Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Csak egy kérdés. Miért hiszel egy hét távlatban ennek a verziónak annyira, mikor te is tudod, hogy lesz itt még megannyi forgatókönyv.
Ha a lángszórós karácsonyt hóba fulladás váltja fel, akkor minden meg van bocsájtva az időjárásnak.
Változékonynak ígérkezik az év vége időjárása. A jövő hét elején gyors lehűlés, majd lángszóró nyugatról (eddig szinte biztos), végül mediterrán ciklon, hátoldalra kerülés és hóba fulladás. Szép forgatókönyv így ma reggelre, izgalmasabb, mint két hét hidegpárna.
A lehetőség továbbra is adott az ünnepi időszaktól kezdődően: Link
Egyáltalán nem kell gyakori csapadék a havas télhez! Sőt a túlzott ciklon aktivitás kifejezetten a havas tél ellen dolgozik.
Az egyik legjobb télen, 98/99 Mikulásra 20 centis porhó hullott, megmaradt szinte érintetlenül a zord decemberben, január első felében kopott csak el. A csendes, enyhébb idiszakokkal telt január után jött a február eleji legendás északkeleti hóvihar! Két kiadós csapadék volt, mindkettő hó, és mindkettő tartósan megmaradt. Rengeteg példát lehetne még felhozni , amikor a kevesebb (de hó!), nemcsak több, de kifejezetten feltétele a tartós, hótakarós télnek. Egészen a nyolcvanas évek elejétől a 12/13 - as télig ez volt a domináns felállás. A foshalmaz uralma ezzel a téllel kezdődött, és bármilyen epekedve várjuk itt többen is a végét, úgy tűnik egyelőre tart.
-----
A karácsonyi időjárás (enyhe vagy hideg) szerintem vasárnap, hétfő körül válik nagyjából körvonalazhatóvá, ha fagyos hideg lesz a hóesélyekkel foglalkozni a jövő hét közepe körül érdemes leghamarabb. (Megelőzendő a további PÜ kérdéseket.)
Az egyik legjobb télen, 98/99 Mikulásra 20 centis porhó hullott, megmaradt szinte érintetlenül a zord decemberben, január első felében kopott csak el. A csendes, enyhébb idiszakokkal telt január után jött a február eleji legendás északkeleti hóvihar! Két kiadós csapadék volt, mindkettő hó, és mindkettő tartósan megmaradt. Rengeteg példát lehetne még felhozni , amikor a kevesebb (de hó!), nemcsak több, de kifejezetten feltétele a tartós, hótakarós télnek. Egészen a nyolcvanas évek elejétől a 12/13 - as télig ez volt a domináns felállás. A foshalmaz uralma ezzel a téllel kezdődött, és bármilyen epekedve várjuk itt többen is a végét, úgy tűnik egyelőre tart.
-----
A karácsonyi időjárás (enyhe vagy hideg) szerintem vasárnap, hétfő körül válik nagyjából körvonalazhatóvá, ha fagyos hideg lesz a hóesélyekkel foglalkozni a jövő hét közepe körül érdemes leghamarabb. (Megelőzendő a további PÜ kérdéseket.)
Valszeg lesz itt még happy verzió, de ugyanúgy meg van a lehetőség az ECM verzióra is. Az lenne a legcsúnyább, nem hogy átmeneti melegedés lenne csak, hanem a komplett decembert szétlángszórózná ezzel a felállással.
GFS, GEM fáklyán mindkét op. legfelül fut és továbbra is vannak bőven hideg időt adó tagok, de most nem az a csoport az erősebb. Annyi, hogy a GFS-nél egy gyors enyhülés után, már jönne is a hátoldal, azt is ki lehet bírni...
GFS, GEM fáklyán mindkét op. legfelül fut és továbbra is vannak bőven hideg időt adó tagok, de most nem az a csoport az erősebb. Annyi, hogy a GFS-nél egy gyors enyhülés után, már jönne is a hátoldal, azt is ki lehet bírni...
Lesz itt még ma vagy holnap örömünnep, de akkor jót nevetek majd a téltemetőkön
Mert nagyon sokan szeretnek itt siránkozni, sajnáltatni magukat, vagy ami még jobb, kárörvendeni.
A GFS fáklya tökéletesen jelzi, hogy semmit konkrétat nem lehet elmondani egyelőre annak az időszaknak az időjárásról. Nüanszokon múlik az egész.
A GFS fáklya tökéletesen jelzi, hogy semmit konkrétat nem lehet elmondani egyelőre annak az időszaknak az időjárásról. Nüanszokon múlik az egész.
Nem értem miért kell már temetni az egészet. Pont December 24-től olyan nagy a szórás, hogy ember legyen a talpán, aki megmondja mi is lesz. A hétfőn érkező hideg már biztosnak látszik. Utána meglátjuk mi lesz, ahogy az bekövetkezik.

