Fotóiskola
Fotóinfó
Ajánlott M42-es objektívek: Link
Köszi mindkettõtöknek a tanácsokat, majd lehet hogy lesz még hozzá kérdésem, sõt, valószínû, mert eléggé zöldfülû vagyok.
Miért, ritka a 24-es film?
Jézusmáriaatyaúristen, ugye nem rosszat vettem?
De elvileg ebbõl nem lehet rosszat venni, nem?
Photo Hallban vettem: Link
Még valami: azt mondta az úriember a film vásárlásakor, hogy elõhívatás után ingyen odaadják a képeket CD-n is. Na már most az a kérdés, hogy vajon mekkora méretben adják õk oda? Nem tudjátok?
És még valami: épp a szívroham kerülget: az elõbb kattintottam kettõt, erre a második kép készítésével egy idõben elsötétült a keresõ.
Mi a szösz lehet? Felhívtam apát, vele nem csinált anno ilyesmit a Zenit... Behalok, ha valami baja lett.
Miért, ritka a 24-es film?
Photo Hallban vettem: Link
Még valami: azt mondta az úriember a film vásárlásakor, hogy elõhívatás után ingyen odaadják a képeket CD-n is. Na már most az a kérdés, hogy vajon mekkora méretben adják õk oda? Nem tudjátok?
És még valami: épp a szívroham kerülget: az elõbb kattintottam kettõt, erre a második kép készítésével egy idõben elsötétült a keresõ.
Elég tágkörû az érdeklõdési köröd (tájkép és természetfotózás), ami természetesen nem baj, sõt, de ez azzal jár együtt, hogy nem elég egy vagy kettõ objektív!
Tájképhez elsõsorban a nagy látómezejû(=kis fókusztávolságú) objektív a jó, a természetfotózáshoz pedig szinte mindenféle lencse alkalmas!
Tehát, ami a készletbe belefér egy pl. 35mm, alapnak egy 55mm, telének 135mm, 200mm! Én ezeket használom!
Egyúttal, had kérjek egy szívességet
: ha van valakinek elfekvõ 200mm-es Pentacon-ja vagy Jupiter-e, akkor nyugodtan dobjon egy mailt!
Elõre is köszönöm!
szerk.: Nyuli megelõzött!
Tájképhez elsõsorban a nagy látómezejû(=kis fókusztávolságú) objektív a jó, a természetfotózáshoz pedig szinte mindenféle lencse alkalmas!
Tehát, ami a készletbe belefér egy pl. 35mm, alapnak egy 55mm, telének 135mm, 200mm! Én ezeket használom!
Egyúttal, had kérjek egy szívességet
szerk.: Nyuli megelõzött!
Már gondolkodtam is, hogy merre jársz
Örülök, hogy tetszik a régi technika
Hm, tájkép és természet... igazából két kategória
Tájképre nagylátószöget érdemes használni, hogy a perspektíva ne zsugorodjon, azaz minimum 20 mm-tõl felfelé, 35 mm-rel bezárólag, minél rövidebb, annál jobb. Természetfotózásra is megfelelhet, de ha pl. állatkákról van szó, akkor vagy nagyon óvatosan kell lopakodnod, vagy egy teleobjektív javallott, úgy 200 mm felett. Ne ijedj meg, Zenithez ez nem drága, egy duplázó közgyürüvel pedig 400 mm-ed van, ami már csudijó - de ekkor persze már nem árt az állvány sem.
Izé... 24 felvételes film? Hol kaptál ilyet, én ezer éve nem láttam és milyen típus? Igazából és Fortepan filmre pályázok, megrendülve olvastam, hogy 2007-ben csõdbe ment a cég... Lehet még Forte filmet kapni?
Hm, tájkép és természet... igazából két kategória
Izé... 24 felvételes film? Hol kaptál ilyet, én ezer éve nem láttam és milyen típus? Igazából és Fortepan filmre pályázok, megrendülve olvastam, hogy 2007-ben csõdbe ment a cég... Lehet még Forte filmet kapni?
