Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Pedig mindent elkövet ez a hipphopp rendszer ott a Kisalföldi határszélen...

Ajjaj, ha zivatar lennék... ezek után biztos nem képződnék Győr felé! 
"Irreális rendszer"
Hát érdeklődve figyelem az eseményeket az északnyugati határon
"Irreális rendszer"
Elég lassú a cellák áthelyeződése, így sosem érnek ide.
Meg is látszik a lassúság hatása 40+ ok estek
Link
Meg is látszik a lassúság hatása 40+ ok estek
Link
S tényleg mennyire maga alatt van szegény. Biztosan azért morog.
Nem baj, jöjjön csak felénk, itt vigasztalódhat és kisírhatja magát vagy 20-30 mm csapadék formájában.
Nem baj, jöjjön csak felénk, itt vigasztalódhat és kisírhatja magát vagy 20-30 mm csapadék formájában.
Kialakult egy ÉNY-DK irányú konvergencia, melynek mentén folyamatos a zivatarképződés.
Tőlünk nyugatra helyezkedik el és szinte folyamatosan morajlik.
Remélhetőleg a következő órákban ez a vonal kelet felé elmozdulva minket is elér, hogy kiadós csapadék áztassa a szomjazó földeket.
Locsolok heti szinten többször is, de az csak tűzoltás-jellegű, remélem a legjobbakat, azaz a zivatarok fölénk helyeződését mind csapadék, mind pedig egy jó kis zivatar reményében.
Tőlünk nyugatra helyezkedik el és szinte folyamatosan morajlik.
Remélhetőleg a következő órákban ez a vonal kelet felé elmozdulva minket is elér, hogy kiadós csapadék áztassa a szomjazó földeket.
Locsolok heti szinten többször is, de az csak tűzoltás-jellegű, remélem a legjobbakat, azaz a zivatarok fölénk helyeződését mind csapadék, mind pedig egy jó kis zivatar reményében.
Inkább bújjon el a GFS, bár nem mintha tudomást vettem volna az irreális rendszereiről. 
Nyugatra masszív középszintű képződés zajlik, hát a mai éjszaka tényleg trópusi lesz.
Nyugatra masszív középszintű képződés zajlik, hát a mai éjszaka tényleg trópusi lesz.
Elférne vagy 30mm eső! A csapadékos május után, jól elzárták a csapokat. Hátha elvánszorog idáig...már morog.
A várostól DNy-ra szinte egész nap zivatarozott, így én egész nap a dögüllő alatt ültem. Így ugyan csak kevéssel 32 fok fölé emelkedett a T a várt 36 helyett, de olyan volt, mintha egy kuktában ültem volna
Most egy erősödő zivatarcella közelít DNy felől, még 40 km... imádkozom
Tőlünk délre, délnyugatra is beindult a műsor, szinte folyamatosan villámlik.
Halk morajlások is hallhatók időnként.
Gyere csak bátran közelebb.
A kép nem adja jól vissza, mert telefonnal készült, de szépséges kis üllő közeledik, alatta csinos csapadéksávval. ??️?️
Halk morajlások is hallhatók időnként.
Gyere csak bátran közelebb.
A kép nem adja jól vissza, mert telefonnal készült, de szépséges kis üllő közeledik, alatta csinos csapadéksávval. ??️?️

Ne igyál előre a medve bőrére, ez 23 óráig terjedő állapotot mutat 
A GFS legalább megtalálta a Tiszántúlon lévő zivatarokat: Link Az ECM-ről ez sajnos nem mondható el, ahogy az sem, hogy a nyugat-szlovák zivatarokról is lenne fogalma... a GFS legalább a környékre rakott valamit.
A GFS legalább megtalálta a Tiszántúlon lévő zivatarokat: Link Az ECM-ről ez sajnos nem mondható el, ahogy az sem, hogy a nyugat-szlovák zivatarokról is lenne fogalma... a GFS legalább a környékre rakott valamit.
Érdekes ez a vörös kódozás. Mi alapján döntik el, hogy van, vagy nincs!?
Pl. a hőség miatt ma reggeltől-csütörtök reggelig adták ki.
