Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Egy stabil 25-28 fokos tmaxos szeptembert, és 20-22 körüli októbert elfogadnék.
Sokáig szeretnék fügét és paradicsomot legelni a kertből
Sokáig szeretnék fügét és paradicsomot legelni a kertből
És ráadásul 8 hét múlva kezdődik a szeptember, nem 6, de számolni már luxus. Szeptemberben is még dögledezhetünk, erre nyilván meglehet az esély.
Ez mi már megint?
És 5 és fél hónap és hosszabbodnak a nappalok, és 8 hónap és tavaszodik, és kevesebb mint egy év és rövidülnek a nappalok...
És 5 és fél hónap és hosszabbodnak a nappalok, és 8 hónap és tavaszodik, és kevesebb mint egy év és rövidülnek a nappalok...
Itt a szomszédban Kunbábony már 35 felett is járt.
Én egy jó 2 fokkal elvagyok maradva, persze ez nem baj.
Én egy jó 2 fokkal elvagyok maradva, persze ez nem baj.
Az még elég sok ha jön még pár hőségperiódus (hullámot már nem merek mondani)
Amúgy kb. igen.
Csak itt többször elhangzott régebben, és jó volt használni most ezt a szót.
Mondom akkor azt, hogy rendkívüli nyár.
Csak itt többször elhangzott régebben, és jó volt használni most ezt a szót.
Mondom akkor azt, hogy rendkívüli nyár.
2017-ben volt több elég durva hőhullám. Ezen "felbuzdulva" valamikor októberben szereltettem be a légkondit.
Emlékszem arra 2017-es augusztus elejére. Július 31-én a Tátrában voltunk, szép kellemes idő volt Csorba tónál még kicsit hüvi is volt, Augusztus 1én már Poprád környékén is 31-33 fok volt, és ahogy jöttünk délre Kassánál már 36 fok is volt délután, az esti bp-i érkezéskor is bőven 30 fok volt.
Érdekes tapasztalás volt, ahogy északról "jöttünk le" a forró nyárba 4-5 óra alatt
Érdekes tapasztalás volt, ahogy északról "jöttünk le" a forró nyárba 4-5 óra alatt
Különösen péntek hajnalra az ország jó részére elég durva trópusit mutat, az gondolom még kirívóbb lehet. Ide az Alföldre jelenleg 23-26-okat Tmin értékekként.
Szuper nyárnak van definíciója? Vagy ez olyan ,mint az "évszakváltó" front?
Nem, 2015. volt az, mondom én. 
2017. nem volt szuper nyár, hanem tartósan melegebb volt, de nem szélsőségesen meleg.
Igazából egy komolyabb hőkiugrás volt, augusztus elején.
2017. nem volt szuper nyár, hanem tartósan melegebb volt, de nem szélsőségesen meleg.
Igazából egy komolyabb hőkiugrás volt, augusztus elején.
Mindössze 2 hete történt, hogy a semmi figyelmeztetés és a modellek ellenére jött létre Baranyában sc...

Vasárnaptól is nézed? 
Ez a friss ECM most sokkal jobb lett. Több napra mutat csapadékot, a Tiszántúlra is.
Ez a friss ECM most sokkal jobb lett. Több napra mutat csapadékot, a Tiszántúlra is.
A pénteki napban azt nem értem, hogy az ECM csapadéktérképe alapján észak felől terjedne a csapadékzóna, viszont a GFS-nél meg dél felől. Ekkora eltérés hogyan lehetséges 3 nap távlatában?
A friss ECM igencsak legyérítette a péntek esti csapadékesélyeket ide a Dél-Dunántúlra, a végén még csapadékot sem kapunk?
Ferdítesz! Az elmúlt néhány mérsékeltebb nyárra értettem, és az idei nyár első hőhullámának első néhány napjára jún. 18-22. között, mikor kissé a várt alatt maradtak a napi Tmax-ok.
Rosszul tudod, 2017-ben volt utóljára szuper nyár. 7, vagy 8 hőhullámmal.
