Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Sajnos ez az ünnep enyhén telik el mint az előzőek, ez ellen sajnos senki se tud mit tenni, folytatódik az elmúlt évek tendenciája.
Két ünnep között se lesz jobb ahogy elnézem.
Én azt mondom biztatóan: Januárban lehetnek/lesznek még meglepetések.
Két ünnep között se lesz jobb ahogy elnézem.
Én azt mondom biztatóan: Januárban lehetnek/lesznek még meglepetések.
A karácsonyi időszakban a népek sokszorosan érzékenyek az időjárás alakulására. Ilyenkor még azok is szeretik a havat, akik különben rosszul vannak a téltől, ami nem is csoda, hiszen nagyon hangulatos tud lenni a havas táj és a hideg.
Csakhogy ez mostanában óriási kapufa szokott lenni. 
Underwater: úgy tűnik, Tél Tábornokot fogdába zárták.
Underwater: úgy tűnik, Tél Tábornokot fogdába zárták.
Több tucat olvasó- és jómagam nevèben is köszönjük azoknak a munkáját, akik végig optimistán és reménykedve posztolják a télváró modelleket. De sajnos én is azt látom, hogy évek óta tart a novemberi tél hazànkban, és minden lelkesedés ellenére, Tél Tábornok valóban csak egy “impotens vénember” , aki mindössze akkor támad , amikor senki sem vágyik már rá, áprilisban.
Szomorú, de itt hazánkban szinte elfelejthetjük a régi idők teleit. De legyetek mindig ilyen optimisták, ez tartja életben a fórumot! Azért sokakban valódi szakmaiság rejlik . Köszönjük a kitartásotokat
Itt utoljára komolyabb hó 2020.03.24. -én hullott akkor éppen 20 cm ez mindent elmond ...
Lehet ezt szépíteni, de valami elképesztő lúzer dolog ahogyan az ünnepek időjárása alakul.
Az embernek néha már komolyan azaz érzése, hogy direkt szivatva vagyunk hideg és pláne hóügyileg.
Hiába, ez megint tisztes távolságban lett szépre hazudva a modelleken, ebből is látszik, hogy gyakorlatilag értelmetlen örömködni 144 - 168 óra felett, mert aztán jön a meleg és szó szerint ránk rúgja az ajtót és takarodj van a Kárpát - medencei télnek.
És épp december 24.-én. Igazi gyomros.
Az embernek néha már komolyan azaz érzése, hogy direkt szivatva vagyunk hideg és pláne hóügyileg.
Hiába, ez megint tisztes távolságban lett szépre hazudva a modelleken, ebből is látszik, hogy gyakorlatilag értelmetlen örömködni 144 - 168 óra felett, mert aztán jön a meleg és szó szerint ránk rúgja az ajtót és takarodj van a Kárpát - medencei télnek.
És épp december 24.-én. Igazi gyomros.
Az is elmond mindent az elmúlt évek teleiről, kimondottan az én lakóhelyem közeléről beszélek, hogy lassan 3 éve lesz, hogy 10 cm-nél nagyobb hóréteg kialakult.5-7 cm is talán 2x, de az is max. 2-3 napot élt meg.
Tudom, menjek a hegyekbe, ha hiányzik a hó, de én itt szeretnék végre normális havat látni.
Mondjuk a zivatar szezonok is pont ilyen bénák felénk mostanság.
Na jól van, befejeztem a picsogást...
Tudom, menjek a hegyekbe, ha hiányzik a hó, de én itt szeretnék végre normális havat látni.
Mondjuk a zivatar szezonok is pont ilyen bénák felénk mostanság.
Na jól van, befejeztem a picsogást...
Ne legyél ebben olyan biztos.
Részemről sokkal inkább zonalitás, mint havazás meg tél (pláne hidegpárna - az a legrohadtabb).
Részemről sokkal inkább zonalitás, mint havazás meg tél (pláne hidegpárna - az a legrohadtabb).
Csodálatos! Remélem már nem fog visszahűteni. 
Kíváncsi vagyok másnap bedörren e ..
Kíváncsi vagyok másnap bedörren e ..
Hát viccelődtem itt, hogy ha december 30-án 18 fok lesz akkor bocsika. De lehet nem fog bejönni, mert a végén még lesz az 20 is.
Amúgy jól forgatja a lapokat a GFS. A 06z futásán December 31 még nappali fagyot jelzett hozzám, most meg 7 fok meleget
Április 1es viccnek jó lesz,másra nem való ez
Hajrá TÉL, decemberi kora nyár meg mondjon le. Köszönjük minden TÉLfan nevében
Ne hagyd hogy a GFS ezt tegye veled.
