Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Bazsa az egyik véglet, te meg a másik, szokás szerint. 
Az igazság pedig a kettő között van. Az tény, hogy a legtöbb növénynek most már jól jönne a meleg, ezen nincs min vitatkozni. Ahogy azon sem, hogy a májusinál több napsütés kellene (márciusban és áprilisban azért ebből volt bőven). Az viszont, hogy állna a földeken a víz, már korántsem igaz, jobban mondva nem általános. Ahol leesik 20-30 mm rövid idő alatt, ott áll(t), ez szinte mindig így van. De ilyenkor már viszonylag nagy a párolgás, illetve szivárog is el elég gyorsan, úgyhogy hamar eltűnnek ezek a belvizes foltok. Nálunk pl. május 11. és 19. között 64,5 mm csapadék hullott, aztán jött két szeles nap, amiből az egyik napos is volt, és tegnap már úgy kapáltunk a kertben, hogy teljesen száraz volt a talaj felső rétege. Mindemellett a legtöbb növény most még növekedési fázisban van, amikor igényli a vizet (az érési időszakban már már lenne a helyzet). Úgyhogy mindent összevetve egyelőre jó lenne, ha megmaradna a csapadékos jelleg, de hosszabb szünetekkel, amikor meleg és naposabb idő van.
(Egyébként szerintem Bazsa sem úgy gondolta, hogy ez a hűvös és szinte minden nap csapadékos idő folytatódjon tovább, de mondjuk az essen minél többet kijelentés valóban túlzónak tűnik.)
Az igazság pedig a kettő között van. Az tény, hogy a legtöbb növénynek most már jól jönne a meleg, ezen nincs min vitatkozni. Ahogy azon sem, hogy a májusinál több napsütés kellene (márciusban és áprilisban azért ebből volt bőven). Az viszont, hogy állna a földeken a víz, már korántsem igaz, jobban mondva nem általános. Ahol leesik 20-30 mm rövid idő alatt, ott áll(t), ez szinte mindig így van. De ilyenkor már viszonylag nagy a párolgás, illetve szivárog is el elég gyorsan, úgyhogy hamar eltűnnek ezek a belvizes foltok. Nálunk pl. május 11. és 19. között 64,5 mm csapadék hullott, aztán jött két szeles nap, amiből az egyik napos is volt, és tegnap már úgy kapáltunk a kertben, hogy teljesen száraz volt a talaj felső rétege. Mindemellett a legtöbb növény most még növekedési fázisban van, amikor igényli a vizet (az érési időszakban már már lenne a helyzet). Úgyhogy mindent összevetve egyelőre jó lenne, ha megmaradna a csapadékos jelleg, de hosszabb szünetekkel, amikor meleg és naposabb idő van.
(Egyébként szerintem Bazsa sem úgy gondolta, hogy ez a hűvös és szinte minden nap csapadékos idő folytatódjon tovább, de mondjuk az essen minél többet kijelentés valóban túlzónak tűnik.)
Ezt elmondtad már vagy háromszázszor. Tudod, hogy semmiféle szakmai megalapozottsága nincsen ennek az újabb bugyutaságnak. Lehet te még özönvizet akarsz, ám a mezőgazdaságban kéne pár perc napsütés is, hiszen bármennyire hihetetlen, nem csak eső és hideg kell a növényeknek. Áll a víz a szántókon, napfényt nemigen kaptak még tavasszal, úgyhogy köszönjük egy kicsit elég volt. Felőlem a te házad fölé berakhatsz egy folyamatos gépet ami nyomja a hideget, esőt, és szelet, de minket óvj meg ettől.
Mai volt a 4. alkalom idén, hogy az OMSZ az ország valamely területére 2. fokú figyelmeztetést adott ki heves zivatarok - és/vagy felhőszakadás lehetősége miatt. Ma az előbbi volt előrejelezve, és be is jött.
Azzal szemeztem én is, hogy az nem valami ciklon előoldalán húzódó melegfront lehet?
De tényleg nincs semmi délnyugati irányban a modellek sem mutatnak semmit, mindenesetre érdekes.
De tényleg nincs semmi délnyugati irányban a modellek sem mutatnak semmit, mindenesetre érdekes.
Reggel 8 után 11 mm esett , semmi durvaság. Nem hiányzott ( a növényzet különben sem azt nézi, hogy pótolni kellene a tavalyi 100 millis hiányt , meg az sem zavarja ha az átlagnál több esik) de legalább sok 100 mm alatti hely ma már átlépte a májusi 100-at és nem panaszkodnak. Ahol még csak 90 sincs , ott meg jöhet még.
Furcsa a műholdkép. Bár semmiféle ciklon nincs délnyugatra, mégis egy nagy felhőzóna húzódik az éjjel fölénk. Bár gondolom nem esik belőle, mert magasszintű, de a hegyek délnyugatra néző lejtői (Alpok,Dinári-hg.) kiváncsi vagyok megcsapolják-e ? Vagy a ma általam este benézett földet nem érő csapadék radarjele sorsára jutnak.
