Bioszféra
Nincsen "bespanolva" semmid, vagy nekem is ugyanígy be van.
Erre írtam az utolsó mondatomban, hogy sajnos a Bp. és agglomerációja környéki hegyvidéken (elsõsorban Budai-hg., Pilis) a kirándulóidõs hétvégéken megjelennek a társadalom olyan rétegeinek képviselõi is, akiket a természet - ha tehetné - visszadobna egyenesen az emberalkotta városokba, motorostól, pillepalackostól, cigarettástól együtt. A természetjárásról alkotott személyes véleményem kifejtése még csak itt kezdõdne, azonban inkább hallgatok.
Nyilván én sem vettem egy kalap alá a kerékpáros-társadalmat az eset miatt. De speciel ezt egy kétkerekû puhatestû csinálta...
De még vannak történeteim egy zsákkal....
Mellesleg ide sajnos - egyre gyakrabban - nagyon bunkó emberek kezdtek járni hétvégenként. Legyen az autós, bciklis vagy kiránduló - vagy csak nekem van bespanolva az ingerküszöböm.
De még vannak történeteim egy zsákkal....
Mellesleg ide sajnos - egyre gyakrabban - nagyon bunkó emberek kezdtek járni hétvégenként. Legyen az autós, bciklis vagy kiránduló - vagy csak nekem van bespanolva az ingerküszöböm.
Az eset valóban lázító, egy kicsit azonban árnyalnám a képet. Ha egymás mellé tennénk a gyalogos, kerékpáros és gépkocsis kiránduló társadalmat, és megvizsgálnánk, mennyire tisztelik, ismerik, vigyázzák a természetet, ahol járnak, nem lenne kétséges, kik állnának a sor végén. A veled megesett történet így a ritka kivétel, területét féltõn vigyázó erdész és kivagyi kerékpáros sportoló esete.
Már csak a sebességbõl és a körültekintés fizikai korlátjaiból adódóan is, olyan autósok is okoznak kárt, akik jó szándékúak, míg egy békáktól undorodó gyalogos turista legfeljebb nagy ívben kikerüli az utat keresztezõ kétéltût.. Persze, vannak erdõbe üvöltözve-szemetelve-pusztítani járó kétlábúak is, különösen a fõváros környéki hegyvidékeken.
Már csak a sebességbõl és a körültekintés fizikai korlátjaiból adódóan is, olyan autósok is okoznak kárt, akik jó szándékúak, míg egy békáktól undorodó gyalogos turista legfeljebb nagy ívben kikerüli az utat keresztezõ kétéltût.. Persze, vannak erdõbe üvöltözve-szemetelve-pusztítani járó kétlábúak is, különösen a fõváros környéki hegyvidékeken.
Autóval? Nem is kellett volna kiszállni. Húúú, bocs, véletlenül kinyílt az ajtó! A büdös bunkója.
Hihi..., õ foltos szalamandra, de õ is, mint minden hüllõ és kétéltû Magyarországon: védett.
Errõl jut eszembe: Hétfõn a családdal felmentünk Magas-Taxra. Útközben biciklistákkal futottunk össze, bár még messze voltak tõlünk, jól kivehetõ volt, hogy közülük az egyik megmagyarázhatatlanul kitérõt tett az aszfaltút közepére. Mikor odaértünk, akkor láttam szomorúan, hogy a hátán feküdve haldoklik egy rézsikló (úgy gondolom, az lehetett). A feje szegénykémnek széttaposva, vérezve. Kitettem õt a padkára, bár már nem volt sok neki hátra. [esõ]
Világossá vált a kerékpáros kitérõje.
Olyan, de olyan késztetést éreztem arra, hogy megforduljak az autóval, utánamenjek ennek a tirpáknak és úgy szájbaverjem, hogy 1 hétig csak szívószállal tudjon enni.
A család fogott vissza...., másképp biztos lett volna egy délutánom a rendõrségen.
Errõl jut eszembe: Hétfõn a családdal felmentünk Magas-Taxra. Útközben biciklistákkal futottunk össze, bár még messze voltak tõlünk, jól kivehetõ volt, hogy közülük az egyik megmagyarázhatatlanul kitérõt tett az aszfaltút közepére. Mikor odaértünk, akkor láttam szomorúan, hogy a hátán feküdve haldoklik egy rézsikló (úgy gondolom, az lehetett). A feje szegénykémnek széttaposva, vérezve. Kitettem õt a padkára, bár már nem volt sok neki hátra. [esõ]
Világossá vált a kerékpáros kitérõje.