Kb. 24-szer frissül 24-e előtt a GFS. Gondolom lesz még ennyiféle variáció az eddigi 25 mellé. 50 variációból lesz biztosan egy, ami közelíti a valóságot. Ki melyiknek ül fel ? (melyik lottószámra tippel ?)
Engem is meglepett hogy a pozitív T ellenére a tetők részben fehérek lettek és az utak is. Viszont a fák alatt nem volt jegesedés. Tehát igazad van a kisugárzás volt a ludas.
Melyik a legmelegebb tag nulla fok felett? Oda képzeld a holnapi átlagot, tudod! 
Ez már megint bejött, nincs itt semmi csalódás
Ez már megint bejött, nincs itt semmi csalódás
Kitörölhetjük a p@csánkat az ENS átlaggal. 
Gft fáklya no comment. Innentől kezd abszolút nem érdekelni a jövőhét. De megnyugtató, hogy 240 óra felett ott az újabb lehűlés lehetősége.
Gft fáklya no comment. Innentől kezd abszolút nem érdekelni a jövőhét. De megnyugtató, hogy 240 óra felett ott az újabb lehűlés lehetősége.
Lesz ez még másképp is. Szinte biztos, hogy nem ez lesz a forgatókönyv. Amúgy meg a 18z is adta az átmeneti beenyhülést, csak sajnos a 00z hamarabb behozza a meleget. Na várjuk a következő futásokat hátha jobbak lesznek.
Akkor zárhatjuk is a decembert ? Hò nélkül elmúlt itt a december ? 
Fel a fejjel, majd Január...
(Irònia)
Fel a fejjel, majd Január...
(Irònia)
Ahogy közeledünk az idöponthoz végül érdemi lehűlés sem lesz. Érdemes össze hasonlítani mondjuk a keddi fáklyával a mait. Száraz hidegből lett langy meleg kiadós eső kombóval. Ha már enyhe akkor inkább legyen bazsulás mint sár. Hogy buktak ekkorát a modellek mikor napokig kemény telet vizionáltak… Tavasszal örülnék egy ilyen fordulatnak és a gyümölcsösök megúsznák a fagyot.
Ahhoz képest, hogy egész éjszaka +3+4 fok között mozgott a T. a derült ég alatt, bőven pozitív Td-vel ( +1+2 fok között ), és erős ény széllökések közepette, ma kora reggelre csúszkálás volt, a járdák, és mellékutak is le voltak fagyva foltokban.
Hm, érdekes!
Nyilván a derült égnek ebben szerepe volt, de akkor is érdekes a dolog.
Hm, érdekes!
Nyilván a derült égnek ebben szerepe volt, de akkor is érdekes a dolog.
A folyamatos plusszok és a szél megtette hatásást,már csak foltokban maradt havunk,Tegnap úgy gondoltam sebaj,majd Karácsonyra esik újra,egész jók voltak a kilátások!Erre most nézem,eső és +10 ,na menjenek a modellek a p......ba!
Link Persze a vége álom megint,de holnap majd azt is kiveszi 
Eddig egy szavam sem lehet decemberre,rég volt már ilyen tél kezdetünk,de ha Karácsony megint pólós lesz,hát besz,,,,ok!
Remélem ez valami ORSC,és nem lehet ekkora pechünk már megint!
Eddig egy szavam sem lehet decemberre,rég volt már ilyen tél kezdetünk,de ha Karácsony megint pólós lesz,hát besz,,,,ok!
Remélem ez valami ORSC,és nem lehet ekkora pechünk már megint!
Nem tűnik tartósnak a gfs - en az előoldal. Pár nap után a Dunántúl már hátoldalon lenne és ez a futás szépen be is havazza. Mi meg nézzük a penge élét itt középen.
Sajnos nagyon úgy látszik mint ahogy a nyári kánikula is mindig megjön előbb utóbb, úgy a karácsonyi meleg is! Talán jövőre lesz fehèr kari!
Na ez az ünnepi kávé gyorsan lefőtt... bohóc gfs elhitette a 18z-ben. Na egy darabig nincs modell nézegetés.

Egyik nap voltam fenn. A hétvégi szélvihar kb. 2 méter magasságban eltört egy 80 cm törzsátmérűjú bükkfát, ami rádőlt az útra. Megnéztem közelről, tök egészségesnek tűnt a fa belseje. Párszor jártam már arra szélviharban, mindig fostam, ha legközelebb ilyen szitu lesz, rettegni fogok.
87 helyett most már 89-et screen-elhetsz a géefes operatívról. Hát lol...
Két-három napja is valami ilyet fotóztam és küldtem el a gyerekeknek:
Link
Az mondjuk 1987 jan. újratöltve , ez kicsit szerényebb, de tél lenne az ünnepekre meg mondjuk fehérség tizenév után.
