Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Én már foglaltam is szállást február 8-ra a Bakonyba, mert Floo belinkelte! 
Zivi: egyetértünk, én főként a "laikus olvasók MC miatt telet várnak" részre reagáltam, az unalmas már nekem. A személyeskedő, kioktató, "énmegmondtam" stílust én semmilyen formában nem szeretem
Zivi: egyetértünk, én főként a "laikus olvasók MC miatt telet várnak" részre reagáltam, az unalmas már nekem. A személyeskedő, kioktató, "énmegmondtam" stílust én semmilyen formában nem szeretem
Ah, pedig beígérted a telet egy hónapja, oszt mégse lesz semmi?
Link Link
Bezzeg az USA... Link
Mist kinek higgyen az ember, a kiragadott linkeknek, a december végi jóslatoknak, az ősszel zabáló állatoknak, vagy... esetleg mindegyiket megfelelő súllyal vegye figyelembe?
Amúgy meg annyira nagy itt a "forgalom", hogy laikusok, fogalmatlanok nem hiszem, hogy megpróbálják végigolvasni ezt a fórumot, tele van "szakszavakkal" és "rövidítésekkel" meg "értelmezhetetlen képekkel", akik viszont ezeket értik, azok meg nem fogják benézni, hogy úúúú ez a 300 órás kép nagyon pöpec, akkor akkorra ütemezem a hegyi kirándulásom... Lejárt lemez már ez Floo és heti egyszer mégis elolvashatjuk Tőled...
Link Link
Bezzeg az USA... Link
Mist kinek higgyen az ember, a kiragadott linkeknek, a december végi jóslatoknak, az ősszel zabáló állatoknak, vagy... esetleg mindegyiket megfelelő súllyal vegye figyelembe?
Amúgy meg annyira nagy itt a "forgalom", hogy laikusok, fogalmatlanok nem hiszem, hogy megpróbálják végigolvasni ezt a fórumot, tele van "szakszavakkal" és "rövidítésekkel" meg "értelmezhetetlen képekkel", akik viszont ezeket értik, azok meg nem fogják benézni, hogy úúúú ez a 300 órás kép nagyon pöpec, akkor akkorra ütemezem a hegyi kirándulásom... Lejárt lemez már ez Floo és heti egyszer mégis elolvashatjuk Tőled...
Csak éppen semmi valóságalapja sincs.
Ezt onnan tudod, hogy ha lenne valóságalapja annak, amiket ír, akkor október vége óta mediterrán ciklonok öntenék magukból a havat hetente kétszer -20 fokban.
És ez évek óta így megy, aztán néha bejön neki.
De az esetek döntő többségében nem, nagyon nem!
Így meg semmi értelme a verzióit olvasni, mivel mindig kiragad egy-egy modellfutást a sok modellből, sok tagból, ami telet vizionál, és azt nyomja!
Meg ha ott lenne a ciklon, meg odébb kerülne, meg 10 Hpa-lal nagyobb lenne a nyomás, meg ha jönne a hideg, stb, stb.
A vágyait szövi bele a várható jövőképbe, ami miatt eleve megbízhatatlanok az írásai.
Irreálisak!
Komolytalanok!
Félrevezetőek az írásai, mert teljesen komolytalanul telet vár állandóan, aki beleolvas a fórumba, meg van győződve róla hogy jön a jégkorszak.
Aztán nem!
Lehetne ezt reálisan is elemezni, sokkal többet érne a munkája!
Az hogy valaki keménymagos télfan, az nem azt jelenti, hogy abban is meg kell látni a kemény hideg és a durva havazás lehetőségét, amiben nincs benne.
Aki ilyet csinál, az nem keménymagos hófan, arra más jelzőt szoktak aggatni....
Ezt onnan tudod, hogy ha lenne valóságalapja annak, amiket ír, akkor október vége óta mediterrán ciklonok öntenék magukból a havat hetente kétszer -20 fokban.
És ez évek óta így megy, aztán néha bejön neki.
De az esetek döntő többségében nem, nagyon nem!
Így meg semmi értelme a verzióit olvasni, mivel mindig kiragad egy-egy modellfutást a sok modellből, sok tagból, ami telet vizionál, és azt nyomja!
