Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Fordul be keletibe az egész. Franc essen bele, a java a szerbeknél marad, illetve Dél-Dunántúl jól jàrhat.
Ha lehet ilyet írni, talán most a legbíztatóbb az OMSZ térképes figyelmeztető előrejelzése a következő napokra.
Ma országos figyelmeztetés heves zivatarok lehetősége miatt, délen és középen 2. fok felhőszakadás lehetősége miatt.
Szombatra országos 1. fok heves zivatarok, az ország középső harmadában 2. fok felhőszakadás lehetősége miatt.
Vasárnap és hétfőre országos 1. fok heves zivatarok, és felhőszakadás lehetősége miatt.
Ez alapján ék-Magyarország sem maradna ki teljesen.
Az esély ott is meg van akár többszöri akcióra.
És nekem van is egy olyan sejtésem, hogy pl. a Salgótarján-Szeged vonaltól keletre sem lesz annyira száraz, és konvektív szempontból eseménytelen az időjárás szombattól-hétfőig.
Ma országos figyelmeztetés heves zivatarok lehetősége miatt, délen és középen 2. fok felhőszakadás lehetősége miatt.
Szombatra országos 1. fok heves zivatarok, az ország középső harmadában 2. fok felhőszakadás lehetősége miatt.
Vasárnap és hétfőre országos 1. fok heves zivatarok, és felhőszakadás lehetősége miatt.
Ez alapján ék-Magyarország sem maradna ki teljesen.
Az esély ott is meg van akár többszöri akcióra.
És nekem van is egy olyan sejtésem, hogy pl. a Salgótarján-Szeged vonaltól keletre sem lesz annyira száraz, és konvektív szempontból eseménytelen az időjárás szombattól-hétfőig.
Átfutva a modelleket,ide Tolna déli részére nem vagyok túl nyugodt, Arome szinte átugrik minket,Um szintén, Gfs horvát határt favorizálja..
Nálam is még bőven van helye további sok csapadéknak, hiába hullott le az elmúlt 6 nap során nagy szerencsére 69,5 mm, ez arra volt elég, hogy az éves csapadékösszeget 205,9-ről 275,4 mm-re emelje.
Felém a 100 éves átlag alapján kb. 350 mm az átlagos július közepén, a hónap legvégéig pedig már 400 mm közelében.
Szóval ha lejönne még újabb 100 mm a hónap legvégéig, akkor lennék időarányosan átlag közelében lakóhelyemen csapadék terén.
Persze azt nem kívánom, hogy ez egyszerre jöjjön le, de július utolsó két hetében szívesen várok heti 2 alkalommal 25 mm körüli hozamot.
Felém a 100 éves átlag alapján kb. 350 mm az átlagos július közepén, a hónap legvégéig pedig már 400 mm közelében.
Szóval ha lejönne még újabb 100 mm a hónap legvégéig, akkor lennék időarányosan átlag közelében lakóhelyemen csapadék terén.
Persze azt nem kívánom, hogy ez egyszerre jöjjön le, de július utolsó két hetében szívesen várok heti 2 alkalommal 25 mm körüli hozamot.
Kompozit radart nézem. Szerb területen a zöld-és piros radarjelek is mintha húzódnának vissza?
Én már locsoltam, november 20. körül jöhetne egy kis hó, kevésbé olvadna elég száraz lesz addigra a talaj
Itt a főváros környékén még legalább 50-70 mm csapadékra lenne szükség, az utóbbi napok szórványos záporai, zivatarai ellenére. A régió nem minden részén mérséklődött jelentősebben azért a csapadékhiány. Hatalmas volt itt is a lemaradás és ahogy Donnie is írta, a délkelet felől érkező rendszerek nem rosszak, többször is hoztak már jelentős csapadékot. Sőt nem ritka az sem hogy itt a főváros déli, délkeleti illetve keleti előterében erősödik meg, illetve képződik és úgy éri el a területünket.
Legjobb és legemlékezetesebb példák 2014 július 22-én napközben és ugyanez év szeptember 11-én sz esti órákban több órán keresztül. (A radar visszajátszása tökéletesen érzékelteti). Az utóbbinál a budai oldalon egyes részeken a csapadék meghaladta a 80 mm-t.
