Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Remélem téved (de gondolom nem), ide k-sze-cs is 37,5-38,5 Afrika megint amiket mutogat. Nyilván az ECM lesz eltévedve, ami gyanúsan kedvező 31-34 fokokat mutogat ide és a GEM sem adja most annyira hosszan, illetve annál 35 fok feletti szintén nincsen hétközépen sem (ennek már örülni kell!). A holnapi (egyébként sem sok) csapadékesélyt persze biztos ami biztos gyakorlatilag kivették, szóval 30-31+ lesz a nagy hűvösség itt megint, az tuti. De végülis tökmindegy mit nézek, mert úgyis a hőség győz.
Dk-felől közelít újra, de a amúgy is "forr" a légkör felettünk..., így most nagy valószínűséggel keletkezhetnek újabb zivatargócok.
Ja persze, azért Halásztelek nem ilyen mákos általában, sőt. 
Tegnap is esett 4mm, mondjuk az ami Csepelen volt, az nem hiányzik. Láttam ma a nyomokat.
Tegnap is esett 4mm, mondjuk az ami Csepelen volt, az nem hiányzik. Láttam ma a nyomokat.
Igen itt is feltámadt a szél ez nem jót szokott jelenteni. Szőllősi László:
Hajdúság készüljön.
Oszt ott Battonya meg Tótkomlós környékén mennnyi az annyi?
Batman nálad esett valami?

Batman nálad esett valami?
Itt (Hosszúpályi) nem rég volt egy rövid ideig tartó zápor , most dél felé folyamatosan dörög. A 30 fok és a magas páratartalom együtt elég ütős.
Jó eséllyel lesz még eső a mai nap folyamán.
Az aktuális gfs futás szerint a következő hőhullám eltarthat egészen péntekig...
Battonya brutálisat kaphatott. Itt csak élénk szél és lehűlt levegő, szellőztetésre tökéletes.
Nana, az ilyen egy helyben álló, lokális bizbaszok mindig Pesten dobálják le a havi csapadékot, mi meg hallgatjuk a dögüllő alatt a dübörgéseket. Persze most nem így lesz, rágyúrunk arra a 88 mm-re, viszont a tuba nem elég, inkább legyen tornádó.
Jó kis egyhelyben totyorgó rotyogósok...
Ebből nagyjából úgy szoktunk kijönni, hogy
Ráckeve: 37 mm
Szigethalom: 2,2 mm
Szigetszentmiklós: 25 mm
Dunavarsány: 0,8 mm
Dunaharaszti: 31 mm
Halásztelek: 43 mm
Érd: 3,4 mm
Bp XXII ker 55 mm
Délegyháza: 1,3 mm
Szentendre: 88 mm + egy tuba