Meg ha ott lenne a ciklon, meg odébb kerülne, meg 10 Hpa-lal nagyobb lenne a nyomás, meg ha jönne a hideg, stb, stb.
A vágyait szövi bele a várható jövőképbe, ami miatt eleve megbízhatatlanok az írásai.
Irreálisak!
Komolytalanok!
Félrevezetőek az írásai, mert teljesen komolytalanul telet vár állandóan, aki beleolvas a fórumba, meg van győződve róla hogy jön a jégkorszak.
Aztán nem!
Lehetne ezt reálisan is elemezni, sokkal többet érne a munkája!
Az hogy valaki keménymagos télfan, az nem azt jelenti, hogy abban is meg kell látni a kemény hideg és a durva havazás lehetőségét, amiben nincs benne.
Aki ilyet csinál, az nem keménymagos hófan, arra más jelzőt szoktak aggatni....
Persze attól függ kinek mi a tuti kis tél. Mivel buckán és lapályon lakóknak is 99,5 %-a (itt a metneten más az arány) szerint is az a jó tél, ha süt a nap, nincs hideg , keveset kell fűteni és nem kell sóra , hólapátra költeni. Nem tudom hallottál-e az utcán járva (amíg nem volt karantén) arról áradozni emberek , hogy jaj de frankó lenne ha a +10 helyett inkább -15 lenne, meg hogy ahelyett a 20 mm eső helyett inkább esne 50 centi hó, meg hogy de jó lenne, ha reggel munkába menet csúszna a járda meg az út. Buszsofőröket meg kamionosokat kellene felmérni mi is a téli elvárásuk ?
Na és az a maradék 0,5 %, aki szereti ha esik 3 cm hó és -10 fokban kitart hónapokig (ék-i régi időjárás, mondanák sokan éghajlat) vagy a dunántúliak, akik szeretik, amikor leesik párszor 10 centi aztán 3 nap múlva elolvad és nem kell kerülgetni hetekig, szóval ők meg elférnének a 300 m-nél magasabban fekvő buckavonulatok (hegy nálunk nem sok van, mert ha lenne minek nevezzük az Alpokat stb.) közti településeken és kisvárosokban is. Ez utóbbiak (Cseszneket is beleértve) elvesztették fél évszázad alatt lakosságuk közel felét (Csesznek volt ezer lakosú is), tele vagyunk üres házakkal.
Ha nekem annyira fontos lenne, hogy rendes havat lássak (pl. aki naponta 50 elemzést ír a várható hóesélyekről meg elsírja, hogy milyen kaka tél van nála) az ablakból kinézve és ne kelljen több km-t menni ezért a látványért, biztosan elköltöznék. Gyerekkoromban fontos volt a hó, a szánkózás stb. , mert itt a 0,5 %-nak nem voltak stadionok, színházak,jégcsarnokok,termálfürdők, hogy ott múlassuk el az időt mint a lapályokon élők. Nem volt net meg okostelefon meg kábeltv sem. Az egyetlen tv adót sem tudtuk rendesen nézni, mert igen rossz volt a vétel az adótornyoktól távoli völgyünkben. Belém is égett , hogy állandóan azt lessem télen, hogy mikor esik már a hó. Sajnos akkoriban, 50 éve sem volt minden héten hó, elteltek néha hónapok úgy, hogy nem szánkózhattunk.
Na és az a maradék 0,5 %, aki szereti ha esik 3 cm hó és -10 fokban kitart hónapokig (ék-i régi időjárás, mondanák sokan éghajlat) vagy a dunántúliak, akik szeretik, amikor leesik párszor 10 centi aztán 3 nap múlva elolvad és nem kell kerülgetni hetekig, szóval ők meg elférnének a 300 m-nél magasabban fekvő buckavonulatok (hegy nálunk nem sok van, mert ha lenne minek nevezzük az Alpokat stb.) közti településeken és kisvárosokban is. Ez utóbbiak (Cseszneket is beleértve) elvesztették fél évszázad alatt lakosságuk közel felét (Csesznek volt ezer lakosú is), tele vagyunk üres házakkal.
