Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Nálunk is volt, aki kettőkor hozta a kutyáját játszani a futtatóba...
nem a gazdival, a kutyával "beszéltem" - kiszórtam kicsi törött borsot megfelelő helyre...
azóta a kutyu nem ugat rám, csak csalódottan néz, ahányszor találkozunk...
-viszont éjjel sem ugat, ha kihozzák.
nem a gazdival, a kutyával "beszéltem" - kiszórtam kicsi törött borsot megfelelő helyre...
azóta a kutyu nem ugat rám, csak csalódottan néz, ahányszor találkozunk...
-viszont éjjel sem ugat, ha kihozzák.
Elkotródott a hőmérséklet stabil emelkedését gátló gomoly, kirúgott a T (32.8-ról le 30.7-re, most fel 33.3-ra), így a tegnapi Tmax-ot már elhagytuk. Szerintem még épp nem lesz meg a forró nap, 34.5-35 közé várom, és ha minden jól megy, pénteken lesz a legmelegebb errefelé, holnapra és péntekre piros figyelmeztetést adtak ki a megyére (is). Egy 38°C szép lenne, hátha...délebbre 41 fokos maximumot várnak e két napra.
Link
Link
Ma és holnap kicsivel melegebb lesz itt az Alföldön, mint Las Vegasban (35 és 37 a jelzett Tmax oda), ez pedig nem túl gyakori
Ja igen. Nálunk itthon (a Beregben) szerintem többen használják a “pulyát”, mint az irodalmi “gyerek” alakot
Amúgy az is szép, hogy itt kb csak 1-2 fokkal van kevesebb, mint délkeleten, de a harmatpontok jó 5-8 fokkal magasabbak
Itt a 34,9°C-os léghőmérséklett mellé 20,8 fokos harmatpont társul
Amúgy az is szép, hogy itt kb csak 1-2 fokkal van kevesebb, mint délkeleten, de a harmatpontok jó 5-8 fokkal magasabbak
Ebből is az első pont, me ezekszerint van akinek ismeretlen ez a szóhasználat 
Közbe az enyészetté lett ez a próbálkozás is
Közbe az enyészetté lett ez a próbálkozás is
Itt csak 30 fok van még, de cserébe stabilan 20-21 fok a Td ebben a nedves északnyugati szellőben.. kár, hogy szinte szemernyi esély sincs ma sem az embörös CAPE hasznosulására.
Itt van felettem egy életképesebb példány, gyűjtögetni a körülötte lévő pamacsokat 

Na a nyitott ablak nekünk csak egy szép álom. Zárt ablakokkal kell egész nyáron aludnunk tavaly óta. A szemben lévő szomszéd kutyái egész éjszaka csaholnak és nagyon keskeny a kövesút olyan mintha a fülünkbe ugatnának. Borzalmas egy helyzet, de összeveszni sem akarunk velük úgyhogy tűrünk amig bírjuk szuflával.
Még mindig hat az átkod. 
Kicsit több nafta kellene a középső szinten...
Szerk.: már nálunk is megjelent néhány "vérgomoly".
Kicsit több nafta kellene a középső szinten...
Szerk.: már nálunk is megjelent néhány "vérgomoly".
Jaja, csecse congestusok vannak, de úgy száradnak el, mint a pipacs a pulya kezében.
Pedig bizony a légkondi nélküli lakásokban mostanra már simán beállt a 30 fok, vagy akár annál is több.
Ha így haladunk hamarosan bedörren. Közbe elértük a tegnapi maxot, 34.2, remélem ez a felhősödés nem fog bezavarni és meglesz a 35+
Szerk :vissza is esett a T
Szerk :vissza is esett a T


Ott nem jó az elhelyezés (kb 2 fokkal felé mér, mert közel van egy fal)
Ma vagy holnap kimegyek, és javítom
Én meg tüzeket oltottam az Adyligeti laktanya környéki hegyoldalakon...
Akkor voltam katona-határőr. Előtte tavasszal Vízvár, Zákány, Somogyudvarhely településeken védtem a határt több-kevesebb sikerrel.
Tegnapi jún. 22. keddi T. adatok nálam ( mindhárom érték idei eddigi legmagasabb ) :
Tmin : 18,8 fok, Tmax : 34,1 fok, napi közép T. : 26,45 fok.
Ez már egy egész meleg nap lett, a havi közép T. ezzel 20 fok fölé emelkedett ( 19,9-ről 20,2 fokra ), az éves közép is két tized fokot emelkedett ( 7,7-ről 7,9 fokra ).
Tmin : 18,8 fok, Tmax : 34,1 fok, napi közép T. : 26,45 fok.
Ez már egy egész meleg nap lett, a havi közép T. ezzel 20 fok fölé emelkedett ( 19,9-ről 20,2 fokra ), az éves közép is két tized fokot emelkedett ( 7,7-ről 7,9 fokra ).
Még mindig vannak 5-6 cm-es jegek a tegnap esti sc után. Hoztam még pár képet a pusztításról. Most mondták a rádióba, hogy több millió eurós a kár.