Sziasztok,
közben azért olvaslak ám titeket...
Mostanában elkezdtem használgatni a Zenitet a Helios 44M-4 objektívvel. Sajnos még csak 9 képet lõttem a 24-bõl, szóval véleményt még nem tudok mondani. Mostanában majd egyre több idõm lesz, szóval biztosan hamarosan elõ fogom hívatni a filmet.
A Fuji S1500-ban annyit csalódtam, hogy bizonyos (fény)viszonyok mellett tényleg zajos képet csinál, képkivágatot pedig még 10 megapixeles képbõl sem lehet csinálni. Hiányzik a cserélhetõ obi is. Már 5 hónap után kezdem úgy érezni, hogy kellene egy ,,rendes" tükörreflexes gép. Ez van, sajnos akkoriban még nagyon féltem ettõl, most már iszonyúan sajnálom, hogy nem vettem használtan egyet inkább. Márpedig legkorábban egy év múlva lesz lehetõségem új, profibb gépet venni.
Viszont kíváncsi vagyok a véleményetekre: elsõsorban tájkép- és természetfotózásra milyen objektívet lenne érdemes beszereznem a Zenithez?
Remélem, hogy még nem kérdeztem tõletek.
közben azért olvaslak ám titeket...
Mostanában elkezdtem használgatni a Zenitet a Helios 44M-4 objektívvel. Sajnos még csak 9 képet lõttem a 24-bõl, szóval véleményt még nem tudok mondani. Mostanában majd egyre több idõm lesz, szóval biztosan hamarosan elõ fogom hívatni a filmet.
A Fuji S1500-ban annyit csalódtam, hogy bizonyos (fény)viszonyok mellett tényleg zajos képet csinál, képkivágatot pedig még 10 megapixeles képbõl sem lehet csinálni. Hiányzik a cserélhetõ obi is. Már 5 hónap után kezdem úgy érezni, hogy kellene egy ,,rendes" tükörreflexes gép. Ez van, sajnos akkoriban még nagyon féltem ettõl, most már iszonyúan sajnálom, hogy nem vettem használtan egyet inkább. Márpedig legkorábban egy év múlva lesz lehetõségem új, profibb gépet venni.
Viszont kíváncsi vagyok a véleményetekre: elsõsorban tájkép- és természetfotózásra milyen objektívet lenne érdemes beszereznem a Zenithez?
Remélem, hogy még nem kérdeztem tõletek.
Beleolvasva az eladó profiljába, bár hosszadalmasnak de megbízhatónak tartják, több tucat véleményben... Ott olvastam vállal garit is...
Az obi hiánya a kisebbik baj, viszont a garancián én is eltûnõdtem.
Viszont ennek a típusnak nagy valószínûséggel nincsenek gyerekbetegségei. Volt idõ kinõni õket.
A múlt heti fotóséta egy másik képe: Link
Ma ismét a 16-35-tel voltam úton, rögtön tele is lett egy film. Ennyit számít
Már benne van az elõhívó-dobozban, csak a lötyiket kell rálocsolnom
Ma ismét a 16-35-tel voltam úton, rögtön tele is lett egy film. Ennyit számít
A kivétel, ami a szabályt erõsíti
A fényképes kalauz remek ötlet, remek kivitelben
A fényképes kalauz remek ötlet, remek kivitelben
Akkor esetedben Robert Capanak most nem volt igaza!
----
Más:
Még ugyan nem teljes, de hoztam egy galériát, ami szülõvárosomban kalauzolja el az érdeklõdõket: Link Hamarosan még újabb fotókkal egészítem ki!
----
Más:
Még ugyan nem teljes, de hoztam egy galériát, ami szülõvárosomban kalauzolja el az érdeklõdõket: Link Hamarosan még újabb fotókkal egészítem ki!
