Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ezzel a talajhővel mindig átesel a ló túloldalára. Március 15-én akkorát zabált a talajhő, amekkorát csak bírt, de persze egy idő után az erős szél, sok csapadék és hideg kijegesítette a talajt. Sok helyen a hó alatt volt egy légréteg, ahol elolvadt a talajhőnek köszönhetően a hó, és afölött ott figyelt 5-50 cm
Sok helyen pedig ilyen ropogós kérges jég lett, ahogy alulról olvasztotta, felülről fagyasztotta a havat. Csomó jó képet linkeltem erről már korábban is
Tévhit az, hogy nem marad meg a hó, ha dolgozik a talajhő (de megtörténhet), persze ugyanúgy tévhit az, hogy a talajhő nem számít semmit (néhány esetben sorsdöntő lehet, főleg nudli intenzitásnál nappal 0 fok környékén). Igenis eldöntheti a talajhő, hogy pár vicces foltot vagy 15 cm szép friss havat kapsz mondjuk +0.5 fokban. Igenis eldöntheti, mennyire nehezen indul be a megmaradás, centik olvadozhatnak el rajta, stb. stb. Még itt a hegyekben is olyanokat képes dolgozni, hogy lenyűgöző. Egy melegebb szikla 40-50 centin is átdolgozza magát, ha kap egy kis időt, de a fagyos táj úgy ki tud jegesedni az esőtől 5 fokban is, hogy elképesztő.
Nem tudom írta e már itt valaki, de azért ma eszement szép idő volt. Ilyenkor az ember kicsit feltöltődik, és rájön, hogy van fény az alagút végén, arról nem is beszélve, hogy sokáig világos van már.
Ennek ellenére még várnék ettől a téltől egy nagyobb dobást, még olyan 2-3 hétig. Utána már nem.
Ennek ellenére még várnék ettől a téltől egy nagyobb dobást, még olyan 2-3 hétig. Utána már nem.
GEM az ütős lenne ide is: Link
Arpege már nem ilyen egyértelmű, de benne van a bugi abban is.
Arpege már nem ilyen egyértelmű, de benne van a bugi abban is.
Nem mostanában volt 10 fok felett naplemente után..
De megvan az ára, 50 km/h körüli löketek érkeznek serényen.
Köszi a válaszokat!
A remény hal meg utoljára, nem jöhet ki rosszul mindig az ország!
A GFS pertubációkat átfutva a nagy része keletre viszi a havat, ahogy az OP hoz egy rossz futást,úgy mennek utána a többi tagok. Az esti ECM-re leszek kíváncsi.
Esetleg linkelnétek ezeket a modelleket! Akkor jelenleg a Dunántúl kapná a havat Kelet meg az esőt?
A Gem észak-nyugat, GFS be sem hozza jelenleg az országba,akkor az az érzésem,hogy pont a Nagyatád - Tevel vonalon fog végigmenni az egész,jó kiadós havazással
(De nálunk még több esne,mert ugye lehúzza a Duna!!)
Csak vicc,nehogy valaki komolyan vegye
Szerintem azzal északnyugat járna jól. Eléggé megmerevedtek az álláspontok.
Sokat tolt már a hidegen délkelet felé az előző futáshoz képest
Nem bánnám ha nem nagyon lenne előoldal.
Végigpörgettem az összes normális modellt és minden sírás nélkül azt kell hogy mondjam hogy IDE mindegyik kuka, talajon bukhatjuk az egészet, medi előrejelzés megbízhatóság ide vagy oda. Ilyen helyzetekben ide szokott utoljára elérni a hideg, mire elfogy a csapi. Latyakon kívül nem tudok most ebbe belelátni mást. 4-500 m felett viszont ezen a környéken is szép lehet a dolog, HA lesz csapadék.
Holnap megdőlhet az országos napi Tmax rekord (15.5 fok) és a legmagasabb minimum hőmérséklet rekordja is (7.6 fok) Link
GFS pocsék, UKMO, ARPEGE alapján meg hétfőn nem nagyon kell menni dolgozni a Dunántúlon.
Lemaradt...
2013 március 13 dél: Link 10+ fokok az ország több, mint felén.
2013 március 14, 0 óra: fagymentes az egész ország Link
2013 március 14, 12 óra: a dunántúlon fagypont alatti t mellett szakad a hó, keleten szakad az eső (ami estére hóba és ónosba vált mindenhol, országos fagy éjfélre: Link Link
A talajhőt megkerestük a témával, de nem kívánt nyilatkozni.
Hát ilyenek ezek a medik
2013 március 13 dél: Link 10+ fokok az ország több, mint felén.
2013 március 14, 0 óra: fagymentes az egész ország Link
2013 március 14, 12 óra: a dunántúlon fagypont alatti t mellett szakad a hó, keleten szakad az eső (ami estére hóba és ónosba vált mindenhol, országos fagy éjfélre: Link Link
A talajhőt megkerestük a témával, de nem kívánt nyilatkozni.
Hát ilyenek ezek a medik
"Nem hiszem hogy bárki is vágyik egy 2013-as márcusi szitura."
Január-februárban? Ohohoooo
Na persze a 4-5 centi vastag jégpáncélra meg a 3 napos áramszünetre - anyósék benne voltak a közepében Szabolcsban - tuti nem, de most szó nincs olyan durva gyorsan berántott és erős talajmenti hidegről, mint akkor. Teljesen más felállás, akkor igen kemény lábas hideg rántódott be közelről.
