Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Tegnap estéről még egy elkapott pillanat. Épp esett az eső, ezért beszorultam a teraszra.. Pech....Nagyvenyim

Ez a nagy böszme a Szlovákok várakozásaival szemben (Meteo Východ a felső) befordul ÉNY felé (?)


Én úgy nézem, hogy DNY-ról egy óra múlva lesz egy kis öntözés!
Persze elkerülhet, addig megdögölhet...de hátha!
Az utóbbi óra radarképei alapján Görbeháza nagy zuhékat kapott, esélyes az 50+ mm, és még nincs vége.
Nem akartam békés északi részét mondani Battonya környékére gondoltam. De igazad van Szarvason jó kis zuhé volt és az békés északi része. Mezőtúr meg Szolnok megye már. Gyomán sem volt szinte semmi. Károkat senkinek nem kívánok de biztos lesznek megint. Hogy hol majd az időjárás eldönti. Neked sok-sok csapit kívánok meg oda ahol kimaradt az utóbbi időben.
Fh Elek
Mihálygergén úgy fel van ázva a kert, hogy alig lehet rámenni. Az heti rendszerességgel 10-20 millik estek, már-már azt mondom, hogy egy darabig nem is kéne több víz...
Reggel dörgésre ébredtem, de csak két perces záporra futotta, most is elkerülnek minket a zivatarok. Arra volt jó a reggeli eső, hogy a dögmeleg mellé olyan pára van, hogy vágni lehet!
Bár nagyon ingatag lábakon állt ez a szerdai nap, végül egész jó MetNetes és OMSZ előrejelzés született.
Hétfőn még nem sok minden látszott abból, hogy a szerda komolyan is elsülhet akár hazánk bizonyos területein.
Kedden már ebből több látszódott, sőt még inkább biztatóbb lett a dolog szerdára.
Mind a kedd esti és szerda délelőtti OMSZ szöveges figyelmeztető előrejelzés is biztató volt számomra, noha a szöveges előrejelzés nem volt annyira ütős annak fényében, hogy kikerült szerdára a 2. fokú figyelmeztetés heves zivatarok lehetősége miatt.
Az akció szerda kora este indult, és késő estig viszonylag gyengén muzsikált, aztán késő este, éjjel fokozódott a helyzet, és bizony megjelenteket olyan cellák is a Duna mentén, és a Duna Tisza közén, melyek miatt indokolt is volt a 2. fokú figyelmeztetés, riasztás hazánk középső területeire.
A potenciál végülis meg volt, és helyenként realizálódni is tudott.
Egyébként Anarki tegnap délutáni előrejelzése az estére, éjszakára egész pontos lett.
Hétfőn még nem sok minden látszott abból, hogy a szerda komolyan is elsülhet akár hazánk bizonyos területein.
Kedden már ebből több látszódott, sőt még inkább biztatóbb lett a dolog szerdára.
Mind a kedd esti és szerda délelőtti OMSZ szöveges figyelmeztető előrejelzés is biztató volt számomra, noha a szöveges előrejelzés nem volt annyira ütős annak fényében, hogy kikerült szerdára a 2. fokú figyelmeztetés heves zivatarok lehetősége miatt.
Az akció szerda kora este indult, és késő estig viszonylag gyengén muzsikált, aztán késő este, éjjel fokozódott a helyzet, és bizony megjelenteket olyan cellák is a Duna mentén, és a Duna Tisza közén, melyek miatt indokolt is volt a 2. fokú figyelmeztetés, riasztás hazánk középső területeire.
A potenciál végülis meg volt, és helyenként realizálódni is tudott.
Egyébként Anarki tegnap délutáni előrejelzése az estére, éjszakára egész pontos lett.
Biztos Békés északi felét akartál mondani.
Én azért reménykedem,hogy Békés megye déli fele is kap végre esőt,nem csak a határszél!
Én azért reménykedem,hogy Békés megye déli fele is kap végre esőt,nem csak a határszél!
Jó tudni. Itt az égvilágon semmi nem volt a dögmelegen kívül.
De mint olvasom Szegeden se esett szinte semmi.
De mint olvasom Szegeden se esett szinte semmi.
