Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nálunk a sima murván is vannak hófoltok, sőt a szomszéd bejáróján vastag lepel van a talajon. Mivel a levegő le tudott azért hajnalban menni 0 fok alá.
Nyilván, ez nem városi környezet.
Nyilván, ez nem városi környezet.
Fóton lényegében semmi, reggelre 2 fok volt. Pedig nem is vagyunk messze Gödöllőtől.
Igen, a kettő együtt kaszálta el a havat.
Nálam kiválóan látszott, hogy ahol nincs fű, vagy egyéb tereptárgy, ott gyakorlatilag nem volt semmi megmaradás.
Nálam kiválóan látszott, hogy ahol nincs fű, vagy egyéb tereptárgy, ott gyakorlatilag nem volt semmi megmaradás.
Ultragigamega 0,9mm esett a sokat latolgatott és ideget szülő (már akinek.
)mediterrán ciklonból.
Tegnap igencsak kellemetlen volt az este. Élénk északi szélrohamok és néhány hópehely... Lehetett hallani a dübörgést a házban... Igazi kandalló mellé bújós idő volt brrrr.
Ma reggelre a háztetőkön lett némi lepel, de annyi. Mondjuk én ennyit vártam ide. Nembaj.
A facebook viszont "bedobta" a 2014-es emléket...
Kaposfőn 20 centi... ZseliZben meg 40...
Szerk: Találtam linket.
Link
Tegnap igencsak kellemetlen volt az este. Élénk északi szélrohamok és néhány hópehely... Lehetett hallani a dübörgést a házban... Igazi kandalló mellé bújós idő volt brrrr.
Ma reggelre a háztetőkön lett némi lepel, de annyi. Mondjuk én ennyit vártam ide. Nembaj.
A facebook viszont "bedobta" a 2014-es emléket...

Szerk: Találtam linket.
A szövegesben azért ők is nagyon óvatosan és feltételes módban centiztek. Szerintem a T köpött bele a legtöbb csalódott helyen a levesbe. Nekünk mákunkra hajnali 2 és reggeli 8 között fagy volt.
Hát igen, ott most a hátoldalon nem nudli lenne. Bár ez a szitu se sokon múlott és mégse volt nagy hideg, úgyhogy reméljük valami vadabb dologgal végződik a hét.
Érdemes a cikk alján megnézni a négy hótérképet: ECMWF-GEM-GFS-UKMO. A ma reggeli kép alapján a az UKMO teljesesített a legjobban. Link
Még annyi észrevétel, hogy sztem az OMSZ túlságosan támaszkodik az ECMWF-re.
Még annyi észrevétel, hogy sztem az OMSZ túlságosan támaszkodik az ECMWF-re.
Már megint (azaz még mindig) nem azt írtam, hogy egyáltalán nem számit - a múltkori esetnél is kicsit úgy reagáltál, mintha ilyet írtam volna.
Mindössze annyit írtam (és ezt tartom is),
hogy a mostani hó meg nem maradáshoz sokkal komolyabb feltételek hiányoztak most eleve. Kiinduló t2m is túl magas volt, még az erős csapadék sem vitte le 0 fokig sem, szóval egy 3 lábú lovon verjük el, hogy lassú volt a - nagyjából ilyen a talajhő emlegetése most
Személy szerint jóval korábbi és erősebb talaj menti lehűlésben reménykedtem: ha a csapadék ideérésekor gyorsan lementünk volna 0 fokra, akkor most kint lenne 2-3 centi itt is, nem pedig hófoltok - persze gondolom a talaj is 2,3 és nem 2,8 fokos lett volna akkorra - de még egyszer: most az első számú probléma nem a talajhő volt
Most pedig hajrá ECM
Durva, hogy a GFS mintha másik évszakban készült volna....
Mindössze annyit írtam (és ezt tartom is),
hogy a mostani hó meg nem maradáshoz sokkal komolyabb feltételek hiányoztak most eleve. Kiinduló t2m is túl magas volt, még az erős csapadék sem vitte le 0 fokig sem, szóval egy 3 lábú lovon verjük el, hogy lassú volt a - nagyjából ilyen a talajhő emlegetése most
Személy szerint jóval korábbi és erősebb talaj menti lehűlésben reménykedtem: ha a csapadék ideérésekor gyorsan lementünk volna 0 fokra, akkor most kint lenne 2-3 centi itt is, nem pedig hófoltok - persze gondolom a talaj is 2,3 és nem 2,8 fokos lett volna akkorra - de még egyszer: most az első számú probléma nem a talajhő volt
Most pedig hajrá ECM
Durva, hogy a GFS mintha másik évszakban készült volna....
Ahogy várható volt, mai olaj himba telepítés elmarad. 26 mm csapadek esett, 20 tonnás daru és a csörlős Tátra elakadtak az óriási sárban. Hajnali három körül kezdett váltani havazasba az eső, durván 3-4 centi hó esett..
Mostani kilátás az ablakból! Olvadunk, reggel 5-6 cm hó volt még! Látom az alacsonyabb térszíneken alig maradt meg valami! Itt ismét elértük az idei szezonrekordot, de fölé menni nem tudtunk!

