Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ha az igen labilis légállapoton az OMSZ és Te is a magas talaj alapú CAPE értéket értetted (merthogy itt a MetNeten pl. ez a sláger, hogy no cape, no party
), akkor ez felém pl. nem állja meg a helyét. Általánosságban nem, csak nagyon ritkán. Ha nem feltétlen a talaj alapú CAPE értékre értették, értetted, akkor oks.
Felém nem a magas CAPE, hanem a trigger és kényszerhatások szokták meghozni a komolyabb zivataros helyzeteket.
Ha magas felém a talaj alapú CAPE, akkor általában meleg, forró, és száraz a levegő, nedvesség, és érdemi trigger hiányában nem alakulnak ki komoly zivatarok pl. napközben.
Ha meg van nedvesség, akkor általában sok a felhő, mely visszafogja a talaj alapú CAPE mennyiségét.
Szóval én teszek a magas talaj alapú CAPE-re, mert nem igazán szokott felém realizálódni.
Ide más dolog kell : dinamika, trigger, megfelelő nedvesség, örvényességi advekció, kényszerhatások, pl. egy közelben elhúzó ciklon.
És ha magas CAPE érték halmozódik fel délutánra a derült ég alatt, és arra fut rá egy markáns hidegfront, mondjuk 2500 J/kg-os értékre, még az sem garancia semmi komoly eseményre.
Ez történt pl. 2015. július 8-án : tőlem 20 km-re délre komoly zúzás egy szupercellából, piros riasztás, aztán felém légyfing módon vonult át az a bazi jó hidegfront a forró 36-37 fokos levegő után.
Az a nap aztán egy jó nagy pazarlás volt felém.
Felém nem a magas CAPE, hanem a trigger és kényszerhatások szokták meghozni a komolyabb zivataros helyzeteket.
Ha magas felém a talaj alapú CAPE, akkor általában meleg, forró, és száraz a levegő, nedvesség, és érdemi trigger hiányában nem alakulnak ki komoly zivatarok pl. napközben.
Ha meg van nedvesség, akkor általában sok a felhő, mely visszafogja a talaj alapú CAPE mennyiségét.
Szóval én teszek a magas talaj alapú CAPE-re, mert nem igazán szokott felém realizálódni.
Ide más dolog kell : dinamika, trigger, megfelelő nedvesség, örvényességi advekció, kényszerhatások, pl. egy közelben elhúzó ciklon.
És ha magas CAPE érték halmozódik fel délutánra a derült ég alatt, és arra fut rá egy markáns hidegfront, mondjuk 2500 J/kg-os értékre, még az sem garancia semmi komoly eseményre.
Ez történt pl. 2015. július 8-án : tőlem 20 km-re délre komoly zúzás egy szupercellából, piros riasztás, aztán felém légyfing módon vonult át az a bazi jó hidegfront a forró 36-37 fokos levegő után.
Az a nap aztán egy jó nagy pazarlás volt felém.
Igen itt is ugyanez a helyzet.Tegnap a határban járva megállapítottam,hogy ezeket a sivatagi körülményeket már nem sokáig fogják bírni az említett növények (sem). Ideje felkeresni a biztosítót,akik föld tulajdonosok és aszálykárra is kötöttek biztosítást.
Nálam megvan az idei első forró nap. Jelenleg 35.3 fokot mérek.
Az elmúlt 3 napban csak ilyen 32 fok körüli maximumokat mértem és a mai nap a 6. hőségnap egymás után. Már kezdtem azt hinni, hogy viszonylag jól megússzuk ezt az időszakot, túl nagy forróság nélkül.
A környékbeli automaták az elmúlt napokban jellemzően 1-2 fokkal mértek magasabbat nálam. Nem csak a Metneten, hanem másik oldalon is figyeltem. Ma viszont sikeresen felzárkóztam hozzájuk..
De a rekordok miatt egy picivel lehetne melegebb
Így ez csak egy elpazarolt nap és feleslegesen kell szenvedni.
Az elmúlt 3 napban csak ilyen 32 fok körüli maximumokat mértem és a mai nap a 6. hőségnap egymás után. Már kezdtem azt hinni, hogy viszonylag jól megússzuk ezt az időszakot, túl nagy forróság nélkül.
A környékbeli automaták az elmúlt napokban jellemzően 1-2 fokkal mértek magasabbat nálam. Nem csak a Metneten, hanem másik oldalon is figyeltem. Ma viszont sikeresen felzárkóztam hozzájuk..
