Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mi volt az a nagy "szélfújás" (nyugat észak-nyugat felől) éjjel 3 körül, Budapesten legalább is a kereszthuzatban mindent vitt a lakásban ami pillekönnyű volt. Talán fél óra volt? Reggel viszont elég kellemes volt a levegő ez által.
Az előrejelzett hidegfront tudtommal még nem ért a határainkhoz sem
Az előrejelzett hidegfront tudtommal még nem ért a határainkhoz sem
Zivipötty! Látsz valami reménykeltő dolgot csapadék szempontjából a következő 1 hétben?
Mi az oka, hogy idén gyakorlatilag a medárd is elmaradt, és a zivatarozások azóta sem indultak meg.............?
Mi az oka, hogy idén gyakorlatilag a medárd is elmaradt, és a zivatarozások azóta sem indultak meg.............?
A metnet rövidtávúban holnap reggelre az északi részekre " sokfelé " jelzővel van írva a zápor és zivatar! Nem " helyenként " akart az lenni? Mert még az OMSZ is csak helyenkénti záport és zivatart vár.....
Egy-két modellen azért rajta voltak, bár elégé össze-vissza adtak mindent.
Zivatarzóna: szerintem nem, én is azt írtam volna.
Zivatarzóna: szerintem nem, én is azt írtam volna.
Belöttyent északnyugatról, a konvergencia mentén alakultak ki.
De valóban nem volt várható.
Közben gyors mozgású kis záporok vannak az országban.
Nem nagyon figyeltem mi várható ma reggelre, így meglep, h más most van konvektív csapadék.
Nem nagyon figyeltem mi várható ma reggelre, így meglep, h más most van konvektív csapadék.
Legundorítóbb év valaha…. Iszonyat száraz hideg tavasz. Késői fagyokkal. És brutal meleg totál száraz nyár
(( lassan 30 napja semmi de semmi csapadék. Meg 1 mm sem. Semmi…. Brutális
Talán ma megszakad a balszerencse és lesz zivatar északnyugaton is. A nyírást kicsit sokallom, lehet szétkapja a zivatarokat majd.
Majd ha ez az egész légköri felállás keletre mozdul. Meg fog történni és akkor majd változik minden. Örökké nem fog ez a helyzet tartani. Egyelőre nagyon stabil, volt már erre nem kevés példa. Sajnos Magyarország éghajlata ilyen, vannak aszályos és forró időszakok, amelyek nem minden nyáron tudnak érvényesülni. Most összejött már júniusban. A távoli 40 fokokat pedig nem kell mindig biztosra venni, bár a jelenlegi helyzet, ismétlődő jelleggel ezt magában hordozza. De csak a jelenlegi.
Szerintem mindenki örüljön, hogy ez nem rajta megy keresztül.
Közben a rendszer déli ága összerogyott, végülis rosszak voltak a feltételek.
Közben a rendszer déli ága összerogyott, végülis rosszak voltak a feltételek.
A Cseheken megint mi megy keresztül!? És országosan,ahogy illik!
Na ilyen mikor lesz itt?
Na ilyen mikor lesz itt?

Porvihar van, a közeli dombok, hegyek csak homályosan látszanak 
A szél úgy tombol, hogy be kellett csukni az ablakokat...
Szerk.: 75 km/h-s lökések vannak.
A szél úgy tombol, hogy be kellett csukni az ablakokat...
Szerk.: 75 km/h-s lökések vannak.
"...majd az utolsó nap, jún. 24. csütörtök mindent szakított, meghozta a kerek 40 fokot Fülöpházán. Ezen a napon egy picit melegebb lett, mint azt várta a modellek többsége."
Ez mondjuk nem igaz, az Arome-on még 42 fok is volt előtte nap, az ICON is beadta a 40-41-et elég nagy területre délkeleten és keleten, az Arpege, UM is várt 40 fokot ha jól emlékszem, és a GEM is behúzta a 39-40 fokot a Kiskunságra folyamatosan. Egyedül az ECM és a GFS volt kicsit "hűvösebb", azok inkább csak 38 fok körüli maxikat vártak, igaz az ECM-nél ebben szerepet játszott a kitartóan erőltetett, kiterjedt fals zivatarozás is, ami miatt főleg északon több fokkal alálőtte a maximumokat (néhány futásában a Kiskunságra viszont szintén megjelent a 39 fok). Szóval azért a modellátlagban bőven benne volt a 40 fok.