Ha nekem annyira fontos lenne, hogy rendes havat lássak (pl. aki naponta 50 elemzést ír a várható hóesélyekről meg elsírja, hogy milyen kaka tél van nála) az ablakból kinézve és ne kelljen több km-t menni ezért a látványért, biztosan elköltöznék. Gyerekkoromban fontos volt a hó, a szánkózás stb. , mert itt a 0,5 %-nak nem voltak stadionok, színházak,jégcsarnokok,termálfürdők, hogy ott múlassuk el az időt mint a lapályokon élők. Nem volt net meg okostelefon meg kábeltv sem. Az egyetlen tv adót sem tudtuk rendesen nézni, mert igen rossz volt a vétel az adótornyoktól távoli völgyünkben. Belém is égett , hogy állandóan azt lessem télen, hogy mikor esik már a hó. Sajnos akkoriban, 50 éve sem volt minden héten hó, elteltek néha hónapok úgy, hogy nem szánkózhattunk.
Nem rossz
De itt azért az olasz ciklon masszív előoldala bekavar rendesen - így hiába pl. az AC a britek felett 250 óra körül a mostani futáson, előoldalon lennénk, ami eléggé kellemetlen, mert ott a skandi és a brit AC is - és mire persze változna a helyzet, ismét ciklonokat vár a modell - igaz, 280+ tartományban, aminek már a fele se igaz.
Na most a GFS vagy nagyon vakon van, vagy nagyon tud valamit.. Friss ICON, Arpege is 5-10mm csapadékot számol vasárnapra.. GFS meg továbbra is semmit.. 
A Para sem rossz egyébként..
A Para sem rossz egyébként..

Sajnos lassan itt a Február és még érdemi téli esemény itt nem nagyon történt .
Ha azt a nyomorék atlanti ciklont kicserélem, azért máshogy néz ki a dolog.
Bénák ezek az amcsik, hogy nem ilyeneket rajzolgatnak...

És neki mennyire lehet hinni?
Ahogy néztem, ő egy kicsit északabbra helyezi azt a hétvégi medit (kb. mint az ICON és a GEM).
Ahogy néztem, ő egy kicsit északabbra helyezi azt a hétvégi medit (kb. mint az ICON és a GEM).

Részemről jöhetnek tőle a hó és hidegesélyes térképek, diagramok, stb.
Tudjuk, hogy a keménymagos télfanok táborához tartozik, ennek ismeretében olvasom a hozzászólásait.
Minél többféle verziót olvasok, látok itt a metneten, annál jobban összeáll a kép a következő napok (1-1,5 hét) várható időjárásáról.
Egy helyen van szinte minden, kevesebbet kell máshol böngésznem, bogarásznom.
Tudjuk, hogy a keménymagos télfanok táborához tartozik, ennek ismeretében olvasom a hozzászólásait.
Minél többféle verziót olvasok, látok itt a metneten, annál jobban összeáll a kép a következő napok (1-1,5 hét) várható időjárásáról.
Egy helyen van szinte minden, kevesebbet kell máshol böngésznem, bogarásznom.
Egyértelműen felfelé szór, de persze ez még változhat... Ráadásul ez sem elég, ha skandi és brit AC is van, még akkor is valami bele tud köpni a levesbe... Pl. egy jó mallorcai ciklon
Link
Szerintem amúgy egy brit anticiklon se szükséges feltétel, volt itt már bitang havazás és hidegbetörés nem túl erős brit, skandi, de még izlandi ciklon mellett is - néha ebből 2 is ciklonos, aztán mégis van tél...
Szerintem amúgy egy brit anticiklon se szükséges feltétel, volt itt már bitang havazás és hidegbetörés nem túl erős brit, skandi, de még izlandi ciklon mellett is - néha ebből 2 is ciklonos, aztán mégis van tél...
Van benne valami éppen ezért nagyon szubjektív ki hogyan ítéli meg ezt az időszakot.
Nálam ilyen volt a hétfő a medi 5cm után és még ma is jó 30% meg van.
Hóember építés és szánkózás a kertben után lehet hogy elnézőbb vagyok az egyébként kevés hócsapadékot adó téllel.
Bocs, Bakonyvárnak ment volna.
Nálam ilyen volt a hétfő a medi 5cm után és még ma is jó 30% meg van.