Szerintem felesleges ragozni...elég ránézni a feltöltött képekre, és a beszámolókra. Döntő többségben mindent elmondanak. Aztán lehet ezt csűrni csavarni, a végeredmény ha innen nézzük, ha amonnan, pontosan olyan ratyi, amilyennek kinézett, hogy a se a T2m nem lesz jó, és igen ott volt a talajhő is, bármilyen ördögtől való. Alap esetben és ami belénk rögződött, nem szokott gondot okozni régen ez, mert 5 fok volt akkor, amit enyhülésnek mondtunk és januári melegnek. Azt könnyebben ledolgozta még (talajhő tekintetében is) ilyen gyér ciklon is, mint ami ez volt, és ilyen esetben igaz amit írtál. Csak itt a bibi az, hogy a rajtvonal a 3-4 napig tartó 14-15 fokok után voltak, nem +5 fok után.
Az igaz, hogy nem fagyott, de a talaj is jóval melegebb volt a kelletténél. A kocsikon, fákon sokkal kevésbé olvad, mint a talajon.
Ahogy írtam is neked, sajnos kevés volt a várható (hó)csapadék, az intenzitás, túl magas volt a hőmérséklet, és ott volt még a talajhő. Ezért tudott csak a huzamosabb ideig intenzív havazásos területeken megmaradni, hiszen ott max a talajhővel kellett megküzdeni a hónak, az előbb felsoroltakból.
De ha az ECM várakozásait nézzük (tegnap is hasonlót adott már) akkor ez a hét bőven kárpótolhat minket hófanokat
GFS tél szempontjából sajnos kuka...
De ha az ECM várakozásait nézzük (tegnap is hasonlót adott már) akkor ez a hét bőven kárpótolhat minket hófanokat
A talajhő pont az ilyen helyzetekben kritikus: kevés csapadék vagy gyenge intenzitás, 0 körül meanderező vagy pozitív T... És még negatív T2m mellett is képes zabálni a havat a talajhő, főleg ha a korábbi feltételek sem adottak: gyenge vagy kevés csapadék. Ha ezután ráadásul elvékonyodik a felhőzet vagy kisüt a nap, na az pillanatok alatt kivégzi azt a kevés latyakot is...
Szint biztos vagyok benne, hogy ha egy kemény fagyos éjszaka után érkezik a csapadék, sokkal több helyen marad sokkal több hó. És az is a talajhőnek (vagyis a hiányának) lett volna köszönhető.
Szint biztos vagyok benne, hogy ha egy kemény fagyos éjszaka után érkezik a csapadék, sokkal több helyen marad sokkal több hó. És az is a talajhőnek (vagyis a hiányának) lett volna köszönhető.
És ez bizony északkeleti hideg lenne, jó kis lábbal. Nem lenne gond az esős kezdés sem.
4/10-6/10 váltakozó erősséggel esik de már közel a vége.
Közben a szlovák ECM végig telet mutat.
Link (keressétek Radzovce-t).
Max 4 fok és sorozatos havazások 2-6 mm között.
Kezd tetszeni a dolog!
Közben a szlovák ECM végig telet mutat.
Link (keressétek Radzovce-t).
Max 4 fok és sorozatos havazások 2-6 mm között.
Kezd tetszeni a dolog!
Egyáltalán nem értek veled egyet.
Tegnap sem értettelek.
Lehet ezt ragozni. Fontos tényező, most is az volt és egészen másként nézett volna ki a hajnal sok helyütt az országban, ha a talajon ideálisabbak a feltételek.
A 2 méretes T-től függetlenül is fontos. Összehasonlíthatóan nagyobb az esély a megmaradásra és annak tartósságára, ha legalább alulról kapja a hó a hideget.
Pláne, ha nem órákig tartó intenzív havazás zajlik.
Tegnap sem értettelek.
Lehet ezt ragozni. Fontos tényező, most is az volt és egészen másként nézett volna ki a hajnal sok helyütt az országban, ha a talajon ideálisabbak a feltételek.
A 2 méretes T-től függetlenül is fontos. Összehasonlíthatóan nagyobb az esély a megmaradásra és annak tartósságára, ha legalább alulról kapja a hó a hideget.
Pláne, ha nem órákig tartó intenzív havazás zajlik.
Mi ez a talajhő fetisizmus már megint? 
A levegő maga nem tudott lemenni fagypontig se,
azaz már a legelső feltétel nem volt meg. Esélye sem volt a normális megmaradásnak. A modellek amúgy ezt jól mutatták, sőt.
A talajhő akkor lett volna érdekes, ha amúgy maga a levegő fagyos. De még ez sem jött be sajnos. Az intenzitás meg így is kifehérített mindent nálunk +1 fokban is, de amint legyengült, olvadt is azonnal, sőt szerintem még enyhült is.
A mostani meg nem maradást a talaj-hőre fogni kb. olyan érvelés, mint a nem sikerült levest a kevés sóra fogni, miközben nem került víz sem a lábosba
GFS OP közben meghozza a kikeletet, reméljük azért az ECM látja a hetet jobban!
A levegő maga nem tudott lemenni fagypontig se,
azaz már a legelső feltétel nem volt meg. Esélye sem volt a normális megmaradásnak. A modellek amúgy ezt jól mutatták, sőt.
A talajhő akkor lett volna érdekes, ha amúgy maga a levegő fagyos. De még ez sem jött be sajnos. Az intenzitás meg így is kifehérített mindent nálunk +1 fokban is, de amint legyengült, olvadt is azonnal, sőt szerintem még enyhült is.
A mostani meg nem maradást a talaj-hőre fogni kb. olyan érvelés, mint a nem sikerült levest a kevés sóra fogni, miközben nem került víz sem a lábosba
GFS OP közben meghozza a kikeletet, reméljük azért az ECM látja a hetet jobban!
A térségbe jól beragadt az enyheseg, egy kis latyakra futotta... Jellemző h már a Tisza tó térségben is megmaradt a hó. A rendszer java keletebbre vonult a vártnál, legalább ennyi jó volt az egészben.
jelenleg közepes látványhavazás megmaradas nélkül.
Tiszafüred :
Tiszafüred :


