Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Vasárnappal szemezgetek a modelleken.
ECM vasárnap a késő délutáni, esti órákra a HCS-ből elszórtan vár zivatarokat az országban.
Kíváncsi leszek majd megvalósul e.
ECM vasárnap a késő délutáni, esti órákra a HCS-ből elszórtan vár zivatarokat az országban.
Kíváncsi leszek majd megvalósul e.
12 fok volt ma a borospincében ,de én is nagyon jól éreztem magam ,meg mást is. 
Legalább a napsütés se égetett.
Legalább a napsütés se égetett.
Hát akárki akármit mond de én ma nagyon jól éreztem magam a 22 fokos napsütéses időben.
Legalább a napsütés se égetett.
Legalább a napsütés se égetett.
Jó órája csak zuhog és zuhog! Szép zöld minden, ha minden nyár ilyen lenne: öt nap mérsékelten meleg jó idő, aztán hétvégén égi öntözés.
Ülünk Badacsonyban a Folly arborétumban, várjuk a kaját a teraszon a ponyva alatt.... aztán felettem a második pulcsimat, mert árnyékban nincs meleg
Csak holnap reggel már autózok le Keszthelyre, úgyhogy az itteni buliból kimaradok. Bár csapadék oda is kinéz ahogy látom.
Inkább a divergens ÉNy-i széllel van a gond, és lehet, hogy csak estefelé tolódik ránk keletről a konvergeencia, kérdés, akkor még elég lesz-e valamire. Minden esetre ha ma nem is lesz semmi, holnap és hétfőn azért nagyobb az esélyünk.
Egyelőre ez a fátyolos genyó nem segíti a mai záporos/zivataros esélyt, de szépen látszik műholdon, hogy a napos tájakon már indul a gomolyosodás. Majd talán a délután második felében...
Fülledt, vagy ahogyan sokan mondják, "nyomott" a levegő, nem kizárt, hogy részesei leszünk itt Észak-Békésben a délutáni zivatarozásnak.
Ami a nyarat illeti, egyelőre olyan, mint a tél, hogy csak 240 óra fölött létezik, bár ahány modellfutás, annyiféle előrejelzés, így reménykedem, hogy a nyár már hőmérséklet terén is elindult felénk, nem csak a naptárban.
Ami a nyarat illeti, egyelőre olyan, mint a tél, hogy csak 240 óra fölött létezik, bár ahány modellfutás, annyiféle előrejelzés, így reménykedem, hogy a nyár már hőmérséklet terén is elindult felénk, nem csak a naptárban.
Ha errefelé jönne csapadék jövő héten, nem lenne gond belőle.
Itt azêrt még elfér.
A szőlő pedig szép!

A napos erkélyen ülve abszolút kellemes ez a majd' 20 fok, a szél is csak lengedez, parádés idő van
2019-ben valójában csak nagyon szerencsések voltunk.
Ugyanis akkor is voltak rendszeresen hidegleszakadások Európában.
Hajszálakon múlott hogy mi nem igazán kaptunk belőle.
Link
Link
Link
Link
Látható tehát hogy 2019 tavaszán is nagyon erős blokk helyzetek voltak. Mivel a tavaszi hónapokban a hidegbázis még jelen van és ráadásul a blokk hajlam is nagy így inkább csak a puszta szerencse védhet meg minket a fagykároktól. Például ahogy 2019-ben is történt. Legveszélyesebbek a március és az április általában. Ezért is jobb ha később indul be a természet. Nálam még most május elején is virágzó állapotban voltak a meggyfáim. Ilyenre sem emlékszem.
Ugyanis akkor is voltak rendszeresen hidegleszakadások Európában.
Hajszálakon múlott hogy mi nem igazán kaptunk belőle.
Link
Link
Link
Link
Látható tehát hogy 2019 tavaszán is nagyon erős blokk helyzetek voltak. Mivel a tavaszi hónapokban a hidegbázis még jelen van és ráadásul a blokk hajlam is nagy így inkább csak a puszta szerencse védhet meg minket a fagykároktól. Például ahogy 2019-ben is történt. Legveszélyesebbek a március és az április általában. Ezért is jobb ha később indul be a természet. Nálam még most május elején is virágzó állapotban voltak a meggyfáim. Ilyenre sem emlékszem.
Őszies reggel, ború, szél szemerkélő eső.. 12 fok Folytatódik a verkli.. Az Um siralmas ide a hétvégére..
Pontosan ez a helyzet. Itt Cseszneken március 5,1 fok havi közép, 19 fagyos nap. Április 7,9 közép és 9 fagyos nap. Többször volt -5 fok alatt a T tavasszal, mégis nulla a fagykár, a fák roskadoznak a gyümölcstől ha ez így megy, de a monília és a tafrina társaival igyekszik ezt meggátolni. Ha sok a fagy és tartósan hideg van , akkor nem lesz fagykár, mert mire megjött a virágzás jó későn, a fagyok szépen szelídültek, májusban itt nem is volt.
Na, ilyen sem mostanában volt ide az ECM-en.
Wetsom szerint lesznek zivatarok, de nem bánnám, ha nem lennének
Wetsom szerint lesznek zivatarok, de nem bánnám, ha nem lennének