Ez mondjuk nem igaz, az Arome-on még 42 fok is volt előtte nap, az ICON is beadta a 40-41-et elég nagy területre délkeleten és keleten, az Arpege, UM is várt 40 fokot ha jól emlékszem, és a GEM is behúzta a 39-40 fokot a Kiskunságra folyamatosan. Egyedül az ECM és a GFS volt kicsit "hűvösebb", azok inkább csak 38 fok körüli maxikat vártak, igaz az ECM-nél ebben szerepet játszott a kitartóan erőltetett, kiterjedt fals zivatarozás is, ami miatt főleg északon több fokkal alálőtte a maximumokat (néhány futásában a Kiskunságra viszont szintén megjelent a 39 fok). Szóval azért a modellátlagban bőven benne volt a 40 fok.
"...Végezetül többször írtam már ezt is : ritkán van hazánkban 40 fok mostanság.
Meg lett idén, előtte 2017-ben volt, azelőtt meg 2015-ben.
A 2010. körüli években gyakrabban volt meg a 40 fok, pl. 2007-2011-2012-2013-ban..."
Nem gondoljuk azt, tök mindegy, hogy a hőmérő 40 fokot mutat, vagy36-ot, esetenkét 37-38 fokot...ez a tartomány a "kib.ott" meleg (hőség) tartománya, így teljesen felesleges adatokkal bizonygatni hogy egyik nap "csak" 35, máskor 38, harmadnap "csak 36 amit a hőmérő mutatott...
Szórakoztató és vicces ez a bizonygatás "nem is volt olyan meleg" még idén szöveg mert számszerűen nem mutatott a hőmérő 40-et "csak" 36-ot, de a hőérzet az kicsit más (nagyon meleg van tartomány)
Mert ugye olyan fincsi állni (menni, dolgozni) a forró 36-37 fokos levegőben (árnyékban), itt Közép-Európában, megsúgom nem finom...Afrikában bizonyára igen
Meg lett idén, előtte 2017-ben volt, azelőtt meg 2015-ben.
A 2010. körüli években gyakrabban volt meg a 40 fok, pl. 2007-2011-2012-2013-ban..."
Nem gondoljuk azt, tök mindegy, hogy a hőmérő 40 fokot mutat, vagy36-ot, esetenkét 37-38 fokot...ez a tartomány a "kib.ott" meleg (hőség) tartománya, így teljesen felesleges adatokkal bizonygatni hogy egyik nap "csak" 35, máskor 38, harmadnap "csak 36 amit a hőmérő mutatott...
Szórakoztató és vicces ez a bizonygatás "nem is volt olyan meleg" még idén szöveg mert számszerűen nem mutatott a hőmérő 40-et "csak" 36-ot, de a hőérzet az kicsit más (nagyon meleg van tartomány)
Mert ugye olyan fincsi állni (menni, dolgozni) a forró 36-37 fokos levegőben (árnyékban), itt Közép-Európában, megsúgom nem finom...Afrikában bizonyára igen
Pillanatok alatt Ny-ira fordult a szél és a semmiből már csaknem viharos lökéseket produkál.
A távolban pedig villámlik
A távolban pedig villámlik
Este tíz óra, és még mindig 29 fok van. Közben tombol a déli szél. Rohadt egy idő ez. A szárazságról már nem is szólva....
Ez mennyiben reflexió az ő hozzászólására? Mármint a kényszeres billentyűzet verésen kívül.
Látom egyesek elfelejtették, milyen volt az idei tavasz.
Te közéjük tartozol. Mindössze 4 hét kellett a felejtéshez.
Épp pár hete írtam a témával kapcsolatban, hogy a melegnek se megy mindig annyira könnyen, pöcire.
Az elmúlt másfél hét igen meleg időjárása sem ment zökkenőmentesen.
Példának okáért : jún. 17-én csütörtökön kezdődött egy hosszabb, 8 napos hőhullám hazánkban.
Jún. 23. szerdáig minden nap picit alacsonyabb volt a hőmérséklet, mint várta a modellek többsége.
Jún. 23-a szerdán annyi volt a T. , amennyit várt a modellek többsége, majd az utolsó nap, jún. 24. csütörtök mindent szakított, meghozta a kerek 40 fokot Fülöpházán. Ezen a napon egy picit melegebb lett, mint azt várta a modellek többsége.
Aztán nézzük a második, és egyben rövidebb hőhullámot.
Vasárnap kezdődött, vasárnap kb. annyi volt a T. , mint amennyi várható volt, hétfőn kicsit melegebb, ma kedden picit hűvösebb volt hazánkban, mint várták a modellek.
Végezetül többször írtam már ezt is : ritkán van hazánkban 40 fok mostanság.
Meg lett idén, előtte 2017-ben volt, azelőtt meg 2015-ben.
A 2010. körüli években gyakrabban volt meg a 40 fok, pl. 2007-2011-2012-2013-ban.
Te közéjük tartozol. Mindössze 4 hét kellett a felejtéshez.
Épp pár hete írtam a témával kapcsolatban, hogy a melegnek se megy mindig annyira könnyen, pöcire.
Az elmúlt másfél hét igen meleg időjárása sem ment zökkenőmentesen.