De csütörtökön lehet a legmelegebb.
Szóval akkor szerdán még van veszély, csütörtökön már nincs!? Vagy hogy van ez!?
Pl. a hőség miatt ma reggeltől-csütörtök reggelig adták ki.
De csütörtökön lehet a legmelegebb.
Szóval akkor szerdán még van veszély, csütörtökön már nincs!? Vagy hogy van ez!?
Nem annyira sikerült ez jól szegény, öreg Gfs-nek. 
Ellenben a Körösök mentén kipattantak a zivatarok.
Ellenben a Körösök mentén kipattantak a zivatarok.
Igen baráti a hőérzet ezzel a 28fok / 23 fok Td kombóval.
Közben a maradék esélyeink is kopnak a modellekről e hónapra.
Na majd biztos a július..
Közben a maradék esélyeink is kopnak a modellekről e hónapra.
Lehet, hogy modellek helyett végre egy hiteles forrást kérdeztek meg 
Bezzeg ma 14 éve, 2007. jún. 21-én micsoda napfordulós konvektív események történtek. Te jó ég!
Link
Nálam is ez aratott rendesen ( tudom a délnyugati kollégák nem annyira preferálták a hasonló jellegű ény squall-line helyzeteket ).
Pedig térségemben ezek a 2010. körüli évek többször is kiválóak voltak konvektív események szempontjából, és voltak olykor ütős események is.
Pl. ez az említett északnyugati rettenet!
Sajnos felém ez az időszak elmúlt már, úgy látszik.
Remélem ezek a 2004-2012. közötti ütős konvektív nyarak egyszer még visszajönnek életem során.
Az elmondható már sajnos, hogy az idei 2021-es nyár nem ezen időszak kemény konvektív éveit fogja gazdagítani.
Az idei konvektív szezon lassan közepéhez érkezünk. Eddig a szezon 2, .
Ha nagyon jó lesz a második fele, akkor tudok adni rá egy 4-est.
De kiváló szezon már az idei nem lesz a szinte semmi első félidő miatt.
Nálam is ez aratott rendesen ( tudom a délnyugati kollégák nem annyira preferálták a hasonló jellegű ény squall-line helyzeteket ).
Pedig térségemben ezek a 2010. körüli évek többször is kiválóak voltak konvektív események szempontjából, és voltak olykor ütős események is.
Pl. ez az említett északnyugati rettenet!
Sajnos felém ez az időszak elmúlt már, úgy látszik.
Remélem ezek a 2004-2012. közötti ütős konvektív nyarak egyszer még visszajönnek életem során.
Az elmondható már sajnos, hogy az idei 2021-es nyár nem ezen időszak kemény konvektív éveit fogja gazdagítani.
Az idei konvektív szezon lassan közepéhez érkezünk. Eddig a szezon 2, .
Ha nagyon jó lesz a második fele, akkor tudok adni rá egy 4-est.
De kiváló szezon már az idei nem lesz a szinte semmi első félidő miatt.
Hát igen, az más. De a reggeli locsolásnak jelenleg valóban nem sok értelme van, sajnos 
Én kizárólag a paradicsomra, és a tavaly ültetett dolgok alá (gesztenye + áfonya) locsolom. Így is már az első csapvizes kör van a hordóban (lusta vagyok a ciszternás vízzel körbejárni az egész házat). Pár naponta a málna is kap, most kezdett érni, roskadozik úgyhogy megérdemli
Mindenki más, beleértve a 2 éve ültetett fügét is, oldja meg maga
Na jó heti egyszer ő is kap 6-8 litert körbe, még nincs másfél méteres se.
Asszony meg tolja a muskátlira, de az nem nagy mennyiség.
Hálistennek a sövény elől van, közel a szivattyú.
Én kizárólag a paradicsomra, és a tavaly ültetett dolgok alá (gesztenye + áfonya) locsolom. Így is már az első csapvizes kör van a hordóban (lusta vagyok a ciszternás vízzel körbejárni az egész házat). Pár naponta a málna is kap, most kezdett érni, roskadozik úgyhogy megérdemli
Mindenki más, beleértve a 2 éve ültetett fügét is, oldja meg maga
Asszony meg tolja a muskátlira, de az nem nagy mennyiség.