Olyan, de olyan késztetést éreztem arra, hogy megforduljak az autóval, utánamenjek ennek a tirpáknak és úgy szájbaverjem, hogy 1 hétig csak szívószállal tudjon enni.
A család fogott vissza...., másképp biztos lett volna egy délutánom a rendõrségen.
Nem lehet, hogy épp téli álmot aludt volna?
A leguánról mutathatnál képet. Nagy kedvelõje vagyok (voltaképp a kullancs kivételével minden állatot bírok) neki is! Egy holland haveromnak hatalmas van, legalább egy méter a farkával együtt. Mondjuk van is egy fél szobányi terráriuma...
A leguánról mutathatnál képet. Nagy kedvelõje vagyok (voltaképp a kullancs kivételével minden állatot bírok) neki is! Egy holland haveromnak hatalmas van, legalább egy méter a farkával együtt. Mondjuk van is egy fél szobányi terráriuma...
A nagy cseresznyefánkról az összes termés még pár miliméteres korában lehullott.Ami érdekes volt az, hogy meg voltak barnulva. Oké, hogy virágzás alatt esõs idõ volt és a múltkori 100 mm és szeles idõjárás nem tett jót neki. De nem magyarázza azt, hogy a 2 kisebb fán rengeteg cseresznye van, 1 héten belül szedni kell.(Finom,kemény húsú
)
Ötlet?
Ötlet?
Jó hogy mondod, én ilyet találtam a pincébe Link még tavaly...Alig mozdult meg és jég hideg volt.
Látjátok, ezt azért elszúrtuk a túlzásba vitt okoskodással
Arcus: Megnéztem a linket, szerintem azért nézz utána alaposabban az élõhelyeknek!
Nálunk is van tarajos meg alpesi gõte is, de én egy alpesi kivételével eddig csak lárvákkal találkoztam. Egy osztálytársam anno a gimis osztálykiránduláson egy kútkából hazavitt két gõtének hitt lárvát, amik aztán foltos szalamandrává változtak
De aki ért hozzájuk, az biztosan könnyebben megtalálja õket
Arcus: Megnéztem a linket, szerintem azért nézz utána alaposabban az élõhelyeknek!
Nálunk is van tarajos meg alpesi gõte is, de én egy alpesi kivételével eddig csak lárvákkal találkoztam. Egy osztálytársam anno a gimis osztálykiránduláson egy kútkából hazavitt két gõtének hitt lárvát, amik aztán foltos szalamandrává változtak
De aki ért hozzájuk, az biztosan könnyebben megtalálja õket
Meg is van Link Nincs több kérdésem.
Noli: Már van itthon egy Iguana,azt is kisállat kereskedésbe vettem, nem is olcsón.
Noli: Már van itthon egy Iguana,azt is kisállat kereskedésbe vettem, nem is olcsón.
Én csupán egy két fotót szeretnék csinálni róluk, nem hazavinni és akváriumba bezárni...De mindegy
Kérdésem továbbra is esetleg valaki máshoz hogy hol élnek ezek az állatok?
Kérdésem továbbra is esetleg valaki máshoz hogy hol élnek ezek az állatok?
Nahát.. Biosz szakon végeztél?
Anyukám is, tesóm is ott végzett, másik szakjuk a rajz volt. Kicsi a világ. 
....
A gyurgyalag volt nekem is a tippem.
....
A gyurgyalag volt nekem is a tippem.
Ma megkaptam a választ költõi kérdésemre: -A gyurgyalagnak.
Érdekes, mert nálunk nincs is löszfal. Eddigi években csak augusztusi kóborlásuk után láttam errefelé õket, amikor már befejezték a költést.
Érdekes, mert nálunk nincs is löszfal. Eddigi években csak augusztusi kóborlásuk után láttam errefelé õket, amikor már befejezték a költést.
Ha otthon találtad, szerintem vagy hagyd a helyén, vagy pedig egy erdõs vízpartra, forrás környékére vidd és ott engedd szabadon!
Ha mégis befogsz egyet, akkor sincs nagy baj, legfeljebb lebuksz, az eszmei érték háromszorosára megbüntetnek és priuszod lesz. Az adott gõtepopulációt és pocsolyatársulást meg visszafordíthatatlan kár érheti.
