2026. június 26., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) 

>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#544693
Óriási élmény lesz, ha a Krakkó - Lemberg vonalig lejön a hideg, itt meg majd súvadnak láncelőoldallal a ciklonok, mint a múlt szezonban. nyelvnyujtas
#544692
Minek ülsz fel 120 h feletti futasoknak? Igaz így nem lenne eufória, de letargia sem. 120 h - n innen olyan kijozanitó minden.  laza
#544691
Persze, de én most karácsonyra értettemnevet
#544690
Nana, amilyen havazásról küldted a képeket, hogy a szemközti toronyház is alig látszódott az felért egy lottó ötössel.
#544689
Nekem álmomban a lotto telitalálat is megjelent, aztán a húzáskor egész más lett  nyelvnyujtas
#544688
Biztos így lesz a modelleken sok minden megfog jeleni, kb 350 órától még a -25T is megjelenhet rövidesen, ahogy idáig is megjelent nagyon sok minden. Most viszont kb +2 és +8 fok van az országban, azt hiszem mára vártuk kb 10 nappal ezelőtt a kontinentális száraz hideg első hullámát. Jön is az ha igaz hétfőtől, csütörtökig, csak hát napközben így is sokfele +4 fok körül marad a napi maximum várhatóan. Aki tud síelni jöjjön Mátrában délelőtt Mátraszentisvánban síztem jó a pálya, szép az idő, de sokan szánkóztak, túráztak is.
#544687
Meg fog jelenni rajta hamarosan a télbe fordulás az átmeneti előoldalt követően. Nehezen képzelem el hogy tartós előoldalazás jön! AO index brutális...
#544686
A friss indexek egész jók lettek, a nao index alapján is maradhatna a blokkhajlam,  és az ao index is szépen megy a pincébe: Link Link
#544685
A skandináv teknő és a tőle nyugatra levő blockingok atlanti ciklon-csillapító erejűn múlhat majd.
Link
Az esti ECM eldöntheti, hogy tendencia vagy kiugrás volt a ma lángszóró-oltó futás.
#544684
Hátha még tovább lódul a fagyos rész és betakar bennünket is, na az lenne igazi kari meglepetés és ajándék.havazas
#544683
Azért írtam a meglepit, hogy lehet ott több is. Ezek az északról jövő ciklonok hajlamosak rá.
#544682
Ja most látom, hogy temp volt. Íme:

beillesztett kép

#544681
Ezt?

beillesztett kép

#544680
Nem lesz az meglepi. Reggelre LESZ 1-2 centi olvadozó havacska nevet
#544679
Karácsonyi eső, ónossal indítva, szép az nyelvnyujtas de sebaj, majd Újévkor jó kis hó LESSSSZZZhideg

beillesztett kép

#544678
Pali látja.
A litvánok esetét mutatom a biztosjövőlátó nagy ECM-mel.

Pali: hát nem mindegy, hogy a ciklon a britek, vagy nyugat-szibéria fölött van nevet Ugye.
De a mondanivaló lényege még mindig a bizonytalanság lenne.
#544677
Ezen nem látszik semmi nyelvnyujtas márhogy szó szerint semmi...
#544676
De szép. Megy hozzájuk a Nagy Orosz Tél. Na, az csak nem áll meg a határokon. laza
#544675
Lemaradt.... ECM a stabil:

beillesztett kép

Látni, ahogy éppen eldől a helyzet.

ENS amúgy ugyanez, még mielőtt....
#544674
Itt már ma este is lehet akár meglepi.
#544673
A lengyelek is biztos így gondolták tegnap is kacsint
A litvánok is kapkodhatják a fejüket rendesen az ECM-et nézve Link Link

Mi az a 12 fokos ugrás lefelé t850-en 12 órán belül 2 futás között... csacskaság   laza

Minden nap eldől valami kacsint
#544672
Jaja. Nálunk már TUTI a fehér vilia, meg az első nap is fehér LESZ. Pont amikor kellszeret 

beillesztett kép

#544671
Karácsony eldőlt, utána viszont bármi lehet még...

beillesztett kép

#544670
Optimizmussal nem lehet modelleket megfordítani a nekünk tetsző irányba.

Csak simán a tényeket írom le, ami már látható rajtuk, és amerre éppen változnak.

