hózápor, az AROME közepesen jól nézett ki, de azért nem minden modell ilyen, a többség nem ilyen.
Holnap melegfront érkezik melyből kedd éjfélig lepel -5 cm friss hó hullhat. Sopron Bakony kisalföld térségében. Hétfő reggel -10 -15 fok eszakkeleten -15 fok alatt . Ez a tél itt már most jobb mint az előző és szerintem ez nem az utólsó dobás a téltől. Jovő hét közepe tavaszias de utanna szerintem lesznek itt még szép meglepetések.
Itt Pesten semmi. Lepel. Hőmérséklet -3 fok. Nem mondanám egy komoly téltámadásnak a mostanit. Inkább emlékeztetőnek, hogy régebben nem ment csodaszámba ha esett 5 cm hó itt-ott.
Még mindig szállingózik de már kék az ég észak felé. Szép volt, köszönjük 
-4 fok van.
-4 fok van.
Az éjjel folyamán olyan lepel képződött, ami egy erős deresedésnek is betudható! Brutális az idei tél is!
Készítettem pár képet hólapátolás közbe az aktuális helyzetről. Csodás a táj igazi téli idő honol kinn.








Valóban!
Radarjel zéró, de ennek ellenére szépen havazik.
Olykor növekvő pehelymérettel.
Radarjel zéró, de ennek ellenére szépen havazik.