De a rekordok miatt egy picivel lehetne melegebb
Oszt lesz MetNet-es állomás az Őrségben, vagy szórjam tovább az átkot?
Kár lenne,mert akkor a mezőgazdaság nagy részének (pl.kukorica,napraforgó) kampec lesz idén.
Mindjárt itt az október!!!! Kitartást, bár itt könnyebb elviselni a meleget, mert reggelente nagyon szépen át lehet szellőztetni a lakást.
Valaki bemérte a 37-et Érden, ami marhaság, nyilván.
De a 33,5 az nagyjából stabilan megvan városszerte.... nem fázunk
De a 33,5 az nagyjából stabilan megvan városszerte.... nem fázunk
Otthon elég "lapi" ez a nap, a min-max értékekből még a 25 fokos napi közép is alig fog kijönni. 
Valószínűleg a holnap is hasonló lesz, de csütörtökön azért ott is jó esély van a forró napra, aztán utána majd júliusban, augusztusban lehet esetleg ismételni.
Valószínűleg a holnap is hasonló lesz, de csütörtökön azért ott is jó esély van a forró napra, aztán utána majd júliusban, augusztusban lehet esetleg ismételni.
Elértük a tegnapi maxot(34,5C), még pár tized össze jöhet,de 35 már nem hiszem, hogy meg lesz.
Itt ma "csak" 31, de ugye 23 ról kezdtük a felhőzetnek "hála" így nagy felüdülés nem volt az éjszaka. Még szerencsére volt pár jó széllökés a MKR elvonultával. 50km délebre jött volna még esőt is kaptunk volna.
Ja, bocs, párost akartam írni az elviselhetőbbre, de gondolom, ki lehetett találni.
Azért köszi, hogy figyelmeztettél.
Ma reggelre összejött az idei első trópusi éjszakánk. Mellette van már a hónapban 11 nyári, 6 hőség és 2 meleg nap is.
Szépen bekezdett a nyár.
Szépen bekezdett a nyár.
szerencsére nem tudjuk előre..
Ahogy a hideg március, április, május volt, most ugyanolyan lesz a következő akár 1-2 hónap, csak ellenkező előjellel.
Az UM nek is elgurult rendesen az a bizonyos gyógyszer... Szeged környékére 42 fokot vár a 06 os futás. Link
Mondjuk ide Vajdaságba az elöző futások is vártak 41-42 fokot.
Az ARPEGE is várt 42 fokot , de az még 100 órás időtávon. Aztán a kövi futás kiszedte.
Mondjuk ide Vajdaságba az elöző futások is vártak 41-42 fokot.
Az ARPEGE is várt 42 fokot , de az még 100 órás időtávon. Aztán a kövi futás kiszedte.
Szerintem ez a mi térségünk nem panaszkodhat az utóbbi időben az ország többi részéhez képest jól teljesített. Az éjszaka is 20 mm eső volt villámlásokkal fűszerezve. Csodálkozok, hogy nálad nem volt most pedig arról jött.
. És ez már nem az első jó kis zivatar volt ebben a szezonban csak így tovább.
Igen,simán van esély rá ...egyik, sem lenne piskóta a kettő közül ,de az igazi nagyvad az tudod,mi lenne...
Szeged kerekített 34...
Trento a héten remélem, jelentkezni fog egy érdekes adattal
Nálunk "csak" 30°C.
Ma, holnap szerintem talán nem fog annyira kiugrani felfelé mifelénk. 35°C körül saccolom mára, holnapra kicsit alatta..aztán csütörtök lehet, hogy kilő 37-38°C-ig is.
Ez igen, szép mennyiség! Itt a városban vizes lett a járda este, és ennyi. Minden este lehetne ilyen ebben a hőségben, és úgy legalább lenne kis izgalom.
Na úgy látom, a fórum népe is kezdi átérezni azt, amit mi tavaly - mondjuk akkor, ha el is került minden konvektív esemény, legalább néha picit hűlt a levegő, meg létezett páratartalom.
Ez ami most van, ez tényleg Timbuktu.
Asszem a tenger sem lesz hűvős júliusra... Link
Ez ami most van, ez tényleg Timbuktu.