A képeket már majdnem 7 órakor készítettem. Hamarabb szebb lett volna.

Hali! Egerben vagyok, ahogy sejtettem, kb. Eger és Szarvaskő között látványosan csökkent a hó. Addig sok helyen letört ágak, havas út. Veszélyesen szép!!!
Pontosan ezt akartam írni, hogy nem győztünk hangsúlyozni hogy a talajhőt plusz 14 fokok után nem szabad bagatellizálni, illetve az intenzitás csoda hatása ilyenkor mire elég, ha nincs megfelelő dinamikájú hideg, ami továbbra is a megmaradó hó alapja. Sokan sajnos többet láttak/látattak bele ebbe, mint ami valójában kinézett. Félre értés ne essék nem arról szól ez most hogy bezzeg megmondtuk... Hanem igazából arról ami kinézett ebből a szituból realista szemüvegen keresztül, és ami igazából a valóság is lett.
ettől szép az időjárás. gól az amit a bíró megad, hó az ami földet ér. by zombori.
Jó, azért tegyük hozzá, hogy a hivatalos előrejelzés, veszélyjelzés egyértelműen optimistább volt a bekövetkezett valóságnál. Aki pedig ezeket olvassa és kevésbé rutinos, joggal pisloghat. De 1-2 modell és 1-2 kifejezetten aktív fórumtag is nagyon erőltette, hogy talajhő ide, talajhő oda, jó lesz ez. Tragédia volt mind a talajhő, mind a 2 méteres T síkon.
Született olyan hótérkép is, amit egy percig nem hittem el. Mindegy. Túl vagyunk rajta.
Született olyan hótérkép is, amit egy percig nem hittem el. Mindegy. Túl vagyunk rajta.
Az elkövetkező egy hétben az ország nagy részén télies jellegű locs-pocs idő lesz, időnként egy kis hóval, egy kis esővel, gyenge nappali pluszokkal. Az ország Északi-középhegységtől északra lévő területén viszont hamisítatlan téli időre készülhetnek az ott lakók a következő időszakban.
Nem tudom miért vagytok kiakadva, kb. ennyi volt a realitás. Talán a Jászság kis csalódás, de tőle északra, a középhegység középső részein teljesen korrekt hóréteg alakukt ki. Ebben a helyzetben ennyi volt. Itt a fővárosban is szépen havazgatott az éjszaka, pech, a legtöbben lemaradtak róla, én azért időnként rápillantottam.
A mediterrán ciklonok kiszámíthatatlansága legendás . Ez a mostani is erősíti ezt , lehet a hétvégi is hasonlóan jár majd el..
. Nálam gyengén havazik de az olvadás sebessége nekem úgy tűnik, hogy gyorsabb, úgyhogy az 1 cm erősen fogyatkozik.
Tettem egy 3-4 km-es sétát a város nyugati peremétől a sörgyár környékéig. Az elmondható, hogy a város ezen részén nagyjából egységes hófolt-1-2 cm latyakos állagú hó van. A sörgyártól felfelé kezd igazán hó lenni. Ameddig felmenetem, 2-3 cm-es, már normális állagú hó van. De sajnos már most nagyon olvad. A mai napot nem fogja túlélni.
A szezonban ez már a harmadik havas periódus. Volt már 4 cm hó is. Így a tavalyi telet már most messze túlszárnyaltuk.
A szezonban ez már a harmadik havas periódus. Volt már 4 cm hó is. Így a tavalyi telet már most messze túlszárnyaltuk.