Ha mégis befogsz egyet, akkor sincs nagy baj, legfeljebb lebuksz, az eszmei érték háromszorosára megbüntetnek és priuszod lesz. Az adott gõtepopulációt és pocsolyatársulást meg visszafordíthatatlan kár érheti.
Nyulival egyetértve szeretnélek megkérni, hogy ne akarj semmilyen gõtét, nem csupán azért mert védett, hanem azért is, mert a vadonban a helye. Ha kiránduláskor véletlenül találkozol vele, akkor meg érezd magad megtisztelve, hogy láthattad õt. Az összes kétéltû meglehetõsen érzékeny a legkisebb környezeti változásra is, ha haza is vinnél egyet, igen hamar elpusztulna.
Ha tetszenek az ilyen kis minisárkányok, tartsál leopárdgekkót, azt kapsz állatkereskedésben, gyönyörû és kezes.
Ha tetszenek az ilyen kis minisárkányok, tartsál leopárdgekkót, azt kapsz állatkereskedésben, gyönyörû és kezes.
Ha nem tévedek, akkor ez egy tarajos gõte - védett és veszélyeztetett, azaz NE IS KERESD!!!
sziasztok!
valaki megtudja mondani hogy ilyen gõtéket merre lehet találni? Link Erdõs részeken vagy inkább vízparton? Vörös hasút egyszer a pincébe találtam.
valaki megtudja mondani hogy ilyen gõtéket merre lehet találni? Link Erdõs részeken vagy inkább vízparton? Vörös hasút egyszer a pincébe találtam.
Ó, hát persze, hisz a hódok, ha valaki nem tudta volna, titkos URH adókon keresztül arra buzdítják a népeket, hogy hanyagolják csak e a vízfolyásokat! ;-) Legyen a hódoknak sokkal nagyobb lakhelyük, építhessék õk maguk a saját hódgátjaikat, nem ám holmi emberi betonépítmény kell, hanem szép, gallyakból összeállított mérnöki csoda! Na amíg ilyen rádióadások vannak, addig ne is csodálkozzunk!
Másrészt valóban a hódok felelnek, hisz õk irtották ki Európa hatalmas erdeit, még véletlenül sem az ember (bár néhányan ezt a látszatot akarják kelteni), s a hódok erdõirtása nyomán történhet az meg, hogy a hegyek nem isszák be az esõt, hanem lökik tovább a folyókba.
Amúgy meg jobb, ha tudjátok, hogy a hódoknak víz alatti erõmûveik is vannak, ezzel termelik azt az áramot, amivel a titkosan létezõ elektromos láncfûrészeiket mûködtetik.
Na nem folytatom tovább a titkok kikotyogását, mert maholnap megjelenik a lakásajtóm elõtt egy titkos hódügynök és átrágja az ajtót...
Másrészt valóban a hódok felelnek, hisz õk irtották ki Európa hatalmas erdeit, még véletlenül sem az ember (bár néhányan ezt a látszatot akarják kelteni), s a hódok erdõirtása nyomán történhet az meg, hogy a hegyek nem isszák be az esõt, hanem lökik tovább a folyókba.
Amúgy meg jobb, ha tudjátok, hogy a hódoknak víz alatti erõmûveik is vannak, ezzel termelik azt az áramot, amivel a titkosan létezõ elektromos láncfûrészeiket mûködtetik.
Na nem folytatom tovább a titkok kikotyogását, mert maholnap megjelenik a lakásajtóm elõtt egy titkos hódügynök és átrágja az ajtót...
A lengyel belügyminiszter ma a hódokat tette felelõssé a lengyel árvízért...
tehát nem azok az emberek a felelõsek, akik NEM ellenõrizték a gátakat, hanem a hódok...
Köszi vagy inkább köszönjük szépen (a terület nevében is)!
Azóta találtam még egy békakontyot, egész közel a házunkhoz. Ez számomra azért érdekes, mert már vagy 15 éve nem láttam ilyet, épp mióta a szakdogás "rétemen" (a szép emlékû Micu bácsinál meg Csalbinál írtam) egyszer találtam. Idén meg már ez a harmadik hely. (Igaz, az elsõ élõhely ugyanaz a szakdogás rét volt.)