Én meg sokkal több, mégsem emlékszem semmi komolyra, egyedül a Tisza környékén volt gond pár helyen.
2010 már más tészta, ott tényleg voltak gondok országosan, bár az még májusban inkább.
2010 már más tészta, ott tényleg voltak gondok országosan, bár az még májusban inkább.
Tegnap júl. 11. szerdán volt az idei 9. alkalom, hogy az OMSZ figyelmeztető előrejelzést adott ki heves zivatarok és/vagy felhőszakadások lehetősége miatt az ország bizonyos területeire.
Reméljük 1999. júniusa sosem jön vissza. Azokra az árvízekre még én is emlékszem, pedig 11 éves voltam.
Szegeden semmi sem volt. A radar jól nézett ki, de esett 1,5mm. A város nyugati vége kicsit jobban járt ott kemény 6mm lejött. Június-július nálam 17,7mm-nél jár, az is sok adagban esett le, vagyis semmit sem ért, minden kiégve, már a fák is kókadoznak.
Itt 6,5 csapadék hullott, ezzel a július 26,9 mm-nél jár. Hol van már 1999 júliusa a maga 375 mm-ével...
Most értem haza és újabb 6.1 mm fogadott ami a reggeli, kora délelőtti kisebb nagyobb záporokból jött össze. Az éjszakai és a ma délelőtti termés összesen 15.8 mm lett.
Azért annyira hűvös nyarat még matuzsálemi korom ellenére se éltem meg, hogy örömmel dolgozzak a földeken.
Bár a középiskolában és felsőoktatásban (még ott is mentünk 2 évig, nem semmi
) nyaranta és ősszel rendszeresen és kötelezően végzett építő- és egyéb tábori részvételeim során a másik genderről (nem társadalmi!) megszerzett élményeim összességében jelentősen, mint több, mondhatni bőven kompenzálták a szabad mezőn végzett munkával járó felégések kellemetlen mozzanatait.
Szóval jó volt: fiatal voltam, élhetőbb nyarak voltak, no meg a többi....
Megjegyzném még, hogy a keletnémet fiatal leányzók vidám és társadalmi konvekcióktól javarészt mentes attitűdje sokat segített a hűvösebb nyarak elviselhetőbbé tevésének terén.
Bár a középiskolában és felsőoktatásban (még ott is mentünk 2 évig, nem semmi
Szóval jó volt: fiatal voltam, élhetőbb nyarak voltak, no meg a többi....
Megjegyzném még, hogy a keletnémet fiatal leányzók vidám és társadalmi konvekcióktól javarészt mentes attitűdje sokat segített a hűvösebb nyarak elviselhetőbbé tevésének terén.
Fél órája nagycseppes zivatar, pokoli lecsapók. Radar alapján nem is lesz vége. Helyszín:Zemplén, Háromhuta. Itt még vannak igazi zivatarok.
Otthon lassan elfogy a fű a szárazságtól.
Viszont már egy hónapja nem kellett lenyírni. 
Megdöglök annyira meleg van állandóan.
Viszont mikor vízpartra vagy klímába jutok, rohadt jól esik. 
Kiszáradt az összes növény a kertben.
Viszont pecán mostanában sosem ázom el. 
Minden zivatar épp hogy elkerül.
Viszont se jégkár, se szélkár nincs azóta, ellenben villámshow és mennyei égképek vannak. 
Nem sírni kell, hanem a napos oldalt nézni! És nem az időjárás a fos meg ilyenek, hanem aki ezt mondja az érzi fosul magát meg ilyenek...
Megdöglök annyira meleg van állandóan.
Kiszáradt az összes növény a kertben.
Minden zivatar épp hogy elkerül.
Nem sírni kell, hanem a napos oldalt nézni! És nem az időjárás a fos meg ilyenek, hanem aki ezt mondja az érzi fosul magát meg ilyenek...
Régen olyan hűvösek voltak a nyarak, hogy kifejezetten élveztük címerezni, kapálni a kukoricát, szedni a paradicsomot, fűszerpaprikát a hektárokon, a bőr csak úgy foszlott a nyakunkról.