A tavaszi fagy nem csak a fagy mértékétől függ, hanem attól is, hogy a növények mennyire vannak megindulva.
Van olyan hely az országban, ahol komolyabb fagyok voltak, mint nálam, mégsincs akkora fagykár, mert a növények nem voltak annyira előre, mint itt.
Hát, az elmúlt 5-6-7 évből 1 évben nem voltak durva fagykárok, remélem vége lesz egyszer, mondjuk egy 10 évre legalább
Van olyan hely az országban, ahol komolyabb fagyok voltak, mint nálam, mégsincs akkora fagykár, mert a növények nem voltak annyira előre, mint itt.
Hát, az elmúlt 5-6-7 évből 1 évben nem voltak durva fagykárok, remélem vége lesz egyszer, mondjuk egy 10 évre legalább
Végül az alsó-középutas verzió jött be, 4 mm csapadékot eredményezett a tegnap esti tömb otthon. Nem sokon múlt, tőlünk délnyugatra már jöttek a 10 mm körüli-feletti összegek is. A hónap így sajnos nem érte el a 100 mm-t, 96 mm-en áll jelenleg. Valószínűleg már nem is lesz meg a 100-as, hacsak holnap be nem talál valami komolyabb zápor.
Ma is szép napos, kellemes hőmérsékletű időnk volt, délután 23 fok körül volt a max. 
Úgy néz ki jövő héten berobbanhat a nyár.
Úgy néz ki jövő héten berobbanhat a nyár.

Tegnap pedig igazán szépet mutatott megint a természet.

Pár kép Piliscsévről ma kora reggel a parkolóból.
Végre itt is szépen kizöldült a táj. Az akácok is, de még nem virágoznak. Talán majd június elején!
Végre itt is szépen kizöldült a táj. Az akácok is, de még nem virágoznak. Talán majd június elején!