Azóta találtam még egy békakontyot, egész közel a házunkhoz. Ez számomra azért érdekes, mert már vagy 15 éve nem láttam ilyet, épp mióta a szakdogás "rétemen" (a szép emlékû Micu bácsinál meg Csalbinál írtam) egyszer találtam. Idén meg már ez a harmadik hely. (Igaz, az elsõ élõhely ugyanaz a szakdogás rét volt.)
Ugyanezt tudom ajánlani én is. Meg a régi, jól bevált Európa madarai címû könyvet.
Amint ígérem, feltöltöttem néhány képet, tegnapelõtti "préris" kirándulásomról (Mogyoróska: Kertalja, Csonkás, Felsõ-Tábla, Felsõ-Égres), pl.:
Link
Link Link
Link Link
Link Link
Link
Link Link
Link Link Link Link Link Link
(A képek nem egészen az említett bejárás sorrendjében készültek.)
Amint ígérem, feltöltöttem néhány képet, tegnapelõtti "préris" kirándulásomról (Mogyoróska: Kertalja, Csonkás, Felsõ-Tábla, Felsõ-Égres), pl.:
Link
Link Link
Link Link
Link Link
Link
Link Link
Link Link Link Link Link Link
(A képek nem egészen az említett bejárás sorrendjében készültek.)
Nem hiszem,hogy ennél szakimailag igényesebb, jól használható és teljességre törekvõ terepi madárhatározó lenne jelenleg forgalomban..én ezt ajánlanám..
Link
Link
Van valakinek használható ötlete madárhatározó könyvet illetõen? Viszonylag kicsi legyen minél több képpel.
Tegnap a Jeli Arborétumban jártunk a barátnõmmel. Íme néhány kép az arborétumról, Rododendronokról: Link
Hatalmas, abszurdnak tûnõ, élményben volt részem a hétvégén! 
Vasárnap kora reggel öntöztem a virágokat az erkélyen és egy furcsa madárhangra lettem figyelmes meglehetõsen közelrõl...
Az orrom elõtt repült egy egy szürke gém, akit egy varjú kergetett. Mindez itt, a Columbus utcában!
Felhívtam a MME-t és ott mondták, hogy az Állatkertben lakik néhány példány, akik "csak úgy" odaköltöztek, tehát nem állatkerti példányok. Közülük lehetett valamelyik, végül is 1-1,5 km-re van tõlünk.
Arra már nem volt idõm, hogy lefotózzam, de így is hatalmas szerencsém volt ilyen közelrõl látni, ráadásul városi közegben.
Vasárnap kora reggel öntöztem a virágokat az erkélyen és egy furcsa madárhangra lettem figyelmes meglehetõsen közelrõl...
Az orrom elõtt repült egy egy szürke gém, akit egy varjú kergetett. Mindez itt, a Columbus utcában!
Felhívtam a MME-t és ott mondták, hogy az Állatkertben lakik néhány példány, akik "csak úgy" odaköltöztek, tehát nem állatkerti példányok. Közülük lehetett valamelyik, végül is 1-1,5 km-re van tõlünk.
Arra már nem volt idõm, hogy lefotózzam, de így is hatalmas szerencsém volt ilyen közelrõl látni, ráadásul városi közegben.
És akkor most kérünk meg mindenkit(!),hogy a témát itt ebben a fórumban zárja le.Ugyan Bioszféránk keretei szinte végtelenül tágra nyílóak, de a hit-vallás-egyház-Isten-ember ugyanolyan bonyolult szociókultúrális mechanizmusok milliárdnyi szálából fonódott össze, több ezer éves múltra visszatekintve.Ezeket, helyenként ex-catedra kijelentések ütköztetésével, fõleg kellõen mély és széles spektrumú háttérismeretek (pl. bibliai vagy újszövetségi arámi nyelv ismerete etc.)nélkül a végtelenségig lehetne "parttalanul" boncolgatni.Nálunk jóval nagyobb elmék is megfeneklettek ennél kisebb zátonyokon is e témában.A kulturált eszmecserét és a magas színvonalat köszönjük!Ezért is maradnak a kommentek itt, ebben a fórumban,hiszen méltóak annak színvonalához.
A Társalgó opciósan nyitott e téma további taglalására, egymás eddig is tapasztalható tiszteletben tartása mellett.