Ma már nem engednék ki gyereket a földre, mert vagy instant halál lenne, vagy vkii beperelne.:-)
Ma már nem engednék ki gyereket a földre, mert vagy instant halál lenne, vagy vkii beperelne.:-)
Hát én le vagyok hidalva, elnézve a radart, mi történt az országban az éjjel.... Mórahalom, Szeged, Szentes!!!, stb, te jó ég!!
Aki sír, rí, az nézze meg Velencét, elképesztően elkerült, átugrott, szaltózott, elrotált, stb. Persze az elmúlt 16 órában kb. 8-10 adag esőnk volt, eredmény: 1, azaz egy mm. ....
Aki sír, rí, az nézze meg Velencét, elképesztően elkerült, átugrott, szaltózott, elrotált, stb. Persze az elmúlt 16 órában kb. 8-10 adag esőnk volt, eredmény: 1, azaz egy mm. ....
Rossz emlékem nekem sincsenek. Sőt.
Ettől függetlenül sokkal hűvösebb nyarak voltak jellemzőek, több ény-i, napokig tartó szeles fronttal és ennek megfelelően lényegesen hűvösebb vízhőmérséklettel.
Megfázás pedig -mint írtam- nem volt szembeszökően több.
Ettől függetlenül sokkal hűvösebb nyarak voltak jellemzőek, több ény-i, napokig tartó szeles fronttal és ennek megfelelően lényegesen hűvösebb vízhőmérséklettel.
Megfázás pedig -mint írtam- nem volt szembeszökően több.
A 70-es évek végétől töltöm a nyarak nagy részét az északi parton, de nincs rossz emlékem a víz és a levegő hőmérsékletével kapcsolatban. Sőt az sem rémlik hogy gyakran meg lettünk volna fázva.
Persze allergiás sem volt ennyi mint manapság.
Persze allergiás sem volt ennyi mint manapság.
Nagyon irigykedem a Dunántúlra azokra a 25-26 fokokra ám. Az hogy szinte semmi csapadék hetek óta rendben de hogy itt még fővünk a melegben továbbra is az már kezd sok lenni még az egészséges embereknek is. A hétvégében nem bízok szerintem ugyanazok a területek fogják kapni a csapadékot mint eddig. Pl Tisza tó, Miskolc környéke, Békés déli fele stb. Fh Elek
Ez így rendben van.
Hozzászólásom arról akart szólni, hogy el vagyunk kényeztetve és nem tudjuk értékelni -strandolás szempontjából- az elmúlt évek nyarait.
Hozzászólásom arról akart szólni, hogy el vagyunk kényeztetve és nem tudjuk értékelni -strandolás szempontjából- az elmúlt évek nyarait.
Persze, nyilván nem instant megfázás/mindenki, egyszerűen csak nagyobb rá az esély, mint 26 fokos víz 33 fokos levegő esetén, mivel (főleg a kisebb, vékony testű kölkek) áthűlnek elég gyorsan, és hajlamosak ezzel nem foglalkozni, ismerős mindenkinek a lila szájú vacogó gyermek szindróma 
Nem vagyunk egyformák, nekem felnőttként is sokkal de sokkal komfortosabb az utóbbi, mint a 22 fokos víz 28 fokos levegő.
Ez természetesen továbbra is csak a szabadtéri strandolásra vonatkozik. Amúgy 22-24 fokos levegőn lenni a legjobb, ha nem csobbanni akar az ember.
Na de vissza a csapadékra: péntek késő estig semmi, de utána nagyon jól néznek ki a modellek, csak most már tényleg jusson ide is....
Nem vagyunk egyformák, nekem felnőttként is sokkal de sokkal komfortosabb az utóbbi, mint a 22 fokos víz 28 fokos levegő.
Ez természetesen továbbra is csak a szabadtéri strandolásra vonatkozik. Amúgy 22-24 fokos levegőn lenni a legjobb, ha nem csobbanni akar az ember.
Na de vissza a csapadékra: péntek késő estig semmi, de utána nagyon jól néznek ki a modellek, csak most már tényleg jusson ide is....
A tó keleti végén sem jobb a helyzet sajnos.
Olyan sárga minden mint aratás után a tarló.
Olyan sárga minden mint aratás után a tarló.