Nyáron sem jött be neki a 43 fok és most sem fog.
Nyáron sem jött be neki a 43 fok és most sem fog.
Igazad lett. Valóban a GFS most a legrosszabb forgatókönyv amit mutat. 4 nap helyett, 8 lett belőle az enyhülés szempontjából. Remélem valami torz kisiklott félresikeredett valami ez, nem pedig a várható jövő. Link
Elnézve a friss GFS-t elgondolkodtam, hogy most egy hétre offolom magam az egész wetterzentrale nézegetéssel, mert a t@köm a teli ezzel a télvárással. Majd talán januárra lesz vmi ütősebb. Ami most történt/történik az az idei február eleje reload-id.
Remek pecaidő lesz vasárnap.Délután egy pulcsi is elég lesz...
Úgy látom a december itt nálam kimegy mindenféle hó nélkül.
A hó többnyire 240 óra felett van csak az emúlt 2-3 évben, főleg ami a környékemet érinti is...
A friss futáson meg ott sem.
Nem baj, majd márciusban és áprilisban talán...
Úgy látom a december itt nálam kimegy mindenféle hó nélkül.
A hó többnyire 240 óra felett van csak az emúlt 2-3 évben, főleg ami a környékemet érinti is...
A friss futáson meg ott sem.
Nem baj, majd márciusban és áprilisban talán...
Azaz gyönyörű. 
Még jó hogy nem lesz 30 fok.
De ennek is annyi az esélye mint a 30 centi hónak szerintem. Amúgy ha a valóságban valami kicsit másképp is fog alakulni akkor nem kizárt egy olyan forgatókönyv megvalosulása amit eddig nem nagyon láttunk a modelleken.
Még jó hogy nem lesz 30 fok.
De ennek is annyi az esélye mint a 30 centi hónak szerintem. Amúgy ha a valóságban valami kicsit másképp is fog alakulni akkor nem kizárt egy olyan forgatókönyv megvalosulása amit eddig nem nagyon láttunk a modelleken.
Almádiban leszünk ekkor, lehet hogy bedobom a fürdő gatyát a táskába amilyen jól befűti ez a futás a Dunántúlt, de hét nap távlatából még az is lehet hogy a végén hóláncot kell vinni.
Igen. Amúgy teljesen elkeserítő ez a futás. Bíztam, hogy visszafordul a hideg felé, de nem sajnos.
Talán kezdek megvilágosodni. Szóval nem a saját véleményedet állítottad szembe egymással, hanem csak a gfs-t és az ECM-et?
------------------------
Hú de rossz lett a gfs...
------------------------
Hú de rossz lett a gfs...
Nagyon rossz kint lenni, csak egy rumpuncsot tudtam meginni Szekszárdon, pedig szomjas voltam 
Tényleg érthetetlen, hogy ebben mit lehet szeretni...
A naplemente azért pofás lett: (Zomba határában készült a fotó)
Tényleg érthetetlen, hogy ebben mit lehet szeretni...
A naplemente azért pofás lett: (Zomba határában készült a fotó)

Tavaly októbertől idén május végéig 8 hónapot fűtöttünk a A nyolc hónaposra sikerült novemberben.
Én úgy tudom, hogy a "kis jégkorszakban" kb. másfél fokkal volt alacsonyabb az átlaghőmérséklet az 1850-1970 közti időszakhoz képest, ami elég volt ahhoz, hogy befagyjon a Temze, de időnként még az Adria kisebb öblei is, úgyhogy a hideg igencsak hiányzik, legalábbis a tartósabbik fajta.
Bár azt azért hozzáteszem, hogy szerintem az sem lenne túl jó, ha egy évben hat-hét hónapot kellene fűteni.
Bár azt azért hozzáteszem, hogy szerintem az sem lenne túl jó, ha egy évben hat-hét hónapot kellene fűteni.
Egész nap komoly Bazsa van
,egyszerűen undorító idő,visz mindent a szél,nincs az embernek kedve kimenni!
Hogy ebbe mit lehet szeretni?
mondjuk legalább a naplemente szép lett.
Hogy ebbe mit lehet szeretni?
mondjuk legalább a naplemente szép lett.

Nem tudom ezen mit nem értesz. ECM fáklyát belinkeltem, és írtam, hogy még lehet nincsen lefutva az ünnepek alatti idő. Majd belinkeltem a GFS fáklyát, és azon írtam, hogy eldőlni látszik a dolog karácsonyra, de azért várjuk meg még az ECM esti futását is. Légyszíves azért a szavaimat ne forgasd ki, mert buta nem vagyok, és tudom mit írok.