Hóember építés és szánkózás a kertben után lehet hogy elnézőbb vagyok az egyébként kevés hócsapadékot adó téllel.
Bocs, Bakonyvárnak ment volna.


A vízrajzi évkönyvekben esetleg utána lehet bogarászni, csak macerás. A folyók jégviszonyai benne vannak, az biztos.
Link
Van itt egy-két vizes szaki, hátha ők tudják.
Amúgy volt itt néhány gyenge hózápor, az a fajta, amék befejeződött, mielőtt elkezdődött volna.
Az erdőben meg még mindig van hófolt. Ha az a múltkori etap nem két centi, hanem húsz, akkor egész más lenne a klíma, meg a hangulat.
Link
Van itt egy-két vizes szaki, hátha ők tudják.
Amúgy volt itt néhány gyenge hózápor, az a fajta, amék befejeződött, mielőtt elkezdődött volna.
Az erdőben meg még mindig van hófolt. Ha az a múltkori etap nem két centi, hanem húsz, akkor egész más lenne a klíma, meg a hangulat.
A lángossütést mint családi programot, vagy mint elvitelre történő vendéglátást tervezed? 
Az ősszel elvetett fű kikelt, a nárciszok levele 5-8 cm, a fák alatt harsogó zöld szőnyeg, virágzik a téltemető (Eranthis), előbújt a hóvirág, a kertben a kevés csapi ellenére, fülig érő sár van
A Társasház-beli nénék
is elkezdtek kertészkedni! -és engem is kapacitálnak már, pedig én téli sportokat
(járdasziget spaklizás, lomb gyűjtés, rokonlátogatás, ág aprítás) terveztem még erre a hétre...
A busójárás idén elmarad,
de az FKF gondoskodott róla, hogy Budapesten téltemető ünnepet tartson a lakosság ha akar: t.i. az eddig csak két hulladékudvarban,
szigorúan munkaidőben
kapható profi komposzt-elszállító zsákokat,
elkezdték árulni az OBI, ALDI és Praktiker polcairól, 10 db csak 2700 Ft! Szóval a törött, poros faleveleket van mibe gyömöszölni, hogy alóla a friss fű, mint bársonyszőnyeg kerüljön elő!
és a lakótelepek vidám, lombokat gereblyéző, családokkal teljenek meg 
Fekete István írásaiban, Március mezítlábas kisleány. Ha ezt tartjuk szem előtt, akkor messze még a Tavasz.
Az ősszel elvetett fű kikelt, a nárciszok levele 5-8 cm, a fák alatt harsogó zöld szőnyeg, virágzik a téltemető (Eranthis), előbújt a hóvirág, a kertben a kevés csapi ellenére, fülig érő sár van
A Társasház-beli nénék
A busójárás idén elmarad,
Fekete István írásaiban, Március mezítlábas kisleány. Ha ezt tartjuk szem előtt, akkor messze még a Tavasz.
Ha nagyon megerőszakolom, akkor valami megindul felfele, de az átlag még így is csak karcolja az 1015 hepás határt, amikortól anticiklonról beszélhetünk.

Itt meg süt a nap ezerrel, észak felől hozáporok közelednek, és hull a hó, pedig a csapi még messze 


Igen, a brit nyomásfáklyán látszik jól, mi okozza nálunk a problémát a téli idővel kapcsolatban.
Minden hülye lángszórós beszalad idáig rombolni
Majd ha úgy néz ki, mint a skandináv, akkor lesz érdekesebb a dolog
Minden hülye lángszórós beszalad idáig rombolni
Majd ha úgy néz ki, mint a skandináv, akkor lesz érdekesebb a dolog
Kérdés mikorra megjön a hideg, mennyire fogy el a csapadék... az Icon vasárnap a legrosszabb képet festette és bejött neki... koránt sem biztos, hogy most, amikor a legjobb képet festi is bejön neki... De úgy legyen!
