Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Az ENS átlag ilyenkor semmit nem ér még a kószáló tagok miatt, főleg nem a pesti. DNy-on szinte biztos, hogy lesz legalább 5-6 fokos T850, és 15 fok feletti Tmax.
Egyébként rosszat linkeltél 2010-re (más kérdés, hogy azon sincs 10+ fok, csak 8 körül), ez volt az, 7-9 fokos T850 volt akkor. Link Link
2009-ben meg pl. 6-7 fokos T850-nel voltak 17-18 fokok DNy-on rögtön az első átkevert napon, 23-án. Link Link
Egyébként rosszat linkeltél 2010-re (más kérdés, hogy azon sincs 10+ fok, csak 8 körül), ez volt az, 7-9 fokos T850 volt akkor. Link Link
2009-ben meg pl. 6-7 fokos T850-nel voltak 17-18 fokok DNy-on rögtön az első átkevert napon, 23-án. Link Link
Az ECMWF-es csúcsértékek nem gyengék. Akár április elején is megállnák a helyüket az ilyen meleg délutánok. 1 hét távlatában azért még elég merészek ezek a futások. Ha ez a forgatókönyv jönne be, akkor szinte extrém enyhe lenne az ünnepünk. A jövő hétvégéhez közeledve azért jóval finomodni fog az összkép. Véleményem szerint a havas karácsony idén is elbukott, helyette 5-10 fok közötti maximumok lesznek a befutók gyakori esővel, záporokkal. Nekem 2012 decembere jut erről a szituációról eszembe, amikor 1-2 nap alatt dőlt el a fagyos karácsony sorsa és végül győzedelmeskedett a tavasz. A jelenlegi légköri helyzet ugyanakkor a későbbiekben kecsegtető lehet a tél szerelmeseire nézve (hiszen a sarkvidéki fagyos légtömeg több alkalommal is be-betör kontinensünk belsejébe elősegítve a mediterrán ciklongenezist), és biztosan lesznek komoly havas periódusok még januárban, feburárban vagy akár márciusban is (gondoljunk a 2013. március 14-re, amikor szinte leállt az élet a Dunántúlon, továbbá az azt megelőző január és február folyamán elég komoly havazások nehezítették a hétköznapokat). Ha mégis ezek a rendkívül magas értékek ütnének be Közép-Európában, akkor nagyon gyanús, hogy a briteknél viharciklonok tehetik emlékezetessé az idei karácsonyt. A fehér karácsonyt szerintem idén is engedjük el, mindenképpen enyhébb időre kell majd számítani, itt csupán az a kérdés, hogy ez milyen mértékű lesz térségünkben illetve területileg hány mm csapadék várható.
Mondjuk erre szoktam mondani, hogy ha már lúd legyen kövér. Akkor már ne esős 5 fok legyen, hanem inkább élvezem a tizen plusz fokokat a napsütésben.
Egyszer majd összejön már egy épkézláb téli helyzet ezen a télen országos szinten reméljük.
Egyszer majd összejön már egy épkézláb téli helyzet ezen a télen országos szinten reméljük.
Két nap allat a téli havas futásoktól eljutottunk a 20 fokos tavaszig. Ez komolyan vicc. Kabaré ráadásul majd hogy nem az összes modell ide lyukad ki. Az egyetlen pozitívum az egészben hogy még mindig azért 1 hétre van szóval még lehet rimánkodni egy átlag kicsit téliesebb karácsonynak.
Akkor azért 10+ fölötti t850 dőlt be... Link most meg 0 fok körül vannak az ensemblék (GFS, GEM), és az ECM OP hasonló szintű ámokfutása (5-6 fok) azért a többi modellen ilyen mértékben nem köszön vissza (saját ENS-én sem, az se ment +3-4 fölé eddig, reggel épp csak 3 fokig kúszott fel: Link )
Ja és az egy közvetlen közelben levő jó mély és agresszív medi előoldala volt, nem pedig egy 2000 km-re levő ciklon melegfrontja
Link
Jó lesz az egy 4-6 fokos tmaxos napnak a modellek összességének jelenlegi állása alapján, DNy-on legyen mondjuk 8-10
Ja és az egy közvetlen közelben levő jó mély és agresszív medi előoldala volt, nem pedig egy 2000 km-re levő ciklon melegfrontja
Jó lesz az egy 4-6 fokos tmaxos napnak a modellek összességének jelenlegi állása alapján, DNy-on legyen mondjuk 8-10
Ilyen helyzetekben általában simán jönnek a Dunántúlon a 15+ fokok, szerintem most is fognak. Még napsütés sem feltétlenül szokott kelleni hozzá, sokszor elég csak a szél.