Haza se jönnék, míg ki nem tavaszodik. Imádom az ilyen helyeket.
Bizony, az ilyen elemzéseket, jó(bb) olvasni, mint a "Bazsa féléket" !!
Előbb essünk túl az 1. fejezeten, aztán hangolódjunk rá a 2. fejezetre (ami a péntekig tartó időszakot foglalja magában) - ezt lesz a könnyebb kielemezni (száraz hideg), hogy aztán ráfoduljunk az ünnepekre a 3. fejezettel! (na, abban még vannak / lesznek érdekes, hangulat ingadozásra okot adó vélemények, prognózisok)
Előbb essünk túl az 1. fejezeten, aztán hangolódjunk rá a 2. fejezetre (ami a péntekig tartó időszakot foglalja magában) - ezt lesz a könnyebb kielemezni (száraz hideg), hogy aztán ráfoduljunk az ünnepekre a 3. fejezettel! (na, abban még vannak / lesznek érdekes, hangulat ingadozásra okot adó vélemények, prognózisok)
Találtam egy cikket a kétkedőknek ( igaz ezek az 1981-2000. közötti 20 éves adatok ) :
Link
Viszont jó lenne frissebbet is olvasni! 2000. óta szerintem tovább nőtt a blocking gyakorisága, háttérbe szorítva a zonalitást.
A dolog persze nem ennyire fekete -fehér.
Link
Viszont jó lenne frissebbet is olvasni! 2000. óta szerintem tovább nőtt a blocking gyakorisága, háttérbe szorítva a zonalitást.
A dolog persze nem ennyire fekete -fehér.
JoeJack! Mindig örülök, amikor "szakma" van, Tibi bácsi piros pöttyös labdája helyett...
Az a baj, hogy jelenleg az 5 fok és eső, vagy 15 fok és száraz idő között megy a vacillálás a modellek között. Ha lehetne, akkor inkább utóbbit választanám.
Évek óta ez van: december elején hull 3 cm hó, utána semmi, és most sincs látótávolságon belül érdemi változás. Öreg vagyok én már ahhoz, hogy 240 óra felett bárminek beugorjak.
Egy jó van ebben az időben, hogy nincs "időállás", ha minden nap ilyen szürke mocsok idő lenne, mint a mai nap, az nagyon rossz lenne.
Évek óta ez van: december elején hull 3 cm hó, utána semmi, és most sincs látótávolságon belül érdemi változás. Öreg vagyok én már ahhoz, hogy 240 óra felett bárminek beugorjak.
Egy jó van ebben az időben, hogy nincs "időállás", ha minden nap ilyen szürke mocsok idő lenne, mint a mai nap, az nagyon rossz lenne.
Egy kis lélek melengető a tél várás közepette.
A tesóm kaszálója és pihenő háza a csíki havasokban, friss képek. Tszf kb. 1.370 m
A tesóm kaszálója és pihenő háza a csíki havasokban, friss képek. Tszf kb. 1.370 m




Beszéljünk inkább az időjárásról, I. fejezet:
hétfőre virradóan észak-atlanti anticiklon és ÉK-európai ciklon közös áramlási rendszerében sarkvidéki eredetű légtömeg áramlik a Kárpát-medencébe, holnap délutánra mintegy 6-10 fokot hűtve a 850 hPa-os hőmérsékleten.
Csapadékra a domborzati viszonyok okán jobbára csak az ország KÉK-i harmadán és a Dunántúl ÉK-i felén (plusz esetleg É-Pesten) számíthatunk, a Dél-Dunántúlon és a középső területeken az alpesi/kárpáti bukószél megzabálja a nedvességet.
Ami a halmazállapotot illeti az egyébként záporos jelleg mellett: a nyugati szektorban eső/havas esővel kezd, de ott is viszonylag gyors váltással, ÉK-en viszont nem kizárt, hogy egyből hó formájában érkezik a csapadék és arrafelé a legalább átmeneti megmaradás sem esélytelen. Ott most is csak 2 fok körül van a T, ha erre megjön a HF, szerintem leviszi amennyire kell. A hegyekben ezzel nem lesz gond.
A csapadékmennyiséggel már annál inkább, lévén max. 1-2, jobb helyeken 3 mm környéke van ebben a helyzetben. Ennek fényében a szerencsés ÉK-i és a magasabban fekvő helyeken lepel-2, néhol esetleg 3-4 cm-nyi hó hullhat reggel/délelőttre.
