Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Huhh, szórja a villámokat rendesen, de ha minden igaz, akkor csak súrolni fog, talán nem is baj

29 fok van a ház felső szintjén, de nem érdemes kinyitni az ablakot még éjjel 1-kor sem, mert kint 30 van. Szép.
Nemrég néztem MetNetes 5 napos előrejelzést, és megakadt a szemem a jövő hét szerdán.
Zivatar jégesővel ikon.
Ekkora potenciál van a jövő szerdai hidegfrontban, hogy már 6 nappal korábban kiment a jégeső ikon!?
Én reménykedem ( no nem a jégesőben ), hanem a komoly zivataros eseményekben úgy mint sok csapadék ( mostanság ez a legfontosabb ), látvány és zivatar tevékenység minél aktívabb kivitelben.
Lehet korai lesz, de én a pénteket már elengedtem térségemre nézve, legalábbis a komoly események tekintetében.
Csak kisebb, vagy max. mérsékelt eseményekre számítok, ha lesznek egyáltalán!
Miért érzem azt egyre inkább, hogy megint a Duna vonalától keletre, és esetleg Tolna, Baranya, Fejér megyében lesz az események java!?
Ide meg a szokásos vagy semmi vagy alig valamennyi esemény jut!
Zivatar jégesővel ikon.
Ekkora potenciál van a jövő szerdai hidegfrontban, hogy már 6 nappal korábban kiment a jégeső ikon!?
Én reménykedem ( no nem a jégesőben ), hanem a komoly zivataros eseményekben úgy mint sok csapadék ( mostanság ez a legfontosabb ), látvány és zivatar tevékenység minél aktívabb kivitelben.
Lehet korai lesz, de én a pénteket már elengedtem térségemre nézve, legalábbis a komoly események tekintetében.
Csak kisebb, vagy max. mérsékelt eseményekre számítok, ha lesznek egyáltalán!
Miért érzem azt egyre inkább, hogy megint a Duna vonalától keletre, és esetleg Tolna, Baranya, Fejér megyében lesz az események java!?
Ide meg a szokásos vagy semmi vagy alig valamennyi esemény jut!

Végül 36 fok lett ma a Tmax, tehát bőven hoztuk a forró napot. Most 28 van, viszont ide már megérkezett az északnyugati szél, így most azt mondhatom, hogy a 2 órával ezelőtthöz képest, amikor még déli szél volt, egész kellemes a hőérzet.
Óvatosan az ilyen kívánságokkal...
2015.07.08-án szó szerint a fejem fölül repült el a tető. Fél életünk víz alatt volt...
Nem kívánom senkinek.
Szép-szép egy zivatar, de ilyen áron?
2015.07.08-án szó szerint a fejem fölül repült el a tető. Fél életünk víz alatt volt...
Nem kívánom senkinek.
Szép-szép egy zivatar, de ilyen áron?
Otthon ma sem jött össze a forró nap, 34,9 fok lett a Tmax. 
Azért tényleg durva lenne, ha egy ilyen nyár kimenne anélkül.
Azért tényleg durva lenne, ha egy ilyen nyár kimenne anélkül.
De ilyen alapon városban alig lehetne releváns adatot begyűjteni, nem? Még az én lakótelepem is egy nagy hősziget, akkor egy Bp. belvárosban hogy méred meg a "pontos" hőmérsékletet? Meg miért is kéne eltekintenem attól, hogy körülöttem hány km2-én izzik a beton meg az aszfalt? Ha amiatt van 37 fok, akkor amiatt. Persze értem a problémát, de szerintem kérdéses, hogy mennyire kellene elvonatkoztatni ezektől a körülményektől.
Fagyzugban, este fél 11-kor 30,6 fok van, egy 25 fokos Tmin nagyon kemény lenne...
A mai Tmax 38,1 fok lett nálam, ezzel a júniusi 37,7 fokos szezonmaxot átadtuk a múltnak.
A mai Tmax 38,1 fok lett nálam, ezzel a júniusi 37,7 fokos szezonmaxot átadtuk a múltnak.
Ez a holnapi nap nem egyszerű!
Persze sima ügynek tűnik, hogy lesz valami északnyugaton meg a Dunántúl közepétől keletre.
De ahány modell és ahány futás, annyi variáció.
Nem tűnik jó viharvadászós helyzetnek innen a nyugatról indulva.
Meg még eső sem lesz.
Persze sima ügynek tűnik, hogy lesz valami északnyugaton meg a Dunántúl közepétől keletre.
De ahány modell és ahány futás, annyi variáció.
Nem tűnik jó viharvadászós helyzetnek innen a nyugatról indulva.
Meg még eső sem lesz.
Ma megint szép napi hőingás jött össze nálam. Kereken 20 fokosnak adódott.
