Légköroptika
Elnézést, de ha magyarul használjuk, akkor legyen magyarul is írva. Vagy szeretnél a fórumban mondjuk angolul társalogni?
Lehet, lennének olyan fórumtársaink, akik nem értenék...
Ha egy hazánkban -sajnos- új tudományos szakág nyelvezetét meg kell teremteni magyarul, amiért itt is elég sokat teszünk nap mint nap, akkor bizony magyarul is KELL használni, ha magyar helyesírás szabályai szerint.
Lehet, lennének olyan fórumtársaink, akik nem értenék...
Ha egy hazánkban -sajnos- új tudományos szakág nyelvezetét meg kell teremteni magyarul, amiért itt is elég sokat teszünk nap mint nap, akkor bizony magyarul is KELL használni, ha magyar helyesírás szabályai szerint.
Pedig rövid o-val még a Google is több találatot ad ki. :-))) De tényleg, szerintem írható röviddel is, sõt.
szerk.: természetesen a rádió továbbra is hosszú. :-))) Ja igen, a rádiómagnó is írható egybe... Kötözködés-szõrszálhasogatás vége. :-)))
szerk.: természetesen a rádió továbbra is hosszú. :-))) Ja igen, a rádiómagnó is írható egybe... Kötözködés-szõrszálhasogatás vége. :-)))
Ha konkrét kérdésed van, arra is szívesen válaszolunk itt! Az elsõ, amit nem árt tudnod, hogy a halójelenség egy szó és írd hosszú ó-val (rádió, magnó, stb. mintájára) :-))
Sziasztok!
Egy kérdésem lenne:
Tudtok-e esetleg a Halo-jelenségekrõl szóló Internet-es oktató-anyagokat, dolgozatokat, vagy leírásokat?
Elõre is köszi a segítséget!
Egy kérdésem lenne:
Tudtok-e esetleg a Halo-jelenségekrõl szóló Internet-es oktató-anyagokat, dolgozatokat, vagy leírásokat?
Elõre is köszi a segítséget!
Hú, azok az oszlopok tényleg eldurvultak! 
Nekem meg ez a szivi jobban tetszik:Link
És nem is a vödörre tettem, hanem ide. Csak ide.
Nekem meg ez a szivi jobban tetszik:Link
Hú srácok, érdemes volt benézni a képeitekért! Gratula a tyndallokhoz és a szép melléknaphoz is!
Biztos mindenki alszik, de tudjatok róla, hogy helyes holdoszlopok növögetnek mindenfelé.
a kerti tó víztükre kicsit befodrozódott,a gomolyok meg elmosottak lettek,olyan mint egy olajfestmény:Link
Hú de szuper!!!! (hülye ez a gomoly, hogy ilyen remek idõben sapkát hord... :-))
Szélnyirás-szakértõ nem vagyok, csak felhõmorfológiával foglalkozom.
Nemcsak szép, de igen érdekes is a felvétel! A középmagas tornyokat mutató gomolyfelhõ fölött korábban kialakult lapos vitorla a domb- vagy hegyvidék közelsége miatt emelkedni kezdett, a szélnyirás még tovább emelte, melynek következtében több egymás fölötti réteg jött létre. A felhõ teljes neve latinul Cumulus mediocris velum (a velum a vitorla).
Nemcsak szép, de igen érdekes is a felvétel! A középmagas tornyokat mutató gomolyfelhõ fölött korábban kialakult lapos vitorla a domb- vagy hegyvidék közelsége miatt emelkedni kezdett, a szélnyirás még tovább emelte, melynek következtében több egymás fölötti réteg jött létre. A felhõ teljes neve latinul Cumulus mediocris velum (a velum a vitorla).
Híííjjj ez nagyonállat, ez ez ez nem is tudom hogyan van, az a lencse rajta van azon a gomolyon?
Jó kép nagyon, köszönöm, egy szélnyírásszakértõ megvizsgálhatná.
