Légköroptika
A ma reggeli pipa+kávé meditáció során érdekes optikai csalódást érzékeltem, mely elgondolkodtatott a vizuális észlelések megbízhatóságán. A képfeldolgozásnál tapasztalható, igen sokat számít a téma környezetének színe is, a háttér színe jelentõsen kiemel vagy elnyom kontrasztokat. Mivel általában elsõ lépcsõben a szem érzékelte kontrasztkülönbségek alapján idéz fel hasonló emlékeket az agy a felismerést könnyítendõ (andó-endõ kerülendõ) sablonként használja a vizuális memóriában korábban rögzült kontúrokat melyeket felerõsítve könnyen meghamisítja a látni vélt részleteket.
A történet: egy környékbeli szomszéd a szokottnál (ezen a környéken mindenki tekintettel van egymásra, sem a port, sem a sarat nem verik fel) sietõsebben húzott el kocsijával. Autója körvonalait a piros kerítéslécek között elsuhanva láttam. A kocsi teljes egészében "monokróm" fekete de most mélybordónak hatott festése. Máskor is járt erre, de mindig lépésben hajtott, nem jelentkezett színtorzulás. Most se volt idegesítõen gyors, de a szokottnál gyorsabban haladt, és a piros léckerítés elõterében keveredtek a színek, tulajdonképpen nem is az ismerõs kocsira hanem "színváltozására" figyeltem fel. A behavazott táj elõtt távolodva újra saját fekete színében volt látható. Azt vélem vizuális észlelésnél nem árt ha figyelembe vesszük a lehetséges színtorzulásokat is (akár a fotózásnál a háttér-elõtér színét, a szórt/visszverõdõ fényt stb.) Ergo egy szemtanú objektív leírása környezetének ismerete nélkül szinte törvényszerûen pontatlan, ha az nem konrét dologra (pld. darabszámra) hanem színekre és körvonalakra vonatkozik, de még a becslésen alapuló méretviszonyítás is csal nemegyszer. Bocs a filóért, jó napot, jó kedvet Légköroptika/MetNet
A történet: egy környékbeli szomszéd a szokottnál (ezen a környéken mindenki tekintettel van egymásra, sem a port, sem a sarat nem verik fel) sietõsebben húzott el kocsijával. Autója körvonalait a piros kerítéslécek között elsuhanva láttam. A kocsi teljes egészében "monokróm" fekete de most mélybordónak hatott festése. Máskor is járt erre, de mindig lépésben hajtott, nem jelentkezett színtorzulás. Most se volt idegesítõen gyors, de a szokottnál gyorsabban haladt, és a piros léckerítés elõterében keveredtek a színek, tulajdonképpen nem is az ismerõs kocsira hanem "színváltozására" figyeltem fel. A behavazott táj elõtt távolodva újra saját fekete színében volt látható. Azt vélem vizuális észlelésnél nem árt ha figyelembe vesszük a lehetséges színtorzulásokat is (akár a fotózásnál a háttér-elõtér színét, a szórt/visszverõdõ fényt stb.) Ergo egy szemtanú objektív leírása környezetének ismerete nélkül szinte törvényszerûen pontatlan, ha az nem konrét dologra (pld. darabszámra) hanem színekre és körvonalakra vonatkozik, de még a becslésen alapuló méretviszonyítás is csal nemegyszer. Bocs a filóért, jó napot, jó kedvet Légköroptika/MetNet
Ezek iszonyúan gyönyörûek!!!!! Nagyon köszönjük, hogy elhoztad nekünk a Napot meg az õ oszlopát!
Ennél szebb reggelt el se tudok képzelni
Jó reggelt Légkörösök!
Fel kelek,leülök a gép elé,bekapcsolom,majd álmos bamba fejjel kinézek az ablakon és tátva maradt a szám
Naposzlop,ha jól sejtem:Link
majd pár perc múlva,gyönyörû látvány tárult elém,kár,hogy a képek ezt nem adják úgy vissza.
Link Link Link
ezzel kívánok én mindenkinek szép,eseménydús napot
Jó reggelt Légkörösök!
Fel kelek,leülök a gép elé,bekapcsolom,majd álmos bamba fejjel kinézek az ablakon és tátva maradt a szám
Naposzlop,ha jól sejtem:Link
majd pár perc múlva,gyönyörû látvány tárult elém,kár,hogy a képek ezt nem adják úgy vissza.
Link Link Link
ezzel kívánok én mindenkinek szép,eseménydús napot
Igen, szép, csak egy dolog hiányzik nekem, hogy nincs "hajában" zöld masni.
Egye fene, ez egyszer elnézhetõ neki.
Köszi a dicséretet nektek.
Igazad van, és Nolinak is, ez a mi Na-punk.
Igazad van, és Nolinak is, ez a mi Na-punk.
Sziasztok.
Fél órája a nyugovóra térõben lévõ Nap az Ac-párnafelhõzet rése között még kiváncsian rápillantott a tájra, mit alkottak ma az "alatt valók". Link Ugyancsak meglepõdhetett a látványtól, ha ekkora izét eresztett.
Most pedig az Ac-párnákból szitálva táncikáló-pörgõ magányos csillagkerekek hullanak lassan alá. Földöntúli ez a látvány is, a levegõben tanulmányozható a kristályszerkezet.
Fél órája a nyugovóra térõben lévõ Nap az Ac-párnafelhõzet rése között még kiváncsian rápillantott a tájra, mit alkottak ma az "alatt valók". Link Ugyancsak meglepõdhetett a látványtól, ha ekkora izét eresztett.