Emlékszem, 2009-ben, meg utána 2010 december elején is ment a nagy bizakodás, hogy nem lesz akkora enyhülés (és akkor ugye még hó is volt, az előbbi évben országosan, utóbbin Ny-on, ÉNy-on), de mégis lett. 2010-ben nálunk pl. 3 nap alatt ment el teljesen 30 cm hó, és bár nálunk akkor "csak" 14 fok volt a teteje, DNy-on bizony voltak 17-19 fokok. Sellye pl. 1 fokos maximumról ment fel 19 fokra 2 nap alatt. Link Link
Emlékszem, 2009-ben, meg utána 2010 december elején is ment a nagy bizakodás, hogy nem lesz akkora enyhülés (és akkor ugye még hó is volt, az előbbi évben országosan, utóbbin Ny-on, ÉNy-on), de mégis lett. 2010-ben nálunk pl. 3 nap alatt ment el teljesen 30 cm hó, és bár nálunk akkor "csak" 14 fok volt a teteje, DNy-on bizony voltak 17-19 fokok. Sellye pl. 1 fokos maximumról ment fel 19 fokra 2 nap alatt. Link Link
Az még nem lenne baj, mert attól mi még maradhattunk volna a hidegben.
Az a gáz, hogy Pó-síkság helyeződött ide. Nincs menekvés.
Vègeredmènyben pedig majd kialakul a szèlsősègektől mentes, tipikus magyar tèl, nappal +5 fokkal, esővel. Ennek látom legnagyobb esèlyèt.
Két napja majd tíz - tizenöt fokkal lentebb járt. Ez minimum kabaré. Valami bűzlik, szerencsére úgy kuka ez is ahogy van.
A fáklya alapján a hónap vége felé lenne esély hóra, hiszen a hófáklyán is mocorognak a tagok, csak hát még odébb van: Link
GFS és GEM fáklyák szerint is 3-4 napot lennénk sokéves átlag fölött t850-on.
Ez talajon is kb. ennyi enyhe nap: Link GFS-en mondjuk 5 Link
A GFS OP zónázása masszív ORSC.
ECM fáklyát is megnézzük, ha beérik.
davidfiok: igen, most amiben lehet bízni, az a mielőbbi visszarendeződés a hidegebb felállásba.
Ez talajon is kb. ennyi enyhe nap: Link GFS-en mondjuk 5 Link
A GFS OP zónázása masszív ORSC.
ECM fáklyát is megnézzük, ha beérik.
davidfiok: igen, most amiben lehet bízni, az a mielőbbi visszarendeződés a hidegebb felállásba.
Hévíz nincs Tőletek messze. Szerintem igenis élvezné a kissrác. - és a konyhájuk is jó, kérjetek egy paleo menüt hallal!
Amikor még a Melegvíz-csatorna bővizű volt, emlékszem ismerősök kajakoztak rajta télen. - direkt. - ezt is megpróbálhatod vele...
Amikor még a Melegvíz-csatorna bővizű volt, emlékszem ismerősök kajakoztak rajta télen. - direkt. - ezt is megpróbálhatod vele...
Komolyan mondom, lassan tényleg tetszik Kicsit még rúgja feljebb és a szánkózás hiánya miatt orrocskáját lógató kisfiamat meg tudom vígasztalni egy Aqua City-s délutánnal
A méltán világhírű Rózsaszín Pittbull bölcs szavaival élve: "A f@$#omat a szögre akasztom"

Fene mód repeszt a szél +2 fokban. Holnap megint faág szedés lesz... hólapátolás helyett.
Ebben a tempóban amit tol, simán meglesz a 35-38 is mire odaérünk.