Jó kép nagyon, köszönöm, egy szélnyírásszakértõ megvizsgálhatná.
Anno ezt lementettem, sokáig háttérképem volt, s emiatt zarándokolunk fel minden évben szilveszterkor Kékestetõre.
Köszi. A tiéd is szép, Az én két képem este 7 után pár perccel készült. 7 elõtt tõlem alig látszott.
A második legszebb melléknap volt életemben azok közül amitet meg is sikerült örökítenem.
Az elsõ helyezettem eddig ez a Kékestetõn készült két kép 2007-ben hidegpárna felett. Link Link
A második legszebb melléknap volt életemben azok közül amitet meg is sikerült örökítenem.
Az elsõ helyezettem eddig ez a Kékestetõn készült két kép 2007-ben hidegpárna felett. Link Link
Köszönöm a választ. Kérdésemet valóban az esetek tálnyomó többségére vonatkoztattam.
Szerintem Dzsibzon képén nem ott a legerõsebb, Controll Ágién viszont valóban. Ha ezt áltlánosságban kérded, akkor talán hullás közben jobban beállnak irányba a kristályok, ugye ez inkább lebegés, mint hullás, a lapokra meg hat a légellenállás és valószínû könnyebben vesznek fel közel vízszintes állást.
Vajon miért épp a hullósávokon a legintenzivebb a melléknapok szine és fényereje? Tegnap este hajdúvárosomból is látszott egy-két percen keresztül egy elszigetelt cirrus virgáján.
Itt már halványult. Link 18:50 körül lõttem õket. Szerintem a tiéd is ez volt. Állat lehetett élõben, a képeden is ütõs. Grat
Tök szép! Nálam is hajnal óta fátyolos, semmi nincs, de a felhõk csinosak.
Én is láttam, de Tõled sokkal látványosabb volt!
És Controllé is gyönyörû! Meg Rafyé!
Gratulálok mindenkinek a szépségekhez!
És Controllé is gyönyörû! Meg Rafyé!
Gratulálok mindenkinek a szépségekhez!
Rafy, nagyon szép képek, gratulálok, ahogy Dzsibzon-nak is a gyönyörû melléknaphoz!
Itt késõn oszlott fel az alacsony szintû felhõzet, így egy pár percig látható igen halvány 22-es tetején kívül semmi sem volt.
De talán majd a Hold produkál valamit.
Itt késõn oszlott fel az alacsony szintû felhõzet, így egy pár percig látható igen halvány 22-es tetején kívül semmi sem volt.
De talán majd a Hold produkál valamit.
Köszi. A tavalyi kihagyott NLC után mindíg igyekszem fényképezõt magamnál tartani, így ez se menekülhetett.
Én ezt láttam egyik pesti webkamerán! Rendes képen (Nálad) még sokkal szebb! Örülök, hogy elkaptad a grabancát. :-))
Gyönyörû.
Tegnap munkába menet én is láttam este 7 körül egy olyan jobbos melléknapot ami kondenzcsík töredékkel "ütközött" és mindez sokkolóan fényessé tette a jelenséget. Igaz nem volt ily színes, de szép fényes volt.
Tegnap munkába menet én is láttam este 7 körül egy olyan jobbos melléknapot ami kondenzcsík töredékkel "ütközött" és mindez sokkolóan fényessé tette a jelenséget. Igaz nem volt ily színes, de szép fényes volt.