Most pedig az Ac-párnákból szitálva táncikáló-pörgõ magányos csillagkerekek hullanak lassan alá. Földöntúli ez a látvány is, a levegõben tanulmányozható a kristályszerkezet.
Szikrázó napsütés, közben hullanak a pelyhek, csillognak mint állat, de semmi egyéb látnivaló.
Nem szeretnék offolni, fõleg nem politizálni, de nekem ezekrõl az oszlopokról mindig ez jut eszembe: Link
Megnyugodtam, ahogy sejtettem, BW-ben kontúrvesztés miatt szétesnek a betûk ("stencilezett" lap ill. rossz, sokadik fénymásolat jellege lesz) Grayscale méret meg nem olyan sokkal kisebb mint a színes. Marad a 64 színre csökkentett JPG formátum, de ha kell megvan az eredeti is ha akarod elküldöm
(fájlméret BMP-ben laponként 10-11 mega)
(fájlméret BMP-ben laponként 10-11 mega)
Öregszem....
A szines méret miatt elég lett volna csak a fedlapot szinesben, a többi lap mehetett volna BW vagy Graysacale, igaz Alex? [esõ]
Alex bocsi kicsit lustultam
Nomeg vmiért újra kellett húznom a szkennert amikor belefogtam
Fedlap: Link Tartalom: Link 16.lap: Link 17.lap: Link 18.lap: Link 19.lap:Link 20.lap:Link
Alex így nem kell gigalevelet postázni és érdeklõdõ fórumtagok is olvashatják, gondolom nincs ellenvetésed
A méret miatt JPG-be mentettem, csökkentve 64 színre, eredetiben 10 megás BMP képek, ha kell küldöm õket is. A tárhelyrõl Copy-val simán leveheted a lapokat. A csatolásokat leellenõriztem, IE és Firefox alatt is szépen elérhetõk.

Fedlap: Link Tartalom: Link 16.lap: Link 17.lap: Link 18.lap: Link 19.lap:Link 20.lap:Link
Alex így nem kell gigalevelet postázni és érdeklõdõ fórumtagok is olvashatják, gondolom nincs ellenvetésed
Melóba jövet gyönyörködtem a hópihékben, amelyek a kabátomra estek, volt köztük több lap-hatszög, ohne ágacskák, tökéletes szimmetriákkal, kb. 1,5mm méretben. Remélem, kitart a hó délutánig, s tudok pihéket fotózgatni majd.
Lucy in the sky with diamonds.... 
A kristályok sajna nem a levegõben lebegnek hanem az olvadó hó tetején csücsülnek

A kristályok sajna nem a levegõben lebegnek hanem az olvadó hó tetején csücsülnek
Ezek a fényoszlopos képek nekem nagyon bejönnek!
Link
Tudtok oldalakat mutatni, ahol ilyeneket lehet nézegetni?
Link
Tudtok oldalakat mutatni, ahol ilyeneket lehet nézegetni?
Azért elevel nem lehet egy elveszett élet Svájcban fogdokinak lenni se. A csús haló szerintem alapban jár ehhez a szinthez. :-))
Tök jó!!! Gratula! (a space-re a Sámán lépett rá, neki is tetszik a halód. :-))
Mondjuk, a feliratoknak nem kell feltétlenül hinni. Ezen sem Parry-antisolar van, hanem diffúz ívek, de ez persze semmit nem von le a kép értékébõl. Nagy mázlista, hogy ilyen helyen lakik. Csodálatos fotói vannak.
Sorrendben a hatodik link halókomplexumával azonos tüneményt a nyolcvanas években - 1986. szeptember 7-e, kora délután - magam is lerajzoltam (az egyes halóelemek mind megvoltak akkor is), viszont cirrosztrátuszon látszottak.
Jaaaa, a fogdoki! :-) Amikor végigsöpört a homok Európán, tõle kaptam a svájci képeket, ahol olyan a lt., mintha köd volna. (De most ránéztem az oldalára és megtudtam, hogy Abraham Lincoln-nak elefántcsont protézise volt. :-))
Pont ugyanilyenek szoktam álmodni!
Mert, hogy máshol nem látok, az biztos!
Mert, hogy máshol nem látok, az biztos!
Link Ja, hogy egyes helyeken 4 Nap is van? Nesze neked gazdasági válság
Botrányosan állati képek!
:-)) Ha tudnád, milyen mérhetetlen módon utálom az elviszprézlit.... :-DDDD
A melléknapos projekt egész jó lett. A gyanúra okot adó cirruszok: Link
Innen tovább megy a többi optikás kép. Volt egy kis irizálás is. Sajnos felszíni nem, nem volt elég hideg és hamar elkezdett olvadni a hó teteje.
A melléknapos projekt egész jó lett. A gyanúra okot adó cirruszok: Link
Innen tovább megy a többi optikás kép. Volt egy kis irizálás is. Sajnos felszíni nem, nem volt elég hideg és hamar elkezdett olvadni a hó teteje.
Noli, nem gond ha törölték, helyébe itt egy másik tender Link
Légköroptika: reggel-délelõtt volt napsütés, de elképesztõ piszkossárga szinezeten, paplanos szürke napkorongon kívül nem volt más lõhetõ. Még a hókristálymakrók is tök szürkék lettek
Légköroptika: reggel-délelõtt volt napsütés, de elképesztõ piszkossárga szinezeten, paplanos szürke napkorongon kívül nem volt más lõhetõ. Még a hókristálymakrók is tök szürkék lettek