Legjobb és legemlékezetesebb példák 2014 július 22-én napközben és ugyanez év szeptember 11-én sz esti órákban több órán keresztül. (A radar visszajátszása tökéletesen érzékelteti). Az utóbbinál a budai oldalon egyes részeken a csapadék meghaladta a 80 mm-t.
Na akkor: telibeveri ez a cucc Pécset, vagy 2 szék között a földre? Radar alapján eléggé érdekes a helyzet. Koromfekete az ég DK-i irányban.
Megjött a monszun. Nagy cseppekben sűrűn zuhog, néha bedörren. Teljesen szokatlan irányból, DK felől, a Dráva felől érkezett. Ez 20 évente ha egyszer történik meg.
A talaj annyira száraz, hogy képtelen elnyelni, mindenütt vízfolyások.
A talaj annyira száraz, hogy képtelen elnyelni, mindenütt vízfolyások.
Szép az égkép csak kb semmi nem mozdul semerre.
Na majd 1-2 óra múlva szerintem már lesz valami. Amúgy estofexék nyugdíjba mentek, hogy napok óta semmit nem adnak ki?
Én belocsoltam.
Egyik kunfehértói rokonom, már 60 felett van, elmondása szerint ilyen zuhét még nem látott.
Egyik kunfehértói rokonom, már 60 felett van, elmondása szerint ilyen zuhét még nem látott.
Ha otthon lennék, biztos agygörcsöt kapnék az újra és újra széteső, majd megerősödő, csiga lassan közeledő zivataroktól. Na majd holnap estétől. 
Fh: Eger, fullasztó meleg, borongós, dunszt.
Fh: Eger, fullasztó meleg, borongós, dunszt.
A délkeleti horizont félelmetesen néz ki, viszont a radar egyelőre nagy nulla... némi katyvasz látszik csak.
Kíváncsi leszek, mikor és hol robban majd.
Astral: akkor bizony keresztapád is jó nagy hülyeséget hajtogatott (bocsánat)...
Csak 6. éve élek itt, de nem egy zivatar jött azóta is DK felől. Kelet felől meg még több.
Kíváncsi leszek, mikor és hol robban majd.
Astral: akkor bizony keresztapád is jó nagy hülyeséget hajtogatott (bocsánat)...
Na, az osztrákok a tv-ben kiadták az ítéletidő-riasztást, éjszakától növekvő csapadékhajlam, holnaptól akár heves zivatarok akár nagyobb mennyiségű csapadékkal és lokálisan áradásokkal, vasárnap újra nagy mennyiségű eső.
Meglátjuk. De legalább hőség nem lesz
Meglátjuk. De legalább hőség nem lesz
Én viszont optimistán látom a dolgot, mind modellek alapján, mind pedig a közelmúltbeli történések miatt. 
Én nem tudom ki történt múlt hét péntek, júl. 9-e óta, de azóta szinte minden betalál hozzám, ha van esemény.
Ez aztán a pozitív fordulat a szinte semmilyen konvektív szezon első félidő után.
Ha ez így marad a szezon második felében, megadom az idei szezonnak a 4-est.
A tavalyi is 4-es volt. Augusztusig szinte alig volt valami, az augusztus viszont ütős lett. Nagyon is.
Amúgy meglepne, ha felém a hétvége 30 mm alatt zárna. 30-50 mm közé várom a hétvége csapadékát.
Előbbi esetén a 100 mm, utóbbi esetében a 120 mm-t érné el a havi csapadékösszeg.
Ilyen ínséges csapadékú évben ez nem is lenne olyan rossz.
Én nem tudom ki történt múlt hét péntek, júl. 9-e óta, de azóta szinte minden betalál hozzám, ha van esemény.
Ez aztán a pozitív fordulat a szinte semmilyen konvektív szezon első félidő után.
Ha ez így marad a szezon második felében, megadom az idei szezonnak a 4-est.
A tavalyi is 4-es volt. Augusztusig szinte alig volt valami, az augusztus viszont ütős lett. Nagyon is.