Link
"Épp pár hete írtam a témával kapcsolatban, hogy a melegnek se megy mindig annyira könnyen, pöcire.
Az elmúlt másfél hét igen meleg időjárása sem ment zökkenőmentesen."
"Épp pár hete írtam a témával kapcsolatban, hogy a melegnek se megy mindig annyira könnyen, pöcire.
Az elmúlt másfél hét igen meleg időjárása sem ment zökkenőmentesen."
"Ez jellemezte az elmúlt 3 hetet, és fogja jellemezni a következő 1-2 hetet is minimum."
Szerencsére szinte biztos, hogy két hetet már nem. A jövő hét közepétől normalizálódik az időjárás, megszűnik szélsőséges meleg. Szinte mindegyik modell ezt mutatja. Csapadék is egyre több lesz péntektől, előbb-utóbb az ország egésze kap több-kevesebb csapadékot is. De addig kemény lesz az biztos. Főleg a jövő hét elején a hőséghez már magasabb páratartalom is társul. Egyébként erre a jövő hét eleji 40 fokokra ne vegyünk mérget. Nagyon bizonytalan a dolog.
Szerencsére szinte biztos, hogy két hetet már nem. A jövő hét közepétől normalizálódik az időjárás, megszűnik szélsőséges meleg. Szinte mindegyik modell ezt mutatja. Csapadék is egyre több lesz péntektől, előbb-utóbb az ország egésze kap több-kevesebb csapadékot is. De addig kemény lesz az biztos. Főleg a jövő hét elején a hőséghez már magasabb páratartalom is társul. Egyébként erre a jövő hét eleji 40 fokokra ne vegyünk mérget. Nagyon bizonytalan a dolog.
Ugye milyen nyögvenyelősen tud kialakulni kánikula a medencében?
Vmi hasonlót pedzegettél pár hete.
Vmi hasonlót pedzegettél pár hete.
A gfs is hasonlót ad (ha megnézitek a friss előrejelzést), sőt jövő hét keddre, a déli határnál 42 fokkal is számol.
Egyébként nem akarok vészharangot kongatni, de érik egy rendkívüli, úgymond szuper nyár, mely lehetőségére már többször is utaltam tavasszal, mikor ültünk a tartósan hűvös időben, és már a nyarat kezdték temetni, hogy jajj, nem lesz elég meleg, ezt nem hiszem el, ez a hideg verkli sosem fog véget érni, stb.Július közepétől a nyár második fele szépíthet, úgy mint csapadékosabb, mérsékelten meleg idő, de már most kijelenthető, hogy az idei nyár átlagnál melegebb vagy jóval melegebb lehet, sőt reális esélyét látom, hogy Top1-es lehet az idei nyár az elmúlt 150 év alatt.
2015-ben volt legutóbb szuper nyár sok, szám szerint 6 db hőhullámmal, de akkor a hőhullámok után néhány napra erősen visszaesett a hőmérséklet.
Idén a nyár első felében ennek a közelében sem vagyunk, az erős hőhullámok után visszahűlünk átlag közelébe felülről, azt is csak 1-2 napra. Ez jellemezte az elmúlt 3 hetet, és fogja jellemezni a következő 1-2 hetet is minimum.
2015-ben volt legutóbb szuper nyár sok, szám szerint 6 db hőhullámmal, de akkor a hőhullámok után néhány napra erősen visszaesett a hőmérséklet.
Idén a nyár első felében ennek a közelében sem vagyunk, az erős hőhullámok után visszahűlünk átlag közelébe felülről, azt is csak 1-2 napra. Ez jellemezte az elmúlt 3 hetet, és fogja jellemezni a következő 1-2 hetet is minimum.
Igen. Ez Magyarországra szól, és az ECMWF tegnap déli futása szerepel rajta.
Durva hőhullámot dobott be jövő hét elejétől, tetőzve a jövő hét közepén, belengette a 40 fokot, de kissé ORSC gyanús.
Nemsoká elérhető a friss ma éjféli ECMWF.