Skandináviában úgy tűnik, megerősödhet az anticiklon: Link ezt az ECM is támogatja: Link (384h: Link ). Persze ez nem garancia semmire, és még csak nem is biztos (200 órán felül még az anticiklonosodási hajlam is bizonytalan), de esélye szerintem egész sok van: Link Ez a felállás akár (de nem biztos, hogy) visszaszállíthatja a telet Közép-Európába. Ami a Kárpát-medencére kellemetlen csúszkáló ciklonos előoldalas, -5 és +2 közötti T850es időt hozna (a legtöbb GFS futás mostanság), az ide az Alpok északi előterébe pont, hogy több csapadékot hozna, ami a magasabb T850 ellenére azért a hegyekben szép sok hóval járna (síkvidék eső). Viszont nem csak ez a kimenetel lehetséges, lehet itt száraz unalmas hideg, de sok havat ígérő keveredési zóna is. Ha ez a dél-brit légnyomásfáklya kevésbé szórna a jövőben lefelé: Link és a skandi AC is megvalósulna, az lehetővé tenné a komolyabb hidegek délebbre jutását is - ennek egyelőre nagyon kevés esélye van. Ugyanakkor a skandináv AC mögött érkező (nem sötétlila) hidegek kellemes télies időt tudnak hozni. Elég egy 1-2 napos "ciklonszünet" nyugatra, és máris lejjebb tud mozdulni a -10 határa.
A poláris jet nem áll le, nem szakad ketté, épp felettünk durván északi az iránya (mégse jön a hideg), de ez is inkább csak azt bizonyítja, a split/azonális jet se nem szükséges, se nem elégséges feltétele hozzánk a télnek.
A poláris jet nem áll le, nem szakad ketté, épp felettünk durván északi az iránya (mégse jön a hideg), de ez is inkább csak azt bizonyítja, a split/azonális jet se nem szükséges, se nem elégséges feltétele hozzánk a télnek.
Ne haragudj, de inkább a te tevékenységed kezd unalmassá válni, hogy mindig mindenbe telet vízionálsz. Kiragadot futások, elképesztő időtávok stb.. ideje lenne belenyugodni, hogy ez megint egy ilyen tél. Nincs meg a "dinamika", most egy várt téli periodushoz.
A vasárnap éjszaka leesett 2-3 cm hó (illetve ami maradt belőle) szépen tartja magát előttünk, árnyékos területen!

Létezik. Nem hivatalosan, de irkálták folyamatosan. Próbálom beszerezni, mert engem is érdekelne.
Lehet, hogy ilyen adatsor létezik, de én nem tudok róla. Majd utánaérdeklődök. Az elmúlt évekből saját feljegyzés alapján pontos adataim viszont vannak.
Nem is esélytelen, a fáklyája alapján. Link
Ha a közép/hosszútávot nézzük tél szempontjából, akkor a vasárnap - vagy most, vagy soha.
Ha a közép/hosszútávot nézzük tél szempontjából, akkor a vasárnap - vagy most, vagy soha.
Azon töprengek, hogy a szabadtéri lángossütés jelen helyzetben engedélyezett-e? Mert ha igen, akkor a következő időszakban ebben látok fantáziát.
Sajnos megvan az esélye, de most még oly távoli az időpont, hogy csak képzelegni tudunk róla.. egy biztos, amíg ilyen közelségben van az a hideg, ide meg jön fel +5 fokos 850, addig ott fog lógni a levegőben egy esetleges vad medi és/vagy hidegelárasztás lehetősége. Biztos vagyok benne, hogy lesznek is ilyen futások a következő napokban.
Se barát, se torok (én legalábbis nem érzek ilyenre késztetést), de minden stimmel amúgy 
Az ICON... ja igen, ő volt az egyetlen aki eltalálta a vasárnap éjjeli mediciklon csapadékmennyiségét végül
Milyen lelkesen linkelted, emlékszünk.
Én nem számítok itt hóra a következő 1 hétben, max látványnak, de megmaradósat nemigen.
MC: megállhat az a hideg Pozsonynál is - ha megáll, megáll.
Olyannak kellene lelkesedni, amit 240 óra felett akár mutathatnának is a modellek?
Az ECM még 2 napja is brutális módon behavazta az országot 1 héten belül, és látjuk mi lett belőle.
Reality check, pls.
Az ICON... ja igen, ő volt az egyetlen aki eltalálta a vasárnap éjjeli mediciklon csapadékmennyiségét végül
Milyen lelkesen linkelted, emlékszünk.