Ebből nagyjából úgy szoktunk kijönni, hogy
Ráckeve: 37 mm
Szigethalom: 2,2 mm
Szigetszentmiklós: 25 mm
Dunavarsány: 0,8 mm
Dunaharaszti: 31 mm
Halásztelek: 43 mm
Érd: 3,4 mm
Bp XXII ker 55 mm
Délegyháza: 1,3 mm
Szentendre: 88 mm + egy tuba
A délkeleti határ mentén, dél-délkelet Békésben, illetve legfőképpen a határon túl eső területeken szépen alakul egy rendszer.
Lassú mozgása miatt valószínűleg nagy csapadékösszegeket produkálhat, kíváncsi leszek, meddig jut el, a környezetében mennyire lesz erőteljes a későbbiekben a további cellaképződés, illetve hogy mekkora rendszer válik végül belőle.
Várakozásokkal teli estének és éjszakának nézünk elébe, a tegnap éjszakai szélvihar felkavarta a port, körül lettünk szórva villámokkal, illetve esett szűk 1 mm csapadék, így sajnos ma este is a szivattyúra kell hagyatkoznom, de reménykedem egy éjszakai zivatarozásban, most már nem csak az élmény, hanem elsősorban a kiadós csapadék megérkezése miatt.
Lassú mozgása miatt valószínűleg nagy csapadékösszegeket produkálhat, kíváncsi leszek, meddig jut el, a környezetében mennyire lesz erőteljes a későbbiekben a további cellaképződés, illetve hogy mekkora rendszer válik végül belőle.
Várakozásokkal teli estének és éjszakának nézünk elébe, a tegnap éjszakai szélvihar felkavarta a port, körül lettünk szórva villámokkal, illetve esett szűk 1 mm csapadék, így sajnos ma este is a szivattyúra kell hagyatkoznom, de reménykedem egy éjszakai zivatarozásban, most már nem csak az élmény, hanem elsősorban a kiadós csapadék megérkezése miatt.
Már robban a délkeleti határnál ide is látom a tornyot. Csavarni lehet a nedvességet.
Nálunk tegnap este megvolt az egész júliusra elegendő csapadék. A WH automatám mért értékeit korrigáltam a Hellmann-os összmennyiségre, így a következő szép mennyiségek adódtak.
10 perces max (21.35-21.45): 31 mm
20 perces max (21.30-21.50): 56 mm
30 perces max (21.25-21.55): 71 mm
1 órás max (21.10-22.10): 111 mm
Összmennyiség: 136,3 mm
Ha a májusi belvizünket nem követte volna ekkora aszály, akkor most mindenütt állna a víz. Így ""csak" azokon a lokális mélyfekvésű részeken van belvíz, ahol a növényzet nem párologtatott rendesen.
Tartok tőle, hogy a napokban újabb komoly mennyiséget kapunk és a tavalyihoz hasonlóan szinte egész nyáron telítettek, túltelítettek lesznek a talajaink.
10 perces max (21.35-21.45): 31 mm
20 perces max (21.30-21.50): 56 mm
30 perces max (21.25-21.55): 71 mm
1 órás max (21.10-22.10): 111 mm
Összmennyiség: 136,3 mm
Ha a májusi belvizünket nem követte volna ekkora aszály, akkor most mindenütt állna a víz. Így ""csak" azokon a lokális mélyfekvésű részeken van belvíz, ahol a növényzet nem párologtatott rendesen.
Tartok tőle, hogy a napokban újabb komoly mennyiséget kapunk és a tavalyihoz hasonlóan szinte egész nyáron telítettek, túltelítettek lesznek a talajaink.
Nem igazán látom a radaron, hogy robbanna a légkör.
Kijelenthető, hogy hamarosan kisül a mai adag lekváros buktánk is!?
Egyébként már ne is essen estig. Mindjárt vágják a búzánkat.
Kijelenthető, hogy hamarosan kisül a mai adag lekváros buktánk is!?
Egyébként már ne is essen estig. Mindjárt vágják a búzánkat.
Romániában szépen töltődik a rendszer a határtól nem messze ott biztos nem kell locsolni ma.
Sűrűn járok haza Pázmándra és mindig lenézek a tóhoz és amit a múltkor tapasztaltam, tragikus volt. Nincs víz a tóban, büdös mint a dög, halpusztulás is volt. Pázmánd és környéke, úgy néz ki lassan mint a Szahara. Az egyik legszárazabb része az országnak, ha jól értelmeztem az OMSZ-os térképeket.
Baranya is sivatag.. Lupi szerint holnap lehet, hogy esni fog egy rahedli eső itt, nagyon bízom benne.. És bízom abban is, hogy odahaza is enyhül a szárazság.
Link
Baranya is sivatag.. Lupi szerint holnap lehet, hogy esni fog egy rahedli eső itt, nagyon bízom benne.. És bízom abban is, hogy odahaza is enyhül a szárazság.
Link
Hat itt már 100mm se segítene sajnos...max a még erősebb túlélőkon...
Itt katasztrófa a helyzet, na nem a vihar miatt....60 cm-es kukorica.... szenvednek!
Itt katasztrófa a helyzet, na nem a vihar miatt....60 cm-es kukorica.... szenvednek!