Hálistennek a sövény elől van, közel a szivattyú.
Ha én most 35 év után hirtelen felköltöznék Pestre, nem lennék pesti k.cs.g, hanem ugyanaz a falusi suttyó maradnék azután is mindenki szemében. 
Érted az analógiát?
Érted az analógiát?
Akkor írtad volna oda, hogy ex kollegina, te! 
Nanonak valsz. már fel is csillant a szeme.
Nanonak valsz. már fel is csillant a szeme.
Viszont az idei igen száraz, és konvektív szegény június ( hazai viszonylatban is az volt eddig ) nem mond semmit a nyár további részéről.
Még bármi lehet. Akár hatalmas meglepődés is.
Rengeteg van még a nyárból, csillagászatilag pl. éppen ma kezdődött még csak.
Mivel mostanra már a szeptember is igazi, tiszteletbeli nyári hónappá nőtte ki magát, és lassan hasonló mennyiségű csapadék hullik szeptemberben, mint a legcsapadékosabb júniusi hónapban, így mondanom sem kell, akár még mostantól számítva is benne lehet a pakliban 3 erős nyári hónap.
Szóval szerintem no para! LEGALÁBBIS MÉG!
Csapadék ügyileg is lehet még bármi a nyáron.
Nézzük pl. 2014-et : a június az ország nagy részén száraz vagy igen száraz, és konvektív szegény volt.
Aztán a hónap végétől rendkívül csapadékosra, és igen konvektív dúsra sikerült az időjárás.
Gondolom senkinek sem kell bemutatni 2014. július, augusztus, szeptembert.
Az ország nagy részén 300-500 mm hullott 3 hónap alatt. És persze rengeteg konvektív esemény volt.
Még bármi lehet. Akár hatalmas meglepődés is.
Rengeteg van még a nyárból, csillagászatilag pl. éppen ma kezdődött még csak.
Mivel mostanra már a szeptember is igazi, tiszteletbeli nyári hónappá nőtte ki magát, és lassan hasonló mennyiségű csapadék hullik szeptemberben, mint a legcsapadékosabb júniusi hónapban, így mondanom sem kell, akár még mostantól számítva is benne lehet a pakliban 3 erős nyári hónap.
Szóval szerintem no para! LEGALÁBBIS MÉG!
Csapadék ügyileg is lehet még bármi a nyáron.
Nézzük pl. 2014-et : a június az ország nagy részén száraz vagy igen száraz, és konvektív szegény volt.
Aztán a hónap végétől rendkívül csapadékosra, és igen konvektív dúsra sikerült az időjárás.
Gondolom senkinek sem kell bemutatni 2014. július, augusztus, szeptembert.
Az ország nagy részén 300-500 mm hullott 3 hónap alatt. És persze rengeteg konvektív esemény volt.
Te buktad, mert az OMSZ-tól "igazolt" a NAK-hoz, de akkor is ott "edződött".
Ezt buktad, mivel ő NAK-os, s nem dolgozik az OMSZ-nál.
Szobonya Nikolett
Tudtommal még mindig ő adja ki a parancsot a beüzemelésekre.
Tudtommal még mindig ő adja ki a parancsot a beüzemelésekre.
Elég szép gomolyosodás indult meg megint, azt hinné az ember, hogy lehet valami, de egyelőre elég elképzelhetetlen.
Ha 35 fok felett volna mondjuk nálad az erős hőhullám fogalma akkor ,hogy mutatna a kimutatásod?
És hogy az utolsó soromhoz kapcsolódva írjak, természetesen térségemről van szó.
36 fok alatt mérsékeltnek, 36 fok feletti mérésem esetén erősnek mondok egy hőhullámot ( most a tartósságát hagyjuk ).
2007-ben kezdtem rendszeres méréseimet, és 2007-2015. között gyakran ( 2007-2009-2010-2011-2012-2013-2015. ) születtek 36 fok feletti nyári TopMax-ok, mint látszik, ebben a 9 éves periódusban csak két év, 2008. és 2014. hozott 36 fok alatti nyári TopMax-okat.