Azon gondolkodom, hogy gyerekkorom hajnalán mennyi helyi és itt üdülő társam volt állandóan megfázva, de sehogy nem emlékszem tömeges megbetegedésekre. Pedig sokkal több kisgyerekes család üdült a Balatonon (javában dübörgött a szakszervezeti üdültetés) és az évek nagyjából felében 20 °C alatt volt a nyár átlaghőmérséklete, 21 °C felett pedig 1953 és 83 között összesen 1-szer (20 fok alatt legutóbb 1985-ben volt, 21 alatt pedig 2005-ben).
A havi maximumok rendszeresen 30 °C alatt maradtak (ezzel szemben legutóbb 2004-ben), a napi maximumok havi átlaga sokszor még a 25 °C-t se érte el (ezzel szemben legutóbb 2010 júniusában).
Rendszeresen jöttek az északnyugati frontok, napokig bömbölt a szél, a víz bőven 20 fok alá hűlt és csak hosszú napok alatt mászott vissza 24 fokra, ha egyáltalán visszamászott.
Nem volt wellness, nem volt termál, nem volt jakuzzi, nem volt más program, mint kimenni a partra. Amit leírtál, az tipikus 70-es évek nyarainak "jó ideje": északi szél, változó felhőzet, 28 fok, 20-22 fokos víz.
És nem fázott meg a tömeg gyerek, tömve volt emberekkel a part.
A havi maximumok rendszeresen 30 °C alatt maradtak (ezzel szemben legutóbb 2004-ben), a napi maximumok havi átlaga sokszor még a 25 °C-t se érte el (ezzel szemben legutóbb 2010 júniusában).
Rendszeresen jöttek az északnyugati frontok, napokig bömbölt a szél, a víz bőven 20 fok alá hűlt és csak hosszú napok alatt mászott vissza 24 fokra, ha egyáltalán visszamászott.
Nem volt wellness, nem volt termál, nem volt jakuzzi, nem volt más program, mint kimenni a partra. Amit leírtál, az tipikus 70-es évek nyarainak "jó ideje": északi szél, változó felhőzet, 28 fok, 20-22 fokos víz.
És nem fázott meg a tömeg gyerek, tömve volt emberekkel a part.
Jogos, csak a Dunántúl és annak is már inkább a nyugati felén azért nem egy tipikus látvány. Anno Szolnokon jobban hozzá voltam szokva ehhez.
A parkban a gyep Albertfalván is nyári álmát alussza. Szerencsére nem öntözik, így van esélyünk, hogy csapadékos idő érkeztével a nemes évelő pázsitfüvek fognak növekedni. A térdig érő szulákot nemrég vágtam le, a kertészek is szépen takarosra nyírták traktorral a felületet.
A csenkeszek, angolperje pázsitja, ha nyáron hagyják "kisülni" akkor szépséges, dús lesz őszre és jól telel, dúsan terem, (már persze ha hagyják kalászolni.)
A nyári park-öntözések csak a vadrozsot és a muhart nevelik meg, esetleg a cickafarkfüvet, mert egyéb ilyenkor nem zöldell. Már Arany János is megírta: tikkadt szöcskenyájak legelésznek rajta.
Ettől függetlenül, nagyon örülök a csapadéknak, mohón szürcsöli a talaj a vizet, és reméljük lesz belőle szép napraforgó termés az őszre. Idejekorán kapják a fák, erdős - sziklagyepes területek is, ott nincs tartalék a talajokban... - Aki másodvetésnek kölest, cirokfélét termel, az is örülhet az esőnek
.
Sajnos ezt nem tanítják az iskolákban: a téli nyugalmi időszak mellett, itt nálunk a növényzet nyári "álmot" is alszik.
A csenkeszek, angolperje pázsitja, ha nyáron hagyják "kisülni" akkor szépséges, dús lesz őszre és jól telel, dúsan terem, (már persze ha hagyják kalászolni.)
A nyári park-öntözések csak a vadrozsot és a muhart nevelik meg, esetleg a cickafarkfüvet, mert egyéb ilyenkor nem zöldell. Már Arany János is megírta: tikkadt szöcskenyájak legelésznek rajta.