Asszem a tenger sem lesz hűvős júliusra... Link
Fűtenek de rendesen, Takt: 30,3C
Látványos a légköri homály a sivatagi homoknak köszönhetően. Késő délután úgy nézett ki mintha párás lenne az idő a távolban.
Látványos a légköri homály a sivatagi homoknak köszönhetően. Késő délután úgy nézett ki mintha párás lenne az idő a távolban.
hát most egyikre sincs tartósan esély, ami tatósabb lehűlés, vagy az érdemi csapadékot illeti.
de hátha júliusban fordul a kocka.
de hátha júliusban fordul a kocka.
Valami nagyon furcsát tapasztalunk itt az utóbbi durván egy hétben, amit nem tudunk mivel összefüggésbe hozni, de minden bizonnyal az időjárás a "ludas".
Napi rendszerességgel, általában a késő délutáni órákban, de néha délelőtt is varjak repkednek kis csapatokban felettünk. Teljes bizonyossággal ki merem jelenteni, hogy a nyári félévben mi még sohasem láttunk varjakat, sem a faluban, sem a határban. Mindig ősszel szoktak megjelenni, aztán a tavasz érkeztével el is tűnnek. Most viszont itt vannak nyáron is. Na nem kell olyan nagy több százas rajokra gondolni, csupán 2-4 esetleg kicsivel nagyobb létszámú csapatokra. Ez több embernek is feltűnt, és szóba elegyedtünk egymással emiatt. Szerintetek mi lehet ennek a jelenségnek az oka?
Más:
Siralmas állapotban vannak a kukoricák. Nem elég, hogy durván 3 héttel el van maradva a fejlődésben, a hetek óta tartó csapadékmentességnek, és a most berobbanó hőségnek köszönhetően felülről elkezdtek megperzselődni. Nem alulról, ahogy az "megszokott", hanem felülről. Láttam már hasonlót, de nem mostanában. Ezt azzal magyarázom, hogy nincs megfelelő fejlettségi állapotban a növény a naptárhoz viszonyítva, így jobban ki van téve a szélsőségesen meleg időnek és az aszálynak.
A búza ez idáig gyönyörű volt, rekordtermés volt kilátásban, de pont a kulcspillanatban, amikor a szemek telítődése lett volna porondon, "beütött" az aszály, és a forróság, aminek köszönhetően rögtön el is kezdtek érni a búzák, természetesen csak kínjukban.
Siralmas a jelen, a jövő pedig aggasztó.
Napi rendszerességgel, általában a késő délutáni órákban, de néha délelőtt is varjak repkednek kis csapatokban felettünk. Teljes bizonyossággal ki merem jelenteni, hogy a nyári félévben mi még sohasem láttunk varjakat, sem a faluban, sem a határban. Mindig ősszel szoktak megjelenni, aztán a tavasz érkeztével el is tűnnek. Most viszont itt vannak nyáron is. Na nem kell olyan nagy több százas rajokra gondolni, csupán 2-4 esetleg kicsivel nagyobb létszámú csapatokra. Ez több embernek is feltűnt, és szóba elegyedtünk egymással emiatt. Szerintetek mi lehet ennek a jelenségnek az oka?
Más:
Siralmas állapotban vannak a kukoricák. Nem elég, hogy durván 3 héttel el van maradva a fejlődésben, a hetek óta tartó csapadékmentességnek, és a most berobbanó hőségnek köszönhetően felülről elkezdtek megperzselődni. Nem alulról, ahogy az "megszokott", hanem felülről. Láttam már hasonlót, de nem mostanában. Ezt azzal magyarázom, hogy nincs megfelelő fejlettségi állapotban a növény a naptárhoz viszonyítva, így jobban ki van téve a szélsőségesen meleg időnek és az aszálynak.
A búza ez idáig gyönyörű volt, rekordtermés volt kilátásban, de pont a kulcspillanatban, amikor a szemek telítődése lett volna porondon, "beütött" az aszály, és a forróság, aminek köszönhetően rögtön el is kezdtek érni a búzák, természetesen csak kínjukban.
Siralmas a jelen, a jövő pedig aggasztó.
Itt viszont melegebb van, mint, amit a modellek vártak, gyengébb lett ez a belibbenés.
Kíváncsi vagyok, hogy hogyan lesz ma itt 35 fok, miközben északnyugati szél fúj és érezhetően kellemesebb a hőérzet, mint mondjuk tegnap ilyenkor. (26 fok van). Valahogy egy kicsit túlzónak érzem ezeket az e heti Tmax előrejelzéseket.