Kint még mindig nem voltam vele
De ez pl. már azzal készült: Link persze ez semmit nem mond a minõségrõl 
Más: ma (filmes géppel) voltam úton, és gondoltam, jó lesz az 50 mm-es objektív... Nem lett jó. Az utóbbi hetekben-hónapokban szinte kizárólag 16-35-el fényképeztem, és annyira hozzászoktam a szuperszéleslátzószöghöz, hogy ma egyszerüen mindig túl közel voltam a motívumhoz. 2-3 kínkeserves képre futotta...
Más: ma (filmes géppel) voltam úton, és gondoltam, jó lesz az 50 mm-es objektív... Nem lett jó. Az utóbbi hetekben-hónapokban szinte kizárólag 16-35-el fényképeztem, és annyira hozzászoktam a szuperszéleslátzószöghöz, hogy ma egyszerüen mindig túl közel voltam a motívumhoz. 2-3 kínkeserves képre futotta...
Kedves Nyuli! Érdeklõdni szeretnék, hogy készült-e már kép a csodamasináddal? 
Ha igen, kérlek ne rejtegesd elõlünk!!!
Ha igen, kérlek ne rejtegesd elõlünk!!!
Meggondolandó, hiszen kétjegyü Canon jó áron, de gondolj a garanciára is. A kép csalóka, hiszen az objektív nem szerepel a leírásban.
Igen, ez egy dombos vidékre épült egykori múzeum, a volt Kisipari Technológiai Múzeum, most fotókállítások, alternatív mühelyek, stb. töltik ki. Érdekes hely
Köszi szépen 
ControllÁgi, jujdejókép
ControllÁgi, jujdejókép
Kapás, mert ebben az aprójószágban egy atomreaktor veszett el, megy mindig, mint a mérgezett egér.. Itt egy pillanatra megbabonázta a fiam. Az árvalányhajas mezõ közepén.
Ez gondolom kapás lövés. Tisztára, minha stúdióban készült volna! Grat!!
Ez a bicós kép érdekes. Itt felfelé domboldal van, van hogy? Rendesen megszédülök, mikor ránézek. 
Tetszenek, amúgy, nagyon.
Tetszenek, amúgy, nagyon.
Köszönöm szépen
50-es ISO-hoz NAGYON határeset volt a fény, már közeledett az este, izgalmas volt, egészen az elõhívásig fogalmam nem volt, mi lesz belõle
Épp akartam volna kérdezni, hogy milyen film, mert elég jó kontrasztos!
Gratula! Nagyon jó képek! Tetszenek a képeid!
Gratula! Nagyon jó képek! Tetszenek a képeid!
Úgy értettem, hogy az 50-est (tehát a normálobjektívet) cropos gépen 35-ösnek hívják. Tehát ha 50-es hatást akarsz elérni, akkor 35-öst kell venned hozzá
Jajj, most nézem, Nyuli!
"(vigyázat, crop-on ugye nem 50-esnek híjják nevet hanem 35-ösnek)." - ezt nem fordítva számoltad? A cropos gépeket a szorzó 1.6!
Vagy én járok tévúton?
"(vigyázat, crop-on ugye nem 50-esnek híjják nevet hanem 35-ösnek)." - ezt nem fordítva számoltad? A cropos gépeket a szorzó 1.6!
Vagy én járok tévúton?
Köszönöm szépen!
Mielõtt nagyon beleélnétek magatokat...

Az én 50-esem nem a mai 50/1,4-es hanem egy "pár" generációval korábbi és lényegesen olcsóbb (1500 Ft
) 50 mm-es! 

Egy Carl Zeiss Tessar 50mm/2,8-as!
A szöcsis képnél közgyûrûket is használtam, és így tökéletes makrózni, ugyanakkor a mélységélesség rendkívül kicsi (valamit-valamiért) és nagyon-nagyon nehéz a helyes fókuszt megtalálni! Ez talán látszik is a képen!
Ettól függetlenül Nyuli mondata erre is igaz!
Mielõtt nagyon beleélnétek magatokat...