A további kommentek e témában törlésre kerülnek.Megértéseteket köszönjük!
A Társalgó opciósan nyitott e téma további taglalására, egymás eddig is tapasztalható tiszteletben tartása mellett.
A további kommentek e témában törlésre kerülnek.Megértéseteket köszönjük!
Engedjétek meg, hogy e katicával tegyek pontot az egyre parttalanabb vita végére:
Részemrõl és a katica részérõl szám szerint 12 pontot. :-)

Részemrõl és a katica részérõl szám szerint 12 pontot. :-)
Azért elgondolkodtató hogy két hadban álló ország papjai fegyvereket/csapatokat megáldva ugyanahhoz az Istenhez fohászkodnak fegyvereik gyõzelméért noha tudják a harc mindkét oldalon sok ártatlan élet kioltásával jár. Kicsit Sztálin hírhedt gondolatára hasonlít "nem baj ha bûnösök között egy-két ártatlan is odavész"
Azt vélem, konfliktusokban inkább a BÉKÉÉRT kellene ilyenkor Istenhez fohászkodni és nem csapataink emberhalállal rombolással járó gyõzelméért. A keresztény emberiesség követelményei szerint a papok kötelessége az egyetértés és béke megteremtése nem a megosztás/akolba terelés...
Azt vélem, konfliktusokban inkább a BÉKÉÉRT kellene ilyenkor Istenhez fohászkodni és nem csapataink emberhalállal rombolással járó gyõzelméért. A keresztény emberiesség követelményei szerint a papok kötelessége az egyetértés és béke megteremtése nem a megosztás/akolba terelés...
Mert nincs idõm tovább merengeni a témán, kötelezettségeim vannak, nem is kevés.. Másik hogy én ezekhez nem tudok mit hozzáfûzni, legfeljebb a "csendes" idézetekkel. Azonban "kinõttük" ennek a fórumnak témáját, priviben vagy máshol lehetne folytatni, de tényleg ne offoljuk szét ezt a fórumot.
Az eszmecsere jelenleg egyetlen, a fórum témájához valamennyire is kapcsolódó momentuma Noli szamara az avatárjában. Élvezet olvasni, egytõl-egyik mindet, mindegyikben van rengeteg igazságtartalom is, de szerintem nem ide tartozik a téma, azonkívül kimeríti a "vörös posztó" fogalmát. (A pénz és a politika mellett). Bocs, nem vagyok moderátor,
de el fogunk úszni.
Amikor egy pap temet, szertartást végez, nem pedig segítséget nyújt. Aki részt vesz a szertartáson, annak hinnie kell, de legalább igyekeznie kell hinnie abban, ami ott elhangzik. Aminkor az említett sajnálatos események történtek, már volt lehetõség nem csak egyházi temetésre. Az e csecsemõ valóban ártatlan volt még. A kérdés csak az, hogy a szülõk úgy általában hogy viszonyultak az egyházhoz. Persze, az igazság mellett az irgalmasság is keresztény erény, de azt kikövetelni nem lehet, legfeljebb szóvá tenni, de úgy, hogy az szóvátevõ önvizsgálatot is tart s a maga hibáit is elismeri.
És arról se feledkezz el, hogy hány magzati élet szárad a lelkén a "nagy demokráciáknak" és a "felvilágosult, önállóan gondolkodó" embereknek az általuk vezetett országokban!
Másik téma:
Ami Rákóczit illeti: Hány ember éhezett és hány ember szenvedett megaláztatást, sanyargatást és erõszakot az osztrákoktól? Õrájuk nem gondolsz? Mert Rákóczi gondolt. Embertelenség lett volna az is, ha elutasítja a felkérést a szabadságharc vezetésére. Sõt, valószínûleg az lett volna a nagyobb embertelenség. Szeretik az õ számlájára írni azt is, hogy az egyik országgyûlésen a Túrócz megyei követeket lemészárolták. "Mert ugye a követeknek valami nem tetszett, õ szólt egyet és a követek már le is voltak kaszabolva." Csakhogy Rákóczi nem utasított senkit semmire, hanem kifakadt a követek zsugoriságán.
Úgyhogy jobb, ha Rákóczit békén hagyjátok és nem ítélkeztek róla addig, míg el nem olvassátok legalább néhány imáját!
És arról se feledkezz el, hogy hány magzati élet szárad a lelkén a "nagy demokráciáknak" és a "felvilágosult, önállóan gondolkodó" embereknek az általuk vezetett országokban!