Amúgy meglepne, ha felém a hétvége 30 mm alatt zárna. 30-50 mm közé várom a hétvége csapadékát.
Előbbi esetén a 100 mm, utóbbi esetében a 120 mm-t érné el a havi csapadékösszeg.
Ilyen ínséges csapadékú évben ez nem is lenne olyan rossz.
Remélhetőleg az este a délről érkező cellák csak betalálnak minket is.
Egy 15-20 mm csapadékkal megelégednék, főleg hogy a szerdaiból 7 mm hullott itt és azoknak is csak a széleiből kaptunk.
Hamarosan belép délről az a szép rendszer.
Egy 15-20 mm csapadékkal megelégednék, főleg hogy a szerdaiból 7 mm hullott itt és azoknak is csak a széleiből kaptunk.
Hamarosan belép délről az a szép rendszer.
Battonyán megint annyi eső volt? Vicc. De mondtam én vannak bejáratott helyek. Nagyon jó a földrajzi adottsága na. Fh Elek
És tuti le is fog még ott zúgni "egy pár" mm.
Bmeg mi lesz Kunfehértó és Kisszállás környékén?!
Itt teljes impotens égkép, hát kíváncsi vagyok arra a zivatarrendszerre....
Itt teljes impotens égkép, hát kíváncsi vagyok arra a zivatarrendszerre....
Ha már irányok : felém azt mondják az idősek, hogy ha dél felől, pl. Nagykovácsi irányából érkezik a zivatar, az nagyon komoly lesz, és jég is lesz belőle.
Jómagam is a dk, déli, dny irányt tartom a legjobbnak zivatarok szempontjából térségemben, bár az utóbbi években ez a teória is megdőlt.
Észak, ény, ék felől is egész komoly zivatarokat kaptam az elmúlt néhány években.
Szóval szerintem nem irány függő a dolog.
Max. annyi, hogy a délies áramlás több nedvességet, melegebb levegőt tartalmazhat.
Ami viszont tuti nagy vihart hoz, az nem más, mint a kényszerhatás.
Jómagam is a dk, déli, dny irányt tartom a legjobbnak zivatarok szempontjából térségemben, bár az utóbbi években ez a teória is megdőlt.
Észak, ény, ék felől is egész komoly zivatarokat kaptam az elmúlt néhány években.
Szóval szerintem nem irány függő a dolog.
Max. annyi, hogy a délies áramlás több nedvességet, melegebb levegőt tartalmazhat.
Ami viszont tuti nagy vihart hoz, az nem más, mint a kényszerhatás.
Papám régen azt mondta ha ide délkelet felől jön eső akkor áraszt mindent
Az északkeleti harmadnak nem sok babér terem az előrejelzések alapján ma és holnap. Talán dél Borsod, dél heves elcsípi a lagzi farkát, és nem csak a lagzileső szerep jut. (Hozzáteszem, a boldog békeidők sátras lagzijaira gondolva, nem biztos hogy kitart a dicstelen szerep, kellő alkohol mennyiség, a gátlások oldódása után az éjszaka második felében gyakran a rendezvény sűrűjében találta magát a delikvens.
)
Tegnap délután Nagykálló határában tomboló burst nyomai...
Az eset a radarkivágaton fehérrel jelzet területen történt.
Az eset a radarkivágaton fehérrel jelzet területen történt.



Gyerekkoromban én sok hülyeséget hallottam az itteni "irányokról", azóta mind megdőlt.
Ha már a mostani helyzetről légyen szó, akkor keresztapám mindig kelet-délkelet fele mutogatott, hogy onnan sosem kapunk esőt.
Amikor legutoljára mentem ott esőben, nem is olyan régen volt 1-2 vízátfolyásos, nyomvájús rész, ami annyira nem volt vidám, de én imádok esőben vezetni, szóval várom az esti műsort, dik 
Az M1- es Anita is az ÉNY- i országrészt favorizálja a csapadék tekintetében. Délen belép és ÉNY - ot veszi célba.
Ha így lesz akkor a főváros környékén pláne tőle ÉK- re nem sok esőre kell számítani.