Minden futása maga az Orákulum.
Már, ha nem havas éppen. Akkor kisiklott.
Rossmann: ennyi év után sincs meg?
Link
Minden futása maga az Orákulum.
Már, ha nem havas éppen. Akkor kisiklott.
Rossmann: ennyi év után sincs meg?
Hatodik éve lakunk családi házas környéken, gyönyörűen fel van díszítve sok ház ilyenkor, mindig beszéljük milyen jó lesz majd az adventi időszakban, vagy az Ünnepek idején a havazásban sétálni jó nagyokat a környező utcákban! Ez minden évben legalább 4 hetet jelent! A havas séta az elmúlt 5 évben egyszer sem sikerült és úgy néz ki idén sem fog! Azt hiszem ezzel mindent elmondtam az elmúlt évek decembereiről itt mifelénk...
Nem baj, szánkózás helyett megyünk biciklizni.
Amúgy én is szorítottam a fehér karácsonynak, de hát nagyon nem lepődtem meg a "csattanón". Visszatáncolás lehet még belőle vajon?
A hideg most is megvan északon.
Az áramlási viszonyok változtak ennyire az utóbbi években, hogy nem tud É-ÉK felől 1. lejönni a hideg, 2. tartósan a vendégünk maradni?
Tudom, volt egy 2017. január, azon rendesen meg is lepődtem.
Az áramlási viszonyok változtak ennyire az utóbbi években, hogy nem tud É-ÉK felől 1. lejönni a hideg, 2. tartósan a vendégünk maradni?
Tudom, volt egy 2017. január, azon rendesen meg is lepődtem.
2009 volt a nagyon enyhe és zivataros, 2007-ben hidegpárna volt faggyal és egy hidegcseppből több helyen esett a hó is.
Egyelőre úgy néz ki, hogy csűrhetjük-csavarhatjuk a dolgot, de a végén mindig a meleg nyer. Teljesen összeomlik a blokk, az AC-t "megeszik reggelire" az óceáni ciklonok. Különösen itt a főváros környékén rossz a a helyzet, mert bár teljesen más volt idáig az áramlási kép, mint az előző években, eddig ugyanolyan kuka ez az évszak. Fél napig tartó hólepelnek kellett örülni, hát ilyen bármelyik mediterrán városban előfordul a tél folyamán. Nem véletlenül nem adok erre a poláris örvény lassulásának előrejelzésére, mert ahányszor ígérték, annyiszor nem jött be. Olyan ciklondömping keletkezik az óceánon, hogy alig lehet megszámolni a születő pörgettyűket. Én is csodálkoznék ha lenne innen visszatáncolás a hidegebb irányba. Nem lennék ennyire pesszimista, ha volna kapaszkodó, de ha tényleg nincs jó helyen erős AC központ, akkor nem is lehet más a végkifejlett. Természetesen innen is lehet visszaút, de a trend nagyon rossz most, ezt mindannyian látjuk.
Viszont abban is biztos vagyok, hogy a "friss" metnetes fórumozók is egy életre megtanulták, hogy mekkora szívás tud lenni ez az évszak, főleg mikor a modellek hosszú napokig mutatják a kánaánt. (Persze a mostani csalódásnak kinéző helyzettől is függetlenül).
Viszont abban is biztos vagyok, hogy a "friss" metnetes fórumozók is egy életre megtanulták, hogy mekkora szívás tud lenni ez az évszak, főleg mikor a modellek hosszú napokig mutatják a kánaánt. (Persze a mostani csalódásnak kinéző helyzettől is függetlenül).
Dávid, ja, lehet keverem akkor a kettőt ( 2007-2009 ), 2007 akkor inkább talán a nagyon enyheségéről maradhatott meg bennem...? 
Kornél, na akkor rágyúrunk a 27-re, hátha lesz egy kis eksön.
Kornél, na akkor rágyúrunk a 27-re, hátha lesz egy kis eksön.
Ha a hideget nem hittük el, most tényleg miért kell felülni a "tavaszias" karácsonynak? A makrohelyzet alapján nagy dolgokra nem számítok, de egy csendes, nyugodt téli idő még összejöhet karácsonyra, főleg térségemben . Nagy dolog ez is ebben a bolond világban.