Másik téma:
Ami Rákóczit illeti: Hány ember éhezett és hány ember szenvedett megaláztatást, sanyargatást és erõszakot az osztrákoktól? Õrájuk nem gondolsz? Mert Rákóczi gondolt. Embertelenség lett volna az is, ha elutasítja a felkérést a szabadságharc vezetésére. Sõt, valószínûleg az lett volna a nagyobb embertelenség. Szeretik az õ számlájára írni azt is, hogy az egyik országgyûlésen a Túrócz megyei követeket lemészárolták. "Mert ugye a követeknek valami nem tetszett, õ szólt egyet és a követek már le is voltak kaszabolva." Csakhogy Rákóczi nem utasított senkit semmire, hanem kifakadt a követek zsugoriságán.
Úgyhogy jobb, ha Rákóczit békén hagyjátok és nem ítélkeztek róla addig, míg el nem olvassátok legalább néhány imáját!
Sajnálom hogy eltolódott a téma súlypontja. "Igehirdetésem alaptézise" az erõszak és agresszív ösztönök megszüntetéséhez szükséges gondosabb emberi nevelés gondolatsora volt. Mindenkor tiszteletben tartottam és tartom mások meggyõzõdését, közöttük a vallásgyakorlást is azért írtam - ateista SE vagyok nem akarok senkit gyõzködni arról hogy Isten nem létezik. Most sem akarok, csupán szelíden kérdem: a csendes, tevékeny józan élet, önzetlenség, szeretet és segítõkészség erkölcsös élet alapjain élni, melyet általában keresztényi jelzõvel illetnek, miért is kell hívõnek lenni? A hívõ szó jelentése hogy hisz. Hisz valamiben, melynek létezésérõl valójában nincs megbizonyosodva, pusztán mások mondták neki hogy "láttak olyan embert aki beszélt azzal aki látta Õt" bölcs emberek sokaságának évszázadok homályába visszanyúló papírra vetett összesített, százszor átírt igékre alapozva. Amiben sokan hisznek, azt néphiedelem szóval szokás megnevezni. Úgy vélem még teológiai fõiskolán tanulva sem elég csak maga a HIT, sok mindent TUDNI is kell hogy pappá szenteljék Isten elhivatott szolgáját. Soraid ellentéte is igazak: az ember ha csak Istenre hagyatkozik, nem tud eléggé felülemelkedni saját nézõpontján, mert ha próbál is, azt saját módszerei alapján teszi. "Mindaz, amiért a templomban közösen könyörgünk vagy amiért hálát adunk, saját szavainkkal otthon bizony sokszor eszünkbe sem jutna." Ez kicsit meglepett. Lentebb épp ezen lamentáltam, önmagától miért nem a jut sokaknak eszébe? Mert elhibázott a nevelésük, mellé ismereteik hiányosak, ezért mások segítségére szorulnak akik "megmagyarázzák" nekik tetszõlegesen alakítva a magyarázatot. Abban hasonló minden vélemény, hogy az embereket ezer módon megosztják. Lám a vallás önként nyújt segédkezet ehhez a megosztáshoz. És vajon miért csak a templom szentélyének hûvös mélye segít az áhítatban? Miért nem Isten szabad ege alatt, ahol aranyló napsugárban fák, virágok, élõlények nyüzsgõ sokasága mellyel Isten benépesíté a földet, bizonyítja is a teremtõ Isten létezését? Lehetetlen, mert pogány szertartásra hasonlítana. Profán gondolat, a vallásosság kicsit emlékeztet a bolseviki idõkre - csak az számított mértékadó komoly embernek aki párttag volt, az "élcsapat" tagja. Azt vélem sokan egyetértenek hogy az akkori vezetés érdekeit érvényesítõ "kommenyista hülyítés" volt szólamaik nagy része.