Az én 50-esem nem a mai 50/1,4-es hanem egy "pár" generációval korábbi és lényegesen olcsóbb (1500 Ft
Egy Carl Zeiss Tessar 50mm/2,8-as!
A szöcsis képnél közgyûrûket is használtam, és így tökéletes makrózni, ugyanakkor a mélységélesség rendkívül kicsi (valamit-valamiért) és nagyon-nagyon nehéz a helyes fókuszt megtalálni! Ez talán látszik is a képen!
Ettól függetlenül Nyuli mondata erre is igaz!
Jõõõ, de szépek
Igen, egy 50-est mindenkinek szívbõl ajánlok (vigyázat, crop-on ugye nem 50-esnek híjják
hanem 35-ösnek).
Nagyon szépek, gratulálok!
Nagyon szép a mosott háttér. Jó ez az üveg!
( De rég rágódok már én is egy fix 50-en... sóhaj )
Nagyon szép a mosott háttér. Jó ez az üveg!
( De rég rágódok már én is egy fix 50-en... sóhaj )
Így már mindjárt más! 1024, 1280 px szélességnél nemis kell több a netre. Jók ezek a képek, várjuk az elsõ zivatar utáni dömpinget is!
Hú, ez a -10%-os átméretezési tanács nekem teljesen új volt... Fontos képeknél megfogadom majd, és így fogok eljárni.
Persze erre is nagyon jó megoldás lesz a Photoshop Action funkciója... Így nem kel majd minden képnél ugyanazt a 10 átméretezést alkalmazni.
Persze erre is nagyon jó megoldás lesz a Photoshop Action funkciója... Így nem kel majd minden képnél ugyanazt a 10 átméretezést alkalmazni.
A kép átméretezésekor azonban vigyázz, hogy ne strapáld túl, azaz egy lépésben maximum 10%-kal csökkentsd a méretét. Tehát 3600 pixelrõl (-360, én ilyenkor 300-ra kerekítek) 3300 pixelre, aztán 3000-re, és így tovább. Így elkerülheted az egyenes vonalak kirojtosodását, képi infomációk elvesztését, a "pixelesedést", stb. Fontos: a legnagyobb képet tartsd meg mindig valahol és mindig azzal dolgozz; jpeg-gel dolgozva a programok MINDEN mentéskor komprimálják a képet, azaz egy darabka információ mindig elvész. Tehát egy egyszer elmentett jpeg-et ne piszkálj már tovább, ha más kivágatot akarsz, akkor dolgozz az eredetibõl
Jó fényeket!
(Sajnos nekem nem jönnek be a képeid, a tárhely nekem nem elérhetõ
)
(Sajnos nekem nem jönnek be a képeid, a tárhely nekem nem elérhetõ
Igen, ahogy Rafy is mondja, a legnagyobb méretben fotózz, majd a kép méretét a számítógépen csökkentsd le 1024, vagy 800 pixelesre ( a hosszabbik oldal mérete ). Hogy milyen progival? Nagyon sok van, ajánlok egyet, ami ingyenes: FastStone Viewer, vagy FastStone Resizer: Link
Sok szép fényt és témát kívánok!
Sok szép fényt és témát kívánok!
Legnagyobb méretben fényképezz! Ne a legkisebben! - Azt akarják mondani. A maximális felbontás nálad: 3648 × 2048 - ne foglalkozz vele, hogy csak 800 fér a kártyára!
Maximális pixelszámot? Tehát mit állítsak és mekkorára?
Az ISO-t értem, az teljesen tiszta, automatán volt, de azóta már 100-ason van.
A méretet értem, amit zappo mondott, kisebb méretre átállítva (valami 4000 kép fér így el a kártyán, elképesztõen rengeteg
), mondjuk a legkisebb 1024*768.
Próbálkozom, majd a felhõfotóknál lesz izgalmas a dolog, mikor ott a Nap, és nem mindegy a fények beállítása, az élesség, stb.