És sokakkal ellentétben én nem látom tisztán a jövőt. Sem ha +15 fokot mutat, sem ha havat nevet
#544669
Csodálkoztam is, hogy miért van annyi hozzászólás vidám Csodálom az optimizmusod, mindig meglátod a fényt az alagút végén, amikor sokan már nem hisznek benne, tudod, hogy kell lelket önteni az emberbe vidám
#544668
Már hiányoltam a GFS álom futásait, de tudjátok mit? Ez is több, mint a semmi. Jobb kedvre derít. szeret

De erről az ebédlő asztalnál a családtagoknak psszt!  hofuvas
#544667
Sejtettem hogy ma visszatérsz  laza

Davidfiok: fáziskésésben van a GFS ENS. Dec 29 körül hozza vissza a negatív 850-et, míg ECM már 27-én.

ECM-en meg már régen nincs akkora lángszóró, olvass vissza. Raktam be pár szemléletes képet.
#544666
A gfs fáklyán elég sokat emelkedett az átlag, úgy tűnik az ecm-hez közelít ezzel a lángszóróval: Link Link
#544665
Űridő, de ismét a hideg periódusos forgatókönyvnek áll a zászló. Mondjuk épp pechünkre pont a karácsony alatt lehet egy átmeneti melegedés, ahogy Donnie is említette, de még abban a periódusban is lehet változás.

beillesztett kép

#544664
Nos a mélyponton túl vagyok, este egy kis sör, pálinka mellett kiszellőztettem a fejem és átnéztem ma a modelleket nagyjából újra. Szerencsére a helyzet javulóban sőt...ECMWF/GFS kezd egyetérteni abban hogy ez a Skandináv alacsony nyomású teknő egy ideig fent marad. Nem baj ez mert a hideg levegő szépen felhalmozódva továbbra is csőre töltve fog figyelni nem is túl messze északon! Valószínűsítem hogy néhány nap alatt a ciklonok kipörgik magukat és emelkedni fog a légnyomás/elhalnak a ciklonok a teknőben. Erre az igen hideg levegő szerintem kissé gyorsítva rá fog tenni egy lapáttal. A légnyomás fáklyák most hatványozottan egyre jobbak voltak a 00z futtatást követően. A szórás továbbra is megmaradt és nem kevés tag ugrik le -15 fokig a 2 ünnep között. Valószínűnek tartom hogy a Szentestét nem kell megvárni ahhoz hogy megjelenjenek ismét a komoly téli modellképek. Sajnos kissé szerencsétlenül alakul az ünnepek, de várható is volt hogy azért bizonyos mértékű előoldal valamilyen formában lesz a télen. Decemberben meg eleve gyakoribbak ezek a képek. A modellek egyébként kukák, így a zonalis képeket sem kell elhinni nekik, főleg űridőben amit néha a GFS előszed. A Sarki AC egyébként figyelemre méltó ami megjelenik a modelleken és az már nem ilyen 1020as kis szutyoknak tűnik amivel elbán egy kis peremciklonocska. Nehéz beletörődni hogy ilyen kilátások után megfordult a kocka pont ünnepekre, de lehet ezt követően jön a tél nagy dobása mert miért ne????? Az egész decemberi időjárás számomra más képet mutat mint az elmúlt jó néhány évben! Kétlem hogy az idei tél szarabb lesz, mint a tavalyi sőt...Sokkal jobb lesz ez! Érezhető...
#544663
Ezt át pörgetve van itt minden. Hó-eső, majd megint hó. Röviden ebből is látszik, hogy a jövő egy nagy fogalom. Link
#544662
Mondjuk simán benne van a pakliban, hogy mi még éppen az enyhe oldalon ragadunk pár napig, ezt hozzá kell tenni.
Link
Most a GFS ENS lett jóval melegebb, mint az OP.
Abban lehet max reménykedni, hogy a tagok az OP után kullognak (kissé lemaradva tudják csak követni a csapongást...) szegyenlos
#544661
Jelenleg úgy néz ki, hogy a Karácsonyi időszak alatti milyen időnk is lesz nagyon kérdéses ez továbbra is. Most a Szenteste talán már északkeleten télies lehet akár hóval. Szabolcsban mondjuk erre nagy az esély. Dec 25-től meg nyílik az olló, és bármi lehet. A két ünnep közötti időszak meg még annál is nagyobb talány.
#544660
Brit viharciklon volt - nincs  laza