Lehet ti vagytok az országban az egyetlen település, ahol annyi hó esett, mit amennyit vártak.
Hajnal 5kor felébredtem és kinéztem, konkrétan száraz volt az út! Majdnem le is sokkolódtam a látványtól. És megint beigazolódott, hogy a modellek nagy része egy rakás szar. A szar koronázatlan császára pedig a GEM ismételten.
Azt hiszem, mi itt kicsivel 200 m fölött ezt eléggé bemákoltuk...
Hóréteg 5-6 cm.
Egy egész napos borultságnak örülnék, de nincsenek illúzióim, nyugat felé már a kék ég sávja is feltűnt a horizonton... De hátha marad ebből valami estére, és jöhet a fagy, ami egy kicsit tartósíthatja, amit még tud.
Hóréteg 5-6 cm.
Egy egész napos borultságnak örülnék, de nincsenek illúzióim, nyugat felé már a kék ég sávja is feltűnt a horizonton... De hátha marad ebből valami estére, és jöhet a fagy, ami egy kicsit tartósíthatja, amit még tud.



Hó reggelt Metnet!
Nálam csalódás nincs mert valóban szépen kifehéredtünk. Az előre jelzett 4 cm összejött. Most még éppen 0 fokon vagyunk, de kúszik a T fölfelé. Szezonrekord pipa.
Nálam csalódás nincs mert valóban szépen kifehéredtünk. Az előre jelzett 4 cm összejött. Most még éppen 0 fokon vagyunk, de kúszik a T fölfelé. Szezonrekord pipa.


Ahogy fel keltem locs-pocs fogadott de én erre számítottam. Gratula akinél valamennyi hó esett az éjszaka! 
Szerencsére nem lett igazam a Hernád-völgy déli részével kapcsolatban, ránézésre túlszárnyaltuk az eddigi szezonrekordot 


Tökéletes volt az előrejelzésem. Locspocs lett. Most az OMSZ a Facebook-on kér bocsánatot, pedig világos volt, hogy ha a saját előrejelzésükre hallgatnak, akkor felelőtlenség volt havazásról, hófúvásról beszélni síkvidéken. 300 m felett pár centi nedves, vizes hó, 500 m felett > 5 cm hó lehet.
Inkább túloztak, nehogy a másik irányba tévedjenek. Hinni kellett volna a modellnek.
Inkább túloztak, nehogy a másik irányba tévedjenek. Hinni kellett volna a modellnek.
Bár nem szóltam hozzá tegnap, de követtem a fórumot és a modelleket, valamint éjszaka is több alkalommal fent voltam. Éjjel 1-2 óra között eléggé intenzív hóesés volt, de most reggelre csak az autók tetején maradt némi latyak. Végül is a várakozásaim lettek valósak, nagyjából ezt vártam itt a főváros környékén. Látom azért több csalódott fórumozó is van az országban, de ha konkrétan belegondolunk, ebben a ciklonban nem volt több. Eleve nagyon magas hőmérsékletről indultunk, a hátoldali hideg levegő kevésbé volt hideg, az intenzitás segítése is kellett, hogy téliesebben alakuljon az egész akció, valamint a ciklonunk csapadéktömbje nem időzött sokat, hamar odébb állt. Nekünk itt a fővárosban még nem sikerült a tavalyi telet magunk mögé utasítanunk, az idei egyelőre a rettenetes és a borzalmas között van valahol félúton. A február természetesen javíthat. Látszik azonban, hogy továbbra is változékony hidegebb és enyhébb periódusokkal tűzdelt lesz a következő bevállalható időszak, de egyelőre tartósan nem tudja megvetni a lábát a tél. Az ECM-en mindenesetre a hétvégi melegfronti, nyugat felől érkező havazás jól néz ki, de az is tiszavirág életűnek tűnik. Várjuk az óceáni drift gyengülését és a skandi AC létrejöttét a későbbiekben, ezekkel már játszadoznak a modellek. Valamint még nagyon lényeges, hogy megfelelő mértékben lehüljön ismét tőlünk kelet-északkeletre a levegő, a skandi AC-nak csak így lenne értelme. (Le a kalappal, akik itt a fórumon végig fent voltak és végigkövetették a ciklonunk "teljesítőképességét").