Példának okáért : jún. 17-én csütörtökön kezdődött egy hosszabb, 8 napos hőhullám hazánkban.
Jún. 23. szerdáig minden nap picit alacsonyabb volt a hőmérséklet, mint várta a modellek többsége.
Jún. 23-a szerdán annyi volt a T. , amennyit várt a modellek többsége, majd az utolsó nap, jún. 24. csütörtök mindent szakított, meghozta a kerek 40 fokot Fülöpházán. Ezen a napon egy picit melegebb lett, mint azt várta a modellek többsége.
Aztán nézzük a második, és egyben rövidebb hőhullámot.
Vasárnap kezdődött, vasárnap kb. annyi volt a T. , mint amennyi várható volt, hétfőn kicsit melegebb, ma kedden picit hűvösebb volt hazánkban, mint várták a modellek.
Végezetül többször írtam már ezt is : ritkán van hazánkban 40 fok mostanság.
Meg lett idén, előtte 2017-ben volt, azelőtt meg 2015-ben.
A 2010. körüli években gyakrabban volt meg a 40 fok, pl. 2007-2011-2012-2013-ban.
Ezt még el kell mondanom, magamban nem tarthatom : én már úgy várok egy több napig tartó konvektív időszakot, több felhőszakadással! 
Igen, legalább a szél biztos befutónak látszik
Viszont a rendszer déli része szép fejlődést mutat, talán még egy zivatar is bevánszoroghat ide.
Viszont a rendszer déli része szép fejlődést mutat, talán még egy zivatar is bevánszoroghat ide.
Téli napok azért szoktak lenni, abból csak az elmúlt "télen" volt hiány (december 1 db, január 1 db, február 2 db...), zord napból viszont valóban kevesebb szokott lenni nálunk (1 azért abból is összejött most februárban), illetve forró nap sem mindig van nyáron.
Bazsa: szívesen elmondanám, hogy mi a véleményem az ilyen sok éves adatsorokra ráb*tt trendvonalakról, de akkor rögtön moderálnom is kéne a hozzászólásom. Minden esetre nem is arról beszéltem, hanem az utóbbi 40 évről.
------
Kíváncsi vagyok, az a szép észak-osztrák rendszer a száraz levegőre befutva tol-e majd kiterjedtebb viharos kifutószelet az Észak-Dunántúlon, szerintem van rá esély. Az északnyugati csücsökben még talán a 80-90 km/h környéke is összejöhet.
Bazsa: szívesen elmondanám, hogy mi a véleményem az ilyen sok éves adatsorokra ráb*tt trendvonalakról, de akkor rögtön moderálnom is kéne a hozzászólásom. Minden esetre nem is arról beszéltem, hanem az utóbbi 40 évről.
------
Kíváncsi vagyok, az a szép észak-osztrák rendszer a száraz levegőre befutva tol-e majd kiterjedtebb viharos kifutószelet az Észak-Dunántúlon, szerintem van rá esély. Az északnyugati csücsökben még talán a 80-90 km/h környéke is összejöhet.
Én épp, hogy mérsékelt csökkenést látok az általad belinkelt exponenciális trendbecslésen.
2005-2014. között valóban volt egy komoly kiugrás, a legcsapadékosabb 10 éves periódus volt ez
De nagy léptékben mérve továbbra is mérsékelt csökkenést látok.
2005-2014. között valóban volt egy komoly kiugrás, a legcsapadékosabb 10 éves periódus volt ez
De nagy léptékben mérve továbbra is mérsékelt csökkenést látok.
Jogos, össze-vissza írogatok itt ebben a hőségben...
Nem 2015-ben, hanem 2013 júniusában volt 1db forró nap.
2012-ben valamiért csak a hónap végén írtam hőmérsékleteket, de visszanézve az OMSZ napijelentését valóban, esélyes,
hogy itt is volt júniusban 2-3 forró nap.
Ettől függetlenül, azért mégis csak ritka a júniusi forró nap(ok).
Nem 2015-ben, hanem 2013 júniusában volt 1db forró nap.
2012-ben valamiért csak a hónap végén írtam hőmérsékleteket, de visszanézve az OMSZ napijelentését valóban, esélyes,
hogy itt is volt júniusban 2-3 forró nap.
Ettől függetlenül, azért mégis csak ritka a júniusi forró nap(ok).
Nem!
Igazából annyi volt a szarvashiba az OMSZ-os cikkben, hogy a Szlovákiát hosszú ó-val írták, tehát Szlóvákia.
Igazából annyi volt a szarvashiba az OMSZ-os cikkben, hogy a Szlovákiát hosszú ó-val írták, tehát Szlóvákia.
“ Nálunk egyébként a forró nap sem jött össze”
Kiegyensúlyozott a mikroklímátok, se téli ill. zord nap se forró nap, ha jól emlékszem.