szeretszeretszeret

Őszintén szólva még engem is meglep, hogy ilyen hamar jött a rekontra.
Kicsit aggódom is, egyelőre óvatosan kell még kezelni, 1 ECM meg 2 GFS még nem tendencia.
Szóval feleim, rilex van. De az ÉK-i csücsökben egyre jobban érik a havas szenteste, aki tud az menjen oda akkor nevet
#544659
nevet De amúgy a dec 27-28 is érdekes, mert egy helyben állás van a közelünkben a hideg levegőnek. Azt se hiszem el, hogy úgy lesz.

beillesztett kép

#544658
Friss ECM bemelegítése amikor a legmesszebb északra eljut.
Egész Európát befűtő lángszórót írkáltak még páran itt nemrég.
Nemrég még csak a skandinávok úszták meg.
Ma már a lengyelek és  németek északi fele is.

beillesztett kép

Ensemble még realistább, azon ez a max lángszóró (inkább öngyújtó lassan már).

beillesztett kép

És hát ebben bizony pont ugyanúgy van fantázia bőven, mint a friss GFS-ben.

Bocs a hosszért, de muszáj megint kiröhögnöm a Világ Legjobb Tavaszttutiramegmondó modelljét... tegnapi OP-ján ugyanekkor:

beillesztett kép

#544657
Lesz itt még pár "Na erre tényleg nem számítottam" a fórumon nemsokára.

A lengyel bsasokra meg balint20-akra már most rájár a rúd nevet Link
Na, hát akkor mik lehetnek még kint az óceánon később....

beillesztett kép

29-től nagyon kemény világ jönne, ha ez valósulna meg (úgysem pont ez fog).
#544656
A tegnapi 18Z GFS az Északi-tengerre 950 hPa-os ciklont várt: Link Ez már az éjféli futáson 965hPa környékére szelídült (északabbra), a 06Z meg egy lágy 990 körüli "behorpadással" számol már csak hirtelen vidám Más is lesz efölött a kimenet, azt hiszem...
#544655
Hát igen, és milyen jó lenne, ha legalább a rutinos tagok nem táplálnák ezt... szomoru
Több okból is jó lenne az újabb télies fordulat az ünnepekre (24-re már javában alakul) ,és hátha páran tanulnának. Aztán ki tudja....

Egy kiváló szemléltető példa. A lengyel hófanok mit élhettek át az elmúlt 2 napban vajon?
Tegnap 12z: Link - mindennek vége, tavasz lesz, nyár lesz, sírunk.
Tegnap 18z: Link na jó, előtte lehet egy kis vegyes, meg tán a két ünnep között....
Mai 00z: Link Bakker mégiscsak fehér karácsony? Lehetséges??
Mai 06z: Link csak egy napot kell átvészelni amúgy meg havazashavazashavazas
#544654
De hát tudjuk már, hogy a tipikus karácsonyi tavasz LESZ... Bálint nemrég megmondta: Link sőt, az eufórikus egy hetes hozzászólásokon nevet azóta is.
"Annyira felesleges ennyire előre szaladni, a tipikus karácsonyi tavasz jön, hol a várva várt hideg?" Egy mondatban feleslegesnek nyilvánítani az előreszaladást, majd kijelentő módban előreszaladni... nevet
#544653
Na tehát lent van a mai 06z, a tegnapi 12z, és mellé kívánkozik még a tegnapi 18z is vidám

beillesztett kép


Asszem ez lehetett a mélypont...