Hangsúlyozom, nem ítélem el a vallásgyakorlókat. Minden vallás a szabad véleménynyilvánítás körébe tartozik, ezért meggyõzõdésüket tiszteletben tartom. Ha szükséges számukra ez a támasz miként elesett embernek a járókeret, természetes dolog és szívük joga. Ha ezt erkölcsös, szorgalmas tevékeny élettel, másokon segítõ önzetlenséggel párosítják, minden tiszteletem az övék. De kissé éretlenséget sejtet, hiszen a tudatlan gyermeket szokás nevelni, gondoskodni róla. Tamáskodó kérdésem, gyõzzetek meg: Isten miért VÁRJA el a tiszteletet? Miért nem elég ha keresztényi életet él valaki, bár ez eleve kirekesztõ fogalmazás, életszerûbben mondva: "EMBERHEZ MÉLTÓ" életet él? Lentebb ezen aggodalmaskodtam, nem a hívõket bíráltam.
Ami kishúgom és édesanyám temetését illeti azt vélem lappangó politikai okokat sejtesz a temetések körül PAPOK által támasztott nehézségek hátterében. Ilyenek nem voltak. Édesapám földbirtokos nemesember fia, ágostai hitvallású reformata keresztény, sose volt párttag és 1956-ban két évre internálták, emiatt kiszabadulása után segédmunkásként kezdte újra életét, sok erõfeszítéssel tudott újra talpraállni mert a hetvenes évek közepéig politikailag megbízhatatlannak számított egész családunk. Édesanyám lengyel-francia fõrangú leszármazott, katolikus lányiskolában nevelkedett. Engem azokban az idõkben titokban hitoktatásra küldtek, templomba, bibliaórákra jártam, konfirmáltam, kedves emlékeim közé tartozik. Tehát politikai okok nem gátolhatták a temetéseket. Nem nevesítem, de minden tiszteletem az emberséges katolikus püspöké aki a pap önkényes döntését felülbírálva teljesítette egy haldokló kérését. Nem tagadom meg a vallást, de nem is gyakorlom, Isten létezését az atomok molekulák csillaghalmazok világában sajnos nem tudom hová helyezni. Felteszem az "obligát" kérdést: vajon miért pusztult/pusztul olykor fájdalmas kínhalált megannyi õszintén hívõ keresztény? Mert Isten a jókat szólítja magához? Hiszen ezzel nagyobb teret nyújt a Sátánnak azzal hogy eltávolítja azt a kevés hívõ embert akik javíthattak volna a világon és az embereken. Azt vélem a kötelezõ hitoktatás sérti az ember mostanában oly fennen hirdetett szabadságjogait. Meg kell hagyni az emberek szabad választási jogát a világszemlélet megválasztásában is. Ha korlátozzák, messzebb menve ez idõvel újabb "eretnek-üldözésekbe" csaphat. Úgy hiszem, a jó keresztény keresztényhez méltó életvitele mellett nem erõszakoskodik hanem segítõ kezet nyújt másoknak meggyõz és nem agitál. A vallások megõrizték egy nép egységtudatát és szinte ismeretterjesztésként jó szolgálatot tettek - maguk idejében. A vallás egyben tart egy közösséget (egyúttal jól ellenõrizhetõvé téve az egyént) a hitoktatás történeteket beszél el és szabályokat ír elõ, de nem ad válaszokat. Ha adna, sosem lett volna szükség semmilyen kutatómunkára a Természet, a világûr, a mikro- és makrokozmosz területein. Vélhetõen ilyen-olyan vallásban hívõ emberek hozták létre a számítógépet is de nem papok útmutatása szerint. A valóságot MÉG csak részben lefedõ különbözõ emberi eszmék vitték elõre az emberiséget.
Rendben, legyen kötelezõ a hitoktatás, dicsértessék a Jézus Krisztus, ámen. Anno kötelezõen évekig kellett oroszul tanulni, mégis kevesen tudnak oroszul. Továbbá ösztönösen felmerül a kérdés: melyik vallás az egyedül üdvözítõ? Melyiket kell és szükséges iskolában oktatni?
Hiszek egy Istenben, Hiszek EGY hazában, Hiszek egy örök isteni igazságban, Hiszek Magyarország feltámadásában, Ámen.
Ehhez nem hitoktatás kell, hanem kemény szorgalmas munka, másokat megsegítõ és nem kihasználó kölcsönös együttmûködés, erkölcsös élet és mások megbecsülése nem lebecsülése "hívõ-nem hívõ" blokkokra is megosztva hazánk lakosságát.
