Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
GEM mellett a GFS ENS is medit lát 28-ára. Link Ez leginkább csak skandináv teknő esetén jöhet létre, azaz a 06z GFS OP álmát az ENS "álmodja tovább". Lesz még itt sok minden idén.
A friss GFS OP zonalitásos horrorja jó elkeserítően néz ki, de pont akkora az esélye, mint bármi másnak
Illetve az összes modellt végignézve, inkább kisebb.
GEM diagramm LOL 27-e: Link
Így két nap lángszóró szerintem elég is lenne pont.
A friss GFS OP zonalitásos horrorja jó elkeserítően néz ki, de pont akkora az esélye, mint bármi másnak
Illetve az összes modellt végignézve, inkább kisebb.
GEM diagramm LOL 27-e: Link
Így két nap lángszóró szerintem elég is lenne pont.
Én nem látok semmi fantáziát benne!
Egyébként az egyik kedvenc hidegelárasztásos szituációm 2018. január 14-én történt.
Addig enyhén telt a január többszöri esőkkel, szitálásokkal, bőséges talajhővel.
13-án éjszaka északkelet felől érkezett a lábashideg, és a hazánk fölött található nedves, enyhe levegővel karöltve további intenzívebb csapadékképződést generált, és szép havazás kerekedett az eső után.
Nálam 8 cm hó hullott 14-e reggelre -1-2 fokban, és egész nap bőven fagyott igen ám, de a talajhő zabálta a havat.
A tetőkön és a fákon, egyéb tereptárgyakon viszont szépen megmaradt napokig a hideg, többnyire fagyos időben.
18-ától nőtt jelentős enyhülés, és vitte el a havat.
Egyébként az egyik kedvenc hidegelárasztásos szituációm 2018. január 14-én történt.
Addig enyhén telt a január többszöri esőkkel, szitálásokkal, bőséges talajhővel.
13-án éjszaka északkelet felől érkezett a lábashideg, és a hazánk fölött található nedves, enyhe levegővel karöltve további intenzívebb csapadékképződést generált, és szép havazás kerekedett az eső után.
Nálam 8 cm hó hullott 14-e reggelre -1-2 fokban, és egész nap bőven fagyott igen ám, de a talajhő zabálta a havat.
A tetőkön és a fákon, egyéb tereptárgyakon viszont szépen megmaradt napokig a hideg, többnyire fagyos időben.
18-ától nőtt jelentős enyhülés, és vitte el a havat.
Itt meg eggyel több:
GFS OP kinyírta, GFS ENS még nem. Link
ECM sem egyébként, sőt Link
Ez legalább nem végtelen zonalitás mint amit most a GFS OP vízionált be.
Sőt szerintem az UKMO sem reménytelen, a skandináv teknőjével: Link

GFS OP kinyírta, GFS ENS még nem. Link
ECM sem egyébként, sőt Link
Ez legalább nem végtelen zonalitás mint amit most a GFS OP vízionált be.
Sőt szerintem az UKMO sem reménytelen, a skandináv teknőjével: Link
Sokan kérdezték tőlem aztat, milyen az, mikor a birkák a réten b@szn@k. 
Viccet félretéve, az utóbbi napokban főleg, de az elmúlt hetekben is többen kérdezték tőlem, milyen lesz az idei karácsony!? Fehér vagy sem!?
Mindenkinek azt válaszoltam, hogy idén sem lesz fehér karácsony.
És milyen jól tettem! Ezzel lehetett a legkevesebbet bukni.
Sokkal kevesebbet, mintha azt mondtam volna, hogy idén fehér karácsony lesz.
Viccet félretéve, az utóbbi napokban főleg, de az elmúlt hetekben is többen kérdezték tőlem, milyen lesz az idei karácsony!? Fehér vagy sem!?
Mindenkinek azt válaszoltam, hogy idén sem lesz fehér karácsony.
És milyen jól tettem! Ezzel lehetett a legkevesebbet bukni.
Sokkal kevesebbet, mintha azt mondtam volna, hogy idén fehér karácsony lesz.
Clive: Igazad van, tényleg. Akkor GEM és ICON az első két hely.
Persze még nem dőlt el karácsony sorsa, de ütemes léptekkel haladunk afelé.
Persze még nem dőlt el karácsony sorsa, de ütemes léptekkel haladunk afelé.
Talán lehet még visszatánc is a modelleken, addig is obertauerni tegnapi legjobb fotóim:



Azért, ha esetleg, ne adj isten és természetesen sose volt még ilyen (!), mégis tendencia lesz belőle, ugye nem fogjátok szegényt elásnia kertben?
A tagok átlaga 24.-e után egyértelműen a sokéves átlag felett kúszik szépen felfelé.
Lehet ezt szépíteni, csak ettől még ez egy tény.
A tagok átlaga 24.-e után egyértelműen a sokéves átlag felett kúszik szépen felfelé.
Lehet ezt szépíteni, csak ettől még ez egy tény.
Nekem úgy rémlik, hogy ezt a melegedést is a GEM jelezte először…
Amúgy a NAO és AO továbbra is tök jól néz ki, de ugye tavaly már megtanulhattuk, hogy azokat feldughatjuk a bárhova…
Amúgy a NAO és AO továbbra is tök jól néz ki, de ugye tavaly már megtanulhattuk, hogy azokat feldughatjuk a bárhova…
Ha tènyleg, ennyire beenyhül karàcsonyra akkor a hosszùtàvù modellek jòl vizsgàznak. 15 napja is +8 fokot várt karàcsonyra.
Hát nem érted. Felfelé nem szálhatnak el a modellek csak lefelé. Ha 10 fokos karácsonyt várnak akkor 10 fokos karácsony lesz ! Nincs mese !!!! 
Szóval szerintem te is enged el a telet majd lesz tavasszal.
Szóval szerintem te is enged el a telet majd lesz tavasszal.
Mondjuk ha ez így maradna, akkor a lesajnált ICON nyerne. Ezt a karácsonyi beenyhülést ő látta meg először.
Meleg futás lett, tehát ez már maga a jövő.
Mit nem lehet ezen érteni?
A lángszórós futások mindig a színtiszta jövőt mutatják.
A havazós meg mind hazudik.
A modellekhez pont elég ennyire érteni!
Ezen a fórumon legalábbis.
Mit nem lehet ezen érteni?
A lángszórós futások mindig a színtiszta jövőt mutatják.
A havazós meg mind hazudik.
A modellekhez pont elég ennyire érteni!
Ezen a fórumon legalábbis.
Gyerekek túl van stimulálva GFS!
Nem elég, hogy mi is szuggeráljuk mindenkit őt lesi..
Azért van a ménes megriadva!
Remélem tél tábornok mellettünk áll és összetartja a ménest!
Azért van a ménes megriadva!