Tehát az eseményhorizonton innen, a bűvös 120 h, még mindig télies. A többi mese csak egyelőre!
Tehát az eseményhorizonton innen, a bűvös 120 h, még mindig télies. A többi mese csak egyelőre!

Ekkora trollkodást mint amit modellek műveltek velünk pár nap leforgása alatt...
A zord, vastagon havas télből néhány frissülés leforgàsa alatt enyhe, lassan a +20 fokot karcoló tavaszias borsóvető időnél tartunk karácsonyra...
Az időjárás mondjon le ha ez így tényleg bejön..
A zord, vastagon havas télből néhány frissülés leforgàsa alatt enyhe, lassan a +20 fokot karcoló tavaszias borsóvető időnél tartunk karácsonyra...
Az időjárás mondjon le ha ez így tényleg bejön..
Na mi van, srácok, véget ért a tündérmese?
Szakadok.
Pedig pont néztem tegnap, hogy hogy elkapkodták a 6000 ft-os hólapátot az Aldiban.
De ami késik, nem múlik! 
szarkazmus off
szarkazmus off
*2009, 2007 az utolsó fehér karácsony volt sok helyen az országban
Beszarás! De miért pont mindig Karácsonyra? Lassan olyan lesz mint egy rossz álom.. Tényleg hihetetlen, ráhajtunk Sellyén vagy Barcson a 20 fokra 26-án?!
Tiszta 2007 feeling, csak akkor ugyebár pár szupercella színesítette a Karácsonyt, most meg ez sem várható.
Ha nem tévedek, Magyarországon a fehér karácsony esélye nem több, mint 10 %, de lehet, annyi sincs, ha az elmúlt bő 100 évet nézzük, már ha igazat mondott anno Vissy Károly.
Azonban az már tényleg nem gyenge, hogy egy havazás már lassan 10-es szorzót jelentene egy meteorológiai fogadáson, míg egy orbitális zivataros hónap is csak töredékét. Hiába, Magyarország valóban áthelyeződött volna a Pó-síkságra éghajlatilag?
Azonban az már tényleg nem gyenge, hogy egy havazás már lassan 10-es szorzót jelentene egy meteorológiai fogadáson, míg egy orbitális zivataros hónap is csak töredékét. Hiába, Magyarország valóban áthelyeződött volna a Pó-síkságra éghajlatilag?
Tegnap vette elő az ECM a melegedést pont 8 nappal Szenteste előtt. Hát azért meglepne, hogy ilyen időtávot folyamatosan egy irányba jelezne. Lesz itt még más is, hogy nem ez lesz a valódi verzió fogadni mernék.
Az utóbbi években ez természetes. Semmi szokatlan a nyarak is szélsőségesen melegek. Tavaly ehhez képest kifejezetten hideg volt az ünnep. A hegyekben sem lesz érdemes jönni biztos bezár a sípark is. Hatalmas mázli volt, hogy itt mikuláskor volt hó.
Inkább maradt volna a hideg száraz mint ez a hányadék meleg... Megint kezdődik a locs pocs sáros idő, de jó
Sziasztok! Azt kell mondjam hogy nagyon csalódott vagyok.Azért ez engem igenis megdöbbentett hogy szinte a semmiből egyik pillanatrol a másikra leépítették a blockingot a modellek és ilyen meleg Karácsonyt jeleznek előre ami úgy néz ki el is dőlt.A GFS-en napokon át semmi jel nem volt erre és tényleg szinte hihetetlen számomra hogy egy ilyen jónak tűnő makrohelyzetet sem tudtunk kihazsnálni.Így nagy eséllyel a december átlag felett fog zárni.Azért ez tényleg durva már hogy itt pécsen az utolsó normális téli hónap az 2018 február volt.Aki azt mondja hogy nincs globális felmelegedés az szerintem hazudik.
Majd 24. előtt két nappal visszadobjàk a hideget modellèk
,addig is érdemes nézni hogy alakul a nyomàseloszlàs hetedhètorszàgon túl.