Furcsa a műholdkép. Bár semmiféle ciklon nincs délnyugatra, mégis egy nagy felhőzóna húzódik az éjjel fölénk. Bár gondolom nem esik belőle, mert magasszintű, de a hegyek délnyugatra néző lejtői (Alpok,Dinári-hg.) kiváncsi vagyok megcsapolják-e ? Vagy a ma általam este benézett földet nem érő csapadék radarjele sorsára jutnak.
Minek Laganus féle pontok a nyárra, mikor az egy atom stabil, meleg évszak hazánkban!? 
Nem látnám sok értelmét!
A télre érthető, de nyárra abszolút nem, legalábbis számomra, de lehet én látom rosszul a dolgot.
Kb. így látom a hazai nyarakat : meleg vagy nagyon meleg, bőségesen pozitív T. anomáliás.
Nem kell aggódni, biztos az idei nyár is jó meleg lesz. Fel a fejjel!
Már csak azért is, mert a nyár az az évszak hazánkban, melyben a legkevésbé lehet csalódni.
Meleg tekintetében mindig kitesz magáért, gyakran bőven, még sok is, és a zivataros helyzetek is többé-kevésbé megérkeznek általában.
Szeretnék tőled szeptemberben egy verifikációt majd, hogyan láttad 2021. nyarát.
Amúgy látom a fórum egy része hamar átcsapott eső gyűlölő üzemmódba, amit azért is furcsállok, mert volt egy fél éves rendkívül száraz időszak a főváros és környékén ( tavaly nov. elejétől-idén május közepéig ), melyet másfél hete hagytunk a hátunk mögött.
No mindegy, én nem felejtek, életmentő volt ez a május! Remélem még sokat fog esni a következő pár hétben. Minél többet, annál jobb lesz. Azért szeretem elég beteg, hogy 100-150 mm között voltak a fél éves csapadékösszegek.
Tankoljunk csak föl egy esetleges száraz, forró nyár előtt.
2015-ben is milyen jól jött a csapadékos május a hosszú száraz hónapok után, mert utána jött egy forró, hőhullámos, száraz nyár.
Nem látnám sok értelmét!
A télre érthető, de nyárra abszolút nem, legalábbis számomra, de lehet én látom rosszul a dolgot.
Kb. így látom a hazai nyarakat : meleg vagy nagyon meleg, bőségesen pozitív T. anomáliás.
Nem kell aggódni, biztos az idei nyár is jó meleg lesz. Fel a fejjel!
Már csak azért is, mert a nyár az az évszak hazánkban, melyben a legkevésbé lehet csalódni.
Meleg tekintetében mindig kitesz magáért, gyakran bőven, még sok is, és a zivataros helyzetek is többé-kevésbé megérkeznek általában.
Szeretnék tőled szeptemberben egy verifikációt majd, hogyan láttad 2021. nyarát.
Amúgy látom a fórum egy része hamar átcsapott eső gyűlölő üzemmódba, amit azért is furcsállok, mert volt egy fél éves rendkívül száraz időszak a főváros és környékén ( tavaly nov. elejétől-idén május közepéig ), melyet másfél hete hagytunk a hátunk mögött.
No mindegy, én nem felejtek, életmentő volt ez a május! Remélem még sokat fog esni a következő pár hétben. Minél többet, annál jobb lesz. Azért szeretem elég beteg, hogy 100-150 mm között voltak a fél éves csapadékösszegek.
Tankoljunk csak föl egy esetleges száraz, forró nyár előtt.
2015-ben is milyen jól jött a csapadékos május a hosszú száraz hónapok után, mert utána jött egy forró, hőhullámos, száraz nyár.
Kab-hegy: 35 mm
Pátka, Darvas: 30 mm
Pestlőrinc, Ferihegy : 29 mm
Érdekesség, hogy annak ellenére, hogy záporos volt a csapadék szépen testvériesen eloszlott itt Pesten, mindenki kapott 20+ mennyiséget.
Mondjuk Budakalász csak 11.
Pátka, Darvas: 30 mm
Pestlőrinc, Ferihegy : 29 mm
Érdekesség, hogy annak ellenére, hogy záporos volt a csapadék szépen testvériesen eloszlott itt Pesten, mindenki kapott 20+ mennyiséget.
Mondjuk Budakalász csak 11.
Közben az ECM-en visszatért a száraz, 20-24 fokos maximumokkal tarkított jövő hétvége, hogy ne mindig csak a negatív futások legyenek kiemelve.
A Tisza előtt kifejlődött két cella pont felettünk egyesült.
Gyerekek a mai nap, meg a modellek... 
2 nappal ezelőtt ide írtam, hogy a modellek már alig várnak csapadékot felém és térségemre. Meg is örültem, hogy esett előtte 32 mm csapadék, mert írtam, hogy felénk zárják a csapokat!