Kiegyensúlyozott a mikroklímátok, se téli ill. zord nap se forró nap, ha jól emlékszem.
2012. 2013-ban sem volt nálad forró nap júniusban!?
Egész ütős hőhullám volt mindkét évben június 20-a környékén.
Egész ütős hőhullám volt mindkét évben június 20-a környékén.
Szolnok mellett is olyan izgalmak vannak, hogy már 3 ujjpercemet elvesztettem a metszőfogaim által

Sőt, az is viszonylag ritka, hogy egyáltalán júniusban forró nap legyen, az pedig, hogy egyszerre három is, szerintem igen ritka.
2011-ig néztem vissza a feljegyzéseimet, de csak 2015-ben találtam 1db forró napot júniusban.
Érdekes nyár lesz szerintem, aztán meglátjuk, lehet, hogy ezzel el is lőtte a nyár a puskaporát.
2011-ig néztem vissza a feljegyzéseimet, de csak 2015-ben találtam 1db forró napot júniusban.
Érdekes nyár lesz szerintem, aztán meglátjuk, lehet, hogy ezzel el is lőtte a nyár a puskaporát.
Egyébként ma volt az idei nyári szezon 3. forró napja nálam, és még csak június legvége van.
Érik egy szupernyár, hasonló mint 2012. vagy 2015-ben!? Engem abszolút nem lepne meg.
Egy ideje már vártam, ill. készültem rá. Várható erősen már egy ilyen jellegű nyár hazánkban, azaz forró és száraz.
Egyébként azért is komoly felém ez a szezon eleji 3 db forró nap idén, hisz az elmúlt 4 db nyáron mindössze 4 db forró nap volt nálam.
2017-ben 2 db, 2018-ban 0 db, 2019-2020-ban 1-1 db volt csak.
Érik egy szupernyár, hasonló mint 2012. vagy 2015-ben!? Engem abszolút nem lepne meg.
Egy ideje már vártam, ill. készültem rá. Várható erősen már egy ilyen jellegű nyár hazánkban, azaz forró és száraz.
Egyébként azért is komoly felém ez a szezon eleji 3 db forró nap idén, hisz az elmúlt 4 db nyáron mindössze 4 db forró nap volt nálam.
2017-ben 2 db, 2018-ban 0 db, 2019-2020-ban 1-1 db volt csak.
Mától éles a napelemes rendszerem, szóval tőlem jöhet a napsütés... Igaz néha kellene egy jó nagy eső, hogy lemossa a port az elemekről...
Az szép!
Nálam ma összejött egy 20 fok feletti napi hőingás.
Ez nagy ritkaságnak számít nálam a nyáron. Ez ma összejött.
A mai Tmin : 15,3 fok, Tmax : 35,7 fok lett. Ez 20,4 fokos hőingás volt mára.
Nálam ma összejött egy 20 fok feletti napi hőingás.
Ez nagy ritkaságnak számít nálam a nyáron. Ez ma összejött.
A mai Tmin : 15,3 fok, Tmax : 35,7 fok lett. Ez 20,4 fokos hőingás volt mára.
Nem akarok semmi különöset bizonyítani! Kicsit félreértettél! 
Arra utaltam, amit hallottam nemrég beszélgetést, hogy két ember mondja, hogy de meleg van, közben azt is mondják, hogy de hát nyár van, ez a normális.
Közben rohadtul nem ez a normális!
Erre linkeltem be két db OMSZ agrometes térképet, hogy az átlagnál bizony 5-6 fokkal melegebb volt jún. 27-ig nézve az azt megelőző 5, ill. 10 napban, és ez 27-e óta sem változott.
Arra utaltam, amit hallottam nemrég beszélgetést, hogy két ember mondja, hogy de meleg van, közben azt is mondják, hogy de hát nyár van, ez a normális.
Közben rohadtul nem ez a normális!
Erre linkeltem be két db OMSZ agrometes térképet, hogy az átlagnál bizony 5-6 fokkal melegebb volt jún. 27-ig nézve az azt megelőző 5, ill. 10 napban, és ez 27-e óta sem változott.
Olvastam egy kommentett az OMSZ facebook oldalán. És érdekesnek talátam. Lényegében arról írt a kommentelő hogy mivel a Földközi-tenger hőmérseklete az átlagnál jóval magasabb így az ősz és a téli évszak csakpadékosabb lehet itt mint általában. Mivel én még annyira nem vagyok jártás az időjárásban de azt tudom hogy időjáránsunkat szokta befolyásolni a Mediterrán térségből érkező nedves enyhe levegő.
A kérdésem az lenne hogy elképzelhető egy ilyen szituáció mint amit a komment állít.
A kérdésem az lenne hogy elképzelhető egy ilyen szituáció mint amit a komment állít.