Ezt a dalt énekeltük egyszer a nagybörzsönyi templomban, amikor hasonló időszakban aszály volt valamikor kb.25 éve. A kántor barátom meglepetésre ezt választotta befejező éneknek. A helyiek nagyon hálásak voltak neki,főleg, hogy ismeretlenként ugrott be kántornak.
Itt Pesterzsébeten valóságos ítéletidő volt a beszámolók szerint, 30-35 perces jégveréssel. Én szerencsére dolgoztam a XI. ker-ben (ott közel sem volt ennyire katasztrofális a dolog) így a kocsim nem szenvedett sérüléseket. Dél-Pesten és Csepelen nagyon komoly jégkárok keletkeztek, főleg az autók látták ennek a kárát.
A következő napok nagyon bíztatóan néznek ki csapadék szempontjából. A főváros déli részén hiába hullott 30-50mm eső a tegnapi rendszerből, továbbra is szükség van a csapadékra, mert ami tegnap lehullott, jórészt elfolyt, kevéssé hasznosult. Remélem azok az országrészek amelyek kimaradtak a tegnapi körből, kapnak kárpótlást holnaptól.
A következő napok nagyon bíztatóan néznek ki csapadék szempontjából. A főváros déli részén hiába hullott 30-50mm eső a tegnapi rendszerből, továbbra is szükség van a csapadékra, mert ami tegnap lehullott, jórészt elfolyt, kevéssé hasznosult. Remélem azok az országrészek amelyek kimaradtak a tegnapi körből, kapnak kárpótlást holnaptól.
Igen!
Az hogy 2 méteren mért adat van, az egy dolog.
Persze ha van adatod 500 vagy 700 vagy 1000 méterről is, ne tartsd magadban!
Az egész légoszlop szárazabb volt Somogy-Zalában, onnan jutott a sellyei SC alá is.
Mivel 2 méteren mért adatot tudtam mutatni, ezért az van.
Szárazabb levegőben nehezebben olvad el a jég lefelé jövet.
Nem véletlenül volt ott durva jég, a Tolnai cellákbban nem.
Az hogy 2 méteren mért adat van, az egy dolog.
Persze ha van adatod 500 vagy 700 vagy 1000 méterről is, ne tartsd magadban!
Az egész légoszlop szárazabb volt Somogy-Zalában, onnan jutott a sellyei SC alá is.
Mivel 2 méteren mért adatot tudtam mutatni, ezért az van.
Szárazabb levegőben nehezebben olvad el a jég lefelé jövet.
Nem véletlenül volt ott durva jég, a Tolnai cellákbban nem.
Ahhoz képest, hogy a modellek 26-30 fokot vártak, itt a városban a 34 fokot ostromoljuk... 
Nem rossz, nem rossz!
Nem rossz, nem rossz!
Te jó ég!
Aztán nehogy a 96-os ciklon ismétlődjön meg...
Itt végül a tegnapi termés 2,5 mm. Többen reménykedtem, de a nullán sem csodálkoztam volna.
Este kelet felé csodálatos sárgára festett tejszínhab felhők olvadtak bele az üllőfelhőzetbe...valami csodaszép volt.
Ja, ez a velencei adat, bocsánat...
Aztán nehogy a 96-os ciklon ismétlődjön meg...
Itt végül a tegnapi termés 2,5 mm. Többen reménykedtem, de a nullán sem csodálkoztam volna.
Este kelet felé csodálatos sárgára festett tejszínhab felhők olvadtak bele az üllőfelhőzetbe...valami csodaszép volt.
Ja, ez a velencei adat, bocsánat...
A tegnapi pechsorozat vége 1mm lett. A Tmax viszont még csütörtök este 8-kor állt be 33,4 fokkal.
Na remélem holnap már megkapjuk mi is, a D, DK-ről jövő rendszerekben/cellákban általában meg lehet bízni.
Július eddig 3mm, a júniusi 6mm-rel együtt pedig siralmas.
Na remélem holnap már megkapjuk mi is, a D, DK-ről jövő rendszerekben/cellákban általában meg lehet bízni.
Július eddig 3mm, a júniusi 6mm-rel együtt pedig siralmas.
Optimális esetben akár egy mini Medárd is kisülhetne a következő 4-5 napból a szerencsésebb helyeken, de valószínű lesznek 0mm - es területek is, remélem az agglomeráció a pozitív és nem a negatív meglepetéshez fog tartozni.
Hétfőtől a 3 naposra mondott hőhullámból (most számítsuk le, hogy ma is az van, az előbb voltam muszájból fuldokolni egy kicsit kinn) már lazán ötöt mutat a GFS friss, ennyire nyomorultul fog ideérni a front? A GEM-nek már nem tudok ennyire sem hinni (az jobbat mutatna), miután mára 25 fokot írt be ide maximumként...lol, persze 30 körül jár Kecskemét máris. Indult pár napja szerda estétől, tegnap már tologatta jobbra, most meg azt látom még a péntek is hőség...szuper. Olyan ez mint az utolérjük Ausztriát, a végén még ide se ér.
Íme 9 db videó az eseménydús júl. 9-i pénteki napról :
Rövid zivatar délelőtt Piliscséven heves intenzitású csapadékkal :
Link
Szupercella érkezése dél, dny felől otthon Pilisvörösváron. Brutál erős zivatar tevékenység, szinte végig dübörgéssel, borsónyi jég, néhány cseresznye nagyságú szemmel :
Link
Link
Link
Link
Link
Esti zivatar felhőszakadásszerű intenzitású csapadékkal 10 percen át.
Link
Link
Link
Zárásként mammák este :
Rövid zivatar délelőtt Piliscséven heves intenzitású csapadékkal :
Link
Szupercella érkezése dél, dny felől otthon Pilisvörösváron. Brutál erős zivatar tevékenység, szinte végig dübörgéssel, borsónyi jég, néhány cseresznye nagyságú szemmel :
Link
Link
Link
Link
Link
Esti zivatar felhőszakadásszerű intenzitású csapadékkal 10 percen át.
Link
Link
Link
Zárásként mammák este :