A hajnal viszonylag hűvösen telt, 17,8 fok lett a Tmin, a Tmax viszont jól kilőtt, 37,8 fok volt.
Ez az érték nem csak az idei eddigi legmagasabb, hanem 6 éves rekord nálam, hisz ennél kissé melegebb csak 2015. aug. közepén volt nálam, hasonló melegre pedig 4 éve, 2017. aug. elején volt példa, akkor egy tizeddel volt alacsonyabb a napi Tmax, tehát 37,7 fok.
A mai napi közép T. : 27,8 fok lett, mely nem idei rekord, hisz jún. 24-én egy leheletnyivel magasabb volt, 27,85 fok.
A hajnal viszonylag hűvösen telt, 17,8 fok lett a Tmin, a Tmax viszont jól kilőtt, 37,8 fok volt.
Ez az érték nem csak az idei eddigi legmagasabb, hanem 6 éves rekord nálam, hisz ennél kissé melegebb csak 2015. aug. közepén volt nálam, hasonló melegre pedig 4 éve, 2017. aug. elején volt példa, akkor egy tizeddel volt alacsonyabb a napi Tmax, tehát 37,7 fok.
A mai napi közép T. : 27,8 fok lett, mely nem idei rekord, hisz jún. 24-én egy leheletnyivel magasabb volt, 27,85 fok.
"Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok."
Aha
Aha
Gyakorlatilag (bár nem a raktárépület miatt....) ugyanez a helyzet a mai siófoki abszolút melegrekorddal is.
WRF,Arome szépen bepakolt holnap estére. UM viszont inkább csak keletre jó.
De reggeltől radar/műhold/türelem.
De reggeltől radar/műhold/türelem.
Mivel kint és bent is 28.8 fok van elkezdtem a szellőztetés.
Meglepődnék, ha reggelre 20 fok alá hűlne a levegő kint, mert bent biztosan nem fog, még 25 alá se.
Meglepődnék, ha reggelre 20 fok alá hűlne a levegő kint, mert bent biztosan nem fog, még 25 alá se.
"Ezt várta nagyon sok ember a hűvös tavasz alatti rinya közben."
Aha. "Nesze, sánta, itt egy púp!"
Aha. "Nesze, sánta, itt egy púp!"
Ma újabb forró napot sikerült bekaszálni, mely már az idei 5. forró napom volt. És még csak július eleje van.
Holnaptól egy darabig várhatóan szünet lesz ilyen tekintetben, minimum 1 hétig vagy akár 10 napig nem várható forró nap, de én azt mondom, hogy még nagyon sok lehet az idei nyárban.
Apró érdekesség, hogy az elmúlt 5 nyáron nem volt annyi forró nap, mint az idei nyár eddig eltelt 5 és fél hetében, ugyanis :
2016-2020-ig mindössze 4 db forró napom volt ( 2016. 0 db, 2017. 2 db, 2018. 0 db, 2019-2020. 1-1 db ).
Évente 2 db forró nap az átlag országosan nézve, és térségemet nyugodtan lehet átlagosnak venni, azaz évente 2 db forró napot számolni.
Szóval ez alapján az elmúlt 5 évben 10 db forró napnak kellett volna összejönnie, ehhez képest volt a fentebb említett mindössze 4 db.
Az idei 2021-es év komolyan teszi a dolgát. Szépít!
Holnaptól egy darabig várhatóan szünet lesz ilyen tekintetben, minimum 1 hétig vagy akár 10 napig nem várható forró nap, de én azt mondom, hogy még nagyon sok lehet az idei nyárban.
Apró érdekesség, hogy az elmúlt 5 nyáron nem volt annyi forró nap, mint az idei nyár eddig eltelt 5 és fél hetében, ugyanis :
2016-2020-ig mindössze 4 db forró napom volt ( 2016. 0 db, 2017. 2 db, 2018. 0 db, 2019-2020. 1-1 db ).
Évente 2 db forró nap az átlag országosan nézve, és térségemet nyugodtan lehet átlagosnak venni, azaz évente 2 db forró napot számolni.
Szóval ez alapján az elmúlt 5 évben 10 db forró napnak kellett volna összejönnie, ehhez képest volt a fentebb említett mindössze 4 db.
Az idei 2021-es év komolyan teszi a dolgát. Szépít!
Az ECM jól kipakolta a holnapi csapadékot....várható volt.
Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok. Utána viszont abból lesz majd a "nincs pardon"
Komolyabb, nagyobb területet érintő csapadékot majd csak ősztől várok. Utána viszont abból lesz majd a "nincs pardon"
Ny-ira fordult a szél és fél óra alatt 4,7 fokot csökkent a T, így már csak 28,8 fok van
Én nem dörzsölöm a tenyerem.
Majd csak akkor amikor már leesett az a kiadós mennyiség.
Majd csak akkor amikor már leesett az a kiadós mennyiség.