Lassan már hozzá kellett volna szokni (elmúlt 10-15 év) ilyenek a nyarak, én nem tudtam, és már itt egy fórumozó "szaktárs" elküldött Skóciába...pedig nem állítom rajonganék a mindig esős időnek, node ez ami már minden évben jellemzi a hazai nyarakat az nem a nyár élvezéséről szól...hanem a túlélésről, persze aki nem küzd semmilyen betegséggel az könnyen dumál itt is...azok csak méricskélnek meg statisztikát készítenek az időjárás jellemzőiről,titokban abban reménykedtem, hogy ha tavasz ilyen változékony (sokak szerint hűvös) volt a nyár ha nem is hasonlóan átlag alatti lesz de Afrika nem rúgja ránk az ajtót idén, 31-33 fokokkal megússzuk a szezont.
csapadékhiány meglepő nekem hisz április-májusban azért voltak esők rendesen, vagy azóta annak nyoma sincs a földekben?
csapadékhiány meglepő nekem hisz április-májusban azért voltak esők rendesen, vagy azóta annak nyoma sincs a földekben?
Elkeseredés a köbön!
Legalább esténként lennének többfelé záporos-zivataros helyzetek, de az sem. Dög unalom a köbön, forróság, aszály, mindez a legcsapadékosabb hónapunkban.
Tavaly ilyenkor erre felém naponta jöttek a kemény felhőszakadások, csak júniusban 200 mm csapadékot mértem, és hol van a július 2-i 100 mm-es felhőszakadás. Gyalázatos ez a nyár eddig, és a konvektivitás egy nagy nulla. Hihetetlen, hogy ilyen meleg után nem képes országos viharzóna majd végigvonulni!
Tavaly ilyenkor erre felém naponta jöttek a kemény felhőszakadások, csak júniusban 200 mm csapadékot mértem, és hol van a július 2-i 100 mm-es felhőszakadás. Gyalázatos ez a nyár eddig, és a konvektivitás egy nagy nulla. Hihetetlen, hogy ilyen meleg után nem képes országos viharzóna majd végigvonulni!
Hehh, az ecm csütörtök délutánra pont a környékemre álmodott zivatart.
A 37 fok körüli hőmérsékletről 25 fok köré csökkenne a T.Persze nem így lesz...
A 37 fok körüli hőmérsékletről 25 fok köré csökkenne a T.Persze nem így lesz...

Na, az ECM kivette a jövő heti lehűléses verzióját, úgyhogy beállt a többi mellé (várható volt), vagyis a most hétvégi felfrissülést végeláthatatlan katlan követné. Erre még sokáig emlékezni fogunk...
Hàt itt a 3mm miatt màr komoly szàrazsàg van.Mondjuk èn màr az ültetésnél szàmitottam rà,hogy asszàlyos nyàr jön.Viszont arra àlmomban sem gondoltam volna,hogy itt nàlam nem volt zivatar mèg.Dörgèst halottam 3-szor.De ez nem jàrt itt csapadèkkal.A tèl is szànalmasan gyenge volt,ès eddig a nyàr is az.Mit nem adnèk egy olyan tömbèrt ami most a szlovàk,lengyel hatàron mozog.
Ha hétvégén nem kapunk egy kiadósabb esőt akkor itt kisül a kukorica, dohány, gyebek,aki tud az locsol de ahogy látom az se sokat ér.
Elmúlt 4 hónap eddig 141mm,rengetek száraz szeles nappal.
Elmúlt 4 hónap eddig 141mm,rengetek száraz szeles nappal.
Én speciel leszarom a meleget, csak legyen hozzá csapadék, mert akkor lesz csak igazán nagy baj...
rosszul kezdődik a nyár, de az nincs kőbe vésve hogy így is kell folytatódnia.
vagy igen?
az anomália térképeken a következő hetek melegebbek mint az átlag, igaz nem durván.
vagy igen?
az anomália térképeken a következő hetek melegebbek mint az átlag, igaz nem durván.
Azért az brutális hogy az ország nagy részen 0-10 mm között lesz a június…. Kozben embertelen kánikula
pokoli nyár elé nézünk, a tavasz is aszályos volt, kivéve a májusi 2 hetet. De az meg nem sokat javított a helyzeten….