Ettől függetlenül, nagyon örülök a csapadéknak, mohón szürcsöli a talaj a vizet, és reméljük lesz belőle szép napraforgó termés az őszre. Idejekorán kapják a fák, erdős - sziklagyepes területek is, ott nincs tartalék a talajokban... - Aki másodvetésnek kölest, cirokfélét termel, az is örülhet az esőnek
Sajnos ezt nem tanítják az iskolákban: a téli nyugalmi időszak mellett, itt nálunk a növényzet nyári "álmot" is alszik.
Link
Ezt sem tudtam, hogy a Szahara már itt van (sokan persze évek óta hirdetik, de ez tényleg). Erre a hungaroszahár bockavidékre tette az OMSZ ezek szerint az automatáját ? Mióta vannak itt a buckákon mérések, mert ama bődületes júniusi rekordján kívül nem hallottam szaharai melegeiről ? (el is tiltottak innen, mert tudatlanságomban még rekordot sem vártam júniusra) Most már alighanem bármikor lehet rekord, ha van Szaharánk, csak azt nem tudom, hogy a tegnapra várt egetverő rekordot miért nem húzta be ? Ugyanakkor tegnapra (gondolom éjjel esett) hozott az állomás 36 mm szaharai záport. Mindezzel az a bibi, hogy az OVF is tett egy automatát Fülöpházára, ami 1,5 hónap alatt mért 2,1 mm.t, míg a sivatagi meg már 60 mm felett jár. Persze lehet ilyen, mert egy ekkora sivatagban nagyok az eltérések sőt az éjjelit lehet, hogy az OVF-nek nem sikerült bemérni olyan brutális volt . 1-2 km-be belefér állítólag 60 mm eltérés is, de a T-t már nem értem. Az OVF automata nemhogy 40 fokokat nem mér, de a Kisalföldön is hidegnek számítana, hisz pl. júniusban egész hónapban nem mért 35,6 foknál melegebbet. Talán ott egy sűrűn öntözött sivatagi oázis pálmafái gátolják ott a forróságot ?
Ezt sem tudtam, hogy a Szahara már itt van (sokan persze évek óta hirdetik, de ez tényleg). Erre a hungaroszahár bockavidékre tette az OMSZ ezek szerint az automatáját ? Mióta vannak itt a buckákon mérések, mert ama bődületes júniusi rekordján kívül nem hallottam szaharai melegeiről ? (el is tiltottak innen, mert tudatlanságomban még rekordot sem vártam júniusra) Most már alighanem bármikor lehet rekord, ha van Szaharánk, csak azt nem tudom, hogy a tegnapra várt egetverő rekordot miért nem húzta be ? Ugyanakkor tegnapra (gondolom éjjel esett) hozott az állomás 36 mm szaharai záport. Mindezzel az a bibi, hogy az OVF is tett egy automatát Fülöpházára, ami 1,5 hónap alatt mért 2,1 mm.t, míg a sivatagi meg már 60 mm felett jár. Persze lehet ilyen, mert egy ekkora sivatagban nagyok az eltérések sőt az éjjelit lehet, hogy az OVF-nek nem sikerült bemérni olyan brutális volt . 1-2 km-be belefér állítólag 60 mm eltérés is, de a T-t már nem értem. Az OVF automata nemhogy 40 fokokat nem mér, de a Kisalföldön is hidegnek számítana, hisz pl. júniusban egész hónapban nem mért 35,6 foknál melegebbet. Talán ott egy sűrűn öntözött sivatagi oázis pálmafái gátolják ott a forróságot ?
Hajnalban még felkeltem egy meglepetés zivatarra, melyből 2-3 lecsapót láttam és amolyan igazi özönvizes hangulat lett percekig, majd később volt még egy kisebb zápor. 16.5 mm-el zártuk az éjszakát, ebből 8.7 mm volt a vörösvári bombázóból és 7.8 a hajnali balra kitérő zivatarból. Faxa a hangulata az erdőknek ahogy gőzölögnek, bár izzadok mint egy ló mert a hőség ma sem marad el, de egy kis pihi után készülünk a holnapra
Üde zöld, frissen vágott gyep Keszthelyen. 
Jó... van benne egy kis sárgás árnyalat na...
Jó... van benne egy kis sárgás árnyalat na...