Hangsúlyozom, nem ítélem el a vallásgyakorlókat. Minden vallás a szabad véleménynyilvánítás körébe tartozik, ezért meggyõzõdésüket tiszteletben tartom. Ha szükséges számukra ez a támasz miként elesett embernek a járókeret, természetes dolog és szívük joga. Ha ezt erkölcsös, szorgalmas tevékeny élettel, másokon segítõ önzetlenséggel párosítják, minden tiszteletem az övék. De kissé éretlenséget sejtet, hiszen a tudatlan gyermeket szokás nevelni, gondoskodni róla. Tamáskodó kérdésem, gyõzzetek meg: Isten miért VÁRJA el a tiszteletet? Miért nem elég ha keresztényi életet él valaki, bár ez eleve kirekesztõ fogalmazás, életszerûbben mondva: "EMBERHEZ MÉLTÓ" életet él? Lentebb ezen aggodalmaskodtam, nem a hívõket bíráltam.
Ami kishúgom és édesanyám temetését illeti azt vélem lappangó politikai okokat sejtesz a temetések körül PAPOK által támasztott nehézségek hátterében. Ilyenek nem voltak. Édesapám földbirtokos nemesember fia, ágostai hitvallású reformata keresztény, sose volt párttag és 1956-ban két évre internálták, emiatt kiszabadulása után segédmunkásként kezdte újra életét, sok erõfeszítéssel tudott újra talpraállni mert a hetvenes évek közepéig politikailag megbízhatatlannak számított egész családunk. Édesanyám lengyel-francia fõrangú leszármazott, katolikus lányiskolában nevelkedett. Engem azokban az idõkben titokban hitoktatásra küldtek, templomba, bibliaórákra jártam, konfirmáltam, kedves emlékeim közé tartozik. Tehát politikai okok nem gátolhatták a temetéseket. Nem nevesítem, de minden tiszteletem az emberséges katolikus püspöké aki a pap önkényes döntését felülbírálva teljesítette egy haldokló kérését. Nem tagadom meg a vallást, de nem is gyakorlom, Isten létezését az atomok molekulák csillaghalmazok világában sajnos nem tudom hová helyezni. Felteszem az "obligát" kérdést: vajon miért pusztult/pusztul olykor fájdalmas kínhalált megannyi õszintén hívõ keresztény? Mert Isten a jókat szólítja magához? Hiszen ezzel nagyobb teret nyújt a Sátánnak azzal hogy eltávolítja azt a kevés hívõ embert akik javíthattak volna a világon és az embereken. Azt vélem a kötelezõ hitoktatás sérti az ember mostanában oly fennen hirdetett szabadságjogait. Meg kell hagyni az emberek szabad választási jogát a világszemlélet megválasztásában is. Ha korlátozzák, messzebb menve ez idõvel újabb "eretnek-üldözésekbe" csaphat. Úgy hiszem, a jó keresztény keresztényhez méltó életvitele mellett nem erõszakoskodik hanem segítõ kezet nyújt másoknak meggyõz és nem agitál. A vallások megõrizték egy nép egységtudatát és szinte ismeretterjesztésként jó szolgálatot tettek - maguk idejében. A vallás egyben tart egy közösséget (egyúttal jól ellenõrizhetõvé téve az egyént) a hitoktatás történeteket beszél el és szabályokat ír elõ, de nem ad válaszokat. Ha adna, sosem lett volna szükség semmilyen kutatómunkára a Természet, a világûr, a mikro- és makrokozmosz területein. Vélhetõen ilyen-olyan vallásban hívõ emberek hozták létre a számítógépet is de nem papok útmutatása szerint. A valóságot MÉG csak részben lefedõ különbözõ emberi eszmék vitték elõre az emberiséget.
Rendben, legyen kötelezõ a hitoktatás, dicsértessék a Jézus Krisztus, ámen. Anno kötelezõen évekig kellett oroszul tanulni, mégis kevesen tudnak oroszul. Továbbá ösztönösen felmerül a kérdés: melyik vallás az egyedül üdvözítõ? Melyiket kell és szükséges iskolában oktatni?
Hiszek egy Istenben, Hiszek EGY hazában, Hiszek egy örök isteni igazságban, Hiszek Magyarország feltámadásában, Ámen.
Ehhez nem hitoktatás kell, hanem kemény szorgalmas munka, másokat megsegítõ és nem kihasználó kölcsönös együttmûködés, erkölcsös élet és mások megbecsülése nem lebecsülése "hívõ-nem hívõ" blokkokra is megosztva hazánk lakosságát.