Lyézusom.
Nálam a termosztát szerint 25,8 van, a tetőtérben levő légkondi egyelőre elég, hogy ide le is elérjen. Mondjuk a ház leghűvősebb szobájában ülök besötétítve egész nap, egy gatyában (semmi póló vagy zokni).
Ez így nekem még komfortos, de 30-nál a saját izzadságomon szánkáznék le a székről az asztal alá
Egy szót sem szólhatok aszály témában, tudva a sok 0 mm-es helyről júniusban, ide betalált az az egy cella, ami 20 mm-t adott, úgyhogy szokatlan módon a szerencsésebb helyek egyike vagyunk. Persze már annak is 12 napja itt, ami ilyen Tmaxok mellett már emléknek is halványul.
Szóval részemről is hajrá GFS 00z OP.
Nálam a termosztát szerint 25,8 van, a tetőtérben levő légkondi egyelőre elég, hogy ide le is elérjen. Mondjuk a ház leghűvősebb szobájában ülök besötétítve egész nap, egy gatyában (semmi póló vagy zokni).
Ez így nekem még komfortos, de 30-nál a saját izzadságomon szánkáznék le a székről az asztal alá
Egy szót sem szólhatok aszály témában, tudva a sok 0 mm-es helyről júniusban, ide betalált az az egy cella, ami 20 mm-t adott, úgyhogy szokatlan módon a szerencsésebb helyek egyike vagyunk. Persze már annak is 12 napja itt, ami ilyen Tmaxok mellett már emléknek is halványul.
Szóval részemről is hajrá GFS 00z OP.
Az durva volt. A július is. Szerencsére abban az évben már szabadon strandolhattunk a Dráván.
Mediterrán Szentpéterfölde 12 fokig jutott éjszaka 
A szenzor jövő hétvégén cserélve lesz. Eléggé kilóg már a bele
Remélem darázs most nem lesz benne.

A szenzor jövő hétvégén cserélve lesz. Eléggé kilóg már a bele
Remélem darázs most nem lesz benne.
Azért a Duna vonalában sem fázunk.
Takt: 31,7 C, fél fokkal több, mint tegnap ilyenkor.
Takt: 31,7 C, fél fokkal több, mint tegnap ilyenkor.
Ez a szobahőmérséklet, hogy felmegy 33-ra ez elsötétítés, árnyékolás mellet vagy a nélkül, mert előző verziónál durva...
Nálam az árnyékolás ellenére felment a hálószobai hőmérséklet 31-ig tegnap estére (ez már csúcs) és reggel se volt 29-nél kevesebb, nyitott ablakoknál kedd reggel még lement 25-re is de akkor volt némi hűsítő szellő, igaz a hálószoba olyan fekvésű (keleti, dél keleti), ahol Napkeltétől 14 óráig "süti" a ház azon oldalát ...ráadásul szigetelt a panel 3 éve... mondjuk az észre vehető a tetőszigetelés miatt nem olyan brutál fentről a melegedés a tető alatti szinten, de 16 órától a Naplemente előtt egy-fél órával hegyek mögé bukik a Nap addig a nappali kapja az ívet mármint a Napsütést az árnyékolás ott se sokat segít ilyen hőhullámok esetén. Hát de ez jutott egy 37 éves panel ami ugyan szigetelve van de sztem nem sokat ér
Nálam az árnyékolás ellenére felment a hálószobai hőmérséklet 31-ig tegnap estére (ez már csúcs) és reggel se volt 29-nél kevesebb, nyitott ablakoknál kedd reggel még lement 25-re is de akkor volt némi hűsítő szellő, igaz a hálószoba olyan fekvésű (keleti, dél keleti), ahol Napkeltétől 14 óráig "süti" a ház azon oldalát ...ráadásul szigetelt a panel 3 éve... mondjuk az észre vehető a tetőszigetelés miatt nem olyan brutál fentről a melegedés a tető alatti szinten, de 16 órától a Naplemente előtt egy-fél órával hegyek mögé bukik a Nap addig a nappali kapja az ívet mármint a Napsütést az árnyékolás ott se sokat segít ilyen hőhullámok esetén. Hát de ez jutott egy 37 éves panel ami ugyan szigetelve van de sztem nem sokat ér
A belváros és külváros határán. 
Azért a Dunántúlon elég kellemes..., hogy még mindig 26-28 fokos tartományon beragadtak, miközben csóri délkeleten már 33-34.
Kitartást, már csak 48 óra és egy fokkal frissebb lesz.
Azért a Dunántúlon elég kellemes..., hogy még mindig 26-28 fokos tartományon beragadtak, miközben csóri délkeleten már 33-34.
Kitartást, már csak 48 óra és egy fokkal frissebb lesz.
Szimpatikusabb is volt, mint a mostani felállás. 
Pár évvel ezelőtt nálunk is ilyen volt a helyzet a melóban,azóta telepakoltak minket klímákkal. Így elviselhető az irodában amíg nem kell kimozdulni. (középiskola)
Anarki: elsőkörben irigylem a homeofficeod, na persze nem a meleg részét. Gondolom valahol BP belvárosban vagy.
Csapadékügyben meg csak a GFS ilyen derűlátó. ECM szerint maradna a száraz, kissé mérsékeltebb meleg idő.
Valahogy a kettő kombinációja lenne az igazi szerintem a többségnek.
Pár évvel ezelőtt nálunk is ilyen volt a helyzet a melóban,azóta telepakoltak minket klímákkal. Így elviselhető az irodában amíg nem kell kimozdulni. (középiskola)
Anarki: elsőkörben irigylem a homeofficeod, na persze nem a meleg részét. Gondolom valahol BP belvárosban vagy.
Csapadékügyben meg csak a GFS ilyen derűlátó. ECM szerint maradna a száraz, kissé mérsékeltebb meleg idő.
Tavaly-tavalyelőtt az volt, nem lehet minden nyár egyforma 
Itt a kúton az irodába már 31.2 fok, 2liter víz már lement a gyomorba
Itt a kúton az irodába már 31.2 fok, 2liter víz már lement a gyomorba