Ja és köszi a linket, már olvasgattam, és köszönöm mindenkinek a tanácsokat, még zaklatni foglak titeket
Az ISO-t értem, az teljesen tiszta, automatán volt, de azóta már 100-ason van.
A méretet értem, amit zappo mondott, kisebb méretre átállítva (valami 4000 kép fér így el a kártyán, elképesztõen rengeteg
Próbálkozom, majd a felhõfotóknál lesz izgalmas a dolog, mikor ott a Nap, és nem mindegy a fények beállítása, az élesség, stb.
Ja és köszi a linket, már olvasgattam, és köszönöm mindenkinek a tanácsokat, még zaklatni foglak titeket
Hibák?
Automata módban(ha minden igaz abban készültek), nehéz hibát elkövetni. Ott max a kép komponálásánál lehetnek gondok
A gépi hibákkal meg nem tudsz úgysem mit kezdeni.
Ami a lényeg, hogy kompakt kategóriánál, mint mondtuk is, kötelezõ kihasználni a maximális pixelszámot, hogy utólag, az átméretezéssel eltünjenek, pl az általad is észlelt zajos hibák
Hidd el, mi kompaktosok mind ezt csináljuk. Ha ezzel nem tud valaki megbarátkozni, irány a DSLR, vagyis tükörreflexes kategória 
Ami a lényeg, hogy a színekkel amint látom nem lesznek gondok, a nagylátószöget pedig már most irigylem tõled!
Ha viszont zajmentesebb képet szeretnél, akkor mindenképpen vegyél vissza az érzékenységbõl(ISO). A virágos képednél ISO400-at használtál (vagy automata ISO volt beállítva?), ami abszolut felesleges. Hiszen nagyon rövid volt a záridõd ahhoz, hogy akár ISO100 alá is mehess, ami jóval kevesebb zajjal járt volna. HA pedig nem érted mirõl zagyválok itt, akkor olvasgasd szorgalmasan, amit pár hsz-szel ezelõtt linkeltem
Link
Automata módban(ha minden igaz abban készültek), nehéz hibát elkövetni. Ott max a kép komponálásánál lehetnek gondok
A gépi hibákkal meg nem tudsz úgysem mit kezdeni.
Ami a lényeg, hogy kompakt kategóriánál, mint mondtuk is, kötelezõ kihasználni a maximális pixelszámot, hogy utólag, az átméretezéssel eltünjenek, pl az általad is észlelt zajos hibák
Ami a lényeg, hogy a színekkel amint látom nem lesznek gondok, a nagylátószöget pedig már most irigylem tõled!
Ha viszont zajmentesebb képet szeretnél, akkor mindenképpen vegyél vissza az érzékenységbõl(ISO). A virágos képednél ISO400-at használtál (vagy automata ISO volt beállítva?), ami abszolut felesleges. Hiszen nagyon rövid volt a záridõd ahhoz, hogy akár ISO100 alá is mehess, ami jóval kevesebb zajjal járt volna. HA pedig nem érted mirõl zagyválok itt, akkor olvasgasd szorgalmasan, amit pár hsz-szel ezelõtt linkeltem
Nem rossz ez, csak méretezd õket 1024X768-ra, vagy 800X600-as méretre és máris jobb lesz az eredmény. ;-)
Senki sem néz kompakt gépek által készített képeket teljes méretben. Utókezelés nélkül csak a képzajt fogja látni fõleg, ha kevés a fény. Ez egy ilyen árkategória, mint az enyém is, tapasztalatból mondom,
Ez egy mai próbálkozásom napsütésben (kezeletlen 1024 pixeles makro): Link
Senki sem néz kompakt gépek által készített képeket teljes méretben. Utókezelés nélkül csak a képzajt fogja látni fõleg, ha kevés a fény. Ez egy ilyen árkategória, mint az enyém is, tapasztalatból mondom,
Ez egy mai próbálkozásom napsütésben (kezeletlen 1024 pixeles makro): Link