Kíváncsi leszek, tartja-e hasonló formában!? Ha igen, és a GFS is egyre inkább hasonlót kezd adni, akkor már ez jelzésértékű lehet, és jövő héten lehet már az idei nyár 4. hőhulláma, mely egyben a legerősebb is lehet eddig, és még csak a nyár közepénél fogunk járni jövő héten.
Durva hőhullámot dobott be jövő hét elejétől, tetőzve a jövő hét közepén, belengette a 40 fokot, de kissé ORSC gyanús.
Nemsoká elérhető a friss ma éjféli ECMWF.
Kíváncsi leszek, tartja-e hasonló formában!? Ha igen, és a GFS is egyre inkább hasonlót kezd adni, akkor már ez jelzésértékű lehet, és jövő héten lehet már az idei nyár 4. hőhulláma, mely egyben a legerősebb is lehet eddig, és még csak a nyár közepénél fogunk járni jövő héten.
Ez Magyarországra szól valahova? Én még ilyen gyatra grafikont nem láttam. Szerintem az ország nagy részén lehet péntektől csapadék gyengébb vagy hevesebb formában.
Az éjszaka nagyobb részében 24 fok fölött volt a hőmérséklet nálam. Link
Legközelebb meggondolom, hogy dombtetőre költözök-e.
Legközelebb meggondolom, hogy dombtetőre költözök-e.
Meg nekünk is ki kell bírnunk előtte még két forró napot...
Nálam 22,5 fok volt még éjfélkor, most, éjjel 2-kor 24,4. Kemény lesz.
Köszi és gondolom nem mindegy hogy melyik oldalán vagyunk áppen.
Sziasztok!
Az lehetséges hogy az ECMWF és a GFS modell ekkora eltérést mutasson a Dunántúlra jövő keddre és szerdára? ECMWF-en befigyel a 39-40 fok is Dél Dunántúlra, míg a GFS alig több mint 20 fokot mutat. Attól tartok a GFS téved sajnos. :-(((
Mi ennek a nagy eltérésnek az oka?
Az lehetséges hogy az ECMWF és a GFS modell ekkora eltérést mutasson a Dunántúlra jövő keddre és szerdára? ECMWF-en befigyel a 39-40 fok is Dél Dunántúlra, míg a GFS alig több mint 20 fokot mutat. Attól tartok a GFS téved sajnos. :-(((
Mi ennek a nagy eltérésnek az oka?
Most már néhány napja sorozatban jönnek a kedvező ECMWF futások csapadék-és konvektív események terén most hétvégére a térségemre nézve ( a ma déli friss ECMWF is az ), csak lesz már valami.
GFS is kedvező összességében.
Reménykedem legalább 10 mm csapadékban, talán meg lesz, de ne nagy méretű jéggel jöjjön.
GFS is kedvező összességében.
Reménykedem legalább 10 mm csapadékban, talán meg lesz, de ne nagy méretű jéggel jöjjön.
Itt a csepeli homok is jól felforrt ma rendesen; tyúkudvarozás ide, vagy oda, ma Dunavarsány hozott egy 34,8-at, Ócsa egy 34,3-at, Szigethalom egy 33,9-et.
Ja és a Fagymocsárban jelenleg 16,1 fok van
Ja és a Fagymocsárban jelenleg 16,1 fok van
Kifejezetten tiszta ma a levegő, így igen nagy a látótávolság, dacára annak, hogy se front, se érdemi csapadék nem érkezett.
Tegnap csupán egy gyenge, térségemben feloszló hidegfront érkezett, de érdemi időjárás változást nem hozott.
Akkor honnan szivárgott be ez az igen tiszta légtömeg!?
Nagyon szeretem a maihoz hasonló igen tiszta napokat egész évben, de a téli félévben az igazi.
Tegnap csupán egy gyenge, térségemben feloszló hidegfront érkezett, de érdemi időjárás változást nem hozott.
Akkor honnan szivárgott be ez az igen tiszta légtömeg!?
Nagyon szeretem a maihoz hasonló igen tiszta napokat egész évben, de a téli félévben az igazi.