Ha így lesz akkor a főváros környékén pláne tőle ÉK- re nem sok esőre kell számítani.
Az M6-oson kb 3000 kilométert vezettem már felhőszakadásban, de szerintem semmivel sem “viccesebb”, mint más M-esen 
Lassan ide is megérkeznek a partiumi Cb-k dögfelhői. Már alig várom, hogy lefedje ezt a fülledt fedőt 8 okta Cbgen katyvasz
Lassan ide is megérkeznek a partiumi Cb-k dögfelhői. Már alig várom, hogy lefedje ezt a fülledt fedőt 8 okta Cbgen katyvasz
Gyárilag szintén Tolna megyei vagyok, pontosabban őcsényi, így meg tudom erősíteni a felhozott példát.
Arra a viharra is emlékszem, amelyik miatt a Séd elsodorta a hölgyet. Volt osztálytársamék videózták, ahogy autókat vitt lefelé a víz a dombról.
Arra a viharra is emlékszem, amelyik miatt a Séd elsodorta a hölgyet. Volt osztálytársamék videózták, ahogy autókat vitt lefelé a víz a dombról.
A pécsi esőelhárító rendszer sikeresen működött, Egyetemvárosban 1 percig esett... még a por elverésére se volt elég.
Gyenge kezdet. Remélem a folytatás jobb lesz.
Este indulok Pázmándra, az M6-os kifejezetten "vicces" szakadó esőben, nagyon kíváncsi leszek..
Gyenge kezdet. Remélem a folytatás jobb lesz.
Este indulok Pázmándra, az M6-os kifejezetten "vicces" szakadó esőben, nagyon kíváncsi leszek..
Tolnaiként gyerekkorban én azt hallottam, hogy Szekszárdon ritkán jön keletről vihar, de ha igen, az leviszi a fél dombot a városba....
Mondjuk logikus is valahol, mivel kelet fele néző meredek löszös domboldal, ha merőlegesebben esik rá a csapadék, jobban üt, több mosódik le.
De volt ott bizony halott néni a villámárban 8-10 éve, 25-30 éve meg olyan amikor a Séd felnyomta a betont, amivel lefedték, és a fél városban bokáig érő sárga lösz volt hetekig.
Hajj.... (a néni persze nem!).
Mondjuk logikus is valahol, mivel kelet fele néző meredek löszös domboldal, ha merőlegesebben esik rá a csapadék, jobban üt, több mosódik le.
De volt ott bizony halott néni a villámárban 8-10 éve, 25-30 éve meg olyan amikor a Séd felnyomta a betont, amivel lefedték, és a fél városban bokáig érő sárga lösz volt hetekig.
Hajj.... (a néni persze nem!).
De hogy miből, és miért, az nem világos 
Északkeletre:
Délnyugatra:
Északnyugatra:
Mintha emelt konvekcióból emelkedne az egész égbolton a cucc...
Déli panoráma:
Északkeletre:

Délnyugatra:

Északnyugatra:

Mintha emelt konvekcióból emelkedne az egész égbolton a cucc...
Déli panoráma:

Itt is csak szánalmas 0,8 mm esett.A változatosság kedvéért most
Romániában húzott el a sok zivatar éjjel.Azért Battonyán megint volt egy jó adag,most 20 mm.
Romániában húzott el a sok zivatar éjjel.Azért Battonyán megint volt egy jó adag,most 20 mm.
Mára parasztfitneszt terveztem, el is kezdtem fél tízkor a fáskamrát ki-be pakolászni meg miegymás, de fél délben inkább abbahagytam és bemenekültem a házba. Lehet, hogy csak 30 fok van, de dögletes a párásság és az UV is üt.
Öregektől hallottam régen, hogy "ha átjön a Dunán, akkor nagy lesz..". Nem nagyon okoztak csalódást az ilyen zuhék.
Kellemes? Igaz én Kecskeméten tartózkodom, de teljesen más fogalmaim vannak a kellemesről.
Igen, szubjektíve különösen ótvar a mai hőérzet itt is, sajnos ki kellett az imént mennem.