Pont ezt akartam kérdezni, hogy ez szerintetek mi a bánat lehet?
Szerinted a 2 méteren mért rh. lehetséges ok, hogy a jégméret nagyobb legyen!?
Maradt a Heat Death, noha most nem a T miatt, hanem az UV miatt. Majdnem elviselhetetlen a perzselő napsütés. Tegnapelőtt a téglapakolásban is ki lehetett bírni a 37°C-ot, de most a 26°C-ban valahogy nem lehet megmaradni a nyitott ég alatt.
Tegnapi front? csapadéka: csapadéknyom. De a villanykapcsolós kiverésből nem kérek.
Még csak most jött meg az allsky kamerám új plexidómja...
Tegnapi front? csapadéka: csapadéknyom. De a villanykapcsolós kiverésből nem kérek.
Fantasztikus! Nem kellett volna sok egy tornádóhoz,ez Tevel határából is látszott, nem semmi volt a tegnapi nap tőlünk nézve is.
Az éjszakai 100 mm-es csapi vonzatai:
A múlt heti 30 cm körüli mély ásás, erősen kötött, szikes öntpéstalaj :
Az ásáskor nem tudtam a rögöket szétverni, most meg:
Nem szapollyal, hanem vödörrel mertem ki.
A múlt heti 30 cm körüli mély ásás, erősen kötött, szikes öntpéstalaj :

Az ásáskor nem tudtam a rögöket szétverni, most meg:

Nem szapollyal, hanem vödörrel mertem ki.

Kezdésként holnap remélem lejön legalább 30 mm, vagy akár 50 mm is.
Aztán szerdától folytatódhat a kör újabb több tíz mm-el.
Nagyon kéne egy 150 mm körüli hónap.
Lenne mit pótolni, ezt a tegnapi 22,8 mm-t úgy elszívja a talaj ma mint a huzat.
Aztán szerdától folytatódhat a kör újabb több tíz mm-el.
Nagyon kéne egy 150 mm körüli hónap.
Lenne mit pótolni, ezt a tegnapi 22,8 mm-t úgy elszívja a talaj ma mint a huzat.
Tegnap este 7 h körül még figyelgettem a radart, hogy dél, dny felől még talán jöhet valami, mintha még gerjedne kicsit felém is a rendszer. Aztán elment alattam, de 3/4 8 körül hirtelen aktív képződés lett tőlem dny-ra, és pikk-pakk intenzív zivatar alakult ki, mely engem is érintett, és haladt tovább ék, észak felé.
Ez már nem volt SC, amint láttam, a nagyja nyugat felé húzott el, de így is közel 10 perces felhőszakadásszerű intenzitású csapadék tevékenységre futotta jó kis felhővillám, némi lecsapózás mellett.
Újabb 8,8 mm hullott az esti körből, így a napi csapadékösszeg 22,8 mm lett.
Nagyon jól jött, mint egy falat kenyér. Hálistennek itt enyhült az aszály, és 26 nap/0,3 mm után hullott eme szép összeg, mindenféle károkozás nélkül.
A késő délutáni betaláló SC magja is kicsivel délebbre haladt el, így megúsztam kisebb méretű jégesővel.
A látvány ekkor elmaradt, az este viszont meghozta, brutál látványos színek, és mammák borították be az eget.
Késő este még voltak kisebb zivatarok tőlem dny, dél, majd ék, kelet felé is, de ebből már csak villám tevékenységre futotta, csapadék nem volt már.
Havi csapadékösszeg 0-ról 22,8 mm-re, éves csapadékösszeg pedig 228,7 mm-re nőtt.
Máris szebbnek látszik, de még újabb több tíz mm-re lenne szükség.
Ez már nem volt SC, amint láttam, a nagyja nyugat felé húzott el, de így is közel 10 perces felhőszakadásszerű intenzitású csapadék tevékenységre futotta jó kis felhővillám, némi lecsapózás mellett.
Újabb 8,8 mm hullott az esti körből, így a napi csapadékösszeg 22,8 mm lett.
Nagyon jól jött, mint egy falat kenyér. Hálistennek itt enyhült az aszály, és 26 nap/0,3 mm után hullott eme szép összeg, mindenféle károkozás nélkül.
A késő délutáni betaláló SC magja is kicsivel délebbre haladt el, így megúsztam kisebb méretű jégesővel.
A látvány ekkor elmaradt, az este viszont meghozta, brutál látványos színek, és mammák borították be az eget.
Késő este még voltak kisebb zivatarok tőlem dny, dél, majd ék, kelet felé is, de ebből már csak villám tevékenységre futotta, csapadék nem volt már.
Havi csapadékösszeg 0-ról 22,8 mm-re, éves csapadékösszeg pedig 228,7 mm-re nőtt.
Máris szebbnek látszik, de még újabb több tíz mm-re lenne szükség.