Csak igazodik a többihez. Ahogy wetsom is írta, megfogták a jövőt. Ez van...
Max az enyhe idő.
Talán Januárban lehet hidegebb, "havasabb" idő, ha így megy.
Talán Januárban lehet hidegebb, "havasabb" idő, ha így megy.
Eddig ez a legpocsékabb futás a GFS-től. Ettől valóban, csak jobb lehet majd a 18z
És 2 ünnep között visszajöhet a hideg? Hogy látod?
Én úgy látom a model egység elég nagy a karácsony hó szempontjából elveszni látszik de nem csak nálunk hanem Európa síterepeinek jelentős részén sajnos. A skandinávok viszont jól járhatnak.
Hát a friss GFS pazar szar lett téli idő tekintetében, nem sok popcorn fog fogyni.
No majd a 18z hátha visszatér a 06-hoz, esetleg az ECM terít új lapokat.
No majd a 18z hátha visszatér a 06-hoz, esetleg az ECM terít új lapokat.
Ez egy impi helyzetnek néz ki ismét
Legalább eső legyen, kell a fenyőimnek
Áprilisban meg jön a -10 fok megint
Hát nem a legjobb eddig. Még azt a kevés havat is kivette amit eddig adott Szenteste előtt.
Automata droid csinálja.
Senki fenn sem akad hogy pár órával korábban 0 fokban havazás volt rajta ugyanarra a napra.
Világtalanok.
Senki fenn sem akad hogy pár órával korábban 0 fokban havazás volt rajta ugyanarra a napra.
Világtalanok.
Az OMSZ mobilos verziója már mutatja a szentestét és valóban 0 és +14 fokot irtak be
Na szerintem mindenki remélje, hogy az ICON téved, mert ónost jósolgat 23-a estére most éppen. Link Link
Vagyis ez már 24 hajnala...
Na reméljük hogy észhez tér és kimélyíti a skandináv ciklont, ami erősebb hideget ránt le és kicsit jobban ellenáll az atlanti hányásnak.
A recept a GFS 06z-n elérhető.
Vagy még jobb lenne, ha nem is lenne brit ciklon... (szintén GFS).
De még így sem tartana ez sem 3 napnál tovább, a végét elnézve.
Vagyis ez már 24 hajnala...
Na reméljük hogy észhez tér és kimélyíti a skandináv ciklont, ami erősebb hideget ránt le és kicsit jobban ellenáll az atlanti hányásnak.
A recept a GFS 06z-n elérhető.
Vagy még jobb lenne, ha nem is lenne brit ciklon... (szintén GFS).
De még így sem tartana ez sem 3 napnál tovább, a végét elnézve.
Mondtam, moslékkorszaknak hívom ezt az esős, enyhe telű, száraz, hideg tavaszokkal jellemezhető éveket.
Ezt meg honnan vetted?
Ha az ecm valószínűségi felső burkológörbéjéből, akkor ugyanilyen valószínűséggel a 24-i T max -4 fok is lehet
Mert az alsó meg azt mutatja.
Ha az ecm valószínűségi felső burkológörbéjéből, akkor ugyanilyen valószínűséggel a 24-i T max -4 fok is lehet
Mert az alsó meg azt mutatja.
Van itt még letisztulni való rendesen: Link
Az a hideglötty karácsony előtt bekavar.
Az a hideglötty karácsony előtt bekavar.
Sajnos úgy tűnik, hogy a tél első harmada nem hozza meg a várva várt téli időt ( a Jászságba ).
Azért ne írjuk le egyből szerintem a karácsonyi időjárást.
1. Még 1 hét van az ünnepekig, addig jól tudjuk mennyi minden változik/változhat a modellfutásokon.
2. A hidegleszakadás hétfőn érkezik meg, kérdéses azon belül amit a ciklon leránt mennyire lesz tartós vagy sem.
3. Azért a Brit majd Izlandi AC blokkal is szívódnak szerintem a modellek.
Lesz itt még izgalom. Talán optimista vagyok most egy kicsit ismét.
Aztán lesz ami lesz.
1. Még 1 hét van az ünnepekig, addig jól tudjuk mennyi minden változik/változhat a modellfutásokon.
2. A hidegleszakadás hétfőn érkezik meg, kérdéses azon belül amit a ciklon leránt mennyire lesz tartós vagy sem.
3. Azért a Brit majd Izlandi AC blokkal is szívódnak szerintem a modellek.
Lesz itt még izgalom. Talán optimista vagyok most egy kicsit ismét.
Aztán lesz ami lesz.
Hát elkezdődött. Az OMSZ már beírt egy +14°C-os értéket dec. 24-re. Remélem nem így lesz, de nagy reményeket nem fűzök hozzá.

Mondtad ezt volna idén tavasszal, mikor mind a három tavaszi hónap átlag alatti hőmérsékletű volt, március kissé, április, május jóval átlag alatt, és a komolyabb melegedés szinte mindig a jövő héten érkezett, úgy június elejéig.
Idei év is a melegebb évek között fog helyet foglalni, de pl. a 2020-as vagy 2019-es kiugróan meleg évek után megfigyelhető volt idén, hogy jóval gyakrabban volt átlag alatt vagy átlag körül a T. Mint ahogy az ősz folyamán, és eddig decemberben is.
Idei év is a melegebb évek között fog helyet foglalni, de pl. a 2020-as vagy 2019-es kiugróan meleg évek után megfigyelhető volt idén, hogy jóval gyakrabban volt átlag alatt vagy átlag körül a T. Mint ahogy az ősz folyamán, és eddig decemberben is.
Nincs ez lefutva, de fönek mintha nagyobb lenne a tülekedés
Egyelőre nem rohanok csiszvászért szánkótalpat élezni

Tudja valaki, h az ECMWF által mutatott felállásból hogy lehetne hátoldalra kerülni, hisz kis túlzással, a ciklon egész Európát elfoglalja?