Én nem számítok itt hóra a következő 1 hétben, max látványnak, de megmaradósat nemigen.
MC: megállhat az a hideg Pozsonynál is - ha megáll, megáll.
Olyannak kellene lelkesedni, amit 240 óra felett akár mutathatnának is a modellek?
Az ECM még 2 napja is brutális módon behavazta az országot 1 héten belül, és látjuk mi lett belőle.
Reality check, pls.
Hogy is piszkált volna le hideget, ha nem volt a közelben? Hm? Csak ha most megvalósul a Skandi AC akkor temérdek mennyiségű, igen hideg levegő lehet a közelben, feltéve ha majd nem szakítják ránk.
GFS űridős futásain az hogy most nem szakad ránk, nem sokat jelent.
Amikor már a legjobb barátok is egymás torkának esnek, tényleg baj van.
De mindig van egy modell, ami kezet nyújt ezekben a vészterhes időkben.
Link
A kis Icon havat álmodik vasárnapra!
De mindig van egy modell, ami kezet nyújt ezekben a vészterhes időkben.
Link
A kis Icon havat álmodik vasárnapra!
Ja még annyi, hogy a teknőkben sokkal több potenciál lehetett volna, de végül azok sem tudtak elég hideget leszipkázni északról és eléggé délre juttatni, hogy a peremciklonos mediknek elég hideg legyen a hátukon - így nem tudtak úgy érvényesülni, mint pl 2003-ban.
Ugyanaz volt a gyökér probléma egyébként ami most is: a sarki hideg nem tud eléggé délre jönni ahhoz, hogy akár a teknőt elég hideggel megtöltse, akár a V-blockingot (a jövőben) elég délre tolja ahhoz, hogy az alá beszoruló ciklonoknak inkább hát- mintsem az előoldala erősödjön, amikor ránk húzódnak.
Gyenge óceáni áramlás esetén mindkét szitu jobban tudott volna elsülni.
És ha a fentiek közül bármelyiknek jelét fogom látni a modelleken (gyengülő óceáni drift / délebbre húzódó sarki AC), nyugi bele hogy elsőként fogom szételemezni
Most, hogy végre elküldik a héten a rendelt paradicsommagjaimat, végre képes vagyok lassan áthangolni magam a kikelet hangulatára is... még 2 hét és megjelennek az első csírák
Ugyanaz volt a gyökér probléma egyébként ami most is: a sarki hideg nem tud eléggé délre jönni ahhoz, hogy akár a teknőt elég hideggel megtöltse, akár a V-blockingot (a jövőben) elég délre tolja ahhoz, hogy az alá beszoruló ciklonoknak inkább hát- mintsem az előoldala erősödjön, amikor ránk húzódnak.
Gyenge óceáni áramlás esetén mindkét szitu jobban tudott volna elsülni.
És ha a fentiek közül bármelyiknek jelét fogom látni a modelleken (gyengülő óceáni drift / délebbre húzódó sarki AC), nyugi bele hogy elsőként fogom szételemezni
Most, hogy végre elküldik a héten a rendelt paradicsommagjaimat, végre képes vagyok lassan áthangolni magam a kikelet hangulatára is... még 2 hét és megjelennek az első csírák
Az az igazság, hogy decemberben még csak-csak az emberben benne van az a puffer, főleg a van még idő emlélet miatt, hogy lelkesebben felfekszik/hisz dolgokban.
De azt is értsd/értsétek meg, hogy kb. a 11.hete mindig jövő héten jön a ciklámen expressz. Január-végén február elején már szerintem olyannyira van ingerküszöb alatt az, hogy csiilió órára hogy néz ki a skandináv fáklya, meg a skót fáklya (szerintem ők nem foglalkoznak vele ennyit), a Kara-tenger, sőt én töbört is letojom, milyen hideg van ott. Számomra az is egy szám, kép, mint egy 200 órás modellfutás.