A vad csapongás nem kifejezés.
#544652
3. napja boldogít a szél, ugyan ma verőfény van mellé, de a száraz, 5 fokos levegő így sem azt az izzasztó feelinget dobja.. és még jön legalább kettő ilyen nap. Kicsit sem fog zavarni, ha délire fordul és egy kicsivel melegebbet hoz. kacsint
Jó igaz, én ezzel a múlt hétvégével jól laktam egy időre, itt is van egy kis nasi. Lehet aztán, hogy hasonló sem lesz már a szezonban..

beillesztett kép

#544651
Pont ezt mondtam én is tegnap. A nagyobb időtáv végett simán változhat ez még. ECM is 8 nappal Szenteste előtt vágta be a 15-16 fokait. A mai futásában meg már 10 fok alatt van. 
#544650
Hát itt még minden IS lehet...

beillesztett kép

Az előző 4 GFS OP-ot érdemes megnézni ugyanerre az időpontra... döbbenet a különbség mindegyiknél.
Nemrég még a zonalitást dübörgette.... 

beillesztett kép

Izlandi nyomás 995 helyett 1020?

Megy itt még a kockadobálás vadul nevet

Még nem halott az az atlanti AC.

Sőt!  Link

Skandináv teknő is lehet nekünk jó, még mélyülhetne: Link

#544649
Teljesen ki van kulcsolva.
#544648
Valószínűsége 14-én mekkora volt a meleg pumpás karinak vajon?

Ezek a cenáriók naponta változhatnak ezért izgalmas a dolog.

Ha három nap alatt sikerült ez a fordulat akkor miért gondoljuk ennyire fixnek, hogy nem történhet ez meg ismét a következő három nap során és akkor is még csak 21-ike lesz.

12z futások 12.14-én és 12.17-én.:

beillesztett kép

#544647
Ezt le is mentem gyorsan Link
#544646
2006 óta vagyok Pécsen és ha nem tévedek, többször volt zápor/zivatar és 15-20 fok karácsonykor, mint hideg és hó. 
Iszonyat csövesbánat az egész. 
Hányinger amit a modellek mutatnak. 
eso
Majd márciusban meg áprilisban hógolyózok a Misinatetőn.. szégyen.
#544645
A száraz számoknál maradva december jelenleg nálam 17 nap után 0.6 fokos pozitív anomáliánál tart úgy, hogy volt nyolc fagyos, öt hideg és hét negatív T közepes napom. A téli naptól 0.6 fok ( 12.05) és a zordtól 0.8 fok ( 12.05) választott el.
Feltételezve, hogy a 0.6 fokos anomália marad a hónap végén is akkor az év nálam enyhe -0.2 fokos negatív anomáliával zárna.
Az évben négy pozitív és hét! negatív anomáliás hónap volt, pechünkre a január és február is benne volt a négyben.

Az éjjeli Tmin futása igen érdekes hullámvasút szerűen alakult hajnali 3-ig fagyott majd reggel 7-ig pozitív volt aztán fél kilenckor -3.2 fok volt ismét, Takt 4.6 fok.
#544644
Igen, 3 tendencia van most a modelleken.
1. Gyengül/késik a befűtés. A napsütötte csicsergős szentestére itt nálunk folyamatosan csökken az esély, a beragadó hidegre -egyre magasabb légrétegekben is - szépen nő. Azaz az ország ÉK-i részén, esetleg itt nálunk északon is van esély hóra pénteken, peches esetben ónos esőre - de ennek esélye csökken ahogy most már a t850-en is beragadni látszik a hideg. ECM most már 2 futásban kitolta a t850 meleget 25-re.
2. Lángszórózás  - a legtöbb modellen ez most 25 és 27-28-29 közé esik, a GFS OP már kétszer is (00z és 12z) elővette a tartósabb, erősebb, tovább tartó beenyhítést is, de hálistennek ebben a saját tagjai sem támogatták. ECM nemrégóta lát el 28-ig, de rajta valahogy mindig is átmenetinek tűnt a lángszóró, csak nem lehetett tudni hogy 2-3, vagy 4-5 napos lesz. Most olyan 3-4 körül imbolyog, ami bár pont karácsony 2 napját is magába foglalja, de mégiscsak nem rossz hír.
3.  Pár kósza tag, akik teljes egészében alternatív forgatókönyvet számolva be se hozzák a lángszórót. Ennek esélye most bőven 10% alatt, de tegnap ilyenkor még kisebb volt

Az első 2 pont szerintem elég jó esélyekkel bír, a harmadikat csak érdekességnek írtam le, nem kizárt hogy estére már csak emlék lesz.

Utolsó észlelés

2026-06-26 05:21:37

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

15.9 °C

na00

RH: 87 | P: 1018.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160800

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.