Most itt igen beenyhült,fura ez a nyugat kelet közti 5-10 fokos megosztottság. Persze meg van az oka: itt dönget a szél, a hó maradékát is fölzabálta.
Link
Az mondjuk 1987 jan. újratöltve , ez kicsit szerényebb, de tél lenne az ünnepekre meg mondjuk fehérség tizenév után.
Most itt igen beenyhült,fura ez a nyugat kelet közti 5-10 fokos megosztottság. Persze meg van az oka: itt dönget a szél, a hó maradékát is fölzabálta.
ICON nem nézted mit gurított. Még mindig a meleg verziót erőlteti mint a 12z futásánál?
Èn pedig a dec. 22-i, 12h-s ECM, GFS futásra leszek már nagyon kìváncsi.
Addig folytatódik a modell ès hangulat libikóka.
ECM képest ég és föld, mert Karácsony fehér lenne, de dec 26 itt is elindul egy enyhülési folyamat. Link
Nagyon kíváncsi vagyok majd a holnap reggeli 00z futásra és az ECM mit dob a tavaszi reakciója után.
És itt a nagy difi, az ECM-nek lövése nincs ilyesmi AC-ról, helyette erőlteti a régimódi ciklonosodást
Link
Ez viszont pár napon belül szerintem el fog dőlni a modelleken is, hogy lesz-e újabb észak-atlanti blocking, vagy sem.
Ennyike.
Ez viszont pár napon belül szerintem el fog dőlni a modelleken is, hogy lesz-e újabb észak-atlanti blocking, vagy sem.
Ennyike.
26-az most inkább, de ez részletkérdés. 28-án már csak keletről visszanyúló okklúzió van, de persze az is sülhet el jól.
Amin el fog dőlni, azt leírtam, illetve amit leírtam az dönti el, hogy mennyire jut le délre a hideg végül, és persze ezzel párhuzamosan mennyire áll majd ellent egy lehetséges újabb AC a nyugati rohamnak.
Mindkét nagyon fontos feladatot be tudná tölteni az a jó kis AC, amit most a GFS is dobott a már leírt helyre.
Ami a GFS Ensemblén is szépen húzódik délebbre: 12z: Link 18z: Link
Amin el fog dőlni, azt leírtam, illetve amit leírtam az dönti el, hogy mennyire jut le délre a hideg végül, és persze ezzel párhuzamosan mennyire áll majd ellent egy lehetséges újabb AC a nyugati rohamnak.
Mindkét nagyon fontos feladatot be tudná tölteni az a jó kis AC, amit most a GFS is dobott a már leírt helyre.
Ami a GFS Ensemblén is szépen húzódik délebbre: 12z: Link 18z: Link
Átmeneti lenne az az enyhülés is, mert másnap már ismét havazna. Ahogy mondod lesz itt még variáció bőven. Jó körömrágós napok elé nézünk mire végleg eldől, hogy mi lesz az ünnepek alatt.
Azt senki ne felejtse el hogy nem rég 2 brutál havas medi ott volt a GFS-en december 28-ra. Ma ismét mindkét GFS futás egész tűrhető pályájú, bivaly medet ad ismét december 28-i dátummal. Több mint jelzés értékű még az időtáv ellenére is. Aztán lehet nem lesz semmi belőle, de ez legalább ünnepekre sem +13 fok! Izlandi AC sokat beleszólhat itt még.
Na jó innentől én az izlandi meg a nyugat-norvég nyomásfáklyákat fogom leginkább figyelni.
Itt is van pár opció még, az eldőléstől hihetetlen távolságra az ünnepünk minősége. Link
Rossmann: jól időzített komment

Buffon: lesz itt még ezer és 1 variáció.
Itt is van pár opció még, az eldőléstől hihetetlen távolságra az ünnepünk minősége. Link
Rossmann: jól időzített komment
Buffon: lesz itt még ezer és 1 variáció.
Aznap hajnalban kellene eljuttatnom kocsival páromat, a gyerkőcöt, meg magamat anyumékhoz Keszthelyről Szolnokra. De szép út lenne...
Ok, ECMnél nem, de most nagyon röhögök 


Én dec. végére valami hasonlót tudok elképzelni, mint idén febr. elején, közepén.
Kívánom, ne legyen igazam.
Már mindenki a nagy 1929. februárt emlegette, aztán sikerült a minimumot kihozni a helyzetből szárazon, közepes hideggel az ország nagy részén. Szerintem valami hasonló érik most is. Száraz hideg, majd jelentős enyhülés.
Kívánom, ne legyen igazam.
Már mindenki a nagy 1929. februárt emlegette, aztán sikerült a minimumot kihozni a helyzetből szárazon, közepes hideggel az ország nagy részén. Szerintem valami hasonló érik most is. Száraz hideg, majd jelentős enyhülés.