Tehát a lényeg, hogy február jön. Február első fele, no de legalább a harmada 12-16 fokokkal fog telni valószínűleg és +4 +9 fokos Tminekkel. Ilyen esetben egy Skandi nyomásfáklya kb. olyan ingerküszöbön van, mint elefántnak a légypiszok. Természetesen fontos, és kell, hogy ezzel foglalkozzunk ne pl. a transzformátorok hűtőolajának cseréjének a menetéről, mert ez meteorológiai társalgó. Csak annyit szerettem volna mondani, hogy hétről hétre megalapozottabbak lesznek napról napra a tél elengedők véleménye, és egyre megalapozatlan azoké, akik macit várnak oroszktól. Ez nyilván decemberben pont fordítva volt.
De azt is értsd/értsétek meg, hogy kb. a 11.hete mindig jövő héten jön a ciklámen expressz. Január-végén február elején már szerintem olyannyira van ingerküszöb alatt az, hogy csiilió órára hogy néz ki a skandináv fáklya, meg a skót fáklya (szerintem ők nem foglalkoznak vele ennyit), a Kara-tenger, sőt én töbört is letojom, milyen hideg van ott. Számomra az is egy szám, kép, mint egy 200 órás modellfutás.
Tehát a lényeg, hogy február jön. Február első fele, no de legalább a harmada 12-16 fokokkal fog telni valószínűleg és +4 +9 fokos Tminekkel. Ilyen esetben egy Skandi nyomásfáklya kb. olyan ingerküszöbön van, mint elefántnak a légypiszok. Természetesen fontos, és kell, hogy ezzel foglalkozzunk ne pl. a transzformátorok hűtőolajának cseréjének a menetéről, mert ez meteorológiai társalgó. Csak annyit szerettem volna mondani, hogy hétről hétre megalapozottabbak lesznek napról napra a tél elengedők véleménye, és egyre megalapozatlan azoké, akik macit várnak oroszktól. Ez nyilván decemberben pont fordítva volt.
Pedig nem olyan rég jött a hideg abból az irányból. Az meg a másik hogy űridőben inkább a nagytérségi magasnyomás számít egyelőre hogy jelen van a modellen. Mert nyilván nem ebben a formában valósulhat meg az a skandi AC.
Hát én abszolút nem lepődnék meg, ha idén is ez lenne.
Ahogy szoktam is írni, a tél szinte végig bénázza az egész évszakot, és ahogy jön a tavasz, hetekig, hónapokig a legtökéletesebb makroképek jönnek elő, sorozatban kapjuk észak, ék felől a hidegbetöréseket, csak sajnos sokszor már annyira késő, hogy ez az éjszakai károkozó éagyokban, és főleg a hegyek behavazodásában mutatkozik meg.
Ahogy szoktam is írni, a tél szinte végig bénázza az egész évszakot, és ahogy jön a tavasz, hetekig, hónapokig a legtökéletesebb makroképek jönnek elő, sorozatban kapjuk észak, ék felől a hidegbetöréseket, csak sajnos sokszor már annyira késő, hogy ez az éjszakai károkozó éagyokban, és főleg a hegyek behavazodásában mutatkozik meg.
Ha a Csóványoson, vagy Kékestetőn laknék, másképp látnám az biztos. 500 méter alatt sipkabélés ez a tél, márpedig ebben az országban megkockáztatom, hogy a lakosság 99,5 %-a de inkább több, ez alatt él. Egy-két szerencsés hely bekapta a hózáporokat, vagy a mediből kapott, de pár napos etapokról beszélünk. Jól mondja rossmann, hiába fürdetjük a szerecsent, soha nem lesz (hó)fehér. Ráadásul, már nekem nem is elég a Budai-hegyekbe menni, mert a pár száz méteres magasságban sincs semmi, mert vagy ott is eső esett, vagy egyszerűen nem is ér ide csapi. Szánalmasan hurka az egész. Én ugyan el nem engedem még, de hogy rohadtul elégedetlen vagyok az biztos. És itt a "szűk" környezetem kb. 3 millió lakosa áll szemben a cseszneki 547 fővel, akik szerint tuti jó kis tél ez.
Próbáld meg nem érzelmi szempontból megközelíteni szerintem.
Oké, hogy néha 250 óra fölött dobál blokkosodási hajlamokat néha 1-1 modell, de.