Hirtelen hevenyészve laptopon a 21-i 18:00 UTC (naplemente környéki) kép
Ha nem rontottam el valamit, a kibocsátó forrás környéke szépen elszínezõdött pirosra, Magyarország felett csak szórvány kis pamacsok voltak, Erdély felett semmi. Zöme É-Szlovákia_D-Lengyelország_Kárpát-Ukrajna találkozása felett lebegett. Ergo nemigen jelentkezhetett "vulkanikus" naplemente aznap este sem errefelé sem Erdélyben. Úgy néz ki Grönlandot akkor "szórta meg" alaposabban. Azért megnézem a "nagygép" monitorán is, azon sokkal jobban tudok a képekkel dolgozni mint ezen a Dell laptopon, melynek nagy a színmélysége, de színei és fényessége a látásszöggel változnak és sokat számíthat egy halvány kontraszt-eltérés amit ezen nem látok
Ismétlem nem szentírás - a felhõhõrétegek fotójának "szürkülõ" pixeleihez meghatározott RGB értékû megjelenítõ színes pixeleket a lehetséges hõmérsékletekkel összekapcsolva kapott B/W vagy "hamisszines" képeken becslik a rétegek hõmérsékletét. A manipulált kép is csak a forrás elszínezõdésével azonos színû pixeleket jeleníti meg, ami nem feltétlen utal anyagára, ezért talán jobb lenne vizuális képpel kísérletezni
Gyengécske logikával mondhatni, a hamut hordozó rétegek és csomósodások hõmérséklete a hamu sötétebb anyagának napsugárzásból felvett hõmérséklete vélhetõen eltérhet a velük azonos szinten lévõ környezõ "tiszta" levegõ hõmérsékletétõl, ergo a hamut hordozó rétegek/csomósodások hõmérséklete azonos szinteken közel azonos lehet - DE óvatosan kell vele bánni mert könnyen félrevezetõ lehet - ezért kell egybevetni az eredeti képekkel nehogy a képet manipulálva az alacsonyabb és melegebb rétegek egybeolvadjanak a hamut hordozó réteggel. Valóban hiteles eredményt csak repgépes vagy ballonos levegõ-mintavétel adna. De így hirtelenjében piszkálva a képet, nagy valószínûséggel mondható hogy felénk és felétetek 21-én este kicsi volt az esély vulkános naplementére

Ha nem rontottam el valamit, a kibocsátó forrás környéke szépen elszínezõdött pirosra, Magyarország felett csak szórvány kis pamacsok voltak, Erdély felett semmi. Zöme É-Szlovákia_D-Lengyelország_Kárpát-Ukrajna találkozása felett lebegett. Ergo nemigen jelentkezhetett "vulkanikus" naplemente aznap este sem errefelé sem Erdélyben. Úgy néz ki Grönlandot akkor "szórta meg" alaposabban. Azért megnézem a "nagygép" monitorán is, azon sokkal jobban tudok a képekkel dolgozni mint ezen a Dell laptopon, melynek nagy a színmélysége, de színei és fényessége a látásszöggel változnak és sokat számíthat egy halvány kontraszt-eltérés amit ezen nem látok
Ismétlem nem szentírás - a felhõhõrétegek fotójának "szürkülõ" pixeleihez meghatározott RGB értékû megjelenítõ színes pixeleket a lehetséges hõmérsékletekkel összekapcsolva kapott B/W vagy "hamisszines" képeken becslik a rétegek hõmérsékletét. A manipulált kép is csak a forrás elszínezõdésével azonos színû pixeleket jeleníti meg, ami nem feltétlen utal anyagára, ezért talán jobb lenne vizuális képpel kísérletezni
Gyengécske logikával mondhatni, a hamut hordozó rétegek és csomósodások hõmérséklete a hamu sötétebb anyagának napsugárzásból felvett hõmérséklete vélhetõen eltérhet a velük azonos szinten lévõ környezõ "tiszta" levegõ hõmérsékletétõl, ergo a hamut hordozó rétegek/csomósodások hõmérséklete azonos szinteken közel azonos lehet - DE óvatosan kell vele bánni mert könnyen félrevezetõ lehet - ezért kell egybevetni az eredeti képekkel nehogy a képet manipulálva az alacsonyabb és melegebb rétegek egybeolvadjanak a hamut hordozó réteggel. Valóban hiteles eredményt csak repgépes vagy ballonos levegõ-mintavétel adna. De így hirtelenjében piszkálva a képet, nagy valószínûséggel mondható hogy felénk és felétetek 21-én este kicsi volt az esély vulkános naplementére