Reggel esett 3 mm, nagyon örültem neki, de hogy délután cseresznyejég és 25, de a város egyes részein 35 mm csapadék érkezzen, arra álmomban sem gondoltam! Szerencsére sok esővel jött, de a város északi részén diónyi is előfordult!
2 nappal ezelőtt ide írtam, hogy a modellek már alig várnak csapadékot felém és térségemre. Meg is örültem, hogy esett előtte 32 mm csapadék, mert írtam, hogy felénk zárják a csapokat!
Reggel esett 3 mm, nagyon örültem neki, de hogy délután cseresznyejég és 25, de a város egyes részein 35 mm csapadék érkezzen, arra álmomban sem gondoltam! Szerencsére sok esővel jött, de a város északi részén diónyi is előfordult!
Jól be voltak ágyazva a nagy dögök is. A műholdképen szinte alig lehet észrevenni, hogy odalent meg brutalizálnak


Itt nem sok minden történt délután egy kis szellő, mellé cseppnyi eső oszt jó napot, elég komolytalan eddig a zivatarszezon igaz még csak az elején tartunk
A mai szumma 16 mm lett. Egy kicsivel délebbre vonultak az izmosabb gócok.
Az év 176 mm ebből a május 74 mm.
Az év 176 mm ebből a május 74 mm.
Rendesen megtréfálta az előrejelzőket a mai időjárás, a prognosztizált csapadék többszöröse hullott le
17,1 mm jött le az SC-kből, szerencsére csak élénk légmozgással és kevéske, borsónyi jéggel robogtak át.
A mai nap 11 mm lett végül, már vagy 3 órája élénk napsütés van hangulatos fényekkel, hűvös északnyugati széllel.

A Szlovéniai cella kitért az Ény-i áramlásból, az nem erre halad jelenleg.
Az Ény-i szél most kezd mérséklődni, viszont ha lesz emelt konvekció, az szerintem a nyugatabbra lévő részeken hozhat csapadékot, nem akarom még elkiabálni egyenlőre, szerintem ami dny-nél összeállt rendszer az ma már nem fog megismétlődni.
Holnapra mutatnak valamit a modellek estére még, ebből gondoltam hogy visszahullámozhat majd a front.
Az Ény-i szél most kezd mérséklődni, viszont ha lesz emelt konvekció, az szerintem a nyugatabbra lévő részeken hozhat csapadékot, nem akarom még elkiabálni egyenlőre, szerintem ami dny-nél összeállt rendszer az ma már nem fog megismétlődni.
Holnapra mutatnak valamit a modellek estére még, ebből gondoltam hogy visszahullámozhat majd a front.
Szlovéniában és Dél-Ausztriában van egy tömb. A magyar radar kivételével a többi látja. Lehet, hogy az még éjszaka ránkerősödik, vagy feloszlik ?
Link
Link
Sikerült kifogni kétórányi napsütést Kunszentmiklóson. Igaz én a hegyek szerelmese vagyok (nem a zordon fenyveseké, a szelíd bükkösöké), de
a tengersík vidék se semmi... főleg a csapisáv felhőalapjával
a háttérben. Ragyogó boglárkamezők, aranyló szittyófoltok, a székiszéna teljes virágzásban... kicsit tocsogós volt a talaj, de nem süppedős; virágzik a pozsgás zsázsa és a pacsirtafű a vasút melletti birkalegelőn. Mire vonatra szálltam, újból esett; a csapisáv látványt nem adott, csak két szép villámot,
a vonat ablakán ömlött a víz. Ferencvárosnál a toronyházak
ragyogtak a budai oldal felhőkavalkádja előtt.
Haza már napsütésben értem... Hála a szép napért a Teremtőnek!
Itt szinte szárazon ment át, dörgés sem volt. Viszont brutál szél volt/van, volt egy 86 km/h-s lökés is az állomáson. Előtte fülledt meleg, 25 °C volt, egy óra múlva 15 °C lett. Egy pillanat alatt itt volt a szél, az embereket láthatóan teljesen váratlanul érte, póló-rövidnadrág, ágak zuhanása, sikoltás, futás. Még jó, hogy a szupercellák nem rajtunk mentek át.
Szerencsére csak kisebb károk keletkeztek, néhány letört ág, néhány kilyukasztott levél, és egy lyukacsos előtető...
A fronttal együtt tekeregtem haza az M3-ason.
Festői látványt nyújtottak a felszínig kavargó felhők..
Itthon 37 mm fogadott a mérőben.
Ebből reggelig 14 mm esett, a többi ma délután.
Festői látványt nyújtottak a felszínig kavargó felhők..
Itthon 37 mm fogadott a mérőben.
Ebből reggelig 14 mm esett, a többi ma délután.

