Így történt hát, hogy a nemszar GFS tátott szájjal szaladt a fa szerdőbe
Újra Szegeden. Majsáról (Ény.) jövet szép bárányos- máshol lapos oszló rétegfelhők. Igazi MÁJUS. 21-23 fok, napos idő alig szél, nem kell más.
A határban pedig középzöld, szép gabonaföldek. A krumpli (fóliázott) de már szabadon van, és virágzik! Nagyon jól jött az előző csapadékos front. Remélem lesz krumpli 300 alatt.
A határban pedig középzöld, szép gabonaföldek. A krumpli (fóliázott) de már szabadon van, és virágzik! Nagyon jól jött az előző csapadékos front. Remélem lesz krumpli 300 alatt.
Nagyon sok gyümölcsünk van és nekünk megúszták a fagyott. Mondjuk egy Balaton északi partján déli lankán lévő telken nem is csoda. Nálatok ott már huncutabb a szitu egész dny-on.
Egyszer majdcsak jön már egy viszonylag fagymentes tavasz.
Egyszer majdcsak jön már egy viszonylag fagymentes tavasz.
Az teljesen külön fogalom, hogy valakinek a kertje szép, meg hogy a mezőgazdaságnak mi a jó.
Egy kert akkor is lehet szép optikailag, ha mondjuk nincs egy db gyümölcstermő fa sem, amiken egyébként nem is lenne gyümölcs, mert ronggyá fagyott.
A mezőgazdaságnak ez biztosan rossz, hogy meg van késve minden, és a munkákat sem tudják időben elvégezni.
Plusz ahol az áprilisi fagyok után nincs termés, az sem jó a mezőgazdaságnak.
A mi korai cseresznyénk lefagyott elég jól, most meg rothad le az érett cseresznye.
Ez sem jó.
Nem tudtam kipakolni a konténeres növényeimet áprilisban nagyon sokáig, nem tudtam ültetni, késésben vagyok én is.
A klimatológiai leírások degradáló hatásai miatt Zala megye nyugati felé nagyon későn vetik a kukoricát minden évben, az idén van ahol még mindig nincs elvetve a kukorica.
Ez sem jó.
Aki füvet természet, annak jó, mert az nő mint a bolond.
Aki fenyőzik, és megúszta fagyok nélkül, azoknak is jó.
Olyan nincs, hogy mi a jó vagy mi a rossz a mezőgazdaságnak, mivel a mezőgazdaságnak nagyon sok ágazata van, és ami az egyiknek jó, a másiknak lehet rossz.
Mint ahogy az élet minden területén így van!
Más egy magánszemély kertje, meg más egy mezőgazdasági vállalkozás, üzem, ültetvény szempontjából a jó.
Egy kert akkor is lehet szép optikailag, ha mondjuk nincs egy db gyümölcstermő fa sem, amiken egyébként nem is lenne gyümölcs, mert ronggyá fagyott.
A mezőgazdaságnak ez biztosan rossz, hogy meg van késve minden, és a munkákat sem tudják időben elvégezni.
Plusz ahol az áprilisi fagyok után nincs termés, az sem jó a mezőgazdaságnak.
A mi korai cseresznyénk lefagyott elég jól, most meg rothad le az érett cseresznye.
Ez sem jó.
Nem tudtam kipakolni a konténeres növényeimet áprilisban nagyon sokáig, nem tudtam ültetni, késésben vagyok én is.
A klimatológiai leírások degradáló hatásai miatt Zala megye nyugati felé nagyon későn vetik a kukoricát minden évben, az idén van ahol még mindig nincs elvetve a kukorica.
Ez sem jó.
Aki füvet természet, annak jó, mert az nő mint a bolond.
Aki fenyőzik, és megúszta fagyok nélkül, azoknak is jó.
Olyan nincs, hogy mi a jó vagy mi a rossz a mezőgazdaságnak, mivel a mezőgazdaságnak nagyon sok ágazata van, és ami az egyiknek jó, a másiknak lehet rossz.
Mint ahogy az élet minden területén így van!
Más egy magánszemély kertje, meg más egy mezőgazdasági vállalkozás, üzem, ültetvény szempontjából a jó.
A Transient 4-et nem itt fogják forgatni az biztos ha így haladunk
Inkább lemaradása van a kertben a növényeknek pár hetes, de ebből gond nincs, mert a 30 fokok úgy se maradnak el már sokáig, tehát ezt majd behozza. Ami még probléma lehet ilyen időben az a gomba, lehet többet permetezni például a szőlőim.
Bocsika az off témáért.
Bocsika az off témáért.
Nagy általánosságban - szerintem - jót tesz ez az idő annak a kertnek, ami nem a növénytermesztésről szól. Pl. nálunk a tuják még sosem voltak tavasszal ilyen boldogak, de a gyümölcsfák is szépen növögetnek, kivételek mondjuk a moníliára érzékeny fajok, amik már alig vegetálnak
. Viszont a veteményesnek nem az igazi, ott jobb lenne a meleg időjárás, persze rendszeres esővel.
Kisebb szerencsével már akár jövőhét szerdán meg is lehet a 20 fok errefelé
Kisebb szerencsével már akár jövőhét szerdán meg is lehet a 20 fok errefelé

Ezt már tegnap is mutogatta aztán ma reggelre kivette most megint, hát csak nem!!!!!
Én időnként már teljesen elbizonytalanodom, hogy mi az optimális a mezőgazdaságnak és mi nem?
Itt rengeteg olyan hozzászólást olvasok, mint pl. a Tiéd, hogy a kerted még sosem volt ennyire gyönyörű, mint idén.... de közben szüleim panaszkodnak, hogy a hideg miatt a kertben nem haladnak megfelelően a dolgok. Donnie is már írja, hogy a napsütés és meleg fontos bizonyos terméseknek. A facebookon is rengeteg időjárással kapcsolatos poszt alatt nyígnak és elégedetlenkednek az emberek a folyamatos hűvös időjárás miatt, na meg azért, mert már pont elég a csapadék és ez kárt tesz a mezőgazdaságnak. Közben itt vannak, akik szerint teljesen rendben van ez a fajta időjárás.... nem tesz kárt semmiben. Most kinek van igaza?
Az OMSZ is közzétett egy cikket, hogy május 27-én, hogy mostmár azért kezdenek gondok lenni. 
Ember legyen a talpán, aki ezen az egészen már ki tud igazodni
Itt rengeteg olyan hozzászólást olvasok, mint pl. a Tiéd, hogy a kerted még sosem volt ennyire gyönyörű, mint idén.... de közben szüleim panaszkodnak, hogy a hideg miatt a kertben nem haladnak megfelelően a dolgok. Donnie is már írja, hogy a napsütés és meleg fontos bizonyos terméseknek. A facebookon is rengeteg időjárással kapcsolatos poszt alatt nyígnak és elégedetlenkednek az emberek a folyamatos hűvös időjárás miatt, na meg azért, mert már pont elég a csapadék és ez kárt tesz a mezőgazdaságnak. Közben itt vannak, akik szerint teljesen rendben van ez a fajta időjárás.... nem tesz kárt semmiben. Most kinek van igaza?
Ember legyen a talpán, aki ezen az egészen már ki tud igazodni