Hogy ebből holnap estére maradhat-e valami a +pár fokos időben, az jó kérdés, mindenesetre a kiszáradás segíthet a dolgon.
Hajrá TÉL!
hétfőre virradóan észak-atlanti anticiklon és ÉK-európai ciklon közös áramlási rendszerében sarkvidéki eredetű légtömeg áramlik a Kárpát-medencébe, holnap délutánra mintegy 6-10 fokot hűtve a 850 hPa-os hőmérsékleten.

Csapadékra a domborzati viszonyok okán jobbára csak az ország KÉK-i harmadán és a Dunántúl ÉK-i felén (plusz esetleg É-Pesten) számíthatunk, a Dél-Dunántúlon és a középső területeken az alpesi/kárpáti bukószél megzabálja a nedvességet.
Ami a halmazállapotot illeti az egyébként záporos jelleg mellett: a nyugati szektorban eső/havas esővel kezd, de ott is viszonylag gyors váltással, ÉK-en viszont nem kizárt, hogy egyből hó formájában érkezik a csapadék és arrafelé a legalább átmeneti megmaradás sem esélytelen. Ott most is csak 2 fok körül van a T, ha erre megjön a HF, szerintem leviszi amennyire kell. A hegyekben ezzel nem lesz gond.
A csapadékmennyiséggel már annál inkább, lévén max. 1-2, jobb helyeken 3 mm környéke van ebben a helyzetben. Ennek fényében a szerencsés ÉK-i és a magasabban fekvő helyeken lepel-2, néhol esetleg 3-4 cm-nyi hó hullhat reggel/délelőttre.
Hogy ebből holnap estére maradhat-e valami a +pár fokos időben, az jó kérdés, mindenesetre a kiszáradás segíthet a dolgon.
Hajrá TÉL!
Alábbiakat emlékezetből írtam. Valaki megdobhatna egy hitelesebb statisztikával ( Zivipötty!?
)
Vagy bárki, akinek van jó információja a dologról. Nézzük pontosan mennyi volt a zonalitás, blocking aránya pl. az elmúlt 10 évben!?
Vagy bárki, akinek van jó információja a dologról. Nézzük pontosan mennyi volt a zonalitás, blocking aránya pl. az elmúlt 10 évben!?
Kapnánk az óceáni trutymót, de jó is lenne. Ja nem.
De, szerintem nagyon is komolyan gondolja...
Párját ritkító egy csóka az egyszer biztos.
Párját ritkító egy csóka az egyszer biztos.
Hát ezzel a kommentel nem hinném hogy sok embernek leszel itt a kedvence...Ki a francnak kell a zonalitás??? Még itt a nyár fanatikusok is inkább a havazásnak és a télnek drukkolnak, mintsem az okádék zónának! Izland is jó hely, miért nem oda repülsz el Dubaj helyett? 
Aztán még nem is vagyok benne biztos hogy páran ezt nem veszik provokációnak amikor így is nyögvenyelősen akar beindulni a tél!
Aztán még nem is vagyok benne biztos hogy páran ezt nem veszik provokációnak amikor így is nyögvenyelősen akar beindulni a tél!
De, komolyan gondolom! Blokk-blokk hátán, kevés zonalitással.
Legutóbb komolyabb klasszikus zonalitás 2020. februárban volt.
Remélem te nem azt képviseled, mint itt egyesek, hogy ha enyhe idő van télen, az zonalitás lehet.
Sokszor blocking idején is ültünk az enyheségben, mert a rossz oldalon voltunk.
Most is újra jön a blocking.
Remélem hamar vége lesz, és kapunk egy jófajta zonális etapot.
Előző télen mi volt!? A0, NAO többször a pincében, jó kis blokk helyzetek vomtakt, mindenki várta a kemény telet, mint a messiást, de nem jött el. 2020. december is blokkos volt főleg.
Legutóbb komolyabb klasszikus zonalitás 2020. februárban volt.
Remélem te nem azt képviseled, mint itt egyesek, hogy ha enyhe idő van télen, az zonalitás lehet.
Sokszor blocking idején is ültünk az enyheségben, mert a rossz oldalon voltunk.
Most is újra jön a blocking.
Remélem hamar vége lesz, és kapunk egy jófajta zonális etapot.
Előző télen mi volt!? A0, NAO többször a pincében, jó kis blokk helyzetek vomtakt, mindenki várta a kemény telet, mint a messiást, de nem jött el. 2020. december is blokkos volt főleg.
Tíz nap utáni futások olyanok mint a vándorló homok dűnék. Amire odaérsz újra tíz nap távolságra lesznek.