Én nem haragszom ! Így tolom itthon a home office-t és ilyen hőmérséklet mellett alszom. Bár nem szoktam televirnyákolni (kánikula miatt... és mostanában már a hideg miatt is egyre ritkábban) a fórumot, mint mások, de rövidesen tényleg elfér egy erősebb lehűlés. A csapadék tényleg kell , nem igazán van lehetőség válogatni, hogy milyen formában jöjjön, a lényeg ,hogy jöjjön és ez tényleg nem kívánságműsor.
31,5 fok van a szobában, ez estére szerintem felmegy majd 33-ra 

Ne haragudj..de ez így megint a másik véglet.
Miért nem lehet normális (25-30 fok) hőmérsékletű idő rendszeres zivatarokkal?
20 fok alatti Tmax egyáltalán nem hiányzik a nyár közepén. Csapadék nyilván kell,de nem ilyen áron...(tudom nem kivánságműsor)
Éves csapi ~190 mm.
Miért nem lehet normális (25-30 fok) hőmérsékletű idő rendszeres zivatarokkal?
20 fok alatti Tmax egyáltalán nem hiányzik a nyár közepén. Csapadék nyilván kell,de nem ilyen áron...(tudom nem kivánságműsor)
Éves csapi ~190 mm.
Ehhez viszont már szerencse is kéne... Igazi fellélegzés lehetne a növényeknek.
Ecm-nek egy kicsit más elképzelése van:
Link
Ecm-nek egy kicsit más elképzelése van:
Link
20 °C alatti Tmax?? Azt hiszem, kihalás lesz majd a balatoni "Jurassic Parkban"!
Zsinórban az 5. trópusi éjszakánk a mai, 20,8 fok volt a Tmin. Ugyan nem volt 35-36 fok, de ezek a magas minimumok jócskán hozzátesznek a havi átlag jelentős emelkedéséhez.
Türelem, állomást terem 
Intézkedem, de nem megy olyan gyorsan.
Intézkedem, de nem megy olyan gyorsan.
Idén ezek vannak a "meglepetés MKR" helyett.
Én is épp néztem, higy délről mindjárt befelhősödhet.
Nocsak mi ez a stratus korán reggel? Lassan be is borulunk mérsékelt Ény-i szél mellett...
Volt gyerekkoromban egy igazán extrém aszályos és forró nyarunk. Már meg nem mondom melyik év volt, 93-94 környéke. Erről tudsz-tudtok esetleg valamit? Hüvelykujjnyi "csövek" teremtek a kukoricán.
Nálunk eddig 0,0 mm a június.
Nem néztem utána, de jó eséllyel ennél még nem volt szárazabb júniusunk.
Nem néztem utána, de jó eséllyel ennél még nem volt szárazabb júniusunk.
Reggel 5-kor az udvaron 24 fok volt a lakásban laza 28,5. A város határában meg majdnem fáztam.
UM nagyon adja a 40 fokot holnapra, de szerintem jó lesz az 38-39-nek is szabályosan mérve. Persze betondzsungelekben ettől függetlenül döglesztő lesz az is. Tegnap marha jól nézett ki naplemente után a sivatagi por a levegőben, tiszta mad max hangulata volt csak kaputelefonnal nagyon nem adja vissza.
A GFS és GEM hidegfrontját július 1 körül már lehet nevezni hőségzáró hidegfrontnak. Ott is lehetne mit vadászni azt hiszem...
Igen, én is azt néztem, hogy az elmúlt húsz évben itt a legszárazabb június 2000-ben volt, akkor 8,4 mm volt a havi csapadékösszeg. Ez az összeg idén itt 4,5 mm és ha nem talál be valami csoda híján valami az elkövetkező egy hétben, akkor itt is az elmúlt húsz év legszárazabb júniusát tudhatjuk majd magunk mögött. A tavalyi 168,4 milliméterhez képest ez nagyon sz@r, ami idén júniusban megy...