Egyébként meg az ország 70%-án szuper havazás volt
Annyiban egyébként kiváló analógia lenne hétfőre, hogy bizony 2 nappal előtte még röpködtek a 10 fok fölötti tmaxok akkor is! Link
Január-februárban? Ohohoooo
Na persze a 4-5 centi vastag jégpáncélra meg a 3 napos áramszünetre - anyósék benne voltak a közepében Szabolcsban - tuti nem, de most szó nincs olyan durva gyorsan berántott és erős talajmenti hidegről, mint akkor. Teljesen más felállás, akkor igen kemény lábas hideg rántódott be közelről.
Egyébként meg az ország 70%-án szuper havazás volt
Annyiban egyébként kiváló analógia lenne hétfőre, hogy bizony 2 nappal előtte még röpködtek a 10 fok fölötti tmaxok akkor is! Link
Nem hiszem hogy bárki is vágyik egy 2013-as márcusi szitura.
Reménykedjünk olyan mediben, mint ami 2018 decemberében volt, az szerintem sokkal jobb
Reménykedjünk olyan mediben, mint ami 2018 decemberében volt, az szerintem sokkal jobb
Azért emlékeztetőül betenném ide Anarki írását pár nappal ezelőttről: Link
Legyen minél több csapadék, előbb vagy utóbb meghozza a havat!
Az ECM peturbált tagjai közül a két véglet (a színes térképeket kedvelőknek):
Az ECM peturbált tagjai közül a két véglet (a színes térképeket kedvelőknek):


Akkor már inkább essen le 3 cm hó, de fagyban, mint ez a locs-pocs
Igen, ezt a térképet ma már láttuk.
A kevésbé szimpatikusakat, amiből valamivel több van, mindig elfelejted megosztani.
Én nem azt mondom, h reménytelen a hétvégén kezdődő etap, de hogy ordas messze van az igazán reményteljestől, az is biztos. Ha nem estünk volna megállás nélkül pofára itt a fővárosban, akkor is ezt mondanám.
A kevésbé szimpatikusakat, amiből valamivel több van, mindig elfelejted megosztani.
Igen és azt is jól tudjuk, h mire elég az átlagos T850, ha épp nem nagyon jó helyről jön.
A 0-2 fokos T850hPa mellett csak úgy röpködtek ma is a 13-14 fokos Tmax-ok 2 méteren...
Azon esetben,ha értékelhető mennyiségű hó hullana, legalább a kisfiamnak nem kellene reklamálnia,ugyanis az utóbbi hóval elégedetlen volt (hidegben porhó, hóember építésre korlátozottan alkalmas)
Egészen jól alakul a fáklya, végre 
1 hete még ugye bőven a 30 éves átlag fölött vágtatott az ENS, majd a hét elején kezdett lemenni a közelébe, végül alá a jövő hét elején, most meg már -7 -8 körülre ér az átlag. Link
A második enyhülési hullámot pár futás óta az OP húzza felfelé (emiatt sem túl szépek a diagrammok egyébként), de már az sem éri el a 0 fokot t850-en, vagy éppenhogycsak.
Néhány tag pedig már fel sem megy egyáltalán, 1-2 napja nem voltak ilyenek. A szórás se mindegy, hogy mekkora: a peremciklonos keveredési zóna, vagy a kicsit távolabb pedzegetett félblocking is hozhat akár értékelhető mennyiségű havakat egyes helyekre.
Hosszabb távon stabilan 0 alatt, átlag körüli t850, folyamatos esély csapadékra, szerintem teljesen jól néz ez már most is ki
1 hete még ugye bőven a 30 éves átlag fölött vágtatott az ENS, majd a hét elején kezdett lemenni a közelébe, végül alá a jövő hét elején, most meg már -7 -8 körülre ér az átlag. Link
A második enyhülési hullámot pár futás óta az OP húzza felfelé (emiatt sem túl szépek a diagrammok egyébként), de már az sem éri el a 0 fokot t850-en, vagy éppenhogycsak.
Néhány tag pedig már fel sem megy egyáltalán, 1-2 napja nem voltak ilyenek. A szórás se mindegy, hogy mekkora: a peremciklonos keveredési zóna, vagy a kicsit távolabb pedzegetett félblocking is hozhat akár értékelhető mennyiségű havakat egyes helyekre.
Hosszabb távon stabilan 0 alatt, átlag körüli t850, folyamatos esély csapadékra, szerintem teljesen jól néz ez már most is ki
A GFS nem hogy csapadékot nem jelez hozzám hétfőre de még fagyos T-t sem. Közép és hosszútávon is csapni való ez a futása tél szemponjátból.
Majd a 12-es újra próbálkozhat
Majd a 12-es újra próbálkozhat
Nekem is olyan előérzetem van, hogy a 2013. márciusi események megismétlődhetnek. Ha ónos lesz, akkor mehetünk szerelni szélben a távvezetéket...
Azt szeretném kérdezni, hogy esetleg várható majd cikk a ciklonról, és ha igen mikor?
[mod.]
[mod.]
Nekem olyan 2013, 2018 előérzetem van, csak gyengébb kivitelben.
A szokásos szélcsatornák felől jönne a hideg, és pár cm hó mindenhol hullna.
A szokásos szélcsatornák felől jönne a hideg, és pár cm hó mindenhol hullna.