És nézzük mi volt 2016-2020. között az elmúlt 5 nyáron.
4 nyáron maradt 36 fok alatt a TopMax, ez 2016-2018-2019-2020. volt, és csak egy nyáron, 2017. nyarán sikerült meghaladni a 36 fokot.
Hát, erről ennyit!
36 fok alatt mérsékeltnek, 36 fok feletti mérésem esetén erősnek mondok egy hőhullámot ( most a tartósságát hagyjuk ).
2007-ben kezdtem rendszeres méréseimet, és 2007-2015. között gyakran ( 2007-2009-2010-2011-2012-2013-2015. ) születtek 36 fok feletti nyári TopMax-ok, mint látszik, ebben a 9 éves periódusban csak két év, 2008. és 2014. hozott 36 fok alatti nyári TopMax-okat.
És nézzük mi volt 2016-2020. között az elmúlt 5 nyáron.
4 nyáron maradt 36 fok alatt a TopMax, ez 2016-2018-2019-2020. volt, és csak egy nyáron, 2017. nyarán sikerült meghaladni a 36 fokot.
Hát, erről ennyit!
Negyed 7-kor az OMSZ-os kollegína elindíttatta velem (is) a talajgenerátort. Ezt akár pozitívan is fogadhatnám, de a csupasz radarkép egyelőre inkább aggasztóan hat rám.
Őőő, én eddig reggel és este locsoltam... 
de ma feladom. jó lesz az a víz máshova. Locsolom a zöldségeket. A többi majd újjáéled ha megjön az eső. Ha megjön
de ma feladom. jó lesz az a víz máshova. Locsolom a zöldségeket. A többi majd újjáéled ha megjön az eső. Ha megjön
Tegnap még éppen 25 fok alatt maradt nálam a napi közép T. ( Tmin : 16,5 fok, Tmax : 33,4 fok volt, napi közép T. : 24,95 fok lett ), ma jún. 21-én a csillagászati nyár kezdetén viszont meg lett nálam is az első 25 fok feletti napi közép T-vel bíró nap, igaz csak éppen hogy sikerült elérni.
A mai Tmin : 16,7 fok, Tmax : 33,6 fok volt. Napi közép T. : 25,15 fok lett.
Mindhárom érték idei Top érték eddig.
A következő napokban viszont napi szinten dőlni fognak ezek az értékek.
Eddig semmi extra felém ez a hőhullám. Az elmúlt néhány nyár gyengeségét hozza eddig TopMax kiugrás szempontjából.
A mai Tmin : 16,7 fok, Tmax : 33,6 fok volt. Napi közép T. : 25,15 fok lett.
Mindhárom érték idei Top érték eddig.
A következő napokban viszont napi szinten dőlni fognak ezek az értékek.
Eddig semmi extra felém ez a hőhullám. Az elmúlt néhány nyár gyengeségét hozza eddig TopMax kiugrás szempontjából.
Ezek a zivatarok valóban a hegyekhez kötődnek, nem hiszem, hogy dögüllőn kívül bármi is elérjen minket.
A szombati csapadékot viszont jelentősen növelte a szlovák ECM.
A szombati csapadékot viszont jelentősen növelte a szlovák ECM.
Hatott az átok, jól van 
A dögüllők meg majd jól aládolgoznak a 25 fokos éjszakának
A dögüllők meg majd jól aládolgoznak a 25 fokos éjszakának
Kellemes meglepetés.Remélem a következő napok várható hőmérsékleteit is fölé lövöldözték!
Igen, többtényezős volt ez: délnyugaton pl. a nem teljes kirúgódás, a Dunakanyar-Szeged szélesebb sávjában a tóbb felhő, Ény-on részben már a dögüllő. 
Talán a délután lezajlott melegadvekció is gyengébb lehetett a vártnál.
Talán a délután lezajlott melegadvekció is gyengébb lehetett a vártnál.
Az utolsó 2 szlovák radarképen van valami kezdemény délnyugatra, ez azért nem semmi!