Sajnos idén ez a közép, észak észak-kelet, kelet trend a befutó és nem a horvátoktól vagy szlovénektől érkező zivatarláncok, instabok. Ez van, lesz ez még így se.. 
De azért teljesen nem írom le a holnapot, az időjárásé az utolsó szó, mint mindig.
De azért teljesen nem írom le a holnapot, az időjárásé az utolsó szó, mint mindig.
Szerintem viszont ez egy kiváló nyár ( nyaralás szempontjából ).
Ezt várta nagyon sok ember a hűvös tavasz alatti rinya közben.
Egyébként annyira komoly felém a csapadékínség, és olyan gyér a konvektív felhozatal, hogy már azzal se leszek elégedett, ha összejön holnapra egy közepes zivatar 5-10 mm csapdákkal, néhány dörgéssel. Ez számomra még csalódás lenne a holnapi frontból.
Ennél több kellene! Sokkal több!
Ezt várta nagyon sok ember a hűvös tavasz alatti rinya közben.
Egyébként annyira komoly felém a csapadékínség, és olyan gyér a konvektív felhozatal, hogy már azzal se leszek elégedett, ha összejön holnapra egy közepes zivatar 5-10 mm csapdákkal, néhány dörgéssel. Ez számomra még csalódás lenne a holnapi frontból.
Ennél több kellene! Sokkal több!
Benne van a rekordok között, úgyhogy gondolom még beleszámít. Az a baj, hogy ha egy ilyen érték nincs kivéve rögtön akkor, amikor mérik, utána már nagyon nehéz utólag bármit is kezdeni vele. Biztos vagyok benne, hogy sajnos Adony sem fog kikerülni, sem a májusiak, sem a mostaniak, ahogy Budakalász is rendre benn marad, pedig valami ott sem százas, az tuti.
Még semmi sem biztos, de tény, hogy az utolsó pillanatban megint nem pozitív irányba változtak a dolgok.
Azért a középső országrész és észak-északkelet megkapja a magáét szerintem szépen. Teljesen felénk sem esélytelen a dolog, dehát sajnos elég rosszul időzít ez a front (is).
Ott jelenleg is 33 fok van, nálam 32. Szellőztetés?... lol minek.
Ez egy ilyen játék. Sajnos hasonlók előfordulnak néha.
Pl. 2017. aug. elején a Békéssámsonon mért, azt hiszem 41,4 fokos TopMax is egy kiugrás volt a környékhez képest.
Ekkor híresült el az állomásról, hogy tyúkudvar.
Ennek a mostaninak mi lesz a neve!?
Egyébként azt nem tudom pontosan, de a Békéssámsonon mért 2017-es rekord a mai napig rekordként van elkönyvelve, vagy már nem!?
Pl. 2017. aug. elején a Békéssámsonon mért, azt hiszem 41,4 fokos TopMax is egy kiugrás volt a környékhez képest.
Ekkor híresült el az állomásról, hogy tyúkudvar.
Ennek a mostaninak mi lesz a neve!?
Egyébként azt nem tudom pontosan, de a Békéssámsonon mért 2017-es rekord a mai napig rekordként van elkönyvelve, vagy már nem!?
A múltkori hőség utáni másnap, június 25-én így sikerült összehozni egy forró napot Ferihegyen, hogy előző este 8-kor még 35,1 volt. Ilyet se nagyon láttam még.
31,5 fok van, egyszerűen katasztrófa ez a nyár, nagyon rühellem már, nagyon úgy néz ki ez megint nem a mi frontunk lesz, 2-3 mm meg ne is jöjjön, mert teljesen felesleges.
Belerakhatná a kóchengeres, vérvörös.....
Belerakhatná a kóchengeres, vérvörös.....
Én 2006. júl. 24-én tapasztaltam ilyet a mamámnál Pilisszentivánon.
Fura egy élmény volt, az egyszer biztos. Azóta sem láttam hasonlót.
Fura egy élmény volt, az egyszer biztos. Azóta sem láttam hasonlót.
Hivatalosnak hivatalos, csak éppen nem releváns. Az állomástól délkeletre-keletre nagy raktárépületek vannak lemeztetőkkel, a délkeleti szél meg szépen ráfújja az ott felforrósodó levegőt a mérőre (csak délkeleties szélnél ugrik ki Adony - ami már eleve ellentmond a fizikának, hiszen épp ennél a széliránynál fúj leginkább a hűvösebb Duna felől a szél -, akkor viszont 2-3 fokkal is a környezetéhez képest). Hozzáteszem, nem ez az első ilyen eset ott idén. Gyanítom, ha átraknák a mérőt akár csak 1 km-rel délebbre vagy nyugatabbra, rögtön megszűnne a kiugrás (érdekes lenne egyébként egy egyidejű mérés a mostanival és egy áthelyezettel, ugyanolyan műszerekkel).