1. 240 óra fölött vannak
2. Az óceáni folyamatos, erős ciklonképződés pont úgy, ahogy mostanáig, pont nem hagyja, hogy ezek érvényesüljenek.
Példa: Link
Tök szép az a hidegmag, csak ahogy eddig is volt már ilyen közel párszor, úgy most is - ahogy korábban is, minden esetben - szépen visszatolódik majd ÉK felé, mivel a ciklonok egyszerűen túl erősek.
Ezen nem fog változtatni sajnos egyetlen skandináv magasnyomás sem önmagában, hiszen a ciklonok beszorulnak alá, és pont ránk pörgetik a cuccot. Ha meg tovább vergődnek kelet felé, és hátoldalra kerülünk, egyből ott jön mögötte a következő ciklon előoldala: Link ... aztán a következő.... Link stb.
Ez egész télen jellemző volt - hogy eddig teknők peremciklonjaként, a jövőben pedig valamekkora magasnyomás alá szorulva teszik mindezt - a ránk való hatást nézve édesmindegy, hogy tök más makrohelyzet alatt kapunk előoldalakat.
A makrohelyzet akkor lenne érdekes, ha akár teknők, akár blokkok sokkal délebbre tudnának jönni, és valamilyen módon megállítanák az egész télen végig erős óceáni driftet. Volt talán összesen 1 hét, amikor tényleg beállt a teljes atlanti blokk - akkor meg a rossz helyen levő teknő peremciklonjai fűtöttek minket.
Ez van, most nem tudunk hatosokat dobni.
Egész télen egyetlen egyszer sem volt keleti, de még igazi ÉK-i áramlás sem felettünk, ez sokmindent elmond.
Oké, hogy néha 250 óra fölött dobál blokkosodási hajlamokat néha 1-1 modell, de.
1. 240 óra fölött vannak
2. Az óceáni folyamatos, erős ciklonképződés pont úgy, ahogy mostanáig, pont nem hagyja, hogy ezek érvényesüljenek.
Példa: Link
Tök szép az a hidegmag, csak ahogy eddig is volt már ilyen közel párszor, úgy most is - ahogy korábban is, minden esetben - szépen visszatolódik majd ÉK felé, mivel a ciklonok egyszerűen túl erősek.
Ezen nem fog változtatni sajnos egyetlen skandináv magasnyomás sem önmagában, hiszen a ciklonok beszorulnak alá, és pont ránk pörgetik a cuccot. Ha meg tovább vergődnek kelet felé, és hátoldalra kerülünk, egyből ott jön mögötte a következő ciklon előoldala: Link ... aztán a következő.... Link stb.
Ez egész télen jellemző volt - hogy eddig teknők peremciklonjaként, a jövőben pedig valamekkora magasnyomás alá szorulva teszik mindezt - a ránk való hatást nézve édesmindegy, hogy tök más makrohelyzet alatt kapunk előoldalakat.
A makrohelyzet akkor lenne érdekes, ha akár teknők, akár blokkok sokkal délebbre tudnának jönni, és valamilyen módon megállítanák az egész télen végig erős óceáni driftet. Volt talán összesen 1 hét, amikor tényleg beállt a teljes atlanti blokk - akkor meg a rossz helyen levő teknő peremciklonjai fűtöttek minket.
Ez van, most nem tudunk hatosokat dobni.
Egész télen egyetlen egyszer sem volt keleti, de még igazi ÉK-i áramlás sem felettünk, ez sokmindent elmond.
A reggeli lepelnyi havunk mostanra nagyjából el is tűnt. Holnap reggelre jöhet még egy kis adag, aztán egy ideig ennyi.
Remélem nem megint márciusban kezd az az északi hidegmag ránkszakadozni, mert egyelőre megint eléggé úgy fest, hogy a február lesz az első előrehozott, tavaszi hónap.
Egyszer érném meg, hogy a kaka telet egy 20 fokokkal sűrűn tűzdelt március kövesse..talán majd idén.
Remélem nem megint márciusban kezd az az északi hidegmag ránkszakadozni, mert egyelőre megint eléggé úgy fest, hogy a február lesz az első előrehozott, tavaszi hónap.
Egyszer érném meg, hogy a kaka telet egy 20 fokokkal sűrűn tűzdelt március kövesse..talán majd idén.





